مرجع تخصصی سئو سپهر صنعت سهند Navid Mirzaaghazadeh یک قوی سیاه - تحلیلی متفاوت از Black Swan

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3

موضوع: یک قوی سیاه - تحلیلی متفاوت از Black Swan

minizoro آواتار ها
    وضعیت : minizoro آنلاین نیست.
    سپاس ها : 0
    سپاس شده 4 در 1 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 0 تاپیک

یک قوی سیاه - تحلیلی متفاوت از Black Swan

سلام، من این نقد رو چند ماه پیش بعد دیدن فیلم بلک سوان تو فروم پی سی ورلد گذاشتم، من اکثرا وقت ندارم فیلم تحلیل کنم، و اساسا خودمو یه تحلیلگر یا منتقد حرفه ای نمیدونم و با دید یه بیننده ریز بین نگاه میکنم، نکته هایی که ممکنه بقیه نبینن.

مگر اینکه فیلم واقعا جذبم کنه و نتونم برای تحلیلش صبر کنم.

بلک سوان یه فیلمی هست که عمیقا معتقدم خیلی ها ظاهری از روش رد میشن، این رو نوشتم تا کسایی که اینطوری هستن، و کم نیستن، یه بعد دیگه ای از فیلم بگیرن
    عمیقا معتقدم تحلیل همینه، اینکه چیزی که تو از فیلم دیدی رو به بقیه که ندیدنش نشون بدی،
    من سبک نوشتم کاملا آزادمندانه اس...

جمع خوبی دارید اما با ضعفهایی، امیدوارم درستشون کنید، اگه میخاید موفق بشید، با این حال تحسینتون میکنم

دوستان بسیار خوشحال میشم با فیدبکهاتون، نظرات و سوالاتتون بحث گرمی رو پیش ببریم.

(متن زیر عینا از چیزی که نوشتم در آن تاریخ بدون هیچ دست اندازی جدید کپی شده،
    برای کسایی که میخان استفاده یا کپی کنن؛ استفاده از این تحلیل با ذکر نام minizoro آزاده)

موفق باشید، دوستون دارم.

-------------------

قوی سیاه

black swan (2010) Drama | Mystery | Thriller
    imdb rate: 8
    Director: Darren Aronofsky
    Writers: Mark Heyman (screenplay), Andres Heinz (screenplay), and 2 more credits »
    Stars: Natalie Portman, Mila Kunis and Vincent Cassel
    Won Oscar. Another 42 wins & 106 nominations

من کسی رو میشناسم که این فیلم رو زندگی کرده، و دیدگاه من به فیلم از زندگی این فرد خیلی تاثیر گرفته، چون دیدم که فیلم زندگی این فرد رو به بهترین شکل به تصویر کشیده، در آخر و بعد از شرح دیدگاهم (زندگی این فرد، فیلم) به بیان ماجرای ایشون و بررسی فنی فیلم هم میپردازم...

جزو فیلمهایی که باید دید، بسیار بسیار عمیق تر و پر پیغام و مفهوم تر از آواتار و یا هر فیلم دیگه (که تا حالا دیدم و میشناسم)

1- قوی سیاه باش...
    تو این فیلم چند فاز داره کاراکتر اصلی، فاز قبل از کمال و فاز بعد از کمال، فازی که دختر تو تعلقاتش گیر کرده و نمیتونه به هدفش و کمالش برسه، وابستگی به مادر، گیر کردن در دنیای کودکی، پس زدن علایق و سرکوب اونها، و حتی سرکوب تمایلات جنسی، اینها همه و همه چیزهایی هستن که تو شخصیت اصلی فیلم هست
    فاز بعد وقتی هست که از این قید و بند ها رها میشه و کمال رو لمس میکنه،

نکته ای که فکر میکنم خیلی ها ازش غافل میشن به دلیل زیبایی وصف ناپذیر فیلم نکته و پیغام پنهان و اصلی فیلمه: اینکه باید به هدفت فکر کنی و بهش باور داشته باشی، تا بهش به شکل عالی برسی

در این فیلم نوعی گفتگوی درونی با خود به تصویر کشیده شده که طرف خودش هم نمیدونه داره با خودش حرف میزنه، و وقتی که به این باور میرسه (وقتی متوجه میشه که خودشو زخمی کردن) وقتی هست که به خوده خودش میرسه و این عامل موفقیت و کمالش (being perfect) میشه، این یک نوع حالت روانی هست، که طرف رو میتونه دیوونه کنه، یا به کمال برسونه، مونده به طرف، بعضیها ممکنه داشته باشنش
    این با خود حرف زدن، و تصور یکی دیگه که باهاش حرف میزنی ولی نمیدونی که یکی دیگه اس، درحالی که خودتی...
    ولی نمیدونه که این خوده شـه و فکر میکنه که یکی دیگه اس، به واسطه اون (حسادت به اون، کشتن اون) یکی دیگه (در واقع خودشه) به کمال میرسه، و بعد متوجه میشه که خودشه، وقتی که متوجه میشه خودشه، لحظه ای هست که قو میشه،

لحظه ای که متوجه میشه کسی که کشته خودش بوده، قطعه شیشه ای که تو شکمش کرده بود اگه دقت کنین پایین سمت راست معلومه

نکته ای دیگه ای (خروج از فاز اول) رستن از دام مادر، رستن از همه اون تعلقات بیخودی که حتی بهش اجازه تفکر درباره چیزهای تابو شده رو بهش نمیده نکته ی دیگه ی فیلمه، جایی که عروسک هاشو دور میریزیه، رستن از همه تعلقاتی که نمیذاره جلو بره، بسیاری از ما تو زندگیمون از این تعقات بیخودی داریم، و هیچ وقتم شاید نتونیم از اونا دست بکشیم، این تعلقات مخصوصا تو جامعه ایران شدیدا قوی هست، و بسیار بیخودی هستن تو اکثر موارد، اما خیلی ها نمیتونن ازشون دست بکشن و به کمالی که باید باشن برسن،

اوج خیره و مات کننده فیلم، لحظه ی کمال هست، لحظه ای که با باورش یکی میشه، این سکانس سکانسی هست که همه اون تعلقات به طور کامل از بین میره، خودش رو کاملا باور میکنه، این اوج فیلمه و واقعا خیره کننده است،

اوج دیگه فیلم، اتمام پرده قوی سفید هست، لحظه ایی که کارش تموم میشه و perfect بودنی که تو یه کس دیگه (queen swan قبلی، beth) جستجو میکرده قبلا و پیدا نکرده بود رو احساس میکنه، این هست اون چیزی که باید باشه. ...

عکس حذف شد
    این عکس چش بود نامردا چرا حذفش کردین؟ عجب !

این دو تا نشانگر کمالهایی هستند که باید بهشون میرسیده و رسید ...

روانکاوه (تو قسمت دوم شرح دادم) کسی که گوی سیاه هست تو فیلم، کسی که باعث شد قوی سیاه قوی سیاه بودنش رو پیدا کنه، بدونه که میتونه، با راهنمایی هاش،
    یه دیالوگ خیلی جالب از فیلم تو صحنه ای که روانکاور، مربی برای فهموندن منظورش، آموزشش، دخترو بازیش داد، و تحریکش کرد:
    it was me seducing u , while it has to be other way around - دقیقا این شاتی که گذاشتم ... اینم بازیش خوب بود ...

2-یک زندگی
    من کسی رو میشناسم که ماجرای زندگیش عین اینه اما با کمی تفاوت، من بهش میگم این فیلم ماجرای زندگی توعه، بیان این به درک بهتر فیلم برای شماها هم کمک میکنه،
    تو زندگیش درگیر تعلقات فراوانی بوده، مثل داشتن اعتقادات خاصی، نوع خاصی از زندگی و اینا، همزمان فازی رو از صحبت با خود تجربه میکنه که فکر میکنه یکی دیگه اس که باهاش حرف میزنه، بهش دستور میده این کار رو بکن، امروز که میری بیرون فلان کار رو میکنی و فلان چیز به روت میاد و... (نمود در فیلم: ** دادن خودش، فکر میکرد داره قو میشه، دیدن خوده خودش در قالب دیگری)
    اما بعد متوجه که میشه این خوده خودش نیست، از همه اون تعلقات دست میکشه ناگهان، (نمود در فیلم: خوده خود کشی) تابوهای بزرگی که تو زندگیش بوده، رو میشکنه، برای اینکه خودشو اثبات کنه به یکی به چیزی که اصلا علاقه نداشته میره و تو اون کاملا موفق میشه، (نمود در فیلم: تلاش برای عالی بودن که بعدا تبدیل به عشقش شد) که بعدا عاشقش میشه

ما ایرانی ها به دلیل نداشتن پول و علم به این موضوع هست که اکثرمون محروم از روانکاوی هستیم چیزی که با این که نمیدونیم ولی خیلی بهش نیاز داریم، برای شناختن خودمون، برای رسیدن به کمال، ایشون جلسات روانکاوی داشته که تو تغییر شخصیتش و پیدا کردن اون چیزی که باید توش متکامل شده، اثر فوق العاده ای داشته، آواز، ایشون الان یه آواز خوان حرفه ای هست،(نمود در فیلم: تبدیل شدن به قو)

انفعال شدیدی که دختره تو فیلم نسبت به ### داره، توسط دخترا خیلی خوب درک میشه، طبق چیزهایی که ایشون به من گفته، دخترها مخصوصا تو ایران، که البته تو خارج هم هست، تو فازی قرار میگیرند که انفعال شدیدی به ### نشون میدن، ایشون هم با تلاش برای رسیدن به خودش، همزمان از این انفعال خارج میشه (همانطوری که دختر تو فیلم بعد از قو شدن، میره و طرف رو میبوسه)
    شرح دادن زندگی ایشون مسلما تو این مجال کم بسیار سخته و شاید من نتونم شرحش بدم خیلی خوب، ولی میدونم که این چیزیه که باید همه ما باشیم، باید چیزی که باید باشیم، نه چیزی که نباید

یک نکته که من مشترکا از این فیلم و ارتباطش با این نوع زندگی ها که ممکنه عده ای اون رو تجربه کنند میدونم:
    خودشناسی،
    ماها چون روزمرگی سرمون رو شلوغ کرده از خودشناسی غافلیم، خودشناسی چیزی هست که میتونه ما رو به کمال برسونه، همونطوری که تو فیلم بوده، میتونی بدونی تو چی عالی هستی و بری دنبالش
    چقدر از ما واقعا تو چیزی (کاری، نوع زندگی ای) هستیم که توش عالی هستیم؟
    نه از لحاظ فنی، از لحاظ شخصیتی، ساختاری، استعدادی

3- یک فیلم برتر
    این فیلم از همه لحاظ فنی به نظرم عالی بود، کارگردانی بسیار عالی داشت، موسیقی که واقعا عالی بود و حرفی برای گفتن نذاشت
    اما جدای اینها بازی بسیار عالی ناتالی، که بعد از 6 ماه تمرینات فشرده 6 ساعت در روز رقص باله و کاهش وزن قریب به 10 کیلویش انجام شده بود، بود که نمیذاشت شما حتی یه لحظه از جاتون تکون بخورید،
    فیلم جریانی بسیار سیال و دینامیک داشت و نمیتونید از جاتون تکون بخورید، انقدر که جالبه، شروع فیلم هم خیلی جالبه
    جلوه های ویژه فیلم در هنگام تبدیلشدن به قوی سیاه واقعا خیره کننده بود
    موسیقی فیلم بسیار بسیار عالی بود

امتیاز من 10
    X X X

یه سوال بسیار عجیب برای من درباره فیلم برداری فیلم، تو این فیلم چطوری فیلم برداری کردن که دوربین دیده نمیشه؟ میشه یکی به این جواب بده؟
    محیط بسته بود، پس چی کار کردن که دوربین دیده نمیشه؟ دوربین کاملا آزادانه میگرده دوره دختره ... و معلومه که واحد از دور نیست ... میشه یکی جواب اینو بده؟ (دقیقه 13 حدودا، اونجایی که میرقصه، اینم شاتش)
    امکان فیلم برداری جدا جدای صحنه ها وجود داره به نظرم، رقص دختره و حضور مرد جدا فیلم برداری شده باشه تو پرده سبز و بعدا صحنه آینه بهش اضافه بشه، به نظرتون این امکان داره؟

ویرایش توسط Parnian : 11-26-2011 در ساعت 12:26 دلیل: حذف عکس با نام 42perfect.jpg لطفا در گذاشتن عکس دقت کنید، کلمات نامناسب.

2. 4 کاربر از پست مفید minizoro سپاس کرده اند .

3. # ADS

seven pounds آواتار ها
    وضعیت : seven pounds آنلاین نیست.
    سپاس ها : 653
    سپاس شده 158 در 65 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 261 تاپیک

پاسخ : یک قوی سیاه - تحلیلی متفاوت از Black Swan

نقدت خوب بود دوست من یعنی خیلی خودمونی نوشته بودی و معلومه دقیقا چیزی که در ذهن داشتی رو اینجا نوشتی . داستان تقابل خیر و شر هست نینا که دختر آرام و پاکی است اما به خاطر مشکلاتی که در کودکی داشته یه جورایی عقده هایی در دل داره و تمام اینها باعث یک جا جمع میشن و وقتی میخواد نقش قوی سیاه رو بازی کنه موفق نیست چرا که اساسا شخصیت تاریکی نداره . اما هر چقدر میخواد خودش رو به این نقش نزدیک تر بکنه مشکلات دوران کودکیش تا به حال ، کم کم نمایان میکنن و همین باعث میشه تا به اون دو شخصیتی سیاه و سفید برسه و در نهایت میتونه به اون شخصیت تاریک درونش غلبه بکنه اما به قیمت جون خودش و با توجه به اینکه اون شخصیت تاریک رو دوستش لیلی میدونه ، فکر میکنه لیلی رو کشته در حالیکه در اصل خودش رو کشته پس در نهایت با کشتن خودش میتونه به اون شخصیت تاریک درونش غلبه کنه .

درباره نحوه فیلمبرداری هم من سررشته ای ندارم ولی فکر میکنم کات زیاد داشته باشن

منو بشنو از دور... دلم میخواهدت!
    The Original آواتار ها
    وضعیت : The Original آنلاین نیست.
    سپاس ها : 4,513
    سپاس شده 2,964 در 898 پست
    یاد شده
    در 10 پست
    تگ شده
    در 701 تاپیک

پاسخ : یک قوی سیاه - تحلیلی متفاوت از Black Swan

من و دوستم با هم این رو دیدیم... من که شب اصلا خوابم نبرد .... به مدت یک هفته تو فکر فیلم بودم!!!
    واقعا تاثیرگذار بود ..... به نظرم این فیلم باید اسکار می گرفت نه king`s speech
    ممنون بابت تحلیل

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)