مرجع تخصصی سئو سپهر صنعت سهند Navid Mirzaaghazadeh نقد و بررسی فیلم "دوازده سال بردگی" - Twelve Years a Slave Review

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 4 , از مجموع 4

موضوع: نقد و بررسی فیلم "دوازده سال بردگی" - Twelve Years a Slave Review

Death Magnetic آواتار ها
    وضعیت : Death Magnetic آنلاین نیست.
    سپاس ها : 31
    سپاس شده 405 در 102 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 631 تاپیک

نقد و بررسی فیلم "دوازده سال بردگی" - Twelve Years a Slave Review

"این نقد حاوی اسپویلر است"

دو روز پیش تصمیم به دیدن فیلم "دوازده سال بردگی "( به انگلیسی : 12 Years a Slave)، ساخته جدید کارگردان مورد علاقه ام "استیو مک کوین" (Steve McQueen) گرفتم."دوازده سال بردگی" به عقیده ی من نه تنها بهترین فیلم سال 2013 و ساخته ی کارگردان،بلکه یکی از مهم ترین فیلم هایی است که در تاریخ سینما ساخته شده است.
    بردگی و برده داری از جنجالی ترین موضوعاتی بوده است که بار ها و بار ها از آن در سینما استفاده شده و قبل از ساخت این فیلم، "جانگوی رها از بند" ساخته ی تارانتینو نیز به همین موضوع اشاره می کرد اما آن فیلم فضایی فانتزی و انتقامی داشت در حالی که "دوازده سال بردگی" واقعیت برده و برده داری را به واقعی ترین شکل ممکن به تصویر می کشد.

فیلم نامه ی فیلم بر اساس کتابی با همین اسم که توسط "سالومون نورتاپ" ( Solomon Nurthup ) نوشته شده است و داستان فیلم بسیار ساده است: یک مرد سیاه پوست آزاد ، بردگی را "تجربه" می کند. فیلم کاملا یک فیلم " استیو مک کوین"ی است. در ابتدای فیلم، "سالومون" در تلاش است تا از آب انگور به عنوان جوهر برای نوشتن یک نامه استفاده کند و در این کار کاملا نا موفق است. موسیقی زیبا و بیمار کننده ی "هانس زیمر" به طرزی استادانه به کارگردانی عایل "استیو مک کویین" مخاطب را در دنیای کثیف برده داری قرار می دهد. سپس فیلم کمی عقب تر می رود. سالومون خانواده دار،ویولونیست ماهری است که اکثر درامد اش را از نواختن ویولن در مهمانی ها و مناسبت های ویژه به دست می آورد. اما توسط دو مرد مست شده و به برده تبدیل می شود.

سالومون هنوز نمی داند به چه سرنوشتی دچار شده است و فکر می کند تمام این ماجرا یک "اشتباه" است و بعد از چندین سال تازه با حقیقت تلخ بردگی آشنا می شود. فیلم نشان می دهد چطور برده فروش ها بر روی برده ها اسم می گذارند و چظور فرزندان را از خانواده هایشان جدا می کنند و شست و شوی مغزی می کنند. با برده ها مثل یک حیوان رفتار می شود. برده ها را برهنه می کنند و برای این که آن ها را گران تر بفروشند، به اجبار ازشان کار دشوار می کشند و آن ها را "جانور" خطاب می کنند. در یکی از صحنه های عالی فیلی که می تواند امضای فیلم و کارگردان هم باشد، سالومون از به دار کشیده شدن جان سالم به در می برد اما کسی طناب را پاره نمی کند. این شات همین طور ادامه پیدا می کند تا این که سپس می بینیم که بچه های برده در پشت سر سالومون در حال بازی کردن هستند و انگار اصلا برایشان مهم نیست که شخصی دیگر به دار کشیده شده است.سالومون با پاهای برهنه اش همچان دوام می آرود و کمی بعد تر، زن های برده بدون کوچک ترین توجهی به سالومون، به کارشان می رسند. این است واقعیت بردگی و برده داری. اگر مشکلی برای برده پیش می آید، حتی اگر ان مشکل "مرگ" باشد، آن یک مشکل شخصی است و هر برده می داند که باید سرشان به کار خودشان باشد و طوری فکر کنند که چنین چیزی هیچ وقت رخ نداده است. این جاست که فیلم از یک فیلم تاریخی تلخ به یک "تجربه" تبدیل می شود و این کلید موفیقت "مک کویین" و بازیگر فوق العاده ی نقش سالومون است.

در یکی از سکانس های پایانی فیلم وقتی ثابت می شود که سالومون مردی آزاد است، آن برده دار دیوانه (با بازی فوق العاده ی Michael Fassbender) طوری رفتار می کند که انگار یکی از اسب بازی هایش گم شده است و یا خانه اش را دزد خالی کرده است.سالومون دوازده سال برده بود اما آمریکا هشتاد و نه سال برده داری کرد. حقیقتا این کشور بر پایه ی برده داری بنا شد و برده داری مانند کاری روزانه بود و هم اکنون تبدیل به یک "خاطره" بین المللی شده است. اما مشکل این جاست همین خاطره نیز به فراموشی سپرده شد. تنها چیزی که اکثر مردم در مورد برده داری می دانند این است "کار کثیفی بود و خوش حالم که دیگر نیست" و جملاتی مانند این. ظاهرا یکی از علت هایی که خیلی ها این فیلم را ندیده اند و یا تصمیم به دیدن فیلم ندارند، این است که "چرا فیلمی را ببینم که همان چیزی که خودم می دانم را به تصویر می کشد"؟ واقعیت این است که از انسانیت برده داری را به فراموشی سپرده است و آن را تجربه نکرده است.

وقتی وارد سالن سینما شدم، تنها من بودم و سه مرد دیگر. ما به کجا رسیده ایم؟ پس واقعا همچین موضوعی به فراموشی رسیده است !تنها مشکل من با فیلم به گروه بازیگران فیلم مربوط می شود. بازی Chiwetel Ejifor در نقش سالومون و Michael Fassbender در نقش یک برده دار روانی فوق العاده و ستودنی است.اما در بعضی نقاط به خصوص بخش هایی که Paul Dano و Brad Pitt در آن حضور پیدا می کنند، من تنها بازیگر را می بینم و نه شخصیت را.اما Michael Fasbender و Chiwetel Ejifor هر دو شایسته ی نامزدی های فراوان در فصل جوایز هستند.

فیلم موفق در جذب مخاطب فراوان نیست. دلیل خیلی واضح است: صحنه های ظالمانه ی فیلم که برده ها شکنجه می شوند. به خصوص صحنه ای که Edwin ( با بازی Fassbender)، سالومون را محبور به شلاق زدن برده ای زن می کند. این صحنه به قدری خشونت آمیز است که به مرز "غیر قابل دیدن " هم می رسد. پس کاملا واضح است که اکثریت، فیلم های Mainstream در مورد بردگی را نسبت به فیلمی رئال و تجربی مانند "دوازده سال بردگی" ترجیح می دهند و یا فیلم های هالیوودی و تماشاگر پسندی مانند The Hunger Games: Catching Fire را برای فیلم آخر هفته شان ترجیح می دهند.

در بهترین صحنه ی فیلم که یکی از بهترین نمای بسته هایی است که در چندین سال اخیر دیده ام، سالومون آشفته، به این سو و آن سو نگاه می کند. چهره ی او نا امید است. نمی داند مقصد بعدی کجاست. نمی داند آیا باز هم مجبور به انجام دادن کارهای زشت می شود یا نه. در میانه ی صحنه، سالومون به تماشاگر نگاه می کند. ما (تماشاگر) می خواهیم او را بغل کنیم، او را آزاد کنیم، او را کمک کنیم اما نمی توانیم.موسیقی استادانه ی "هانس زیمر" و بازی فوق العاده ی Chiwetel Ejifor اشک در چشم جاری می کند. سرانجام سالومون ناامید می شود و به سمتی دیگر نگاه می کند. شاید پیام فیلم همین باشد. ما در خیلی مواقع می خواهیم به هم دیگر کمک کنیم اما نمی توانیم. ما می خواهیم بردگی را از یاد نبریم اما این کار را می کنیم. بردگی چیزی است که در حال رخ دادن در همین حال است.

منتقد: سام محسنی
    تصاویر کوچک فایل پیوست برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام:  406051-the-films-lead-actor-chiwetel-ejiofor-in-12-years-a-slave-fox-searchli.jpg
مشاهده: 207
حجم:  49.9 کیلو بایت  
    ویرایش توسط Death Magnetic : 12-02-2013 در ساعت 07:56

2. 15 کاربر از پست مفید Death Magnetic سپاس کرده اند .

3. # ADS

penn آواتار ها
    وضعیت : penn آنلاین نیست.
    سپاس ها : 2,028
    سپاس شده 3,032 در 805 پست
    یاد شده
    در 10 پست
    تگ شده
    در 0 تاپیک

پاسخ : نقد و بررسی فیلم "دوازده سال بردگی" - Twelve Years a Slave Review

فکر می کنم شما هم با من موافق باشید که این فیلم به خوبی دو فیلم قبلی Steve McQueen نبود

5. کاربر روبرو از پست مفید penn سپاس کرده است .

peiman_hp آواتار ها
    وضعیت : peiman_hp آنلاین نیست.
    سپاس ها : 0
    سپاس شده 2 در 1 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 0 تاپیک

نقل قول نوشته اصلی توسط penn نمایش پست ها
    فکر می کنم شما هم با من موافق باشید که این فیلم به خوبی دو فیلم قبلی Steve McQueen نبود
    کاملا!

MiKa آواتار ها
    وضعیت : MiKa آنلاین نیست.
    سپاس ها : 2
    سپاس شده 21 در 9 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 0 تاپیک

دوازده سال بردگی
    دوازده سالی که اصلن متوجه گذرش تو فیلم نمیشیم و بیشتر شبیه دوازده ماه بردگی بود
    فیلم به شدت ضعف داره
    فیلمنامه ، کارگردانی ، نورپردازی،... واقعن بد بود ، بد .........................
    به قول مجری اسکار: یا 12 سال بردگی بهترین فیلم میشه یا همتون نژاد پرستین
    ویرایش توسط MiKa : 09-06-2014 در ساعت 13:06

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)