مرجع تخصصی سئو سپهر صنعت سهند Navid Mirzaaghazadeh پادکستهای سینماسلف اپیزود نوزدهم پادکست سینماسلف: فیلم مرد ایرلندی The Irishman (2019)

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 5 , از مجموع 5

موضوع: اپیزود نوزدهم پادکست سینماسلف: فیلم مرد ایرلندی The Irishman (2019)

آنقدر قدرتمند باشيد كه هيچ كس نتواند آرامش ذهني تان را به هم بريزد. از كتاب "كليد" اثر "جو ويتال
    FFKIA آواتار ها
    وضعیت : FFKIA هم اکنون آنلاین است.
    سپاس ها : 11,412
    سپاس شده 25,938 در 4,667 پست
    یاد شده
    در 59 پست
    تگ شده
    در 751 تاپیک

اپیزود نوزدهم پادکست سینماسلف: فیلم مرد ایرلندی The Irishman (2019)

برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام:  CinemaSelf.png
مشاهده: 3862
حجم:  51.5 کیلو بایت
    نام: Irishman-02.jpg نمایش: 3814 اندازه: 60.6 کیلو بایت

اپیزود نوزدهم : مرد ایرلندی (2019) Irishman
    ایتالیا، امریکا و مافیا؛ یک تاریخچه‌ی مشترک!

فرانک شیران (رابرت دنیرو) یک راننده‌ی کامیون به طور اتفاقی با راسل بوفالینو (جو پشی) آشنا میشه و این آشنایی، مقدمات ورود و پیشرفتش رو در یک سازمان جنایی – مافیایی در پنسیلوانیا فراهم می کنه. از طرف دیگه فرانک در طی فعالیت هاش، جذب اتحادیه کامیون دارن میشه و ارتباط نزدیکی با جیمی هافا (ال پاچینو) رئیس این اتحادیه برقرار می کنه. عادت ها و رفتار عجیب جیمی هافا و تعهد و تعلق سازمانی بوفالینو به سازمان و رؤسا و اختلافات این دو شخصیت، فرانک رو در وضعیتی عجیب قرار میده ...
    مارتین اسکورسیزی در فیلم «مرد ایرلندی» دوباره به سراغ موضوع جذاب خودش رفته؛ یعنی مافیا. با این تفاوت که این بار به تمام ابزارهای لازم برای پرداخت یک داستان مفصل و کامل، مجهز بوده: بازیگرهای حرفه ای و کاربلد، بودجه ی بسیار زیاد، یک داستان پر و پیمان و ... . فیلم و داستان در حقیقت وسیله ای هستن برای مارتین اسکورسیزی تا نقبی بزنه به تاریخچه ی مافیای امریکا در قرن گذشته و واضحه که این بررسی باعث میشه وقایع تاریخی مهمی در تاریخ معاصر امریکا، مورد اشاره قرار بگیره. از انتخابات ریاست جمهوری و ترور کندی ها گرفته تا جنگ ویتنام، مساله ی کوبا، روابط مافیا و اتحادیه ها، سرمایه گذاری مافیا در مراکز قمار و شرط بندی و ... که هر کدوم برای خودشون داستانی هستن.
    در نوزدهمین اپیزود از پادکست سینماسلف، ویژه نامه ی کوچکی ترتیب دادیم و در اون سعی کردیم به طور مفصل به فیلم مرد ایرلندی، داستان های اطراف فیلم، علاقه و سبک اسکورسیزی در پرداختن به سینمای مافیا، جزئیات بازیگری و تحلیل برخی از سکانس های برتر فیلم بپردازیم. علاوه بر اینها، به طور ویژه به تاریخچه ی شکل گیری و قدرت گرفتن مافیای امریکا از اوایل قرن بیستم تا دهه های هشتاد و نود نگاهی کردیم تا هر آنچه که برای لذت بردن از «مرد ایرلندی» لازمه رو فراهم کرده باشیم.
    این اپیزود، نخستین بخش از یک مجموعه اپیزود درباره ی سینمای مافیا خواهد بود که در ادامه و در فواصل میان اپیزودهای سینماسلف به بررسی سینمای مافیا می پردازه. فیلم های دیگه ای که در آینده به سراغشون خواهیم رفت از این قرار هستن: باگزی (1991)، پدرخوانده (1972)، پدرخوانده 2 (1974) و کازینو (1995)
    خوشحالیم که با ما همراه هستین.
    قطعات موسیقی به کار رفته در این اپیزود همگی از آلبوم رسمی فیلم «مرد ایرلندی» هستن:

1. Theme for the Irishman
    2. I Hear You Knockin'
    3. Sleep Walk
    4. In the Still of the Night
    5. Canadian Sunset (Single Version)
    6. Pretend You Don't See Her

به امید فعالیت هر چه بهتر

پادکست سینماسلف را میتوانید در پلاتفرم های زیر بشنوید

نام: Google.png نمایش: 3836 اندازه: 8.7 کیلو بایت نام: CastBox.png نمایش: 3824 اندازه: 3.3 کیلو بایت نام: Apple.png نمایش: 3816 اندازه: 8.1 کیلو بایت
    نام: Namlik.png نمایش: 4021 اندازه: 7.6 کیلو بایت نام: Spotify.png نمایش: 3982 اندازه: 3.5 کیلو بایت نام: Anchor.png نمایش: 3702 اندازه: 6.3 کیلو بایت

مستقیم بشنوید

سینماسلف را میتوانید در شبکه های اجتماعی زیر دنبال کنید

نام: twitter.png نمایش: 3693 اندازه: 2.6 کیلو بایت نام: Telegram.png نمایش: 3686 اندازه: 3.1 کیلو بایت نام: Instagram.png نمایش: 3670 اندازه: 10.9 کیلو بایت

ارادتمند... مدیر مسئول سینماسنتر
    ویرایش توسط FFKIA : 02-05-2020 در ساعت 13:57
    Они говорят: "Зло преобладает, когда хорошие люди не в состоянии действовать."
    Что они должны сказать, "Evil преобладает"

سینماسنتر را در فضای مجازی دنبال کنید

امروز می‌خواهم به مصاف تزویر بروم که بدترین آفت دین است.
    تزویر با لباس دیانت و تقوا به میدان می آید.
    تزویر سکه ای دو روست که بر یک رویش نام خدا و بر روی دیگرش نقش ابلیس است.
    عوام خدایش را میبینند،
    و اهل معرفت ابلیسش ...
    و چه خون دلها خورد علی (ع) از این جماعت سر به سجود آیه خوان و به ظاهر متدین.
    تزویر به شما امان میدهد تا مقاومتتان را بشکند،
    پس از تسلیم، شک نکنید، گردنتان را خواهد شکست.
    یا ایها الذین آمَنو ...آمِنو

سخنان پایانی مختار در جمع مردم کوفه

مرکز شبکه و امنیت پارت شبکه پرداز
    دوربین مداربسته , نظارت تصویری , حفاظت پیرامونی , اعلام و اطفاء حریق , شبکه و زیرساخت
    دیتاسنتر , یو پی اس , برق بدون وقفه , هوشمند سازی ساختمان , دوربین مدار بسته

2. 4 کاربر از پست مفید FFKIA سپاس کرده اند .

3. # ADS

The.Young.Wolf آواتار ها
    وضعیت : The.Young.Wolf آنلاین نیست.
    سپاس ها : 2,579
    سپاس شده 2,553 در 765 پست
    یاد شده
    در 8 پست
    تگ شده
    در 625 تاپیک

پاسخ : اپیزود نوزدهم پادکست سینماسلف: فیلم مرد ایرلندی The Irishman (2019)

خب اول از همه حضور سینماسلف رو در سینماسنتر دوست داشتنی تبریک میگم، امیدوارم و مطمئن هستم پاقدم خیرش موجب اتفاقات خوبی در آینده خواهد شد.

من عمدا از آیریش من شروع میکنم مباحث این دوره سینماسلف رو نه بخاطر اینکه فیلم شاهکاری بود بلکه بخاطر اینکه ژانرش جزو ژانرهای محبوب من هستش و شدیدا علاقه مند هستم.

اول اجازه بدید نکته ای که توی پادکست به نظرم اومد شروع کنم:
    فرخ خیلی خوب راجع به تاریخچه ی دهه های مختلف مافیای سیسیلی در آمریکا توضیح داد که ابتدا از بذه های کوچک و هر محله به محله شروع کردن و سپس با قانون منع مشروبات الکلی (که توی تاریخ ازش از بزرگترین اشتباهات دولت میدوننش) دولت آمریکا یه حال اساسی از نظر اقتصادی به تشکیلات مافیا داد، یه جورایی اصلا جرایم سازمان یافته از همین قانون منع مشروبات الکلی شروع شد... و سپس این پول رو در دهه های بعدی به درستی بجای بزهکاری های در ملع عام در بنگاه های اقتصادی و کازینو ها سرمایه گذاری کردند.
    نکته ی حائز اهمیت توی تاریخچه ی مافیا چیزی که در نسل اول و دوم مافیا مهاجران اصیل ایتالیایی میدیم پایبنیدیشون به قوانین خودشون هستش و البته خشونت زیادشون دلیل داره و دلیل اش به پیدایش اولیه مافیا برمیگرده در جنوب ایتالیا.
    ایتالیا سرزمینی هستش که از قزن های گذشته همیشه تفاوت بزرگی بین شمال و جنوبش برقرار بوده ، شمالی های خوش پوش و باکلاس و جنوبی های به دهاتی بودن معروف هستند و عمق تفاوتشون بخش بزرگش جغرافیایی هستش و سپس سیاسی که به نظر من علت سیاسی اش خودش معلول جغرافیا هست.
    شمالی ها همسایه سوییس و فرانسه و اتریش هستند و جنوبی ها... جنوبی ها همجوار آفریقا و مدیترانه تنها راه ارتباطی دنیای عرب برای جنگ و مهاجرات به اروپا، همین باعث عقب افتادی جنوبی ها و بهم ریختگی نژادشون شده و سپس عقب ماندگی سیاسی و اجتماعی که این دو علت آخر باعث شد سیسیلی ها و پالرمویی ها از حکومت مرکزی قطع امید کنند و مردم برای اجرای عدالت به سمت خانواده هایی که بعد ها مافیا رو تشکیل دادند رو بیارند ...در حقیقت چیزی که در آمریکا اگر بگیم اقتصاد و پول باعث قدرت مافیا شد در ایتالیا بی عدالتی و اجرای عدالت باعث قدرتشون شد، اسلحه!
    چیزی که توی سکانس های ابتدایی و پدرخوانده ی 1 و عروسی به وضوح دیدیم.

بخاطر همین من مافیا رو حداقل در دوره های ابتدایی یک سازمان بذهکاری نمیدونم یه خانواده ای میدونم که برای دفاع از فساد بوجود اومده و سپس گسترده و بذه کاری افتاده شده.
    شاید بخاطر همین باشه یک بار یه بحثی با فرخ میکردیم حتی تفاوت الانه مافیای ایتالیا با مافیایی آمریکا که دومی خیلی بیزینسی شده و باکلاس ولی اولی هنوز خشونت درش رایجه، چرا؟
    چون در امریکا در کشوری زیر نظر قانون زندگی میکنند و در ایتالیا هنوز ایالت های جنوبی از بی عدالتی رنج میبرند.
    (البته در پرانتز بگم شاید امروزه دلیل عقب ماندگی جنوب ایتالیا الان دیگه همین حضور مافیا باشه که اونجا رو نا امن برای سرمایه گذاری و پیشرفت میکنه، یه جورایی الان روی loop افتادند )

راجع به دههه های مختلف مافیا در امریکا میتونیم بیشتر صحبت کنیم مخصوصا اینکه چندتا فیلم از هر دهه انتخاب کردید و که به نظرم میشه زیاد راجع بهش صحبت کرد.

اما آیریش من راجع به دهه ی بعد از پولداری مافیا هست دهه ای که مافیا حالا پولداره و قصد داره بیشتر در جرگه بنگاه های اقتصادی و سیاسی وارد بشه ، فیلم از نظر تاریخی واقعا قوی هستش و همین نقطه قوتش به نظرم شاید باعث نقطه ضعفش هم شد...
    فیلم به شدت به میخواد وفادار بمونه به اتفاقات یه جورایی انگار فیلم درام نیست و فیلم مستند هستش مخصوصا از نظر تایم زمانی ... که همین باتوجه به بازخورد بیننده ها به نظرم نقطه ضعفه فیلم بود، زمان زیاد فیلم و اینکه باید حداقل اشنایی با کاراکتر های فیلم داشتی از قبل تا از فیلم لذت میبردی.

خیلی خوشحالم برای این پادکست و امیدوارم اگر کسی این فیلم رو ندیده این متن رو میخونه حتما اولش پادکست رو گوش بده و سپس فیلم رو ببینه قطعا لذت بیشتری ازش میبره.

آیریش من بهترین فیلم اسکورسیزی نیست با بهترین فیلم هاش هم فاصله زیادی داره ولی به شدت خوب و مجکم بسته شده از نظر ساختار،بازی های بشدت عالی آلپاچینو که عالی بود عااالییییی و همینطور جو پیشی دوست داشتنی.... از بازی دنیرو به شدت نا امید شدم.
    شاید بخاطر افکت های تصویری باشه ، کلا بازی دنیرو خیلی به حالت چهره ی اون بستگی داره و به نظرم وقتی صورتش رو کلا کامپیوتری کردند من هیچ ارتباطی باهاش نتونستم برقرار کنم.پاچینو چون شور و هیجان همیشگیش رو داشت خیلی خوب تونست از پس نقشش بر بیاد .

یه چیز دیگه هم راجع به پادکست دوست داشتم بحث رستگاری بود،خیلی دوست دارم به موقع اش بیشتر راجع بهش صحبت کنیم.و سوالی که رستگاری در مافیا یعنی چی؟و ایا اسکورسیزی بالاخره به رستگاریش میرسه؟

فقط اینو بگم اسکورسیزی و رفقای خوبش همشون توی اون محله های ایتالیایی نیویورک بزرگ شدن این داستان های یه جورایی با جون و دلشون درک کردند، مافیا با همه بزهکاریش به نظرم اونا روی مرام و معرفت و عشق و برادریش هم دیدن، و شاید ، شاید که نه ولی به نظرم اسکورسیزی به چشم بذهکار به مافیا نگاه نمیکنه به چشم رفیقی نگاه میکنه که براش کلی احترام قائله و میدونه یه جاهایی خطا رفته و میخواد دستش رو بگیره و بکشتش بالا....خیلی دوست دارم توی مخ اسکورسیزی بودم که چی فکر میکنه راجع به مافیا؟

اوووه خیلی حرف و زدم و متاسفانه یا خوشبختانه حرف خیلی زیادهدوباره برمیگردم.

در انهای این پست جمع بندی کنم از خود فیلم که یادمه بعد دیدن فیلم با فرخ صحبت میکردیم میگفت آیریش من هیچ چیز جدید نداشت، اسکورسیزی و رفقای خوبش تکرار خودشون بودند ، قبول دارم تکرار خودشون بودند ولی تکرارشون به بهترین نحو ممکن انجام شد و با توجه به اینکه خیلی وقت بود از این ژانر فیلم نداشتیم شخصا خیلی راضی بودم.

5. 4 کاربر از پست مفید The.Young.Wolf سپاس کرده اند .

آنقدر قدرتمند باشيد كه هيچ كس نتواند آرامش ذهني تان را به هم بريزد. از كتاب "كليد" اثر "جو ويتال
    FFKIA آواتار ها
    یاد شده
    در 59 پست
    تگ شده
    در 751 تاپیک

نقل قول نوشته اصلی توسط The.Young.Wolf نمایش پست ها
    خب اول از همه حضور سینماسلف رو در سینماسنتر دوست داشتنی تبریک میگم، امیدوارم و مطمئن هستم پاقدم خیرش موجب اتفاقات خوبی در آینده خواهد شد.
    سلام سعید جان
    ممنونم از حضورت در این تاپیک و من هم مثل تو حضور سینماسلف در سینماسنتر رو کاملا به فال نیک میگیرم و به همین دلیل هم هست که الان تمام اپیزودهای ارزشمند سینماسلف در سینماسنتر قرار گرفتن. در مرحله بعد باید بگم که سعید مرادی عزیز که خودش قبل از هر چیز یک سینماسنتری فعال و قوی بوده و در تمام فعالیتهای گذشته ما از ارزشگذاری و تحلیل و بررسی و نقد و مجله شرکت داشته، باز هم به شکل دیگه ای در کنار این مجموعه است که این خودش جای بسی خوشحالی داره و از طرف دیگه این فعالیت باعث شده که دوستان قدیمی سینماسنتر مثل خودت به این بهانه دوباره دور هم جمع بشن و فعالیتهای جدیدی رو آغاز کنند که همه اینها خوب و خوشحال کننده هستند.

فرخ خیلی خوب راجع به تاریخچه ی دهه های مختلف مافیای سیسیلی در آمریکا توضیح داد که ابتدا از بذه های کوچک و هر محله به محله شروع کردن و سپس با قانون منع مشروبات الکلی (که توی تاریخ ازش از بزرگترین اشتباهات دولت میدوننش) دولت آمریکا یه حال اساسی از نظر اقتصادی به تشکیلات مافیا داد، یه جورایی اصلا جرایم سازمان یافته از همین قانون منع مشروبات الکلی شروع شد... و سپس این پول رو در دهه های بعدی به درستی بجای بزهکاری های در ملع عام در بنگاه های اقتصادی و کازینو ها سرمایه گذاری کردند.
    نکته ی حائز اهمیت توی تاریخچه ی مافیا چیزی که در نسل اول و دوم مافیا مهاجران اصیل ایتالیایی میدیم پایبنیدیشون به قوانین خودشون هستش و البته خشونت زیادشون دلیل داره و دلیل اش به پیدایش اولیه مافیا برمیگرده در جنوب ایتالیا.
    ایتالیا سرزمینی هستش که از قزن های گذشته همیشه تفاوت بزرگی بین شمال و جنوبش برقرار بوده ، شمالی های خوش پوش و باکلاس و جنوبی های به دهاتی بودن معروف هستند و عمق تفاوتشون بخش بزرگش جغرافیایی هستش و سپس سیاسی که به نظر من علت سیاسی اش خودش معلول جغرافیا هست.
    شمالی ها همسایه سوییس و فرانسه و اتریش هستند و جنوبی ها... جنوبی ها همجوار آفریقا و مدیترانه تنها راه ارتباطی دنیای عرب برای جنگ و مهاجرات به اروپا، همین باعث عقب افتادی جنوبی ها و بهم ریختگی نژادشون شده و سپس عقب ماندگی سیاسی و اجتماعی که این دو علت آخر باعث شد سیسیلی ها و پالرمویی ها از حکومت مرکزی قطع امید کنند و مردم برای اجرای عدالت به سمت خانواده هایی که بعد ها مافیا رو تشکیل دادند رو بیارند ...در حقیقت چیزی که در آمریکا اگر بگیم اقتصاد و پول باعث قدرت مافیا شد در ایتالیا بی عدالتی و اجرای عدالت باعث قدرتشون شد، اسلحه!
    چیزی که توی سکانس های ابتدایی و پدرخوانده ی 1 و عروسی به وضوح دیدیم.
    درباره قانون ولستید که کاملا باهات موافقم. متاسفانه اگه چنین قانونی به وجود نیومده بود مافیای ایالات متحده همچنان در همون فضایی بزهکاری سطحی میموند و عملا این قانون سبب شد که ثروت بزرگی به دست کوزانوسترا بیفته. من تو تحلیل فیلم پدرخوانده در این باره توضیحات مفصلی دادم.

نقل قول نوشته اصلی توسط FFKIA نمایش پست ها
    اشتباه بزرگ!!! (Volstead ACT)

قانون ممنوعیت خرید و فروش مشروبات الکلی در اول ژانویه 1920 تصویب شد. خیلی از رهبران گروههای تبهکاری از مدتها پیش پیگیر اخبار سنا و دولت بودند و برای چنین روزی پیش بینی های بزرگی کرده بودند. طولی نکشید که دیگر گروهها هم متوجه گنج بزرگ نهفته در این قانون شدند.
    یهودیان, ایرلندی ها و سیسیلی ها وارد میدان شدند. مرزهای ایالات متحده حدود 18700 مایل امتداد دارد و این مرزهای وسیع هوائی, دریایی و زمینی آنقدر امکانات وسیعی را در اختیار قاچاقچیان قرار میداد که دولت آمریکا به هیچ وجه نمیتوانست به درستی آن را کنترل کند.
    مافیای سیسیلی به فاصله تنها دو سال از آغاز این قانون به چنان منابع عظیمی از ثروت دست یافت که هیچ گاه نمیتوانست تصورش را هم بکند.
    مردان سیسیلی باهوشی مانند سالواتوره مارانزانو مشهور به دن سالواتوره و جو ماسه ریا مشهور به رئیس در این بین از دیگران قدرتمند تر شدند و توانستند کنترل اوضاع را به دست بگیرند. در شیکاگو نیز جانی توریو و خواهر زاده بی رحمش آل کاپون توانستند شرایط رویایی و فوق العاده ای برای خود رقم بزنند به طوری که آل کاپون به عنوان مردی خود شیفته به موضوع روز نشریات شیکاگو بدل شده بود.
    در کتاب پدرخوانده اوج گیری خانواده کورلئونه درست از این زمان است. این مسئله در میان سیسیلی ها کاملا عمومیت دارد و میتوان گفت که امرار معاش از راه فروش غیر قانونی مشروبات الکلی، به راه نجات بزهکاری خیابانی و تبدیل آن به تبهکاری درجه اول اجتماع بدل شد. پیکربندی کلی مافیا در نیویورک, کلیولند و شیکاگو درست در همین دوره شکل میگیرد.
    پنج خانواده اصلی که در پدرخوانده به وضوح از آنها نام برده میشود دقیقا در همین ایام پایه گذاری میشوند و فرصت پیدا میکنند که با پولهای باد آورده فروش الکل بنیاد خود را محکم و محکم تر کنند.
    در مورد بجث مافیای ایتالیا بین علما نظرات مختلفی رایجه، به طور کلی درست میگی و میدونیم که تفاوت عمده ای بین نحوه زندگی در جنوب و شمال ایتالیا وجود داشته و داره و در واقع میشه گفت که اساس همه رفتارهای بعدی کوزانوسترای ایتالیا این است که از وجود چنین تبعیذی رنج میبرده. متاسفانه این تبعیذ تا جایی پیش میره که ملت سیسیل کاملا خودش رو جدا افتاده حس میکنه و از اونجاست که مدل زندگی سیسیلی با مدل زندگی بقیه ایتالیایی ها متفاوت میشه. این تفاوت شروعش اصلا در قرن بیشتم نیست و ریشه در چند صد سال گذشته سیسیل داره و تقریبا در مورد اکثر دولتهایی که بر ایتالیا حکمرانی میکردن یکسانه. از جایی به بعد دیگه مردم سیسیل کاملا اطمینانشون رو به دولت مرکزی از دست میدن و نتیجه اون بی اعتمادی زایش مافیا در نواحی جنوبیه.
    میدونی که کوزانوسترا تنها نسخه از بزهکاری سازمان یافته در جنوب ایتالیا نیست. در کالابریا و ناپل هم سازمانهای دیگه ای مثل کومورا و .... هستند که اونها هم مافیا محسوب میشن.

بخاطر همین من مافیا رو حداقل در دوره های ابتدایی یک سازمان بذهکاری نمیدونم یه خانواده ای میدونم که برای دفاع از فساد بوجود اومده و سپس گسترده و بذه کاری افتاده شده.
    شاید بخاطر همین باشه یک بار یه بحثی با فرخ میکردیم حتی تفاوت الانه مافیای ایتالیا با مافیایی آمریکا که دومی خیلی بیزینسی شده و باکلاس ولی اولی هنوز خشونت درش رایجه، چرا؟
    چون در امریکا در کشوری زیر نظر قانون زندگی میکنند و در ایتالیا هنوز ایالت های جنوبی از بی عدالتی رنج میبرند.
    تفاوت بین این دو سازمان از زمین تا آسمونه و البته باید توجه داشت که اصولا مافیای ایالات متحده از همون ابتدا هم سازمانی فقط ایتالیایی نبوده و الان هم نیست. قبل از حضور برجسته ایتالیایی ها در مدل بزهکاری نیویورک افرادی مثل آرنولد راستی و گروه بزرگی از یهودی ها و ایرلندی ها درگیر این نوع بزه بوده اند و البته ایتالیایی ها اون مدل رو قانون مند کردن و بهش سر و شکل جدیدی دادن.
    توجه داشته باش که در همین آیریش من شیران یک فرد ایرلندیه و افراد زیادی در ماجرا هستند که اصولا سیسیلی نیستند. تو کازینو و رفقای خوب هم همین روال بود و حضور یهودی ها و غیر ایتالیایی ها رو میشد کاملا حس کرد.
    این مسئله خود به خود به ارتقا سطح مافیای سیسیلی ساکن در آمریکا هم کمک کرده و میبینیم که اصلا اون شکل از درگیری ها که در سیسیل وجود داره اصلا در آمریکا وجود نداره. اگه مافیای سیسیل رو بیشتر بشناسی متوجه میشی که برخی از جنگهای خانمان برانداز در سیسیل دلیل منطقی و درست و حسابی نداشته و صرفا خوش اومدن و یا خوش نیومدن از یک فرد دلیل جنگ بوده. تو آمریکا این فضا کاملا وابسته است به بیزینس و مدل پول در آوردن دلیل بیشتر گرفتاری هاست.

راجع به دههه های مختلف مافیا در امریکا میتونیم بیشتر صحبت کنیم مخصوصا اینکه چندتا فیلم از هر دهه انتخاب کردید و که به نظرم میشه زیاد راجع بهش صحبت کرد.

اما آیریش من راجع به دهه ی بعد از پولداری مافیا هست دهه ای که مافیا حالا پولداره و قصد داره بیشتر در جرگه بنگاه های اقتصادی و سیاسی وارد بشه ، فیلم از نظر تاریخی واقعا قوی هستش و همین نقطه قوتش به نظرم شاید باعث نقطه ضعفش هم شد...
    فیلم به شدت به میخواد وفادار بمونه به اتفاقات یه جورایی انگار فیلم درام نیست و فیلم مستند هستش مخصوصا از نظر تایم زمانی ... که همین باتوجه به بازخورد بیننده ها به نظرم نقطه ضعفه فیلم بود، زمان زیاد فیلم و اینکه باید حداقل اشنایی با کاراکتر های فیلم داشتی از قبل تا از فیلم لذت میبردی.

خیلی خوشحالم برای این پادکست و امیدوارم اگر کسی این فیلم رو ندیده این متن رو میخونه حتما اولش پادکست رو گوش بده و سپس فیلم رو ببینه قطعا لذت بیشتری ازش میبره.
    خوشحالم که اینطور فکر میکنی و امیدوارم ادامه این سری از فعالیتها در رابطه با سینمای گنگستری بتونه برای شنوندگان و خوانندگان جاذبه کافی ایجاد کنه.
    منم امیدوارم که این سری پادکستها بیشتر شنیده بشه و بیشتر بتونیم با دوستان درباره اش تو تاپیکها صحبت کنیم.
    هنوز ادامه بحثت مونده و بازم میام. ممنون

عوام خدایش را میبینند،
    و اهل معرفت ابلیسش ...

دوربین مداربسته , نظارت تصویری , حفاظت پیرامونی , اعلام و اطفاء حریق , شبکه و زیرساخت

7. 3 کاربر از پست مفید FFKIA سپاس کرده اند .

Caligula آواتار ها
    وضعیت : Caligula آنلاین نیست.
    سپاس ها : 367
    سپاس شده 619 در 109 پست
    یاد شده
    در 2 پست
    تگ شده
    در 642 تاپیک

اول از همه حضور سینماسلف رو در سینماسنتر دوست داشتنی تبریک میگم، امیدوارم و مطمئن هستم پاقدم خیرش موجب اتفاقات خوبی در آینده خواهد شد.
    سلام سعید عزیز، گرگ جوان! والا ما خانه زاد هستیم در سینماسنتر و حضورمون هم مثل یه بازگشت از سفری نه چندان طولانیه امیدوارم بتونیم با این بازگشت به هدف مون برسیم که همون بحث و مکالمه راجع به سینما و هنر هست.

خوشحالم که بحث راجع به مافیا رو آغاز کردی. پاسخ های فرخ رو هم مطالعه می کردم؛ جامعه و کامل بود و تا حدود زیادی برمی گرده به تاریخچه ی مافیا و شکلی گیری اون.
    در مورد روزهای آغازین مافیا، توضیحات مختصری در پادکست دادیم، اما فکر میکنم بحث اصلی در این مورد، در بحث‌هامون درباره فیلم «باگزی» منعکس بشه که به بحث درباره‌ی سه شخصیت اصلی این جریان می پردازیم و همینطور «پدرخوانده 2» که از طرفی به شکلی گیری گروه ها در اوایل قرن و از طرفی به تلاش ها برای قانونی کردن در دهه های میانی قرن مربوطه.

امیدوارم اگر کسی این فیلم رو ندیده این متن رو میخونه حتما اولش پادکست رو گوش بده و سپس فیلم رو ببینه قطعا لذت بیشتری ازش میبره.
    والا هدف ما هم از ابتدا این بوده که بخش از فیلم رو باز کنیم که به دلیل عدم آگاهی تاریخی، ممکنه لذتش برای مخاطب ممکن نباشه. من خودم بدون اطلاعات محدود و همجواری با فرخ! در تماشای فیلم ممکن بود بعضی بخش ها رو از دست بدم؛ اما حالا در پادکست میدونم که این دیتا در اختیار مخاطب قرار می گیره و ازش لذت می بره.

از فرخ ممنون که این فضا رو ایجاد کرد و خودش فعالانه حضور داره. مطمئنم که سوالات زیادی هم مطرح میشه که سعی می کنیم اگر تونستیم در پادکست ها منعکس کنیم و توضیح بدیم و یا در همینجا راجع بهشون بحث کنیم.

یه چیز دیگه هم راجع به پادکست دوست داشتم بحث رستگاری بود،
    در کنار بحث های تاریخی که مطرح کردی و مطمئنا به همراه فرخ مکالمات خوبی رو خواهیم داشت؛ این بخش به شدت مورد توجه من بوده از دید سینمایی. به این خاطر که به خوبی در نوع روایت اسکورسیزی در این سال ها تاثیر گذاشته. این نوع نگرشی که کارگردان/نویسنده داره باعث شده که یه جور فضای تقدیر گرایانه در داستان «مرد ایرلندی» شکل بگیره که فکر می کنم به تغییر نگرش اسکورسیزی در طی سالیان بر می گرده. علاوه بر اون، همه ی فضاسازی اثر، از نورپردازی و دکوپاژ و تدوین و ... همه یک جورایی انگار کمک می کنن به یادآوری یک دوران سپری شده. چیزی که کاملا در «رفقای خوب» برعکس بود.
    با این حال یک تفاوت دیگه هم برای من کاملا مشخص بود. اینکه در رفقای خوب، علیرغم دراماتیزه کرده وقایع، یک نکته ی کاملا واقع گرایانه در کار وجود داشت که گاهی حتی با طنز هم پرداخت شده بود؛ اینکه این گروه ها چطور خودشون از درون باعث از بین رفتن و انهدام خودشون میشن؛ اونم به خاطر طمع، غیرحرفه ای گری و نداشتن آگاهی از روش فعالیت سازمانی. گروه ها خودشون رو از بین می بردن. اما در «مرد ایرلندی» این اتفاق نمی افته، بلکه این گروه ها به خوبی سیستم رو مدیریت می کنن و افراد اضافی و خطرناک رو با کمترین هزینه حذف می کنن. البته طبقات مافیایی در این دو فیلم کاملا متفاوت هست و یکی از دلایل احتمالیش همینه، اما به خوبی در نگرش اسکورسیزی به جرم و جنایت انعکاس پیدا کرده.

خیلی لذت بردم از نظراتت، سعید جان. من اسکورسیزی رو دوست دارم و مطمئنم که بحث های جالبی درباره این فیلم و مقایسه ی اون با سایر آثارش شکل می گیره.
    همه چیز چه بغرنج و پیچیده است و با این حال چه ساده و طبیعی. اگر ماه را به دست می آوردم .اگر عشق کفایت می کرد وضع عوض می شد.
    اما کجا می توانم این تشنگی را فرو بنشانم؟ کدام دلی ست، کدام خدایی ست که برای من عمق دریاچه را داشته باشد؟
    در این دنیا و آن دنیا هیچ چیز نیست که در حد من باشد... با اینهمه می دانم و تو هم می دانی:
    فقط کافی ست که نا ممکن وجود می داشت، ناممکن.

کالیگولا - آلبر کامو

9. 2 کاربر از پست مفید Caligula سپاس کرده اند .

FFKIA آواتار ها
    یاد شده
    در 59 پست
    تگ شده
    در 751 تاپیک

آیریش من بهترین فیلم اسکورسیزی نیست با بهترین فیلم هاش هم فاصله زیادی داره ولی به شدت خوب و مجکم بسته شده از نظر ساختار،بازی های بشدت عالی آلپاچینو که عالی بود عااالییییی و همینطور جو پیشی دوست داشتنی.... از بازی دنیرو به شدت نا امید شدم.
    شاید بخاطر افکت های تصویری باشه ، کلا بازی دنیرو خیلی به حالت چهره ی اون بستگی داره و به نظرم وقتی صورتش رو کلا کامپیوتری کردند من هیچ ارتباطی باهاش نتونستم برقرار کنم.پاچینو چون شور و هیجان همیشگیش رو داشت خیلی خوب تونست از پس نقشش بر بیاد .
    سلام مجدد سعید جان
    اول بگم که مشکلمون زیاد شده چون دیگه الان سعیدامون شده دو تا، حالا باید دیگه خودتون حواستون باشه من کی رو میگم و قاطی نشین با هم.

در وحله بعدی باید گفت که در مورد سطح آیریش من باهات موافقم. آیریش من با این که فیلم خوبیه اما قطعا همچنان فاصله داره با بهترین فیلمهای اسکورسیزی. البته اینم بگم که به نظر من بهترین های اسکورسیزی گنگسترهای نیویورکی و کازینو هستند. البته این نظر منه.
    بازی آل پاچینو رو خیلی زیاد دوست داشتم و به نظرم بعد از مدتها شرایطی پیدا کرد که از اون فضای فطرت فاصله بگیره و در یک فیلم خوب بازی کنه. البته مثل همیشه این بازی خوب از دید اکثر فستیوالها و آکادمی های سینمایی دور موند و دلیلش هم اینه که امسال طبق نوبت باید به براد پیت اسکار میدادن.
    جالبه که هر بار آل پاچینو فیلم درخشانی بازی کرده بنا به سیاست و یا برخی مقتضیات مورد نظر آکادمی بهش جایزه داده نشده. در زمان پدرخوانده هم همین بود و در زمان التهاب، بیخوابی، نفوذی، دانی براسکو و البته از همه مهمتر راه کارلیتو هم این بی توجهی ادامه پیدا کرد.
    مشخصه که دیگه هر بازیگیری با چنین فیلمهایی وقتی مورد بی توجهی قرار میگیره دیگه هنری بازی کردن رو میذاره کنار.
    اگه دانیل دی لوئیس هم بابت همه بازی های خوبش تا الان هیچ جایزه ای نگرفته بود میرفت میشد یکی شبیه استیون سیگال و فیلمهای رزمی درجه هزارم بازی میکرد. تازه به نظر من آل پاچینو خیلی تحمل داشته که تا الان بازم کارش به اونجاها نکشیده. البته رابرت دنیرو با دو تا جایزه اسکار داره فیلمهای فان و کمدی های سخیف بازی میکنه.

آل پاچینو با یک دوجین فیلم عالی گاهی حتی نامزد هم نشده. نمونه بارزش فیلم Heat یا التهابه که نه دنیرو و نه پاچینو بابت اون بازی های بینظیر هیچوقت جایزه نگرفتن. همه مثالهای سینمایی از بازی بی نظیر روبروی هم پاچینو و دنیرو در اون سکانس 7 دقیقه ای صحبت میکنند و البته هیچ تقدیری ازشون برای اون شاهکار نشد.

یه چیز دیگه هم راجع به پادکست دوست داشتم بحث رستگاری بود،خیلی دوست دارم به موقع اش بیشتر راجع بهش صحبت کنیم.و سوالی که رستگاری در مافیا یعنی چی؟و ایا اسکورسیزی بالاخره به رستگاریش میرسه؟

فقط اینو بگم اسکورسیزی و رفقای خوبش همشون توی اون محله های ایتالیایی نیویورک بزرگ شدن این داستان های یه جورایی با جون و دلشون درک کردند، مافیا با همه بزهکاریش به نظرم اونا روی مرام و معرفت و عشق و برادریش هم دیدن، و شاید ، شاید که نه ولی به نظرم اسکورسیزی به چشم بذهکار به مافیا نگاه نمیکنه به چشم رفیقی نگاه میکنه که براش کلی احترام قائله و میدونه یه جاهایی خطا رفته و میخواد دستش رو بگیره و بکشتش بالا....خیلی دوست دارم توی مخ اسکورسیزی بودم که چی فکر میکنه راجع به مافیا؟
    در مورد رستگاری ما با سعید هم زیاد صحبت کردیم. البته بخش مهمی از اون صحبتها در پادکست منعکسه و برخی هم صحبت بین خودمون بود. من حرفام رو درباره این نوع رستگاری در پادکست زدم اما همون طور که سعید هم گفت قصد داریم در پادکستهای بعدی بل اخص پادکست باگزی بیشتر در این باره حرف بزنیم. منم چیزهای خوبی در این باره هست که باید بگم و مذارم برای پادکست باگزی و بعد هم پدرخوانده. اما در همین حد اکتفا میکنم که وقتی بحث شرافت پیش میاد و نوعی خاص از وفاداری و شرافت و آبرومندی مد نظر قرار میگیره شکی نیست که معیارها و تعاریف روزمره در مورد خوبی و بدی دچار تغییر جایگاه میشن.
    در مورد این رستگاری از دید من همین اتفاق افتاده. از دید مافیا و کوزانوسترا قطعا شیران آدم شرافتمندیه که به دلایلش هم تو پادکست پرداخته شده هر چند که از دید مردم عادی این شرافت عین بیشرفی و رذالت خواهد بود.

عوام خدایش را میبینند،
    و اهل معرفت ابلیسش ...

11. کاربر روبرو از پست مفید FFKIA سپاس کرده است .

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)