مرجع تخصصی سئو سپهر صنعت سهند Navid Mirzaaghazadeh یاد "دیدنی ها" بخیر

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: یاد "دیدنی ها" بخیر

1CHAMPION آواتار ها
    وضعیت : 1CHAMPION آنلاین نیست.
    سپاس ها : 15,219
    سپاس شده 12,849 در 4,447 پست
    یاد شده
    در 30 پست
    تگ شده
    در 953 تاپیک

یاد "دیدنی ها" بخیر

جلال مقامی اجرای مجدد "دیدنی ها" را قبول نکرد

مجری برنامه "دیدنی ها" می گوید با بیان اینکه اجرای مجدد این برنامه را قبول نکرده است، می گوید: دوست ندارم خاطره خوبی را که بینندگان از این برنامه دارند، خراب کنم.
    برنامه های به یادماندنی سیما در دهه 60 و 70 نوستالژی بسیاری از جوانان، زنان و مردان است. برنامه تلویزیونی "دیدنی ها" یکی از این برنامه های موفق به حساب می آید که هنوز با گذشت سال های زیاد، بسیاری از آن به عنوان برنامه ای موفق و پربیننده یاد می کنند. "دیدنی ها" در زمان خود تصاویری دیدنی از ایران و سایر نقاط جهان را برای تماشاگری به نمایش درمی آورد که امکانات امروزی از جمله اینترنت و حتی ماهواره را در اختیار نداشت و همین عاملی شده است تا بسیاری حتی با شنیدن موسیقی آن، یاد خاطرات دوران خوب خود از این برنامه بیافتند.
    صدای گرم و رسای جلال مقامی دوبلور پیشکسوت سینما و تلویزیون نیز یکی دیگر از جذابیت های این برنامه بود که با خواندن نریشن های آن لحظه های دیدنی از تصاویر پخش شده از برنامه در اذهان برجای می گذاشت.
    مقامی در گفت وگو با ما از نحوه ساخت برنامه و دلیل موفق بودن آن در زمان پخش خود از تلویزیون و فعالیت های حال حاضر خود صحبت کرد. مشروح این گفت و گو را می خوانید.

آقای مقامی از فعالیت های حال حاضر خودتان برایمان بگویید.
    در حال حاضر در کاری حضور ندارم و تنها در تعداد معدودی فیلم به عنوان دوبلور فعالیت دارم.

دلیل این کم کار بودن شما به کیفیت پایین پیشنهادهایتان برمی گردد و یا...
    یکی از این دلایل مناسب نبودن کارهای پیشنهادی است. من در سابق تجربه بازیگری را در فیلم سینمایی "راز گل شب بو" داشته ام که با توجه به خاطره بدی که از آن کار دارم دیگر دوست ندارم به عرصه بازیگری برگردم. در زمینه دوبله نیز پیشنهادهایی دارم که برخی از آنها را تنها به دلیل علاقه به این حرفه قبول می کنم.

دلیل اینکه شما از "راز گل شب بو" به عنوان خاطره بد خود در زمینه بازیگری یاد می کنید چیست؟

اتفاقاتی در زمان ساخت آن فیلم افتاد که به هیچ وجه مناسب شخصیت من به عنوان یک دوبلور نبود. متأسفانه عوامل تولید "راز گل شب بو" شرایطی را برای من به وجود آوردند که هنوز با گذشت سال های زیاد از ساخت این فیلم، دوست ندارم به عرصه بازیگری برگردم. من در آن فیلم نقش شخصیتی را ایفا می کردم که گریم مناسب و حتی لباس خوبی نداشت و از طرف کارگردان نیز به اجبار مجبور بودم عینکم را دربیاورم درحالی که من بدون عینک نمی توانم به درستی اطرافم را ببینم!

یعنی بعد از آن فیلم تمامی پیشنهادهایی که به شما در زمینه بازیگری شد از کیفیت چندانی برخوردار نبوده اند؟
    ببینید من از آن فیلم همیشه به عنوان یک خاطره بد یاد کرده ام زیرا آن نقش اصلاً به من نمی خورد. در حال حاضر نیز از من گذشته که بیایم و نقش یک پلیس و یک کارآگاه را ایفا کنم و مطمئن باشید تا زمانی که نقشی که مناسب سن و سال من باشد پیشنهاد نشود، به عرصه بازیگری برنمی گردم.

شما به عنوان یکی از افرادی که برنامه موفق و پربیننده ای مانند "دیدنی ها" را اجرا می کردید کمی نیز درباره حال و هوای برنامه های امروزی تلویزیون صحبت کنید. فکر می کنید چرا برنامه های حال حاضر تلویزیون جذابیت سابق را ندارند؟

تلویزیون با هفت شبکه ای که در اختیار دارد برنامه های مختلفی را در ساعات مختلف روی آنتن می برد. اینکه برنامه ای مانند "دیدنی ها" در زمان خود از بیننده بیشتری برخوردار بود نیز به امکانات مردم در آن زمان و نحوه ساخت برنامه برمی گردد. اگر "دیدنی ها" یکشنبه شب ها و به مدت 14-15 سال بسیاری را پای آنتن شبکه دوم سیما می نشاند دلیل آن دلسوزی ای بود که گروه تولید برای ساخت آن انجام می دادند. تصاویری که در زمان تولید برنامه به دست تهیه کننده می رسید کاملاً با مونتاژ منظم و با انتخاب یک موسیقی که مناسب آن تصویر بود روی آنتن می رفت در حالی که ما هم اکنون در اکثر برنامه های تلویزیون تولیدات مختلفی را می بینیم که هنوز قصد دارند سبک و سیاق "دیدنی ها" را ادامه دهند و به هیچ وجه نیز موفق نیستند. با نگاهی ساده به این برنامه ها می توان فهمید که تصاویر بدون هیچ گونه تدوین و برنامه ریزی و تنها برای پر کردن آنتن پخش می شوند. خاطرم است که در زمان تولید "دیدنی ها" تهیه کننده آقای میرزاده حساسیت فراوانی بر نحوه پخش داشتند و همیشه ایده های جذاب و نویی برای برنامه ارائه می دادند. ایشان و تمامی گروه دوست نداشتند برنامه به یک یکنواختی برسد و همین امر باعث شده تا بسیاری حتی با شنیدن موسیقی "دیدنی ها" یاد خاطرات خوب خود از این برنامه بیفتند.

همین موسیقی نیز بسیار با برنامه همخوانی داشت. انتخاب موسیقی توسط چه کسی انجام شد؟
    موسیقی برنامه نیز توسط تهیه کننده برنامه انتخاب شد. موسیقی برای یک سریال مستند با موضوع طبیعت بود که فکر می کنم انتخاب بسیار مناسبی به حساب می آمد.

و اجرای خوب شما...
    من به هر حال در آن زمان در دوبله نیز فعالیت داشتم و با توجه به تجربه ای که از دوبلاژ داشتم سعی کردم فرمی مناسب به آن بدهم. در برنامه نیز همیشه تلاشمان بر این بود که در ابتدا معرفی هنرمندان داخل کشورمان را در اولویت داشته باشیم به طوری که 20 دقیقه به این امر اختصاص می یافت. سایر قسمت های برنامه نیز مربوط به پخش تصاویر سرزمین های خارج از کشور بود که جزو آرشیو صدا و سیما به حساب می آمد.

با گذشت سال های متمادی از پخش این برنامه آیا هنوز دوست ندارید که با چنین برنامه موفقی مجدداً به تلویزیون برگردید؟
    ابتدا خوشحالم که هنوز با گذشت چندین سال از پخش برنامه هنوز بسیاری از آن به عنوان برنامه خوب و آموزنده یاد می کنند. به من نیز چندی پیش پیشنهاد اجرای مجدد این برنامه شد که آن را قبول نکردم. دوست ندارم خاطره خوبی را که بینندگان از این برنامه دارند، خراب کنم و هنوز نیز معتقدم پخش سری جدید "دیدنی ها" با شرایط موجود برخی از برنامه های حال حاضر تلویزیون مناسب نخواهد بود.

شرایط دوبله فیلم ها را چطور می بینید؟
    فیلم های کنونی جذابیت سابق را برای ما ندارد که همین به کیفیت فیلم ها برمی گردد. فیلم هایی را که ما به عنوان دوبلور در آنها فعالیت داشتیم، نمی توان با فیلم های امروزی مقایسه کرد و این هیچ انگیزه ای را برای ما به وجود نمی آورد. در معدود فعالیت هایم در زمینه دوبله تنها به این فکر می کنم تا بتوانم در گوشه ای از عالم سینما تأثیری داشته باشم و عمرم به هدر نرفته باشد.

وضعیت استعدادهای جوان دوبلاژ را چگونه ارزیابی می کنید؟
    ما در دوبله استعدادهای بسیار خوبی داریم و همین مایه امیدواری است. امیدوارم به این جوانان فرصت کافی داده شود تا بتوانند خودشان را نشان دهند.
    ▆ ▅ ▄ ▃ ▂ شاد بودن بزرگترین انتقامی است که می توان از زندگی گرفت ▂ ▃ ▄ ▅ ▆

2. 2 کاربر از پست مفید 1CHAMPION سپاس کرده اند .

3. # ADS

1CHAMPION آواتار ها
    وضعیت : 1CHAMPION آنلاین نیست.
    سپاس ها : 15,219
    سپاس شده 12,849 در 4,447 پست
    یاد شده
    در 30 پست
    تگ شده
    در 953 تاپیک

پاسخ : یاد "دیدنی ها" بخیر

نمیدونم چطور سر از این تاپیک در آوردم
    واقعا یادش بخیر
    چه برنامه زیبا و سرگرم کننده ای بود
    یاد جلال مقامی با اون صدای دلنشینش بخیر،شاید هیچوقت کسی شبیه جلال مقامی نیاد
    دلم گرفت واقعا
    ▆ ▅ ▄ ▃ ▂ شاد بودن بزرگترین انتقامی است که می توان از زندگی گرفت ▂ ▃ ▄ ▅ ▆

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)