مرجع تخصصی سئو سپهر صنعت سهند Navid Mirzaaghazadeh تحلیل و بررسی سینمای جهان Cwa.01- تحلیل و بررسی فيلـــــــم پدرخوانده 1 (GODFATHER Part1) بخش اول - صفحه 9

نمایش نتایج نظرسنجی: ارزیابی شما از کیفیت این تحلیل کدام گزینه است ؟

رأی دهندگان
55. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
  • خـــــوب

50 90.91%
  • متـــوسط

4 7.27%
  • ضعـــیــف

1 1.82%
صفحه 9 از 11 نخستنخست ... 7891011 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 81 تا 90 , از مجموع 103

موضوع: Cwa.01- تحلیل و بررسی فيلـــــــم پدرخوانده 1 (GODFATHER Part1) بخش اول

آنقدر قدرتمند باشيد كه هيچ كس نتواند آرامش ذهني تان را به هم بريزد. از كتاب "كليد" اثر "جو ويتال
    FFKIA آواتار ها
    وضعیت : FFKIA آنلاین نیست.
    سپاس ها : 11,414
    سپاس شده 25,940 در 4,667 پست
    یاد شده
    در 59 پست
    تگ شده
    در 751 تاپیک

Cwa.01- تحلیل و بررسی فيلـــــــم پدرخوانده 1 (GODFATHER Part1) بخش اول

نام فيلم : پــــــدر خوانـــــــــــــــــده (GODFATHER)
    اطلاعات فیلم
    تهيه كننده : آلبرت . اس . رودي و گري فردريكسون
    كارگردان : فرانسيس فــورد كاپـــــــولا
    نويسنده متن اصلي : ماريو پوزو
    نويسنده فيلم نامه : ماريو پوزو و فرانسيس فورد كاپولا
    موزيك متن : نينو روتـــــــــــــا
    فيلم بردار : گوردون ويليــس
    تدوين : ويليام رينولدز، پيتر زينــر
    ژانـــــر : جنائي، عشقي، هيجان انگيز
    تاريخ نمايش : 24 مارس 1972 آمريكــــا
    بازیگران
    مارلون براندو (دون ويتو كورلئونه)
    آل پاچينو (مايكل كورلئونه)
    جيمز كان (سنتينو كورلئونه)
    ريچارد . اس . كاستلانو (پيتر كلمنزا)
    رابرت دووال (تام هيگن)
    استرلينگ هايدن (كاپيتان مك گلاسكي)
    جان مارلي (جك ولتز)
    تاليا شاير (كنستزيا كورلئونه)
    ريچارد كنت (دون اميليو بارزيني)
    آل له تيري (ويرجيل سولاتزو)
    دايان كيتون (كي آدامز)
    آبه ويگودا (سالواتوره تسيو)
    جياني روسو (كارلو ريتزي)
    جان كازاله (فردريكو كورلئونه)
    اطلاعات دیگر
    ژانر: درام، جنائی
    درجه نمایش: R
    توزیع شده توسط کمپانی: پارامونت پیکچرز، آلفران پروداکشن
    اکران: 24 مارچ 1972 در آمریکا
    مدت زمان: 147 دقیقه
    ساخته شده توسط: ایالات متحده
    زبان: انگلیسی، ایتالیائی، لاتین
    بودجه: 6 میلیون دلار
    فروش کل فیلم: 245 میلیون دلار
    IMDB Rate 9.2 از 395 هزار راي
    رتبه : دوم با ريت ثابت اما تعداد راي بيشتر نسبت به رستگاري در شاوشنگ
    افتخارات و جوایز
    برنده اسكار بهترين فيلم، بهترين فيلمنامه، بهترين بازيگر نقش اول مرد مارلون براندو 1972
    نامزد اسكار در رشته هاي بهترين بازيگر نقش دوم مرد (آل پاچينو، رابرت دووال، جيمز كان)
    بهترين كارگردان، بهترين طراحي لباس، بهترين تدوين، بهترين موزيك متن فيلم، بهترين صدا و موسيقي
    برنده بهترين موزيك متن از بافتا
    برنده بهترين فيلم و بهترين بازيگر (آل پاچينو) از فستيوال ديويد دي دوناتللو
    برنده جايزه هاي بهترين فيلم، بهترين كارگردان، بهترين بازيگر نقش اول مرد، بهترين موزيك متن، بهترين فيلم نامه از گلدن كلاب
    و ............
    درباره داستان : با پايان جنگ جهاني دوم، خانواده مافيايي كورلئونه در ميان دو راهي وارد شدن و يا نشدن به دنياي جديدي تبهكاران قرار دارد، دنيايي كه در آن مواد مخدر حرف اول را ميزند. پدر خوانده (دون ويتو كورلئونه) با اين تجارت جديد موافق نيست. اما شرايط تغيير ميكند....
    نقد و بررسي از : فرخ فرمان

ویرایش توسط FFKIA : 06-15-2012 در ساعت 00:20
    Они говорят: "Зло преобладает, когда хорошие люди не в состоянии действовать."
    Что они должны сказать, "Evil преобладает"

سینماسنتر را در فضای مجازی دنبال کنید

امروز می‌خواهم به مصاف تزویر بروم که بدترین آفت دین است.
    تزویر با لباس دیانت و تقوا به میدان می آید.
    تزویر سکه ای دو روست که بر یک رویش نام خدا و بر روی دیگرش نقش ابلیس است.
    عوام خدایش را میبینند،
    و اهل معرفت ابلیسش ...
    و چه خون دلها خورد علی (ع) از این جماعت سر به سجود آیه خوان و به ظاهر متدین.
    تزویر به شما امان میدهد تا مقاومتتان را بشکند،
    پس از تسلیم، شک نکنید، گردنتان را خواهد شکست.
    یا ایها الذین آمَنو ...آمِنو

سخنان پایانی مختار در جمع مردم کوفه

مرکز شبکه و امنیت پارت شبکه پرداز
    دوربین مداربسته , نظارت تصویری , حفاظت پیرامونی , اعلام و اطفاء حریق , شبکه و زیرساخت
    دیتاسنتر , یو پی اس , برق بدون وقفه , هوشمند سازی ساختمان , دوربین مدار بسته

2. # ADS

آنقدر قدرتمند باشيد كه هيچ كس نتواند آرامش ذهني تان را به هم بريزد. از كتاب "كليد" اثر "جو ويتال
    FFKIA آواتار ها
    یاد شده
    در 59 پست
    تگ شده
    در 751 تاپیک

پاسخ : Cwa.01- تحلیل و بررسی فيلـــــــم پدرخوانده 1 (GODFATHER Part1) بخش اول

نقل قول نوشته اصلی توسط nariman 7 نمایش پست ها
    فرخ خان در موردش جالب صحبت کردید اما با این اوصاف بنظره شما پارامترهای پیشرفته ای برای لذت بردن از فیلم لازم نداره؟!
    نریمان جان باید ببینیم که در این باره با چه نوع بیننده ای طرف هستیم. من در نوشته قبلی اشاره کردم که داستان برای همه قابل درکه. اما این "همه" باید توانائی تشخیص واقعیت از رویا پردازی رو داشته باشند. از دید گاه من ریلیتی همیشه مدرنه و همیشه پیشرفته. کی میدونه که هنر سینما تا کجا پیشرفت میکنه؟
    به نظر من هیچ کس.
    یک زمان ترمیناتور 1 برای همه بینهایت جذاب بود اما ترمیناتور 2 مبدل به یک نقطه عطف شد. الان ترمیناتور 2 هم جلوی آواتار از نظر جلوه ویژه حرف خیلی زیادی برای گفتن نداره. به نظرت 50 سال دیگه اوضاع چطوریه؟
    50 سال دیگه پدرخوانده همچنان یکی از برترینهاست و فیلمهای پیشرفته دنیا همچنان به دنبال نوآوری!
    دلیل این مسئله از نظر من پرداخت منطقی و ارائه واقعیاته.
    من تصور میکنم که پدرخوانده برای هر عصری پیشرفته است. چرا که واقعیت منتهاالیه رویائیه که میشه بهش رسید.
    دلیل ماندگاری پدرخوانده کاملا به تطابقش با دنیای واقعی برمیگرده. هر زمان که این فیلم رو ببینید فرقی نمیکنه. به هر حال داره برهه زمانی خاصی رو باز میکنه که به همون شکلی که در فیلم میبینیم همه به خاطر میارنش.
    اما نکات ریزی وجود داره.
    یادمه اولین بار که صحنه شکسته شدن فک مایکل به دست سروان مک گلاسکی رو دیدم حسابی تکون خوردم!
    خیلی برام جالب بود که یک آدم "قهرمان فیلم" با یک مشت به چنین روزی افتاد و فکش شکست.
    با خودم گفتم که اگه این واقعیته پس تمام صحنه های اکشن فیلمهای حادثه ای جاشون کجاست؟!
    واقعیت اینه که هیچ جا ...
    هنوز هم این صحنه پیشرفته است. هنوز هم کشته شدن سولاتزو و مک گلاسکی به دست مایکل پیشرفته است، هنوز 99.99 درصد اتفاقات فیلم با معیارهای امروزی قابل درک و پیشرفته هستند.
    اما مشکل از جائی شروع میشه که بیننده بیش از اون که برای درک سینمائی لازمه گرفتار رویا میشه. تا حدی که رویا رو باور میکنه و یادش میره که واقعیت اینه که ما انسانیم و باید موضوعات رو با وجهه انسانیمون بسنجیم.
    من پیشرفته بودن رو در واقعی بودن میبینم نریمان جان. به همین دلیل فکر میکنم که برای بیننده ای که توانائی درک منطق رو داره این فیلم همیشه پیشرفته است و همیشه در راس قرار میگیره. مگه کسی توانائی ساخت اثری بهتر از اون رو داشته باشه. که اون هم قطعا اثری خواهد بود که بیش از پدرخوانده به واقعیت اهمیت داده باشه و بیش از پدرخوانده منطق داشته باشه.

عوام خدایش را میبینند،
    و اهل معرفت ابلیسش ...

دوربین مداربسته , نظارت تصویری , حفاظت پیرامونی , اعلام و اطفاء حریق , شبکه و زیرساخت

4. 2 کاربر از پست مفید FFKIA سپاس کرده اند .

5. # ADS

nariman 7 آواتار ها
    وضعیت : nariman 7 آنلاین نیست.
    سپاس ها : 703
    سپاس شده 444 در 192 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 674 تاپیک

درسته فرخ خان.من از ابتدا متوجه ی جمله ی اولتون که برمیگشت به پارامتر ها نشدم..منظوره من فیلم نبود.مخاطب بود.. صد البته که اثر بی نیازه..
    اما چقدر جالب که بحث جدیدی شروع شد.. برای اولین بار که صحنه ی مشت خوردن مایکل رو تماشا میکردید چه سواله جالبی از خودتون کردید و خودتونو به چالش کشیدید..مشخصه مسئلتون سوای پدرخوانده, درک سینماست.
    برای من هم ارائه واقعیت ها و یا بقوله شما پیشرفته بودن رو در واقعیت دیدن ملاکه..که اینو در بسیاری از اثاره کلاسیک میشه دید اما با این مثال بجا این موضوع رو تا این حد بردید زیره ذره بین و نگاه عمیق تری رو در بنده ابگریت کردید

نقل قول نوشته اصلی توسط FFKIA نمایش پست ها
    اما مشکل از جائی شروع میشه که بیننده بیش از اون که برای درک سینمائی لازمه گرفتار رویا میشه. تا حدی که رویا رو باور میکنه و یادش میره که واقعیت اینه که ما انسانیم و باید موضوعات رو با وجهه انسانیمون بسنجیم
    دقیقا همینطوره..این برمیگرده به فاصله گرفتن از سینمای کلاسیک.

7. کاربر روبرو از پست مفید nariman 7 سپاس کرده است .

گاهی آدمی در 20 سالگی میمیرد ولی در 70 سالگی به خاک سپرده می شود...
    LuCiFer آواتار ها
    وضعیت : LuCiFer آنلاین نیست.
    سپاس ها : 2,730
    سپاس شده 7,611 در 1,718 پست
    یاد شده
    در 9 پست
    تگ شده
    در 338 تاپیک

امروز نشستم پدرخوانده1 برای بارِ اگر اشتبا نکنم 4اُم دیدم...
    نمی دونم می تونم همچین حرفی رو بزنم یا نه! اما به جرئت میشه گفت پدرخوانده1 جزء بی عیب و نقص ترین آثاریِ که تا به حال ساخته شُده(در موردِ The Shawshank Redemptionهم همین نظر رو دارم)...

تماشاگر از هر منظری که به این اثر نگاه میکنه نمی تونه نقصی رو دَرِش ببینه,فیلمنامه,فیلم برداری,طراحی صحنه و لباس,بازی ها,تدوین,...البته نباید این نکته رو فراموش کُنیم که پدرخوانده 1 از هر لحاظی از برگزیده ترین ها بهره بُرده از کارگردانی فرانسیس فورکاپولا گرفته تا فیلمنامه ماریو پوزو و موسیقی متن نینو روتا و فیلم برداری گوردُن ویلیس و... بازیگرها هم که جایِ خود دارن:مارلون برآندو خدا بیامرز-آل پاچینو-جیمز کان-...

پ.ن:هر چقدر که بالا پائین می کنم بازم به این نتیجه می رسم که پدرخوانده بیشتر از اوون چیزی که موفقیتش رو مدیون فوردکاپولا باشه,میدونِ ماریو پوزو هستش,کسی که تو خانواده های مافیائیِ سیسیلی بزرگ شده و تمام روابط و کارهاشون رو از نزدیک دیده,همین توجه به جزئیات تو فیلمنامه ی پدرخواندس که باعث هرچه طبیعی تر شدن اتفاقات میشه و باعث میشه تماشاگر هرچه بیشتر با شحصیت ها همزادپنداری کُنه و تو خیلی جاها درکشون کُنه...
    براي ملتي كه سردشان است

باريدن برف

اصلا اتفاق رمانتيكي نيست

ايلهان برك

9. کاربر روبرو از پست مفید LuCiFer سپاس کرده است .

FFKIA آواتار ها
    یاد شده
    در 59 پست
    تگ شده
    در 751 تاپیک

نقل قول نوشته اصلی توسط LuCiFer نمایش پست ها
    هر چقدر که بالا پائین می کنم بازم به این نتیجه می رسم که پدرخوانده بیشتر از اوون چیزی که موفقیتش رو مدیون فوردکاپولا باشه,میدونِ ماریو پوزو هستش,کسی که تو خانواده های مافیائیِ سیسیلی بزرگ شده و تمام روابط و کارهاشون رو از نزدیک دیده,همین توجه به جزئیات تو فیلمنامه ی پدرخواندس که باعث هرچه طبیعی تر شدن اتفاقات میشه و باعث میشه تماشاگر هرچه بیشتر با شحصیت ها همزادپنداری کُنه و تو خیلی جاها درکشون کُنه...
    ممنون آرا جان

خاطرم هست یک جائی از قول کاپولا خوندم که یکروز تو هلزچیکن تو یک کافه نشسته بوده که یکی از آدمهای مافیا میاد سراغش.
    اون آدمه به کاپولا جمله جالبی میگه: "همیشه یادت باشه که تو به خاطر اون بزرگ شدی نه اون به خاطر تو" منظور ماریو پوزوست.
    البته در مورد هنر کاپولا هیچ شکی نیست. اما گاهی در بین گزینش کاپولا و پوزو به عنوان دلیل موفقیت فیلم "پدرخوانده" تردید میکنم.
    در نهایت هم باز نمیتونم بگم یک نفره این کار به نتیجه میرسید.

عوام خدایش را میبینند،
    و اهل معرفت ابلیسش ...

11. 2 کاربر از پست مفید FFKIA سپاس کرده اند .

Thranduil آواتار ها
    وضعیت : Thranduil آنلاین نیست.
    سپاس ها : 171
    سپاس شده 401 در 159 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 229 تاپیک

ممنون آرا جان

خاطرم هست یک جائی از قول کاپولا خوندم که یکروز تو هلزچیکن تو یک کافه نشسته بوده که یکی از آدمهای مافیا میاد سراغش.
    اون آدمه به کاپولا جمله جالبی میگه: "همیشه یادت باشه که تو به خاطر اون بزرگ شدی نه اون به خاطر تو" منظور ماریو پوزوست.
    البته در مورد هنر کاپولا هیچ شکی نیست. اما گاهی در بین گزینش کاپولا و پوزو به عنوان دلیل موفقیت فیلم "پدرخوانده" تردید میکنم.
    فقط کافی بود که سرجیو لئونه به جای کاپولا پدرخوانده رو میساخت تا این شاهکار با این قدرتش ساخته نشه
    کاپولا هیچ ارامش یا برنامه مدونی برای پدرخوانده نداشت این نبوغ اون بود که شاهکار بزرگ پدرخوانده رو خلق کرد
    سهم اصلی رو کاپولا داشت

13. کاربر روبرو از پست مفید Thranduil سپاس کرده است .

گاهی آدمی در 20 سالگی میمیرد ولی در 70 سالگی به خاک سپرده می شود...
    LuCiFer آواتار ها
    وضعیت : LuCiFer آنلاین نیست.
    سپاس ها : 2,730
    سپاس شده 7,611 در 1,718 پست
    یاد شده
    در 9 پست
    تگ شده
    در 338 تاپیک

ممنون آرا جان

مسلما در موردِ هنر مند بودن کاپولا هیچ شکی نیست(همین بَس که این بشر تو کارنامه ی هنریش پروژه ای به اسم "اینک آخرالزمان" رو داره,اوونهم تو سال 1979 یا 13 سال بعدش اثر جاودانه ی دیگه ای رو خلق کرد به اسم "دراکولای برام استوکر") در عین حال هیچکسی مُنکر این موضوع نیست که کاپولا تو موفقیت پدرخوانده نقش داشته
    ولی بنظر من هسته ی اصلی(یا بهتر بگم برگه برنده)ماریو پوزو هست...

بعد از پدرخوانده آثار بسیار زیادی تو زمینه "گنگستر" ساخته شدن که بعضی هاشون واقعا آثار در خور توجهی هستن:
    تسخیرناپذیران-دی پالما
    کارلیتو-دی پالما
    دانی براسکو-مایک نیووِل
    حتی "رفقای خوب" اسکورسیزی
    و
    .
    .
    .
    با اینکه آثار بالا از بازی های بسیار خوب و اَرزنده ای بهره می برن(و از لحاظ فنی هم حرف برای گفتن دارن) ولی هیچ کدوم انسجام پدرخوانده رو ندارن تو داستان
    تو این بین بنظر من حتی با اینکه "روزی روزگاری در آمریکایِ" سرجیو لئونه ی فقید رو بسیار دوست دارم اما بهیچ عنوان نتونستم از پدرخوانده 1 بهتر بدونمش(با اینکه نوع روایت داستان لئونه رو بیشتر دوست دارم و به دِلم میشنه) و همه ی اینها بر میگرده به داستان اصلی(کتاب پدرخوانده به قلم کاریو پوزو...)

براي ملتي كه سردشان است

باريدن برف

اصلا اتفاق رمانتيكي نيست

ايلهان برك

15. کاربر روبرو از پست مفید LuCiFer سپاس کرده است .

هیچ وقت به رفقات خیانت نکن و سعی کن دهنتو ببندی (رابرت دنیرو : رفقای خوب)
    ScarFace آواتار ها
    وضعیت : ScarFace آنلاین نیست.
    سپاس ها : 10,173
    سپاس شده 25,842 در 7,194 پست
    یاد شده
    در 50 پست
    تگ شده
    در 758 تاپیک

پدرخوانده ها به روایت تصویر ...
    البته فک کنم باید بگم پرتغال ها به روایت تصویر:دی

----------------------
    دم ازبازی حکم میزنی!دم ازحکم دل میزنی!پس به زبان"قمار"برایت میگویم!قمار زندگی را به کسی باختم که"تک" "دل" را با"خشت"برید!جریمه اش"یک عمر" حسرت"شد!باخت ِ زیبایی بود!یاد گرفتم به "دل"،"دل" نبندم!یاد گرفتم از روی"دل"حکم نکنم!"دل"را باید" پر"زد جایش"سنگ"ریخت"که با"خشت""تک پری" نکنند.
    تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه
    گروه بین المللی ستاره داوود

---------------

17. 3 کاربر از پست مفید ScarFace سپاس کرده اند .

FFKIA آواتار ها
    یاد شده
    در 59 پست
    تگ شده
    در 751 تاپیک

نقل قول نوشته اصلی توسط ScarFace نمایش پست ها
    پدرخوانده ها به روایت تصویر ...
    البته فک کنم باید بگم پرتغال ها به روایت تصویر:دی
    فکر کنم اونقدر که به حواشی فیلم دقت میشه به متنش دقت نمیشه.
    تعداد انگورها و پرتغال ها و فواره ها و میز و صندلی و غیره و ذالک!
    اما پر رنگ ترین پرتغال فیلم رو در داستان کسی میتونه مشخص کنه؟
    من یک جایزه به یابنده میدم

عوام خدایش را میبینند،
    و اهل معرفت ابلیسش ...

19. 2 کاربر از پست مفید FFKIA سپاس کرده اند .

voldemort آواتار ها
    وضعیت : voldemort آنلاین نیست.
    سپاس ها : 1,108
    سپاس شده 405 در 113 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 586 تاپیک

سلام...

واقعاً با چه جرئتی من دارم این چند خط را در مورد ابر فیلم پدرخوانده می‌نویسم،خودم هم نمیدونم.
    این فیلم انقدر بزرگ و گسترده هستش و تمام موضوعات را در برمی گیره که واقعاً نوشتن در موردش کار آسونی نیست.بزرگی و عظمت این فیلم هم بی هیچ شکی بر میگرده به سرچشمه‌ و منبع اصلی فیلم که مافیا باشه که اون خودش دنیایی ست در این دنیا!!!

یک تشکر ویژه می‌کنم از آقا فرخ که واقعاً زحمت فوق‌العاده‌ای کشیدند برای این تحلیل یا بهتر بگم واشکافی و موشکافی کردن این اثر بزرگ که این پرونده‌سازی هم خودش به اندازه‌ی فیلم بزرگ هستش و در خور این اثر.از مهناز خانم هم بابت ویراستاری این اثر که بی هیچ شکی بدون زحمات ایشون متن انقدر روان و یکدست در نمی اومد و بچه‌های بخش طراحی و گرافیک هم به خاطر ساخت این بنر و لوگوهای زیبا تشکر می‌کنم.بی صبرانه منتظر ادامه ی تحلیل نیز هستیم.
    دوستان خسته نباشید.

حقیقتش خیلی زودتر از این‌ها می‌خواستم بیام و توی تاپیک های تحلیل این فیلم شرکت کنم که خب،بنا به دلایل گوناگونی میسر نشد.
    یکی از دلایل:

کسی که قصد دارد جمله ای در مورد این فیلم بگوید باید به یک یک کلمات خود دقت کند و کاملا بداند که چه میگوید.
    به احتمال خیلی زیاد،دیر زمانی دیگر بازمی‌گردم برای خود تحلیل.

فکر کنم اونقدر که به حواشی فیلم دقت میشه به متنش دقت نمیشه.
    تعداد انگورها و پرتغال ها و فواره ها و میز و صندلی و غیره و ذالک!
    یکی از دلایلش را خودتون جواب دادید در تحلیل.

درک پدرخوانده بدون این که درک صحیحی از مافیا و جهان مادون آن داشته باشیم میسر نیست.
    به نظرم این مطلب بر میگرده به این موضوع که مردم درک درستی از خود مافیا و اون نظام مستحکمش ندارند.

از یک طرف دیگه هم انقدر تعریف و تمجید از این فیلم زیاد شده که اون کسی هم که این فیلم را ندیده،میدونه که چه اثر بزرگی ست و جالب اینجاست نیمی از کسانی که از این فیلم تعریف می‌کنند،جزء همین افراد هستند!!!برای همین دیگه کسی به خودش زحمت نمیده که یک‌بار هم که شده دقیق بشینه این فیلم را از یک زاویه‌ی جدیدی بهش بپردازه و بدونه که این فیلم چی بود و چی می‌خواست که بگه.برای همین بیشتر به حواشی توجه می‌کنند و به قول شما به تعداد پرتقال و فواره و غیره و ذالک که خود این‌ها باز نیز به معروفیت و محبوبیت این اثر اضافه می کنه.

اما پر رنگ ترین پرتغال فیلم رو در داستان کسی میتونه مشخص کنه؟
    موضوع جالبیه.بنده نیز به این موضوع در گذشته بارها و بارها فکر کردم.

شاید پرتقال‌ها در صحنه‌ی برخورد ویتوی کوچک و مادرش با دون چیچو و مرگ مادر ویتو و فرارش که سرآغاز سفرش به آمریکا بود.که دقیقا در صحنه‌ای که ویتوی جوان برای انتقام همراه خانوادش به زادگاهش باز مگیرده ما نیز این پرتقال‌ها را سر میز می‌بینیم.

شاید هم اون صحنه‌ای که پدرخوانده برای خرید میوه میره و ترور ناموفقش توسط سولاتزو و سردرگمی و ناتوانی و غم فردو که منجر به اتفاقات بعدی ای افتاد که میشه گفت کلا سرنوشت خانواده‌ی کورلئونه را عوض کرد.قتل سولاتزو و مک کلانسکی توسط مایکل که بعدها در نبود شاهزاده‌ی شهر(سانی) خود جا پای پدرخوانده گذاشت که به نظر بنده شاید در ظاهر قدرتی بیشتر از پدرش به دست آورد ولی هیچ موقع نتونست که اون خط قرمزی که باید را،با وجود توصیه‌ها و سخنان ارزشمند پدرش بشناسه که تموم این‌ها دست به دست هم داد تا در انتها به وادی سقوط بیفته.

شاید هم اون پرتقال در درست دون فانوچی که میشه گفت اولین و آخرین باری بود که ویتو کورلئونه شخصاً وارد عمل شد و ماشه را کشید.بالأخره یک رئیس،باید کارهایی را انجام بده که بقیه نمی تونند و جرئت انجام اون کار را ندارند وگرنه در این صورت که همه رئیس بودند.این خودش سرآغاز اصلیِ تغییر ویتو کورلئونه به دون ویتور کورلئونه بود.

ردیف اول از بالا،اولین عکس از سمت چپ هم که فقط به این دیالوگ و پایه‌ریزی ای که دون ویتو انجام می‌ده،بسنده می‌کنم:
    باعث افتخار منه،من پول نمی‌گیرم. اين کادوي من به شماست.
    اگه کاري از دست من براي تو برمياد،حتماً بهم بگو.

در مورد پرتقالی که در دستان(دهان) پدرخوانده موقع بازی با نوه‌اش آنتونی هست نیز چیزی نمی‌گویم!!!

و شایدهای بسیار دیگر.

مهم نیست که یه مرد از چه راهی پول در میاره برای من مهمه که اون مرد جلوی خانواده اش شرمنده نباشه!
    ولی،مهم‌ترین و اصلی‌ترین شاید،به نظرم تا به الآن ردیف سوم از بالا،اولین عکس از سمت راست است.جالب اینجاست که پرتقال‌ها در اینجا در دستان دون ویتو نیست و در دست یک سیاهی لشکر هستش و ویتوی جوان از کنار اون عبور می کنه.
    که بعد از این صحنه وارد خانه‌ی دون میشیم و اون دیالوگ های کوتاه ولی مهم را بین او و همسرش می‌بینیم.و بعد تق تق،صدای ضربه به شیشه را می‌شنویم که با اومدن کلمنزای جوان و دادن اسلحه ها به اون سرنوشت دون ویتو را برای همیشه عوض کرد.بعد از اون هم که که ویتوی جوان از کار در فروشگاه توسط دون فانوچی که میخواست برادر زاده اش را بذاره جای اون اخراج شد و اون غرور و شخصیت سیسیلی و بعد بقیه ی ماجرا که همه به خوبی ازش آگاهیم.

این به نظرم مهم‌ترین پرتقال موجود در فیلم بود که باعث شد کلاً سرنوشت ویتوی جوان ما و کل مافیا را عوض کنه.

فقط در مورد پرتقال‌های این فیلم میشه طومارها نوشت و چه کار دشوار و درعین‌حال لذت بخشی ست این کار.صحبت در مورد خود اثر و کلیت آن که دیگر زمان را به وادی فراموشی می‌سپارد.

جداً در مورد این فیلم،روزها و روزها میشه صحبت کرد و غرق در لذتی وصف‌ناشدنی شد.

این تحلیل, ادای احترامیست به تمام لحظات زیبایی که با این فیلم داشتم و تمام حس هایی که با هر بار دیدن این فیلم تکرار شد.
    و تکرار می‌شود.

سپاس بابت یادآوری تمام این حس‌های خوب و زیبا.

21. 2 کاربر از پست مفید voldemort سپاس کرده اند .

FFKIA آواتار ها
    یاد شده
    در 59 پست
    تگ شده
    در 751 تاپیک

نقل قول نوشته اصلی توسط voldemort نمایش پست ها
    موضوع جالبیه.بنده نیز به این موضوع در گذشته بارها و بارها فکر کردم.

شاید پرتقال‌ها در صحنه‌ی برخورد ویتوی کوچک و مادرش با دون چیچو و مرگ مادر ویتو و فرارش که سرآغاز سفرش به آمریکا بود.که دقیقا در صحنه‌ای که ویتوی جوان برای انتقام همراه خانوادش به زادگاهش باز مگیرده ما نیز این پرتقال‌ها را سر میز می‌بینیم.

شاید هم اون صحنه‌ای که پدرخوانده برای خرید میوه میره و ترور ناموفقش توسط سولاتزو و سردرگمی و ناتوانی و غم فردو که منجر به اتفاقات بعدی ای افتاد که میشه گفت کلا سرنوشت خانواده‌ی کورلئونه را عوض کرد.قتل سولاتزو و مک کلانسکی توسط مایکل که بعدها در نبود شاهزاده‌ی شهر(سانی) خود جا پای پدرخوانده گذاشت که به نظر بنده شاید در ظاهر قدرتی بیشتر از پدرش به دست آورد ولی هیچ موقع نتونست که اون خط قرمزی که باید را،با وجود توصیه‌ها و سخنان ارزشمند پدرش بشناسه که تموم این‌ها دست به دست هم داد تا در انتها به وادی سقوط بیفته.

شاید هم اون پرتقال در درست دون فانوچی که میشه گفت اولین و آخرین باری بود که ویتو کورلئونه شخصاً وارد عمل شد و ماشه را کشید.بالأخره یک رئیس،باید کارهایی را انجام بده که بقیه نمی تونند و جرئت انجام اون کار را ندارند وگرنه در این صورت که همه رئیس بودند.این خودش سرآغاز اصلیِ تغییر ویتو کورلئونه به دون ویتور کورلئونه بود.

ردیف اول از بالا،اولین عکس از سمت چپ هم که فقط به این دیالوگ و پایه‌ریزی ای که دون ویتو انجام می‌ده،بسنده می‌کنم:
    باعث افتخار منه،من پول نمی‌گیرم. اين کادوي من به شماست.
    اگه کاري از دست من براي تو برمياد،حتماً بهم بگو.

در مورد پرتقالی که در دستان(دهان) پدرخوانده موقع بازی با نوه‌اش آنتونی هست نیز چیزی نمی‌گویم!!!

و شایدهای بسیار دیگر.
    ممنون از دقتتون به موضوع
    البته پرتغال مورد نظرم هیچ کدوم از اینها نبود.

عوام خدایش را میبینند،
    و اهل معرفت ابلیسش ...

23. 2 کاربر از پست مفید FFKIA سپاس کرده اند .

صفحه 9 از 11 نخستنخست ... 7891011 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 2 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 2 مهمان ها)