مرجع تخصصی سئو سپهر صنعت سهند Navid Mirzaaghazadeh اخبار بیست و نهمین دوره ی جشنواره ی فیلم فجر - صفحه 5

صفحه 5 از 6 نخستنخست ... 3456 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 41 تا 50 , از مجموع 60

موضوع: اخبار بیست و نهمین دوره ی جشنواره ی فیلم فجر

Amélie آواتار ها
    وضعیت : Amélie آنلاین نیست.
    سپاس ها : 3,829
    سپاس شده 1,528 در 607 پست
    یاد شده
    در 4 پست
    تگ شده
    در 413 تاپیک

اخبار بیست و نهمین دوره ی جشنواره ی فیلم فجر

لطفا پس از اطمینان از صحت خبر آن را در سایت ارائه دهید.
    برای هر خبر از تیتر و عکس مناسب استفاده کنید.
    تیتر خبر را در قسمت عنوان ذکر کنید.
    در زیر هر خبر منبع آن را بنویسید.
    لطفا عکسها را به صورت وسط چین و متن خبر را به صورت راست چین و با فونت تاهوما قرار دهید

با تشکر
    مدیر گروه خبری
    ویرایش توسط Amélie : 01-28-2011 در ساعت 21:35

2. 5 کاربر از پست مفید Amélie سپاس کرده اند .

3. # ADS

Amélie آواتار ها
    یاد شده
    در 4 پست
    تگ شده
    در 413 تاپیک

سینمای ایران و ایتالیا وجه اشتراک بسیاری در ساخت درونمایه‌های اجتماعی و خانوادگی دارد

ماریا ترسا برگامین از طرف کمپانی پائولین برای خرید فیلم‌های مذهبی در جشنواره شرکت کرده است. وی سال گذشته نیز در جشنواره فجر حضور داشته و معتقد است که سینمای ایران و ایتالیا وجه اشتراک بسیاری در ساخت فیلم‌هایی با درونمایه‌های اجتماعی و خانوادگی دارد.

از چه طریق با سینمای ایران آشنا شدید؟
    ماریا ترسا: از طریق فستیوال‌ها و جشنواره‌های متعدد در ایتالیا با فیلم‌های سینمای ایران آشنا شدم و حس کردم سینمای ایران و ایتالیا وجه اشتراک بسیاری در ساخت فیلم‌هایی با درونمایه‌های اجتماعی و خانوادگی دارد.
    نمونه هایی از فیلم های سینمای ایران را که مورد توجه شما قرار گرفته می توانید برایمان مثال بزنید؟

«میم مثل مادر» ساخته رسول ملاقلی‌پور، «تکه‌ای از بهشت» ساخته کمال تبریزی، «زمانی برای دوست داشتن» به کارگردانی ابراهیم فروزش
    تفاوت این جشنواره با جشنواره‌های دیگر به نظر شما در چیست؟
    به عقیده من، جشنواره فجر جشنواره‌ای منحصر به فرد است چرا که از سرتاسر خاورمیانه تولیدکنندگان فیلم و سینما حضور فعال دارند. نکته دیگری که برای من حائز اهمیت است رفتار خونگرم و صمیمی مسئولان ذیربط است. من در جشنواره فیلم برزیل، آلمان و ایالات متحده حضور داشتم اما این جشنواره تنوع چشمگیری از لحاظ ساختاری و محتوا دارد.
    آیا جشنواره خاصی در ایتالیا وجود دارد که پیرامون محور خاصی باشد؟
    بله. جشنواره‌ای هر سال در ایتالیا به عنوان «جشنواره فیلم مذهب امروز» (Religion today film festival) برگزار می‌گردد که در آن فیلم‌ها و جنبه‌های گوناگون ادیان مختلف به نمایش گذاشته می‌شود و این جشنواره دیدگاه بسیار جالبی در زمینه ادیان و عرفان جوامع گوناگون به هنرمندان و اهالی سینما ارائه می‌دهد.
    فکر می‌کنید نقاط مشترک سینمای ایتالیا و ایران در چه چیزهایی است؟
    بر این باور هستم که هم سینمای ایران و هم سینمای ایتالیا به دنبال آرمان‌گرایی و مفاهیم نابی است که فقدان آن در دنیای مدرن امروز به شدت احساس می‌شود. سینماگران ایران و ایتالیا مفاهیمی نظیر برادری، آسیب‌های اجتماعی، مسائل جوامع مدرن و پسامدرن و احترام به فرهنگ‌ها و ملل دیگر را از طریق آثارشان به تصویر کشیده‌اند.
    تاکید بر ارزش‌های اخلاقی، مفاهیم معنوی و جستجو برای یافتن معنا و خویشتن خویش از دیگر ابعاد مشترک این دو سینما می‌باشد.

5. 2 کاربر از پست مفید Amélie سپاس کرده اند .

6. # ADS

ADoLF آواتار ها
    وضعیت : ADoLF آنلاین نیست.
    سپاس ها : 3,447
    سپاس شده 2,143 در 951 پست
    یاد شده
    در 5 پست
    تگ شده
    در 486 تاپیک

پاسخ : اخبار بیست و نهمین دوره ی جشنواره ی فیلم فجر

در پی توهین به هیئت انتخاب و داوری جشنواره؛
    عذرخواهی مهدی مسعودشاهی

به گزارش سینمانگار، به نقل از ستاد خبری بیست ونهمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر، پیرو مصاحبه یکی از کارگردانان حاضر در جشنواره با یکی از سایت‌های خبری و توهین به هیئت انتخاب و داوری جشنواره، مهدی مسعودشاهی دبیر جشنواره بیست و نهم با انتشار یادداشتی ضمن تقدیر از زحمات اعضای این دو هیئت از آنان عذرخواهی کرد.

براساس این گزارش در متن این یادداشت آمده است:

1- ما خانواده بزرگ سینما هستیم که به عنوان حلقه‌های به هم پیوسته دست در دست هم به شکوه و جلالت سینما می‌افزاییم، پس این حقیقت را پاس بداریم.

2- متاسفانه اخیراً زمزمه‌های ناخوشایندی از زبان بعضی به گوش می‌رسد که به نظر من ناشی از بعضی از بداخلاقی‌های حرفه‌ای و عدم اطلاع کافی از سیاست‌های کلان جشنواره است.

3- هیئت‌های انتخاب و داوری جشنواره امسال از عناصر دلسوز باسوابق ارزشی و معتبر و آگاه به کلیت سینما بوده که متاسفانه شاهد هجمه‌های ناجوانمردانه علیه این عزیزان بوده‌ایم.

4- لازم به یادآوری است که بنده به عنوان دبیر جشنواره و مدافع حقوق مادی و معنوی همه فیلمسازان حاضر در جشن بزرگ سینمای ایران، بر خود لازم و فرض می‌دانم از زحمات دلسوزانه و شبانه‌روزی اعضای هیئت‌های انتخاب و داوری جشنواره بیست و نهم که با انصاف، عدالت، دلسوزی و بدون چشمداشت وظایف خود را به نحو احسن انجام داده تشکر ویژه کنم و از بابت بعضی بی‌احترامی‌ها از این عزیزان عذرخواهی کنم.

5- در این راستا لازم می دانم به بعضی از اهالی خانواده بزرگ سینما یادآور شوم که هنر عرصه عشق‌ورزی، عدالت و زیبایی است و نه عرصه عقده‌گشایی‌های غیراخلاقی.

6- اینجانب به عنوان دبیر جشنواره و مدافع حقوق مادی و معنوی فیلمسازان علیرغم بی‌حرمتی یکی از کارگردانان سینما به هیئت‌های انتخاب و داوری که متقابلا می‌توانست مستوجب تصمیم‌گیری مدیریت جشنواره مبنی بر کنار گذاشتن فیلم نامبرده براساس مقررات شود اما با کسب اجازه از هیئت‌های انتخاب و داوری چنین نشد چرا که این عزیزان معتقد بودند که شرط اول داوری رعایت عدالت است. در پاسخ به این کارگردان محترم سکوت کردند و چیزی نگفتند، اما همچنان به دفاع از حقوق همه فیلم‌ها برای حفظ حرمت خانواده بزرگ سینما معتقد بوده و بر این باورم که بعضی از دوستان عزیز بهتر است با انکار فضای پرمهر و پراعتماد جشنواره بر تفرقه‌افکنی و ایجاد شائبه دامن نزنند.

بيست و نهمين جشنواره بين‌المللي فيلم فجر از تاريخ 16 تا 26 بهمن‌ماه در تهران برگزار مي‌شود.

آنان که میفهمند عذاب میکشند
    و آنان که نمیفهمند عذاب میدهند

8. 3 کاربر از پست مفید ADoLF سپاس کرده اند .

آنقدر قدرتمند باشيد كه هيچ كس نتواند آرامش ذهني تان را به هم بريزد. از كتاب "كليد" اثر "جو ويتال
    FFKIA آواتار ها
    وضعیت : FFKIA آنلاین نیست.
    سپاس ها : 11,414
    سپاس شده 25,940 در 4,667 پست
    یاد شده
    در 59 پست
    تگ شده
    در 751 تاپیک

بهمنی: «سیب و سلما» یکی از ضروری‌ترین مسائل دینی ما را نشانه گرفته است

حبیب‌الله بهمنی با اشاره به تفاوت‌ها و تشابهات فیلم «سیب و سلما» با کارهای دیگرش، گفت: این فیلم یکی از ضروری‌ترین مسائل دینی ما را نشانه گرفته است.
    به گزارش ستاد خبری بیست و نهمین جشنواره بین‌المللی فیلم فجر، نشست نقد و بررسی فیلم سینمایی «سیب و سلما» با حضور حبیب‌‌الله بهمنی کارگردان، سیدناصر هاشم‌زاده؛ نویسنده، هادی دیباجی؛ بازیگر، سوگل قلاتیان؛ بازیگر، ستاراورکی؛ آهنگساز، حسن ایوبی؛ تدوین‌گر، حسن کریمی؛ مدیر فیلمبرداری، مهدی عظیمی میرآبادی؛ تهیه‌کننده، داود فتحعلی‌بیگی؛ بازیگر و محمدتقی فهیم؛ منتقد در سالن نشست‌های برج میلاد برگزار شد.
    در ابتدای این نشست محمدتقی فهیم گفت: به نظر من ساخته جدید آقای بهمنی نسبت به سایر کارهای پیشین ایشان از تفاوت‌های عمده‌ای برخوردار است و در نظرسنجی مردمی نیز تا به امروز عنوان بهترین فیلم جشنواره را کسب کرده است.
    در ادامه بهمنی با توجه به تفاوت ساختاری «سیب و سلما» نسبت به ساخته‌های پیشین خود گفت: گرچه این فیلم به لحاظ ساختاری تفاوت‌های زیادی با سایر ساخته‌های من دارد، اما در این سالها سعی کرده‌ام به لحاظ مضمون همیشه یک روند را طی کنم. من حدوداً 12 سال از سینما دور بودم و با تلویزیون همکاری نزدیک داشته‌ام و در ساخته‌های تلویزیونی نیز همیشه به سراغ مضامینی می‌رفتم که دغدغه‌های اجتماعی داشته باشد.
    وی در ادامه افزود: یک فیلم می‌تواند در ژانر پلیسی ویا دفاع مقدس نیز گویای مسائل اجتماعی باشد و من «سیب و سلما» را به این جهت قابل توجه می‌دانم که حقیقتاً یکی از ضروری‌ترین مسائل دینی ما را نشانه گرفته است.
    عظیمی نیز در ادامه گفت: ابتدا طرح این فیلم توسط جهانگیر الماسی به حوزه هنری پیشنهاد شد و آقای سیدناصر هاشم‌زاده این ایده را به فیلمنامه تبدیل کرده و بعد از اینکه فیلمنامه به دست من رسید، لحظه‌ای تردید نکردم که این کار، کار بسیار قابل قبولی خواهد شد. این اولین تجربه سینمایی من در حوزه تهیه‌کنندگی است و خوشحالم اولین تجربه سینمایی‌ام با چنین فیلمی آغاز شده است.
    سوگل قلاتیان در ادامه گفت: این اولین حضور سینمایی من است و تا پیش از این بیشترین تجربیات من مربوط به بازیگری وکارگردانی تئاتر بود و خوشحالم که در اولین تجربه سینمایی با چنین نقشی معرفی شدم.
    هادی دیباجی دیگر بازیگر این کار گفت: امسال با سه فیلم در جشنواره حضور دارم وامیدوارم تفاوتهایی که در نقش‌هایم دیده می‌شود برای مخاطبان قابل قبول باشد.
    داود فتحعلی‌بیگی در ادامه نشست گفت: اساساً ساختار فیلم «سیب و سلما» بسیار آرام است و همین موضوع به مخاطب نیز منتقل می‌شود. من با فیلم ارتباط خوبی برقرار کردم و نقشم را دوست دارم.
    ستار اورکی آهنگساز این فیلم گفت: پیشنهاد آهنگسازی این فیلم چند روز قبل از جشنواره فیلم فجر به من پیشنهاد شد و با توجه به فرصتی کمی که در اختیار من بود با راهنمایی‌های آقای بهمنی توانستم کار را به سرانجام برسانم و امیدوارم مخاطبان نیز از کار من راضی باشند. در ادامه ایوبی در پاسخ به این سئوال که بسیاری از تدوین‌گران معمولا از فیلم‌هایی که ریتم کندتری دارند خوششان نمی‌آید و با توجه به این ویژگی چطور «سیب و سلما» را پذیرفتید، گفت: من بعد از خواندن فیلمنامه با کلیت داستان ارتباط خوبی برقرار کردم و نکته که در این فیلم برای من جالب بود این است که ما دچار روزمرگی‌های زندگی شده‌ایم و اگر قرار بود من با ریتم تندتری این فیلم را تدوین کنم، به این شتابزدگی زندگی دامن می‌زدم و قصدمان تامل دراین فیلم و انتقال همان آرامش موجود در فیلمنامه برای مخاطب بود.

منبع خبر سایت رسمی جشنواره فیلم فجر

Они говорят: "Зло преобладает, когда хорошие люди не в состоянии действовать."
    Что они должны сказать, "Evil преобладает"

سینماسنتر را در فضای مجازی دنبال کنید

امروز می‌خواهم به مصاف تزویر بروم که بدترین آفت دین است.
    تزویر با لباس دیانت و تقوا به میدان می آید.
    تزویر سکه ای دو روست که بر یک رویش نام خدا و بر روی دیگرش نقش ابلیس است.
    عوام خدایش را میبینند،
    و اهل معرفت ابلیسش ...
    و چه خون دلها خورد علی (ع) از این جماعت سر به سجود آیه خوان و به ظاهر متدین.
    تزویر به شما امان میدهد تا مقاومتتان را بشکند،
    پس از تسلیم، شک نکنید، گردنتان را خواهد شکست.
    یا ایها الذین آمَنو ...آمِنو

سخنان پایانی مختار در جمع مردم کوفه

مرکز شبکه و امنیت پارت شبکه پرداز
    دوربین مداربسته , نظارت تصویری , حفاظت پیرامونی , اعلام و اطفاء حریق , شبکه و زیرساخت
    دیتاسنتر , یو پی اس , برق بدون وقفه , هوشمند سازی ساختمان , دوربین مدار بسته

10. 4 کاربر از پست مفید FFKIA سپاس کرده اند .

آنقدر قدرتمند باشيد كه هيچ كس نتواند آرامش ذهني تان را به هم بريزد. از كتاب "كليد" اثر "جو ويتال
    FFKIA آواتار ها
    وضعیت : FFKIA آنلاین نیست.
    سپاس ها : 11,414
    سپاس شده 25,940 در 4,667 پست
    یاد شده
    در 59 پست
    تگ شده
    در 751 تاپیک

برنامه فردای برج میلاد از ساعت 14 آغاز می‌شود

برنامه جشنواره فیلم فجر در سالن اصلی مرکز جشنواره در برج میلاد فردا به دلیل شرکت در راهپیمایی 22 بهمن ماه و حضور در مراسم نماز جمعه، از ساعت 14 آغاز خواهد شد.
    به گزارش روابط عمومی جشنواره بیست و نهم فیلم فجر، در سی و سومین بهار آزادی هنرمندان و اهالی سینما همگام با ملت شهیدپرور و همیشه در صحنه ایران اسلامی صبح فردا در صفوف به هم پیوسته راهپیمایی یوم الله 22 بهمن و سنگر نماز جمعه حاضر خواهند شد تا یک بار دیگر نشان دهند رهروی آرمان‌های انقلاب اسلامی 57 و پیرو خط رهبری هستند.
    بدین منظور و با پیشنهاد ستاد اجرایی جشنواره بیست و نهم فیلم فجر جهت حضور پررنگ هنرمندان در یوم الله 22 بهمن، فردا (جمعه) برنامه‌های جشنواره فیلم فجر در تمام سینماها و نیز در برج میلاد، از ساعت 14 آغاز خواهد شد.
    بر این اساس، در سانس اول (ساعت 14) فردا فیلم «ارتباط خانوادگی» (نادر مقدس)، در سانس دوم (ساعت 16) فیلم «گزارش یک جشن» (ابراهیم حاتمی‌کیا)، در سانس سوم (ساعت 18:30) فیلم «کوچه ملی» (مهرشاد کارخانی)، در سانس چهارم (ساعت 20:15) فیلم «جدایی نادر از سیمین» (اصغر فرهادی)، در سانس پنجم (ساعت 22:30) فیلم «پرتقال خونی» (سیروس الوند) اکران خواهد شد.

منبع سایت رسمی جشنواره فیلم فجر

Они говорят: "Зло преобладает, когда хорошие люди не в состоянии действовать."
    Что они должны сказать, "Evil преобладает"

سینماسنتر را در فضای مجازی دنبال کنید

امروز می‌خواهم به مصاف تزویر بروم که بدترین آفت دین است.
    تزویر با لباس دیانت و تقوا به میدان می آید.
    تزویر سکه ای دو روست که بر یک رویش نام خدا و بر روی دیگرش نقش ابلیس است.
    عوام خدایش را میبینند،
    و اهل معرفت ابلیسش ...
    و چه خون دلها خورد علی (ع) از این جماعت سر به سجود آیه خوان و به ظاهر متدین.
    تزویر به شما امان میدهد تا مقاومتتان را بشکند،
    پس از تسلیم، شک نکنید، گردنتان را خواهد شکست.
    یا ایها الذین آمَنو ...آمِنو

سخنان پایانی مختار در جمع مردم کوفه

مرکز شبکه و امنیت پارت شبکه پرداز
    دوربین مداربسته , نظارت تصویری , حفاظت پیرامونی , اعلام و اطفاء حریق , شبکه و زیرساخت
    دیتاسنتر , یو پی اس , برق بدون وقفه , هوشمند سازی ساختمان , دوربین مدار بسته

12. 4 کاربر از پست مفید FFKIA سپاس کرده اند .

1CHAMPION آواتار ها
    وضعیت : 1CHAMPION آنلاین نیست.
    سپاس ها : 15,219
    سپاس شده 12,849 در 4,447 پست
    یاد شده
    در 30 پست
    تگ شده
    در 953 تاپیک

25 دقیقه تشویق ایستاده برای «جدایی نادر از سیمین»

فیلم «جدایی نادر از سیمین» ساخته اصغر فرهادی دیروز در سینما آزادی به نمایش درآمد و با استقبال بسیار تماشاگران مواجه شد.
    تماشاگران به مدت 25 دقیقه و ایستاده پس از پایان فیلم آن را تشویق کردند.
    داستان این فیلم درمورد جدایی زن و شوهری است که بر سر حضانت فرزند خود با مشکل روبرو می شوند.
    در این فیلم لیلا حاتمی، پیمان معادی و شهاب حسینی بازی می کنند.

منبع : خبرآنلاین
    ▆ ▅ ▄ ▃ ▂ شاد بودن بزرگترین انتقامی است که می توان از زندگی گرفت ▂ ▃ ▄ ▅ ▆

14. 2 کاربر از پست مفید 1CHAMPION سپاس کرده اند .

1CHAMPION آواتار ها
    یاد شده
    در 30 پست
    تگ شده
    در 953 تاپیک

پنج فيلم برتر جشنواره از نگاه مردم در پنج روز اول جشنواره

پنج فيلم برتر جشنواره از نگاه مردم در پنج روز اول جشنواره بيست و نهم فيلم فجر معرفي شدند.
    به نقل از روابط عمومي جشنواره فيلم فجر، بر اساس نتايج شمارش آراي مردمي تا پايان روز پنجم جشنواره، به ترتيب فيلم‌هاي سينمايي "جدايي نادر از سيمين" ساخته اصغر فرهادي، "راه آبي ابريشم" ساخته محمدرضا بزرگ‌نيا، "ورود آقايان ممنوع" ساخته رامبد جوان، "سيزده59" ساخته سامان سالور، "آقايوسف" ساخته علي رفيعي و "سعادت آباد" ساخته مازيار ميري با کسب آراي مردمي برتر در سينماهاي محتلف جشنواره، در صدر جدول انتخاب بهترين فيلم جشنواره از نگاه تماشاگران قرار گرفته‌اند.
    سيمرغ بلورين بهترين فيلم جشنواره از نگاه تماشاگران در مراسم پاياني جشنواره بيست و نهم فيلم فجر اهدا خواهد شد.
    بيست و نهمين جشنواره بين‌المللي فيلم فجر به دبيري "مهدي مسعودشاهي" 27 بهمن با برپايي اختتاميه به پايان مي‌رسد.

منبع : سینماپرس

16. کاربر روبرو از پست مفید 1CHAMPION سپاس کرده است .

Nader J آواتار ها
    وضعیت : Nader J آنلاین نیست.
    سپاس ها : 1,318
    سپاس شده 1,103 در 413 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 160 تاپیک

گروه خبری- «سفر سرخ» با جنگ نمی جنگد/ خواستم حقایق جنگ را نشان بدهم !!!

«سفر سرخ» با جنگ نمی جنگد/ خواستم حقایق جنگ را نشان بدهم

کارگردان فیلم سینمایی «سفر سرخ» معتقد است این فیلم اثری برای نمایش سلحشوری‌ها و جوانمردی های جنگ ایران و عراق نیست، بلکه بیانگر حقایق جنگ است.
    سمیه علیپور: حمید فرخ‌نژاد بازیگر محبوب منتقدان سینمایی است؛ بازی‌های تاثیرگذار او در فیلم‌های مختلف از «عروس آتش» تا «ارتفاع پست» و «چهارشنبه سوری» و «به رنگ ارغوان» حضورهایی ماندگار در سینمای ایران ثبت کرده است و منتقدان حساب ویژه ای بر روی او باز کرده اند؛ اما بازیگری که در حوزه فعالیت خود این روزها دوران اوجی را سپری می‌کند، 10 سال قبل نخستین تجربه فیلمسازی را پشت سر گذاشت.

«سفر سرخ» به عنوان اولین اثر سینمایی فرخ‌نژاد در مقام کارگردان در سال‌هایی تولید شده که او به تازگی در «عروس آتش» بازی کرده بود و حضور غزل صارمی در این فیلم حاصل همکاری این دو بازیگر در «عروس آتش» است.

فرخ‌نژاد فیلم خود را در همان سال‌ها به تهیه‌کنندگی و حمایت صداوسیما ساخت و به پایان رساند، اما برای به نمایش درآمدن اثرش 10 سال منتظر ماند ؛ 10 سالی که طول آن فیلم هایی مانند «دوئل»از احمدرضا درویش با موضوع جنگ ایران و عراق ساخته شد و مهدی نادری «بدرود بغداد» را درباره جنگ عراق و آمریکا تولید کرد و تکنولوژی بالای این آثار و ساختار مدرن آن‌ها در کنار دیگر فیلم‌های تولید شده طی این سال‌ها سطح توقع مخاطب ایرانی را از فیلمسازی آن هم در حوزه دفاع مقدس بالاتر برد.

به همین دلیل بود که وقتی «سفر سرخ» بعد از 10 سالی که در نهایت روشن نشد چرا فیلم را از اکران باز داشته در بیست و نهمین جشنواره فیلم فجر به نمایش درآمد آنچنان که تصور می‌شد خیره‌کننده ظاهر نشد.

نخستین فیلم سینمایی فرخ‌نژاد اثری با موضوع جنگ ایران و عراق است؛ روزهایی که خرمشهر از سوی نیروهای عراقی اشغال شده و حالا یک پرستار، فرمانده جنگ، سرباز و فردی که حاضر است با وطن فروشی جان سالم به در ببرد در مواجهه با نیروهای عراقی قرار گرفته‌اند.

غزل صارمی، برزو ارجمند، حبیب دهقان‌نسب و صادق صفایی نقش این چهار ایرانی را بازی می‌کنند؛ افرادی که هر یک با دیدگاه خود به جنگ می‌نگرند و آن را تحلیل می‌کنند.

یکی از ویژگی‌های «سفر سرخ» بیان مستندگونه و به نوعی حقیقی شرایط جنگ ایران و عراق است، حضور شما در سال‌های جنگ در منطقه‌ای که جنگ جریان داشت، تا چه حد روی این نگاه تاثیر داشت؟

فکر نمی‌کنم برای ساخت فیلمی درباره جنگ حتماً باید در خود جنگ قرار داشت و به نظر من مهمترین عاملی که میتوان یک فیلم خوب دفاع مقدس را ساخت این است که باید بتوانیم با محیط جنگ و دفاع مقدس ارتباط کافی را بر قرار کنیم. واکاوی درونیات آدم‌هایی که در فیلمنامه ترسیم می‌شوند. در «سفر سرخ» با چند نفر در جریان جنگ همراه می‌شویم که هر کدام دیدگاه خاصی نسبت به جنگ دارد. برای اینکه هر کدام از این شخصیت‌ها واقعی به نظر برسد و مخاطب آن‌ها را بپذیرد و بتواند با این اشخاص ارتباط بر قرار کند بیش از آنکه شناخت من از اتفاقات جنگ ایران و عراق و تجربیاتم از آن دوران اهمیت داشته باشد، پرداخت شخصیت‌ها مهم است،‌ جغرافیا و فضا نیز باید همراه و همسو با شخصیت‌ها و قصه اصلی از آب در می‌آمد.

یعنی تاثیر آن سال‌ها و تجربیات شما از جنگ روی «سفر سرخ» تاثیری نداشت؟

اصلا نمی‌توانم بگویم تاثیری نداشت، اما نکته‌ای که می‌خواهم روی آن تاکید کنم این است که حتماً نباید در آن فضا و موقعیت قرار داشت تا در نهایت کار درست شود. شناخت دقیق‌تر و درست‌تر باید متوجه روابط آدم‌ها و نوع ارتباط آنان باشد.

تفاوت مشخص «سفر سرخ» با اغلب فیلم‌هایی که در تمامی این سال‌ها در مورد جنگ ایران و عراق ساخته شده، نگاه به واقعیت‌های جنگ است؛ مسئله‌ای که همواره پشت بیان حماسی جنگ پنهان شده، اما شما در این فیلم این پرده را کنار زدید و از همه تلخی و رنجی که در جنگ وجود داشته گفتید.

طبیعتاً هیچ جنگی با خودش آبادی نمی‌آورد. البته تاثیرات مثبت جنگ برای همه آشکار است، اما در آخر واقعیت این است که به لحاظ روانی و جسمانی جنگ ضررهای زیادی به همراه دارد، ولی همین جنگ است که در خودش لحظات عجیب و ویژه و تکرارنشدنی دارد؛‌ لحظاتی که انسان‌ها باید از خودگذشتگی کنندو بطور واقعی جرعت خود را نشان دهند. جنگ تمرین ازخودگذشتگی است. با وجود این در هیچ کجای دنیا نمی‌بنیم که افراد به استقبال جنگ بروند و مشکلات و نتایج منفی جنگ بیشتر از موارد مثبت آن بود است. هر کسی از نگاه خود به جنگ می‌نگرد؛ بعضی بعد مثبت را بیشتر می‌بینند و بعضی منفی...

و شما؟

من در «سفر سرخ» از چهار دیدگاه خاص فراهم کرده ام ، یعنی نگاه هر کدام از شخصیت‌های اصلی فیلم به جنگ نگاه کردم. دوربین جهت نگاه هیچ کدام از این شخصیت‌ها را به طور مشخص دنبال نمی‌کند. در این فیلم به مقوله جنگ از چهار منظر نگاه شده است؛ یکی از آن افراد کسی است که تمایل دارد جنگ هرچه زودتر تمام شود و او شهید شود و مرگ در جنگ مسئله‌ای است که انتظار آن را می‌کشد. دومین نگاه مربوط به فردی است که تمایلی به کشته شدن ندارد و به هر قیمت حتی فروختن وطن می‌خواهد زنده بماند. نفر سوم کسی است که جنگ و مرگ و زندگی را مدیریت می‌کند و آنجا که لازم است خودش جنگ را شرع می‌کند چهارمین نفر فردی است که نگاه غریزی به جنگ دارد و در این میان پرستار شاهد و ناظر اتفاقات است، انواع نگاه‌ها و شخصیت‌ها در مواجهه با جنگ می‌توان در «سفر سرخ» مشاهده کرد.

در نگاهی به همین چهار شخصیت ما با افرادی روبرو می‌شویم که همان نگاه واقع‌گرایانه را بیش از سلحشوری در جنگ در نظر دارند و این واقع‌گرایی در ادبیات جنگ در سال‌های اخیر دیده شده، اما سینما کمتر با آن مواجه شده‌ایم.

جنگ ایران و عراق جنگی به وسعت دو کشور بود. واقعیت‌هایی در این جنگ اتفاق افتاده بود که صرفاً هدف من در «سفر سرخ» بیان آن‌ها نبود. ممکن بود برخی از این اتفاقات اصلاً در جریان جنگ نیافتاده باشد، اما کلیت آن از همه چیزی که در این اتفاق با آن روبرو بودیم، دور نبود. مهم این بود که داستان مورد نظر به درستی پرداخت شود و برای تماشاگر باورپذیر به نظر برسد. جنگ در خود نگاه‌های عصبی داشت و گاه سلحشوری سعی کردم هر دوی این نگاه‌ها در کنار هم باشند.

«طبل بزرگ زیر پای چپ» یکی از فیلم‌های جنگی با بازی شما در این سال‌ها بود که اتفاقاً در آنجا نیز ما شاهد نگاهی ضدجنگ بودیم. این فیلم بعد از تولید «سفر سرخ» تولید شد. خط سیر مشترکی بین آن فیلم و «سفر سرخ» می‌بینید؟

هر دوی این فیلم‌ها جایگاه خاص خود را دارند و نمی‌توان چندان آن‌‌ها را مشابه یکدیگر دانست، اما از سوی دیگر باید پذیرفت نه در «طبل بزرگ زیر پای چپ» و نه در «سفر سرخ» افراد تشویق به جنگ نمی‌شوند. این‌ها از سلحشوری‌های جنگ نمی‌گویند و نگاهی منفی نسبت به تبعات منفی جنگ در آن‌ها وجود دارد. از این زاویه دید شاید بتوان نکات مشترکی یافت.

چرا خودتان در فیلم بازی نکردید؟

می‌خواستم تمام تمرکزم را روی کارگردانی بگذارم و این تمرکز روی کارهای پشت دوربین اجازه نمی‌داد خودم هم نقشی را ایفا کنم.

اما تاثیر بازیگری شما روی بازی بازیگران قابل درک است؛ گاه بازی‌های عصبی و شکل کار بازیگران شبیه نوع بازی خودتان بود. این‌ها به هر حال از شما به بازیگران منتقل شده بود.

طبیعتاً بازیگران از سوی کارگردان هدایت می‌شوند و نمی‌توان تاثیر هدایت‌های کارگردان را روی بازی بازیگران نادیده گرفت. قطعاً بازیگران «سفر سرخ» هم از بازی من و هدایت‌هایم تاثیر گرفته بودند.

قبول دارید با توجه به تجربیات نوی سینمای ایران در سال‌های اخیر در حوزه سینمای دفاع مقدس، ده سالی که از تولید فیلم شما گذشته کاملاً به چشم می‌آید؟

طبیعتاً این فیلم تجربه ده سال قبل است. امکانات و ابزاری که آن روزها ما در اختیار داشتیم با آنچه که این روزها در سینمای وجود دارد تفاوت بسیاری داشت و البته ما با امکانات آن روزها فیلم ساختیم و قطعاً این مسئله در «سفر سرخ» به چشم می‌آید و احساس می‌شود. علاوه بر این‌ها «سفر سرخ» تجربه اول من بود و همه این‌ها در کنار هم می‌تواند روی کار تاثیر گذاشته باشد و فضای آن را با چیزی که این روزها در تولیدات دفاع مقدس سینمای ایران می‌بنیم متفاوت کند.

قصد دارید بالاخره بعد از 10 سال و روشن شدن وضعیت نامعلوم «سفر سرخ» سراغ تولید فیلم دیگری بروید؟
    اگر خدا بخواهد حتماً این کار را می‌کنم.

ارائه شده از گروه خبری سینما سنتر

18. کاربر روبرو از پست مفید Nader J سپاس کرده است .

1CHAMPION آواتار ها
    یاد شده
    در 30 پست
    تگ شده
    در 953 تاپیک

حاشيه روز هفتم فيلم فجر

از حضور عادل فردوسي‌پور تا نامه تدوينگران به دبير جشنواره

* سينماگران و منتقدان حاضر در مركز همايش‌هاي برج ميلاد

از هنرمنداني كه در هفتمين روز از جشنواره فيلم فجر در مركز همايش‌هاي برج ميلاد حضور داشتند، مي‌توان به افراد زير اشاره كرد:
    ابراهيم حاتمي‌كيا، رضا كيانيان، داريوش ارجمند، مريلا زارعي، حميدرضا مدقق، سعيد پورصميمي، پگاه آهنگراني، مهدي فقيه، اصغر فرهادي، حبيب دهقان‌نسب، رضا عطاران، حبيب‌الله بهمني، حامد بهداد، حميد بهمني، حسين معززي‌نيا، ستاره اسكندري، عليرضا كمالي، مهدي فيوضي، سعيد مستغاثي، مهرزاد دانش، پژمان لشكري پور، محسن اميريوسفي، طهماسب صلح‌جو، احمدرضا معتمدي، جهانگير كوثري، شيرين بينا، جواد طوسي، نورا هاشمي، افشين هاشمي، فرامرز روشنايي، گيتي خامنه، فرزاد حسني، مهوش وقاري، محسن قاضي مرادي، محمدرضا شريفي‌نيا، عزيزالله حاجي‌مشهدي، سياوش اسعدي، اكبر نبوي، محسن محسني‌نسب، مهرشاد كارخاني، محمدرضا شرف‌الدين، محمود گبرلو، اميرشهاب رضويان، هومن سيدي، امير قادري، نيلوفر محمدي، محمدتقي فهيم و ...

* نيم ساعت معطلي پشت درهاي «گزارش يك جشن»

به گزارش خبرنگار سينمايي فارس، هفتمين روز از جشنواره فيلم فجر رأس ساعت 14 در حالي آغاز شد كه بسياري از اصحاب رسانه و سينماگران كارت به دست كنار ورودي‌هاي سالن نمايش مركز همايش ها منتظر بودند تا از «گزارش يك جشن» عقب نمانند اما مسئولان سالن سيل عظيم تماشاگران را نيم ساعت بيرون در معطل كردند و مدعي بودند در حال تست صدا براي پخش فيلم هستند و در نهايت فيلم ساعت 14:30 در حالي به نمايش در آمد كه ديگر كسي به فكر صندلي خالي نبود و پله و سكو‌يي خالي نيز غمنيت محسوب مي‌شد.
    در زمان نمايش فيلم «جدايي نادر از سيمين» تقريبا تمامي صندلي هاي سالن پايين و بالا پر بود.

* به دليل حجم بالاي آثار، تعدادي از تدوين‌گران خواستار عدم داوري كارشان شدند

يكي از خبرگزاري ها گزارش داد؛ جمعي از تدوين‌گران سينما طي نامه‌اي به دبير بيست و نهمين جشنواره بين‌المللي فيلم فجر درخواست كردند تا هيات داوران جشنواره، تدوينِ فيلم‌هايشان را مورد بررسي قرار ندهند.
    در متن نامه جمعي از تدوين‌گران خطاب به دبير بيست و نهمين جشنواره بين‌المللي فيلم فجر آمده است:
    با احترام، همان‌طور كه مي‌دانيد، با تصميم هيات محترم انتخاب، تعدادِ فيلم‌هايِ بخشِ مسابقه‌ اين دوره از جشنواره با افزايشِ بي‌سابقه‌ پنجاه درصدي مواجه شده است و مسلما هيات محترم داوري برايِ ارزيابي فيلم‌ها از منظرهاي گوناگون و تخصص‌هايِ مختلف سينما از جمله «تدوينِ فيلم»، نيازمند دقت و صرف زمانِ زيادي است كه با اين تعداد فيلم غير ممكن به نظر مي‌رسد، لذا جهت سهولت در امر داوري و پرهيز از ارزيابي شتابزده‌ آثار، ما امضاكنندگانِ زير كه جمعا يازده فيلم از بخشِ مسابقه را تدوين كرده‌ايم، تقاضا داريم هيات محترم داوران، تدوينِ اين فيلم‌ها را موردِ بررسي قرار ندهد.
    به اين ترتيب فيلم‌هاي بخش مسابقه به عدد مالوف دوره‌هاي پيشينِ جشنواره نزديكتر خواهد شد.
    باشد تا در اين زمانِ محدود باقي آثار با دقت و صحت بيشتري داوري شوند.
    اين نامه به امضاي حسن حسندوست، مصطفي خرقه‌پوش، بهرام دهقاني،هايده صفي‌ياري و محمدرضا موييني رسيده است.

* سردار احمدي‌مقدم به تماشاي «گزارش يك جشن» نشست

به گزارش خبرگزاري فارس به نقل از ستاد خبري چهارمين جشنواره فيلم پليس، سردار «احمدي‌مقدم» فرمانده ناجا با حضور در سالن اصلي مركز همايش‌هاي برج ميلاد به تماشاي فيلم سينمايي «گزارش يك جشن» به كارگرداني ابراهيم حاتمي‌كيا نشست و پس از آن با محمد پيرهادي و داريوش ارجمند -تهيه‌كننده و بازيگر – فيلم گفت‌وگو كرد.
    در ادامه بازديد وي از سينما رسانه‌ها، سردار احمدي‌مقدم به سئوالات خبرنگاران درباره جايگاه پليس در موضوعات مختلف آثار سينمايي پاسخ داد.

* حضور عادل فردوسي پور در سالن سينما

به گزارش خبرنگار سينمايي فارس، در شامگاه هفتمين روز از برگزاري جشنواره فيلم فجر چهره‌هاي ورزشي رسانه ملي همچون عادل فردوسي‌پور و پيمان يوسفي نيز حضور داشتند.

منبع : فارس

20. 2 کاربر از پست مفید 1CHAMPION سپاس کرده اند .

Amélie آواتار ها
    یاد شده
    در 4 پست
    تگ شده
    در 413 تاپیک

جدايي نادر از سيمين بهترين فيلم جشنواره تا پايان روز نهم

گروه سينماي ايران- ميان فيلم‌هايي كه تاكنون در بيست و نهمين جشنواره فيلم فجر به نمايش درآمده‌اند، «جدايي نادر از سيمين» بيش از بقيه آثار با استقبال كارشناسان و مردم قرار گرفته است. تا پايان روز نهم جشنواره، «جدايي نادر از سيمين» از نگاه منتقدان و سينماگران بهترين فيلم جشنواره امسال بوده و در جدول انتخاب‌هاي مردمي نيز اين فيلم در رتبه دوم قرار دارد. اهالي سينما در گفت‌وگو با «باني فيلم» به اختلاف سطح فيلم فرهادي با ديگر آثار جشنواره تأكيد كردند
    عليرضا اميني: «جدايي نادر از سيمين» بهترين فيلم جشنواره امسال است
    عليرضا اميني كه فيلم «انتهاي خيابان هشتم» او نتوانست به جشنواره امسال راه پيدا كند.
    فيلم اصغر فرهادي را در جشنواره فجر امسال ديد و آن را ستود.
    وي در گفت‌وگو با «باني فيلم» ابعاد و زواياي فيلم «جدايي نادر از سيمين» را اين گونه برشمرد: اصغر استاد من است و من برايش احترام زيادي قائلم و دغدغه‌اي كه اصغر فرهادي در فيلمش لحاظ مي‌كند برايم قابل احترام است.
    او افزود: با توجه به اينكه در فيلم‌هاي فرهادي به قشر متوسط اهميت داده مي‌شود و با توجه به اينكه من خودم هم به قشر متوسط در فيلم‌هايم توجه بيشتري دارم، موضوع فيلم فرهادي برايم قابل لمس و باورپذير است. من موضوع فيلم فرهادي را لمس مي‌كنم و داستان آن برايم جذاب است.
    اميني توضيح داد: فيلم «جدايي نادر از سيمين» فيلم شريفي است و نگاه انساني دارد.
    كارگردان فيلم «هفت دقيقه تا پاييز» «جدايي نادر از سيمين» را به هيچ عنوان با فيلم‌هاي ديگر فرهادي قياس نكرد و گفت: من به فيلم «جدايي نادر از سيمين» مستقل نگاه مي‌كنم. به گونه‌اي به اين فيلم نگاه مي‌كنم كه انگار فيلم اول فرهادي را مي‌بينم. فيلم درباره الي ... جايگاه خود را دارد و اين فيلم ارزش و اهميت خود را ...
    وي ادامه داد: به عقيده من «جدايي نادر از سيمين» فيلم باارزشي است. اين فيلم به معناي واقعي سينماست و اصالت سينما را نشان مي‌دهد.
    اميني تاكيد كرد: بهترين فيلم جشنواره امسال «جدايي نادر از سيمين» است.
    مهدي سجاده‌چي: فيلم فرهادي فيلم جزئيات است
    مهدي سجاده‌چي فيلمنامه‌نويس نيز اثر جديد فرهادي را آبرومند و شريف ارزيابي كرد و گفت: به طور كل قصه‌هايي با مضمون اخلاق را شخصاً مي‌پسندم.
    اما سجاده‌چي در توضيح بيشتر به خبرنگار باني فيلم گفت: به عقيده من آقاي فرهادي دغدغه‌هاي طبقه متوسط را همچنان در روايت آثارشان پيگيري مي‌كند ولي ممكن است بعضي از اين دغدغه‌ها شبيه دغدغه‌هاي طبقه متوسط جامعه ما نباشد و اين دغدغه‌ها بيشتر خيال‌پردازي كارگردان از طبقه متوسط آرماني ذهن خود باشد. هر چند فرهادي مي‌خواهد اين دغدغه‌ها شريف جلوه نمايد اما در تضادها و تناقض‌ها گير مي‌كند. من متأسفانه اين طبقه متوسط را در اطراف خود و پيرامونم نمي‌بينم و اتفاقاً گروه عمده كساني هم كه از فيلم فرهادي خوششان‌ نمي‌آيد كساني هستند كه يا اين دغدغه برايشان جالب نيست يا اعتقاد به اين دغدغه ندارند و مسائل مهمتري برايشان در زندگي مطرح است.
    او در بخش ديگري از صحبت خود گفت: من از فيلم «جدايي نادر از سيمين» بدم نيامد، اما بايد كار فرهادي را با دقت نگاه كرد. چون فيلم فرهادي داراي جزئيات است و اتفاقات عجيب و غريب در كارهاي او نمي‌افتد.
    وي در بخش ديگري از صحبت خود فيلم «جدايي نادر از سيمين» را در قياس با «درباره الي ...» فيلم كندتري دانست و گفت: به عقيده من حركت فيلم «جدايي نادر از سيمين» كندتر است. حيف است كه در اين فيلم ما به ساعتمان نگاه كنيم، در حالي كه هنگام «درباره الي ...» به ساعتمان نگاه نمي‌كرديم.
    سجاده‌چي همچنين گفت: من معتقدم فيلم «جدايي نادر از سيمين» بين آراء مردمي رتبه اول تا سوم را كسب مي‌كند كه اگر نكند باعث شگفتي من مي‌شود.
    حسن زاهدي: فيلم فرهادي قابل قياس با ديگر آثار جشنواره نيست
    حسن زاهدي صدابردار با سابقه سينماي ايران نيز در خصوص اثر جديد فرهادي گفت: به عقيده من فيلم «جدايي نادر از سيمين» فيلم خوش‌ساختي است و اين فيلم را اصلاً قابل قياس با ديگر فيلم‌هاي جشنواره امسال نمي‌بينيم.
    زاهدي در گفت‌وگو با «باني فيلم» افزود: فيلمبرداري فيلم كلاري در فيلم «جدايي نادر از سيمين» بي‌نظير و صدابرداري آقاي سماك‌باشي عالي بود.
    او در مورد بازي‌هاي بازيگران فيلم فرهادي هم گفت: به عقيده من پيمان معادي بسيار بازي خوبي داشتند و شهاب حسيني هم بازي فوق‌العاده قابل قبول و باورپذيري از خود نشان داد.
    زاهدي تأكيد كرد: من در عجبم كه ميزانس‌هاي آقاي اصغر فرهادي در فيلم «جدايي نادر از سيمين» چقدر زيباست. واقعاً ميزانس‌هاي فرهادي خارق‌العاده است. من به جرأت مي‌گويم كه فيلم جديد فرهادي را قابل قياس با ديگر فيلم‌هاي جشنواره نمي‌بينم. اين صدابردار در بخش ديگري از صحبت خود گفت: سماك‌باشي با همكاري دستيار خود مهدي ابراهيم‌زاده صدابرداري شاهكاري را در اين فيلم انجام داد، اما ريزه‌كاري‌هاي صداگذاري اين فيلم ‌بايد بهتر انجام مي‌شد.
    علی سرتیپی مدیر سازمان بین‌المللی فیلمیران و مالک سینما شکوفه در گفت و گو با ستاد خبری بیست و نهمین جشنواره فجر در مورد استقبال مردم از فیلم‌های شرکت کننده در جشنواره گفت: امسال استقبال بی‌سابقه‌ای از فیلم‌ها به عمل آمد و بسیاری از آثار در سانس‌های فوق‌العاده به نمایش در آمدند.
    وی افزود: جدایی نادر از سیمین (اصغر فرهادی)، سعادت آباد(مازیار میری)، ورود آقایان ممنوع(رامبد جوان)، گزارش یک جشن(ابراهیم حاتمی‌کیا) و 1359 (سامان سالور) از جمله آثاری بودند که با استقبال بسیار زیادی از سوی مردم مواجه شد و اکثر آنها در سانس‌های فوق‌العاده دوباره برای مردم به نمایش درآمد و تنها فیلم جدایی نادر از سیمین (اصغر فرهادی) بیش از 12 سانس فوق العاده در سینماهای مختلف داشت. این تهیه کننده و پخش‌کننده سینما در مورد دلیل استقبال زیاد مردم از فیلم‌های جشنواره گفت: نکته اول تنوع است. امسال فیلم‌ها طیف منتوعی از آثار گونه‌های مختلف سینمایی را در بر می گرفتند. از سوی دیگر تعداد فیلم‌ها بسیار زیاد است و همین عامل باعث شده تعداد آثار خوب هم در این میان بیشتر باشد.
    سرتیپی در مورد میزان تغییر در برنامه سینماها نیز گفت: چند بار تغییر در برنامه‌ها به وجد آمد که البته عادی شده ول از سایر نظرها به خصوص هماهنگی بنیاد سینمایی فارابی با سینماها امسال بسیار خوب بوده است. وی در پایان تصریح کرد: هرسال با این امید جشنواره را آغاز می‌کنیم که اشتباهات و مشکلات برنامه‌ریزی کمتر باشد. امیدوارم تیم برگزار کننده بهتر عمل کند و سال آینده در سی‌امین دوره این رویداد سینمایی، جشنواره با انضباطی برگزار شود.

منبع:بانی فیلم

22. 2 کاربر از پست مفید Amélie سپاس کرده اند .

Amélie آواتار ها
    یاد شده
    در 4 پست
    تگ شده
    در 413 تاپیک

نامزدهای دریافت سیمرغ بلورین بهترین فیلم اول، نگاه نو

از میان 24 فیلم حاضر در این بخش هفت فیلم در پنج رشته نامزد دریافت جایزه شده اند که اسامی آن ها به این شرح است:
    بهترین فیلم: «سفر سرخ» مجید مولائی، «آینه‌های روبرو» فرشته طائرپور، «قلب سیمرغ».
    بهترین کارگردان: حمید فرخ‌نژاد «سفر سرخ»، فردین صاحب زمانی «چیزهایی هست که نمی‌دانی»، امیر ثفقی «مرگ کسب و کار من است».
    بهترین فیلمنامه: حمید فرخ نژاد «سفر سرخ»، نگار آذربایجانی و فرشته طائرپور «آینه‌های روبرو».
    بهترین بازیگر مرد: علی مصفا «چیزهایی هست که نمی‌دانی»، پژمان بازغی «مرگ کسب و کار من است»، امیر آقایی «مرگ کسب و کار من است»، حبیب دهقان نسب «سفر سرخ»، صادق صفایی «سفر سرخ».

بهترین بازیگر زن: لیللا حاتمی «چیزهایی هست که نمی‌دانی»، غزل شاکری «آینه‌های روبرو»، ماه‌چهره خلیلی «پرنده‌باز»، آیلین حسینیان «بی‌انتها».

24. 2 کاربر از پست مفید Amélie سپاس کرده اند .

صفحه 5 از 6 نخستنخست ... 3456 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این تاپیک را مشاهده نموده اند: 0

There are no members to list at the moment.

کلمات کلیدی این موضوع