مرجع تخصصی سئو سپهر صنعت سهند Navid Mirzaaghazadeh تحلیلی کوتاه از فیلم Little Miss Sunshine

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 5 , از مجموع 5

موضوع: تحلیلی کوتاه از فیلم Little Miss Sunshine

بزرگترین دروغی که انسان به خودش هر روز میگه: ((فردا))
    redemption آواتار ها
    وضعیت : redemption آنلاین نیست.
    سپاس ها : 378
    سپاس شده 92 در 19 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 562 تاپیک

تحلیلی کوتاه از فیلم Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine فیلمیست لذت بخش و عمیق .

داستان فیلم در مورد یه خانواده ی درب و داغونه که میخوان دخترکوچکشون رو برای شرکت در مسابقه ای (احمقانه) شبیه همین "Miss universe" با خودشون سوار اتومبیل ونشون که از قضا از خودشون درب و داغون تر بکنن و برن به محل مسابقه.
    خلاصه توی این راه هر بلایی که فکرش رو بکنید سرشون میاد و یک جور کمدی تلخی رو برای ما در اعتراض به این مسابقه و کلا مسائلی از این دست به نمایش میزارن.

من میخوام در مورد نکته های ظریفی که بعد از دو بار دیدن این فیلم نظرم رو جلب کرد بنویسم و نمیخوام کل فیلم رو صحنه به صحنه نقل کنم چون زیاد از این کار خوشم نمیاد و متن طولانی وخسته کننده میشه و...

این فیلم در مورد روابط بین اعضای یک خانواده است خانواده ای که خیلی هم وجودش سینمایی و تصنعی نیست و همه ی ما یه چیزایی در موردش میدونیم!!! پدر این خانواده اسمش ریچارد و شغلش اینه که در مورد موفقیت و برنده بودن برای مردم صحبت میکنه ، که البته در این کار یه بازنده ی به تمام معناست!

در اوایل فیلم میبینیم که دایی فرانک (که در گذشته اقدام به خودکشی کرده) برای آلیو(دختر خانواده) که قرار به مسابقه بره میگه: "برات آرزوی خوش شانسی میکنم(Good Luck) " که با واکنش منفی ریچارد (که هنوز به بازنده بودن خودش پی نبرده) روبرو میشه و این جمله رو به طرزی تحقیر آمیز از ریچارد میشنوه :" این موضوع ربطی به شانس نداره , شانس اسمیه که بازنده ها به شکست هاشون میدن . این موضوع در مورد اینه که بخوای که برنده باشی و ... "

در ادامه ی فیلم میبینیم مدیر برنامه های ریچارد دست رد به سینه اش میزنه و میگه که تمام پولی که صرف تبلیغ کارت کردی رو ازدست دادی و کسی نمیخواد حرف های تو رو بشنوه ، وقتی که ریچارد میپرسه برای چی ؟ این پاسخ رو میشنوه که : "مشکل از حرفی که میزنی نیست ، مشکل از خود توست ، اونا تورو قبول نداره"

در جایی از فیلم میبینیم که پدر بزرگ (با بازی فوق العاده زیبا و اسکاری Alan Arkin) به آلیو که کمی در مورد پیروزی در مسابقه نا امید شده و فکر میکنه که یه بازنده است با این جمله ی زیبا امید میده :"بازنده کسی نیست که تلاش میکنه و شکست میخوره ،بازنده واقعی کسیه که انقدر از شکست خوردن میترسه که حتی تلاش هم نمیکنه!" از نظر من این جمله بسیار روحیه بخش تر و بهتر از جملات بی سر و ته و مبهم ریچارد در مورد موفقیت بود که البته علت اصلی نا امیدیه آلیو رو هم میشه همون جملات دونست!

در اواخر فیلم میبینیم که آلیو در حال آماده شدن برای رقابت با شرکت کننده های دیگست و همچنین ریچارد رو میبینیم که در اوایل مسابقه همراه با بقیه ی تماشاگران در حال تشویق دختر بچه هاست و هنوز از جهنمی که بهش وارد شده خبر نداره! با شروع شدن مسابقه و دیدن چهره های جذاب و زیبای دختر بچه های دیگه( به غیر از آلیو ) که آرایش غلیظ و نا مناسبی برای اون سن و سال دارند کم کم چهره ی خندان ریچارد مغرور که یکی از شعار هاش این بود که نباید شکست رو پذیرفت تبدیل به چهره ای مبهوت و بازنده میشه و البته چهره ی آلیو هم از این قاعده مستثنا نیست..
    .
    این خانواده ی درب و داغون تصمیم میگیرن که نذارن آلیو به روی صحنه بره که البته با مخالفت شریل (مادر خانواده) مواجه میشن به این ترتیب که شریل میگه باید بزاریم آلیو خودش تصمیم بگیره که البته آلیو هم تصمیم میگیره تلاش خودش رو بکنه و از باختن نترسه (با تشکر از پدر بزرگ) جالب این جاست که همون ریچارد مغرور که حالا با توجه به اتفاقاتی که توی این سفر پر درد سر به کلی عوض شده و از یه "انسانی که به خیال خودش موفقه" به یک "انسان" تغییر پیدا کرده برای آلیو آرزوی خوش شانسی میکنه، چیزی که خودش در ابتدای فیلم به شدت باهاش مخالف بود و اون رو برای بازنده ها میدونست!

در واقع این مسابقه تشکیل شده بود از افرادی که همه به همون حرف های اوایل فیلم ریچارد شبیه بودند اما ریچارد وقتی به این افراد که به نوعی آینه ی حرف های خودش بودند نگاه کرد تازه فهمید که چه احمقی بوده و نظرش به کل در مورد بازنده بودن و برنده بودن عوض شد و میشد از چهرش فهمید که اصلا از این افراد خوشش نمیاد ، نکته ی جالبی که اینجا نظر من رو جلب کرده اینه که در واقع علت اصلی این که ریچارد نتونست توی کارش هم موفق بشه همین نکته بود که ریچارد فقط داشت شعار این موفقیت پوچ رو میداد و خودش انسان پستی مثل حرف هایی که میزد نبود مثل همین دیالوگی که از مدیر برنامه هاش هم شنید "مشکل از حرفی که میزنی نیست ، مشکل از خود توست ، اونا تورو قبول نداره"

پس در واقع فیلم میخواد این رو به ما بگه که که شخصیت ریچارد با حرف های خودش که پایه و اساس ذهنیت افرادی نظیر مسئولان همین مسابقه ی احمقانه ست یکی نیست و ریچارد انسانی خوش قلبه که فقط در مسیری غلط قدم گذاشته و همون بهتر که حرف هاش با عملش و شخصیتش یکی نیست و نتونست توی شغلش موفق باشه!!!

در اواخر فیلم شاهد گفتگوی دایی فرانک و دوواین (پسر خانواده) در مورد زندگی و سختی های اون هستیم( که البته کمی شعار زده به نظر میاد ) , دوواین به فرانک میگه بعضی وقتا آرزو میکنم ای کاش میشد به یه خوابی برم که از این مقاطع سخت زندگیم که شامل دبیرستان و این جور مزخرفاته بگذرم و بعد بیدار شم و همه ی اینا بدون این که من تجربشون کرده باشم خود به خود گذشته باشند! که اینجا فرانک از یه نویسنده نقل قول میکنه و میگه : "توی زندگیم برای من لحظاتی که توشون آسودگی داشتم و راحت گذشتند هیچ ارزشی ندارند و شخصیت من از روزهای سخت زندگیم تشکیل شده و اون روزها هستند که ارزش زیادی برام دارند." این متن کل محتوای فیلم رو در خودش گنجونده و در واقع همه ی اون سختی هایی که این افراد در طی سفر کشیدند اونها رو به انسان های بهتری تبدیل کرده...

و اما یکی از چیزهایی که از این فیلم دلچسب با فیلم نامه ای شاهکار و بازی های چشم نواز میتونیم یاد بگیریم رو میشه در اتومبیل ون(با تاکید فیلم بر روی این ون در پستر ها ی این فیلم میشه فهمید که فیلم هم این ون رو خیلی مهم میدونسته) این خانواده خلاصه کرد که در میانه فیلم خراب میشه و تنها راه برای روشن شدنش اینه که در سراشیبی قرار بگیره و اعضای خانواده هلش بدن , این عمل به نوعی سقوط و بد بختی و بازندگی رو در ذهن تداعی میکنه اما در ادامه شاهد بودیم که همین امر چقدر باعث شادی و دور هم بودن این خانواده شد و این لحظات جزو شاد ترین لحظات فیلم بودن در حالی که در ظاهر نباید چنین می شد, و حتی در جایی از فیلم پدر بزرگ از آلیو بعد از هل دادن پرسید:"خوش گذشت" و آلیو با شادی پاسخ مثبت داد! پس میبینیم که بازنده بودن همیشه اونقدر هام بد نیست و بعضی وقتا خیلی هم خوش میگذره!!!

پایان

2. # ADS

jasem آواتار ها
    وضعیت : jasem آنلاین نیست.
    سپاس ها : 474
    سپاس شده 107 در 34 پست
    یاد شده
    در 4 پست
    تگ شده
    در 407 تاپیک

پاسخ : تحلیلی کوتاه از فیلم Little Miss Sunshine

بسیار ممنون از تحلیل خوبی که داشتی.خلاصه نویسی وپرداختن به نکات مهم فیلم از مواردی که خیلی دوس دارم رعایت بشه چون در غیر این صورت واقعا خسته کننده میشه و خوشحالم که شما این کار رو کردید.فیلم رو هم دیدم نکته های زیادی برای ادم ها داره البته این نکته ها بیشتر برای افرادی که تو خانواده های غربی زندگی کردن و البته نکته های بسیار ظریف و اموزنده ای هم هست در کل فیلم خوبی بود.با تشکر

4. 2 کاربر از پست مفید jasem سپاس کرده اند .

منو بشنو از دور... دلم میخواهدت!
    The Original آواتار ها
    وضعیت : The Original آنلاین نیست.
    سپاس ها : 4,513
    سپاس شده 2,964 در 898 پست
    یاد شده
    در 10 پست
    تگ شده
    در 701 تاپیک

ممنون امیر جان تحلیل خوبی بود ولی ساده و خیلی کم
    حرفای من کلا اسپویل داره اگه کسی ندیده فیلمو نخونه!!!!!
    این فیلم خیلی فیلم عمیقی بود ... به نظرم از خیلی از صحنه ها نمیشد به سادگی گذشت و همونطور که گفتی یه کمدی تلخ...
    شخصیت ریچارد طوری بود که من اوایل حالم ازش به هم میخورد!!‌ اتفاقا حرفایی که میزد ضعیف بودنشو نشون میداد. فیلم پر از صحنه های زیبا بود . و به نظرم زیباترینشون صحنه ای بود که دووین میفهمه کوررنگی داره... و بعدش هم مرگ پدربزرگ تو اون وضعیت درب و داغون واقعا بد بود!!!!
    کاش از سکانس رقص هم توضیح میدادی که چقدر این صحنه جالب بود دختره اولش میگه که من این رقصو تقدیم می کنم به پدربزرگم .... و رقصی که می کنه چیزیه که همه رو متعجب می کنه و یکی از خنده دارترین لحظاته!!!!!

6. 3 کاربر از پست مفید The Original سپاس کرده اند .

redemption آواتار ها
    سپاس شده 92 در 19 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 562 تاپیک

جاسم و دریای عزیز از هر دوی شما تشکر میکنم که نظراتتون رو گفتیدم ، من توی این تحلیل سعی کردم به لایه ی دوم این فیلم و مطالب عمیق تر که با یک بار دیدن شاید نشه بهشون رسید بپردازم و از معرفی و تعریف داستان و صحنه ها ی جذاب و این جور چیزاش پرهیز کنم چون از نظر من تحلیل با معرفی و نقد فرقش در همینه! در مورد کوتاه بودنش هم باید بگم حق با شماست ولی من خودم سعی کردم کوتاه و سر راست بنویسم تا خسته کننده نباشه ...

8. 2 کاربر از پست مفید redemption سپاس کرده اند .

redemption آواتار ها
    سپاس شده 92 در 19 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 562 تاپیک

و البته باید بگم این تحلیل فقط در مورد یکی از ابعاد مختلف فیلمه و همونطور که متوجه شدید این بعد برد و باخته.

10. کاربر روبرو از پست مفید redemption سپاس کرده است .

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)