سلام مهمان گرامي؛

دوست عزیز ضمن عرض خیر مقدم، با توجه به این که شما به صورت مهمان به انجمن سینماسنتر وارد شده اید براي مشاهده تالار با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
مرجع تخصصی سئو سپهر صنعت سهند Navid Mirzaaghazadeh سالروز پایان جنگ جهانی دوم؛ ژانر جنگ در آیینه سینما

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 9 , از مجموع 9
نمایش شاخه ای5علاقمندی ها
  • 3 ارسال شده توسط LuCiFer
  • 1 ارسال شده توسط LuCiFer
  • 1 ارسال شده توسط Caligula

موضوع: سالروز پایان جنگ جهانی دوم؛ ژانر جنگ در آیینه سینما

گاهی آدمی در 20 سالگی میمیرد ولی در 70 سالگی به خاک سپرده می شود...
    LuCiFer آواتار ها
    وضعیت : LuCiFer آنلاین نیست.
    سپاس ها : 2,720
    سپاس شده 7,604 در 1,715 پست
    یاد شده
    در 9 پست
    تگ شده
    در 338 تاپیک

سالروز پایان جنگ جهانی دوم؛ ژانر جنگ در آیینه سینما

جنگ جهانی دوم تا کنون دست مایه ساخت فیلم های متعددی با نگرش های مختلف بوده است. به گزارش خبرنگار سینمایی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) - منطقه خراسان، به مناسبت سالروز پایان جنگ جهانی دوم نگاهی می اندازیم به نمونه ای از فیلم هایی که با محوریت این جنگ بزرگ بین المللی ساخته شده اند.

«فهرست شیندلر»
    نام فیلمی به نویسندگی «توماس کنلی» و به کارگردانی «استیون اسپیلبرگ» است که در سال 1993 ساخته شد. در این فیلم که برنده اسکار در بخش های بهترین فیلم، کارگردانی، فیلم نامه اقتباسی، موسیقی، تدوین، فیلم برداری و کارگردان هنری شد، بازیگران سرشناسی چون «لیام نیسون» نقش آفرینی کرده اند.

این فیلم تلخ بر پایه زندگی واقعی «اسکار شیندلر»، تاجر آلمانی ساخته شد که جان بیش از هزار لهستانی یهودی را نجات داد. «فهرست شیندلر» یک موفقیت تجاری با فروش 321 میلیون دلاری بود و اولین فیلم سیاه و سفیدی نام گرفت که جایزه اسکار بهترین فیلم را بعد از سال 1960 برنده شد.

«پیانیست»

نام فیلم دیگری است که با موضوع جنگ جهانی دوم ساخته شده و برنده نخل طلای کن سال 2002 است. نویسنده این فیلم «رونالد هاروود» است که «رومن پولانسکی» آن را کارگرانی کرده است.

این فیلم که موفق به دریافت جایزه اسکار بهترین کارگردانی، بازیگر مرد (آدرین برودی) و فیلمنامه اقتباسی شد و البته نامزد بهترین فیلم و بهترین فیلم برداری نیز بود، درباره داستان زندگی یک پیانیست لهستانی است که با تصرف لهستان توسط آلمانی ها تحت فشار قرار می گیرد.

«مانولا دارگیس» در بخشی از نقد خود درباره این فیلم نوشته است: برخی نقدها، «پیانیست» را فیلمی چندپاره و فاقد ریتم مناسب دانسته‏ ا ند، شاید این ویژگی از قضا همان چیزی است که پولانسکی قصد گفتن آن‏ را داشته است.

«نجات سرباز رایان»
    یکی دیگر از شاهکارهای سینما با محوریت جنگ جهانی دوم است. این فیلم محصول سال 1998 انگلستان با فیلمنامه ای از «رابرت رودات» و به کارگردانی «استیون اسپیلبرگ» ساخته شده است.

27 دقیقه آغازین فیلم که رسیدن نیروهای متفقین به فرانسه در 6 ژوئن 1944 را نشان می دهد، بسیار مشهور است. «تام هنکس» در نقش کاپیتان جان میلر به همراه هفت سرباز دیگر مأموریت می گیرند تا سرباز «جیمز فرانسیس رایان» را پیدا کنند و به خانه برگردانند. او سه برادر داشته که همگی در جنگ کشته شده اند و به دستور فرمانده کل ارتش، رایان می تواند به پیش مادرش بازگردد.

این فیلم دریافت جایزه اسکار در بخش های بهترین فیلم برداری، بهترین کارگردانی، بهترین صداگذاری، بهترین تدوین، بهترین صدابرداری و نامزدی جایزه اسکار در بخش های بهترین بازیگر نقش اصلی مرد، بهترین طراحی صحنه، بهترین چهره پردازی، بهترین موسیقی متن، بهترین فیلم و بهترین فیلم نامه اورجینال را در کارنامه خود دارد. «نجات سرباز رایان» با استقبال خوبی از سوی تماشاگران و منتقدین همراه شد و در سطح جهانی به فروش 482 میلیون دلار رسید که آن را به پرفروش ترین فیلم سال 1998 تبدیل کرد. این فیلم نامزد 11 جایزه از آکادمی اسکار بود که موفق به کسب 5 جایزه شد و اسپیلبرگ جایزه بهترین کارگردانی را کسب کرد.

«خاطرات آنه فرانک»

نام فیلم دیگری درباره جنگ جهانی دوم است. این فیلم که کارگردانی آن را «جرج استیونز» برعهده داشته است، ابتدا به صورت کتاب در سال 1947 به چاپ رسید، سپس در سال 1955 به صورت نمایش در تئاتر برادوی به روی صحنه آمد.

این اثر تحسین شده در سال 1959 توسط «جرج استیونس» تبدیل به فیلمی شد که موفق به دریافت 3 جایزه اسکار در بخش های مختلف شد. موضوع این فیلم درباره یک دختر جوان و خانواده اش است که در زمان اشغال آمستردام به دست نازی ها مجبور شده زیر یک سقف شیروانی مخفی شود.

«والکری»

فیلم دیگری با موضوع محوریت جنگ جهانی دوم است. این فیلم محصول سال 2009 انگلستان است که «برایان سینگر» آن را کارگردانی کرده است و در آن بازیگرانی چون «تام کروز» به ایفای نقش می پردازند. فیلم «والکری» که گفته می شود براساس داستانی واقعی ساخته شده، روایتگر حکایت توطئه ترور هیتلر توسط یک افسر ارتش آلمان است.

ویرایش توسط LuCiFer : 05-10-2013 در ساعت 10:55
    RASHNO, FFKIA و Caligula به این پست علاقمند بوده اند.
    براي ملتي كه سردشان است

باريدن برف

اصلا اتفاق رمانتيكي نيست

ايلهان برك

2. 7 کاربر از پست مفید LuCiFer سپاس کرده اند .

3. # ADS

? Why So Serious
    Sir Joker آواتار ها
    وضعیت : Sir Joker آنلاین نیست.
    سپاس ها : 14
    سپاس شده 5 در 3 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 25 تاپیک

پاسخ : سالروز پایان جنگ جهانی دوم؛ ژانر جنگ در آیینه سینما

من عاشق بازی Call Of Duty boodam که وقتی فیلم نجات سرجوخه رایان رو دیدم انگار دنیا رو به من دادن . و دوباره برگشتم سر بازی Call Of Duty

چيزي كه مرا نكشد قويترم ميسازد...
    RASHNO آواتار ها
    وضعیت : RASHNO آنلاین نیست.
    سپاس ها : 6,228
    سپاس شده 6,214 در 2,017 پست
    یاد شده
    در 2 پست
    تگ شده
    در 763 تاپیک

من عاشق فيلمهايي هستم كه ژانرش جنگ جهاني دومه. در اين مقوله فيلم زياده ولي يكي از فيلمهايي كه از تماشاي اون واقعا لذت بردم فيلم كتاب سياه هست.
    و البته سريال ارتش سري

6. کاربر روبرو از پست مفید RASHNO سپاس کرده است .

LuCiFer آواتار ها
    یاد شده
    در 9 پست
    تگ شده
    در 338 تاپیک

نقل قول نوشته اصلی توسط Sir Joker نمایش پست ها
    من عاشق بازی Call Of Duty boodam که وقتی فیلم نجات سرجوخه رایان رو دیدم انگار دنیا رو به من دادن . و دوباره برگشتم سر بازی Call Of Duty
    من نسخه ی دومش رو خیلی دوست دارم Call Of Duty:Black Ops
    انصافا هیچی جای Medal Of Hornor رو نمیگیره!! یادش بخیر تو PS1 مــی زدیم...
    براي ملتي كه سردشان است

باريدن برف

اصلا اتفاق رمانتيكي نيست

ايلهان برك

LuCiFer آواتار ها
    یاد شده
    در 9 پست
    تگ شده
    در 338 تاپیک

نقل قول نوشته اصلی توسط RASHNO نمایش پست ها
    من عاشق فيلمهايي هستم كه ژانرش جنگ جهاني دومه. در اين مقوله فيلم زياده ولي يكي از فيلمهايي كه از تماشاي اون واقعا لذت بردم فيلم كتاب سياه هست.
    و البته سريال ارتش سري
    اتفاقا منم از این ژانر خیلی خوشم میاد!! البته نه فقط محدود به جنگ جهانی دوم!!جنگ های آمریکا با ویتنام(مثل فیلم غلاف تمام فلزی(کوبریک)) یا حنگهای آمریکا تو کشورهای آفریقائی(مثل فیلم سقوط شاهین سیاه(ریدلی اسکات))
    لذت بخش دیدنشون
    در موردِ Black Book(یا"Zwartboek") باید بگم واقعا فیلم حرف نداشت!! با اینکه زمانش خیلی طولانی بود ولی از اول تا آخرش هیجان داشت و بیننده رو پای نمایشگر نگه میداشت

پ.ن:شاید جالب باشه بدونید کارگردان کتاب سیاه>>Paul Verhoeven تو کارنامه ی هنریش فیلمهای:
    Total Recall(محصول 1990 همونی که آرنولد بازی کرده)
    RoBoCop
    Basic Instinct!!!!!!!!!!! رو هم داره!!
    براي ملتي كه سردشان است

باريدن برف

اصلا اتفاق رمانتيكي نيست

ايلهان برك

9. کاربر روبرو از پست مفید LuCiFer سپاس کرده است .

Caeser Caligula
    Caligula آواتار ها
    وضعیت : Caligula آنلاین نیست.
    سپاس ها : 348
    سپاس شده 604 در 103 پست
    یاد شده
    در 2 پست
    تگ شده
    در 642 تاپیک

موضوع بسیار جذابی هست و پتانسیل زیادی داره برای انواع ماجراها و داستانها مختلف.
    فکر می کنم علاوه بر این ها و علاوه بر کتاب سیاه، فیلمهای بر فراز ابرها و یکشنبه غمگین رو هم باید اضافه کرد!
    همه چیز چه بغرنج و پیچیده است و با این حال چه ساده و طبیعی. اگر ماه را به دست می آوردم .اگر عشق کفایت می کرد وضع عوض می شد.
    اما کجا می توانم این تشنگی را فرو بنشانم؟ کدام دلی ست، کدام خدایی ست که برای من عمق دریاچه را داشته باشد؟
    در این دنیا و آن دنیا هیچ چیز نیست که در حد من باشد... با اینهمه می دانم و تو هم می دانی:
    فقط کافی ست که نا ممکن وجود می داشت، ناممکن.

کالیگولا - آلبر کامو

11. کاربر روبرو از پست مفید Caligula سپاس کرده است .

LuCiFer آواتار ها
    یاد شده
    در 9 پست
    تگ شده
    در 338 تاپیک

نقل قول نوشته اصلی توسط Caligula نمایش پست ها
    موضوع بسیار جذابی هست و پتانسیل زیادی داره برای انواع ماجراها و داستانها مختلف.
    فکر می کنم علاوه بر این ها و علاوه بر کتاب سیاه، فیلمهای بر فراز ابرها و یکشنبه غمگین رو هم باید اضافه کرد!
    مسلما این ژانر علاوه بر پتانسیل بالا مخاطبان خیلی زیادی رو هم داره
    اما متاسفانه کارگردانها دیدگاه های مختلفی از جنگ(حالا چه جنگ جهانی اول چه جنگ ویتنام چه جنگِ...) دارن و بطبع روایت های مختلف تری
    نمونه هاش رو هم میشه تو 3فیلم:Platoonاُلیور استون,Full Metal Jacketاستنلی کوبریک و Saving Private Ryanاستیون اسپیلبرگ دونست...

درموردِ یکشنبه ی غمگین(منظورتون همونی هست که Rolf Schübel ساخته دیگه؟؟!) این فیلم مضمون عشقی داره در قالب جنگ!! مستقیما به خود جنگ نمی پردازه(این موضوع بیشتر تو حاشیه هست...)مثل فیلم The Reader

در موردِ "پرواز بر فراز ابرها" نمیدونم منظورتون این اثر ساخته یMichelangelo Antonioni, Wim Wenders هست یا ساخته یJohn Duigan
    (که اگر منظورتون دومی باشه بنظرم زیاد جالب نیست آوردن اسمش در کنار آثاری که تو پست اول اوومده!! بنظرم روایت داستان خیلی ضعیفِ! کل فیلم بیشتر بازیگر محور هست!!)
    Caligula به این پست علاقمند بوده است.
    براي ملتي كه سردشان است

باريدن برف

اصلا اتفاق رمانتيكي نيست

ايلهان برك

13. کاربر روبرو از پست مفید LuCiFer سپاس کرده است .

Caeser Caligula
    Caligula آواتار ها
    وضعیت : Caligula آنلاین نیست.
    سپاس ها : 348
    سپاس شده 604 در 103 پست
    یاد شده
    در 2 پست
    تگ شده
    در 642 تاپیک

پتانسیل بالای این موضوع بر می گرده به انواع روایاتی که داره و موضوعات مختلف دیگه ای که تحت همین موضوع جنگ جهانی بهشون پرداخته می شه. مثل همون بحث جنگ که گفتی و البته موضوع بسیار کلی تری هست این مساله جنگ! مثلا غلاف تمام فلزی و پلاتون دیگه کاملا بحث هاشون خارج از مبحث جنگ جهانی میشه! تنها تشابه این ها شاید مربوط بشه به همین مساله جنگیدن که گفتی.
    بله، منطورم از یکشنبه غمگین، همون Gloomy Sunday بود. ببینید، اگه بخوایم اینطور به موضوع نگاه کنیم، در همه اون 4، 5 موردی هم که خودت مثال زدی در ابتدای تاپیک، موضوعات مستقیما درباره جنگ جهانی نیست. فهرست شیندلر که راجع به کشتار اسرای جنگیه و البته موضوعی مستند رو از جنگ جهانی بیرون کشیده (اونطور که خودش ادعا داره) و فیلم والکیری که اون هم در واقع دراماتیزه شده اتفاقی هست که طبق شواهد تاریخی حادث شده. اما در موارد دیگه - تا اونجا که به ذهن من می رسه - می تونست در هر جنگی اتفاق افتاده باشه. عده ای که مورد ظلم و ستم قرار می گیرن در یک جنگ، حالا اینجا، در قالب جنگ جهانی. اما یک سری ویژگی های در فیلم گنجونده می شه که اون رو مختص جنگ جهانی دوم می کنه. از یه دیدگاه دیگه هیچ کدوم از اینها مستقیما راجع به جنگ جهانی دوم نیستن. چون هیچ کدوم سراغ بررسی مکانیزم این جنگ نمیرن. یعنی به این موضوع نمی پردازن که چرا جنگ اتقاق افتاد، چی شد که پیشرفت و چی شد که متوقف شد. حتی هیچ کدوم به سمت مستند سازی کارشون نمیرن. همشون دراماتیزه می کنن داستان رو. از این بابت یاد یک فیلم فوق العاده دیگه افتادم که جاش خیلی خالیه توی این لیست و اون فیلم سقوط اثر الیور هیرشبیگل هست که بسیار دوستش دارم و شاید بیشتر از هر فیلم دیگه ای از دیدگاه تو به جنگ جهانی دوم نزدیک باشه.
    اما اون فیلمی که من ترجمه ش کردم "بر فراز ابرها" در واقع اسمش هست "Head in the Clouds" که ساخته همون جان دوگان هست که گفتی. درامش رو اگرجه دست و پا شکسته و ناقص می دونم اما می پسندم و اگرچه خیلی مورد اقبال تماشاچی ها واقع نشد انگار، اما من به خاطر عزیز دوست داشتنی، چارلیز ترون خیلی دوست دارم این فیلم رو. البته پنه لوپه کروز هم توش خوب بازی می کرد.
    التبه بر خلاف علاقه بنده و نظر شما، جوایز معدودی هم که این فیلم گرفته تو همون حیطه کارگردانی و طراحی لباس و صحنه و ... عوامل فنی بوده. بازیگری تعطیل بوده انگار.
    اوه، الان یه چیزی رو متوجه شدم. لیست شما ایرادی نداره! فیلم های مناسبی رو هم انتخاب کردی الحق و الانصاف. در کل این دو سه تا فیلم هم راجع به همین مساله هستن! اسمشون تو این پست ها بیاد خوبه. دوستان دیگه هم اگه فیلم سراغ دارن در همین حیطه، اسم ببرن که خوشحال میشیم.
    LuCiFer به این پست علاقمند بوده است.
    همه چیز چه بغرنج و پیچیده است و با این حال چه ساده و طبیعی. اگر ماه را به دست می آوردم .اگر عشق کفایت می کرد وضع عوض می شد.
    اما کجا می توانم این تشنگی را فرو بنشانم؟ کدام دلی ست، کدام خدایی ست که برای من عمق دریاچه را داشته باشد؟
    در این دنیا و آن دنیا هیچ چیز نیست که در حد من باشد... با اینهمه می دانم و تو هم می دانی:
    فقط کافی ست که نا ممکن وجود می داشت، ناممکن.

کالیگولا - آلبر کامو

15. کاربر روبرو از پست مفید Caligula سپاس کرده است .

LuCiFer آواتار ها
    یاد شده
    در 9 پست
    تگ شده
    در 338 تاپیک

پتانسیل بالای این موضوع بر می گرده به انواع روایاتی که داره و موضوعات مختلف دیگه ای که تحت همین موضوع جنگ جهانی بهشون پرداخته می شه. مثل همون بحث جنگ که گفتی و البته موضوع بسیار کلی تری هست این مساله جنگ! مثلا غلاف تمام فلزی و پلاتون دیگه کاملا بحث هاشون خارج از مبحث جنگ جهانی میشه! تنها تشابه این ها شاید مربوط بشه به همین مساله جنگیدن که گفتی.
    نکته ای که این وسط وجود داره نوع دیدگاهی هم هست که کارگردان داره!! استنلی کوبریک غلاف تمام فلزی رو نمیسازه که مستقبما به جنگ بپردازه! اصلا کاری به جنگ نداره...
    میخواد تاثیرات جنگ رو بررسی کنه که این جنگ به چه قیمیتی میخواد تموم شه و چه بلائی سر سربازای بدبخت میاره!!(شاید غلاف تمتم فلزی پیش درآمدی باشه برای راننده تاکسی مارتین اسکورسیزی!)
    حالا از اوون طرف اسپیلبرگ میاد نجات سرباز رایان رو میسازه هدفش از ساختن این فیلم چیه!؟ اینکه نشون بده ایالات متحده تو جنگ جهانی دوم چه قدرتی داشت(فقط میخواد توان نظامی آمریکا تو جنگ جهانی دوم رو به رخ بکشه و یادآوری کنه)
    حالا Platoon البته این فیلم یکجورائی خاطره ی خود الیور استون تو جنگ آمریکا-ویتنام هستش
    ولی اگر به این 3تا نگاه کنیم بعله همشون یه وجه اشتراک دارن>>کلیتشون در باره جنگِ ولی میبینی نوع دیدگاه و روایت داستانی خیلی فرق میکنه

اما یک سری ویژگی های در فیلم گنجونده می شه که اون رو مختص جنگ جهانی دوم می کنه. از یه دیدگاه دیگه هیچ کدوم از اینها مستقیما راجع به جنگ جهانی دوم نیستن. چون هیچ کدوم سراغ بررسی مکانیزم این جنگ نمیرن. یعنی به این موضوع نمی پردازن که چرا جنگ اتقاق افتاد، چی شد که پیشرفت و چی شد که متوقف شد. حتی هیچ کدوم به سمت مستند سازی کارشون نمیرن.
    با اولین جملتون کاملا موافقم!
    در موردِ اینکه چرا تو فیلمهاشون به این موضوع نمیپردازن که چی شد جنگ جهانی شروع شد و چی شد که پیش رقت...
    فکر میکنم این رو میزارن رو اطلاعات تاریخی که تماشاگر ها قبل از دیدن فیلم دارن(البته از نظر من)
    چون میدونید دیگه بعد از اینکه هیتلر خاک لهستان رو با همپیمانی شوری تسخیر کرد میخواست کل اروپارو بگیره! برای همین موضوع اول به فرانسه حمله کرد! کاملا اشغالش کرد بعد همزمان به بریتانیا و شوروی حمله کرد(البته این موضوعی رو که گفتم تو هرکدوم از فیلمهای مرتبط با جنگ جهانی دوم بهش پرداختن!! اما متاسفانه بصورت ضعیف و پراکنده هیچ فیلمی رو ندیدم بطور منسجم حداقل قسمتی از فیمنامه رو اختصاص بده به این موضوع)
    اما در موردِ اینکه چجوری تموم شد
    میدونید که بعد از اینکه ژاپن به آمریکا اعلان چنگ کرد! ایالات متحده تصمیم گرفت نیروهای خودش رو بفرسته به اقیانوس اطلس برای جنگ!
    اما چرچیل این وسط سیاستی رو بخرج داد که نتیجه رو به کلی عوض کرد
    به روزولت پیشنهاد داد که از جنگ با ژاپن صرفنظر کنه و بره با همپیمان اصلیش(آلمان) وارد جنگ شه
    که بعد از وارد شدن آمریکا به جنگ جهانی آلمان به کل مجبور به عقب نشینی شد...فرانسه آزاد شد>>آمریکا و بریتانیا و فرانسه و روسیه از شمال و جنوب و شرق و غرب به برلین حمله کردن و رسما آلمان سقوط کرد
    البته ابن موضوع آخر یعنی چی شد که متوقف شد تو فیلم "Enemy At The Gates" خیلی خوب توضیح داده شده( و همچنین فیلم سقوط ساخته ی Oliver Hirschbiegel)

اما اون فیلمی که من ترجمه ش کردم "بر فراز ابرها" در واقع اسمش هست "Head in the Clouds" که ساخته همون جان دوگان هست که گفتی. درامش رو اگرجه دست و پا شکسته و ناقص می دونم اما می پسندم و اگرچه خیلی مورد اقبال تماشاچی ها واقع نشد انگار، اما من به خاطر عزیز دوست داشتنی، چارلیز ترون خیلی دوست دارم این فیلم رو. البته پنه لوپه کروز هم توش خوب بازی می کرد.
    واقعیتش منم این فیلم رو فقط و فقط برای اینکه Charlize Theronتوش بازی میکرد دیدم!! وگرنه فیلم هیچی برای عرض اندام نداشت!!
    اسمشون تو این پست ها بیاد خوبه. دوستان دیگه هم اگه فیلم سراغ دارن در همین حیطه، اسم ببرن که خوشحال میشیم.
    من خودم خیلی این ژانر رو دوس دارم!(نه صرفا محدود به جنگ خاصی-مثل جنگ جهانی دوم یا آمریکا و ویتنام-) این فیلمهائی رو که میگم دیدم عالی بودن توصیه کینم ببین

سقوط شاهین سیاه(ساخته ی ریدلی اسکات)
    اینک آخرالزمان(ساخته ی فرانسیس فورد کاپولا)
    کودکی ایوان(ساخته ی آندرو تارکوفسکی)
    ارتش سایه ها(ساخته ی ژان پیر ملویل)
    داس بوت(ساخته ی ولفگانگ پیترسن)
    اروپا اروپا(ساخته ی Agnieszka Holland)
    افتخار(ساخته ی ادوارد زوئیک)
    براي ملتي كه سردشان است

باريدن برف

اصلا اتفاق رمانتيكي نيست

ايلهان برك

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)