سلام مهمان گرامي؛

دوست عزیز ضمن عرض خیر مقدم، با توجه به این که شما به صورت مهمان به انجمن سینماسنتر وارد شده اید براي مشاهده تالار با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
مرجع تخصصی سئو سپهر صنعت سهند Navid Mirzaaghazadeh ارزشگذاری فیلـم Mwr.30- ارزشگذاری فیلـــم: كتاب روزنه اميد (2012)

نمایش نتایج نظرسنجی: امتياز شما به فيلم «كتاب روزنه اميد»؟

رأی دهندگان
21. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
  • 5 ستاره - عالی

5 23.81%
  • 4 ستاره - خيلي خوب

7 33.33%
  • 3 ستاره - خوب

7 33.33%
  • 2 ستاره - متوسط

1 4.76%
  • 1 ستاره - ضعيف

0 0%
  • 0 - بي ارزش

1 4.76%
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 7 , از مجموع 7
نمایش شاخه ای12علاقمندی ها
  • 8 ارسال شده توسط Ali
  • 2 ارسال شده توسط LuCiFer
  • 1 ارسال شده توسط Parnian
  • 1 ارسال شده توسط stonecold

موضوع: Mwr.30- ارزشگذاری فیلـــم: كتاب روزنه اميد (2012)

Ali
    Ali آواتار ها
    وضعیت : Ali آنلاین نیست.
    سپاس ها : 2,597
    سپاس شده 3,696 در 655 پست
    یاد شده
    در 3 پست
    تگ شده
    در 801 تاپیک

Mwr.30- ارزشگذاری فیلـــم: كتاب روزنه اميد (2012)

كتاب بارقه اميد (Silver Linings Playbook)

اطلاعات فیلم

کارگردان: ديويد او. راسل
    نویسنده: ديويد او. راسل، (براساس نولي از متيو كويك)
    مدیر فیلمبرداری: ماسانوبو تاكاناياگي
    موسيقي: دني الفمن
    تدوین: جي كسيدي، كريسپين، استروترز
    تهیه کننده: بروس كوهن، دنا جيگليوتي، جاناتان گوردون

بازیگران

پت: بردلي كوپر
    تيفاني: جنيفر لاورنس
    پدر پت: رابرت د نيرو

خلاصه داستان

پس از يك دوره رمان رواني، پت سوليتانو (بردلي كوپر) به جمع خانواده بازگشته و سعي بر احياي دوباره رابطه با همسر خود است كه او را ترك كرده...

يادداشت منتقدان

فرخ فرمان (FFKIA)

به نظر من این فیلم از معدود فیلمهای خوش داستان سال گذشته بود.
    از آن جائی که باید داستان را یکی از عوامل اصلی جذابیت فیلمها دانست باید عرض کنم که فیلم پیش رو را بد ارزیابی نمیکنم، هر چند که دارای مشکلات فنی عدیده ای باشد.
    بارقه امید داستانی دارد که بیننده عادی (که بیش از 90 درصد مخاطب سینما را تشکیل میدهد) آنرا خواهد پذیرفت و با آن ارتباط خوبی برقرار میکند. به همین دلیل است که فیلمی با بودجه ای 21 میلیون دلاری بیش از 130 میلیون دلار میفروشد و این در حالی است که جز چند هنرپیشه و دوربین چیز دیگری در فیلم وجود ندارد.
    داستان از دید بنده یکی از مهمترین عوامل جذابیت آثاری از این دست است و اتفاقا برای بنده هم این فیلم از حیث داستان دارای جذابیت بود. فیلم را تا به انتها با حساسیت دنبال کردم و داستان آن را به خوبی درک کردم.
    از موقعیت فنی فیلم که بگذریم باید گفت که داستان فیلم بارقه امید به یکی از مشکلات بلقوه بشر پرداخته، مشکلی که میتوان بر آن عنوان جنون پنهان گذاشت. شاید در اکثر ابنا بشر بتوان چنین جنون نهفته ای را پیدا کرد. رفتارهای به شدت ناهنجار و حرکات به ظاهر معقول و البته دارای بار جنون آمیز. نمونه کاملی از این نوع رفتار را میتوان در پدر پت دید. با این که داستان کاملا طنز به نظر میرسد اما واقعیتی بزرگ در پس آن قرار دارد.
    از دید فنی فیلم دارای ضعف های بسیار است. ضعف هائی که عملا فیلم را به یک اثر درجه دو مبدل میکند اما این ضعف های آخرین چیزی است که ممکن است بیننده عام به آن توجه کند.
    بنده برای این فیلم 2 ستاره در نظر گرفتم که البته به خاطر جذابیتهای داستانی فیلم بود.
    سروش ممدوحي (ScarFace)

کتاب بارقه امید یا هرچی که معنی شده !!
    به نظرم تنها یک داستان خوب داشت و فیلم اصلا برای من راضی کننده نبود.. داستانی کمدی عاشقانه همراه با رقص و امید و..... که در کنار هم میخواستند یک فیلم خوب را تشکیل بدهند!
    فیلم همین طور برای خود سرگردان بود و بیننده بدتر از ان.... فیلم همان طور که پیش بینی میشود به جلو میرود و همان طور که باید به پایان میرسد . فیلم انگار در بالیوود ساخته شده است نه در هالییود . داستانی عاشقانه به سبکی واقعا ساده! اگر این فیلم نامزد اسکار شده است پس در حق فیلم های عاشقانه دیروز و امروز هالیوود به مانند داستان عشق و.... ظلم عظیمی صورت گرفته است .. شاید در بهر این فیلم دارم کمی نیز کمدی قاطی بوده باشد اما باز نیز نمیتوان از ضعف عمده فیلمنامه که بارها و بارها در گوشه کنار فیلم دیده شد به راحتی گذشت !
    تنها نکته مثبت فیلم همان بازی عالی بازیگرهای فیلم بود همه بازیگرها از نقش های اول گرفته تا دوم عالی نقش های خود را ایفا کردند اما باز میشد جایزه اسکار بهترین بازیگر را به امانوئلا ریوا برای ایفای نقش در فیلم عشق داد نه به جنیفر لارنس جوان و جوای نام ... بای جنیفر کجا بازی دیدنی امانوئلا کجا!!
    در کل فقط به خاطر 2 ساعت نگه داشتن من پشت لپ تاب برای دیدن فیلم و اخر سر نیز اعصاب خوردکنی به فیلم نمره 4 میدم ... شاید حتی کمتر از این نیز حق فیلم باشه ....
    احمد منادي (MoonCity)

silver linings playbook فیلمی کمدیست که غرق در مسائل رمانتیک است. اگرچه با دیدن فیلم حس خوبی به مخاطب منتقل میشود اما به هیچ وجه نمیتوان این حس را دلیل بر خوب بودن فیلم دانست!... شاید با کمی کار بیشتر بر فیلمنامه و مسائل فنی، silver linings playbook تبدیل به فیلمی ماندگار در ژانر کمدی رمانتیک میشد اما این اتفاق نیفتاد و تنها فیلمی شاد همراه با چاشنی عشق را به مخاطب خود عرضه میدارد، از مسائل ناکامی فیلمنامه میتوان به مرز بسیار مبهم میان رفتار یک انسان عادی و یک انسان دچار مشکلات روانی دانست، آنجا که گاهی زوج داستان بسیار احمق و گاهی بسیار عاقل و همراه با تصمیمات عاقلانه به نظر می‌آیند و این برخلاف داستان است، بخصوص در انتهای داستان که این زوج (با بازی برادلی کوپر و جنیفر لارنس) بسیار معقول‌تر از سایر افراد فیلم به نظر می‌آیند.
    از نظر بنده silver linings playbook در کارگردانی و تدوین دچار ضعف است و این ضعف بارها به چشم مخاطب می‌آید.
    از نکات مثبت نیز میتوان به بازی خوب برادلی کوپر و بازی تحسین برانگیز جنیفر لارنس اشاره کرد، بدون تردید لارنس از عهده بازی در نقش یک انسان دارای عدم تعادل روحی به خوبی برآمده است و بنده اسکار امسال را به حق ازان ایشان میدانم.

بنده برای این فیلم 5 امتیاز در نظر میگیرم آن هم تنها برای حس خوبی که در حین دیدن فیلم به بنده منتقل شد.
    سام محسنى (Death Magnetic)

"کتاب بارقه ی امید" فیلمی overrated است که بیش از حد خود فیلم مورد توجه منتقدان قرار گرفته است.بزرگ ترین ایراد فیلم در فیلم نامه و فیلم برداری فیلم دیده می شود.این نکته نیز قابل ذکر است که کارگردانی فیلم هم از کارگردانی ای متوسط، فراتر نمی رود.

فیلم با (ظاهرا) شخصیت اصلی اش "پت" شروع می شود و مخاطب مطمئن می شود که این شخصیت اصلی فیلم است اما هر چه جلوتر می رویم ،متوجه می شویم که شخصیت اصلی مان،"پت" نابود و نابود تر می شود و برای فیلم شخصیت اصلی باقی نمی ماند،بلکه "شخصیت های" اصلی باقی می ماند.این بزرگ ترین ایراد فیلم در کارگردانی و فیلم نامه ی فیلم است.فیلمی که شخصیت اصلی را معرفی کند اما در ادامه این شخصیت بی هویت می شود و با همان بی هویتی به پایان می رسد "نمی تواند" فیلم خوبی باشد.در ادامه دوست دختر جدید "پن" وارد ماجرا می شود و به ناگهان تبدیل به شخصیت اصلی فیلم می شود و جالب این است که این شخصیت نیز همانند "پت"، شخصیت پردازی ای ناقص و ضعف دارد و بعد خانواده و دوستان "پت" نیز به همین ترتیب.

فیلم برداری فیلم به طور کل متوسط است و در برخی صحنه ها(به خصوص صحنه ی رقص تیفانی و پت) مانند فیلم برداری فیلم برداران آماتوری می شود که تازه استدی کم به دست گرفته اند.حال این که چه طور کارگردان به خود اجازه می دهد چنین صحنه ای را در نسخه ی نهایی فیلم قرار دهد و حتی آن صحنه را دوباره نگیرد،من نمی دانم!

در نهایت و برای پایان دادن به این نوشته ی کوتاه باید گفت که بازی های فیلم عالی هستند.به خصوص بازی جنیفر لارنس در نقش تیفانی ستودنی است."دیوید ا.راسل" کارگردان خوبی است و برای این فیلم رمان بسیار خوبی را به عنوان منبع در دست داشت اما این فرصت را به راحتی از دست داد."کتاب بارقه ی امید" تنها با بازی های خوب و کارگردانی و فیلم نامه و البته،فیلم برداری ضعیف و سطحی،حتی به مرز فیلمی متوسط هم نمی رسد.شاید طرفداران ساده پسند سینمای رومانس از این فیلم لذت ببرند.
    علی معصومی (Ali)

كتاب روزنه اميد تنها داستان خوبي دارد و... همين.

المان هاي داستاني درست و بجا در فيلم اخير حتي اگر ندانيم اين گزينه را به ذهن متبادر مي كند كه فيلم از روي قصه اي درست و درمان است. پس اصلا تعجب نكردم زماني كه دانستم، فيلم برگرفته از نولي با همين عنوان است اما تنها يك داستان خوب دليل بر مطلوب بودن بقيه قضايا نمي شود.

كتاب روزنه اميد، سراسر ضعف هاي فاحش كارگرداني و فيلمنامه است. در حالي كه كارگردان كه همان نويسنده فيلمنامه هم هست، يك سورس مناسب براي فيلمنامه خود داشته است، اما نتوانسته آن طور كه بايد به هدف خود دست يابد.
    شكل تعريف داستان در فيلم اخير براي بنده يادآور فيلم نسل‌ها (2011) بود. كاراكتر اصلي كه اصلا وجود ندارد و ايده اوليه داستان از او شروع مي شود اما او را حداكثر در چند سكانس و آن هم بي خاصيت مي بينيم اما داستان بصورت غير مستقيم بيننده را به سمتي ديگر هدايت مي كند. تا اين جاي كار را داشته باشيد و همين سناريو را در پروژه كتاب بارقه اميد ارزيابي كنيد، شكست در ميزانسن، فيلمنامه، كارگرداني و از همه گل درشت تر، فيلمبرداري!

حقيقتا فيلمبرداري فيلم اخير يك مدل از عدم استفاده صحيح از بسياري متدهاي فيلمبرداري است، از اسنوريكم گرفته تا استدي كم؛ از پنينگ گرفته تا هندهلد كم، همه و همه داراي ايرادات اساسي است. اين كه چرا در بسياري مواقع دوربين خود را به رخ مي كشد و كانسپت صحيحي منطبق بر داستان ندارد، به كنار. فيلمبردار حتي نتوانسته اين تكنيك ها را به درستي استفاده كند و در مواقع مختلف شاهد لرزش هاي بسيار در اسنوريكم و استدي كم و... هستيم. حتي زماني كه قرار است دوربين 360 بازيگر را بگيرد،‌ آنچنان غير فني و بي رمق است كه هر انسان آماتور آشنا با فيلمبرداري را هم متعجب مي كند!

فيلمنامه كه آنقدر باگ شخصيت پردازي و روايتي دارد كه پرداخت و مثال آوردن از آن وقت تلف كردن است.

در مجموع تمامي ضعف ها نشان از مشكل عمده كارگرداني بخصوص در مسائل فني دارد اما در كنار همه اين‌ها بازي هاي فيلم در مجموع قابل قبول است، اما به هيچ عنوان در حدي نيست كه اين قدر مورد توجه انواع جشنواره ها و جوايز قرار گيرد. بلد شدن ناگهاني يك بازيگر معمولي آن هم تا اين حد تنها يك گزينه را به ذهن متبادر مي كند كه شايد او براي سال هاي آينده به دنبال جمع كردن سرمايه است!

جدول ارزشگذارى

فرخ فرمان سروش ممدوحى احمد منادى سام محسنی علی معصومی ستاره نهایی نمره نهایی (از 10)
    3.8

© 2013 by CinemaCenter. All rights reserved

ویرایش توسط Ali : 05-11-2013 در ساعت 00:07 دلیل: تنظيم متن
    FFKIA, stonecold, 1CHAMPION و 5 کاربر دیگر به این پست علاقمند بوده اند.

2. # ADS

گاهی آدمی در 20 سالگی میمیرد ولی در 70 سالگی به خاک سپرده می شود...
    LuCiFer آواتار ها
    وضعیت : LuCiFer آنلاین نیست.
    سپاس ها : 2,720
    سپاس شده 7,604 در 1,715 پست
    یاد شده
    در 9 پست
    تگ شده
    در 338 تاپیک

پاسخ : Mwr.30- ارزشگذاری فیلـــم: كتاب روزنه اميد (2012)

بعد از دیدن تایپیک ارزش گذاری فیلم Silver Lenings PlayBook ترغیب شدم که این فیلم رو تهیه و تماشا کنم...

ار قبل شنــــیده بودم فیـــــلم خیلی سروصدا کرده و تو جشنواره های مختلف اَعَم از: آکادمی اُسکار و گلدن گلاب و اِمپایر و بافتا و 10ها جشنواره ی دیگه(که واقعا بعضی هاشون رو اولین بار بود که اسمشون رو مــیشنــیدم) نامزد و یا برنده ی جایزه شده

ولی از اوونجائی که فیلمهای اُسکاری امسال اکثرا(بجز چند موردِ محدود) همگی طبل های تو خالی بودن و بَس!! Silver Lenings PlayBook هم از این قاعده مستثنی نیست
    قبل از این که فیلم رو ببینم متوجه شدم فیلمنامه اقتباسی هست از رُمانی به همین اسم به قلم مَتیو کوئیک! خوب اکثر فیلمهای اقتباسی مشکل ضعف فیلمنامه رو خواهند داشت بدلیل اینکه واقعا به بعضی قسمت های داستان اصلی توجهی نمیشه بعضی جاها به شکلی کاملا اغراقی پرداخته میشه و در عین حال نویسنده(Screen Player)هم میخواد علایق و افکار خودش رو تو فیلمنامه پیاده کنه خوب این امر تا حدودی عادیه...

ولی در موردِ Silver Lenings PlayBook بعد از دیدن فیلم مطمئن شدم رمان متیو کوئیک باید فوق العاده باشه(البته از نظر موضوعی و همچنین روایت داستان) که متاسفانه دیوید اُ راسل با ناشی گری تمام گند زده به اول تا آخر فیلم

فیلم ضعفهای بسیار زیادی داشت که مهمترین هاش رو جناب معصومی گفتند
    چندتائی رو هم من اضافه مــی کنم:
    اولین و مهمترین موضوعی که شدیدا تو ذوق زننده هست بازی "بردلی کوپر" در نقش یک بیمار روانی هست...بیماری که بعد از8ماه از مرکز روان درمانی بالتیمور تحت شرایطِ خاص قانونی مرخص میشه و در عین حال دچار بیماری "دوقطبی" هم هست
    بعد از خروج پَت بهمراه مادرش برای رفتن به خونه حس اینکه بردلی کوپر از هتلِ5ستاره مرخص شده خیلی بیشتر به تماشاگر القا میشه تا اینکه از یک مرکز روانی
    صحنه ی بعد دیدار پَت و پدرش هست! رابرت دنیرو در قالب این نقش خیلی سعیش رو میکنه خوب بازی کنه ولی متاسفانه این نقش خیلی خیلی آبکی تر از اوونی که به ذهن تماشاگر خطور کنه به تصویر کشیده میشه
    بنظرم بعد از آثار سطح پائینی که دنیرو تو این چندسالِ اخیر(حداقل از 2010 به اینور) داشته کارگردان دلش بحال این پیرمرد سالهای دورِ هالیوود سوخته و خواسته یه نقشِ متفاوت رو بهش بده
    نقشِ پدری خودخواه در عین حال بیمار(بیماری :وسواس) حالا که فک میکنم میبینم اگر آل پاچینو این نقش رو بازی میکرد حداقل فیلم یچیزی برای عرض اندام کردن داشت!!
    خوب بعد از این دیدار پدر و پسر و ملاقات پت با یکی از دوستان قدیمی و قبول دعوت برای شرکت در مهمانی روز1شنبه اش داستان شکل اساسیش رو به خودش میگیره با ورودِ جنیفر لارنس(در نقش تیفانی)
    خدارو شکر بازی لارنس حداقلی رو داشت برای راضی نگه داشتن تماشاگر(خودم) وگرنه فک نمیکنم فیلم رو تا آخر میدیدم
    محض رضای خدا کارگردان فیلم نکرده بود حداقل قبل از نگارش فیلم و شخصیت پردازی(مخصوصا شخصیت پت) با یک روانشناس بحث و گفتگو داشته باشه تا حداقل بدونه حالات و رفتار یک بیمار دو قطبی چجوریه در عین حال ناشی گریه بردلی کوپر هم در قالبِ این شخصیت همه چی رو نابود کرده بود

البته نکته ی جالب توجه در طول فیلم ملاقات های پت با دکترش هست که هیچ تاثیری روش نداره! الا عصبانی کردنش
    واقعا هیچ فیلمی رو به عمرم ندیده بودم که یک دکتر اینجوری با مریضش بحث و گفتگو داشته باشه و دست بزاره رو مسائلی که مریض دو قطبیش به شکل کاملا مشهودی در موردش حساسیت داره...!!

خوب همونطور هم که قبلا گفتم گروه ارزش گذاری تمامی ضعفهای فیلم رو چه فنی و غیرفنی بیان کردند
    البته مشکلات فیلم انقدر زیاد هستن که فقط محدود به این موارد نمیشن و بسیار بسیار فراتر از این حرفاس...ولی خوب فیلم ارزش یکبار دیدن رو داره! البته فقط یکبار دیدن(حتی برای دیدن بازی رابرت دنیرو هم که شده)

پ.ن:واقعا مووندم جیمز برادنلی بر اساس چه اِلِمان هائی به این فیلم 9از10 داده!!!
    پ.ن1:شاید جالب باشه بدونید این فیلم از زمان اکران تا به حال Rateــش تو سایت IMDB سقوط داشته!!(از امتیاز 8.3 به 7.9 از 10 رسیده!!!)
    ویرایش توسط LuCiFer : 05-09-2013 در ساعت 22:42
    Ali و smgh470 به این پست علاقمند بوده اند.
    براي ملتي كه سردشان است

باريدن برف

اصلا اتفاق رمانتيكي نيست

ايلهان برك

4. 5 کاربر از پست مفید LuCiFer سپاس کرده اند .

هر نتی که از عشق بگوید، زیباست... حالا سمفونی پنجم بتهون باشد یا زنگ تلفنی که در انتظار صدای توست...
    Parnian آواتار ها
    وضعیت : Parnian آنلاین نیست.
    سپاس ها : 4,267
    سپاس شده 4,229 در 1,374 پست
    یاد شده
    در 4 پست
    تگ شده
    در 522 تاپیک

این فیلم رو تازه دیدم و باید بگم علی رغم ضعف های مختلفی که داره، از دیدنش لذت بردم.
    داستان فیلم از نظر من خیلی عالی بود و در پایان فیلم، یه جور حس شادی به آدم دست میده.
    رابطه پت و تیفانی به نظر من خیلی قشنگ بود و با اینکه پایانش قابل پیش بینی بود، ولی می چسبید به آدم.
    بازی جنیفر لارنس از نظر من خیلی خوب بود و خوب از پس نقشش بر اومد.
    بعضی از دیالوگ های فیلم هم به نظرم خیلی خوب بود.
    از نقاط ضعفی که دوستان اشاره کردن بگذریم، ای کاش کمی بیشتر به شخصیت ها پرداخته می شد. اینطوری بیشتر می شد باهاشون ارتباط برقرار کرد.

امتیاز من به فیلم: 7 از 10.
    FFKIA به این پست علاقمند بوده است.

6. 4 کاربر از پست مفید Parnian سپاس کرده اند .

خـادم سینمــاسنتـر
    1CHAMPION آواتار ها
    وضعیت : 1CHAMPION آنلاین نیست.
    سپاس ها : 15,219
    سپاس شده 12,849 در 4,447 پست
    یاد شده
    در 30 پست
    تگ شده
    در 953 تاپیک

خب منم دیدمش، اول باید بگم که واقعا فیلمشو دوست داشتم! از اون چیزی که تو فکرم بود خیلی بهتر بودش!!!
    فکر میکنم از آرگو که خیلی بهتر بود اما از زندگی پای عمرا
    !!!
    چیزی که تو این برای من قشنگ بود و ازش واقعا لذت بردم داستانش بود! تا آخرین دقیقه فیلم رو با اشتیاق نگاه کردم و هیچوقت هم خسته نشدم.
    بازیها هم خیلی خوب بود مخصوصا بردلی و جنیفر! این دوتا آدم روانی خیلی خوب بودن تو این فیلم.
    سکانسی که تیم عقابها برنده شد و تیفانی و پت تو مسابقه رقص تونستن به حد نصاب برسن، بسیار خوب بود، یه پایان خوب برای یه فیلم خوب.
    4 تا ستاره دادم بهش، نوش جونش

▆ ▅ ▄ ▃ ▂ شاد بودن بزرگترین انتقامی است که می توان از زندگی گرفت ▂ ▃ ▄ ▅ ▆

8. 2 کاربر از پست مفید 1CHAMPION سپاس کرده اند .

reza godfather آواتار ها
    وضعیت : reza godfather آنلاین نیست.
    سپاس ها : 1
    سپاس شده 26 در 18 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 102 تاپیک

خوب عزیزم مجبور نیستی بشینی پشت لپ تاپ فیلم نگا کنی ، فیلم نگا کردن با لپ تاپ اعصابه همرو خراب می کنه برو تو ال سی دی خونتون تماشا کن شاید کمی از فیلم لذت ببری آخه چرا بخودت این همه سخت می گیری آخه چرا؟
    نقل قول نوشته اصلی توسط Ali نمایش پست ها
    در کل فقط به خاطر 2 ساعت نگه داشتن من پشت لپ تاب برای دیدن فیلم و اخر سر نیز اعصاب خوردکنی به فیلم نمره 4 میدم ... شاید حتی کمتر از این نیز حق فیلم باشه ....

10. کاربر روبرو از پست مفید reza godfather سپاس کرده است .

Ali

...
    stonecold آواتار ها
    وضعیت : stonecold آنلاین نیست.
    سپاس ها : 798
    سپاس شده 760 در 270 پست
    یاد شده
    در 2 پست
    تگ شده
    در 297 تاپیک

اول از همه در رابطه با فیلم داستان عشق باید این مطلب را عرض کنم که واقعا حق داستان عشق در اسکار ضایع شد. من همیشه برای این موضوع افسوس می‌خورم.
    و اما کتاب روزنه امید

خیلی قبل‌تر از آنکه بخواهم فیلم‌ را نگاه کنم، درست زمانی که فیلم برای جوایز متعددی در مراسم اسکار نامزد شده بود، تنها چیزی که می‌دانستم این بود که این فیلم کجا واطلس ابری کجا! آیا واقعا چنین فیلمی از شاهکار اطلس ابری زیباتراست؟ حتی زمانی که "جنیفر لارنس" برنده جایزه اسکار شد باز هم متعجب شدم.
    ولی چیزی که همه می‌دانند این است که انسان همیشه زود قضاوت می‌کند واین دست خود ادم نیست. درست زمانی که اولین دقیقه از فیلم را نگاه کردم ناگهان همه چیز برعکس شد. از همان دقیقه اول کاملا در فیلم غرق شدم و خودم را در دنیای فیلم گم کردم.

در همان دقیقه نخست کاملا مشخص است فیلم چه می‌خواهد بگوید و به کجا می‌خواهد برسد، داستان فیلم یکی از نقاط قوت فیلم می‌باشد. داستانی که شاید عمقش را بعضی از آدم‌ها به واقع تجربه کرده باشند. داستان کتاب روزنه امید به یکی از محتمل‌ترین مشکلات بشر می‌پردازد که در ادامه به آن اشاره خواهم کرد...
    با اینکه روند فیلم تا حدود زیادی برای بیننده آشکار است ولی بازهم بیننده ناخودآگاه علاقه زیادی برای دیدن ادامه فیلم دارد و می‌خواهد بداند سرنوشت پت چه می‌شود.

در فیلم شاهد بازی‌های بسیار قدرتمندی از بازیگران هستیم که من نمیدانم چرا در گروه ارزشگذاری افراد کمی به این موضوع مهم اشاره کرده‌اند. در رابطه با ایفای نقش بازیگران به جرئت می‌توان گفت بازی "بردلی کوپر" در نقش پت شاهکاری برای خودش محسوب می‌شود و به عقیده من جایزه اسکار 2012 حتما باید به بردلی کوپر اهدا میشد و یا حتی "هیو جکمن"، نه دنیل دی لوییز. ولی چه می‌توان گفت که این مسائل امری است طبیعی در اسکار و هر سال حق کسانی در این مراسم پایمال می‌شود.
    در رابطه با "جنیفر لارنس" در نقش تیفانی هیچ منتقدی نمی‌تواند ایرادی از وی بگیرد چرا که از نظر من حتی جایزه اسکار هم برای بازی که جنیفر در نقش تیفانی انجام می‌دهد کم است. جنیفر به نوعی انگار خود تیفانی است و یکی شدن جنیفر و تیفانی را بیننده با تمام وجود احساس می‌کند.

فیلم "کتاب روزنه امید" دارای نماد‌های بسیاری از مشکلات رایج بشری از قبیل، عشق یک طرفه، خیانت زن و شوهر، بعد جنون‌امیز انسان و.... است. یکی از نکات جالب فیلم برای من این بود که برخی از منتقدین بر این باورند که در اعماق این نمادها فیلم به گونه‌ای زن‌ ستیزی خود را می‌خواهد نشان دهد. در اعماق مشکلات فیلم شاید یکی از جالب‌ترین پیام‌ها این باشد که فیلم می‌خواهد این را بیان کند که به زنان نباید اعتماد کرد. طوری که در فیلم شاهد خیانت همسر پت به وی به خاطر یک معلم تاریخ بودیم، که همسر پت با این خیانت تمام عشق وعلاقه همسر خود را به همراه عهدی که برای ازدواج بسته بود نادیده گرفت و به راحتی با همکار خود شروع به داشتن رابطه نامشروع کرد، یا اینکه تیفانی فقط به دلیل اینکه همسر خود را از دست داده بود شروع به داشتن رابطه جنسی با تمامی همکاران شوهر خود می‌کند. این همان پیامی است که اگر کمی به عمق آن دقت کنیم ممکن است تاثیراتی بر روی ما داشته باشد.

فیلم با در نظر گرفتن شخصیت ذاتی انسان به گونه‌ای روند داستان را ادامه می‌دهد که بیننده‌ را ناخودآگاه وادار می‌کند تا فکر کند چرا باید زنی مثل همسر پت با اینکه شوهر عاشق ‌پیشه‌ای همانند پت دارد، خیانت میکند؟ فیلم در نگاه اول جواب این پرسش ساده بیننده را به راحتی پاسخ می‌دهد. پاسخ این است که پت قبل از اینکه از همسرش به خاطر خیانت جدا شود مردی بدون احساس مسئولیت بوده است. در اینجا پرسش دومی مطرحی می‌شود، پرسش این است که آیا همین دلیل کافی است که همسری به عشق و علاقه شوهرش خیانت کند؟ به دلیل عدم پاسخ این پرسش در فیلم بیننده همان احساسی را میکند که منتقدین به آن اشاره کرده‌اند.

در کل فیلم "کتاب روزنه امید" را نمی‌توان به طور کامل زیبا دانست و همان‌طور که می‌دانیم به طور یقیین هر مخلوقی نواقصی هم دارد که در این فیلم این نواقص به خاطر ظاهرسازی زیبای فیلم کمتر به چشم میخورد.
    چیزی که مشخص است این است که "دیوید.او.راسل" به خوبی از پس کارگردانی و نویسندگی فیلم بر آمده است. و اگر از نواقص کم فیلم چشم پوشی کنیم شاهد فیلم زیبایی از دیوید با بازی بسیار زیباتر از بردلی و جنیفر خواهیم بود و می‌توانیم از دیدن فیلم لذت ببریم.
    در آخِر من برای فیلم امتیاز 9 را در نظر می‌گیرم، زیرا از نظر من "کتاب روزنه امید" فیلمی است که حتی اگر کسانی به ژانر درام و عاشقانه هم علاقه نداشته باشند ولی می‌توانند به راحتی با فیلم رابطه نزدیکی برقرار کنند.
    ویرایش توسط stonecold : 08-02-2013 در ساعت 23:59
    The Original به این پست علاقمند بوده است.

12. 4 کاربر از پست مفید stonecold سپاس کرده اند .

P_Knight آواتار ها
    وضعیت : P_Knight آنلاین نیست.
    سپاس ها : 491
    سپاس شده 435 در 226 پست
    یاد شده
    در 1 پست
    تگ شده
    در 316 تاپیک

من این فیلمو امروز با رفیقم دیدم.خیلی فیلم قوی نبود ولی در حدی که گروه ارزگذاری بد گفته فک نکنم بد بوده باشه.یعنی از رقبای اصلی امسالش چندان تفاوت فاحشی نداشت مخصوصا از لحاظ بازیگری از فیلمای قوی سال بود.خود دنیرو با این که دیگه دنیرو قدیمی نیست ولی در این نقش متفاوتم بد ظاهر نشده.بردلی کوپر کاملا فراتر از انتظارم بود.چون اصلا فکر نمیکردم بتونه نقش حرفه ای ارایه بده ولی اونم کارش جالب بود.لارنسم که خیلی خوب بود.یعنی در اسکار امسال فکر کنم از بقیه بهتر بود.مثلا چستین خیلی کمتر از تواناییهاش ظاهر ش دولی لارنس نسبت به تجربه ی بازیگریش عالی بود.به هرحال این فیمل از لحاظ داستانی به نظرم از بهترینای سال بود.علی رغم تمام ضعفاش انصافا فکر کنم حقش یکم بیشتر از 3.8ه

14. 2 کاربر از پست مفید P_Knight سپاس کرده اند .

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)