مرجع تخصصی سئو سپهر صنعت سهند Navid Mirzaaghazadeh نقد و بررسی فیلم Fountain ساخته دارن آرنوفسکی

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 24

موضوع: نقد و بررسی فیلم Fountain ساخته دارن آرنوفسکی

seven pounds آواتار ها
    وضعیت : seven pounds آنلاین نیست.
    سپاس ها : 653
    سپاس شده 158 در 65 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 261 تاپیک

نقد و بررسی فیلم Fountain ساخته دارن آرنوفسکی

The Fountain

عنوان فارسی : چشمه ، منبع
    محصول : 2006 آمریکا
    تاریخ اکران : 22 نوامبر
    2006
    ژانر : درام ، عاشقانه ، فانتزی
    نویسنده و کارگردان :
    Darren Aronofsky
    بازیگران
    : Hugh Jackman, Rachel Weisz and Sean Patrick Thomas
    نمره فیلم : 10/7.4

داستان فیلم " چشمه " بیش از آنکه یک داستان عاشقانه باشد روایتی عرفانی دارد . تامی کریو ( هیو جکمن ) پزشکی است که سعی داره تا داروی بیماری همسرش را پیدا بکنه برای همین روی میمونی که تومور داره آزمایش هایی انجام میده و یه جورایی خود خوری داره تا هرچه زودتر بتونه همسرش رو از بیماری خلاص بکنه . داستان فیلم به 3 صورت مطرح میشه یا بهتر بگیم فیلم 3 داستان را مطرح میکنه که در نهایت به هم ربط پیدا میکنن ، داستان اصلی روایت واقعی دکتر کریو است که در پیداکردن چاره ایست برای بیماری همسرش ، همسرش ایزی ( ریچل ویز ) نویسنده ی است و حالا که تومور مغزی دارد و به پایان زندگیش نزدیک شده آخرین کتابش را با عنوان " چشمه " مینویسد و این کتاب را به تامی میدهد تا آخرین فصل را او بنویسد و آنطور که میخواهد تمامش کند . از اینجاست که داستان دوم که روایت کتاب ایزی است شروع میشود ،این داستان درباره ی قوم مایاها ( حدودا 500 سال پیش ) و مربوط به رانده شدن اسپانیا از امریکای شمالی به قسمت های امریکای مرکزی و جنوبی است که توسط یک داروغه رقم میخورد که عضو فرقه ی اپوس دئی که از فرقه های متعدد مسیحیت میباشد ، در این داستان هم آرنوفسکی سعی کرده تا با قراردادن بازیگران اصلی به عنوان شخصیت های داستان کتاب " چشمه " ارتباط بیش تری با بیننده برقرار کند چرا که داستان فیلم انقدر سردرگم است که به نظرم اگر قرار بود از بازیگران متعدد برای نقش های هر داستان استفاده شود واقعا بیننده گیج میشد . داستان این کتاب هم درباره ی " درخت زندگی " است ، درختی که بعضی از فرقه ها معتقد اند به جاودانگی آن ، توماس فرمانده سپاه اسپانیا ( با بازی هیو جکمن ) به دستور ملکه ایزابل ( ریچل ویز)باید این درخت را پیدا کند ( میگویند هر کس از شیره این درخت بنوشد ، جاودانه میشود ) . اما داستان سوم که متاسفانه در خیلی از سایت هایی که نقدی از این فیلم منتشر کرده اند آن را در زمان آینده تعریف کرده اند و حتی جایی خواندم که این داستان روایت مردی است در کره ی ماه و .... که کاملا غلط است .

داستان سوم همان ذهن درگیر تامی است که در حبابی گیرافتاده ، درختی که فقط با آن سر میکند همان ایزی همسرش است و تنها چیزی که در ذهن دارد همسرش ایزی است و به فکر راه درمان اوست . چراکه اگر دقت کرده باشید وقتی تامی با آن حالت عجیب ( چهره رنگ پریده ، موهای تراشیده ) ایزی را در آن حباب میبیند سریع به خودش می آید و خودش را در همین دنیا میبیند . یا مثلا زمانیکه ایزی میمیرد ، درختی که در حباب با اوست هم از بین میرود و تامی فریاد میزند " نمیر ، نمیر ، خواهش میکنم نمیر و .... " که نشان از تقلای تامی برای نجات همسرش ایزی را دارد . این از روایت عاشقانه فیلم که بسیار ظریف کار شده است .

اما بحث عرفانی یا به اعتقاد خیلی ها بحث ماسونی فیلم ( که البته خود من زیاد به ماسونی بودنش اعتقاد ندارم هرچند نشانه هایی از این مسئله در فیلم به چشم میخورد ) . آیا مرگ راه درمان دارد ؟ آیا میتوان از مرگ جلوگیری کرد ؟در ابتدای فیلم با این نوشته روبرو میشویم که در ابتدای کتاب ایزی " چشمه " است :

" بدین ترتیب او آدم و حوا را بیرون کرد و در سمت شرقی باغ عدن فرشتگانی قرار داد تا با شمشیر آتشینی که به هر طرف میچرخید راه درخت زندگی را محافظت کنند" سقوط انسان آیه ی 24

منظور همان " درخت زندگی " است که در هر سه داستان به چشم میخورد ، در داستان قدیمی تلاش برای رسیدن به درخت و جاودانگی ، در داستان دوم استفاده از این درخت برای تولید دارویی شفابخش و در داستان سوم ( ذهن تامی ) این درخت نمادی است از ایزی و تلاشی است برای بقای آن و جاودانه کردنش .

در کل حرف اصلی داستان همین " درخت زندگی " است که در پایان فیلم میبینیم که توماس فرمانده سپاه اسپانیا به دستور ملکه خود را به این درخت میرساند و از شیره آن میخورد . توماس وقتی به شکوه و عظمت این درخت میرسد طمع میکند و از شیره آن با حرص میخورد و شاید همین مسئله باعث میشود تا او به درخت زندگی دیگری تبدیل شود و به این ترتیب جاودانه شود . تامی دکتری که در تلاش برای کشف دارویی است برای تومور همسرش از همین درخت استفاده میکند و اتفاقا به دارو هم دست می یابد اما وقتی این اتفاق می افتد که دیگه دیر شده و بنابراین او هم نمیتواند همسرش را درمان بکند و ایزی می میرد . اینجاست که تامی در مراسم تدفین همسرش میگوید " مرگ هم یک بیماری است ، مرگ هم درمانی دارد " و او هم به فکر جاودانگی می افتد مسئله ای که باعث درگیری در ذهن بیننده میشود که در داستان سوم ، تامی داروی جاودانگی را کشف کرده و حالا در حبابی در آینده گیر افتاده است و .... که این ایده اشتباه است . تامی متوجه میشود که مرگ حق است و راه درمانی ندارد و اینجاست که از حباب ذهنش بیرون می آید ، حبابی که همسرش ایزی را در نماد " درختی " به ستاره شیبالبا میبرد جایی که میگویند دنیای مردگان است و مرده ها در آن دوباره زنده میشوند و تامی قصد دارد ایزی را به آنجا ببرد تا دوباره زنده شود ( البته در ذهنش ) و در نهایت بعد از قبول مرگ ایزی کنار قبرش دانه ای میکارد تا درخت زندگی بروید ....
    فایل پیوست 14630

در ابتدای فیلم و در وان حمام ایزی از مرگش میترسد اما در آخرین لحظات عمرش در بیمارستان به تامی میگوید که دیگر نمیترسد که میتواند دلیلش قبول مرگ باشد .آرنوفسکی 6 سال تمام رو این پروژا کار کرده است و بعد از " مرثیه ای برای یک رویا " در سال 2000 ، این فیلم را در سال 2006 به اکران درآورد . فیلمی با جلوه های ویژه بالا و عالی ، فیلمی که در آن دیالوگ ها کار خود را دارند و نمادها و تصاویر هم کار خود را یعنی بیننده صرفا نباید به دیالوگ ها اتکا کند بلکه باید با حالات چهره ها و تصاویر ، مضمون اصلی داستان را درک کند .بدون شک متفاوت ترین فیلم آرنوفسکی " چشمه " به حساب می آید هرچند مثل فیلم هایی همچون pi . کشتی گیر و قوی سیاه و البته " مرثیه ای برای یک رویا " دست از ذهن مغشوش بر نمیدارد ، اما به تا حدود زیادی با 4 کار بلند دیگرش تفاوت دارد . نورپردازی فیلم خیلی خوبه به خصوص نورپردازی در ذهن تامی و در کنار درختی که تنها امید زندگیش به همان درخت است و درواقع نورپردازی فیلم از نکات قوی و مثبت فیلم به حساب میاد .

در پایان باید بگم دیدن فیلمی مثل " چشمه " درست مثل دیدن " بلوار مولهلند " میمونه و بعد از یکبار دیدن تقریبا چیزی ازش نمیفهمیم و اگر خیلی ذهن کنجکاوی داشته باشید ، چندین بار فیلم را میبینید تا به مضمون اصلی آن برسید .

ویرایش توسط seven pounds : 08-05-2011 در ساعت 20:01

2. 15 کاربر از پست مفید seven pounds سپاس کرده اند .

3. # ADS

weird آواتار ها
    وضعیت : weird آنلاین نیست.
    سپاس ها : 115
    سپاس شده 137 در 56 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 9 تاپیک

پاسخ : نقد و بررسی فیلم Fountain ساخته دارن آرنوفسکی

یکی از زیباترین فیلمهای جهان درست مثل بقیه فیلمهای دارن ارنوفسکی واقعا اون سکانس خاص پایانی خیلی خارق العاده کار شده بود و از موسیقیش که چیزی فراتر از شاهکاره هم هر چی بگم کم گفتم ممنون مهران

5. کاربر روبرو از پست مفید weird سپاس کرده است .

Mr Shinoda آواتار ها
    وضعیت : Mr Shinoda آنلاین نیست.
    سپاس ها : 2,103
    سپاس شده 1,489 در 567 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 748 تاپیک

یکی از فیلم های زیبایی هست که تو زانر خودش دیدم تا به حال

آرونوفسکی کلا کارگردان خاصی هست و فیلم های خاضی میسازه ولی یکی از خاص ترین فیلم هاش چشمه هست فیلمنامه بسیار زیبا و چندلایه فیلم باعث میشه بیننده تا لحظات آخر فیلم توی شک و دودلی باقی بمونه و بازیهای بسیار زیبا و جذاب بخصوص هیو جکمن و راشل ویز زیبایی فیلم رو دوچندان میکنه

هر چند در کنار این ها نمیشه از موسیقی بسیار زیبا و تاثیر گذار فیلم گذشت . طبق معمول فیلم های آرونوفسکی موسیقی سهم مهمی رو توی فیلم ایفا میکنه و اوج این اثر رو میشه در فیلم مرثیه ای برای یک رویا دید .

در آخر از مهران عزیز تشکر میکنم بابت این تحلیل و ازش خواهشمندم که منبع رو هم ذکر کنه

ممنون

در دنیا هیچ بن بستی نیست ،
    یا راهی‌ خواهم یافت ، یا راهی‌ خواهم ساخت !

7. 2 کاربر از پست مفید Mr Shinoda سپاس کرده اند .

خنک آن قمار بازی که بباخت هر چه بودش // بنماند هیچش الا هوس قمار دیگر
    Ali_Silent-Killer آواتار ها
    وضعیت : Ali_Silent-Killer آنلاین نیست.
    سپاس ها : 2,933
    سپاس شده 2,375 در 654 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 732 تاپیک

ممنون از دوستمون که زجمت بررسی رو کشید.
    برای من با شناختی که از ارنوفسکی داشتم چشمه کار خاصی نبود! توفعم خیلی بیشتر از اینها بود حتی سکانس اول هم من رو مطمئن کرد که آره این همون فضای مورد علاقمه اما خیلی زود فهمیدم که نه! درکل کار بدی نیست اما خب اصلاً در حد شاهکاری مثل مرثیه ای برای یک رویا و کارهای خیلی خوبی مثل کشتی گیر و قوی سیاه نبود.

9. کاربر روبرو از پست مفید Ali_Silent-Killer سپاس کرده است .

seven pounds آواتار ها
    سپاس شده 158 در 65 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 261 تاپیک

نقل قول نوشته اصلی توسط AJ Shinoda نمایش پست ها
    یکی از فیلم های زیبایی هست که تو زانر خودش دیدم تا به حال

آرونوفسکی کلا کارگردان خاصی هست و فیلم های خاضی میسازه ولی یکی از خاص ترین فیلم هاش چشمه هست فیلمنامه بسیار زیبا و چندلایه فیلم باعث میشه بیننده تا لحظات آخر فیلم توی شک و دودلی باقی بمونه و بازیهای بسیار زیبا و جذاب بخصوص هیو جکمن و راشل ویز زیبایی فیلم رو دوچندان میکنه

هر چند در کنار این ها نمیشه از موسیقی بسیار زیبا و تاثیر گذار فیلم گذشت . طبق معمول فیلم های آرونوفسکی موسیقی سهم مهمی رو توی فیلم ایفا میکنه و اوج این اثر رو میشه در فیلم مرثیه ای برای یک رویا دید .

در آخر از مهران عزیز تشکر میکنم بابت این تحلیل و ازش خواهشمندم که منبع رو هم ذکر کنه

ممنون
    علی منبعش خودمم اینو توی تی وی سنتر و سینما هفت هم گذاشتم ، اینجا هم گذاشتم دوستان استفاده کنن .

11. کاربر روبرو از پست مفید seven pounds سپاس کرده است .

seven pounds آواتار ها
    سپاس شده 158 در 65 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 261 تاپیک

نقل قول نوشته اصلی توسط Ali_Silent-Killer نمایش پست ها
    ممنون از دوستمون که زجمت بررسی رو کشید.
    برای من با شناختی که از ارنوفسکی داشتم چشمه کار خاصی نبود! توفعم خیلی بیشتر از اینها بود حتی سکانس اول هم من رو مطمئن کرد که آره این همون فضای مورد علاقمه اما خیلی زود فهمیدم که نه! درکل کار بدی نیست اما خب اصلاً در حد شاهکاری مثل مرثیه ای برای یک رویا و کارهای خیلی خوبی مثل کشتی گیر و قوی سیاه نبود.
    من فکر میکنم چون بحثش خیلی عرفانی بود بیننده های کشتی گیر ، قوی سیاه و مرثیه ای برای یک رویا را خسته کرد و زیاد براشون دلچسب نبود .

13. کاربر روبرو از پست مفید seven pounds سپاس کرده است .

یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 732 تاپیک

نقل قول نوشته اصلی توسط seven pounds نمایش پست ها
    من فکر میکنم چون بحثش خیلی عرفانی بود بیننده های کشتی گیر ، قوی سیاه و مرثیه ای برای یک رویا را خسته کرد و زیاد براشون دلچسب نبود .
    شاید بنده منظورم رو بد رسوندم من اصولاً از مقایسه 2 فیلم خوشم نمیاد اینکه گفتم در حد اونا نیست به نظرم هرکدوم در ژانر خودشون شاخص هستن اما چشمه نتونست در گونه خودش به اندازه اون 3 فیلم موفق باشه.اینکه میفرمایید بیننده های کشتی گیر و قوی سیاه و مرثیه هم من موافق نیستم چون این سه فیلم هم مثل هم نیستن و با هم فرق دارن همونطور که چشمه با این 3 فرق داره به نظرم فیلم خوب خودش رو نشون میده و مخاطبش رو جذب میکنه و ژانر یا عرفانی و فلسفی بودن نمیتونه چیزی رو عوض کنه اونم برای کسی که در حد شما و دوستان مخاطب سینما هست شاید فقط باعث یه تعجب کوچیک در ابتدای فیلم شه! میخوام بگم کسی در انتظار شماره دوم کشتی گیر یا مرثیه نبوده که حالا فضای فیلم بخواد تو ذوقش بزنه و ...

15. کاربر روبرو از پست مفید Ali_Silent-Killer سپاس کرده است .

seven pounds آواتار ها
    سپاس شده 158 در 65 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 261 تاپیک

شاید بنده منظورم رو بد رسوندم من اصولاً از مقایسه 2 فیلم خوشم نمیاد اینکه گفتم در حد اونا نیست به نظرم هرکدوم در ژانر خودشون شاخص هستن اما چشمه نتونست در گونه خودش به اندازه اون 3 فیلم موفق باشه.اینکه میفرمایید بیننده های کشتی گیر و قوی سیاه و مرثیه هم من موافق نیستم چون این سه فیلم هم مثل هم نیستن و با هم فرق دارن همونطور که چشمه با این 3 فرق داره به نظرم فیلم خوب خودش رو نشون میده و مخاطبش رو جذب میکنه و ژانر یا عرفانی و فلسفی بودن نمیتونه چیزی رو عوض کنه اونم برای کسی که در حد شما و دوستان مخاطب سینما هست شاید فقط باعث یه تعجب کوچیک در ابتدای فیلم شه! میخوام بگم کسی در انتظار شماره دوم کشتی گیر یا مرثیه نبوده که حالا فضای فیلم بخواد تو ذوقش بزنه و ...
    آره خب ولی مشخصه ی تمام فیلم های آرنوفسکی از Pi گرفته تا قوی سیاه همین نشان دادن ذهن درگیر شخصیت های داستان که این مسئله تقریبا در فیلم " چشمه " کمتر به چشم میاد و از این لحاظ من این فیلم رو از 4 فیلم دیگه آرنوفسکی متمایز میدونم .

یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 732 تاپیک

نقل قول نوشته اصلی توسط seven pounds نمایش پست ها
    آره خب ولی مشخصه ی تمام فیلم های آرنوفسکی از Pi گرفته تا قوی سیاه همین نشان دادن ذهن درگیر شخصیت های داستان که این مسئله تقریبا در فیلم " چشمه " کمتر به چشم میاد و از این لحاظ من این فیلم رو از 4 فیلم دیگه آرنوفسکی متمایز میدونم .
    البته تا اونجایی که من یادم میاد این درگیری تو چشمه هم خیلی بود و مهمتر از همه خیلی عمیق تر از کاری مثل کشتی گیر بود شاید هم من اشتباه میکنم

seven pounds آواتار ها
    سپاس شده 158 در 65 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 261 تاپیک

البته تا اونجایی که من یادم میاد این درگیری تو چشمه هم خیلی بود و مهمتر از همه خیلی عمیق تر از کاری مثل کشتی گیر بود شاید هم من اشتباه میکنم
    نه نه اتفاقا بود و از 3 داستان ، یکی به همین درگیری ذهنی اختصاص داشت ولی خب نسبت به 4 فیلم قبلی اولویت اصلی نبود مسئله بیش تر درخت زندگی و داستان از دیرباز تا زمان دکتر تامی بود

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)