مرجع تخصصی سئو سپهر صنعت سهند Navid Mirzaaghazadeh دوست داشتم با کیارستمی یک فیلم سه‌بعدی کار کنم

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: دوست داشتم با کیارستمی یک فیلم سه‌بعدی کار کنم

saeid1989 آواتار ها
    وضعیت : saeid1989 آنلاین نیست.
    سپاس ها : 0
    سپاس شده 4 در 4 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 0 تاپیک

دوست داشتم با کیارستمی یک فیلم سه‌بعدی کار کنم

ژان ماری بوله استریوگراف یا متخصص فیلمبرداری سه بعدی فرانسوی و تحصیل‌کرده مدرسه ایدُک فرانسه است که مدیریت فیلمبرداری فیلم سینمایی «جنجال در عروسی»، نخستین فیلم سه بعدی ایرانی در ژانر کودک و نوجوان به کارگردانی سید رضا خطیبی سرابی را بر عهده داشته است.

ژان ماری بوله مدیر فیلمبرداری فیلم سه بعدی جنجال در عروسی که پس از پایان اکران عمومی در حال حاضر در سایت فیلم‌نت قابل دانلود به صورت قانونی است، در گفت‌وگو با خبرنگار فیلم‌نت نیوز درباره کلیات سینمای سه‌بعدی گفت: «سینمای سه بعدی با اختراع سینما متولد شده و هیچ گاه از سینمای دنیا جدا نبوده است. سینمای سه بعدی در حقیقت با عکاسی خودش را معرفی کرده است و ‌در همان زمانی که برای سینما دوربین فیلمبرداری اختراع شد، دوربین‌های سه بعدی هم وجود داشت. همان گونه که سینما در ابتدا صامت بود، سیاه و سفید بود و بعد رنگی شد، سینمای سه بعدی هم همین سلسله مراتب را طی کرد و در مسیری که سینما تا کنون پیموده، هیچ گاه سینمای سه بعدی از آن جدا نبوده است.»
    او اظهار کرد: «در گذشته فیلمبرداری فیلم‌های سه بعدی بسیار مشکل بود. یکی از مشکلات این بود که امکان دیدن تصاویر وجود نداشت و باید صبر می‌کردیم تا ببینیم حاصل کار در پایان چه خواهد شد. در زمانی که فیلم‌های سه بعدی با دوربین‌های ۳۵ میلیمتری فیلبمرداری می‌شد، اگر ذره‌ای لغزش در هر یک از دوربین‌ها در هنگام ضبط وجود داشت، تصاویر روی هم منطبق نمی‌شد و همین مساله باعث می‌شد از کیفیت تصاویر کاسته و نتیجه کار خراب شود.» بوله افزود: «در طول این صد سال چندین بار موج سینمای سه بعدی سینما را فرا گرفته که اولین بار در دهه ۳۰ بود اما به دلیل مشکلات به نتیجه نرسید. دو بار هم در دهه‌های ۵۰ و ۸۰ میلادی این موج وارد سینما شد که نتوانست موفقیتی بدست بیاورد، اما در طی چند سال اخیر و با وجود سینمای دیجیتال و تغییر رویه‌ای که در فیلمبرداری به وجود آمده و از نگاتیو به سینمای دیجیتال رسیده‌ایم این مشکلات حل شده و مخاطبان نیز سینمای سه بعدی را پذیرفته‌اند. سینمای دیجیتال کمک زیادی به پدیده سه بعدی کرده است. سینمای سه بعدی مانند چشم انسان عمل می‌کند و دقیقا مانند چشم راست و چپ از دو زاویه به یک چیز نگاه می‌کند.» دوست داشتم با سینمای سه بعدی و یک نگاه جدید وارد سینمای ایران شوم او دلیل همکاری دوباره با سید رضا خطیبی را تجربه خوب گذشته دانست و گفت: «به دلیل تجربه خیلی خوب و موفقی که در گذشته با خطیبی داشتم دوست داشتم که یک بار دیگر با او همکاری داشته باشم و بتوانم کار دیگری را در سینمای ایران انجام دهم. دوست داشتم با سینمای سه بعدی و یک نگاه جدید وارد سینمای ایران شوم که مثل فیلم‌های آمریکایی اکشن نباشد.» مدیر فیلمبرداری فیلم سه بعدی جنجال در عروسی محتوای سینمای ایران را در سطح بالایی دانست و گفت: «سینمای ایران در حین محتوای سطح بالایی که دارد از یک نوع سادگی خاصی برخوردار و بیشتر بر پایه داستان استوار است. دوست داشتم یک کار داستانی در ژانر کودک انجام دهم و به همین دلیل این همکاری را قبول کردم. سینمای ایران برای کودکان و در قالب سه بعدی باورپذیرتر است و این فیلم یک اتفاق خوبی بود که رخ داد و کمدی هم به جذابیت آن افزوده است.» او همچنین درباره سینمای ایران گفت: «من از دوران جوانی که وارد سینما شدم با سینمای ایران آشنا شدم و سینمای ایران را تعقیب کردم. سینمای ایران خیلی به سینمای فرانسه نزدیک است چون از لحاظ تکنیک ساده است اما مضمون خوبی دارد. داستان‌نویسی در سینمای فرانسه بسیار به سینمای ایران نزدیک است. سینمای ایران و فرانسه کمتر به تکنیک فیلم اهمیت می‌دهند و محتوا جایگاه بالاتری در سینمای این دو کشور دارد. به همین دلیل سینماگران فرانسه و ایران می‌توانند راحت‌تر با یکدیگر ارتباط برقرار کنند و محصول مشترک بسازند.» اهالی سینمای فرانسه به حضور در سینمای ایران علاقه‌مندند بوله ادامه داد: «در فرانسه هم مثل ایران فیلم‌های کمدی شماره یک و پرفروش هستند. در فرانسه هم بیشتر به فروش فیلم‌ها فکر می‌شود و پرده‌هایی که برای اکران در اختیار فیلم قرار خواهد گرفت اما گاه پیش می‌آید که فیلم‌های مستند و تجربی رکورد فروش را می‌شکند. در فرانسه باید با پخش‌کننده‌های فیلم هماهنگی داشته باشی تا پرده‌های بیشتری در اختیار فیلم قرار دهند.» او افزود: «اهالی سینمای فرانسه به دلیل تشابهاتی که با سینمای ایران دارد، علاقه‌مند به حضور در سینمای ایران و همچنین حضور سینماگران ایرانی در فرانسه هستند که کمابیش هم این اتفاق افتاده است، مثل فیلم گذشته اصغر فرهادی و من هم خیلی دوست دارم که خودم یک فیلم در ایران بسازم.» مدیر فیلمبرداری نخستین فیلم سه بعدی ایرانی شاخص‌ترین و بارزترین خصیصه سینمای ایران را کارگردانی قوی دانست و گفت: «کارگردانی ایران در مقایسه با بقیه گزینه‌ها از کیفیت بالاتری برخوردار است. گاهی فیلم‌هایی را می‌بینیم که کارگردان‌های آنها معروف هم نیستند اما بسیار فیلم‌های خوبی هستند. کارگردان‌هایی که توانسته‌اند با استفاده نکردن از چهره‌ها و ستاره‌ها هم فیلم‌های خوبی بسازند. نگاه کارگردان‌های ایرانی به سینما بسیار جالب است و رعایت کادر و نور در سینمای ایران جایگاه خاصی دارد و از لحاظ فیلمبرداری بسیار در رده‌های بالایی قرار دارد. کارگردان‌ها و فیلمبردارهای ایرانی از درک متقابلی برخوردارند و این به ارائه یک فیلم خوب کمک زیادی می‌کند.» او ادامه داد: «در سال ۲۰۰۰ در یک جشنواره در فرانسه به صورت اتفاقی با رضا خطیبی آشنا شدم و از علاقه خودم به سینمای ایران برای او گفتم که منجر به همکاری ما در ساخت فیلم «فرداهای قشنگ تهران» شد. پس از آن، حدود دو سال پیش او به من پیشنهاد داد که با همکاری هم یک فیلم سه بعدی در ایران بسازیم و من خیلی از این پیشنهاد استقبال کردم و این کار را با همراهی آقای احمدی به عنوان تهیه‌کننده انجام دادیم.» وقتی به ایران آمدم دنیای جدیدی را تجربه کردم این متخصص فیلمبرداری سه بعدی افزود: «جنجال در عروسی دومین فیلم و تجربه کاری مشترک من با یک سینماگر ایرانی بوده است. وقتی برای فیلم قبلی خطیبی به ایران آمده بودم این فرصت برای من دست داد تا با سینماگرانی که کارهای آنها را دنبال می‌کردم آشنا شوم و این برایم خیلی جالب بود، دنیای جدیدی را تجربه کردم.» او اظهار کرد: «از کارگردان‌های ایرانی عباس کیارستمی، محسن مخملباف، جعفر پناهی و اصغر فرهادی را می‌شناسم و کارهای آنها را دنبال می‌کنم. کیارستمی با وجود سادگی تصویرهای زیبایی را برای مخاطب به نمایش می‌گذاشت و فرهادی با توجه به کارگردانی عالی که دارد به دردهای مشترکی که در همه جای دنیا وجود دارد اشاره می‌کند، مثل فیلم جدایی نادر از سیمین که نگاهی جهانی داشت و ما نیز متوجه شدیم همان مشکلات اجتماعی و خانوادگی که در ایران وجود دارد در فرانسه و همه جای دنیا هم وجود دارد.»
    بوله ادامه داد: «خیلی علاقه داشتم که با عباس کیارستمی یک فیلم سه بعدی کار کنم زیرا فیلم‌های کیارستمی همانند یک تابلوی نقاشی است و کاملا قاب دوربین شاعرانه‌ای دارد. دوست داشتم هنری‌تر وارد سینمای سه بعدی شوم و بتوانم یک فیلم داستانی را به بهترین شکل در سینمای سه بعدی بیان کنم.» او در پایان بیان کرد: «امیدوارم از سینمای سه بعدی در ایران استقبال شود تا کارگردان‌های ایرانی با فراغ بال و اشتیاق بیشتری قدم در سینمای سه بعدی بگذارند و بتوانند کارهای خوبی در این زمینه ارائه دهند. نگاه ایرانی‌ها به سینما می‌تواند در سینمای سه بعدی تاثیرگذار باشد و زمینه کار سه بعدی در سینمای ایران بسیار زیاد وجود دارد. سه بعدی یک تکنیک جدید نیست بلکه یک نگاه جدید است و امیدوارم کارگردان‌های ایرانی بیشتر به سمت سینمای سه بعدی کشیده شوند.»
    ویرایش توسط autumn63 : 05-28-2017 در ساعت 19:43

2. # ADS

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)