مرجع تخصصی سئو سپهر صنعت سهند Navid Mirzaaghazadeh تاریخچه کوتاهی از ملی شدن نفت ایران

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 14

موضوع: تاریخچه کوتاهی از ملی شدن نفت ایران

 1. #1
  هر نتی که از عشق بگوید، زیباست... حالا سمفونی پنجم بتهون باشد یا زنگ تلفنی که در انتظار صدای توست...
  Parnian آواتار ها
  وضعیت : Parnian آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Aug 2010
  نوشته ها : 1,879
  سپاس ها : 4,267
  سپاس شده 4,230 در 1,374 پست
  یاد شده
  در 4 پست
  تگ شده
  در 522 تاپیک

  تاریخچه کوتاهی از ملی شدن نفت ایران

  امتياز انحصاری استخراج و بهره برداری از نفت در ايالات مرکزی و جنوبی ايران به مدت 60 سال در 28 مه 1901م. توسط مظفرالدين شاه به يک انگليسی به نام دارسی واگذار و در سال 1909م. شرکت نفت ایران و انگليس تأسيس شد.
  در سال 1913م. مذاکرات درياداری انگلستان و شرکت نفت ايران و انگلیس برای خريد سهام آغاز گرديد. قراردادی در 20 مه 1914م. بين طرفين به امضا رسيد و دولت انگليس 51 درصد از سهام شرکت نفت ايران و انگليس را خريداری نمود بطوري­که اکثريت سهام را بدست آورد. هنگامی که دولت ايران از معامله فوق آگاهی يافت، نامه اعتراضيه­ای به سفارت انگليس در تهران نوشت و عده ای از رجال و مليون آزاديخواه ايران هم به این امتياز نامه و معامله اعتراض کردند.
  زمانی که عمليات شرکت نفت تازه آغاز گشته بود، اعتراضاتی هم در مجلس دوره اول شورای ملی صورت گرفت. تا اينکه در سال 1310ش. حق الامتياز ايران کاهش فاحشی يافت و اين امر موجب اعتراض شديد ايران شد. مجلس هم در جلساتی که تشکيل داد خواهان الغای امتياز دارسی شد.

  با تأييد مجلس، رضا شاه بطور يکطرفه در سال 1311ش. قرارداد را لغو کرد. هم شرکت و هم دولت انگليس به اين امر اعتراض کرده و رضا شاه را به خلع از سلطنت تهدید کردند. سرانجام طرفين مذاکرات را در تهران ادامه دادند و در تاريخ 7 خرداد 1312ش. قرارداد موسوم به قرارداد 1933 امضا گرديد.

  در آغاز سلطنت محمدرضا پهلوی و در شرایطی که ایران هنوز در اشغال متفقین بود، شرکت­های نفتی امريکا و انگليس جهت کسب امتياز نفت در مناطق جنوب شرقی ايران، با دولت ايران وارد مذاکره شدند و هنگامی که اين تلاش­ها برملا شد، شوروی هم با استفاده از فرصت اشغال مناطق شمالی کشور برای کسب امتياز نفت شمال، دولت ايران را تحت فشار گذاشت و در شهريور 1323ش. هيأتی را به رياست کافتارادزه برای تقاضای امتياز نفت شمال به ايران اعزام کرد.

  ولی دولت ایران در تاريخ 11 شهريور 1323ش. اعلام کرد قبل از روشن شدن وضع اقتصادی و مالی دنيا و استقرار صلح عمومی، مطالعه اعطای هيچگونه امتياز خارجی مقتضی و ضروری نمی باشد. دکتر مصدق هم در جلسه 11 آذر 1323ش. طرحی به قيد دو فوريت به تصويب مجلس رساند که بر اساس ماده اول آن هيچ نخست وزير، وزير و وکيل و کفيل وزارتخانه و معاون نمی تواند در باب امتياز نفت با هيچ يک از نمايندگان رسمی و غير رسمی دول مجاور و غير مجاور و يا نمايندگان شرکتهای نفت و هر کس غير از اين مذاکراتی که اثر قانونی دارد بکند. در ماده دوم اين لايحه گفته شده بود که نخست وزير و وزيران می توانند برای فروش نفت و طرزی که دولت ايران معادن نفت خود را استخراج و اداره می کند، مذاکره نمايند و از جريان مذاکرات بايد مجلس شورای ملی را مستحضر نمايند در ماده سوم وچهارم مجازات­های سنگين برای متخلفين منظور شده بود.

  در ادامه تلاش­ها برای استیفای حقوق ایران درباره نفت، در 29 مهر 1326ش. مجلس شورای ملی قانونی تصويب کرد که دولت را مکلف می نمود در کليه مواردی که حقوق ملت ايران نسبت به منابع ثروت اعم از منابع زيرزمينی و غير آن مورد تضييع واقع شده است، بخصوص راجع به نفت جنوب، به منظور استيفای حقوق ملی ايران مذاکرات واقدامات لازمه را به عمل آورد و مجلس شورای ملی را از نتيجه آن مطلع سازد.
  با تصويب اين قانون مجلس شورای ملی ضمن اعلام تضييع حقوق ملت ايران در مورد نفت جنوب، دولت را به تجديد نظر در قرارداد 1933 ملزم می کرد. اما شرکت نفت ايران و انگليس بدون توجه به اين قانون، در مذاکرات خود با دولت ايران هيچ گونه تجديد نظری را نپذيرفت و فقط با افزايش بسيار کمی در سهم ايران موافقت نمود.

  در این زمان در خارج از مجلس نيز احساسات و افکار ضد انگليسی به شدت در جريان بود و مردم به نفع قانون ونمايندگان وارد صحنه شده بودند.
  گس نماينده شرکت قرار بود در تاريخ 14 بهمن برای انجام مذاکرات به تهران بيايد اما به دلايل نا­معلومی اطلاع داده شد که او در 16 بهمن به تهران خواهد آمد تا مذاکرات با دولت ايران را از سر گيرد و ورود او به تهران نهايتاً در 20 بهمن صورت گرفت.

  همان­طور که مشاهده شد در اين زمان در برابر مسأله نفت در کشور دو موضع مختلف وجود داشت:
  هيأت حاکمه مخالف اصل امتياز يعنی بهره برداری شرکت از منابع ايران نبود بلکه فقط بر سر درآمد خود از اين امتياز چانه می زد و می خواست درآمد خود را از اين محل بالا برد و به وسيله آن چاره ای برای بحران اقتصادی که دامنگير او و طبقه حاکمه در مجموع شده بود بيابد. اما ملت با اساس امتياز مخالف بود. يعنی می خواست خود را از شر استعمار انگليس برهاند و به استثمار بيگانگان از منابع نفتی خويش و عوارض استعماری ديگر آن پايان بخشد.
  در شرايطی که مجلس شورای ملی تحت فشار افکار عمومی و آزاديخواهان به سوی لغو قرارداد نفت جنوب می رفت، انگليسها خواهان سرکوب جنبش ملی شدن نفت و تحکيم موضع شرکت نفت و امضای قرارداد نفتی جديد مطابق ميل خود و در راستای منافع خود بودند.

  حادثه 15 بهمن 1327 و حمله مسلحانه نافرجام به جان شاه در دانشگاه تهران بهانه ای به دست شاه داد تا ضمن سرکوب مخالفان، حکومت خود را نيز استحکام بخشد.
  رژيم پس از وقوع اين حادثه، با اعلام حکومت نظامی در تهران و حومه، آيت الله کاشانی را به اتهام دست داشتن در طرح ترور دستگير کرد و حزب توده نيز به همين اتهام در سراسر کشور منحل شد و رهبران آن تحت تعقيب قرار گرفتند و باتصويب لايحه تحديد مطبوعات در مجلس شورای ملی، مطبوعات مخالف دولت و طرفدار ملی شدن نفت تعطيل شدند.
  به اين ترتيب بعد از مهيا شدن شرايط، گس نماينده شرکت نفت در 20 بهمن وارد تهران شد و بعد از مذاکراتی که تا ارديبهشت طول کشيد انگليسها تنها با افزايش ناچيزی در سهم ايران موافقت کردند و قرارداد موسوم به قرارداد الحاقی( گس-گلشاييان ) به قید دو فوریت تقدیم مجلس شد. اما در مدت کوتاه باقی مانده از عمر مجلس پانزدهم، حسین مکی با پشتیبانی عبدالقدیر آزاد، سید ابوالحسن حائری زاده و مظفر بقایی شروع به سخنرانی های طولانی در مجلس کرده و مانع مطرح شدن و تصویب قرارداد در مجلس شدند.

  انتخابات مجلس شانزدهم با اعمال نفوذ فراوان دربار و انگلیس برگزار شد. این امر اعتراضات شدید دکتر مصدق و سایر ملیون را برانگیخت. در مهرماه که شاه آماده سفر به آمریکا می شد مصدق از یاران خود دعوت کرد که در دربار متحصن شوند. یک روز قبل از سفر شاه به آمریکا جمعی از سیاستمداران، دانشجویان و تجار بازار به رهبری مصدق در اعتراض به نبود انتخابات آزاد وارد محوطه کاخ شدند.کمیته ای دواده نفره به سرپرستی مصدق انتخاب شد تا با هژیر (وزیر دربار) گفتگو کند. این کمیته به هسته اولیه جبهه ملی تبدیل شد. دربار هم وعده داد تا به بی نظمی های انتخاباتی پایان دهد.
  کمیته دوازده نفره در منزل مصدق تصمیم گرفتند ائتلاف گسترده ای به نام جبهه ملی تشکیل دهند و مصدق به عنوان دبیر کل انتخاب شد. در ماههای بعدی چهار سازمان دیگر هم به جبهه ملی پیوستند: حزب ایران، حزب زحمتکشان، حزب ملت ایران و جامعه مجاهدین اسلام.

  جبهه ملی پس از گردآوری نیروها با قدرت در انتخابات شرکت کرد و پس از ترور هژیر، ساعد نخست وزیر وقت دستور برگزاری مجدد انتخابات را صادر کرد و 8 نفر از جبهه ملی وارد مجلس شدند از جمله دکتر مصدق.
  هنگامی که در خرداد 1329 بار دیگر دولت در پی تصویب قرارداد گس- گلشاییان برآمد جبهه ملی این پیشنهاد را با فروش کشور برابر دانست و خواستار ملی کردن نفت شد. منصور که توان مقابله با افکار عمومی را نداشت استعفا کرد و شاه که نگران مسأله نفت بود رزم آرا، رییس ستاد ارتش را به نخست وزیری تعیین کرد. در واقع حکومت رزم آرا برای سرکوبی نهضت ملی ایران و توافق با شرکت انگلیسی بر سر کار آمد.اما با ترور رزم آرا توسط خلیل طهماسبی (از فداییان اسلام) این مانع جدی بر سر راه ملی شدن صنعت نفت برداشته شد.
  نمایندگان مجلس حسین علاء را که رابطه نزدیکی با مصدق داشت به نخست وزیری برگزیدند. سرانجام اصل ملی شدن صنعت نفت که توسط دکتر مصدق ارائه شده بود، در 24 اسفند 1329 به مجلس شورا ملی ارائه و در 29 اسفند در مجلس سنا به تصویب رسید.


  این متن تحت کپی رایت سایت سینماسنتر منتشر شده است لذا هر گونه کپی از این نوشته بدون مجوز نویسنده و سایت سینماسنتر CinemaCenter.ir نقض آشکار قوانین کپی رایت محسوب میگردد.
  ویرایش توسط Parnian : 08-16-2010 در ساعت 01:14
 2. 11 کاربر از پست مفید Parnian سپاس کرده اند .


 3. # ADS
   

 4. #2
  "بهترين چيز نگاهيست كه از معجزه عشق تر است"
  M.Night آواتار ها
  وضعیت : M.Night آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jul 2010
  محل سکونت : تهران
  سن: 39
  نوشته ها : 208
  سپاس ها : 1,370
  سپاس شده 661 در 177 پست
  یاد شده
  در 0 پست
  تگ شده
  در 18 تاپیک

  پاسخ : تاریخچه کوتاهی از ملی شدن نفت ایران

  پرنيان عزيز بسيار بسيار ممنون و متشكر از اين تحقيق جالبتون.
  البته فرخ گفته بود كه منتظر يك غافلگيري در باره 28 مرداد و ملي شدن صنعت نفت باشيم . اما خوب به نظرم شما تونستين به رابطه خيلي خوبي در اين باره دست پيدا كنيد.
  به هر حال در استانه روز 28 مرداد هستيم و البته قبل از اون در آستانه 25 مرداد، روزي كه اولين تلاش كودتاچيان به شكست انجاميد ولي استثنايي ترين قسمت داستان همين مسئله است كه چطور كودتايي در 25 مرداد با شكست روبرو ميشود و در 28 مرداد به پيروزي ميرسد.

  اسنادي كه همين چند سال پيش از طرف سازمان سيا منتشر شد در اين باره بسيار گوياست .

  ضمن تشكر مجدد از شما نظر كابران عزيز رو به بخشهايي از اين اسناد جلب ميكنم
  .


  چندماه پس از کودتای 28 مرداد دکتر دانلد. ان. ويلبر مأمور ارشد سازمان اطلاعات مرکزی آمريکا، سيا و يکی از طراحان و فعالان اصلی کودتا جزوه ایبه نام « سرنگونی مصدق، نخست وزير ايران» تهيه کرد که در آن ضمن بيان چگونگی شکل گيری پروژه کودتا به نام پروژه آژاکس، به شرح رويدادهايی پرداخته است که منجر به سرنگونی دکتر محمد مصدق شد.

  کودتای 28 مرداد 32 در ايران نخستين کودتايی بود که دولت آمريکا توانست از آن طريق، دولتی را سرنگون سازد.

  جزوه« ويلبر» تا سال 2000 جزو اسناد محرمانه سازمان سيا تلقی می شد و انتشارنيافته بود ولی در ماه ژوئن آن سال در اختيار روزنامه نيويورک تايمز قرارگرفت و منتشر شد. اين جزوه از گزارش های نادری است که درباره کودتای 28مرداد از زبان يک دست اندرکار کودتا نوشته شده و در آن جزييات عمليات آنروز آمده است. در اينجا خلاصه ای از مطالب گزارش دکتر دانلد . ان . ويلبر را می خوانيد:

  نطفه کودتا از زمستان سال 1331 با ديدار مقامات امنيتی - اطلاعاتی بريتانيا بامقامات بخش خاور نزديک و آفريقای سيا در واشنگتن بسته شد.

  کرميت روزولت رييس بخش خاور نزديک و آفريقای سازمان سيا نيز در اين ديدار شرکت داشت. در 16 فروردين 32 رييس سيا بودجه ای يک ميليون دلاری به ستاد سيا درتهران اختصاص داد تا هر طور که لازم باشد برای سرنگونی مصدق خرج کند.

  به « هندرسون» سفير آمريکا و « راجر گويران» رييس ستاد سيا در تهران اختيارتام داده شد تا بدون نياز به مجوز اضافی همه اين يک ميليون دلار را به مصرف برسانند. در ارديبهشت 32 ويلبر مشاور مخفی ان ای ا ، بخش خاور نزديکو آفريقای سيا مأموريت يافت تا در همکاری نزديک با سازمان ضد جاسوسی بريتانيا ( اس آ اس) نقشه سرنگونی مصدق را بريزد.

  ستادسيا در تهران بر اين عقيده بود که شاه قاطعانه عليه مصدق وارد صحنه نخواهدشد. توافق شد که ستاد سيا در تهران با تبليغات « خاکستری» سياست جديد خودرا در حمله به دکتر مصدق شروع کند. ستاد سيا در تهران اين خط را به عوامل خود و از طريق سازمان ضد جاسوسی بريتانيا ( اس آ اس ) به برادران رشيديان انتقال داد. از بخش طراحی و هنری سيا در تهران خواسته شد تا مقدار زيادی کاريکاتور ضد مصدقی تهيه کند.

  در20 خرداد 32 همه آنهايی که در شکل گيری طرح کودتا شرکت داشتند وارد بيروت شدند. از جمله کرميت روزولت رييس کل پروژه و راجر گويران رييس ستاد سيا درتهران و ويلبر. در 26 خرداد جلسه ديگری در لندن تشکيل شد و تصميم نهايی گرفته شد.

  درپايان تير ماه 32 ژنرال شوارتسکف که از سالهای 21 تا 27 رياست هيأت نظامی آمريکا در ژاندارمری ايران را به عهده داشت و دوستی و احترامی بين او و شاه به وجود آمده بود مأموريت يافت تا با سفر به ايران سه سند را به امضای او برساند: يک فرمان به نام زاهدی در مقام رييس ستاد، نامه ای حاکی ازاعتماد وی به زاهدی تا بتوان به اتکای آن به نام شاه از طريق اسدالله رشيديان افسران ارتش را برای طرح براندازی جلب کرد و بالاخره فرمانی خطاب به همه صفوف ارتش تا از رييس قانونی ستاد وی حمايت کنند.

  دراوايل مرداد ماه يک کارزار تبليغاتی و برنامه ريزی شده به نفع شاه و عليه مصدق در آذربايجان به راه افتاد. در 4 مرداد 32 روزولت و شوارتسکف درتهران بودند. با ورود روزولت به تهران، به عنوان بخشی از جنگ روانی تصميم گرفته شد که از ميزان تماس نزديک بين مقامات بلند پايه آمريکا و دولت مصدق کاسته شود.

  درروز 6 مرداد جان فاستر دالس، وزير خارجه آمريکا در يک مصاحبه مطبوعاتی که به پيشنهاد سيا انجام گرفت گفت فعاليت های روز افزون حزب کمونيست غيرقانونی در ايران و مدارای دولت مصدق با آن مايه نگرانی دولت ماست، اين وضعيت اعطای کمک های مالی به ايران را با دشواری روبه رو می سازد.

  در10 مرداد شوارتسکوف توانست با شاه ديداری طولانی داشته باشد. در اين ديدارشاه تأکيد کرد که اگر مصدق همه پرسی را اجرا و مجلس را منحل کند آنگاه وی طبق قانون اساسی اختيار تام دارد که مصدق را برکنار کند و نخست وزير منتخب خود را به جای وی بنشاند.

  دراين زمان توجه مصدق به مجلس معطوف بود. يعنی جايی که ظاهرا مخالفت ها سختتر می شد. وی در 23 تير نمايندگان طرفدار دولت را تشويق به استعفا کرد. شماری از نمايندگان بی طرف و مخالفان کم جرئت مصدق نيز به ديگران تأسی کردند و شمار مستعفيان به 28 تن رسيد. ستاد مرکزی سيا مصرانه می خواست که نمايندگان ضد مصدق برای حفظ کرسی نمايندگی خود تشويق شوند و در مجلس بست بنشينند.

  قرارشد زمينه سازی شود تا نمايندگانی که استعفا نداده بودند خودشان مجلس را به عنوان نهادی قانونی تشکيل دهند. اين موضوع باعث شد که مصدق بيشتر درانحلال مجلس مصر شود. وی اعلام همه پرسی کرد و از مردم خواست به انحلال مجلس رأی آری يا نه بدهند. همه پرسی در 13 مرداد در سراسر کشور انجام وگزارش شد که دو ميليون نفر به همه پرسی رای مثبت داده اند و فقط چند صدنفر رای نداده اند.

  بيانيه های آيت الله کاشانی در اين روزها تأکيد بر غير قانونی بودن همه پرسی داشت. در روز 12 مرداد رشيديان جزييات عمليات را به شاه گفته بود. در همينروز روزولت ديداری طولانی و بی نتيجه با شاه داشت. در روز 17 مرداد روزولت بار ديگر شاه را ديد و کوشيد بر ترديد او فايق آيد. شاه موافقت کرد شفاهابه افسران برای عمليات دلگرمی بدهد. 20 مرداد سرهنگ حسن اخوی با شاه ملاقات و فهرست افسرانی را که آماده اند با فرمان شاه دست به عمليات بزنندبه او داد. شاه دوباره تأکيد کرد که گرچه با اين عمليات موافق است اما پای هيچ ورقه ای را امضا نخواهد کرد. اخوی به اين تصميم اعتراض کرد و به دنبال رشيديان فرستاد.

  رشيديان پيامی از روزولت برای شاه آورد که وی با بيزاری کامل ايران را ترک خواهد کرد مگر آنکه شاه ظرف چند روز آينده دست به کار شود. سرانجام شاه گفت که اوراق را امضا می کند و زاهدی را می بيند و سپس به رامسر می رود.

  رشيديان و روزولت به اين نتيجه رسيدند که دو فرمان سلطنتی وجود داشته باشد يک یفرمان برکناری مصدق و ديگری فرمان انتصاب زاهدی به نخست وزيری. رشيديان و بهبودی سرپرست کارکنان دربار که يکی از مأموران با سابقه بريتانيا بود متن فرمان ها را آماده کردند.

  روز 21 مرداد سرهنگ نعمت الله نصيری فرمانده گارد شاهنشاهی متن فرمان ها را برای امضا به رامسر برد.

  گفته نصيری، سرانجام ثريا شاه را راضی به امضای فرمان ها کرد.

  براساس بيانيه تيمسار محمد تقی رياحی رياست ستاد ارتش که طرفدار مصدق بود،او در ساعت 5 بعد از ظهر 24 مرداد، از جزييات توطئه آگاه شده بود. ساعت 11شب رياحی معاون خود تيمسار کيانی را به باغ شاه فرستاد. در باغ شاه سرهنگ نصيری که پيشتر به آنجا رسيده بود به همراه افسران طرفدار شاه، کيانی رادستگير کرد. در همين ساعات تعدادی کاميون پر از سربازان طرفدار شاه به دستگيری افراد پرداختند. به نظر می رسد رياحی توانسته بود قبل از نيمه شب دسته هايی از سربازان را به نقاط حساسی که امکان حمله به آنها می رفت گسيل کند.

  اينکه چه حادثه يا چه واکنشی از سوی رياحی و ديگر نظاميان طرفدار مصدق روی دادکه موجب ضعف افسران طرفدار زاهدی در انجام وظايف خود شد، به درستی معلوم نيست. با اين حال معلوم شد که تيمسار باتمانقليج رييس ستاد زاهدی ترسيد وپنهان شد. بی ترديد اين کار و همچنين خبر دستگيری کيانی که به سرعت در همه جا پراکنده شد تأثير چشمگيری در تضعيف روحيه ها آن هم در لحظات حساس داشت. صبح روز 25 مرداد تيمسار باتمانقليج دستگير شد و تيمسار آبان فرزانگان ازمأموران ارشد ستاد سيا در تهران به اين ستاد پناه آورد.

  درسحرگاه 25 مرداد راديو تهران بيانيه ويژه دولت را پخش کرد که در آن ازانجام کودتای شب پيش ياد شده بود. ستاد سيا در تهران با اين وظيفه رو بهرو شد که طرح را از شکست کامل نجات دهد و به سرعت تصميمات مهمی اتخاذ کند. چندی نگذشت که خبر رسيد شاه گريخته است.
  روزنامه« شجاعت» که به جای روزنامه اصلی حزب توده « بسوی آينده » منتشر می شد، از22 مرداد وقوع يک کودتا را پيش بينی کرده بود. اين روزنامه همچنين خبرداده بود که مصدق روز 23 مرداد از آن با خبر شده بود. حزب توده از نقشه کودتا مطلع بود ولی چگونگی آن معلوم نيست. ظهر 25 مرداد راديو برنامه کوتاهی از دکتر مصدق پخش کرد که در آن گفته می شد بر اساس اراده ملی که ازطريق همه پرسی ابراز شد مجلس هفدهم منحل و انتخابات مجلس هجدهم بزودی برگزار می شود.
  حوالی ساعت 4عصر دو تن از مقامات ارشد سفارت اميد خود را از دست داده بودند ولی روزولت هنوز شانس کمی برای موفقيت قايل بود به شرط آنکه شاه که به بغداد گريخته بود، پيامی می فرستاد و زاهدی در موضع تهاجمی قرار می گرفت. ستاد سيا درتهران پيش نويس پيامی را که می بايست شاه قرائت کند آماده کرد. صبح 26مرداد خبر بيانيه ای که شاه از بغداد فرستاده بود از راديوهای خارج پخش شد.

  دراين پيام شاه گفت که فرمان هايی مبنی بر عزل مصدق و انتصاب زاهدی به نخستوزيری صادر کرده است و افزود که از سلطنت کناره گيری نکرده و به وفاداری مردم ايران اعتماد دارد. غروب روز 26 مرداد پرکارترين و فرساينده ترين زمان برای ستاد سيا در تهران بود. تصميم گرفته شد که عملياتی برای روزچهارشنبه 28 مرداد انجام گيرد.

  درهمين روز پيامی به ستاد تهران رسيد که در آن گفته شده بود بهتر است روزولت به خاطر مسايل امنيتی هر چه زودتر تهران را ترک کند و از شکست طرح اظهار نارضايتی شده بود.

  صبحروز 27 مرداد شاه بغداد را با يک فروند هواپيمای تجاری به سوی رم ترک کرد. ساعت ده و نيم صبح روز 27 مرداد تيمسار رياحی رييس ستاد ارتش با افسران عالی رتبه ارتش در تالار سخنرانی دانشگاه جنگ ملاقات کرد و برنامه شورش رابرای آنها خواند و تأکيد کرد که ارتش بايد به دولت وفادار باشد.

  دفتر اس آی اس در نيکوزيا از لندن خواست که شاه را تحت فشار بگذارد که برای زيارت عتبات عاليات به عراق باز گردد تا با روحانيون آنجا در تماس مستقيم باشد. جنگ تبليغاتی کيوانی و جليلی از مأموران سيا در تروريست جلوه دادن حزب توده به اوج خود رسيد.

  درشب 28 مرداد دستجات بظاهر توده ای را به خيابانها گسيل داشتند. اين دسته ها مأموريت داشتند که در خيابان های لاله زار و اميريه هر مغازه ای را کهبه دستشان رسيد غارت کنند و درهم بشکنند و نشان دهند که اين کارها کاراعضای حزب توده است.

  قبل از ساعت 9 صبح روز 28 مرداد گروههای طرفدار شاه در منطقه بازار گرد آمدند. اعضای اين گروهها نه تنها انتخاب خود را بين شاه و مصدق کرده بودند بلکه تحت تأثير حرکات روز گذشته منتسب به حزب توده به اندازه کافی تحريک شده وآماده اقدام بودند. اين جماعت فقط به يک رهبری احتياج داشتند. جليلی که يک گروه را در پيشروی به سوی مجلس همراهی می کرد، در سر راه خود به روزنامه « باختر امروز» که متعلق به حسين فاطمی، وزير خارجه بود حمله کرد.

  اين روزنامه را که در روزهای 26 و 27 مرداد خضمانه ترين حملات را به شاه کرده بود، به تحريک او آتش زدند و تقريبا درهمان ساعت ها فرد ديگری به نام افشار گروههای ديگری را به سوی روزنامه های توده ای هدايت کرد که همه آنها منهدم شدند

  خبراينکه رويدادهای کاملا تکان دهنده در حال وقوع است به سرعت سطح وسيعی ازشهر را در نورديد. دستوراتی به جليلی و کيوانی داده شد تا بکوشند نيروهای امنيتی را در کنار تظاهر کنندگان قرار دهند و به سوی راديو بروند و آن راتصرف کنند. اينکه تا چه اندازه فعاليت های بعدی حاصل تلاش های مشخص مأمورين ما بود هرگز معلوم نمی شود.

  تاساعت ده و پانزده دقيقه صبح، کاميون های حامل نيروهای نظامی طرفدار شاه درميدان های اصلی شهر مستقر شده بودند. گروههای بزرگ و کوچک چوب و سنگ بهدست در ميدان سپه به يکديگر پيوستند و به سوی شمال و مرکز شهر پيش رفتند. حدود ظهر پنج تانک و بيست کاميون سرباز به اين جمعيت پيوستند.

  حدودساعت 10 صبح تيمسار رياحی به مصدق اطلاع داد که ارتش ديگر تحت فرمان اونيست و تقاضای کمک کرد. سرهنگ ممتاز تنها توانسته بود يک گردان فراهم آوردکه آن را در اطراف خانه مصدق مستقر ساخت. سلطنت طلبان با به دست آوردن وتصرف تجهيزات مهم اين امکان را به دست آوردند تا سيل تلگرام و پيام راهی شهرستانها شود و مردم را به قيام به طرفداری از شاه تشويق کنند.

  جليلی مأمور ستاد سيا جمعيتی را در خيابان فردوسی تشويق کرد تا به ساختمان دژبان مرکز بروند و باتمانقليج و نصيری را آزاد کنند. اين دو آزاد شدند ونگهبانان مقاومتی نکردند. در همين زمان مأمور ديگر ستاد سيا تيمسار قدس نخعی با اتومبيل خود به گشت زنی در شهر پرداخت و کوشيد اعضای گارد سلطنتی را که بعداً در حمله به خانه مصدق شرکت کردند، جمع آوری کند.

  ايستگاه راديو در ساعت های اول بعد از ظهر به تصرف در آمد و خبر پيروزی سلطنت طلبان با متن فرمان شاه از راديو پخش شد. در ساعت 5 و 25 دقيقه بعد از ظهر زاهدی از راديو صحبت کرد. ستاد مرکزی ارتش در ساعات آخر بعد از ظهر تسليم شد.

  قبلاز ساعت 7 شب خانه مصدق تصرف و به ويرانه ای تبديل شد. وسايل موجود در آن به خيابانها برده شد و به رهگذران فروخته شد. توده ای های شناخته شده تحت تعقيب قرار گرفتند ومغازه های هواداران آنها غارت شد. باتمانقليج رييس ستاد ارتش شد. فرزانگان حاميان شناخته شده پروژه آژاکس را به فرماندهی واحدهای تهران گماشت. اين واحدها هدف های کليدی نظامی را تصرف کردند و طبق ليست به بازداشت افراد پرداختند.

  کودتا موفق شده بود.
  ویرایش توسط M.Night : 08-16-2010 در ساعت 01:36

 5. 7 کاربر از پست مفید M.Night سپاس کرده اند .


 6. #3
  هر نتی که از عشق بگوید، زیباست... حالا سمفونی پنجم بتهون باشد یا زنگ تلفنی که در انتظار صدای توست...
  Parnian آواتار ها
  وضعیت : Parnian آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Aug 2010
  نوشته ها : 1,879
  سپاس ها : 4,267
  سپاس شده 4,230 در 1,374 پست
  یاد شده
  در 4 پست
  تگ شده
  در 522 تاپیک

  پاسخ : تاریخچه کوتاهی از ملی شدن نفت ایران

  هم شما و هم فرخ جان خیلی به من اطف دارین. ممنونم.
  این اسناد رو هم خیلی به جا و به موقع اینجا ارائه کردین.

  راستش درمورد کودتای 28 مرداد حرفهای زیادی وجود داره و اسناد زیادی از اون هنوز منتشر نشده. من تصمیم ندارم وارد بحث در مورد کودتا بشم اما یک چیزه که همیشه خیلی برای من دردناکه.
  من دکتر مصدق رو به عنوان یک ایران پرست واقعی و یک سیاستمدار بزرگ همیشه ستایش می کنم. اما درمورد کودتای 28 مرداد واقعا نمیشه کوتاهی های دکتر مصدق رو نادیده گرفت. او غفلت بزرگی کرد و هشدارها و شواهد رو نادیده گرفت و سرانجام اتفاقی اقتاد که نباید ..........
 7. 5 کاربر از پست مفید Parnian سپاس کرده اند .


 8. #4
  RASHNO آواتار ها
  وضعیت : RASHNO آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jul 2010
  محل سکونت : کرج
  نوشته ها : 3,070
  سپاس ها : 6,228
  سپاس شده 6,215 در 2,018 پست
  یاد شده
  در 2 پست
  تگ شده
  در 763 تاپیک

  پاسخ : تاریخچه کوتاهی از ملی شدن نفت ایران

  شاید کوتاهیهای مصدق هم عروسک گردانی دستهای پشت پرده بود.
  ...
  سالهاست که پدرم میگوید... کار کار انگلیسیهاست...


  دوباره خواهيم روييد...
 9. 4 کاربر از پست مفید RASHNO سپاس کرده اند .


 10. #5
  آنقدر قدرتمند باشيد كه هيچ كس نتواند آرامش ذهني تان را به هم بريزد. از كتاب "كليد" اثر "جو ويتال
  FFKIA آواتار ها
  وضعیت : FFKIA آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jul 2010
  محل سکونت : تهران
  سن: 43
  نوشته ها : 7,666
  سپاس ها : 11,414
  سپاس شده 25,940 در 4,667 پست
  یاد شده
  در 59 پست
  تگ شده
  در 751 تاپیک

  پاسخ : تاریخچه کوتاهی از ملی شدن نفت ایران

  كاملا موافقم پرنيان جان
  توضيح شما كاملا جامع بود و به تمام زواياي اين موضوع پرداخته بوديد.
  البته به قول مهرداد امشب خاطره تلخي رو در ذهن تاريخ دوستان و البته احاد مردم ايران زنده ميكنه.
  خاطره كودتايي كه اگه درست خطرش حس شده بود، ميتونست منجر به اتفاقات 28 مرداد نشه.
  از نظر من دكتر مصدق خيلي زودتر از اين تاريخها بايد متوجه احتمال يك كودتا ميشد، ولي وقتي ميبينيم كه در روز كودتا مردم نصف روز زنده باد مصدق ميگفتند و نصف ديگه روز رو زنده باد شاه، به اين نتيجه ميرسيم كه دكتر مصدق برآورد حداكثري از اين معادلات نداشت.
  در وطن پرستي ايشان و وفاداري به ملت شكي نيست. اما وقتي به برنامه ريزي يك دولت خارجي نگاه ميكنيم، ميبينيم كه اونها با كمك جاسوسان موثر داخلي واقعا كاري كردند نزديك به شاهكار!!

  شكست كودتاي 25 مرداد باعث شد كه همه فكرها از برنامه ريزي يك كودتا درست 3 روز بعذ از آن تاريخ غافل بماند و همين مسئله اسباب پايان يافتن كار دولت دكتر مصدق شد.
  ميزان دشمني با دكتر مصدق در حدي وسيعي بود، شايد براي اين كه دليل اصلي را متوجه بشويم بايد به نوشته اصلي پرنيان عزيز مراجعه كنيم تا درك كنيم كه نهضت ملي شدن صنعت نفت چه ضربه اي به دول استعماري و در راس آنها انگلستان زد.
  انگلستاني كه از دوران قراردادي كه ويليام ناكس دارسي با ايران بست، يكسره و يكطرفه در حال استفاده زالو وار از اين منبع حياتي بود.

  در پايان از پرنيان عزيز بابت اين مقاله فوق العاده ممنونم و همچنين از مهرداد بابت ارائه اسناد كودتا... البته خاطرنشان كنم كه اين اسناد تقريبا 8 سال پيش به صورت غير كامل منتشر شد و فكر ميكنم كه نشريه پيام امروز براي بار اول آنرا ترجمه و چاپ كرد.

  با تشكر فراوان ...فرخ
  Они говорят: "Зло преобладает, когда хорошие люди не в состоянии действовать."
  Что они должны сказать, "Evil преобладает"

  سینماسنتر را در فضای مجازی دنبال کنید

  امروز می‌خواهم به مصاف تزویر بروم که بدترین آفت دین است.
  تزویر با لباس دیانت و تقوا به میدان می آید.
  تزویر سکه ای دو روست که بر یک رویش نام خدا و بر روی دیگرش نقش ابلیس است.
  عوام خدایش را میبینند،
  و اهل معرفت ابلیسش ...
  و چه خون دلها خورد علی (ع) از این جماعت سر به سجود آیه خوان و به ظاهر متدین.
  تزویر به شما امان میدهد تا مقاومتتان را بشکند،
  پس از تسلیم، شک نکنید، گردنتان را خواهد شکست.
  یا ایها الذین آمَنو ...آمِنو

  سخنان پایانی مختار در جمع مردم کوفه


  مرکز شبکه و امنیت پارت شبکه پرداز
  دوربین مداربسته , نظارت تصویری , حفاظت پیرامونی , اعلام و اطفاء حریق , شبکه و زیرساخت
  دیتاسنتر , یو پی اس , برق بدون وقفه , هوشمند سازی ساختمان , دوربین مدار بسته 11. 6 کاربر از پست مفید FFKIA سپاس کرده اند .


 12. #6
  .:MILAD:. آواتار ها
  وضعیت : .:MILAD:. آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jul 2010
  نوشته ها : 61
  سپاس ها : 624
  سپاس شده 129 در 54 پست
  یاد شده
  در 0 پست
  تگ شده
  در 13 تاپیک

  پاسخ : تاریخچه کوتاهی از ملی شدن نفت ایران

  مرسی پرنیان جان از نوشته خوبت و همچنین از آقا مهرداد به خاطر مطلب تکمیلیشون

  در مورد کودتای 28 مرداد تنها چیزی که به ذهنم میرسه اینه که ما ایرانیا اصولا آدمای عجیبی هستیم و موقعی که هیچکس انتظارشو نداره کارای بزرگی انجام میدیم و بالعکس موقعی که باید کار درستو انجام بدیم جا میزنیم. به شخصه کودتای 28 مرداد رو عقوبت همین جا زدن مردم و عدم حمایتشون از مصدق میدونم.

 13. کاربر روبرو از پست مفید .:MILAD:. سپاس کرده است .


 14. #7
  untilwedie آواتار ها
  وضعیت : untilwedie آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Aug 2010
  نوشته ها : 1
  سپاس ها : 1
  سپاس شده 0 در 0 پست
  یاد شده
  در 0 پست
  تگ شده
  در 0 تاپیک

  پاسخ : تاریخچه کوتاهی از ملی شدن نفت ایران

  با تشکر از مدیر بخش عزیز بابت پست خوبشون

  با تمام احترامی که برای دوستان قائل هستم ، اما تصمیم بر این گرفتم که منبع مطلب رو ذکر کنم

  http://www.tebyan.net/Weblog/bah1359...x?PostID=50284

  با عرض پوزش

 15. #8
  BLACK MASTER آواتار ها
  وضعیت : BLACK MASTER آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jul 2010
  محل سکونت : اهل مشهدم ،‌روزگارم بد نيست
  سن: 27
  نوشته ها : 238
  سپاس ها : 472
  سپاس شده 499 در 212 پست
  یاد شده
  در 0 پست
  تگ شده
  در 25 تاپیک

  پاسخ : تاریخچه کوتاهی از ملی شدن نفت ایران

  نقل قول نوشته اصلی توسط untilwedie نمایش پست ها
  با تشکر از مدیر بخش عزیز بابت پست خوبشون

  با تمام احترامی که برای دوستان قائل هستم ، اما تصمیم بر این گرفتم که منبع مطلب رو ذکر کنم

  http://www.tebyan.net/Weblog/bah1359...x?PostID=50284

  با عرض پوزش
  دوست عزيز ، ورودتون رو به انجمن خوش آمد ميگم.
  من منبعي كه گفتين رو ديدم.ميشه دقيقا بگين كجاش كپي پيسته اين مطالبي كه گذاشته شده؟
  اگه در كليت موضوع رو ميخواين بگين.خب تاريخ يك چيز مشتركه. و فقط شما نيستين كه ازش خبر ندارين.
  به هر حال متشكرم از پيگيريتون.
  BLACK MASTER RETURN

 16. 3 کاربر از پست مفید BLACK MASTER سپاس کرده اند .


 17. #9
  هر نتی که از عشق بگوید، زیباست... حالا سمفونی پنجم بتهون باشد یا زنگ تلفنی که در انتظار صدای توست...
  Parnian آواتار ها
  وضعیت : Parnian آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Aug 2010
  نوشته ها : 1,879
  سپاس ها : 4,267
  سپاس شده 4,230 در 1,374 پست
  یاد شده
  در 4 پست
  تگ شده
  در 522 تاپیک

  پاسخ : تاریخچه کوتاهی از ملی شدن نفت ایران

  نقل قول نوشته اصلی توسط untilwedie نمایش پست ها
  با تشکر از مدیر بخش عزیز بابت پست خوبشون

  با تمام احترامی که برای دوستان قائل هستم ، اما تصمیم بر این گرفتم که منبع مطلب رو ذکر کنم

  http://www.tebyan.net/Weblog/bah1359...x?PostID=50284

  با عرض پوزش
  دوست عزیز خیلی خیلی ممنونم که این لینک رو به من اطلاع دادین چون این سایتی که به عنوان منبع اصلی ذکر کردین، مقاله منو کاملا کپی پیست کرده بدون اینکه نامی از من ببره!!!!!!!! کپی کار عزیز حتی زحمت یه تغییر کوچک رو هم به خودش نداده.چون دوجا از مقاله غلط اساسی داره که من اینجا اصلاحش کردم.
  من قبلا این مقاله رو که یکی از کاراری کلاسیم بوده، در یکی از سایت های دولتی قرار داده بودم اگه بخوام تاریخ دقیقش رو بگم بهمن 87 بود اما جالبه که می بینم این مقاله کاملا کپی از کار منه بدون اینکه حتی نامی از من یا سایتی که ازش برداشته شده رو بیارن!!!!!!!!!!

  واقعا متاسفم که این دزدی آشکار شاکی هم داره!!!!!!!!!!
  ویرایش توسط Parnian : 08-16-2010 در ساعت 05:44
 18. 7 کاربر از پست مفید Parnian سپاس کرده اند .


 19. #10
  آنقدر قدرتمند باشيد كه هيچ كس نتواند آرامش ذهني تان را به هم بريزد. از كتاب "كليد" اثر "جو ويتال
  FFKIA آواتار ها
  وضعیت : FFKIA آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jul 2010
  محل سکونت : تهران
  سن: 43
  نوشته ها : 7,666
  سپاس ها : 11,414
  سپاس شده 25,940 در 4,667 پست
  یاد شده
  در 59 پست
  تگ شده
  در 751 تاپیک

  پاسخ : تاریخچه کوتاهی از ملی شدن نفت ایران

  نقل قول نوشته اصلی توسط untilwedie نمایش پست ها
  با تشکر از مدیر بخش عزیز بابت پست خوبشون

  با تمام احترامی که برای دوستان قائل هستم ، اما تصمیم بر این گرفتم که منبع مطلب رو ذکر کنم

  http://www.tebyan.net/Weblog/bah1359...x?PostID=50284

  با عرض پوزش
  دوست عزيز ضمن تشكر از دقتي كه به خرج داده ايد، بايد عرض كنم كه به دليل آشنايي اي كه پيش از اين با منبع اصلي اين نوشته كسب شده است، شكي در صحت و نويسنده اصلي آن نداريم.
  ضمن اين كه نوشته در طي روزهاي گذشته براي سايت تلخيص شد تا فهم آن براي خوانندگان راحت تر باشد.
  همان طور كه دوست عزيزمان پرنيان، توضيح دادند، اين يك كار تحصيلي بوده كه بنا به نياز در مجموعه اي دولتي هم ارائه شده است و البته دوستان كم لطف هستند و منبع را ذكر نميكنند.

  به هر حال تاريخ ميتواند شامل برداشتهاي مختلف و نگاههاي متفاوت باشد.
  اين نوشته از اين ديدگاه ظاهري هم تفاوتهاي بسياري با نوشته اصلي كه باز هم كار همين نويسنده است دارد و اين به جهت اصلاح است و تلخيص.

  با تشكر....فرخ
  Они говорят: "Зло преобладает, когда хорошие люди не в состоянии действовать."
  Что они должны сказать, "Evil преобладает"

  سینماسنتر را در فضای مجازی دنبال کنید

  امروز می‌خواهم به مصاف تزویر بروم که بدترین آفت دین است.
  تزویر با لباس دیانت و تقوا به میدان می آید.
  تزویر سکه ای دو روست که بر یک رویش نام خدا و بر روی دیگرش نقش ابلیس است.
  عوام خدایش را میبینند،
  و اهل معرفت ابلیسش ...
  و چه خون دلها خورد علی (ع) از این جماعت سر به سجود آیه خوان و به ظاهر متدین.
  تزویر به شما امان میدهد تا مقاومتتان را بشکند،
  پس از تسلیم، شک نکنید، گردنتان را خواهد شکست.
  یا ایها الذین آمَنو ...آمِنو

  سخنان پایانی مختار در جمع مردم کوفه


  مرکز شبکه و امنیت پارت شبکه پرداز
  دوربین مداربسته , نظارت تصویری , حفاظت پیرامونی , اعلام و اطفاء حریق , شبکه و زیرساخت
  دیتاسنتر , یو پی اس , برق بدون وقفه , هوشمند سازی ساختمان , دوربین مدار بسته 20. 6 کاربر از پست مفید FFKIA سپاس کرده اند .


صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این تاپیک را مشاهده نموده اند: 0

There are no members to list at the moment.

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •