مرجع تخصصی سئو سپهر صنعت سهند Navid Mirzaaghazadeh جیمز کامرون: تلویزیون‌ام را انداختم دور، زیاد نگاه‌اش می‌کردم!...

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: جیمز کامرون: تلویزیون‌ام را انداختم دور، زیاد نگاه‌اش می‌کردم!...

گاهی تنها ماندن بهای آدم ماندن است...
    MoonCity آواتار ها
    وضعیت : MoonCity آنلاین نیست.
    سپاس ها : 4,295
    سپاس شده 6,616 در 1,422 پست
    یاد شده
    در 20 پست
    تگ شده
    در 816 تاپیک

جیمز کامرون: تلویزیون‌ام را انداختم دور، زیاد نگاه‌اش می‌کردم!...

برای طرفداران سینه چاک "تایتانیک"، همان هایی که در دوران نوجوانی به تماشای این بزرگترین ضیافت اشک نشسته بودند، تجربه ی اکران دوباره ی آن همچون رویایی بود که به حقیقت می پیوست. اما زمانی که فیلم بعد از چهارده سال - و این بار در قالب سه بعدی فوق العاده- بر پرده ی سینماها آمد، گویی که همه چیز مانند قبل نبود.

موفقیت مجدد فیلم در گیشه دوباره چشم ها را خیره کرد. نسخه ی سه بعدی این فیلم کامرون ، حدود 58 میلیون دلار در ایالات متحده و بیش از 285 میلیون دلار در سایر نفاط دنیا فروش داشت که تنها 105 میلیون آن مربوط به موفقیت حیرت انگیز آن در چین می شد. آنچه جدید بود ، اظهارت شفاف و بحث بر انگیز کیت وینسلت ، قهرمان فیلم ، بود. راضی نبودنش از ایفای آن نقش ، انتقاد از لهجه ی امریکایی اش در فیلم ، تنفر و تهوع اش نسبت به ترانه ی " قلب من ادامه خواهد داد" سلین دیون و مواردی این چنین که به حاشیه های فیلم در اکران مجدد دامن می زدند.

بنابراین خیلی ها کنجکاو بودند تا بدانند جیمز کامرونی که اتفاقا در سختگیر بودن شهرت بدی هم دارد ، چه احساسی درباره ی موارد فوق داشته است؟ همزمان با به بازار آمدن نسخه ی بلو ری فیلم در دهم سپتامبر (20 شهریور) ، مووی فون مصاحبه ای را با این غول کارگردانی درباره ی احساسش نسبت به "پرومته" ، رابطه ی خصومت آمیزش با تلویزیون و البته نقطه نظرش راجع به اظهارات ناخوش آیند وینسلت درباره ی "تایتانیک" ، انجام داده که در زیر می خوانید:

بارها گفته اید که "تایتانیک" بچه ی شماست. وقتی که شنیدید کیت وینسلت از احساسات نه چندان مثبتش درباره ی فیلم سخن می گوید ، چه احساسی داشتید؟

مجبور بودم به او اجازه دهم تا حرفهایش را در این مورد بزند. بدین خاطر که ، وقتی شما بازیگر فیلمی واقعا نمادین هستید – مثلا مارک هامیل در "جنگ ستارگان/جنگهای ستاره ای" – با شرایط دشوار و پیچیده ای روبرو خواهید شد؛ اگر واقعا بازیگر خوب، مستعد ، انعطاف پذیر و با پتانسیل عظیمی مانند کیت و لئوی آن زمان باشید ، آخرین چیزی که خواهان آن هستید ، منحصر شدن به باور و ذهنیتی عمومی ست که با همان تک نقش بزرگ و نمادین نسبت به شما شکل گرفته باشد. و از طرف دیگر ، شما برای اینکه کار خود را بیش از حد خوب انجام داده اید ، دارید [به جای پاداش] تقریبا تنبیه هم می شوید؛ بخش مهمی از موفقیت فیلم به خاطر کار فوق العاده ی شما بوده و احساس می کنید که حالا مجبورید از زیر این سایه ی سنگینی که گرفتارش شده اید ، فرار کنید. من نیاز وافر کیت را برای اینکه بین خودش و این فیلم فاصله بیندازد ، به خوبی درک می کنم.

اما ، از سویی دیگه ، می دونی ، شانزده ساله که [از ساخت تایتانیک] گذشته. می خوام به کیت بگم که....بی خیال کیت! اینقدر خودتو درگیر مساله ای که مربوط به گذشته ست نکن و آنرا بپذیر. [می خندد] همه چی روبراهه. حالا می تونی استراحت کنی. می تونی راحت باشی... . گفتم که واکنش او را درک کردم ، این بدین معنی نیست که ضرورتا با آن موافق باشم.

و در مورد نقش لئو [دی کاپریو] چطور؟ آیا انتظار داشتید که او حضور رسانه ای پر رنگ تری می داشت؟

او مشغول بازی در "گتسبی بزرگِ" باز لورمن در سیدنی بود و فرصتی برای حضور رسانه ای نداشت. به گونه ای طعنه آمیز شرایط عوض شد و این لئو بود که در اولین نمایش "تایتانیک" حضور به هم رساند و کیت آن زمان در بیمارستان بود...نمی دانم ، به خاطر نمی آورم که چه اتفاقاتی در جریان بود. اما کیت نتوانست برای نمایش افتتاحیه بیاید. آنها این دفعه واقعا نقشهای خود را عوض کردند.

اما [معروف است] حتی زمانی که چند کلیپ از فیلم را نشان لئو دادید ، او داشت به زیر صندلی اش می خزید.

آنچه در حافظه ام مانده [این است که] او داشت قاه قاه می خندید که چقدر [زمان ساخت تایتانیک] جوان بوده. معلوم بود که برای مدت زمانی طولانی "تایتانیک" را ندیده...مطمئنا تا قبل از آن روز ، سالها بود که فیلم را روی پرده ی بزرگ ندیده بود. او داشت به معنای واقعی کلمه به این می خندید که چقدر جوان بوده.

آیا امروزه هنرپیشه های جوانی وجود دارند که چشم شما را گرفته باشند و دوست داشته باشید با آنها کار کنید؟

من این طور کار نمی کنم. تصور اینکه نقشی را اختصاصا بر اساس بازیگری که دوستش دارم خلق کنم ، برای من بسیار دشوار است. برای من ، اول فیلم است که [به ذهنم] می آید و [در مرحله ی بعد] این هنرپیشه ها هستند که باید مطابق با آن نقش باشند تا انتخاب شوند. من دیدگاه خلاقانه و روشنی نسبت به معنای "تطابق" دارم ، تا آنجا که حتی ممکن است دوباره روی یک شخصیت کار کنم تا مطابق با هنرپیشه ای باشد که واقعا تحسینش می کنم. اما نمی توانم تصور کنم که نقشی را به خاطر یک هنرپیشه بنویسم. پروسه ی کاری من این گونه نیست. هنرپیشه های جوان فراوانی وجود دارند؛ همیشه هم هنرپیشه های جدیدی می آیند که خوب هستند؛ نمی خواهم که اسامی شان را ذکر کنم ، اما مطمئنا حواسم به آنها هست.

به عنوان کسی که با میراث " بیگانه" ارتباط داشته است ، نظرتان درباره ی "پرومته" چه بود؟

از "پرومته" لذت بردم؛ فکر می کنم که فیلم بزرگی بود. فکر می کنم که این فیلم بازگشت مقتدرانه ی ریدلی [اسکات] به ژانر علمی تخیلی بود؛ بازگشتی توام با سبک هنری آشنا ، عملکرد تاکتیکی فوق العاده ، فیلمبرداری زیبا و [استفاده از] قالب تری دی. [اگر خودم کارگردان این فیلم بودم] ممکن بود که در چند مورد به خصوص به گونه ای دیگر عمل می کردم ، اما مساله این نیست. می توان در مورد هر فیلمی چنین چیزی گفت.

اصلا این احساس در شما به وجود آمد که بخواهید دوباره وارد دنیای "بیگانه" شوید؟

نه. نه. احساس می کنم که حالا بیش از حد از آن دنیا دور شده ام؛ کارهای فراوان دیگری در این زمینه انجام شده ، لایه های داستانی بسیار زیادی به آن اضافه شده و استعدادهایی مثل فینچر و دیگران روی آن کار کرده اند.

آیا از تماشای فیلمهای دیگران لذت می برید؟

اوه ، آره. من یک فیلمباز درجه ی یک هستم. تماشای فیلمها را دوست دارم. دوست دارم که فیلمها را با خانواده ، با بچه ها ببینم ؛ خودم هم تماشای فیلمها را دوست دارم. در شب افتتاح "پرومته" حاضر بودم. برای تماشای اکران نیمه شب پنجشنبه نرفتم ، اما جمعه به تماشایش نشستم. هنوز هم دوست دارم که فیلمها به هیجانم بیاورند؛ ممکن است به این هیجان درونی پاسخ داده شود یا نشود ، مساله این نیست. واقعیت این است که هنوز هم هیجانی پیرامون فیلمی جدید وجود دارد. هیجانی درباره ی پرده برداری از یک فیلم جدید.

پس می توانید که به عنوان یک بیننده از فیلمها لذت ببرید؟

"پرومته" فیلمی است که دو بار آن را دیدم و فکر می کنم [فیلمی است که] از زمانه ی خود پیش است. نخستین بار صرفا از تماشای آن لذت بردم ، [ به خود گفتم که] از تماشای فیلم لذت ببر ، بیش از حد دنبال تجزیه و تحلیل نباش ، و بار دوم به خودم اجازه دادم که کمی بیشتر تجزیه و تحلیلش کنم ، وارد مسائل تکنیکی اش شوم، به نورپردازی نماهای خاص دقت کنم و استفاده ی آن از گرافیک های رایانه ای را با "آواتار" مقایسه کنم. اما [همانطور که گفتم] بعضی مواقع سعی می کنم که وجه سرگرم کنندگی فیلم را حفظ کنم ، تماشای فیلم را در قالب یک طرفدار تجربه کنم و وارد این تراز ها نشوم. عامدانه می روم که [صرفا] لذت اش را ببرم.

دوست دارید که تلویزیون تماشا کنید؟

نه.

شما هیچکدام از برنامه های تلویزیونی را تماشا نمی کنید؟

صفر. من تلویزیون ندارم. تلویزیون ام را از خانه بیرون انداختم. بیش از حد تلویزیون نگاه می کردم ، پس انداختمش بیرون.

منبع: کافه سینما

2. 4 کاربر از پست مفید MoonCity سپاس کرده اند .

3. # ADS

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)