سلام مهمان گرامي؛

دوست عزیز ضمن عرض خیر مقدم، با توجه به این که شما به صورت مهمان به انجمن سینماسنتر وارد شده اید براي مشاهده تالار با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
مرجع تخصصی سئو سپهر صنعت سهند Navid Mirzaaghazadeh آیا با نمایش چهره پیامبران و معصومین سینما و تلویزیون موافقید؟

نمایش نتایج نظرسنجی: آیا با نمایش تصویر پیامبران و معصومین در سینما و تلویزی

رأی دهندگان
28. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
  • با این نوع تصویر سازی موافقم

12 42.86%
  • با این نوع تصویر سازی مخالفم

6 21.43%
  • برایم فرقی نمیکند، به این موضوع حساس نیستم

10 35.71%
صفحه 1 از 5 123 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 48
نمایش شاخه ای47علاقمندی ها

موضوع: آیا با نمایش چهره پیامبران و معصومین سینما و تلویزیون موافقید؟

آنقدر قدرتمند باشيد كه هيچ كس نتواند آرامش ذهني تان را به هم بريزد. از كتاب "كليد" اثر "جو ويتال
    FFKIA آواتار ها
    وضعیت : FFKIA هم اکنون آنلاین است.
    سپاس ها : 11,365
    سپاس شده 25,849 در 4,626 پست
    یاد شده
    در 59 پست
    تگ شده
    در 751 تاپیک

آیا با نمایش چهره پیامبران و معصومین سینما و تلویزیون موافقید؟

نام: 123.jpg نمایش: 39659 اندازه: 45.5 کیلو بایت

با سلام خدمت کاربران گرامی سینماسنتر

مدتی زیادی از سریال مختارنامه و بحث های فراوان پیرامون نمایش و عدم نمایش چهره حضرت عباس (ع) در این سریال نگذشته است. داود میرباقری تلاش فراوانی کرد تا صحنه شهادت حضرت عباس (ع) را با جزئیات آن به تصویر بکشد. زمان زیادی صرف بازسازی تاریخی این صحنه شده بود و هنرپیشه نقش حضرت عباس (ع) "کاوه فتوحی" نیز کاملا شبیه به شمایلهای موجود از سقای کربلا چهره آرائی و گریم شده بود که نمونه ای از عکس گریم شده ایشان را در زیر میبینید.

برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام:  Abbas5.jpg
مشاهده: 6867
حجم:  107.2 کیلو بایت

اما در نهایت با نمایش این تصاویر در تلویزیون موافقت نشد. آنچه از تلاش فراوان داود میرباقری در این سریال دیده شد صحنه بود که در واقع پایان این سکانس حزن آور بود. جائی که مشک آب آن حضرت سوراخ میشود و ایشان را با دستان قطع شده و صورت نورانی میبینیم و این صحنه بخشی چند ثانیه ای از یک سکانس 10 دقیقه ای است.

نام:  Mokhtarnameh_856594.jpg
مشاهده: 2352
حجم:  44.4 کیلو بایت

اکنون پس از مدتی دوباره فیلمی دیگر و این بار به کارگردانی احمدرضا درویش به نام "رستاخیر" تولید و احتمالا در جشنواره فجر به نمایش در خواهد آمد. از شایعات این گونه برآورد میشد که آقای درویش هم قصد نمایش چهره برخی از شهدای معصوم کربلا را در این فیلم داشته یا دارند. رستاخیر به برهه تاریخی مرگ معاویه تا شهادت امام حسین در کربلا میپردازد.

نام:  rastakhiz4.jpg
مشاهده: 2324
حجم:  136.5 کیلو بایت

سوالی که مدتهاست در ذهن علاقمندان به سینما و همچنین دوست داران ائمه شکل گرفته است این است که آیا نمایش چهره ائمه کار اشتباهیست یا عملی است که به ارتباط معنوی بیننده با پیامبران و معصومین کمک میکند؟
    در سینمای غرب این مسئله از ابتدا حل شده بود و حساسیتی در این باره وجود نداشت. چهره حضرت عیسی (ع)، حضرت موسی (ع) و بسیاری دیگر از پیامبران بارها در هالیوود و سینمای اروپا تصویر سازی شد و بازیگرانی نظیر چارلتون هستون و ... در نقش پیامبران بر روی صحنه رفته اند.
    در حال حاضر نیز دارن آرنوفسکی در حال ساختن فیلم نوح (ع) است که سال 2014 به نمایش در می آید و نقش حضرت نوح (ع) را راسل کرو بازی خواهد کرد.

نام:  noah1.jpg
مشاهده: 6171
حجم:  28.6 کیلو بایت

از سوئی دیگر در ایران سالهاست که میبینیم از ائمه اطهار شمایل سازی میشود و تصاویر پیامبر اعظم (ع)، حضرت علی (ع)، امام حسین (ع) و حضرت ابوالفضل نه تنها در تکایا و هیئت ها دیده میشود که در منازل دوست داران معصومین نیز دیده میشود.

سوال این است که آیا این نوع تصویر سازی در سینما و تلویزیون نیز صحیح است؟
    اگر هست دلایل و نظر شما در این باره چیست؟
    آیا شما با هر نوع تصویر سازی از پیامبران و معصومین مخالف هستید؟
    اگر چنین دلایل و دیدگاه مخالفت شما چیست؟

قوانین: هدف از ایجاد این تاپیک جمع آوری نظرات کاربران و علاقمندان به این مبحث است، لذا از توهین و به کاربردن کلمات خارج از عرف اخلاقی جدا بپرهیزید و خارج از بحث صحبت نکنید.
    پستهائی که دارای محتوای توهین آمیز نسبت به کاربران، موضوع و اشخاص باشد بلادرنگ حذف میگردد.

ارادتمند.فرخ
    SovRan, LuCiFer, smgh470 و 10 کاربر دیگر به این پست علاقمند بوده اند.
    Они говорят: "Зло преобладает, когда хорошие люди не в состоянии действовать."
    Что они должны сказать, "Evil преобладает"

امروز می‌خواهم به مصاف تزویر بروم که بدترین آفت دین است.
    تزویر با لباس دیانت و تقوا به میدان می آید.
    تزویر سکه ای دو روست که بر یک رویش نام خدا و بر روی دیگرش نقش ابلیس است.
    عوام خدایش را میبینند،
    و اهل معرفت ابلیسش ...
    و چه خون دلها خورد علی (ع) از این جماعت سر به سجود آیه خوان و به ظاهر متدین.
    تزویر به شما امان میدهد تا مقاومتتان را بشکند،
    پس از تسلیم، شک نکنید، گردنتان را خواهد شکست.
    یا ایها الذین آمَنو ...آمِنو

سخنان پایانی مختار در جمع مردم کوفه

مرکز شبکه و امنیت پارت شبکه پرداز
    دوربین مداربسته , نظارت تصویری , حفاظت پیرامونی , اعلام و اطفاء حریق , شبکه و زیرساخت
    دیتاسنتر , یو پی اس , برق بدون وقفه , هوشمند سازی ساختمان , دوربین مدار بسته

2. # ADS

خـادم سینمــاسنتـر
    1CHAMPION آواتار ها
    وضعیت : 1CHAMPION آنلاین نیست.
    سپاس ها : 15,219
    سپاس شده 12,849 در 4,447 پست
    یاد شده
    در 30 پست
    تگ شده
    در 953 تاپیک

پاسخ : آیا با نمایش چهره پیامبران و معصومین سینما و تلویزیون موافقید؟

من که مخالفم!
    من همیشه به ائمه و امامها اعتقاد داشته و دارم اما فکر میکنم این کار مسئولین اصلا خوب نیست و چهره ائمه باید تصویرسازی بشه!
    فکر میکنم اگه کردار اونها پررنگتر بشه بهتره تا اینکه چهره شون مخفی بشه.
    ممنون بابت تاپیک فرخ جان
    ▆ ▅ ▄ ▃ ▂ شاد بودن بزرگترین انتقامی است که می توان از زندگی گرفت ▂ ▃ ▄ ▅ ▆

4. 5 کاربر از پست مفید 1CHAMPION سپاس کرده اند .

In Quarantine
    Agnt.Smth آواتار ها
    وضعیت : Agnt.Smth آنلاین نیست.
    سپاس ها : 574
    سپاس شده 429 در 142 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 40 تاپیک

تشکر میکن از تاپیک،به نظرم بحث جالبی میتونه باشه.

من فکر میکنم آدم بهتر میتونه ارتباط برقرار کنه با شخصیت اعمه درصورت تصویر سازی اما ما تجاربی در این زمینه داشتیم،چیزی که باعث نگرانی هستش :
    خب احتمالا همه دوستان سریال حضرت یوسف رو ملاحظه کرده اند،مصطفی زمانی نقش حضرت یوسف رو به عهده داشت.
    اما چیزی که بعد از این سریال هرکس او رو در سریال یا فیلم عنوان میکرد : اااا،این همون "یــــوزارســـیفه "

و به نظر من مشکل همین جاست.
    درحقیقت عام مردم ایران ثابت شده که شخصیت حقیقی یک فرد رو بعد از موفقیت در یک کاراکتر به همون نام کاراکتر صدا میزند که در انواع و اقسام سریال ها دیدیم.
    حالا اگر این بازیگر ها که حرفشون بازیگری هستش نقش دیگری رو در آینده به عهده بگیرن،نقش یه آدم بد،مفسد،جنایتکار و .... خب من تصور میکنم بازخورد خوبی نداشته باشه در سطح جامعه نسبت شخصیت اعمه.

درضمن نکته ای که هستش،داستان زندگی اعمه ای که در اسلام به 14 معصوم معروف هستند به غیر از امام حسین(که بحث اکشن ماجرا هم هست) بیشتر جنبه تاریخی و معرفتی داره و تجربه های سریال های مثل امام حسن و امام رضا و مخصوصا امام علی ثابت کرده با پرداخت خوب میشه از تصویر سازی پرهیز کرد.

در کل از نگاه من اگر میشد شخصی پیدا میشد که حرفه اش بازیگری نباشه من با این تصویر سازی موافقم،در غیر اینصورت در دراز مدت این عادی شدن تصاویر اعمه رو مناسب جامعه ما نمیدونم.
    smgh470, FFKIA و FTSAMO به این پست علاقمند بوده اند.

6. 5 کاربر از پست مفید Agnt.Smth سپاس کرده اند .

کــــاش گاهی زنـــدگی هــم كليــد [◄◄ι] [ ιι ] [■] [►] [ι►►] داشت...!
    MiSS SAYTA آواتار ها
    وضعیت : MiSS SAYTA آنلاین نیست.
    محل سکونت : ı̴̴̡ ̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı
    سپاس ها : 10,745
    سپاس شده 16,645 در 4,253 پست
    یاد شده
    در 65 پست
    تگ شده
    در 850 تاپیک

نقل قول نوشته اصلی توسط Agent.Smith نمایش پست ها
    اما چیزی که بعد از این سریال هرکس او رو در سریال یا فیلم عنوان میکرد : اااا،این همون "یــــوزارســـیفه "
    من در مورد این تاپیک یه پست دیگه میدم، اما در مورد این جمله یه نکته‌ای به ذهنم رسید که بپرسم: خب مشکلش چیه سام؟
    این جمله یعنی اینکه مردم به خوبی تونستند با اون کاراکتر ارتباط برقرار کنند و این یعنی نقطه قوت به نظرم

8. 4 کاربر از پست مفید MiSS SAYTA سپاس کرده اند .

In Quarantine
    Agnt.Smth آواتار ها
    سپاس شده 429 در 142 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 40 تاپیک

نقل قول نوشته اصلی توسط MISS SAYTA نمایش پست ها
    خب مشکلش چیه سام؟
    خب چند خط پایین تر توضیحش رو دادم نازنین :

و به نظر من مشکل همین جاست.

حالا اگر این بازیگر ها که حرفشون بازیگری هستش نقش دیگری رو در آینده به عهده بگیرن،نقش یه آدم بد،مفسد،جنایتکار و .... خب من تصور میکنم بازخورد خوبی نداشته باشه در سطح جامعه نسبت شخصیت اعمه.

10. 4 کاربر از پست مفید Agnt.Smth سپاس کرده اند .

آنقدر قدرتمند باشيد كه هيچ كس نتواند آرامش ذهني تان را به هم بريزد. از كتاب "كليد" اثر "جو ويتال
    FFKIA آواتار ها
    یاد شده
    در 59 پست
    تگ شده
    در 751 تاپیک

درضمن نکته ای که هستش،داستان زندگی اعمه ای که در اسلام به 14 معصوم معروف هستند به غیر از امام حسین(که بحث اکشن ماجرا هم هست) بیشتر جنبه تاریخی و معرفتی داره و تجربه های سریال های مثل امام حسن و امام رضا و مخصوصا امام علی ثابت کرده با پرداخت خوب میشه از تصویر سازی پرهیز کرد.
    البته من با این دو سریال به دلایل زیادی ارتباط برقرار نکردم. یکی از دلایلش هم این بود که در چند قسمتی که دیدم حس کردم در حد زیادی داستان رو خسته کننده کردن. شاید هم علتش همون نبودن حادثه در ماجرا باشه. شاید تصویر سازی در این جا مفید واقع میشد.
    اما یکی از سوالات اصلی اینه که چرا ما با تصویر سازی از حضرت عیسی مشکلی پبدا نمیکنیم یا با حضرت نوح و پیامبران دیگر. اگه بخواهیم از نظر مقام هم در نظر بگیریم شخصی مثل حضرت موسی که یک پیامبر دارای کتاب و اولوالعزم هستند هم باید همین حساسیت رو پیش ما داشته باشند. ولی ما به تصویر سازی از ایشان حساس نیستیم و حتی خودمون از حضرت یوسف تصویر سازی کردیم.
    Anti Trust به این پست علاقمند بوده است.

عوام خدایش را میبینند،
    و اهل معرفت ابلیسش ...

دوربین مداربسته , نظارت تصویری , حفاظت پیرامونی , اعلام و اطفاء حریق , شبکه و زیرساخت

12. 4 کاربر از پست مفید FFKIA سپاس کرده اند .

گاهی آدمی در 20 سالگی میمیرد ولی در 70 سالگی به خاک سپرده می شود...
    LuCiFer آواتار ها
    وضعیت : LuCiFer آنلاین نیست.
    سپاس ها : 2,721
    سپاس شده 7,604 در 1,715 پست
    یاد شده
    در 9 پست
    تگ شده
    در 338 تاپیک

در وهله اول با این موضوع روبرو میشیم که اگر چهره اعمه نمایش داده شود یا نمایش داده نشود تغیری در روند اون فیلم ایجاد میکنه یا نه؟! که به نظر من پاسخ این سوال "نه" هستش در مورد شکل و شمایل اعمه(مخصوصا حضرت عباس و امام حسین(ع) ) اختلاف نظر های زیادی هستش بطوری که بعضی ها میگن این ها اصلا شبیه چهره معصومین نیستند و صرفا نقاشی هائی بر پایه ذهنیت نقاشان هستند(که به نظر من هم تا حدودی دزسته چون تو به تصویر کشیدن چهره معصومین انقدر وسواس به خرج میدن طوری که عکس شبیه یه انسان طبیعی در نمیاد یجورائی میشه گفت ذیبائی کاذب درش نهفته هست)
    و حالا اگر بخواهیم یه بازیگر رو پیدا کنیم که با گریم اون هم یجورائی بخواد شبیه شکل و شمایل معصومین در با توجه به این نقاشی ها در بیاد به نظرم نه اصلا درست نیست
    با این حال اگر همه این موضوعات درست هم بود انقدر آدم متعصب تو مملکت هست که اگر همچین اتفاقی بیوفته بعضی از احزاب و گروه ها چنان بلوا و قشقرقی به پا میکنند که...

در مورد کشور های اروپائی این قضیه کاملا فرق میکنه شاید بشه گفت یجورائی 180درجه!!!! در اروپا سلطه ای که سینما بر زندگی مردم داره هیچ چیز دیگه ای نداره مخصوصا هالییوود
    تو هالیوود چیزی به نام اعتقاد وجود نداره هر موضوعی که باعث پول دراوردن میشه حالا چه به شکل کمدی چه اجتماعی باید به تصویر کشیده بشه حالا این موضوع میخواد خدا باشه پیغمبر خدا باشه یا...
    بارها سینمائی هائی رو دیدم که توش به راحتی به تمسخر پیامبرانشون از حضرت موسی گرفته تا...پرداختند حتی یا دم یه فیلم دیدم تازگی ها که توش به تمسخر حضرت آدم هم پرداخته بودن(اسم فیلم یادم نیست اما یکی از بازیگراش جک بلک بود) حالا این مردم با اعتقاد و پدران مسیحی باید خوشحال هم باشن تو همچین وضعیتی در مورد زندگی حضرت نوح فیلم ساختند و اون رو به تصویر کشیدند و حتی از بازیگر به نامی هم در این نقش استفادده کردن

البته اینها نظر شخصی بنده بود صرفا...
    FFKIA به این پست علاقمند بوده است.

14. 4 کاربر از پست مفید LuCiFer سپاس کرده اند .

In Quarantine
    Agnt.Smth آواتار ها
    سپاس شده 429 در 142 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 40 تاپیک

نقل قول نوشته اصلی توسط FFKIA نمایش پست ها
    البته من با این دو سریال به دلایل زیادی ارتباط برقرار نکردم. یکی از دلایلش هم این بود که در چند قسمتی که دیدم حس کردم در حد زیادی داستان رو خسته کننده کردن.
    خب البته منظور من کل سریال نبود بلکه منظورم این بود باتوجه به محتوای زندگی امامان ،اگر مراحل زندگی و گفتار و دیالوگ ها دارای ساخت بهتری باشه (حتی بهتر از این سریالهای نامبرده) نیازی به تصویر سازی پیدا نمیکنه از نگاه من.

نقل قول نوشته اصلی توسط FFKIA نمایش پست ها
    اما یکی از سوالات اصلی اینه که چرا ما با تصویر سازی از حضرت عیسی مشکلی پبدا نمیکنیم یا.....
    سوال اصلی از نگاه من اینجاست!
    که به نظرم این یه مشکل فرهنگی از عدم آموزش صحیح هستش .
    حرف شما رو کامل قبول دارم و نظریه خودمم هست که به گفته حضرت علی که به نظرم زیباترین جمله تاریخ هستش :
    آنچه برای خود نمیپسندی برای دیگران هم نپسند و آنچه برای خود میپسندی برای دیگران هم بپسند.

درنهایت راجع به تاپیک بخوام حرف پایانی ام رو بزنم (فعلا) و مجال در اختیار باقی دوستان باشه این دو نکته هست:
    1- با تصویر سازی همه پیامبران و امامان ای که به عنوان معصوم پذیرفته ایم توسط بازیگران حرفه ای مخالفم.
    2- درصورتی تصویر سازی توسط بازیگرانی که تنها این شخصیت هارو بازی کنند موافقم.

FFKIA آواتار ها
    یاد شده
    در 59 پست
    تگ شده
    در 751 تاپیک

نقل قول نوشته اصلی توسط l.u.c.i.f.e.r نمایش پست ها
    تو هالیوود چیزی به نام اعتقاد وجود نداره هر موضوعی که باعث پول دراوردن میشه حالا چه به شکل کمدی چه اجتماعی باید به تصویر کشیده بشه حالا این موضوع میخواد خدا باشه پیغمبر خدا باشه یا...
    بارها سینمائی هائی رو دیدم که توش به راحتی به تمسخر پیامبرانشون از حضرت موسی گرفته تا...پرداختند حتی یا دم یه فیلم دیدم تازگی ها که توش به تمسخر حضرت آدم هم پرداخته بودن(اسم فیلم یادم نیست اما یکی از بازیگراش جک بلک بود) حالا این مردم با اعتقاد و پدران مسیحی باید خوشحال هم باشن تو همچین وضعیتی در مورد زندگی حضرت نوح فیلم ساختند و اون رو به تصویر کشیدند و حتی از بازیگر به نامی هم در این نقش استفادده کردن
    این که می فرمائید درسته. اما سوال اینه که چرا در جامعه آمریکائی که اتفاقا جامعه متعصب مذهبی نسبت به اروپا به حساب میاد این حساسیت نیست.
    من دقیقا نمیدونم اما خیلی برام جالبه که چرا از دید مذهبیون مسیحی هم این مسئله به چالش کشیده نمیشه.
    به هر حال اگه دقت کنید شمایل پیامبران در نقاشی های نقاشان قرون وسطی و دوره رونسانس و بعد آن بارها و بارها بر در و دیوارهای کلیساها کشیده شده. ما هم همین مسئله رو داشتیم و داریم و شمایل سازی میکنیم.
    هنرهای نمایشی هم در ایران عمری طولانی داره و مرثیه خوانی وجود داشته و افرادی در نقش معصومین در این مرثیه خوانی ها حضور داشته اند. حالا سوال اینه که چرا این نمایش که میاد جلوی دوربین نگاه مردم و علمای مذهبی تغییر میکنه؟
    مثلا چرا در جامعه غربی همین نمایشها و نقاشی ها فیلم میشه و مذهبیون اعتراضی ندارند اما ما این کار رو خوب نمیدونیم!
    دلایل مسئله ممکنه عمیق باشه. ممکنه هم بهش فکر نشده باشه. چون بحث چند نوع نمایش هنریه که یکی مورد اعتراض نیست اما یکی دیگه هست!

عوام خدایش را میبینند،
    و اهل معرفت ابلیسش ...

17. 2 کاربر از پست مفید FFKIA سپاس کرده اند .

DarkAngel آواتار ها
    وضعیت : DarkAngel آنلاین نیست.
    سپاس ها : 3,646
    سپاس شده 3,898 در 1,241 پست
    یاد شده
    در 23 پست
    تگ شده
    در 750 تاپیک

کلا سوال اینه مگه هر گردی گردوست؟

حالا اگه یکی هم اومد جای پیامبر و امام نقش بازی کرد میشه از درجه و قداسات ائمه چیزی کم میشه؟ یا اون شخص میشه پیامبر؟
    به نظر من تنها مشکلشون اینه که Agent.Smith اشاره کرد مردم با این قیافه و شخصیت همذات پنداری میکنن و فکر میکنن مثلا یکی از اماما شبیه این شخصیت بوده. که اینم بستگی به درک و شعور بیننده و مخاطب داره که این برداشت رو بکنه یا نکنه.
    ولی کلا چون ما همیشه به جای درمان به فکر حذف هستیم اینه که کلا ممنوع میکنیم. همیشه همینطوری بوده یکی که دستش درد میکنه رو درمان نمیکنیم دستشو قطع میکنیم یا کلا طرفو میکشیم که خیالمون راحت باشه. اینجا هم به جای اینکه فرهنگ سازی کنیم و نذاریم یک عده ای فکر کنن که این کار توهین به ائمه نیست کلا ممنوعش میکنیم و خیال خودمون رو راحت. تازه بعدش میان میگم اماما اینطوری نبودن این بازیگره اینجاش کجه اونجاش خرابه و ... کلا همش نتیجه فقر فرهنگی هستش بین افراد جامعه خصوصا وقتی مسائل مذهبی بیاد وسط.
    FFKIA و joker به این پست علاقمند بوده اند.

19. 4 کاربر از پست مفید DarkAngel سپاس کرده اند .

صفحه 1 از 5 123 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)