مرجع تخصصی سئو سپهر صنعت سهند Navid Mirzaaghazadeh مایا، تمدنی اسرار آمیز

صفحه 1 از 9 123 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 88

موضوع: مایا، تمدنی اسرار آمیز

 1. #1
  مرا در گورستان سگها دفن کنید شاید دمی در میان با وفایان عالم باشم
  SovRan آواتار ها
  وضعیت : SovRan آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jul 2010
  محل سکونت : همه جای ایران سرای من است
  نوشته ها : 1,337
  سپاس ها : 3,252
  سپاس شده 4,260 در 923 پست
  یاد شده
  در 1 پست
  تگ شده
  در 725 تاپیک

  مایا، تمدنی اسرار آمیز

  نام: 4064.jpg نمایش: 4967 اندازه: 26.1 کیلو بایت


  قوم مایا
  در سال 1839 میلادی فردی کنجکاو به نام "جان ل،استیفنس" که در زمان خود از معدود افرادی به شمار می رفت که در مورد شهر های متروک مایاها خوانده بود،به همراه دوست خود "فرد ریک کتروود" با سفر به جنگل های انبوه دهکده "کوپن" واقع در هندوراس و در نزدیکی مرز گواتمالا،با تحمل رنج و سختی بسیار موفق به کشفت دوباره ی شهر های افسانه ای این قوم از زمان یورش اسپانیایی ها به آمریکای مرکزی شد.همزمان با انتشار سفر نامه استیفنس و آگاهی عموم از وجود تمدنی درخشان در اعماق جنگل های آمریکای مرکزی،طرح سوالات پیرامون منشاء آن آغاز شد،چرا که هیچ کس تصور نمی کرد بومیانی که پیشرفته ترین سلاحشان در مقابل مهاجمان غربی تبر زرین بود،دارای نیاکانی متمدن آن هم ،هم تراز و حتی پیشرفته تر از پدران خود آن ها باشند.


  نام: 4065.jpg نمایش: 2985 اندازه: 35.6 کیلو بایت


  سکونت گاه مایاها
  سکونت گاه های اصلی مایا شامل نواحی جنوبی مکزیک،گواتمالا،و قسمت هایی از کاستاریکا و هندوراس بوده است.اغلب مردم از طریق بازرگانی امرار معاش می کردند.سیب زمینی،آووکادو و نوعی سیب زمینی شیرین محصولات عمده کشاورزی آن ها را تشکیل می داد،ولی غذای اصلی آن ها ذرت وحشی بود که به آن ذرت مقدس هم می گفتند.
  مایاها دارای رسومی عجیب و در پاره ای موارد دردناک بودند.آن ها جمجمه ی فرزندان خود را در دوران شیر خوارگی با بستن آن در میان دو قطعه چوب،تخت و هموار می کردند،و نیز با قرار دادن گلوله ای از موم میان دو چشم خود،آن ها را از ظاهر طبیعی خارج یا اصطلاحا چپ می کردند.آنان همچنین با گذاشتن پارچه های داغ برروی صورت از رشد ریش خود جلوگیری به عمل می آوردند. کاهنان مایا،در مواقع خشکسالی کودکان و مردان جوان را قربانی خدای باران می کردند.این نگون بختان به طور زنده، و یا گاهی با بدن های تکه تکه شده،به درون چاهی پر از آب به عمق بیست و چهار متر پرتاب می شدند تا بلکه رضایت این ایزد غضب آلود جلب شده و دگر باره باران بر زمین های تشنه قوم ببارد.
  خط تصویری مایا
  مایا ها مانند مصریان از خط تصویری(هیروگلیف)استفاده می کردند.آنان نوشته های خود را بر روی پوست درخت انجیر می نگاشتند و آن ها را به شکل آکاردئونی صحافی می کردند.در حال حاضر فقط دویست و هشت صفحه از دست نوشته های آن ها باقی مانده است که در موزه ها و درگوشه و کنار دنیا نگهداری می شود.بسیاری از کتاب های آنان طی دادگاهی در قرن هفدهم میلادی به فرمان اسقف(دیه گو دو لاندا)،به عنوان کتاب های جادوگری توقیف و سوزانده شد.محققان خوش شانس بودند که تعدادی از کتاب های مایا توسط اسپانیایی ها به اروپا آورده شده بود،چرا که این کتاب ها کمک شایانی در رمز گشایی این خط کرد.آن ها دارای دو سیستم عددی خاص بودند.اعداد آنها از نقطه و خط تشکیل می شد.که در آن،نقطه در بالای خط قرار می گرفت.به عنوان مثال برای عدد 1 یک نقطه،عدد2 دو نقطه و برای عدد 5 از یک خط تیره استفاده می شد. بنابر این عددی مانند18 به صورت سه خط تیره با سه نقطه بر بالای آن نوشته می شد.آنان همچنین به طور شگفت انگیزی در محاسبات خود از عدد صفر نیز استفاده می کردند،که یکی از عوامل مهم انجام چنین محاسبات دقیقی بوده است.
  از تقویم بسیار شگفت انگیز قوم مایا بدانید. تقویمی که تا چهارصد میلین سال آینده را به دقیق ترین شکل ممکن محاسبه کرده بود! تاریخ آغازآن برابر با 3113 سال قبل از میلاد است!آنان طول دقیق یک سال خورشیدی را 2420/365 می دانستند که بسیار نزدیک به محاسبات امروزی ما2422/365 است!تقویمی که اساس آن بر حسب گردش سال بوده و هر 374 هزار سال یکبار تکرار می شده است.آنها این قاعده را در ساختمان اهرام نیز لحاظ داشته اند،بدین ترنیب که در هر روز یک پله و در هر یک ماه یک سکو اضافه می شده،و چون هرم دارای چهار طرف است، در نتیجه مجموعا 364 پله ساخته می شده که با آخرین سکویی که بر بالای معبد قرار می گرفته است،جمعا 365 پله برابر 365 روز سال می شده است. یک سال خورشیدی مایا شامل هجده ماه بیست روزه، و پنج روز برای انجام مراسم مذهبی خاص پایان سال بوده است.
  در اختر شناسی نیز مایاها پیشتاز دنیای باستان بوده اند.رصدخانه ی سه طبقه "چیچن"با سقفی گنبدی شکل،بسیار شبیه رصدخانه های امروزی ماست.آنها آگاهی کاملی نسبت به زمان گرفت های خورشید و ماه،سیستم منظومه ی شمسی و صور فلکی داشتند.منجمان مایا براین باور بودند که اقتران سیارات منظومه ی شمسی در تاریخی برابر با سال 2012 میلادی،باعث نابودی تمدن در اثر به زیر آب رفتن خشکی ها می شود.اقتران پدیده ای نجومی است که در آن سیارات به گونه ای آرایش می یابند که همگی به همراه خورشید در یک راستا قرار می گیرند.امروزه می دانیم که بروز این پدیده باعث ایجاد اختلالاتی در خورشید از قبیل افزایش طوفان های خورشیدی و نیز به وجود آمدن تغییراتی در میدان مغناطیسی آن می شود .نتیجه این تغییرات،تاثیر آن بر سنگ های مذاب پوسته ی زمین و ایجاد فشار های بیش از حد است که سبب وقوع زلزله های مهیب بر روی زمین،بالا آمدن سطح آب دریاها و سرانجام به زیر آب رفتن خشکی ها می شود؛فاجعه ای که مایاها اعتقاد دارنددر گذشته های دور هم رخ داده است.


  نام: 4067.jpg نمایش: 5219 اندازه: 24.6 کیلو بایت  منشاء قوم مایا
  هیچ کس به درستی نمی داند مایاها از کجا آمده اند.عده ای معتقدند که آنان از سیبری و با گذر از از جزایر آلئوسین وارد آلاسکا شده اند و سپس به سمت آمریکای مرکزی حرکت کرده اند.عده ای نیز آنان را از اهالی جزایر پولینزی واقع در اقیانوس آرام میدانند.برخی به واسطه وجود تصاویری شبیه به فیل در میان نقوش آنان،هندوستان را مسکن اولیه این قوم می دانند.حتی پاره ای شباهت ها نیز میان سبک بناهای آنها با بناهای جنوب شرقی آسیا، ویژه کامبوج وجود دارد.در میان کاندیدا نام "آتلانتیس"نیز دیده می شود.گروهی از محققان عقیده دارند اهالی آتلانتیس پس از به زیر آب رفتن آن قاره،به سوی آفریقا و آمریکای جنوبی مهاجرت کرده و تمدن های مصر باستان و مایا را پایه گذاری کرده اند.ساخت هرم های بزرگ و دفن پادشاهان خود در آنها،از اشتراکات بارز میان مصریان و مایاهاست که باعث طرح این نظریه شده است. بر اساس افسانه های مایا،انها در ده هزار سال قبل دارای تمدن بسیار پیشرفته ای بوده اند.در داستان های آن ها از مردمانی سفید پوست سخن به میان رفته که سوار برکشتی هایی به شکل مار،به آن ناحیه وارد شده اند.این مردم لباس های عجیبی به تن داشته و به پیشانی خود نیز علامتی شبیه به مار بسته بودند.بومیان این تازه واردان را"چین"خطاب کرده،و نام محلی را که آنان از کشتی پیاده شدند"تمونه چن"نهاده بودند.چنین به نظر می رسد که زمانی بیگانه ای در بین قوم مایا ظاهر شده باشد.مایاها او را "کوکولکن" (مارپردار) و مکزیکی ها "کوتزال کو آتل"(کوتزال- مار مرغ آسا) می نامیدند. به روایتی،می یک اسیر جنگی بود که مایاها قصد قربانی کردن او را داشتند،اما با خوش شانسی موفق شد از مخمصه جان سالم به در ببرد.پس از این واقعه،مایاها به وی چون یک خدا نگریستند؛کوکولکن فرمانروای این قوم شد و به آموزش علوم و فنون به مردم پرداخت.روایت دیگری نیز وجود دارد که وی را مسافری از ستارگان میداند.در مکزیک و در معبد کتیبه ها،سنگ قبری کشف شده که بر روی آن تصویری از کوکولکن حک شده است،و بنابر تفسیر باستان شناسان،وی را در حال سفر به جهان پس از مرگ نشان می دهد.به هر حال این بیگانه هر که بود نقش غیر قابل انکاری در شکوفایی تمدن مایا داشتهاست.متاسغانه این که مایا به کجا رفته اند نیز به صورت معمایی حل نشده باقی مانده است.ثابت شده شهر های آنان به خاطر قحطی و بیماری،بلایای طبیعی یا جنگ و خونریزی از بین نرفته،بلکه ساکنانشان آن مناطق را ترک کرده اند.حال کدام عامل باعث شده ملتی،شهر هایی با آن معابد و اهرام بزرگ،باغچه ها و آبنماهای زیبا،خیابان های عریض و سنگ فرش شده،استادیوم های ورزشی،سیستم فاضلاب و آبرسانی پیشرفته و...را رها کرده و به مکانی نامعلموم مهاجرت کنند؟و چگونه یک اجتماع دور افتاده از دنیای متمدن قدیم،به چنین سطحی شگفت از معرفت و دانش دست یافته و همه باستان شناسان و دانشمندان را حیرت زده کرده است؟مردمانی اسرار آمیز با سرآغاز و سرانجامی نا معلوم که خود را اربابان زمین نامیده اند.به راستی آیا زمان باز نگری در کتاب تاریخ بشر و شکل گیری تمدن آن فرانرسیده است؟  نام: 4069.jpg نمایش: 3609 اندازه: 27.5 کیلو بایت
 2. 9 کاربر از پست مفید SovRan سپاس کرده اند .


 3. # ADS
   

 4. #2
  m_a1100 آواتار ها
  وضعیت : m_a1100 آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jul 2010
  محل سکونت : mashhad
  نوشته ها : 704
  سپاس ها : 2,057
  سپاس شده 1,285 در 459 پست
  یاد شده
  در 0 پست
  تگ شده
  در 386 تاپیک

  پاسخ : مایا، تمدنی اسرار آمیز

  خوب در ادامه ی بحث هم من چیزهایی رو اضافه کنم:
  مایا نام مجموعه‌ای از اقوام سرخپوست در جنوب مکزیک و شمال آمریکای مرکزی است. مایاها از مشهورترین قبایل بوده‌اند.آنان شهرهایشان را در دل جنگلهای بارانی می‌ساختند. فرزندان آنها،هنوز هم در این منطقه‌ها زندگی می‌کنند. قوم مایا از جمله تمدن‌های بسیار پیشرفته آمریکای مرکزی بود. دست آوردهای مایاها در هنر،معماری،نجوم و ریاضیات بسیار چشمگیر بود.
  نخستین مایاها در دولت-شهرهایی زندگی می‌کردند که به احتمال زیاد پادشاهان روحانی آنها را رهبری می‌کردند. شواهدی از این دولتها در حدود ۲۵۰ میلادی در دست است؛ مثل ستون‌های سنگی که به امر حکمرانان برافراشته شدند تا آنان موفقیتهایشان را بر آنها ثبت کنند. طی چند نسل، مایاها شهرهای بزرگی چون تیکال (نام قدیمی گواتمالا) ساختند که جمعیت آن به ۵۰ هزار نفر می‌رسید. مایاها در سرتاسر شبه جزیره یوکاتان تا اقیانوس آرام پخش شده بودند.
  ثروت مایاها از بازرگانی و کشاورزی بود. چنان که ۱۵۰۰ سال پیش از میلاد، مردم این منطقه ذرت وحشی پرورش می‌دادند که غذای اصلی آنها بود. دانه‌های ذرت را می‌پختند و یا برای تهیه حلیم آسیاب می‌کردند.کشاورزان مایا سیب زمینی، لوبیا سبز، آووکادو و سیب زمینی شیرین پرورش می‌دادند. آنان برای کار کردن در مزرعه، جانوران اهلی نداشتند؛ اما جانوران وحشی را شکار می‌کردند و ماهی می‌گرفتند. اغلب مردم در کلبه‌های جنگلی زندگی می‌کردند و فقط برای شرکت در بازارهای خرید و فروش یا مراسم مذهبی به شهر می‌رفتند.
  بزرگان دینی مایا آموخته بودند که چگونه سال خورشیدی، ماه قمری و حتی حرکتهای سیاره زهره را محاسبه کنند. مایاها برای این محاسبه‌ها، ریاضیات ترکیبی را بکار می‌گرفتند و ماهرانه تر از سایر ملتهای آمریکایی، از خط (نوشتار)، استفاده می‌کردند. حدود سال ۸۰۰ میلادی، برخی از شهرهای جنوبی تمدن مایا متروکه شدند. تا سال ۹۵۰ میلادی هم بیشتر شهرهای بزرگ ویران گردیدند. دلیل این موضوع مشخص نیست. مردم منطقه به زندگی در سرزمین مادری خود، اما در روستاها، ادامه دادند. تجدید حیاتی در تمدن مایا، در حدود سال ۱۲۰۰ میلادی بوجود آمد. اما پس از آن، در قرن شانزدهم، قلمروی مایا بدست مهاجمان اسپانیایی فتح شد.
  منبع: کتاب دانشنامه کلید دانش،چاپ سوم:بهار ۱۳۸۶

 5. 6 کاربر از پست مفید m_a1100 سپاس کرده اند .


 6. #3
  مرا در گورستان سگها دفن کنید شاید دمی در میان با وفایان عالم باشم
  SovRan آواتار ها
  وضعیت : SovRan آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jul 2010
  محل سکونت : همه جای ایران سرای من است
  نوشته ها : 1,337
  سپاس ها : 3,252
  سپاس شده 4,260 در 923 پست
  یاد شده
  در 1 پست
  تگ شده
  در 725 تاپیک

  پاسخ : مایا، تمدنی اسرار آمیز

  چیز زیادی در مورد اون پیش گویی وجود نداره ولی چیزهایی که تویه سایت های مختلف نوشته شده اینه که :

  پیشگویی می گه: تو 21 دسامبر سال 2012 این زندگی روی کره زمین به اتمام میرسه و یک دوره جدید زندگی روی زمین شروع می شه. تو چند تا سایت خوندم کهاین دوره جدید پر از صلح و عشق و آرامش و پیشرفت هست. (مصداق حرف یکی ازسیاستمداران آمریکایی که پایان بحران مالی آمریکا رو صلح و آرامش تو دنیامی دونست).
  حالا چند تا نظریه دیگه هم هستند که به تفضیل روشون بحث می کنیم.
  استاد کلاس #c اطلاعاتی در این مورد داشت، جالبه که گفت ما به ناسا یهایمیل فرستادیم و پرسیدیم که آیا سال 2012 اتفاقی تو کهکشان خواهد افتاد؟ناسا پاسخ داده بود که نارسایی هایی مشاهده می شن ولی نمی تونیم تائیدکنیم که این اختلالات آسیبی به زمین می رسونن یا نه!
  مایاها معتقد بودند که زمین از 5 دوره تشکیل شده، پایان هر دوره یه اتفاقخیلی بد می افته و دوره جدید شروع می شه. جالب اینجاست که 2012 پایان دورهپنجم هست! و ما وارد دوره ششم خواهیم شد، گفته می شه تمدن حاضر از بینخواهد رفت تا دوره ششم شروع بشه! (تو ویدئو اشاره شده به زمین لرزه هایبزرگ)
  البته نگاههای خیلی مثبتی هم به قضیه شده و بعضی هم اصلا این گفته روکاملا رد می کنند. منظور ما هم این نیست که شما رو از زندگی ناامید کنم یاصحت این بحث رو اثبات کرده باشم. اینها همه نتایج تحقیقات شخصی می باشد کهخودتان هم میتونید انجام بدید و خیلی امکان داره که چون مثلا روی یک نظریهنادرست پی ریزی شده کلا نادرست باشه ولی به هر حال شواهد و مدارک موجودانسان رو از ساده از کنار این قضیه گذشتن منع می کنه.

  علم سرشار مایا بخصوص از نجوم اونها رو قومی آگاه و متمدن ساخته بود.البته قضیه ترک مایا از محل زندگیشون هم یک قضیه خیلی معروف هست که دلایلبسیاری براش بیان شده

  گفته می شه پایان دوره دوم توسط هوا بوده (منظور نارسایی های جوی) دورهسوم با آتش و دوره چهارم با سیل تموم شدند، لذا نظریه های زیادی مبنی براینکه دوره پنجم با زلزله از بین بره جاری هست.
  دوتا چیز جالب هم دیدم: یکی اینکه مایا حتی زمان سقوط قوم خودشون روپیشبینی کرده بودند و عجیب تر از همه: جنگهای جهانی رو هم پیش بینی کردهبودند. البته دقت کنید که اتمام دنیا به این معنی نیست که همه چیز از بینمی ره، حتما شروعی خواهد بود، برای دوره ششم و هنوز مطمئن نیستیم که ایندوره چه چیزی را به ارمغان خواهد آورد.
  خوب، اگه از یه منظر دیگه هم نگاه کنیم برای اینکه اثبات بشه این دوره نمیتونه واقعا اتمام باشه، بلکه فقط تعویض دوره هست، بحث دین و اعتقادات هست.  پی نوشت 1: طبق شواهد و مدارکی که تو کتاب “ارابه خدایان توسط اریک فوندانیکن” ارائه شده، مایاها ناگهان از محل زندگی خودشون بصورت دسته جمعیکوچ کردند، همون تصویر فضانودری که بالا اشاره کردم، بعلاوه علم سرشارمایا + خیلی از مدارک که پیشنهاد می کنم از تو کتاب بخونید تقریبا می شهادعا کرد که مایاها خدایانی داشتند. خدایانی که از آسمون اومده بودند، یابهتر بگم، یکسری موجودات متفکر که اون زمون که انسان نیمه وحشی بوده بررویزمین فرود اومدند و علم خودشون رو در اختیار مایا قرار دادند، وگرنه اونپیشرفت های مایا رو که بهتون گفتم تصور کنید برای یک سری انسان های نیمهوحشی دسترسی براشون چقدر می تونه دور از ذهن باشه. در ضمن علت کوچ دستهجمعی مایا رو هم می شه یک فشار روحی قلمداد کرد، فشاری که مایاها برایبرگشت خدایان تحمل کردند ولی وقتی دیدن که از خدایان خبری نشد همشون بهنوعی روحیه خودشون رو از دست دادن و اونجا رو که به خاطر خدایان آباد کردهبودند و همه جا نشانه هایی از اونها براشون بود ترک می کنند.

 7. 9 کاربر از پست مفید SovRan سپاس کرده اند .


 8. #4
  RASHNO آواتار ها
  وضعیت : RASHNO آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jul 2010
  محل سکونت : کرج
  نوشته ها : 3,070
  سپاس ها : 6,228
  سپاس شده 6,215 در 2,018 پست
  یاد شده
  در 2 پست
  تگ شده
  در 763 تاپیک

  پاسخ : مایا، تمدنی اسرار آمیز

  مطالب خوبی بود. خیلی از خوندنش لذت بردم. همیشه عاشق این تمدن های امریکای مرکزی بودم. من کتاب ارابه خدایان رو خوندم و این علاقه اونجا تشدید شد.
  ممنون از این مطلب مفید و به جا.
  ویرایش توسط RASHNO : 08-23-2010 در ساعت 01:45


  دوباره خواهيم روييد...
 9. #5
  خدا کند که بدانی چه قدر محتاج است، نگاه خسته ی من بر دعای چشمانت..
  .:mAysAm:. آواتار ها
  وضعیت : .:mAysAm:. آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Aug 2010
  محل سکونت : فعلاً بالای خاک
  سن: 38
  نوشته ها : 206
  سپاس ها : 175
  سپاس شده 216 در 117 پست
  یاد شده
  در 0 پست
  تگ شده
  در 4 تاپیک

  پاسخ : مایا، تمدنی اسرار آمیز

  خیلی عالی بود مطالب ذکر شدن توی این تاپیک راجع به تمدن مایا.کلاً تمدن های آمریکای جنوبی و مرکزی تمدن عجیب و غریبی هستند که هم شبیه افسانه هستند و هم نمی شه با توجه به وجود مستندات کافی مبنی بر حضور قطعی شون ، اونها رو انکار کرد.تصور من بر اینه که علم مایا ها (حالا ممکنه این علم فقط در یک دانشمندشون خلاصه شده باشه.) ریشه از جایی غیر از نجوم و این حرفا داشته چون خداییش هر چی فکر کنیم و هر چه منجم باشیم اصلاً قبول اینکه بدون هیچ تجهیز رصدگر و بدون هیچ امکاناتی آدم بتونه چیزی رو از رو حرکات ستاره ها و این حرفا پیش بینی کنه خیلی بعیده...
  راستی من متوجه نشدم اون قضیه معروف راجع به ترک سرزمین توسط مایاها چی بوده؟

 10. #6
  PHOENIX آواتار ها
  وضعیت : PHOENIX آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jul 2010
  نوشته ها : 693
  سپاس ها : 1,914
  سپاس شده 1,552 در 525 پست
  یاد شده
  در 0 پست
  تگ شده
  در 5 تاپیک

  پاسخ : مایا، تمدنی اسرار آمیز

  راستی من متوجه نشدم اون قضیه معروف راجع به ترک سرزمین توسط مایاها چی بوده؟
  دو احتمال راجع به این قضیه هست . همونطور که همه می دونن داستان طوفان روح در بسیاری ادیان ذکر شده و قبولش دارن ، خیلی ها می گن تمدن ماهایا توسط سیل و طوفان نوح از بین رفته و تشکیلات خیلی پیشرفتشون فقط باقی مونده

  اما محققی که کتاب ارابه خدایان رو نوشته ، می گه که تا اونجایی که من رد نقل و انتقالات اینها رو بررسی کردم ، اونها به طور ناگهانی و نامعلوم از اونجا کوچ کردن و به سمت مصر رفتن ،این نویسنده می گه احتمال قویی ای هست که اهرام ثلاثه رو با اینهمه تکنولوژی که هنوزم ناشناختست ماهایا ساخته باشن (که البته بعید هم نیست چون احتمال اینکه فراعنه مصر همچین علومی رو داشته بودن خیلی کمه )

  به تمام عزیزانی که علاقه ای به این مطلب دارن پیشنهاد می کنم کتاب بی نظیر ارابه خدایان رو بخونن که واقعا محشره در این زمینه
  ویرایش توسط PHOENIX : 08-24-2010 در ساعت 00:26

 11. 4 کاربر از پست مفید PHOENIX سپاس کرده اند .


 12. #7
  Mendicant آواتار ها
  وضعیت : Mendicant آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jul 2010
  محل سکونت : تهران
  نوشته ها : 173
  سپاس ها : 360
  سپاس شده 415 در 142 پست
  یاد شده
  در 0 پست
  تگ شده
  در 21 تاپیک

  پاسخ : مایا، تمدنی اسرار آمیز

  در مورد این قضیه ی پایان دنیا و این صحبتا که خب به شخصه قول میدم بهتون هیچ اتفاقی نیافته چون اصولا مایایی هایی که ریاضیشون زبانزد بوده یا در نجوم دستی داشتند همچنین پیش بینی ای نکرده بودند!!
  تصور کنید الان چند نفر بیان بگن در تاریخ 13/13/2313 هجری شمسی قراره دنیا تموم بشه چون اعداد 23 و 13 نحس هستند !!!
  و معادل این روز رو در روزشمارهای دیگه پیدا کنند و همه معتقد باشن که دنیا در اون روز تموم میشه !!! قبول دارید احمقانه ست دیگه کاملا ؟
  این اتفاق دقیقا در مورد تقویم مایایی و تاریخ میلادی اون افتاده !!
  اگه کسی مخالفه با این قضیه امیدوارم «منطقی »دلایلش رو بگه تا صحبت کنیم !

 13. کاربر روبرو از پست مفید Mendicant سپاس کرده است .


 14. #8
  مرا در گورستان سگها دفن کنید شاید دمی در میان با وفایان عالم باشم
  SovRan آواتار ها
  وضعیت : SovRan آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jul 2010
  محل سکونت : همه جای ایران سرای من است
  نوشته ها : 1,337
  سپاس ها : 3,252
  سپاس شده 4,260 در 923 پست
  یاد شده
  در 1 پست
  تگ شده
  در 725 تاپیک

  پاسخ : مایا، تمدنی اسرار آمیز

  فکر کنم مساله این که جهان به این پیشگویی قوم مایا توجه کرده فقط همین مسالی باشه که اینها تویه ریاضیات بهشون دست پیدا کردن مثلا تعداد همه کسوف ها تا سال 2012 یا اون معبدی که هزاران سال پیش با 365 پله به تعداد روزهای سال ساختن یا تصاویری که هزاران سال پیش از صفینه ها و ... کشیدن و خیلی چیزهای دیگه... همین امر موجب میشه تا باستان شناسان با دیدن چنین دقتی تویه حساب کردن این چیزها با وجود اینکه این اتفاق خیلی سالهای پیش هم افتاده به این مساله علاقه مند بشن...
  من هم این موضوع رو اصلا قبول ندارم و فکر میکنم فقط ساخت فیلم 2012 این مساله رو بزرگ کرده..

 15. کاربر روبرو از پست مفید SovRan سپاس کرده است .


 16. #9
  مرا در گورستان سگها دفن کنید شاید دمی در میان با وفایان عالم باشم
  SovRan آواتار ها
  وضعیت : SovRan آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jul 2010
  محل سکونت : همه جای ایران سرای من است
  نوشته ها : 1,337
  سپاس ها : 3,252
  سپاس شده 4,260 در 923 پست
  یاد شده
  در 1 پست
  تگ شده
  در 725 تاپیک

  پاسخ : مایا، تمدنی اسرار آمیز

  کمی بیشتر در مورد این قوم بدانیم:

  "اربابان کره زمین " درمیان بناهای باشکوه " مایا "ها در " په لنگ " و شهر" چیکن ایتزا " نقوشحجاری شده بسیاری بر تخت سنگها و دیوارها بچشم میخورد – اما سرامد تمامانها تابوت حجاری شده ای است, که بسیاری از باستان شناسان و دانشمندانعلوم فضائی را به تعجب و تحسین وادار کرده است – این تابوت در سال 1952توسط تیم کاوشگران پرفسور " البرتو روزلهالیر " بعد از گذشت 2 سال تلاش بیوقفه بدست امد . در کنار این تابوت انواع لوح های سنگی که وزن بعضی ازانها بیش از 5 تن میباشد , بهمراه یک ماسک سنگی که با ظرافت بینظری ساختهشده است – بدست امد . بر روی این تابوت - تصاویر پیچیده ای نقش بسته بودکه سالها تصور می شد این اشگال معنا و مفهوم خاصی ندارند . پرفسور "ریماند کارتایر " باستان شناس نامی جهان که سالهای بسیاری صرف تحقیق وبررسی تمدنهای امریکای لاتین و بخصوص تمدن شگفت انگیز " مایا "ها کردهاست, بعد از یک کار طاقت فرسا توانست رمز کتیبه ها و همچنین تابوت حجاریشده را پیدا کرده و انرا ترجمه نماید. کار پرفسور " ریماند کارتایر " چونطوفان سهمگینی بود که بر اندیشه دانشمندان امروزی ما تازیانه می زد – خبربسیار حیرت انگیز و شگفت اور بود – مایاها هزاران سال پیش, از نیرویالکترو مغناطیس زمین با خبر بودند .!! انها درک عمیقی از سیستم خورشیدی وپرتوهای حرارتی ان داشته اند . سئوالی که دانشمندان از خود میپرسیدند اینبود : چگونه .؟!! مایاها از کجا به این دانش عظیم دست پیدا کرده بودند.؟این سئوالی است که دانش امروز جوابی برای ان ندارد . متاسفانه بخش عظیمیاز کتیبه ها "مایا"ها نابود شده است – اما همان اندک مدارک, دال بر دانشیمی کنند که دانش امروز قادر به درک ان نیست . به عنوان مثال باستان شناسامریکایی –" هایات وریل " بیش از 30 سال از عمر خود را صرف تحقیق پیرامونتمدنهای از بین رفته در امریکای جنوبی و مرکزی نمود . او در کتاب بینظیرخود تحت عنوان " پلی از نور " از یک شهر ماقبل " اینکاها" نام میبرد که درحفاظ یک دژه مستحکم و غیر قابل نفوذ سنگی قرار داشت و تنها راه رسیدن بهداخل ان پلی از نور یا یک ماده یونیزه بود که بنا بدلخواه ساکنین انجاظاهر و یا ناپدید می شده است.!! " هایات وریل " که در سن هشتاد سالگی چشماز جهان فرو بست – تا اخرین لحظه عمرش ان را تائید مینمود و همسر وی نیزکه بعد از او هنوز در قید حیات بود از نقطه نظرات شوهر متوفی اش حمایتمیکرد . اما " هایات وریل " با کدامین مدرک اینچنین محکم از یک پل نوریحرف میزند.؟! در کشور مکزیک یک قلعه مستحکم که دیوار به بلندی 14 متر وپهنای بیش از 5 متر میباشد وجود دارد – که بصورت مربع است و هیچ دربیندارد . وزن سنگهای بکار رفته در این بنای اسرار امیز هر کدام بیش از 25تن میباشد – که بصورت باور نکردنی صیقل داده شده است - در اطراف این قعلهاسرار امیز هیچ مدخل یا وردی کشف نشده است. ایا " اینکا"ها بخود انهمهزحمت طاقت فرسا میدادند که یک بنای بی درب بسازند.؟!! یا انها میدانستندچگونه از این دیوارهای غول پیکر عبور کنند؟! همانطور که در بالا اشارهکردم – من قبلا توضیحات مفصلی از "اینکا"ها و "مایا"ها در وبلاک قرار دادمو همانگونه که میدانید این قوم اسرار امیز خبرگان علوم ریاضیات – نجوم وستاره شناسی بودند – "مایا"ها از چرخ استفاده نمیکردند – اما جاده های پهنو یکدست انها باستان شناسان را به این فکر انداخت که انها چه نیازی به اینجاده های پهن داشتند.؟!! محاسبات بسیار دقیق ریاضی – ستاره شناسی و نجومبینظیر از "مایا"ها تمدنی ساخته که بقول پرفسور "اریک فن دانکین" "مایاها"ربوتیک ترین تمدن جهان هستند.!! تمام زندگی و دانش انها از روی تقویم وبرنامه شکل میگرفته است. تمام بناهای باشکوه از روی برنامه و تقویم مایائیساخته شده است.!! چه کس این تقویم را در اختیار انها قرار داده است.؟!!سئوالی که هنوز پاسخی به ان داده نشده.!! در یک افسانه مایائی بنام "پوپولوه " اینچنین میگوید : خدایان قادر به شناختن و دانستن همه چیز بودند,کیهان و چهار جهت اصلی – قطب های زمین و همچنین گرد بودن شکل زمین رامیدانسته اند.!! چگونه اجداد "مایا"ها از گرد بودن زمین باخبر بودند.؟!انان نه تنها صاحب یک تقویم افسانه ای بودند بلکه محاسبات باور نکردنی همانجام داده اند که تا امروز چون یک معما حل نشده است . انان می دانستند کهسال زهره 584 روز است و مدت سال زمینی را هم در حدود 2410و 365 روز محاسبهکرده اند ( محاسبه دقیق امروزی عدد 2422و 365 است) – محاسبات مایائی به 64میلیون سال پیش برمیگردد . نوشته های دیگر در جزئیاتى بحث میکند که قریببه 400 میلیون سال قدمت دارد . این فرمولهای مشهور زهره ای را- تنهاميتوان با يک کامپیوتر امروزی محاسبه کرد . به هر تقدیر بسیار مشگل است کهمنشاء این حقایق را از مردمانی جنگل نشین که بسیاری انها را وحشی میدانندبدانیم . فرمول مشهور نجومی "مایا"ها از قرار زیر است : تزولکین 260, سالزمینی 365 و سال زهره ای 584 روز است . این اعداد ظاهرا حاصل يک تقسیمساده عجیب را, پنهان نگاه میدارند . اما 365 مساوی حاصل ضرب 73 در 5 و584مساوی حاصل ضرب 73 در 8 است .

  960 37 = 73 × 2 × 260 = 73 × 2 × 13 × 20 ( ماه )
  960 37 = 73 × 5 × 104= 73 × 5 × 13 × 8 (خورشید)
  960 37 = 73 × 8 × 65 = 73 × 8× 13× 5 (زهره )

  به عبارت دیگر تمام این ادوار بعد از 37960 روز با هم تقارون پیدا می کنند. اساطیر مایائی مدعی است که بعد از این ,خدایان به محل استراحتگاه بزرگخود باز خواهند گشت . براستی این محاسبات پیچیده – شگفت انگیز نیست .؟!!در مدت 8 سال زمینی – زهره 13 بار به دور خورشید میگردد و این محاسبات را"مایا"ها به شکل بینظیری انجام داده اند . استفاده از تقویم زهره ای یکحقیقت قابل ملاحظه است, زیرا درست است که درخشش چشمگیر ان احتمالا توجه"مایا"ها را به خود جلب کرده است اما محاسبه مدت زمان گردش انتقالی اننسبت به کره زمین دانش نجومی عظیمی را می طلبیده است . شاید باور کردنینباشد اما انها کسوف و خسوف را تا چندین هزار سال بطور دقیقی محاسبه کردهاند . تا چند سال پیش نوعی تقویم در کشورمان دیده می شد و احتمالا الان هموجود دارد . این تقویم کوچک که شکل گردی داشت ازچهار لایه فلزی تشکیل شدهبود و هر کس که میخواست مثلا بداند 5 سال دیگر 23 بهمن در چه روزیست –انرا به روی اعداد تنظیم میکرد و مثلا متوجه می شد که انروز یکشنبه است,تعجب نکنید این راز را هزاران سال پیش مایاها میدانستند و از ان برایپیشگوبینی خسوف و کسوف استفاده میکردند . تزولکین ریاضیات و محاسباتپیچیده مایا است, این ریاضیات جدولی از یک قرینه سازی اعدادی شکل میگرفتهاست .
  " سیستم خورشید "
  همانطور که در ابتدای مطلب خدمت شما عرض کردم , پرفسور " ریماند کارتایر "بعد از سالها تلاش توانسته رمز کتیبه ها را پیدا کرده و انرا ترجمه کند –در این کتیبه ها اسرار امیز, " مایا"ها توانسته اند با نوعی محاسبه پیچیده– که از گردش زمین به دور خورشید و همچنین پرتوهای خورشیدی و اثرگذاری انبر منظومه شمسی و تحریک جاذبه مغناطیسی زمین از سیستمی حرف بزنند که برایدانشمندان علوم مختلفه عصر حاضر , نا مفهوم است – به عبارتی دانشمندانعلوم فضائی و اختر شناسی عصر حاضر , هنوز نمیدانند این محاسبات چه نقشی دررابطه با کره زمین یا دیگر سیارات داشته – یا دارد . اما شوک عظیم اینکتیبه های حجاری شده هنگامی است که بدانیم "مایا"ها از "سیستم خورشید " وپرتوهای حرارتی ان بطور کامل خبر داشته اند .!! – انها بطور شگفت اوری از" لکه های خورشیدی " و چگونگی تشکیل ان در کتیبه هایشان بطور کامل سخنگفته اند .!! انها از بادهای خورشیدی و همچنین اثرات ان بر منظومه شمسی وکره زمین به طرز باور نکردنی ای مطلع بودند - انها با این محاسبات پیچیدهتوانسته اند " مرگ زمین " را بشکل باور نکردنی محاسبه و پیشگوئی نمایند (البته این عقیده مایاها میباشد – نه عقیده دانشمندان عصر حاضر )
  معما در دل سنگ
  هنر امروز و بخصوص هنر نقاشی , از سبک ها و شیوه های متفاوتی برای رساندنپیام استفاده میکند . هر کدام از سبک ها طرفداران خاص خود را داشته- و ازان روی نقاشان می کوشند تا با رنگ امیزی های مخصوص با مخاطبان ارتباطبرقرار کنند . اما حجاران مایا برای رساندن پیام بجای رنگ - از اعداد وریاضیات مخصوص خود استفاده میکردند .!! و شگفتا چنان هارمونی منظمی بابناهای خود ایجاد کرده اند که محققان بسیاری را دچار بهت و حیرت کرده اند. انها هرمها و بناها را با ردیف منظمی در کنار نقش های حجاری شده قرارمیدادند تا حامل پیامی باشد برای خدایان و نسل امروز – همانطور که گفته شداین هارمونی خاص توسط پرفسور " ریماند کارتایر " بعد از سالها مطالعه بهروی بناهای مایاها کشف و اشکار گردید. " ریماند کارتایر " بارها واردمقبره " په لنگ " شد, بارها اعداد تابوت حجاری شده را محاسبه کرد – اماتمام این زیبایی ها بی معنا بود .!! ایا این قوم روبوتیک , این همه زحماترا بدون هدف خاصی کشیده بودند.؟!! از نظر ریماند کارتایر این امکان پذیرنبود – ناگهان جرقه ای در افکارش زده شد ایا اعداد حجاری شده بر روی دیوار- با اعداد روی تابوت در ارتباط بودند.؟! شگفتا: این هارمونی مایائیرازهائی را در دل داشت که انسان امروز تصورش را هم نمیکرد – قرینه سازیهایبی همتا, ارتباط های باور نکردنی و صدها معمای حل نشده دیگر , در میانتصاویر حجاری شده – تصویر تابوت " په لنگ " بیشترین نظرها را بخود جلبکرده است . بر روی این تابوت - تصویر زنی که درون محفظه ای قرار گرفته , ودر درون این محفظه با الات مختلفی در حال کار است بسیاری را متعجب کردهاست . پرفسور اریک فن دانکین – پرفسور پیتر کولوسایمو – پرفسور "کازانتسوف " و پرفسور "ژیرو " و تعداد بسیاری از دانشمندان نامی جهان –این محفظه را شبیه سفینه ای میدانند که یک فضانورد زن مشغول هدایت ان است.!! این محفظه دارای اکزوز – سیستم تخلیه – دریچه ذربینی برای دیدن بیرونسفینه – سیستم احتراق و لوازم پیچیده دیگر . در ابتدا بسیاری عقیده داشتندکه این تصویر بدون هدف و تنها بخاطره تشبیه مایائی شکل گرفته است – امابررسیهای پرفسور " ریماند کارتایر " این تئوری را رد کرد, او در دو تصویرحجاری شده دیگر در بناهای قدیمی مایا , نشان داد که انها میدانستند کهمیخواهند چه چیزی را خلق کنند – اعداد مشترک – تصاویر و تشبیهات مشترک همهدلیلی بر هدفمند بودن اندیشه انها داشته است .
  اساس تقویم مایاها
  مایاها 17 تقویم متکی بر نظام کیهانی داشتند . برخی از این تقویمها به زمان های بسیار دور ، حدودا ده میلیون سال پیش باز می گردد و چنانمتفاوتند که برای سردرآوردن از محاسبات آن ها به منجم ، طالع بین ، زمینشناس و ریاضی دان احتیاج است. از بخت خوب ما ، تنها لازم است فقط با سه تااز این تقویم ها کار کنیم.
  تقویم ها مهم مایاها
  دو تقویم یاد شده ی مایاها عبارتند از : یکی تقویم خورشیدی سهل استفاده بهنام هاب و دیگری تقویم مرموز و تزولکین . آنها این دو تقویم را با همتلفیق کرده بودندوتقویم خورشیدی را در وهله ی اول ، برای استفاده علمی ونیز در کشاورزی مورد استفاده قرار می دادند. این تقویم متشکل از365,242129 روز بود که عملا بسیار دقیق تر از تقویم گرگوری (تقویم رایجامروزین) ، که دقت 365,242500 روز است ، می باشد ، سال ها هاب طوری در نظرگرفته شده بود که با انتقال خورشید به سمت الرأس آغاز از 16 ژوئیه شروع میشد . تقویم دیگر معروف به «شمارش طویل» ، برای مراجعه به تاریخ و ثبتوقایع به کار می رفت . هر رویداد ، با شماره ی روز های که از وقوع آن نسبتبه 13 اوت 3113 پیش از میلاد مسیح می گذشت ، محاسبه می شد. بر اساس شواهدباستان شناسی ، سال 3113 پیش از میلاد قبل از ظهور تمدن مایاها بودهاست.در این تاریخ چه اتفاقی افتاد که مایاها آن را چنین با اهمیت میپنداشتند ، آن قدر که آن را هم چون زادروز عیسی به عنوان مبدأ تاریخ خودقرار دادند ، کسی به درستی نمی داند ، اما شاید یادبود گشایش آخرین عصربزرگ مایاها بوده است .شمارش تقویم «شمارش طویل» چنین آغاز می شود:«کین»معادل 1،«وینال» معادل 20، «تون» معادل 18 دوره ی «وینال» [ یا 360 کین یا360 روز] ، «کاتون» معادل 20 «تون» یا 7200 روز یا معادل 19 سال و 73 روز، «باکتون» معادل 20 کاتون یا 1440000 روز یا 394 سال و 52 روز و به همینترتیب تا به «آلواتون» می رسیم که معادل 23,040,000,000 روز یا 63,080,082سال می شود !مایاها دوره های 5125،40 ساله داشتند که هر یک معادل 13باکتون 144000 روزه بود . هر چرخه از 13 باکتون ، یک دوره یا یک چرخه یبزرگ به حساب می آمد ؛ یک دروان تاریخی به خصوص .در اسطوره شناسی مایاها،هر چرخه ی شمارش بزرگ ، عصری از جهان است که در آن رب نوع ، سعی در خلقمخلوقات پارسا و مطیع دارند.
  دروه های خلقت بر اساس اسطوره شناسی مایاهااولیندوره با خلق زمین آغاز شد ، به طوری که سر و کله گیاهان و موجودات ، برروی زمین پیدا شد . بدبختانه به خاطر فقدان قوه ناطقه پرندگان و حیواناتقادر به ادای احترام به رب نوع ها نبودند و نابود شدند . در دوره ی دوم وسوم ، رب نوع ها انسان ها را از گل و چوب آفریدند ، اما این ها نیزخوشایند واقع نشدند ، از میان برداشته شدند.در حال حاضر ما در دوره چهارمد نهایی ، دوره معاصر ، انسان کاملا کارا ، به سر می بریم . بسیار محتملاست که منظور از این دوره ها ، اشاره به تغییر تکاملی بوده است ؟
  آخرین روز دنیا در تقویم مایاها
  آخرین روز از دوره ی اخیر (با احتساب هر دوره 5125,40 سال ، یا معادل 13باکتون 144000 روزه ) با در نظر گرفتن روز شروع آن ( 13 اوت 3113 پیش ازمیلاد ) ، که در آغاز مقاله نیز بیان شد ، روز 21 دسامبر 2012 میلادی است؟ آیا دنیا در این روز واقعا به پایان خواهد رسید؟

  رب نوع =فرشته ای که حق طبیعت برای پرورش و حفاظت هر نوع نباتات و حیوانات و جمادات مقرر کرده است.

  -------------------------------------------------------------------------------------------------

  مایاها
  حدودا برای مدت 6 قرن، از سال 300 تا 900 میلادی، تمدن مایا در زمینهایپست گواتمالا و مکزیک کنونی رونق گرفت. بسیاری از مایاها در شهرهایی مثلتیکال، پالنگ کی و کوپان زندگی می کردند. حاکمان آنها در این نواحیعبادتگاههای هرمی شکل، قصرها، بازار و میدانهای تجارتی و زمینهای ورزشیبسیار زیبایی ساختند . آموزش هنر و تجارت رونق پیدا کرد و نویسندگان بااستفاده از عکسها و نقشهای سمبلیک، یک سیستم نوشتاری ایجاد کردند.ریاضیدانان و ستاره شناسان مایا بسیار متخصص بودند.
  عبادتگاه هرمی شکل
  تعداد بسیاری زیادی از اهرام سنگی (معبدهای هرمی شکل) در جنگلهای انبوهآمریکای مرکزی پنهان شده اند. بسیاری از این اهرام توسط مایاها، در حدفاصل سالهای 300 میلادی و 900 میلادی ساخته شدند. یکی از بزرگترین هرمها،معبد کتیبه ها در منطقه پالنگ در مکزیک می باشد.
  معبد کتیبه ها
  (تابوتهای سنگی) که روی آنها کتیبه هایی به خط مایائی وجود داشت در این اهرام پیدا شدند.
  حروف تصویری مایاها
  کسی تا کنون طریقه خواندن خط مایاها را که با استفاده از حروف تصویرینوشته می شد، کشف نکرده است. نخستین حروف تصویری روی سنگهای یاد بودیحکاکی شدند که برای بزرگداشت حاکمان یا ثبت وقایع مهم بود. سپس حدودا ازتاریخ 890 میلادی، کاهنان مایا روی کاغذ های ساخته شده از پوست درختان بااستفاده از قلم های ساخته شده از موی خوک وحشی، می نوشتند. یک کتاب مایارا کودکس (مجموعه قوانین) می نامند.

  گاه شمار مایاها این تصاویر نمادین خدایان و حیوانات، تاریخی برابر با یازدهم فوریه سال 526 میلادی را نشان می دهد.
  1000 سال قبل از میلاد
  روستاهای کوچک کشاورزنشین مایاها ، مذهب و فنون و صناعت تمدنهای اولمک،ژآپوتک و تئوتی واکان متعلق به آمریکای مرکزی، را از طریق تجارت و جنگ،تاثیر پذیرفتند و آن را توسعه دادند.
  292 میلادی
  فرهنگ قدیمی مایاها شروع به رونق یافتن می کند. شهرها با ساختمانهای سنگیمخصوص جشنها در روی زمینهای کشاورزی روستاهای قدیمی ساخته شدند. اولینکتیبه مایاها در سال 292 میلادی روی بنای یادبودی قرارداشت که در شهرتیکال، گواتمالا، پیدا شد.
  600
  سال 600 فرهنگ قدیمی مایاها در اوج خود قرار دارد. کشیشهای قدرتمند وحاکمان نیرومند ، به نواحی شهری مثل کوپان و پالنگ کی تسلط پیدا می کنند.آنها معابد و قصرهای بسیار زیبایی می سازند و دستاوردهای خود را رویسنگهای یادبود می نویسند.
  800
  کار ساخت ساختمانها و کتیبه ها در بسیاری از شهرهای مایا از قبیلواکساکتوم، زولتان و زامانتوم متوقف می گردد. این امر بیانگر سقوط قدرتکشیشها و حاکمان می باشد.
  900
  بسیاری از نواحی شهری گواتمالا، شامل کریگ، تیکال و پلانگ کی، تخلیه میشوند. شهرهای جدید مایایی شامل اوسمال، مایاپان و چیچن ایتزا در شبه جزیرهیوکاتان در مکزیک دستخوش نابودی نشدند. اما این مراکز در زمینه آموزش وهنر، به پای زمینهای پست قدیمی، نمی رسیدند.
  1000
  شهرهای مایایی چیچن ایتزا بوسیله تولتکهای مهاجم تسخیر شده و گسترش پیدا می کنند.
  1401 ـ 1200
  شهر مایاپان که دارای حصاردیواری بود. پایتخت شهرهای مایا می باشد. این شهر یک مرکز تجاری مهم محسوب می شود.
  1502
  کریستف کلمب کاشف، در سفر چهارم خود به آمریکا ، تجار مایایی را روی جزایردور از هندوراس می بیند. آنها از دانه های کاکائو ، به عنوان پول استفادهمی کردند.
  1520
  فاتحان اسپانیایی با مایاها روبرو می شوند، که در شهرهای کوچکی که توسطرئیسهای کوچک اداره می شد، زندگی می کردند. این شهرها در شبه جزیرهیوکاتان قرار دارد.
  تا قبل از سال 900 میلادی تمدن مایایی در سرزمینهای پست، گواتمالای امروز،رو به زوال رفت. نواحی شهری تحلیه شدند و مجسمه های سنگی و عبادتگاههایجدید ساخته نشد. هیچ کس نمی داند علت ترک آن شهرهای زیبا توسط مایاها باآن سرعت چه بود.
  زمین لرزه یا بیماری؟
  برخی از کارشناسان معتقدند که شهرهای مایاها بر اثر یک زلزله عظیم، ویرانشدند. از طرفی، ویرانه های موجود، هیچ مدرکی را که دلیل بر وقوع چنینفاجعه ای باشد، نشان نمی دهند. برخی نیز بر این باورند که مایاها، بر اثرشیوع مالاریا یا تب زرد، از شهرهاشان گریختند. اما ظاهرا هیچ یک از این دوبیماری، تا قبل از فتح آمریکا توسط اسپانیا، در آنجا وجود نداشته است. ازطرفی اگر مایاها قبل از اشغال آمریکا توسط اسپانیا، دچار تب زرد شدهبودند، بطور طبیعی در برابر شیوع مجدد آن در قرن 17م، مصونینت بیشتری میداشتند.
  بحران کشاورزی
  صاحب نظران دیگر معتقد هستند که زوال ناگهانی این تمدن، احتمالا در اثرنابودی و سوزاندن مزارع کشاورزی حادث شده است. زارعین باستانی آمریکاییدرختها را قطع کردند و بعد کنده آنها را سوزاندند تا به زمین کشاورزیبیشتری برای کشت ذرت دست پیدا کنند. اما زمینهایی که به این شکل بوجودبیایند، به تدریج حاصلخیزی خود را از دست می دهند و زارعین مجبورند همینکار را در جایی دیگری تکرار کنند. روش کشاورزی سوزاندن درختان، علت مهاجرتمداوم قبایل قدیمی را توضیح می دهد، اما کاملا سرنوشت مایاها را روشن نمیکند. بعضی از شهرهای متروک مایاها در نواحی که سکنه کشاورز آن، مزارع خودرا پس از برداشت محصول آتش می زدند، قرار نداشتند. بعنوان مثال شهر کوپلن، در منطقه حاصلخیز دره اطراف رودخانه قرارداشت.
  قیامهای سیاسی
  هنر مایایی در قرن نهم میلادی زرق و برق بیشتری پیدا کرد. بعضی ازدانشمندان بر این عقیده هستند که علت این امر، فساد ایجاد شده در میاناقوام حاکم نواحی شهری بوده است. کاهنان و اشراف، جامعه سنتی مایایی راتحت سلطه خود داشتند. آنها دستور ساخت معابد هرمی شکل، قصرها و بناهاییادبود را صادر کردند و تنها عده ای خط سمبلی مایایی و تقویم آنها را میتوانستند بخوانند. احتمالا سقوط بسیاری از تمدن های قدیمی مایا در اثرقیام سیاسی مردم عادی بر علیه حکام بوده است. ممکن است بیماری، کمبود غلاتو یا بلایای طبیعی از دلایل انقلاب مردم بوده باشد.
  حقایق ثبت شده
  تجار مایا را به نام »پولم ها» می خواندند. آنها خدایان خاص خود را داشتندو از پرداخت مالیات معاف بودند. پولمها (تجار) به تجارت نمک، پنبه،کاکائو، عسل، موم، ماهی و سنگ چخماق در طول مسیر رودخانه ها، مابین شهرهایمایا، می پرداختند. آنها به تجارت اشیاء زینتی مانند طلا، سنگهای قیمتی وپرهای زرد مایل به سبز پرنده ای به نام کتسال، نیز دست می زدند. آنها ازدانه های کاکائو، ریسمانهایی که زنگوله های مسی از آن آویخته بود، وصدفهای قرمز رنگ به عنوان پول استفاده می کردند.
  چکیده
  قوم مایا با فرهنگ ترین جامعه را در سراسر آمریکای مرکزی تشکیل داد . آناندر زمینه های ادبیات نوشتاری ، شهرسازی ، ریاضیات و ستاره شناسی به پیشرفتهای قابل توجهی نایل آمندند . مایاها ، باآن که فرهنگ اولمک در کرانه هیخلیج مکزیک حدود نهصد سال پیش ازمیلاد رو به انحطاط رفته بود شدیداً تحتتأثیر شیوه ی تفکر آنها بودند . تمدن درمیان قوم مایا پیشرفت میکرد و آنانبه داد و ستد بازرگانی با شهرهای مونت آلبان و تئوری هوآلکان در شمالپرداختند . اما باید درنظر داشت که شهرسازی مایاها پیش ا ز آنکه شهرهایباستانی فوق ساخته شوند ، آغاز شده بود . مایاهای باستانی از یک نژاد وتیره بودند و به زبانهایی مشابه سخن میگفتند . سرزمین های اولیه قوم مایاشامل منتهی الیه جنوبی مکزیک ، گواتمالا ، بلیز و قسمتی از کاستاریکا وهندوراس می شد ، مساحتی تقریباً به اندازه ی بریتانیای کبیر . قلمرومایاها را میتوان به سه بخش تقسیم کرد : نواحی کوهستانی جنوبی که به سواحلاقیانوس آرام می رسد ، نواحی مرکزی پوشیده از جنگل و نواحی خشک شمالی بعداز دوره ترقی این تمدن ، سرانجام نه پیشگویی ها توانست تمدن مایا راز افولنجات بخشد و نه قربانی کردن ها . این افول به دلائل مختلفی می توانستهباشد : به خاطر پیشی گرفتن میزان افزایش جمعیت از میزان تولیدات غذایی ،منازعات بین شهر ها ، خشکسالی طولانی که مردم را مجبور به ترک شهر ها کردهباشد . این اضمحلال کلاسیک را یکی از عمده ترین تغییرات تاریخ بشری خواندهاند والبته این به معنای پایان سرنوشت مایا نبود . درهمان زمان در نواحیشمالی تعدادی شهر که از سیمای کلاسیک مایا سهمی داشتد ، ساخته شد .
  "ریاضیات در سنگ نبشته ها "
  در تمام تمدنهای دنیا , کتابت به صورت ناقص اغاز شد و در طول سیرخود,بصورت یکنواخت و تدریجی تکامل پیدا کرد . اما این امر در مورد مایاهاصدق نمی کند, زیرا هنر کتابت انها از همان اغاز تمدنشان به حد کمال رسیدهبود . در ریاضیات نیز مایاها از وجود صفر باخبر بوده اند , انها صفر رابصورت یک صدف ریز بکار میبردند . همچنین به سیستم اعشاری,لگاریتم و دیگرمحاسبات ریاضی اشنا بوده اند پرفسور " انر " در این باره چنین نوشته است :موقعی که تصویری در یک کتیبه مثلا 10 مرتبه یا بیشتر تکرار میشود و یاتعداد پله های یک هرم تا انتهای بصورت دقیق و حساب شده محاسبه میگردد, ایننشانه یک محاسبه دقیق ریاضی میباشد . تمام هنر مایاها در ریاضیات متمرکزشده بود که در نهایت به روی کتیبه های سنگی منتقل شده است . علم نجوم نیزدر مایاها نسبت به بقیه اقوام ان سرزمین به مراتب پیشرفته تر بوده است,اگاهی انها به سیستم منظومه خورشیدی و صور فلکی تعجب برانگیز است . یک طاقبا عظمت به یادبود کنگره ستاره شناسی که در 2 ماه سپتامبر 503 میلادی در"کوپان" ان سرزمین برپاگردید,بنا شده است ( واقعا جای تعجب دارد که اینقوم اسرارانگیز این همه علم و معرفت را از کجا اموخته اند.؟. کتیبه ای کهنشان از گرامی داشتن این کنگره ستاره شناسی که در ان بزرگترین عالمان وستاره شناسان مایا در ان شرکت کردند با تاریخ مختص مایا بر طاق یکی ازبناها نقش بسته است.!! ) ساختمان رصدخانهی انها بطور شگفت انگیزی مشابهرصدخانه های امروزی ما میباشد,منتهی بدون وجود دستگاه و الات مدرن ستارهشناسی امروز, و جای تعجب اینجاست که انها بدون داشتن این قبیل تجهیزاتچگونه توانسته اند اطلاعات دقیقی در مورد اجرام سماوی کسب نمایند.!! ایابراستی انها " اربابان کره زمین " بوده اند.؟ اجازه دید یک نگاه کلی بهشهرهای مایا بیندازیم . شهرهای انها با جلال و جبروت, تمیز و مرتب بودهاست . میادین و چهارراه های انها وسیع و سطح خیابانها یا سنگفرش بوده و یابا ماده سفید سیمان مانندی پوشیده شده بود . معابد انها مزین به تصاویرعظیم موجودات عجیب و باغچه ها و اب نماهای زیبا در همه جا بچشم میخورد. یکسیستم فاضلاب بهداشتی تما شهر را در بر گرفته . جاده های انها بخوبی جادههای اینکاها نبوده ولی این چیزی از ارزش جاده های انها کم نمی کند . مثلاجادهء به طول 100 کیلومتر از کوبا به یاکزونا که با سیمان پوشیده شده وطرفین ان نرده کشی شده بود و تماما از یک منطقه صعب العبور باتلاقی گذشتهاست . سئوال این است که " مایاها که از چرخ استفاده نمیکردند و هیچ گاری ویا وسیله چرخداری در شهر انها نبوده این جاده ها را برای چه احداثکردند.؟" . مایاها انواع مختلف گیاهان را پرورش داده و رنگ های متنوعگیاهی تولید می کرده اند – مثل ابی , بنفش,نیلی و رنگهای دیگر . انهاهمچنین از لاستیک برای ساختن پای افزار,توپ بازی و ضد اب نمودن لباسهایشاناستفاده میکردند ( البته منظور از لاستیک درختی میباشد که از ان ضمغی بدستمی اید که خاصیت لاستیک دارد و به همین نام انرا میشناسند ) انها حتی ازبرگهای فندوق وحشی و با استفاده از چسب و صمغ , کاغذ و کتاب درست میکردند. با وجود اینها تفاوت تکنیک انها غیر عادی نبود . این خلاصه ای بود ازتمدنی که "مایا "نام دارد و همچنان اسرار امیز باقی مانده . هنوز کسینمیداند که انها این همه علم را از کجا بدست اوردند . چرا مهاجرت ملیکردند . و این تمدن عظیم چگونه از میان رفت . امیدوارم توانسته باشم بامعرفی این قوم اسرار انگیز کمکی هر چند کوچک در جهت معرفی این قوم پر معماکرده باشم . پایان
  تقویم مایا
  تقویم مایاها یکی از تنها تقویم هایی است که هم بسیار پیچیده و مبهم استهم بسیار دقیق و اعجاب آور و نشان از دقت و آگاهیشان نسبت به آسمان است .یکی از دوره هایی که آن ها به طور مرموز محاسبه کرده بودند دوره 260 روزهبوده است . همچنین در تقویمشان دوره های 365 روزه را هم پی می گرفتند .برای فهم بهتر تقویم مایا ها باید ترکیب های آن را مشخص کنیم برای محاسبهسالیانه روزها تعداد کل بر عدد 365 قرار می گرفت و از طریق توالی 18 فاصلهزمانی 20 روزه، به 5 روز ویژه که در انتها اضافه می شد ختم می شد عدد 20اساس طرح شمارشی بین ساکنان امریکای مرکزی بود ؛ همان طور که عدد 10 اصلزیربنایی نظام دهدهی ماست احتمالا عدد بیست از شمارش انگشتان دست و پایانسان گرفته شده است در هر صورت مایا این چرخه 365 روزه را ها آب مینامیدند . همان طور که ما برای خود مبدا شمارشی قرار داده ایم سال مایا هانیز از تاریخی شمارش می شد که اهمیت مذهبی و آفرینش کیهانی داشته است نقطهآغازین تاریخ مایا در سال 3113 قبل از میلاد بوده است . مایا ها همچنین باثبت های دقیقی حرکات ماه را پیگیری می کردند اما به نظر نمی رسد که اینثبت ها اساس تقویم قمری باشد . اما تنها چرخه ای که هیچ تمدنی غیر از مایااستفاده نکرده اند چرخه 260 روزه می باشد انگیزه ای که در ورای آن وجوددارد اسرارآمیز است . البته در این باره تعابیری وجود دارد احتمال دارد کهاین فاصله با 260 روز بین ماه مه و اوت و عبور های سمت الراسی خورشیدمرتبط باشد . نظریه بعدی می گوید ارتباط این 260 روز با یک و یک دوم زمان173 روزه بین فصل های گرفتگی ها و یا یک سوم زمان 780 روزه که دوره زمانیبین چرخه های مریخ است و یا عدد تقریبی روزهای مابین اولین و آخرین طلوعناهید به عنوان ستاره بامدادی و شامگاهی ( 263 ) ، که البته شواهد به دستآمده نشان می دهد نظریه آخر احتمالا درست باشد . فلوید لونسبری متخصص حروفمایا نشان داده است که سیستمی پیچیده تر از شمارش نمادین و بازتاب چرخه ایدر هسته ستاره شناسی و تقویم نگاری مایا نهفته است که بسیاری از ترکیب هایآن ریشه در آسمان دارند . موارد بسیاری از تقویم مایا به دست آمده مثلا آنها در مورد قطب های خورشید اطلاع داشته اند ! و بر همین اساس محاسبه کردهبودند که هر 18000 سال قطب های خورشید دارای فعل و انفعالاتی می شود که برروی موجودات زمین اثر می گذارد . آن ها می دانسته اند که زمین گرد است واین زمین است که به دور خورشید می گردد . آن ها از سیاره نپتون و اورانوسهم با خبر بوده اند !! و در استرلاب هایشان این سیارات را نیز رسم کردهاند ( این سیارات در آسمان تنها با چشم مسلح قابل رویتند و در قرن 19 و 18میلادی کشف شده اند ) برای آن ها اعداد 20 ، 18 ، 13 و 260 مقدس بوده و درپیشگویی های کیهانی از آن استفاده می کرده اند . در تمدن مایا چیزی که بیشاز هر مساله ای مورد بحث است ناپدید شدن ناگهانی آن هاست و این مشخص شدهدر طی زمان کوتاهی همه چیز را رها کرده اند . عده ای از آن ها به کوه هایدسترسی ناپذیر آند مهاجرت کرده و پس از آن به طور ناگهانی محو گشته اند .تمدن های امریکای مرکزی به خصوص مایا ها اسرار حل ناشده ای دارد که نمیتوان پاسخ قانع کننده ای به آن ها داد ، جز اینکه گذشتگان چیزی فرای تصورما بوده اند ..

  اربابان زمین لفظیست که خودشان روی تمدنشان گذاتشته اند تمدنی که آنچنانقدیمی نیست و البته پر از ابهام . مامن اصلی مایا ها در کشور گواتمالا ومکانی به نام پیتن بود . آن ها حدود دوهزار سال قبل در امریکا به سر میبردند قدیمی ترین تاریخی که در دست است مربوط می شود به 58 میلادی . اماحدود دو قرن بعد آن ها به قسمت های شمالی مهاجرت کردند به سمت مکزیک ،هندوراس و کشورهای حوضه امریکای مرکزی . بعد از چند قرن زندگی آن ها بهطور نامعلومی خانه و کاشانه را رها کردند و اجازه دادند جنگل ها به درونسرزمینشان ریشه دواند . آن ها به یوکاتان نقل مکان کردند جالب اینجاست کهمکانی را ترک گفتند که حاصلخیز و بهشت مانند بود در صورتی که سرزمین جدیدآن ها قلمرو حیوانات و حشرات سمی بود و غیر قابل سکونت .سرزمین اولیه آنها باشکوه بود به طوری که یک رصد خانه که مرکز مهم ستاره شناسی بود وبنایی جالب که یک هرم در داخل یک هرم دیگر بود داشتند. در همان نزدیکی،شهرمذهبیشان" تیکالا" قرار داشت دارای معابد با شکوه،باغ های معلق و یکاستادیوم ورزشی که بازیی شبیه به بسکتبال امروزی داشت . در قلمرو جدیدشانیوکاتان شهرهای مهمی مثل اوکسمال و چیکن ایتزا بود . اگر بخواهیم دقت کنیماکثر بناهای ساخته شده شبیه بناهایی است که در جنوب شرقی آسیا قرار دارد وبسیاری از آن ها با توجه به طرح های آسمانی ساخته شده است .

  در کنار خیابان های شهر مایا چشمه های آب گرم و سردموجود بوده و بعضی از محققین معتقدند که آن ها آب را با وسائل مخصوصی گرممی کرده اند . جالب اینجاست که با این تمدن،از چرخ استفاده نمی کرده انداما جاده کشی های دقیقی دارند که بعضی از آن ها تا آن سوی کوهستان همکشیده شده است اما کسی نمی داند آن ها که چرخ نداشته اند چرا یک چنین جادههای دقیقی می ساخته اند ؟!!

  نام: 4586.jpg نمایش: 3239 اندازه: 33.6 کیلو بایت


  کتیبه ای عجیب : در سال 1953 کاوشگران زیر نظر "البرتو روزالهیر " مشغول حفاری از نقاط مختلف یکی از هرم ها بودند تاسرانجام بعد از دوسال حفاری به راهرویی رسیدند که آخرش عمدا بسته و پوشیدهشده بود با تجسس بسیار در آخر توانستند به کف هرم راه یابند و سنگ بزرگیکه در جلویشان بود را کنار زدند در آن جا لوحی را یافتند که حکاکی شده بودو تصاویر خورشید ، ماه و زهره به راحتی تشخیص داده می شد آن لوح به قدریسنگین وزن بود و فضا به قدری تنگ بود که بلند نمودن آن بدون وسائل پیشرفتهامکان پذیر نبود و اینکه چطور آن ها آن لوح را جابه جا کرده اند؟پس از آنتابوت قرمز رنگی را کشف کردندکه اسکلت یک فرد 170 سانتی متری را در درونداشت و صندوقچه ای پر از سنگ یشم در داخل مقبره . این کاوشگر می گوید :وقتی به داخل رفتیم احساس کردیم که چقدر ارتباط بزرگی بین تمدن های اطرافمدیترانه و امریکای جنوبی وجود دارد . اما عجیب ترین قسمت کار ترجمه متنلوح مایا است بخوانید.....
  " « وخدایان از آسمان آمدند و از ما جایی برای نشتن می خواستند و برای رسیدن بهاهدافشان به قوم من علم نجوم و ریاضیات بخشیدند و روز موعود فرا رسید ،آنها از آسمان آمدند و بسیاری از اقوام من را با خود بردند و تنها من میدانم » " . واقعا این متن چه برداشتی را برایمان بیرون می کشد جزاینکه موجودات فضایی در قلمروی آن ها رفت و آمد داشته اند البته پدیدهیوفو ها در قسمت های بعدی به طور کامل مورد بحث قرار خواهد گرفت . تقویممایا هم بسیار خارق العاده است تمامی محاسبات را تا سال 2013 میلادی انجامداده اند در مورد قطب های خورشید ! گردش دقیق زهره !! حرکات زمین که ازهمه مهمتر می دانستند زمین گرد است !!!

  نام: 4588.jpg نمایش: 2244 اندازه: 23.2 کیلو بایت


  نام: 4590.jpg نمایش: 1937 اندازه: 30.2 کیلو بایت


 17. 6 کاربر از پست مفید SovRan سپاس کرده اند .


 18. #10
  PHOENIX آواتار ها
  وضعیت : PHOENIX آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jul 2010
  نوشته ها : 693
  سپاس ها : 1,914
  سپاس شده 1,552 در 525 پست
  یاد شده
  در 0 پست
  تگ شده
  در 5 تاپیک

  پاسخ : مایا، تمدنی اسرار آمیز

  بسیار مطالب جالبی بود یحیی جان ممنون . حالاااا:


  دانلود کتاب ارابه خدایان

  اثر :اریک فون دنیکن

  این کتاب منحصرا به سوالات بی جواب در زمینه ماهایا می پردازه

 19. 2 کاربر از پست مفید PHOENIX سپاس کرده اند .


صفحه 1 از 9 123 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این تاپیک را مشاهده نموده اند: 0

There are no members to list at the moment.

کلمات کلیدی این موضوع

(new, black, files, فیلم, فاصله, فرش, فضای, قابل, قبل, قدیمی‌ترین, قرمز, قرن, قرار, قربانی, قسمت, منتشر, مه, مهم, مورد, می‌کنند, میلیون, مانده, ماه, متفاوت, مجله, مجموعه, محاسبه, مختلف, مرگ, مراحل, مراسم, مربوط, مردم, نفر, نقاشی‌های, نقش, چند, نهم, نیست, چگونه, نگاه, نام, نامه, چاپ, نخستین, ندارد, نسبت, هفت, همه, همراه, همزمان, هنرمند, هالیوود, های, هایی, هر, هزار, هشت, ویلیام, ویژه, وسیله, وضعیت, یک, کم, کمک, کننده, کنار, که, کار, کتاب, کدام, کره, کرد, کردن, کردند, کرده, کشف, گذاشتن, ۱۱, ۲۰۱۰, ۲۰۱۲, پنج, پیدا, پیرامون, پایان, پادشاه, پادشاهان, پر, william, آموزش, آمدن, آن, آوردن, آینده, آیا, آب, آخرین, افراد, افزایش, افسانه, اما, انسان, اولین, این, اینکه, ابزار, اثر, ادامه, ادبیات, ارتفاع, از, است, استفاده, اسرار, اصلی, اظهارات, اعداد, بناهای, بندی, به, بود, بوده, بین, بینی, بیست, بیش, با, باقی, باید, باستانی, بخش, بر, برای, بزرگ, بشر, بعد, توسط, تیم, تاکنون, تاریخ, تاریخی, ترین, ترک, تصویر, تصور, تصاویر, تغییرات, جلوگیری, جمعه, جهان, جالب, جدول, جدید, جدیدی, جشن, حیرت, حالت, خواهد, خوبی, خود, خبر, خط, خطوط, دنیا, دنیای, دو, دیگر, دیدن, دانشمندان, دانشگاه, داد, دادن, داده, داستان, در, دریافت, درباره, دست, روی, روز, روزه, روشن, را, راه, رد, زمانی, زندگی, زیر, زبان, سفر, سه, سوالات, سیستم, سال, ساله, سایت, ساخته, ستاره, ستارگان, سخن, سرزمین, سرشناس, شمالی, شناخته‌شده, شناسی, شهر, شهرهای, شود, شیرین, شکل, شگفت, شخصی, شد, شده, صفحه, طلایی, طریق, علمی, علاقه, علت, عنوان, عجیب, عصر, غیر

نمایش برچسب‌ها

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •