مرجع تخصصی سئو سپهر صنعت سهند Navid Mirzaaghazadeh ارزشگذاری فیلـم Mir.06- ارزشگذاری فیلـــم: من مادر هستم (1391)

نمایش نتایج نظرسنجی: امتياز شما به فيلم «من مادر هستم»؟

رأی دهندگان
8. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
  • 5 ستاره - عالي

0 0%
  • 4 ستاره - خيلي خوب

0 0%
  • 3 ستاره - خوب

3 37.50%
  • 2 ستاره - متوسط

4 50.00%
  • 1 ستاره - ضعيف

1 12.50%
  • 0 - بي ارزش

0 0%
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 7 , از مجموع 7

موضوع: Mir.06- ارزشگذاری فیلـــم: من مادر هستم (1391)

Ali آواتار ها
    وضعیت : Ali آنلاین نیست.
    سپاس ها : 2,597
    سپاس شده 3,699 در 655 پست
    یاد شده
    در 3 پست
    تگ شده
    در 801 تاپیک

Mir.06- ارزشگذاری فیلـــم: من مادر هستم (1391)

نام فیلم: من مادر هستم (1391)

کارگردان: فریدون جیرانی
    نویسنده: لیلا لاریجانی و رحمان سیفی‌آزاد
    مدیر فیلمبرداری: مرتضی غفوری
    موسیقی: کارن همایونفر
    تدوین: بهرام دهقان
    تهیه کننده: سید غلامرضا موسوی

بازیگران:
    باران کوثری
    حبیب رضایی

هنگامه قاضیانی
    فرهاد اصلانی
    امیرحسین آرمان
    پانته‌آ بهرام

خلاصه داستان: زندگی دو خانواده مرفه در حال فروپاشی است. در این میان حوادثی که برای دختر یکی از خانواده ها که نوزده سال دارد (باران کوثری) پدید می آید، سبب برملا شدن بسیاری از رازهای زندگی آدم های قصه می‌شود...

فرخ فرمان
    من یک مادر هستم فیلمی نامرتبط با فضای عمومی آموزش و فاقد بازدارندگی است و این دقیقا نکته ای است که سازندگان ادعا دارند که به آن منظور فیلم را ساخته اند.
    دیدگاه غلط سازنده به فرهنگ غربی و همچنین سو استفاده رندانه از فضاهای خالی تفکر عمومی سبب شد که این فیلم به موفقیتی در گیشه دست یابد.
    من یک مادر هستم نگاهی منتقد به پیش زمینه های اجتماعی یک معذل اجتماعی ندارد ولی تلاش میکند از موقعیت به وجود آمده با تمام قوا در جهت ساخت یک درام اجتماعی استفاده کند. این حرکت از دید من سواستفاده از ناهنجاریهاست نه اعتقاد به نهی از منکر، سازنده بر اسب "شرابخواری" سوار میشود و به تاخت به پیش میتازد و بیننده را با اتکا بر هیاهوی پیرامون فیلم و استفاده از امکانات نامرئی به دنبال خود میکشد. بی آنکه فکر کند که این حرکت استوار بر آموزش نیست و عموما خود یک بی اخلاقی به حساب می آید.
    بازی ها در اغلب موارد خوب نیست، حتی بازیهای هنرپیشگانی که بارها جوایز سینمائی را از آن خود کرده اند. تنها از دید من بازی فرهاد اصلانی در برخی سکانسها قابل قبول بوده است.

با توجه به فوکوسی که بر روی صحنه های اختتامیه بوده باید عرض کنم که فیلم قرار است که در انتها آنقدر تلخ باشد که با نمونه های تراژیک چند سال اخیر مقایسه گردد. اما از دید من این اختتامیه جز کشمکشی اندوه آور و البته نالازم نیست. اتفاقی که در این فیلم می افتد نه چیز جدیدی است و نه موردی یگانه (مانند میخواهم زنده بمانم که مدتها تیتر اول نشریات بود). اما متاسفانه همین اختتامیه به فرم فیلم آسیب شدیدی زده و در واقع یک فیلم اجتماعی و جنائی را بدل به یک ماجرای شعاری و بی تاثیر نموده است که فرم ابتدائیش در انتها کاملا نابود میشود و این در حالی است که هنوز نتوانسته ناهنجاری مورد نظرش را با تاثیرات بازدارنده و صحیح به نمایش در بیاورد.

امتیاز بنده به این فیلم یک ستاره بیشتر نیست.

سروش ممدوحي
    فیلم جدید جیرانی (من که به قبل این فیلمی ازش ندیده بودم) با مخالفت های شدیدی رو به رو بود و شاید همین اتفاقات باعث شد من رو به سینما بکشونه و به دیدن فیلم من مادر هستم بکشونه! فیلم من مادر هستم فیلمی به نظر خوب می آمد که با بازیهای عالی بازیگرها درهم امیخته شده بود اما فیلم نامه و فیلم به کلی اشکال داشت فیلم دارای سوتی های فراوان بود سوتی هایی که زیبایی فیلم رو برام تلخ کرد سوتی ها و گافهایی که نتوانستم اصلا ان را ندید بگیرم. فیلم جیرانی میتوانست با دقت خوب در فیلم نامه به یکی از فیلم های خوب چندسال اخیر سینمای ایران تبدیل شود اما چیزی که به راستی وجود ندارد دقت است..
    فیلم من مادر هستم نمایشگر مستی و .... است که به قبل این در سینمای ایران ندیده بودم شیشه های شراب و ودکا و تجاوز که برای من در سینمای ایران کاملا جدید بود و پایانی جالب که به خوبی تمام شد و اگر به صورت پایانی دگر و خوب به اتمام میرسید این نمره 5ای که نسیب این فیلم کردم را نیز از فیلم میگرفتم...
    در کل من مادر هستم فیلمی است خوب اما با سوتی های فراوان.....

سهیل امیدوار
    قبل از دیدن فیلم من حرفهای جیرانی، فراستی و مخالفان فیلم را خوانده بودم ولی حرف هیچ کدام اصلا و ابدا درست نبود نه حرف جیرانی که فیلم را فیلمی برای نمایش دادم بدی های جامعه و مایه عبریت بقیه میدانست و نه مخالفان که آن را رواج بی ندوباری در جامعه می‌دانستند. سوای جنگ و جدل‌ها بخاطر قوانین قضایی کشور فیلم یک ملودرام قشنگ است با داستانی که اگه نخواهی بهش فکر کنی و فقط نگاه کنی جذب کننده. ولی هر زمان که به فیلم و فیلم نامه بخواهی فکر کنی چرایی بزرگ در ذهنت ایجاد می‌شود. واقعا هدف جیرانی چه بود؟ نمایش بی‌بندوباری؟ نمایش شراب خواری؟ اینکه شراب خواری و بی بندوباری نتیجه همه این اتفاقات است؟ اگر واقعا چنین چیزی مد نظرش بوده که فیلم کاملا شکست خورده است. چون اتفاقات فیلم نه ربطی به بی‌بندوباری داشت و نه شراب خواری. اینکه آوا پدر و مادرش را نادر و ناهید صدا میزد بخاطر شراب خواری و بی‌بندوباری بود؟ اینکه سعید دوست 25 ساله نادرعاشق آوا شده بود بخاطر بی‌بندوباری بود؟ اینکه آوا عاشق پسری بود که موسیقی کار میکرد و مادرش برخورد مناسبی با موضوع نداشت نتیجه بی بندوباری بود؟
    اگه جیرانی میخواست موضوع خونه خالی‌های افراد پول دار، مشروب خواری و مشکلات پدر و مادر در کنترل فرزندنشان راه برخورد و مواجه شدن پدر و مادر با این مسائل و موارد دیگه رو بیان کنه که در جامعه بسیار زیاد هم هستش پایه و اساس خوبی را انتخاب نکرده بود. به نظر من دوستی 25 ساله یک دوستی بسیار مقدس هستش حالا ما بخاطر اینکه بخوایم فیلممون رو پیش ببریم بیایم و این دوستی رو به گند بکشیم که فیلم رو نشان بدیم؟
    تنها پیام فیلم این بود به دوست‌های قدیمی خودتون اعتماد نکنید!!!!!!! واقعا پیام مسخره‌ای است برای چنین داستان پر فراز و نشیب.

علی معصومی
    زماني كه بحث ناهنجاري هاي اجتماعي و پرداخت به آنها پيش ميايد بايد اين نكته را مد نظر داشت كه در سينما آن چيزي كه محور قرار دارد داستان است، نه صرفا ناهنجاري. اولين مشكل من مادر هستم، آن است كه مي خواد ناهنجاري اجتماعي را به شكل داستان دربياورد كه در اين امر بسيار ناموفق است. آن چيزي كه از دل داستان بيرون مي‌آيد باور پذير است اما اگر اين روند عكس شود، داستان بوجود نمي‌آيد و در نتيجه بيننده چيزي را كه مي بيند، باور نمي كند. اين مشكل گسترش فراواني در اين فيلم دارد، يعني با كاراكترهايي روبرو هستيم كه هيچكدام حتي تيپ هم نيستند و تنها در لحظاتي اندك بازي خوبي از فرهاد اصلاني مي بينيم كه آن هم كمكي به فيلم و عمق بخشيدن به كاراكترهايش نمي كند.
    مختصر بايد عرض كنم كه من مادر هستم فيلم بسيار ضعيفي است، تنها نصفه نيمه داستاني دارد و اندك بازي‌هايي خوب.

جدول ارزشگذاری فیلم من مادر هستم:
    فرخ فرمان سروش ممدوحي سهیل امیدوار علی معصومی ستاره نهایی نمره نهایی (از 10)
    3.2

جدول راهنمای ارزشگذاری فیلم:
    عالی خیلی خوب خوب متوسط ضعیف بی ارزش

ویرایش توسط Ali : 12-27-2012 در ساعت 21:05 دلیل: تنظيم متن

2. # ADS

اگر ملتی اراده داشته باشد در هرکاری پیروز خواهد شد - آدولف هیتلر
    The-GodFather آواتار ها
    وضعیت : The-GodFather آنلاین نیست.
    سپاس ها : 113
    سپاس شده 85 در 55 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 166 تاپیک

پاسخ : Mir.06- ارزشگذاری فیلـــم: من مادر هستم (1391)

این فاز روشنفکری و تفاوت نمایی بعضی از دوستان واقعا رو مخه !

4. 4 کاربر از پست مفید The-GodFather سپاس کرده اند .

Ali آواتار ها
    یاد شده
    در 3 پست
    تگ شده
    در 801 تاپیک

با سلام

جهت شركت تمامي عزيزان در امتيازدهي و ارزشگذاري فيلم‌ها، نظرسنجي به تاپيك فيلم «من مادر هستم» اضافه شد.

ارادتمند؛ علي

6. 4 کاربر از پست مفید Ali سپاس کرده اند .

آنقدر قدرتمند باشيد كه هيچ كس نتواند آرامش ذهني تان را به هم بريزد. از كتاب "كليد" اثر "جو ويتال
    FFKIA آواتار ها
    وضعیت : FFKIA آنلاین نیست.
    سپاس ها : 11,414
    سپاس شده 25,940 در 4,667 پست
    یاد شده
    در 59 پست
    تگ شده
    در 751 تاپیک

نقل قول نوشته اصلی توسط The-GodFather نمایش پست ها
    این فاز روشنفکری و تفاوت نمایی بعضی از دوستان واقعا رو مخه !
    هر کسی در این باره دارای نظراتیه که اونها رو آزادانه ارائه میده.
    ممکنه نظرات ما با هم فرق کنه اما دلیلی بر گذاشتن فاز خاصی نیست.
    در حال حاضر هم این فیلم هم موافقان زیادی داره و هم مخالفان زیادی...
    پس سوال اینجاست که چرا تفاوت نمائی؟
    اگر همه نظرات یکسان بود خوب بود؟
    مگر نه این که ابنا بشر با هم متفاوتند؟
    Они говорят: "Зло преобладает, когда хорошие люди не в состоянии действовать."
    Что они должны сказать, "Evil преобладает"

سینماسنتر را در فضای مجازی دنبال کنید

امروز می‌خواهم به مصاف تزویر بروم که بدترین آفت دین است.
    تزویر با لباس دیانت و تقوا به میدان می آید.
    تزویر سکه ای دو روست که بر یک رویش نام خدا و بر روی دیگرش نقش ابلیس است.
    عوام خدایش را میبینند،
    و اهل معرفت ابلیسش ...
    و چه خون دلها خورد علی (ع) از این جماعت سر به سجود آیه خوان و به ظاهر متدین.
    تزویر به شما امان میدهد تا مقاومتتان را بشکند،
    پس از تسلیم، شک نکنید، گردنتان را خواهد شکست.
    یا ایها الذین آمَنو ...آمِنو

سخنان پایانی مختار در جمع مردم کوفه

مرکز شبکه و امنیت پارت شبکه پرداز
    دوربین مداربسته , نظارت تصویری , حفاظت پیرامونی , اعلام و اطفاء حریق , شبکه و زیرساخت
    دیتاسنتر , یو پی اس , برق بدون وقفه , هوشمند سازی ساختمان , دوربین مدار بسته

8. 3 کاربر از پست مفید FFKIA سپاس کرده اند .

♚ReZa__SoLtAn♚ آواتار ها
    وضعیت : ♚ReZa__SoLtAn♚ آنلاین نیست.
    سپاس ها : 1,523
    سپاس شده 1,054 در 422 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 640 تاپیک

جیرانی فیلم ساز مورد علاقه ی منه و تمامی فیلم هاش رو چه آب و اتش باشه چه صورتی دوست داشتم و معتقدم این فیلمشم کار قشنگی بود .

اینکه این فیلم نهی شراب خواری بود یا دعوت به اون رو من کلا با نگاه کردن از این زاویه به فیلم مخالفم. هیچ ادم شراب خواری با دیدن یک فیلم از کار خودش نادم و پشیمان نمیشه و توبه نمیکنه و هیچ ادمی غیر شراب خواری هم با دیدن این فیلم تحریک به شراب خوردن نمیشه
    ولی در کل در بین سایر کارهای فریدون جیرانی این فیلم یه کار متوسط بود

نقل قول نوشته اصلی توسط Ali نمایش پست ها
    با توجه به فوکوسی که بر روی صحنه های اختتامیه بوده باید عرض کنم که فیلم قرار است که در انتها آنقدر تلخ باشد که با نمونه های تراژیک چند سال اخیر مقایسه گردد. اما از دید من این اختتامیه جز کشمکشی اندوه آور و البته نالازم نیست.
    میتونم سوال کنم شما این قرار رو رو از کجا استنباط کردین؟ ایا این قراریه که خود کارگردان جایی بنا کرده باشه؟
    به نظر من که کاملا تلخ از آب در اومده بود ولی در مورد نالازم بودنشم شاید من الان که یه ماهم از دیدن این فیلم نگذشته مضمون فیلم رو فراموش کرده باشم ولی این سکانس همیشه در خاطرم خوهد ماند ، اگر به بحث لزوم هر سکانس بخوایم به طور جدا نگاه کنیم خود حدیث مفصلی میشود گاهی هم باید به تفکر نویسنده احترام گذاشت.

اما متاسفانه همین اختتامیه به فرم فیلم آسیب شدیدی زده و در واقع یک فیلم اجتماعی و جنائی را بدل به یک ماجرای شعاری و بی تاثیر نموده است که فرم ابتدائیش در انتها کاملا نابود میشود و این در حالی است که هنوز نتوانسته ناهنجاری مورد نظرش را با تاثیرات بازدارنده و صحیح به نمایش در بیاورد.
    در این مورد هم باز هم به نظر من یکی از نقاط قوت فیلم همین سکانس بود ولی در کل فیلم نامه از پایه مشکل داشت و پا فشاری همسر اون مرحوم برای اعدام کاملا غیر منطقی بود به نظرم و از اون غیر منطقی تر اعدام اون، شاید کسی انتظار نداشت در اخر باران کوثری اعدام بشه و این خودش میتونه یکی از نقاط قوت هر فیلمی باشه رکب به تماشاگر باشه ولی اینجا زیادی غیر قابل باور باشه.

تنها پیام فیلم این بود به دوست‌های قدیمی خودتون اعتماد نکنید!!!!!!! واقعا پیام مسخره‌ای است برای چنین داستان پر فراز و نشیب.
    این استنباط از فیلم دیگه جالبترین برداشتی بود که ازش دیدم و به قول معروف یه سور زد به بیانیه انصار حزب الله!

اینکه از پیام فیلم رو ترویج شراب خواری یا منع شراب خواری بگیریم میشه یه جوری به ضرب و زور یه پارچ آب هضم کرد ولی این پیام رو...!؟

آن چيزي كه از دل داستان بيرون مي‌آيد باور پذير است اما اگر اين روند عكس شود، داستان بوجود نمي‌آيد و در نتيجه بيننده چيزي را كه مي بيند، باور نمي كند.
    علی آقا میشه یه مقداری توضیح بدین درباره این قسمت از صحبتتانون متوجه نشدم روند عکس شود داستان به وجود نمیاید یعنی چی

10. کاربر روبرو از پست مفید ♚ReZa__SoLtAn♚ سپاس کرده است .

Ali

Ali آواتار ها
    یاد شده
    در 3 پست
    تگ شده
    در 801 تاپیک

نقل قول نوشته اصلی توسط ♚ReZa__SoLtAn♚ نمایش پست ها
    علی آقا میشه یه مقداری توضیح بدین درباره این قسمت از صحبتتانون متوجه نشدم روند عکس شود داستان به وجود نمیاید یعنی چی
    سلام دوست عزيز

احتمالا شما از طرفداران اين فيلم هستيد اما بايد عرض كنم براي ارزيابي فيلم هايي كه بار درام فراواني دارند احتياج به يك قدرت دور كردن فيلم از خود وجود داره. يعني شما اين توانايي رو داشته باشيد كه فيلم رو از جوانب مختلف بررسي كنيد و كمترين تأثير پذيري رو از درام ماجرا داشته باشيد.

اون بحثي هم كه بنده داشتم اين بود كه شما اگر براي يك دكمه، پيراهني بدوزيد، اين كار خلاف عقل و منطق است و قطعا نتيجه اش چيزي خواهد شد مثل فيلم جديد جيراني، شعار زده و بي داستان. انسان هايي از ناكجاآباد و بي ريشه.
    فرمول ساخت اين فيلم ها هم مشخص است: يك كارگردان معروف كه قصد ساخت كاري متفاوت دارد اما دولت با آن مخالف است + يك ناهنجاري اجتماعي كه نبايد از سمت دولت بيان شود + جنجال براي اكران آن هم بشكلي كه دولت مقصر شناخته نشود = ديده شدن فيلم با تعدادي بسيار فراوان تر از حالت عادي و البته يك كارت بلانژ براي شخص كارگردان براي ساخت كاري مماس با خطوط قرمز

اين يك فرمول بسيار ساده است كه سال هاست در ايران استفاده مي شود. پس شما در ايجا مي بينيد كه داستان كمترين اهميت را دارد و آن چيزي كه در ابتدا وجود داشته داستان نبوده، بلكه يك ايده يك خطي و يك ناهنجاري بوده.

نمونه هاي عكس آن بسيار است، من موردي را كه همگان بدان آگاهي دارند مثال مي زنم. فيلم پدرخوانده دراي داستاني سراسر خشونت و مربوط به گروه هاي مافيايي است. اما چطور از اين داستان با اين مقدار خشونت، بي رحمي، ماديگرايانه و... مي توان اين پيام را داد كه خانواده المان بسيار مهمي در زندگي است؟ آيا ماريو پوزو يا كاپولا از ساخت اين فيلم چنين قصدي داشتند؟ فقط اين منظور را نداشتند اما داستاني كه تعريف مي كنند اين پيام را هم به بيننده منتقل مي كند، آن را فرياد نمي زند و البته چشم بيننده را هم با شعار كور نمي كند. تنها در عمل و در يك داستان باور پذير با آدم هايي همگي داراي شخصيت اين پيام را هم در كنار بقيه دستاوردهايش بيان مي كند.

در نهايت بايد گفت كه من مادر هستم، بي شك فيلمي دولتي، با پشتيباني پنهان دولتي، با ايده اي دولتي و با ساختاري دولتي است. بيش از اين چيزي كه در پرده ديده مي شود هم نبايد از جيراني انتظار داشت.

12. کاربر روبرو از پست مفید Ali سپاس کرده است .

منو بشنو از دور... دلم میخواهدت!
    The Original آواتار ها
    وضعیت : The Original آنلاین نیست.
    سپاس ها : 4,513
    سپاس شده 2,964 در 898 پست
    یاد شده
    در 10 پست
    تگ شده
    در 701 تاپیک

برای اولین بار از امتیازدهی گروه ارزشگذاری تعجب کردم... فکر می کردم مجموع امتیاز این فیلم زیر ۲ میشه آخه معمولا گروه ارزشگذاری خیلی سختگیرن

هیچی از فیلم نفهمیدم!
    جیرانی فقط سعی کرده یه سری چیزا رو پشت سرهم بچینه اسمشو بزاره فیلم!
    اون همه اتفاق از گذشته٫ اونوقت تازه تو سکانس یکی مونده به آخر می فهمیم داستان چی بوده
    داستان دائما می پرید و به هیچی توجه نداشت... اصلا به شخصیتا پرداخته نشده بود... داستان با سرعت خیلی تندی پیش می رفت ولی در عین حال هیچ اتفاق خاصی نمی افتاد!
    وقایع بی معنی بود... صمیمیت بیش از اندازه باران کوثری با بقیه ٫ الکلی بودن فرهاد اصلانی... گذشته و اتفاقاتی که بین کارکترا پیش میومد...

فیلم سروصدای زیادی ایجاد کرد چون می گفتن مسائلی رو خیلی باز بیان کرده که به نظرم اصلا اینطور نبود!
    این فیلم با همچین موضوعی نمیتونه تو ایران اکران بشه چون خیلی چیزا باید بازتر گفته می شد!
    دختره دوست پسرش ولش می کنه گریه می کنه میگه عمو٫ بعد یهو میبینیم طرف رگشو زده پس باید بفهمیم که چه اتفاقی افتاده!
    اصلا از بازی ها راضی نبودم... فقط بازی اصلانی و باران کوثری رضایت بخش بود که تونستن تو کل فیلم یه بازی خوب ارائه بدن!
    پانته آ بهرام و هنگامه قاضیانی تو اوایل فیلم فاجعه بودن ... تنها قسمتی که قشنگ بازی کردن سکانس آخر بود که هر نمره ای به فیلم بدم واسه همون قسمته

اصلا هم از گریم بازیگرا خوشم نیومد آخه اون چه قیافه ای بود واسه حبیب رضایی درست کردن؟!

کلا از فیلم راضی نبودم!
    ۲ ستاره که دادم زیادیش بود...

14. کاربر روبرو از پست مفید The Original سپاس کرده است .

Ali

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)