سلام مهمان گرامي؛

دوست عزیز ضمن عرض خیر مقدم، با توجه به این که شما به صورت مهمان به انجمن سینماسنتر وارد شده اید براي مشاهده تالار با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
مرجع تخصصی سئو سپهر صنعت سهند Navid Mirzaaghazadeh آیا با نمایش چهره پیامبران و معصومین سینما و تلویزیون موافقید؟ - صفحه 5

نمایش نتایج نظرسنجی: آیا با نمایش تصویر پیامبران و معصومین در سینما و تلویزی

رأی دهندگان
28. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
  • با این نوع تصویر سازی موافقم

12 42.86%
  • با این نوع تصویر سازی مخالفم

6 21.43%
  • برایم فرقی نمیکند، به این موضوع حساس نیستم

10 35.71%
صفحه 5 از 5 نخستنخست ... 345
نمایش نتایج: از شماره 41 تا 48 , از مجموع 48
نمایش شاخه ای47علاقمندی ها

موضوع: آیا با نمایش چهره پیامبران و معصومین سینما و تلویزیون موافقید؟

آنقدر قدرتمند باشيد كه هيچ كس نتواند آرامش ذهني تان را به هم بريزد. از كتاب "كليد" اثر "جو ويتال
    FFKIA آواتار ها
    وضعیت : FFKIA آنلاین نیست.
    سپاس ها : 11,365
    سپاس شده 25,849 در 4,626 پست
    یاد شده
    در 59 پست
    تگ شده
    در 751 تاپیک

آیا با نمایش چهره پیامبران و معصومین سینما و تلویزیون موافقید؟

فایل پیوست 13659
    با سلام خدمت کاربران گرامی سینماسنتر

مدتی زیادی از سریال مختارنامه و بحث های فراوان پیرامون نمایش و عدم نمایش چهره حضرت عباس (ع) در این سریال نگذشته است. داود میرباقری تلاش فراوانی کرد تا صحنه شهادت حضرت عباس (ع) را با جزئیات آن به تصویر بکشد. زمان زیادی صرف بازسازی تاریخی این صحنه شده بود و هنرپیشه نقش حضرت عباس (ع) "کاوه فتوحی" نیز کاملا شبیه به شمایلهای موجود از سقای کربلا چهره آرائی و گریم شده بود که نمونه ای از عکس گریم شده ایشان را در زیر میبینید.

فایل پیوست 13663
    اما در نهایت با نمایش این تصاویر در تلویزیون موافقت نشد. آنچه از تلاش فراوان داود میرباقری در این سریال دیده شد صحنه بود که در واقع پایان این سکانس حزن آور بود. جائی که مشک آب آن حضرت سوراخ میشود و ایشان را با دستان قطع شده و صورت نورانی میبینیم و این صحنه بخشی چند ثانیه ای از یک سکانس 10 دقیقه ای است.
    فایل پیوست 13661
    اکنون پس از مدتی دوباره فیلمی دیگر و این بار به کارگردانی احمدرضا درویش به نام "رستاخیر" تولید و احتمالا در جشنواره فجر به نمایش در خواهد آمد. از شایعات این گونه برآورد میشد که آقای درویش هم قصد نمایش چهره برخی از شهدای معصوم کربلا را در این فیلم داشته یا دارند. رستاخیر به برهه تاریخی مرگ معاویه تا شهادت امام حسین در کربلا میپردازد.

فایل پیوست 13660
    سوالی که مدتهاست در ذهن علاقمندان به سینما و همچنین دوست داران ائمه شکل گرفته است این است که آیا نمایش چهره ائمه کار اشتباهیست یا عملی است که به ارتباط معنوی بیننده با پیامبران و معصومین کمک میکند؟
    در سینمای غرب این مسئله از ابتدا حل شده بود و حساسیتی در این باره وجود نداشت. چهره حضرت عیسی (ع)، حضرت موسی (ع) و بسیاری دیگر از پیامبران بارها در هالیوود و سینمای اروپا تصویر سازی شد و بازیگرانی نظیر چارلتون هستون و ... در نقش پیامبران بر روی صحنه رفته اند.
    در حال حاضر نیز دارن آرنوفسکی در حال ساختن فیلم نوح (ع) است که سال 2014 به نمایش در می آید و نقش حضرت نوح (ع) را راسل کرو بازی خواهد کرد.

فایل پیوست 13662
    از سوئی دیگر در ایران سالهاست که میبینیم از ائمه اطهار شمایل سازی میشود و تصاویر پیامبر اعظم (ع)، حضرت علی (ع)، امام حسین (ع) و حضرت ابوالفضل نه تنها در تکایا و هیئت ها دیده میشود که در منازل دوست داران معصومین نیز دیده میشود.

سوال این است که آیا این نوع تصویر سازی در سینما و تلویزیون نیز صحیح است؟
    اگر هست دلایل و نظر شما در این باره چیست؟
    آیا شما با هر نوع تصویر سازی از پیامبران و معصومین مخالف هستید؟
    اگر چنین دلایل و دیدگاه مخالفت شما چیست؟

قوانین: هدف از ایجاد این تاپیک جمع آوری نظرات کاربران و علاقمندان به این مبحث است، لذا از توهین و به کاربردن کلمات خارج از عرف اخلاقی جدا بپرهیزید و خارج از بحث صحبت نکنید.
    پستهائی که دارای محتوای توهین آمیز نسبت به کاربران، موضوع و اشخاص باشد بلادرنگ حذف میگردد.

ارادتمند.فرخ
    SovRan, LuCiFer, smgh470 و 10 کاربر دیگر به این پست علاقمند بوده اند.
    Они говорят: "Зло преобладает, когда хорошие люди не в состоянии действовать."
    Что они должны сказать, "Evil преобладает"

امروز می‌خواهم به مصاف تزویر بروم که بدترین آفت دین است.
    تزویر با لباس دیانت و تقوا به میدان می آید.
    تزویر سکه ای دو روست که بر یک رویش نام خدا و بر روی دیگرش نقش ابلیس است.
    عوام خدایش را میبینند،
    و اهل معرفت ابلیسش ...
    و چه خون دلها خورد علی (ع) از این جماعت سر به سجود آیه خوان و به ظاهر متدین.
    تزویر به شما امان میدهد تا مقاومتتان را بشکند،
    پس از تسلیم، شک نکنید، گردنتان را خواهد شکست.
    یا ایها الذین آمَنو ...آمِنو

سخنان پایانی مختار در جمع مردم کوفه

مرکز شبکه و امنیت پارت شبکه پرداز
    دوربین مداربسته , نظارت تصویری , حفاظت پیرامونی , اعلام و اطفاء حریق , شبکه و زیرساخت
    دیتاسنتر , یو پی اس , برق بدون وقفه , هوشمند سازی ساختمان , دوربین مدار بسته

2. # ADS

ai.ahmadi آواتار ها
    وضعیت : ai.ahmadi آنلاین نیست.
    سپاس ها : 14
    سپاس شده 12 در 5 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 40 تاپیک

پاسخ : آیا با نمایش چهره پیامبران و معصومین سینما و تلویزیون موافقید؟

سلام خدمت دوستان عزیز
    از نظر من نشون ندادن چهره ائمه در سینمای ایران بی شباهت به قضیه اون معلم نقاشی نیست
    همون که برای دانش آموزاش یه اسب می کشه اما برای فرار از اشتباه و .... یا به هر دلیلی اسبو توی چمنزار می کشه
    اینطوری هم تونسته یه نقاشی خوب بشکه هم احتمالا از نقطه ضعف خودش یعنی کشیدن سم اسب ( اگه درست نوشته باشم! ) فرار می کنه.
    البته با این تفاوت که اینجا بعضی وقتا بعضیا اون معلمو مجبور می کنن که اسبشو توی چمنزار بکشه!

4. 2 کاربر از پست مفید ai.ahmadi سپاس کرده اند .

5. # ADS

H Seven آواتار ها
    وضعیت : H Seven آنلاین نیست.
    سپاس ها : 329
    سپاس شده 167 در 75 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 502 تاپیک

با سلام خدمت همه دوستان.بحث خیلی خوبی مطرح شده...من بشخصه موافقم...یه مثال براتون میزنم...الان مسیحیا چندین فیلم واسه حضرت مسیح ساختن...خدائیش حالا فکرشو بکنین به جای هنرپیشه هایی که نقش مسیحو بازی میکردن چهره هایی مبهم یا نورانی رو نشون میدادن...به هیچ عنوان اونقدری که ما این مسیحو دوسش داشتیم و ارتباط باهاش برقرار کردیم رو تو اون حالت نمیتونستیم تاثیرگذار ببینیم.واقعا اینجوری به نظر من میتونه کار زیباتر باشه...باز هم از دوستان تشکر میکنم.
    FFKIA به این پست علاقمند بوده است.

7. 2 کاربر از پست مفید H Seven سپاس کرده اند .

گاهی تنها ماندن بهای آدم ماندن است...
    MoonCity آواتار ها
    وضعیت : MoonCity آنلاین نیست.
    سپاس ها : 4,293
    سپاس شده 6,616 در 1,422 پست
    یاد شده
    در 20 پست
    تگ شده
    در 816 تاپیک

من همچنان مخالف این موضوع هستم...

یکی دیگه از دلایل هم این هست که در طی گذر زمان و پیشرفت تکنولوژی مسلماً همه چیز تغییر خواهد کرد، شاید الان ما فکر کنیم بهتر از این هم مگه میشه فیلم ساخت... جواب اینه که بله، قطعاً

شاید 20، 50، 100 یا 200 سال دیگه بشر اونقدر پیشرفت داشت که دیگه فیلمهای 2012 و 2013 جزء فیلمهای بی کیفیت و... محسوب میشد؛ اونوقت همین چهره‌ها و نشان دادنشون باعث خیلی تغییرات در عقیدها میشه... چون اون موقع مسلماً این فیلم به جذابیت و گیرایی الانش نیست.

9. 3 کاربر از پست مفید MoonCity سپاس کرده اند .

هر نتی که از عشق بگوید، زیباست... حالا سمفونی پنجم بتهون باشد یا زنگ تلفنی که در انتظار صدای توست...
    Parnian آواتار ها
    وضعیت : Parnian آنلاین نیست.
    سپاس ها : 4,267
    سپاس شده 4,229 در 1,374 پست
    یاد شده
    در 4 پست
    تگ شده
    در 522 تاپیک

خب من هم زمانی که تاپیک داغ بود به قدری درگیر بودم که فرصت شرکت رو نداشتم. الان هم فقط یه نگاه گذرا داشتم به صحبت های دوستان.
    من با این تصویر سازی موافق نیستم.
    نمی دونم دلیلش رو چی میگن؟ دگماتیسم جهان سومی؟ کوته بینی؟ تعصبات خشک؟ خشک مذهب؟
    نمی دونم. ولی من شخصا دوست ندارم تصویر امامان و یا پیامبر ما نشون داده بشه.
    اگر مثلا حضرت عیسی در فیلم های مسیحی ها نشون داده میشه این تصویریه که قرن هاست بر در و دیوار کلیساها حک شده و توی نقاشی ها اومده و فیلم هایی که ساخته میشه تصویرها شبیه همن. شاید اگه از ائمه ما هم یه تصویر ثابتی از قرن ها قبل به ما می رسید و همیشه اون تصاویر استفاده می شدن، شاید این حساسیت الان وجود نداشت. الان توی نقاشی هایی که کشیده میشه همیشه سعی می کنن زیباترین چهره ها رو به تصویر بکشن! چهره هایی که شبیه هم نیستن.

من مخالفم
    smgh470 به این پست علاقمند بوده است.

11. 5 کاربر از پست مفید Parnian سپاس کرده اند .

Attorney آواتار ها
    وضعیت : Attorney آنلاین نیست.
    سپاس ها : 248
    سپاس شده 532 در 140 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 240 تاپیک

درباره این قضیه به نظرم میاد واکنش برخی به نشون دادن چهره ائمه واسه اینه یه بازیگری به جای فلان معصوم بازی میکنه یهو یکی از در وارد میشه میگه:چییی؟این داره نقش امامُ بازی میکنه این یه فیلمی بازی کرده اینجوری بوده این اصلا تو واقعیت یه سر و قیافه ای داره بیا ببین و ....و چون نمیشه برای تک تک آدمها جا انداخت که فیلم رو ببینن پیامشو بگیرن هنر بازیگری بازیگرو ببینن نه تاریخچه زندگی شخصیشو میگن بیخیال نشون دادن تصویر معصومین بشیم راحت تریم چون هم مردم خوب ارتباط برقرار میکنن هم طفلک اون بازیگر بعد این نقش راحت میتونه به زندگی انسانیش بپردازه مردم ازش توقع یه معصوم رو ندارن
    اما مثلا خود ایران یه فیلم از حضرت عیسی ساخت چهره بازیگرم معلوم بود اما به قدری آبکی بود این فیلم اصلا تاثیرگذاری نداشت به نظرم
    پس یه جورایی 2 روی یه سکه هست:سطح فرهنگ مردم،بالا بردن فضای کیفی فیلم های مذهبی

13. 2 کاربر از پست مفید Attorney سپاس کرده اند .

آنقدر قدرتمند باشيد كه هيچ كس نتواند آرامش ذهني تان را به هم بريزد. از كتاب "كليد" اثر "جو ويتال
    FFKIA آواتار ها
    وضعیت : FFKIA آنلاین نیست.
    سپاس ها : 11,365
    سپاس شده 25,849 در 4,626 پست
    یاد شده
    در 59 پست
    تگ شده
    در 751 تاپیک

نقل قول نوشته اصلی توسط MoonCity نمایش پست ها
    شاید 20، 50، 100 یا 200 سال دیگه بشر اونقدر پیشرفت داشت که دیگه فیلمهای 2012 و 2013 جزء فیلمهای بی کیفیت و... محسوب میشد؛ اونوقت همین چهره‌ها و نشان دادنشون باعث خیلی تغییرات در عقیدها میشه... چون اون موقع مسلماً این فیلم به جذابیت و گیرایی الانش نیست.
    احمد جان فکر میکنم که این اتفاق نمی افته. چون نشون دادن جنگهای صدر اسلام و زندگی حضرت علی و امامان داستان هری پاتر و ارباب حلقه ها نیست که بخواهد به شکل فزاینده ای توش از جلوه های ویژه استفاده بشه.
    خیلی از فیلمهای بسیار قدیمی مثل کازابلانکا و بربادرفته هنوز هم با تغییرات تکنولوژی تازه و عالی هستند. شما هنوز هم که سریال سربداران رو میبینی ازش لذت میبری.
    در خارج ایران هم چهره سازی از پیامبران با گذشت زمان دچار وضعیتی که گفتین نشده.

نقل قول نوشته اصلی توسط "parnian" نمایش پست ها
    نمی دونم دلیلش رو چی میگن؟ دگماتیسم جهان سومی؟ کوته بینی؟ تعصبات خشک؟ خشک مذهب؟
    پرنیان فکر میکنم که اینها نیست. ما فقط نمیتونیم با ذهنیت خودمون کنار بیاییم و نمیتونیم پیش فرض هامون رو عوض کنیم.
    البته از دید من این اتفاق سرانجام رخ خواهد داد، همون طور که در مورد حضرت عباس داشت رخ میداد.
    ویرایش توسط FFKIA : 02-21-2013 در ساعت 00:07
    Они говорят: "Зло преобладает, когда хорошие люди не в состоянии действовать."
    Что они должны сказать, "Evil преобладает"

امروز می‌خواهم به مصاف تزویر بروم که بدترین آفت دین است.
    تزویر با لباس دیانت و تقوا به میدان می آید.
    تزویر سکه ای دو روست که بر یک رویش نام خدا و بر روی دیگرش نقش ابلیس است.
    عوام خدایش را میبینند،
    و اهل معرفت ابلیسش ...
    و چه خون دلها خورد علی (ع) از این جماعت سر به سجود آیه خوان و به ظاهر متدین.
    تزویر به شما امان میدهد تا مقاومتتان را بشکند،
    پس از تسلیم، شک نکنید، گردنتان را خواهد شکست.
    یا ایها الذین آمَنو ...آمِنو

سخنان پایانی مختار در جمع مردم کوفه

مرکز شبکه و امنیت پارت شبکه پرداز
    دوربین مداربسته , نظارت تصویری , حفاظت پیرامونی , اعلام و اطفاء حریق , شبکه و زیرساخت
    دیتاسنتر , یو پی اس , برق بدون وقفه , هوشمند سازی ساختمان , دوربین مدار بسته

15. 3 کاربر از پست مفید FFKIA سپاس کرده اند .

10farman آواتار ها
    وضعیت : 10farman آنلاین نیست.
    سپاس ها : 2,236
    سپاس شده 476 در 139 پست
    یاد شده
    در 6 پست
    تگ شده
    در 775 تاپیک

به نظره من ... دوستانی که میگن تصویر نباید پخش بشه ... شاید انسانی بالاتر از ایمه و پیامبر در ذهن دارن { ابر انسان } ...

خدای نکرده نمیخوام بگم انبیا ادم های کوچیکی بودن . اصلا .. ولی میگم اونها هم انسان بودن .. و میشه با تصویر سازی درست ایمه رو بهتر نشون داد ...

اثرگذاری بهتری هم داشته باشه ولی

یه جنبه دیگه هم هست که دوستان گفتن .. فرهنگ فیلم دیدن مردمه ..... و شاید برای خیلی از مردم جا نیوفتاده باشه ......اون فرد فقط بازیگره ...

تو برنامه هفت زمان جشنواره .. یه مثالی شریفی نیا زد ... انقده خشک مقدس بازی کرده ..

. که خودشم گفته بود نگاه ها بهش فرق کرده { مخصوصا گفته بودن رادان }

بعدش تو فیلمی مثله مصایب مسیح .. مل گیبسون .. اگه ما صورت حضرت مسیح رو نداشتیم ... اصلا ناقص بود فیلم به تمام معنا ...

در اخر به نظرم گزینه 3 جوابه ........ باید بسته به نوع فیلم که میسازن .....

یه موقع هست با بودن صورت فیلم با طراوت تر میشه .. یه موقع هم نباشه هم نه ..مثله امام رضا خیلی خلا نبودن صورت وجود نداشت ...

=====

داشتم با یه روان شناس بحث میکردم ... بهش گفتم ما خیلی خیلی امامان رو بزرگ نمیکنیم .. گفت چون ما تو این دوره زمانی هستیم .

. فکر میکنیم چجوری این کارها رو میکردن ..{ دیدی از گذشته نداریم } . اونم بهخاطر اینه سطح تعمق و فکر مون رو اوردن پایین ...

انقد پروپاگاندا { بازیهای رسانه ای و سیاسی } و فشارهای فرهنگی هست .. که ادم شک میکنه ...

یه مثال زد ... گفت بابات یه خاطر از قدیم تعریف میکنه ... بهش شک نمیکنی ....

====

مشکل پس اینه اگه چهره انسانی بگیرن ... ایا در دسترس تر نخواهند بود و انسانی تر ؟؟ ایا تو دسسترس بودن قضیه رو لوس نمیکنه ؟؟

مردم ما هنوز قمه میزنن یادتون نرفته که ؟؟ جنبه هاش خیلیه ........ خودم گره خوردم ....

هر نتی که از عشق بگوید، زیباست... حالا سمفونی پنجم بتهون باشد یا زنگ تلفنی که در انتظار صدای توست...
    Parnian آواتار ها
    وضعیت : Parnian آنلاین نیست.
    سپاس ها : 4,267
    سپاس شده 4,229 در 1,374 پست
    یاد شده
    در 4 پست
    تگ شده
    در 522 تاپیک

نقل قول نوشته اصلی توسط FFKIA نمایش پست ها
    پرنیان فکر میکنم که اینها نیست. ما فقط نمیتونیم با ذهنیت خودمون کنار بیاییم و نمیتونیم پیش فرض هامون رو عوض کنیم.
    الان به نظرت بخوای یه اصطلاح برای این جمله ای که گفتی به کار ببری چی به کار می بری اگه هیچکدوم از این موارد نیست؟!! عوض نکردن پیش فرض ها میشه چی؟

به هر حال من باهات موافق نیستم؛ مخالفت با این قضیه به معنای عوض نکردن پیش فرض ها و کنار نیومدن با ذهنیت هامون؟!!
    یه سری مسائل هستن که به عقاید شخصی آدم بر می گردن. دلیل نمیشه که چون این عقیده ها با هم یکسان نیست، اینطوری بگیم.

این تلاش برای نشون دادن چهره ها مربوط به الان نیست. بهزاد، نقاش بزرگ عصر صفوی هم معتقد بود که نشون دادن چهره ها مشکلی نداره و سعی کرد این کار و تو نقاشیهاش بکنه. یا استاد فرشچیان هم یه چهره محوی رو تو مینیاتورهاش به تصویر می کشه. یه روزی هم توی تلویزیون این اتفاق خواهد افتاد. ولی من شخصا این کار رو دوست ندارم اما اگه زمانی این اتفاق هم بیفته، محکوم نمی کنم این کار رو.

18. کاربر روبرو از پست مفید Parnian سپاس کرده است .

صفحه 5 از 5 نخستنخست ... 345

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)