سلام مهمان گرامي؛

دوست عزیز ضمن عرض خیر مقدم، با توجه به این که شما به صورت مهمان به انجمن سینماسنتر وارد شده اید براي مشاهده تالار با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
مرجع تخصصی سئو سپهر صنعت سهند Navid Mirzaaghazadeh تحلیل و بررسی سینمای جهان Cwa.88- تحليل و بررسي فيلـــــــم قوی سیاه (Black Swan)

CinemaCenter Navigation Bar & SlideShow

دوربین مداربسته , نظارت تصویری , حفاظت پیرامونی , اعلام و اطفاء حریق , شبکه و زیرساخت  طراحی دیتاسنتر , یو پی اس , برق بدون وقفه 

هوشمند سازی ساختمان , دوربین مدار بسته , طراحی وب سایت , سئو سازی , کابل هلوکیبل , اعلام حریق , پیاده سازی دیتاسنتر

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 17
نمایش شاخه ای41علاقمندی ها

موضوع: Cwa.88- تحليل و بررسي فيلـــــــم قوی سیاه (Black Swan)

آنقدر قدرتمند باشيد كه هيچ كس نتواند آرامش ذهني تان را به هم بريزد. از كتاب "كليد" اثر "جو ويتال
    FFKIA آواتار ها
    وضعیت : FFKIA هم اکنون آنلاین است.
    سپاس ها : 11,201
    سپاس شده 25,633 در 4,555 پست
    یاد شده
    در 57 پست
    تگ شده
    در 751 تاپیک

جعبه مدال ها

Cwa.88- تحليل و بررسي فيلـــــــم قوی سیاه (Black Swan)

نام فیلم: قوی سیاه
    برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام:  Black1.jpg
مشاهده: 1057
حجم:  40.4 کیلو بایت
    اطلاعات فیلم
    کارگردان: دارن آرنوفسکی
    تهیه کننده: جون اونت - مایک مداووی - اسکات فرانکلین - آرنولد میسر - برایان اولیور - برد فیشر - ربک شوارتز
    فیلمنامه: مارک هیمن - آندرس هاینز - جان مک لالین
    بر اساس داستانی از آندرس هاینز
    موزیک متن: کلینت منسل
    فیلمبردار: متئو لیباتیک
    تدوین: اندرو ویزبلوم
    بازیگران
    ناتالی پورتمن: نینا
    میلا کونیس: لیلی
    باربارا هرشی: مادر نینا
    وینسنت کسل: توماس لری (استاد نینا)
    وینونا رایدر: بث ماسینتیر
    بنجامین مایلدپید: دیوید
    اطلاعات دیگر
    ژانر: راز آلود - روانشناسانه - درام
    درجه نمایش: R
    اکران: 17 دسامبر 2010
    مدت زمان: 108 دقیقه

تولید کننده: فاکس سرچلایت پیکچرز
    ساخته شده توسط آمریکا
    زبان: انگلیسی
    بودجه: 13 میلیون دلار
    فروش کل فیلم: حدود 329 میلیون دلار
    افتخارات و جوایز
    نامزد 4جایزه اسکار در رشته های بهترین فیلم، بهترین کارگردانی، بهترین تدوین، بهترین فیلمبرداری و برنده جایزه اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن
    نامزد 12 جایزه در انجمن منتقدین سینمایی آمریکا
    و برنده ی 47 جایزه دیگر
    تحلیل و بررسی از: سید علی فاطمی
    The Original, The Pianist, P!NK و 7 کاربر دیگر به این پست علاقمند بوده اند.
    Они говорят: "Зло преобладает, когда хорошие люди не в состоянии действовать."
    Что они должны сказать, "Evil преобладает"

امروز می‌خواهم به مصاف تزویر بروم که بدترین آفت دین است.
    تزویر با لباس دیانت و تقوا به میدان می آید.
    تزویر سکه ای دو روست که بر یک رویش نام خدا و بر روی دیگرش نقش ابلیس است.
    عوام خدایش را میبینند،
    و اهل معرفت ابلیسش ...
    و چه خون دلها خورد علی (ع) از این جماعت سر به سجود آیه خوان و به ظاهر متدین.
    تزویر به شما امان میدهد تا مقاومتتان را بشکند،
    پس از تسلیم، شک نکنید، گردنتان را خواهد شکست.
    یا ایها الذین آمَنو ...آمِنو

سخنان پایانی مختار در جمع مردم کوفه

مرکز شبکه و امنیت پارت شبکه پرداز
    دوربین مداربسته , نظارت تصویری , حفاظت پیرامونی , اعلام و اطفاء حریق , شبکه و زیرساخت
    دیتاسنتر , یو پی اس , برق بدون وقفه , هوشمند سازی ساختمان , دوربین مدار بسته

2. # ADS

ما زنده به آنیم که آرام نگیریم...
    Seyyedalif آواتار ها
    وضعیت : Seyyedalif آنلاین نیست.
    سپاس ها : 227
    سپاس شده 298 در 61 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 355 تاپیک

پاسخ : Cwa.88- تحليل و بررسي فيلـــــــم قوی سیاه (Black Swan)

این تحلیل تحت کپی رایت سایت سینماسنتر منتشر شده است لذا هر گونه کپی از این نوشته بدون مجوز نویسنده و سایت سینماسنتر CinemaCenter.ir نقض آشکار قوانین کپی رایت محسوب میگردد.

نام:  Black2.jpg
مشاهده: 893
حجم:  33.5 کیلو بایت
    تحلیل فیلم قوی سیاه
    تحلیل فیلم

از آغاز تصمیم به نگارش چنین تحلیلی، مهمترین موضوعی که به آن فکر می­کردم این بود که از کجا شروع کنم و آیا می­توانم تمام حرف­ ها ­را بازگو کنم؟ خوشبختانه «قوی سیاه» و آرنوفسکی فیلم و کارگردانی نیستند که نیاز به معرفی داشته باشند. بنابراین سعی می­کنم از حواشی بگذرم تا به اصل تحلیل برسم. ضمن این­ که این فیلم سرشار از المان­ ها و نماد هاست که به تناسب در لابه لای متن بیان خواهدشد.
    اجازه دهید طبق روال مورد علاقه­ ام؛ ابتدا به این بپردازم که داستان و هدف «قوی سیاه» چیست و به چه می­خواهد برسد؟ نینا، دختری جوان، پاک و زیبا در تلاش برای دستیابی و اجرای نقش قوی ملکه است و در آخر به نحو احسن این نقش را اجرا می­کند. همین؟ قطعا نه! شاخه­ ها و قصه­ ها و احساسات تنیده شده در فیلم، به قدری ریز اما اثر گذار هستند که نه می­توان به همه­ی آنها اشاره کرد و نه می­توان از کنارشان گذشت. اما این­ بار مانند فیلم «شبکه­ی اجتماعی» نیست که شما را در انبوه اطلاعات و داده­ های نه چندان مفید غرق می­کند، بلکه مثل تکه­های کوچک پازلی­ست که تنها در حضور همه­ی آنها می­توان به مفهوم عمیق و فلسفی فیلم پی برد و این خود امتیاز بزرگی محسوب می­شود.

با توجه به سیر داستان شاید بتوان «قوی سیاه» را این­گونه تعریف کرد: «قوی سیاه» داستان غلبه­ی روح باطنی شر بر خیر است. چنانکه در داستان می­بینیم که چگونه به تدریج دختر پاک و معصوم تبدیل به وجودی می­شود که برای رسیدن به تنها هدفش حاضر است دست به هر کاری بزند و در این راه، هم عوامل بیرونی و هم طینت درونی­ اش او را به سمت این تبدیل سوق می­دهد. شاید حتی بتوان گفت که عوامل بیرونی از قبیل نگاه­ های معنادار استاد و بعضی هم­ شاگردی­ ها، تمرین خانگی نامتعارفی که استادش مبنی بر تحریک جنسی برای او در نظر می­گیرد و یا رفتار آن پیرمرد در مترو، شرارت وجود نینا را آهسته آهسته بیدار می­کند. ولی از همه­ی اینها مهمتر، خواسته­ی خود نیناست که به این غلبه کمک می­کند. نینا بدون این­که خود متوجه باشد تمام تلاش خود را صرف تجلی شیطان درونش می­کند غافل از این­که شیطان وجودش «نقش» را بهانه کرده تا به تعبیر فیلم، در فرصتی مناسب تیغ را در قلب فرشته­ی درون نینا فرو کند.

اما یکی از عناصر مطرح و تأثیر گذار در فیلم، دختر دیگری است که لیلی نام دارد. مسأله­ ای که در مورد لیلی مهم جلوه می­کند، شخصیت به ظاهر «سیاه» اوست. استاد وقتی می­خواهد به کسی اشاره کند که اجازه داده است اغواگری درونش بدون محدودیت طغیان کند، به لیلی اشاره می­کند. یا اینکه درست وقتی لیلی وارد سالن می­شود، نینا که هنوز دختری معصوم و «سفید» است، تمرکزش را از دست می­دهد. جالب اینجاست که آرنوفسکی لباسی را که نینا می­پوشد سفید رنگ و لباس لیلی را سیاه انتخاب کرده است. پس با این شرایط در ابتدای امر، چیزی که به ذهن می­رسد این است که نینا نمادی است از خیر درون و لیلی نمادی است از شر درون و در برهه­ های مختلف شاهد آن هستیم که این شر، به خیر سوء قصد دارد؛ حتی می­خواهد او را از «صحنه» محو کند. حقیقتا آرنوفسکی چقدر هوشمندانه فضای «نمایش و اجرا» و «بازیگری» را انتخاب کرده است! در مرحله­ی بعد، داستان نمایشی که در شرف اجراست، چقدر شبیه به داستان کاراکتر های فیلم است! اما با پیش رفتن فیلم متوجه می­شویم که همه­ی اینها ابزاری است که مخاطب فریب ظاهر کار را بخورد، درست مثل نینا. ماجرا بطن عمیق­تری هم دارد.

نام:  Logo2.png
مشاهده: 1075
حجم:  31.6 کیلو بایت

اولین باری که نینا دچار توهم شد، زمانی بود که در ابتدای فیلم به خانه بر می­گشت. او زنی را در انتهای راه دید که به سمت او می­ آمد و بانزدیک شدنش به او، متوجه شد که زنی که به سمتش می­آمده، خودش بوده (یا صورت اوبوده). تکرار این اتفاق در طول فیلم در مکان­هایی است که مخاطب را متوجه این نکته می­کند که آن زن، روح شر درون نیناست. شب عیادت از آن ستاره­ی افول کرده­ ی نمایش را به یاد آورید که چطور «نینا» ی روی ویلچر نشسته با چاقو خود را زخمی می­کرد و اظهار می­کرد که موجود پستی است! یا شبی که نینا مست کرده و در پارتی شرکت کرده بود؛ هنگام آمیزش با توهم «لیلی»، مدام چهره­ی خودش را بر بدن لیلی می­دید و نمونه­ های دیگر در طول فیلم؛ همه حاکی از این مطلب است که روح شر درون نینا در تقلا برای آزاد سازی خود است و همه­ی آن توهمات زمینه­ های آزار رساندن روح شر به روح خیر نیناست. در حقیقت شرارت وجود او، دیگران را دستاویزی قرار می­داد که از طریق آنها بروز و ظهور کند.

سکانسی را به یاد آورید که نینا پس از به هم خوردن تعادلش در اجرای قوی سفید، لیلی را در اتاقش دید و از ترس از دست دادن نقش قوی سیاه او را کشت؛ نینا در آن سکانس چه کسی را کشت؟ لیلی را؟ خودش را؟ روح شرش را؟ یا روح خیرش را؟ آیا این که نینای معصوم کارش به جایی کشید که برای یک «نقش» حاضر به قتل شد، حکما به معنای زوال خیر وجودش و پیروزی شر درونش نیست؟ آری! نینا شیشه را در دل شخصی می­کند که همواره او را با نماد شر می­شناسیم، اما این مرگ ظاهری برای شیطان، سکوی پرتابی است که نینا را کاملا با وجود خود تطبیق دهد. این مرگ شیطان بود که توانایی اجرای نقش قوی سیاه را در نینا بالا برد. به طوری که خود دخترک از آن بانام «بی­عیب بودن» یا «کمال» یاد می­کند. به عبارت دیگر، این­ گونه مردن شیطان برای او عین زندگی است!
    اما در حال بررسی رویکرد دو قطبی خیر و شر و یافتن مصداق­ های آن در فیلم بودیم. ابتدا گفته شد که ظاهرا آرنوفسکی نینا را نماد خیر و لیلی را نماد شر معرفی می­کند. اما با بررسی بیشتر دیدیم که در حقیقت خیر و شر خود نیناست و همان­طور که پیشتر اشاره شد، فیلم داستان کشاکش خیر و شر درون نیناست که به تدریج سیاهی وجود نینا، سفیدی­اش را شکست می­دهد. با این توجه اجازه دهید که سؤال ابتدایی ام را دوباره تکرار کنم، هدف «قوی سیاه» چیست و به چه می­خواهد برسد؟
    این تحلیل تحت کپی رایت سایت سینماسنتر منتشر شده است لذا هر گونه کپی از این نوشته بدون مجوز نویسنده و سایت سینماسنتر CinemaCenter.ir نقض آشکار قوانین کپی رایت محسوب میگردد.

نام:  Logo1.png
مشاهده: 717
حجم:  4.2 کیلو بایت
    در قوی سیاه شخصیت­ هایی حضور دارند که بد نیست به آنها نگاهی بیندازیم.

مادر نینا، زنی است به شدت حساس و مقرراتی و در عین حال احساسی. زنی که ظوابط خودش را دارد و مایل نیست آنها شکسته شوند. اما این ضوابط مانع از آن نمی­شوند که او از احساسات مادری خود فاصله بگیرد، بلکه مانند بقیه­ی مادرها مدام پیگیر کارهای دخترش است و نگرانی او را دارد. اما رابطه­ی نینا با مادرش چگونه است؟ فضای حاکم بر خانه­ی نینا و نمایش ریز روابط او و مادرش بیانگر رابطه و وابستگی عمیق نینا به مادرش نیز هست. به­طوری که وقتی متوجه برگزیده شدنش برای نقش قوی ملکه می­شود، بدون هیچ مکثی، ابتدا به مادرش اطلاع می­دهد. این روابط در ابتدا خوب است اما به تدریج مشکل­ ساز می­شود، نه از این بابت که مادر بیش از حد جویای کار نیناست، که اصلا این­ گونه نیست، بلکه از زمانی­ که وجودی که همیشه برای نینا مایه­ی آرامش بود، تبدیل به احساس خطر می­شود. بله؛ اولین بار وقتی که نینا داشت تمرین نامتعارف استادش را امتحان می­کرد، حضور مادر برایش مایه­ی ترس و اضطراب شد. حضوری که با هوشیاری هم همراه نبود و مادر فقط در صندلی کنار تخت خوابیده بود! اگر فیلم را یک­ بار در ذهن مرور کنیم، می­بینیم که آن سکانس اولین خودنمایی و تلاش شیطان درون نینا برای بروز بود و پس از آن هر چه شیطان بیشتر خود را بر روح نینا مسلط می­سازد، رابطه­ی نینا با مادرش خراب­تر می­شود تا به سکانسی می­رسد که نینا اولین تیغ را از کتفش بیرون می­آورد. در آن سکانس، نینا نه تنها مادر را از اتاقش بیرون می­کند بلکه در برابر مقاومت مادر، حتی دست او را چند بار لای در فشار می­دهد و چقدر هماهنگ، درست با بیشتر شدن سیطره­ی شیطان در وجود نینا، رابطه­ی او با مادرش کمرنگ­تر می­شود و مادر که عملا تنها تکیه گاه و مأمن برای دختر بود، جای خود را با توهمات شیطانی عوض می­کند.

شاید اینجا بد نباشد به ظرافتی که آرنوفسکی با توجه به فضای موضوعی و روایتی فیلم در رابطه با نمادپردازی به کار گرفته است، اشاره­ای کنم. درطول فیلم شاهد به وجود آمدن زخم­ هایی بر بدن نینا هستیم و بعدا متوجه می­شویم که آنها، به دلیل حضور پرهای قوی سیاه در بدن نینا هستند. علاوه بر اشارات متعددی که این پرها دارند، دو پیام نظرم را جلب کرد. اول این­که در وجود هر کسی آن طینت شر حضور دارد و تنها منتظر فرصتی است تا بیدار شود و دوم این­که این بیدار شدن با اذیت­ها و زخم شدن­ ها همراه است اما در پایان خبری از درد نیست. به این نکته دوباره اشاره و اندکی بیشتر روی آن تأمل خواهم کرد.

اما برگردیم به کار خودمان. داشتیم به هرکدام از شخصیت­ها و تأثیر آنها بر شخصیت نینا نگاه می­کردیم.

استاد رقص نینا انسان خاصی نیست. اما بی­نهایت مبهم است. این ابهام، نه اینکه به ضعف فیلمنامه بازگردد، بلکه داستان تعمدا اطلاعات زیادی درباره­ی او به ما نداده و اجازه قضاوت کردن درباره­ی او را هم از ما گرفته است. نیت واقعی او، مثل خیلی چیزهای دیگر، تا پایان مشخص نمی­شود. بخشی از وجود او محو جذابیت ظاهری نینا شده و بخشی نگران اجرای نمایش است. هنگامی­ که او بارها به نینا توصیه می­کند که اغواگر باشد و اجازه دهد شرارت واقعا در وجودش جلوه کند و یا مستقیما با او درباره­ی آمیزش صحبت می­کند، نمی­دانیم که نگران کام­گیری شخصی است یا سر انجام اجرای نمایش. البته هر دو! درباره­ی این مسئله­ی ابهام آمیز هم باز سخن خواهم گفت.
    اما نینا حقیقتا در پی چیست؟ اگر به یاد داشته باشید، در ابتدای فیلم یک بار استادش به او می­گوید که در تمام این مدت او همه­ی حرکاتش را منظم و طبق قاعده انجام می­داده و هرگز خود را «رها» نکرده است. نینا در پاسخ می­گوید: «چون می­خوام بی نقص باشم.» با آوردن کلمه­ی بی نقص ناخود آگاه ذهنمان به سمت سکانس پایانی معطوف می­شود که دختر با صدایی مطمئن می­گوید: «من بی عیب بودن را حس کردم!» می­خواهم سؤال دیگری در کنار سؤال های بی­جواب قبلی مطرح کنم و بعد پاسخ همه­ی آنها را بررسی کنم. بی نقصی و کمال چیست؟ و آیا نینا حقیقتا به کمال رسید؟ دقیقا چه اتفاقی افتاد که نینا احساس بی نقصی کرد؟

به عقیده­ی من نینا بیشتر از اینکه به کمال رسیده باشد، به توهم کمال رسید. قبلا اشاره کردم؛ این مسأله ناشی از تحول روحی اوست. برای شیطان باید اعمال شیطانی هم کمال باشد و چیزی که نینا در اجرای قوی سیاه به ما نشان داد این بود که کاملا روح شیطانی در او حلول کرده و شرارت وجودی­اش تجلی یافته است. اینکه فیلم به طور غیر مستقیم راه رسیدن به کمال را فنا و نابودی ذات خیر می­بیند (یا حداقل تعادل بین خیر و شر) اتفاقی نیست. نینا معصومیتش را لکه دار کرد، رابطه­اش با مادرش را خراب کرد و بالاتر از همه وجود خود را به فنا داد و در عوض به توهم کمال رسید. این قطعا نتیجه­ی خوبی نیست. اما فیلم با زیبا نشان دادن ظواهر، بذر این فکر را در ذهن می­کارد. این فکر که: گاهی برای رسیدن به آن چیزی که دلت میخواهد از هر خط قرمزی عبور کن؛ تو موفق می­شوی! همان­گونه که با پایان یافتن فیلم صدای تشویق تماشاگران را هنوز می­شنویم!

مسأله­ی دیگر بحث تردید است. فضای حاکم بر فیلم فضای دلهره و اضطراب و تردید است. مدام عوض شدن چهره­ها نشان از همین مسأله دارد و مسائلی که تا آخر هم روشن نمی­شوند. آیا معلم نینا حقیقتا به او چشم داشتی دارد؟ آیا لیلی به نقش قوی سیاه چشم دوخته یا اینها توهمات نیناست؟ همین التقاط بین خیر و شر که در فیلم صورت می­گیرد بخش عظیمی از رسالت فیلم در ترویج تردید و توهم را بر دوش می­کشد. «قوی سیاه» فیلم فاخر و ظریفی است و آرنوفسکی درست مثل فیلم «چشمه»، لا به لای جذابیت­ های زیبای بصری، محتوایی و روایتی، با زیرکی برخی حرف­ های قابل تأمل را بازگو می­کند. از این رو شاید پاک­ترین فیلم او را «مرثیه­ای برای یک رؤیا» بشناسیم.
    اکنون احساس می­کنم به سؤالاتی که مطرح کردم پاسخ­ های قابل قبولی دادم. فیلم­های آرنوفسکی را باید دید، چرا که به قول دوستی، هر کدام­ شان یک کلاس درس سینما هستند. اما نباید از بذر فکری آنها غافل شد. استادی در کلاس داستان نویسی داشتم که کلاسش را با این جمله تمام کرد:

حواسمان باشد در عین اینکه آثارمان غرق درهنر باشد، در هیاهوی هنر غرق نشویم!

قطعا «قوی سیاه» فیلمی است که پتانسیل صحبت کردن بیش از این را دارد و حتی تحلیل نما به نما می­طلبد تا تمام ظرافت­ های هنری آن آشکار شود اما مجال آن در این نوشته نیست. آخرین نکته­ای که دوست دارم به آن اشاره کنم موسیقی بی­مانند کلینت منسل است که فیلم­ های دارن آرنوفسکی بدون آنها این­قدر زیبا به چشم نمی­آمدند. جسارت آرنوفسکی برای ساخت چنین فیلمی ستودنی است. شاید اگر هر کس دیگری بود نمی­توانست به این زیبایی از بازیگرش یک نقش دوگانه را بگیرد. منتقدی می­گفت حق نداریم بگوییم به احترام فلان فیلم کلاه از سر بر می­دارم؛ ولی من به احترام آرنوفسکی، ناتالی پورتمن و «قوی سیاه» کلاه از سر بر می­دارم!
    با تشکر از فرخ FFKIA بابت گرافیک و پرنیان عزیز "parnian"بابت ویراستاری

تحلیل و بررسی از سید علی فاطمی
    ویرایش توسط FFKIA : 07-17-2013 در ساعت 00:12
    FFKIA, Backstreetboy, P!NK و 17 کاربر دیگر به این پست علاقمند بوده اند.

و این ها که دنیای ما را ساختند...

دایی فرید
    P!NK آواتار ها
    وضعیت : P!NK آنلاین نیست.
    سپاس ها : 3,300
    سپاس شده 1,244 در 461 پست
    یاد شده
    در 5 پست
    تگ شده
    در 365 تاپیک

فیلم فوق العاده ای بود، بارها و بارها ارزش دیدن داره...

تحلیل هم مناسب بود... تشکر

5. 2 کاربر از پست مفید P!NK سپاس کرده اند .

P_Knight آواتار ها
    وضعیت : P_Knight آنلاین نیست.
    سپاس ها : 491
    سپاس شده 435 در 226 پست
    یاد شده
    در 1 پست
    تگ شده
    در 316 تاپیک

ممنون.اتفاقا دنبال تحلیل مناسب از این فیلم بودم.گذرا خوندم تحلیل زیبایی بود.بعدا کامل میخونم نظرمو میگم...
    <a href=http://forum.cinemacenter.ir/signaturepics/sigpic13490_5.gif target=_blank>http://forum.cinemacenter.ir/signatu...pic13490_5.gif</a>

7. 4 کاربر از پست مفید P_Knight سپاس کرده اند .

تنها ترین سردار
    ♚ReZa__SoLtAn♚ آواتار ها
    وضعیت : ♚ReZa__SoLtAn♚ آنلاین نیست.
    سپاس ها : 1,519
    سپاس شده 1,050 در 419 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 640 تاپیک

فیلم رو ندیدم ولی از قلمِ شیوای علی اقا لذت بردم

ورودتوت هم تبریک میگم به تیمِ تحلیل و ایشالا حضورتون ادامه دار باشه
    بـدنـم روز بـه روز کـبـود تـر مـی شـود . .از بـس.....خـودم را مـی زنـم . .بـه نـفـهـمـی !!!

9. 3 کاربر از پست مفید ♚ReZa__SoLtAn♚ سپاس کرده اند .

ایــستاده مــردن ..
    ADoLF آواتار ها
    وضعیت : ADoLF آنلاین نیست.
    سپاس ها : 3,447
    سپاس شده 2,143 در 951 پست
    یاد شده
    در 5 پست
    تگ شده
    در 486 تاپیک

جعبه مدال ها

سلام ..
    متاسفانه بعضی وقت ها به این جمله میرسم که نوشته، هر چقدر هم عالی ولی جواب گوی ارائه آنچکه در ذهن ما میگذره نیست.
    همان ابتدا پس از اکران به تماشای این فیلم نشستم. بعد از پایان، تقلا میکردم که بتونم دیدگاهِ اصلیم رو روی نوشته بیارم .. ولی نمیشد !
    راستش الان هم نمیشه و اگر نوشتن در مورد فیلم رو ادامه بدم، تبدیل به هذیان های یه ذهنِ پریشان میشه
    راستش به نظرم شما هم در این تحلیل نتوانستید تمام آن چیزی که در ذهن دارید رو به نگارش در بیاورید.
    همانطوری که خودتم در پایان اشاره کردی ..
    این فیلم سراسر، تحریک ذهنِ بینندست .. یا به تعبیرِ بهتر درگیر کردن بیننده !
    اما چیزی که برای من برداشت شد این بود که نینا، خوب و بدِ خودش بود.
    یکی از زیباترین آیه های قرآن اشاره میکنه که شیطان فقط وعده های دروغین به ما میده
    و آنچه که زیبا نیست رو زیبا جلوه میکنه .. و فقط خود انسانِ که تصمیم میگیره. ارزش اراده اینجا معنا یدا میکنه.
    انسان خیلی خیلی قشنگ میتونه خودش رو قانع بکنه .. برای هر کارِ خوب و بدی دلیلِ منطقی پیدا کنه !
    به نظرم بر خلاف اون چیزی که شما گفتی، شخصیتی مثل لیلی یه شرِ مطلق نیست !
    شاید لباسِ سیاه داشت و تحریک کننده ی ذهنِ نینا بود
    ولی فقط راه هایی رو چه درست و چه غلط جلوی نینا قرار میداد .. لیلی بازتابِ شخصیتِ پنهانِ نینا بود.
    مثلا مادر نینایک شخصیت خنثیِ مثبت داشت. در تقابل با لیلی کم میاورد ولی به هر حال کمی جلوه ی انسانیت نینا بود.
    و شخصی مانند مربی نینا، کاملا شر بود .. یک وکیل مدافع شبطان به تمام عیار !
    بر خلاف گفته استاد شما، من دوست دارم که در هنر غرق شم .. چون به نظرم بعضی وقت ها هنر خیلی فراتر از هنر میشه !
    این جمله شاید عجیب باشه ولی این فیلم بسیار بسیار شبیه به فیلم وکیل مدافع شیطان بود.
    وقتی شیطان چه با واسطه و چه شخصا دست به تحریک انسان میزنه
    در واقع گناهِ شیطان خیلی کمتر از ما انسان هاست. اون مغز متفکریه که فقط باعث میشه خود ما ذهن خودمون رو گول بزنیم.
    حالا اصلا بحثی مطرح میشه که اصلا شیطان وجود داره ؟
    شاید شیطان وجود نداره و آنجایی که انسایت انسان نباشه، حسی به نام شیطان به وجود میاد.
    نظرت چیه برادر ؟

بسیار سپاس از علی عزیز
    تحلیل خیلی خوبی بود .. انصافا خیلی لذت بردم.
    ولی همانطور که گفتم، احساس میکنم که خیلی بیشتر از اینها فیلم رو درک کردی
    ولی تو نگارشش به همون مشکلی که در ابتدا گفتم رسیدی
    مرسی .. بازم مرمیگردم
    ویرایش توسط ADoLF : 07-17-2013 در ساعت 01:04

آنان که میفهمند عذاب میکشند
    و آنان که نمیفهمند عذاب میدهند

11. 6 کاربر از پست مفید ADoLF سپاس کرده اند .

Seyyedalif آواتار ها
    سپاس شده 298 در 61 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 355 تاپیک

نقل قول نوشته اصلی توسط ADoLF نمایش پست ها
    سلام ..
    متاسفانه بعضی وقت ها به این جمله میرسم که نوشته، هر چقدر هم عالی ولی جواب گوی ارائه آنچکه در ذهن ما میگذره نیست.
    همان ابتدا پس از اکران به تماشای این فیلم نشستم. بعد از پایان، تقلا میکردم که بتونم دیدگاهِ اصلیم رو روی نوشته بیارم .. ولی نمیشد !
    راستش الان هم نمیشه و اگر نوشتن در مورد فیلم رو ادامه بدم، تبدیل به هذیان های یه ذهنِ پریشان میشه
    راستش به نظرم شما هم در این تحلیل نتوانستید تمام آن چیزی که در ذهن دارید رو به نگارش در بیاورید.
    همانطوری که خودتم در پایان اشاره کردی ..
    این فیلم سراسر، تحریک ذهنِ بینندست .. یا به تعبیرِ بهتر درگیر کردن بیننده !
    اما چیزی که برای من برداشت شد این بود که نینا، خوب و بدِ خودش بود.
    یکی از زیباترین آیه های قرآن اشاره میکنه که شیطان فقط وعده های دروغین به ما میده
    و آنچه که زیبا نیست رو زیبا جلوه میکنه .. و فقط خود انسانِ که تصمیم میگیره. ارزش اراده اینجا معنا یدا میکنه.
    انسان خیلی خیلی قشنگ میتونه خودش رو قانع بکنه .. برای هر کارِ خوب و بدی دلیلِ منطقی پیدا کنه !
    به نظرم بر خلاف اون چیزی که شما گفتی، شخصیتی مثل لیلی یه شرِ مطلق نیست !
    شاید لباسِ سیاه داشت و تحریک کننده ی ذهنِ نینا بود
    ولی فقط راه هایی رو چه درست و چه غلط جلوی نینا قرار میداد .. لیلی بازتابِ شخصیتِ پنهانِ نینا بود.
    مثلا مادر نینایک شخصیت خنثیِ مثبت داشت. در تقابل با لیلی کم میاورد ولی به هر حال کمی جلوه ی انسانیت نینا بود.
    و شخصی مانند مربی نینا، کاملا شر بود .. یک وکیل مدافع شبطان به تمام عیار !
    بر خلاف گفته استاد شما، من دوست دارم که در هنر غرق شم .. چون به نظرم بعضی وقت ها هنر خیلی فراتر از هنر میشه !
    این جمله شاید عجیب باشه ولی این فیلم بسیار بسیار شبیه به فیلم وکیل مدافع شیطان بود.
    وقتی شیطان چه با واسطه و چه شخصا دست به تحریک انسان میزنه
    در واقع گناهِ شیطان خیلی کمتر از ما انسان هاست. اون مغز متفکریه که فقط باعث میشه خود ما ذهن خودمون رو گول بزنیم.
    حالا اصلا بحثی مطرح میشه که اصلا شیطان وجود داره ؟
    شاید شیطان وجود نداره و آنجایی که انسایت انسان نباشه، حسی به نام شیطان به وجود میاد.
    نظرت چیه برادر ؟

بسیار سپاس از علی عزیز
    تحلیل خیلی خوبی بود .. انصافا خیلی لذت بردم.
    ولی همانطور که گفتم، احساس میکنم که خیلی بیشتر از اینها فیلم رو درک کردی
    ولی تو نگارشش به همون مشکلی که در ابتدا گفتم رسیدی
    مرسی .. بازم مرمیگردم

سلام به سهیل عزیز و ممنون از نظرتون.
    درست همنطور که اشاره کردید نینا خوب و بد خودش بود. و تمام فیلم داستان جدال این دو وجه درونی شخصیت نینا بود. اما بنده هم نگفتم لیلی شر مطلقه، اشاره هم کردم که فیلمساز با چند حربه ی ظاهری تلاش می کنه که ما تصور کنیم لیلی نماد شرارت مطلقه ولی بعد متوجه می شیم که همه چی خود نیناست.
    روح شر درون نینا در تقلا برای آزاد سازی خود است و همه­ی آن توهمات زمینه­ های آزار رساندن روح شر به روح خیر نیناست. در حقیقت شرارت وجود او، دیگران را دستاویزی قرار می­داد که از طریق آنها بروز و ظهور کند.

من هنوز هم نمی تونم قبول کنم که مربی نینا انسان بدیه. هر کاری که می کنه و هر دستوری که به نینا می ده شاید واقعا برای ایفای نقش باشه!
    در مورد حضور شیطان باید اعتراف کنم که به این وجه فیلم دقت نکرده بودم! این که اصلا شیطانی وجود نداره و خود نینا بود که فرشته و شیطان بود خودش یه بذر فکریه و خب مشخصه که بر اساس روایات و آیات من چنین تفکری رو قبول ندارم!
    باز هم خیلی ممنون از نظراتتون!

13. 5 کاربر از پست مفید Seyyedalif سپاس کرده اند .

ایــستاده مــردن ..
    ADoLF آواتار ها
    یاد شده
    در 5 پست
    تگ شده
    در 486 تاپیک

جعبه مدال ها

نقل قول نوشته اصلی توسط Seyyedalif نمایش پست ها
    سلام به سهیل عزیز و ممنون از نظرتون.
    درست همنطور که اشاره کردید نینا خوب و بد خودش بود. و تمام فیلم داستان جدال این دو وجه درونی شخصیت نینا بود. اما بنده هم نگفتم لیلی شر مطلقه، اشاره هم کردم که فیلمساز با چند حربه ی ظاهری تلاش می کنه که ما تصور کنیم لیلی نماد شرارت مطلقه ولی بعد متوجه می شیم که همه چی خود نیناست.
    روح شر درون نینا در تقلا برای آزاد سازی خود است و همه­ی آن توهمات زمینه­ های آزار رساندن روح شر به روح خیر نیناست. در حقیقت شرارت وجود او، دیگران را دستاویزی قرار می­داد که از طریق آنها بروز و ظهور کند.

من هنوز هم نمی تونم قبول کنم که مربی نینا انسان بدیه. هر کاری که می کنه و هر دستوری که به نینا می ده شاید واقعا برای ایفای نقش باشه!
    در مورد حضور شیطان باید اعتراف کنم که به این وجه فیلم دقت نکرده بودم! این که اصلا شیطانی وجود نداره و خود نینا بود که فرشته و شیطان بود خودش یه بذر فکریه و خب مشخصه که بر اساس روایات و آیات من چنین تفکری رو قبول ندارم!
    باز هم خیلی ممنون از نظراتتون!

ببین عزیزم در ابتدا بهت بگم که نوشته منُ با برچسب دین و مذهب نخون
    بنده با اندک اطلاعاتی که دارم نه در حد یک رد کننده دین هستم، و نه انگیزه ی بالایی برای پیوستن به یک دین‌ِ خاص دارم !
    اینُ صرفا جهت اطلاعت گفتم که نه تصور کنی من طرفدار دینی هستم و نه رد کننده اون
    اما حالا اگر شما صرفا با تعریفی که از شیطان در آیات و روایات اومده، این موجود رو میشناسید
    به نظر شما کارکتر هایی مانند مربی نینا یا لیلی از طرف اون آمدند ؟ یا حتی کاری رو میکنند که مورد تایید اوست ؟
    فکر میکنی در این سلسله اتفاقات، مقصر اصلی خود نینا باشه یا شیطان و فرستادگانش ؟
    اگر قبول کنیم که هر انسان با توجه به گفته قرآن، دارای عقل و اراده است
    و خودشه که برای هر کاری تصمیم میگیره، به نظرت تمام کارکتر های فیلم در مقابل نینا به حاشیه نمیرن ؟
    یعنی اگر تحریک کنندگی بقیه رو در مقابل عقل و اراده ی نینا در نظر بگیریم، به نظرت تصمیم گیرنده اصلی کیه ؟
    حتی اگه نینا با تحریک بقیه یه سری کارها رو بکنه، به هر حال خودش تصمیم گرفته و تمام اتفاقات پای اونه
    اگر نینا تصمیم میگیره که یه کار خوب بکنه (بُعد خیر) و تصمیم میگیره که یه کار بد بکنه ( بُعد شر) تمام به پای خودشه
    حالا پس بحث اراده و عقل کجاست ؟
    اگر کار خوب رو به عهده نینا بزاریم، باید کار بد هم به عهده اون بزاریم .. پس شیطان این وسط چی کارست ؟
    اگر شیطان درونی نینا اونو تحریک میکنه، خب یه خیرِ درونی هم باید اونو تحریک بکنه دیگه
    پس نمیشه نتیجه گرفت که خود نینا با دو شخصیتی که شما هم ذکر کردی
    خدا و شیطان خودشه ؟
    من فکر میکنم درک این قضیه برای خود آرنوفسکی یک سوال بزرگ بوده
    و اون با ساختن این فیلم خواسته با زبان سینما اونو واسه بیننده هم بیان کنه
    و در پایان با خودزنی نینا، اون به این نتیجه میرسه که این مسئله همچنان نیز حل نشده استو
    و تنها کاری که نینا برای رستگاری خودش انجام میده، پایان دادن به زندگیشه
    نظرت چیه علی جان ؟

15. 3 کاربر از پست مفید ADoLF سپاس کرده اند .

Seyyedalif آواتار ها
    سپاس شده 298 در 61 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 355 تاپیک

نقل قول نوشته اصلی توسط ADoLF نمایش پست ها
    ببین عزیزم در ابتدا بهت بگم که نوشته منُ با برچسب دین و مذهب نخون
    بنده با اندک اطلاعاتی که دارم نه در حد یک رد کننده دین هستم، و نه انگیزه ی بالایی برای پیوستن به یک دین‌ِ خاص دارم !
    اینُ صرفا جهت اطلاعت گفتم که نه تصور کنی من طرفدار دینی هستم و نه رد کننده اون
    اما حالا اگر شما صرفا با تعریفی که از شیطان در آیات و روایات اومده، این موجود رو میشناسید
    به نظر شما کارکتر هایی مانند مربی نینا یا لیلی از طرف اون آمدند ؟ یا حتی کاری رو میکنند که مورد تایید اوست ؟
    فکر میکنی در این سلسله اتفاقات، مقصر اصلی خود نینا باشه یا شیطان و فرستادگانش ؟
    اگر قبول کنیم که هر انسان با توجه به گفته قرآن، دارای عقل و اراده است
    و خودشه که برای هر کاری تصمیم میگیره، به نظرت تمام کارکتر های فیلم در مقابل نینا به حاشیه نمیرن ؟
    یعنی اگر تحریک کنندگی بقیه رو در مقابل عقل و اراده ی نینا در نظر بگیریم، به نظرت تصمیم گیرنده اصلی کیه ؟
    حتی اگه نینا با تحریک بقیه یه سری کارها رو بکنه، به هر حال خودش تصمیم گرفته و تمام اتفاقات پای اونه
    اگر نینا تصمیم میگیره که یه کار خوب بکنه (بُعد خیر) و تصمیم میگیره که یه کار بد بکنه ( بُعد شر) تمام به پای خودشه
    حالا پس بحث اراده و عقل کجاست ؟
    اگر کار خوب رو به عهده نینا بزاریم، باید کار بد هم به عهده اون بزاریم .. پس شیطان این وسط چی کارست ؟
    اگر شیطان درونی نینا اونو تحریک میکنه، خب یه خیرِ درونی هم باید اونو تحریک بکنه دیگه
    پس نمیشه نتیجه گرفت که خود نینا با دو شخصیتی که شما هم ذکر کردی
    خدا و شیطان خودشه ؟
    من فکر میکنم درک این قضیه برای خود آرنوفسکی یک سوال بزرگ بوده
    و اون با ساختن این فیلم خواسته با زبان سینما اونو واسه بیننده هم بیان کنه
    و در پایان با خودزنی نینا، اون به این نتیجه میرسه که این مسئله همچنان نیز حل نشده استو
    و تنها کاری که نینا برای رستگاری خودش انجام میده، پایان دادن به زندگیشه
    نظرت چیه علی جان ؟
    ببین سهیل من مباحثی رو که مطرح کردی کاملا قبول دارم... اما صحبت شما با صحبت من تضادی نداره. چرا که از ابتدا هم که خدا این جهان رو خلق کرد، برای انسان دو نفس قرار داد. اولی که از اون با نام نفس عماره یاد می شه. که خیلی جاها هم منظور از نفس همین نفس عماره است. این نفس که در وجد هر انسانی جز معصومین وجود داره، کار اصلی اش اغواگریه. قران هم می گه «ان النفس لامارةٌ بالسو ء» هرآینه نفس به بدی میل می دهد. و در کنار این هم همه (باز به جز معصومین) از نفسی بر خردارند به نام نفس لوامه. که کارش اینه که انسان رو از بدی باز داره. حالا این معنی اش این نیست که هر کس هم خداست و هم شیطان. شیطان این وسط از سر لج با خدا، قصدش فریب مردمه. باز همون طور که خودت گفتی شیطان هیچ وقت کسی رو مجبور به انجام کاری نمی کنه (برخلاف آنچه که تو بعضی سریالای ایرانی نشون دادن) فقط راه رو نشونش می ده. این نفس آدمه که انتخاب می کنه. بنابراین گناه، محصول مشترک شیطان و نفس عماره است. نمی دونم بحث حل شد؟

17. 2 کاربر از پست مفید Seyyedalif سپاس کرده اند .

ایــستاده مــردن ..
    ADoLF آواتار ها
    یاد شده
    در 5 پست
    تگ شده
    در 486 تاپیک

جعبه مدال ها

نقل قول نوشته اصلی توسط Seyyedalif نمایش پست ها
    ببین سهیل من مباحثی رو که مطرح کردی کاملا قبول دارم... اما صحبت شما با صحبت من تضادی نداره. چرا که از ابتدا هم که خدا این جهان رو خلق کرد، برای انسان دو نفس قرار داد. اولی که از اون با نام نفس عماره یاد می شه. که خیلی جاها هم منظور از نفس همین نفس عماره است. این نفس که در وجد هر انسانی جز معصومین وجود داره، کار اصلی اش اغواگریه. قران هم می گه «ان النفس لامارةٌ بالسو ء» هرآینه نفس به بدی میل می دهد. و در کنار این هم همه (باز به جز معصومین) از نفسی بر خردارند به نام نفس لوامه. که کارش اینه که انسان رو از بدی باز داره. حالا این معنی اش این نیست که هر کس هم خداست و هم شیطان. شیطان این وسط از سر لج با خدا، قصدش فریب مردمه. باز همون طور که خودت گفتی شیطان هیچ وقت کسی رو مجبور به انجام کاری نمی کنه (برخلاف آنچه که تو بعضی سریالای ایرانی نشون دادن) فقط راه رو نشونش می ده. این نفس آدمه که انتخاب می کنه. بنابراین گناه، محصول مشترک شیطان و نفس عماره است. نمی دونم بحث حل شد؟
    بــــله، تقریبا صحبت های خودم بود با اندکی تلخیص
    ولی خب مثل اینکه رو این مسئله که بقیه کارکتر ها فقط سیاهی لشگر بودن و تصمیم گیرنده ی نهایی
    نــیــنا بود و خیر و شر داستان رو خودش رقم میزد، به توافق رسیدیم.
    دیگه بیشتر از این رو این مسئله پیش بریم، بحث اعتقادی میشه
    و هیچوقت نمیشه روی اعتقاد همدیگه نظر بدیم .. هر دو تاش محترمه !
    علـــــی جان دو تا موضوع جالب دیگه که دوست دارم نظرت رو راجع بهشون بدونم
    و تو تحلیل بهشون اشاره نکردی رو مد نظر دارم
    ولی دیگه ندای وظیفه اومد و باید برم.
    فردا دوباره برمیگردم .. فرخ جان هم از الان واسه نظرات من و تو خط و نشون کشیده
    Seyyedalif, miladali328 و farzinjalil به این پست علاقمند بوده اند.

19. 2 کاربر از پست مفید ADoLF سپاس کرده اند .

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)