مرجع تخصصی سئو سپهر صنعت سهند Navid Mirzaaghazadeh مصاحبه با کریستوفر نولان درباره سرآغاز...

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: مصاحبه با کریستوفر نولان درباره سرآغاز...

 1. #1
  هیچ وقت به رفقات خیانت نکن و سعی کن دهنتو ببندی (رابرت دنیرو : رفقای خوب)
  ScarFace آواتار ها
  وضعیت : ScarFace آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jul 2010
  محل سکونت : کرج . گوهردشت
  سن: 33
  نوشته ها : 11,496
  سپاس ها : 10,173
  سپاس شده 25,850 در 7,202 پست
  یاد شده
  در 50 پست
  تگ شده
  در 758 تاپیک

  مصاحبه با کریستوفر نولان درباره سرآغاز...

  مصاحبه با کریستوفر نولان درباره سرآغاز...

  «سارق کهنه کار خسته شده و می خواهد آخرین سرقتش را انجام دهد؛ سرقتی بزرگ که یک «مأموریت غیرممکن» پرتعلیق است.» قصه آشنای نوآرهای کلاسیک یک بار دیگر بازخوانی می شود اما این بار توسط کارگردانی که قبلا تبحر و تسلطش را در خلق فیلم های منحصربه فرد از دل کلیشه ها نشان داده است. کریستوفر نولان در 39سالگی و با هشتمین اثرش گام بلندی را که با «شوالیه تاریکی» برداشته بود، امتداد می بخشد.
  ترکیب فیلمسازی خوش قریحه، گروه حرفه ای، بازیگران فوق العاده، داستانی جذاب و احساسات و هیجانات خاص از همان ابتدا «سرآغاز» را به فیلمی محکوم به موفقیت تبدیل کرد؛ عظیم ترین فیلم نولان که پس از شوالیه تاریکی یک بار دیگر نشان می دهد او در قامت کارگردانی توانا از پس پروژه های عظیم به خوبی برمی آید. اگر ورود به دنیای کمیک استریپ ها و فیلم های بتمنی تلفیقی از خواست نولان و استودیوهای بزرگ بودند، این بار با یک اثر شخصی مواجهیم که با سرمایه زیاد تولید شده است. پروژه 200میلیون دلاری کریستوفر نولان با داستان پیچیده و معمایی اش روایتگر تلاش سارقانی است که تخصص شان ورود به رویاهای دیگران و دزدیدن اسرار و اطلاعات از ضمیر نا خودآگاهشان است.
  سینما رویابین های زیادی را به خود دیده اما دزدیدن رویا، ایده متفاوت منحصر به فردی به نظر می رسد به خصوص اینکه نولان به گفته خود، خودش کوشیده تا داستانی سوررئال را با لحنی روایت کند که واقع گرا به نظر برسد. استقبال سینماروها (فیلم 3هفته پی درپی درصدر جدول گیشه ایستاد) و اقبال منتقدان (که سختگیرترین هایشان هم زبان به ستایش سرآغاز گشودند) می تواند با اعتنا و توجه اعضای آکادمی (که با بی انصافی چشم بر ارزش های شوالیه تاریکی بستند) همراه باشد و موفقیت های نولان را تکمیل کند.

  سرآغاز را در سکوت خبری ساختید و با وجود کنجکاوی عمومی که درباره فیلم تان وجود داشت، اجازه ندادید کوچک ترین اطلاعاتی درباره اش رسانه ای شود.
  علاقه ای ندارم داستان فیلم هایم قبل از اکران لو برود. می خواهم تماشاگر بدون سابقه ذهنی به تماشای فیلم بنشیند. البته این روزها جلوگیری از بروز ایده ها و ویژگی های فیلم ها بسیار مشکل و تقریبا غیرممکن شده است و این باعث شده مردم همه چیز را درباره فیلمی که هنوز ساختش را آغاز نکرده ای، بدانند.

  به هر حال این دیگر الگوی رفتاری سینمادوستان است که با دست پر وارد سالن سینما شوند.
  همینطور است. روزگاری خودم هم دچار همین عادت بودم ولی بعدا به این نتیجه رسیدم که وقتی سناریو را با جزئیاتش می دانی، لذتی را که باید از تماشای فیلم نمی بری. من از طرفداران پروپا قرص «سگدانی» تارانتینو بودم و قبل از دیدن «داستان عامه پسند» سناریویش را خواندم و واقعا از کرده ام پشیمان شدم. البته باز هم فیلم غافلگیرم کرد چون تأثیرگذاری اش با سناریو قابل مقایسه نبود ولی کلا این کار مثل بازکردن پیش از موعد کادوی کریسمس است. کنجکاوی تان برطرف می شود ولی وقتی کریسمس فرامی رسد، دیگر چیزی برای کشف کردن وجود ندارد. به عنوان تماشاگر هیچ چیز را بیش از این دوست ندارم که در سینما بنشینم، منتظر شوم چراغ های سالن خاموش شود و بدون هیچ زمینه ای فیلم را روی پرده ببینم. به عنوان فیلمساز هم تمام تلاشم را می کنم فیلمم را دور از چشم خبرنگاران و مردم بسازم.

  این بار البته شدیدتر از فیلم های قبلی تان همه چیز را کنترل کردید. موقع فیلمبرداری شوالیه تاریکی اطلاعاتی به بیرون درز می کرد ولی درباره سرآغاز تقریبا هیچ کس چیزی نمی دانست تا اینکه پخش تیزرهای فیلم شروع شد.
  سرآغاز ، یک فیلم معمولی نیست. هیچ کس نمی تواند با دیدن یک تیزر 5/2دقیقه ای بگوید از آن سردرآوردم. فیلم یک مفهوم و اندیشه اوریژینال داشته که برای تماشاگر کاملا تازگی دارد و از این حیث به شدت هیجان انگیز است؛ درست مثل «آواتار» جیمز کامرون.

  آواتار توفیق بی سابقه ای در گیشه یافت؛ اتفاقی که بعید است در مورد سرآغاز رخ دهد هرچند فیلم شما هم پرفروش شده است.
  به نظرم جیمز کامرون در 2 زمینه بسیار جاه طلبانه و بلندپروازانه ظاهر شد؛ یکی خلاقیت درباره دنیای عمیقی که آفرید و دیگری نحوه استفاده اش از تکنولوژی که انقلابی در شیوه های سنتی و کلاسیک ایجاد کرد.

  شما هیچ وقت بلندپرواز نبوده اید؟
  به لحاظ تکنیکی چرا، ولی در کل به شیوه ای سنتی تر از آواتار عمل کردیم.

  سرآغاز، عظیم ترین فیلم شماست. کارگردانی این فیلم نوعی چالش برای محک زدن توانایی هایتان در ساختن اثری مجلل نبود؟
  نزدیک به 10سال بود که ایده سرآغاز را در ذهن داشتم ولی می دانستم هنوز زمان ساختش فرانرسیده است. وقتی به گذشته ام نگاه می کنم، می بینم اگر «بتمن آغاز می کند» و شوالیه تاریکی را نساخته بودم از پس کارگردانی سرآغاز برنمی آمدم.

  جالب است که با توجه به مضمون خاص سرآغاز به اینکه آن را ارزان تر بسازید فکر نکردید و خرج زیادی روی دست استودیو گذاشتید!
  اتفاقا به این موضوع هم فکر کرده بودم. ابتدا قصد داشتم سناریوی جمع و جورتری بنویسم؛ جوری که فیلم هزینه های تولیدش را بازگرداند و بازگشت سرمایه اش تضمین شده باشد اما هرچه فکر کردم، دیدم سوژه سرآغاز عظیم تر از آن است که بتوان فیلم ارزانی براساسش ساخت. به این دلیل که سرآغاز درباره رویاها و قابلیت ذهن و ضمیر نامحدود و بی حد و مرزش است، فیلم باید در ابعادی ساخته می شد که پرنده خیال تماشاگر را نیز به پرواز درآورد و با تولید ارزان نمی شد به چنین دستاوردی رسید.

  هنگام ساخت فیلم با چه چالش هایی مواجه شدید؟
  بزرگ ترین چالش رسیدن به لحنی بود که در عین خیال پردازی واقعی هم باشد؛ چیزی که در فیلم به بهترین وجه توسط کاراکتر «کاب» (دی کاپریو) متبلور شد. دیالوگی در فیلم هست که در واقع جانمایه اصلی سرآغاز نیز محسوب می شود. جایی که کاب می گوید: «وقتی در رویا به سر می بریم کاملا احساس می کنیم که در عالم واقعیت هستیم». تمام تلاشی که در فیلم انجام دادیم در خدمت همین ایده بود؛ تلاش برای ایجاد حس واقعیت در دنیای رویاها! به همین دلیل در سرآغاز غیرممکن ترین رخدادها، مشابه اتفاقات واقعی و ممکن حس می شوند.
  سعی کردیم در همه بخش های فیلم این حس به تماشاگر القا شود؛ مثل وقتی که یک قطار باری با سرعت برق از خیابان پایین می آید و با اتومبیل ها تصادف می کند. می خواستیم همه این سکانس ها واقعی به نظر برسند و احساس امکان پذیر بودن را به تماشاگر بدهند. در چنین شرایطی واضح بود که نمی توانستیم به طور کامل یک کیفیت سوررئال به اشیا و رویدادها بدهیم. برای اینکه رویاها را به شکل واقعی ثبت کنی، نمی توانی در استودیو بنشینی و به متخصصان جلوه های ویژه دستور بدهی. به همین دلیل به همه جای دنیا سفر کردیم و فیلم را در مکان های مختلف و شرایط جوی متفاوت فیلمبرداری کردیم. حتی از رفتن به میان کولاک و بوران شدید هم ابایی نداشتیم. تماشاگر باید چیزی را که می دید و به شدت هم خیال پردازانه بود، باور می کرد.

  پرداختن به رویاها یکی از دلمشغولی های تقریبا ثابت تان بوده ولی هیچ وقت اینگونه بر آن متمرکز نشده بودید.
  تقریبا هر کدام از فیلم هایم به شکلی به رویاها پرداخته اند. اما سرآغاز، یک مفهوم و اندیشه کلی علمی تخیلی را بسط داده؛ اینکه من و شما می توانیم در یک لحظه در یک رویا حضور داشته باشیم و آن را تجربه کنیم. وقتی که پرده واقعیت را کنار می زنید، تماشاگر باید با تعداد نامحدودی از دنیاهایی روبه رو شود که در آن کاراکترها به صورت معنادار و هدفمندی روی هم تأثیر متقابل دارند؛ تاثیراتی همراه با عواقب و پیامدهای دراماتیک!

  برای ساخت این فیلم از اندیشه های چه بزرگانی استفاده کردید؟ زیگموند فروید یا فیلیپ کی دیک؟
  شاید بورخس. دوست دارم فکر کنم سرآغاز، فیلمی است که او ممکن بود از آن لذت ببرد! (می خندد) شاید آثار او منبعی پرطمطراق و اغراق آمیز به نظر برسند اما حقیقت این است که او با استفاده از مفاهیم و اندیشه های فلسفی، آنها را به داستان های کوتاه فوق العاده تبدیل کرده است.
  فیلم «ماتریکس» هم برای من یک الگوی عالی دیگر بود؛ پدیده ای ملموس و قابل درک که مردم را به این فکر وامی داشت که «هی چه می شد اگر این واقعی نبود؟»

  «سال گذشته در مارین باد» آلن رنه چه؟
  همین چند شب پیش برای اولین بار تماشایش کردم.

  شما فیلمی درباره رویاها ساخته اید و قبل از آن «سال گذشته...» را ندیده بودید؟
  می دانم تقریبا مرا به سرقت از این فیلم متهم کرده اند اما من واقعا آن را ندیده بودم. به نظر خودم هم خنده دار بود چون وقتی آن را برای اولین بار می دیدم، دهانم از این همه شباهت باز مانده بود. در فیلم آلن رنه لحظات و ایده هایی به چشم می خورد که هر تماشاگری ممکن است فکر کند مستقیم از روی آن دزدیده ام.

  به نظر شما این چه معنایی دارد؟
  من از فیلم هایی الهام گرفتم که به نوعی از «سال گذشته درمارین باد» الگوبرداری شده بودند. چون فیلم رنه یک منبع غنی و سرشار از ایده درباره رابطه بین رویا و حافظه است سرآغاز هم تا حد زیادی به ایده های مشابه آن متکی است.

  با اکران سرآغاز حالا باید در تدارک بتمن بعدی باشید.
  نه. آنقدر درگیر سرآغاز بودم که وقتی برای تمرکز بر بتمن را نداشتم.

  برادران وارنر قبلا تاریخ اکران بتمن را سال2012 اعلام کرده اند. وقتی قرار است فیلم در این تاریخ اکران شود یعنی روی شما حساب کرده اند.
  من به آنها چیزی نگفتم و فکر می کنم با توجه به شناختی که از من و روش کارم دارند، تاریخ غیر عملی ای را اعلام نخواهند کرد. من اهل موازی پیش بردن پروژه ها نیستم و مغزم در یک زمان فقط روی یک فیلم کار می کند. این را هم می توانید به حساب ناکارآمدی های من بگذارید!

  سینماسنتر را در فضای مجازی دنبال کنید


  ----------------------
  دم ازبازی حکم میزنی!دم ازحکم دل میزنی!پس به زبان"قمار"برایت میگویم!قمار زندگی را به کسی باختم که"تک" "دل" را با"خشت"برید!جریمه اش"یک عمر" حسرت"شد!باخت ِ زیبایی بود!یاد گرفتم به "دل"،"دل" نبندم!یاد گرفتم از روی"دل"حکم نکنم!"دل"را باید" پر"زد جایش"سنگ"ریخت"که با"خشت""تک پری" نکنند.
  تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه
  گروه بین المللی ستاره داوود

  ---------------

 2. 5 کاربر از پست مفید ScarFace سپاس کرده اند .


 3. # ADS
   

 4. #2
  rigel آواتار ها
  وضعیت : rigel آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jul 2010
  نوشته ها : 26
  سپاس ها : 23
  سپاس شده 65 در 24 پست
  یاد شده
  در 0 پست
  تگ شده
  در 0 تاپیک

  پاسخ : مصاحبه با کریستوفر نولان درباره سرآغاز...

  وجود یه سری شباهت بین Last year at marienbad و inception غیر قابل انکاره! همون موقع هم که فیلم اکران شده بود خیلی از روزنامه ها فیلم نامه ی alain robbe رو به نوعی origin of inception خطاب می کردند!
  نمی تونم اسم سرقت رو روش بذارم! ایده ی کریستوفر نولان یه ایده ی کاملاً بدیع بود که به هنرمندانه ترین شکل ممکن به تصویر کشیده شد! اما نمی تونم قبول کنم که نولان این فیلم رو ندیده باشه و در نا خودآگاهش تاثیراتی از این فیلم وجود نداشته باشه!

 5. 4 کاربر از پست مفید rigel سپاس کرده اند .


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این تاپیک را مشاهده نموده اند: 0

There are no members to list at the moment.

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •