سلام مهمان گرامي؛

دوست عزیز ضمن عرض خیر مقدم، با توجه به این که شما به صورت مهمان به انجمن سینماسنتر وارد شده اید براي مشاهده تالار با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
مرجع تخصصی سئو سپهر صنعت سهند Navid Mirzaaghazadeh ساز دهنی - فیلمی که پس از چهل ساز هنوز دارای ناگفته های کشف نشده است

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 8 , از مجموع 8
نمایش شاخه ای5علاقمندی ها
  • 3 ارسال شده توسط حکمتی
  • 1 ارسال شده توسط jo123
  • 1 ارسال شده توسط حکمتی

موضوع: ساز دهنی - فیلمی که پس از چهل ساز هنوز دارای ناگفته های کشف نشده است

صدای گرم: ناصر تهماسب* صدای آسمانی:احمد رسول زاده*صدای مهر:جلال مقامی*صدای صلابت:بهرام زند*
    حکمتی آواتار ها
    وضعیت : حکمتی آنلاین نیست.
    سپاس ها : 46
    سپاس شده 548 در 93 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 17 تاپیک

ساز دهنی - فیلمی که پس از چهل ساز هنوز دارای ناگفته های کشف نشده است

سال 1352 در هیاهوی فیلمهای کاباره ای و بزن بزنهای بیک ایمانوردی و فردین و فیلمهایی که حتی ارزش یکبار دیدن را نداشت امیر نادری سه یادگاری بزرگ را به سینمای ایران هدیه کرد که اکنون پس از چهل سال هنوز هر وقت که این سه فیلم را می بینید نکات جدید تری را از آن در می یابید.
    امیر نادری در سال 1352 با سه فیلم تنگنا و تنگسیر و سازدهنی یک انقلاب بزرگ در سینمای ایران ایجاد کرد.
    ساز دهنی به ظاهر داستان شیرین و جذابی دارد و هر بیننده ای پس از دیدنش براحتی از آن یک نتیجه عمومی میگیرد. اما باید خدمتتون عرض کنم قصه سازدهنی بسیار فراتر از آن چیزی است که دوستان در وهله اول می بینند.

داستان از جایی شروع میشود که عبدلو بدلیل مبتلا شدن به بیماری اسهال از خوردن داروی تلخ طفره میرود. پدرش که در بندر روی کشتی کار میکرد از یک خارجی یک سازدهنی هدیه میگیرد و او نیز آنرا به عبدلو میدهد مشروط بر آنکه عبدلو دارو را بخورد. بچه های بندر تاکنون چنین ابزاری ندیده بودند و از فردای آنروز عبدلو در می یابد که میتواند از این ابزار استفاده بسیاری بکند. او ابتدا با دریافت پول اجازه میدهد تا بچه با شمارش سریع او از یک تا سی مدت کوتاهی را ساز بزنند. در این میان امیرو پسر یتیمی که با مادرش زندگی میکرد بیش از دیگران با ساز علاقمند میشود. علاقمندی او به ساز تا جایی پیش می رود که با توجه به عدم استطاعت مالی حاضر میشود به عبلو کولی بدهد و در ازای آن ساز بزند. امیرو تبدیل میشود به خر عبدلو و در نهایت او وقتی میبیند عزت خود را از دست داده است از خواب غفلت بیدار میشود و پرت کردن ساز در دریا خود را از خفت و خواری نجات میدهد.

در این فیلم امیر نادری با زیرکی هرچه تمام توانست معضلات واقعی جامعه را در غالب یک فیلم زیبا و جذاب شبیه سازی کند. امیر نادری چیزی فراتر از آنچه که در نگاه اول به چشم بیننده می آید ساخته است. او حتی در خصوص نام افراد هم با حساب و کتاب عمل کرده بود. امیرو در فرهنگ ما بعنوان امیر و پادشاه و فرمانروا مفهوم میدهد و عبدلو بعنوان بنده و عبیر و در جاییکه امیر باید غالب باشد با طعنه به شرایط آن زمان امیر مانند الاغی است که برعکس بنده بر او مستولی است.

این موضوع کاملا اشاره دارد به شرایط مملکت داری آن زمان و نظام شاهنشاهی و عدم نقش مردم در اداره کشور خود. یادتان می آید عبدلو همیشه هرجا می نشست روی بشکه بود و امیرو و سایر بچه ها در اطراف او روی زمین. شک ندارم که منظور امیر نادری بشکه های نفتی بود که حاکمیت آنزمان روی آن نشسته بود بشکه نفت یعنی ثروت و ثروت یعنی قدرت.

امیرو نماینده جامعه آنزمان بود که با یک دست ساخته غربی خر میشود و عبدلو سوار بر این خر به مقاصد خود می رسد. نادری آنقدر زیبا روند استعمار امیرو را به تصویر میکشد که من خود را در بیانش قاصر میدانم. عبدلو ابتدا در ازای دریافت سکه و یا برشی از هندوانه ساز خود را به همبازیهایش میدهد تا بنوازند آنهم با شمارش سریع او اما آرام آرام در می یابد که این وسیله غربی کاربردهای دیگری هم دارد تا آنجا که امیرو را که تا قبل از این نیرومند ترین بچه بندر بود را خار و ذلیل میکند و به الاغ خود تبدیل میکند.

امیرو هر بار که به خانه می آمد الاغی در آنجا بسته شده بود. مطمئنا نادری با بستن این الاغ به افرادی که هنوز متوجه موضوع نشده اند دارد طعنه میزند.امیرو که تا پیش از این بعنوان شاگرد سقا شرافتمندانه کار میکرد و پول درمی آورد کارش حتی به دزدی میکشد آنهم برای جلب رضایت عبدلو برای زدن ساز بیشتر.

مو ساز زدُم ...... مو ساز زدُم...... مو ساز زدُم - یکی از زیباترین سکانسهای فیلم زمانی بود که امیرو این جمله را میگفت و سرمست و خوشحال در کوچه ها میدوید.چقدر این سکانس را دوست داشتم. امیرو در بعد ازظهر یک روز گرم که همه در خوابند به درب منزل عبدلو میرود و عبدلو که در آن ساعت نمی توانست از خانه بیرون بیاید از لابلای پنجره پس از دریافت حق حساب خود ساز خود را رو لبان امیرو میگذارد و امیرو هم با آویزان شدن از پنجره شروع به ساز زدن میکند و عبدلو هم مشغول شمردن سریع. سکانسی که مسعود گودرزی (بازیگر نقش امیرو) میگفت آنقدر امیر نادری آنرا تکرار کرد که من سینه ام از بزخورد با دیوار زخم شد آن سکانس بیش از ده بار تکرار شد و هربار نادری به مشت به دیوار میکوبید و میگفت نشد مسعود گودرزی میگوید یکبار سنگها از زیر پایم در رفتند یکبار هم هر کار کردم دستم به پنجره نرسید و عجب که علیرقم تکرار چندین باره عاقبت مورد پسند نادری واقع نشد که نشد. امیرو سرمست از ساز زدن در کوچه ها میدوید و میگفت مو ساز زدم.

مادر اولین راهنما و معلم بشریت وارد میشود. مادر امیرو با دیدن فرزند خود در بازار که عبدلو بر کولش سوار شده آنچنان برآشفته میشود که شروع میکند به تنبیه و نصیحتهای مادرانه خود. اما بیفایده است امیرو آنچنان محو این ابزار غربی شده است که پا بروی تمام آرمانهای خود میگذارد و بعنوان خر عبدلو سکه مردم میشود تا جائیکه در صف نانوایی مورد تمسخر شاگرد نانوا قرار میگیرد.تا آنکه مادر با بغض و گریه یک روز النگوهای خود را در می آورد و به امیرو میگوید برو بفروش و باهاش یه سازدهنی بخر تیر آخر مادر برای تحریک امیرو برای بیرون آمدن از آن خفت خود ساخته.
    امیرو از خواب غفلت بیدار میشود. به دریا میزند و غسل تعمیم میکند تا خطاها و اشتباهات گذشته خود را بشوید صحنه ای که همان سال در تنگسیر هم اما اینبار برای بهروز وثوقی و زار ممدش تکرار میشود هردو با یک کارگردان. امیر نادری در آن سال تنگسیر را برای بیداری نسل جوان ساخت و ساز دهنی را برای بیداری نوجوانان.
    و سرانجام امیرو ساز عبدلو را میگیرد و با عبور از دل مردمان آنرا به دریا می اندازد تا به همه بگوید فرهنگی که به ما تعلق ندارد را باید دور انداخت امیرو روبه دریاست و سرش را برمیگرداند و به ساحل نگاه میکند و تمام.
    اما ساز دهنی هنوز تمام نشده است. این فیلم را هر وقت و در هرجا دیدم در همینجا به اتمام میرسد اما فیلم همچنان ادامه دارد. امیرو برمیگردد و به سراغ عبدلو می رود. عبدلو دیگر قدرتی ندارد. تمام قدرت او در سازی بود که امیرو آنرا به دریا انداخته بود. عبدلو مورد ضرب و شتم امیرو و بقیه بچه ها قرار میگیرد و اینبار اوست که بر گرده های عبدلو سوار میشود و تلافی تمام روزهایی که به او سواری داده است را در می آورد و انتقام شیرینی را از او میگیرد. صدای ساز و دهل و یک عروسی محلی نیز بیانگر بازگشت جامعه به رسم و سنتهای خودش می باشد. هنوز نتوانستم دلیلی برای سانسور این صحنه پایانی از صدا و سیما را کشف کنم.

باور اینکه 40 سال پیش امیر نادری توانسته با چنین زیبایی یک واقعیت و یک تضاد اجتماعی را اینچنین به صحنه بکشد واقعا سخت است و باید گفت او شاهکار کرده است. نادری برای لحظه به لحظه فیلم برنامه دارد و مانند طراح خط کش خود را روی صحنه گذاشته تا مبادا سانتیمتری از تفکراتش جابجا شود.
    مسعود گودرزی (بازیگر نقش امیرو) در آنزمان 50 هزارتومان (که پول زیادی هم بود) دستمزد دریافت کرد. پولی که به ادعای خودش حتی ریالی بدستش نرسید و پدرش آنرا دریافت کرد. زیرا او زمانی که این فیلم را بازی میکرد کلاس پنجم ابتدایی بود.

اکبر عبدی در یکی از مصاحبه هایش گفته بود که یکی از آرزوهایش این بوده که او نقش امیرو را بازی میکرده او میگوید حتی با شیطنت در اوایل بازیگری خود به بعضیها گفته بود که من نقش امیرو را بازی کردم و الان بخاطر این موضوع عذاب وجدان دارم هرچند او می گوید بعدها که بالغ تر شدم متوجه شدم بازیگر نقش امیرو یک شاهکار بوده و اگر من آن نقش را بازی میکردم شاید اینقدر روی مخاطب تاثیر نمی گذاشت.

امیر نادری را باید برای ساخت چنین فیلمی ستود هرچند مانند بیضایی و کیارستمی چندین هزارکیلومتر دورتر از ما زندگی میکند. این فیلم را هنوز پس از چهل سال وقتی می بینم برایم تازه است و احساس میکنم هنوز سرشار از ناگفته هاست. امیر نادری برای ثانیه به ثانیه های این فیلم مدتها فکر کرده است و هر سکانس این فیلم دارای مفهومهای عمیقی است که به قول خود او هنوز منقدین به برخی از منظورهای او پی نبرده اند.

او حتی در دعوای بچه ها سرِ پوست هندوانه کلی منظور داشته است. تمام سنتهای جامعه را در فیلم به نمایش گذاشته است که اگر بخواهم یکی یکی آنها را بازگو کنم خواندن آن برای دوستان خسته کننده میشود.

ساز دهنی یک فیلم به تمام معنا ارزشمند ایرانی است و غیر قابل تکرار. در سینمای قحطی زده امروزی که بعضی از دوستان حتی در همین سایت فیلمی مانند معراجیها که هنوز بر پرده نیامده است را فیلمی ارزشمند میدانند فیلمی مانند سازدهنی را باید فیلمی بسیار فراتر ارزشمند دانست . فیلمی که امیر نادری بجای استفاده از یکی دو جین هنرپیشه تازه به دوران رسیده از نابازیگرانی استفاده نمود که همگی برای اولین بار در مقابل دوربین قرار گرفته بودند.

عوامل و سازندگان این فیلم اکنون همگی پراکنده شده اند. امیر نادری نویسنده و کارگردان این اثر بزرگ اکنوم مدتهاست که در آمریکا زندگی میکند. سهراب شهید ثالث که تدوین سازدهنی را بعهده داشت بعد از همکاری با نادر ی دو فیلم با نامهای یک اتفاق ساده و طبیعت بیجان را میسازد و سپس ایران را برای همیشه ترک میکند تا خبر درگذشتش در سال 1377 از شیکاگو به ایران میرسد. مسعود گودرزی بازیگر نقش امیرو اکنون مدیر یک مدرسه میباشد. از مهدی جوادی بازیگر نقش عبدلو کسی خبری ندارد. شهلا درویشی (مادر امیرو )که در همان سال با امیر نادری در فیلم تنگسیر نیز بازی کرد دیگر در مقابل دوربین ظاهر نگردید و از او نیز هیچ اطلاعی در دسترس نمی باشد.

فقط و فقط تنها کسی که از آن مجموعه هنوز در حال فعالیت در حوزه سینماست علیرضا زرین دست فیلمبردار این اثر جاودانه می باشد.

همانطور که خدمت دوستان گفتم این فیلم هنوز دارای ناگفته های بسیاریست . بنده برای جمع آوری اطلاعات دقیق تر از سایتهای سوره - کافه کلاسیک و کانون پرورشی فکری کودکان کمک گرفتم که متاسفانه باید بگویم سایت سوره دارای اطلاعات غلطی از این فیلم بود.

قطره باران, mohammadd و donkishot به این پست علاقمند بوده اند.

2. 16 کاربر از پست مفید حکمتی سپاس کرده اند .

3. # ADS

"یک پایان سخت، بهتر از یک سختی بی پایانه" شهاب حسینی - درباره الی - اصغر فرهادی
    jo123 آواتار ها
    وضعیت : jo123 آنلاین نیست.
    سپاس ها : 321
    سپاس شده 125 در 58 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 77 تاپیک

پاسخ : ساز دهنی - فیلمی که پس از چهل ساز هنوز دارای ناگفته های کشف نشده است

بسیار عالی هر چند که میزان آشنایی من با سینمای ایران بسیار اندک است ولیکن خوشبختانه این اثر امیر نادری را جندین مرتبه تماشا کرده ام هر چند که هنوز هم به فیلم دونده علاقه و اشتیاق بیشتری دارم.در مورد اثار نادری به نظر من به دو مسئله باید توجه ویژه ای بکنیم :1- شرایط و محیط رشد کارگردان. مسلما نادری کودکی خوشایند و سرشار از امکانات را با توجه به فوت پدر قبل از تولد و همچنین فوت مادر در 6 سالگی نداشته است.و همین لمس کامل سختیهای زندگی اینچنینی در باورپذیر بودن (مستند بودن) سازدهنی بسیار موثر است.2- سینمای دهه 50 که به موج نو سینمای ایران نیز معروف است. هر چند که خیلی ها شاید با این موضوع موافق نباشند. در واقع نگاه متفاوت داشتن به سینما و فیلمسازی.با این تفاسیر فیلم ساز دهنی را به شخصه فیلمی غیر سیاسی و شدیدا با نگاه انسانی به مقوله هایی می دانم که نادری با آن درگیر بوده است. جنس نگاه نادری کاملا اخلاق گرایانه است که به مراتب شانی بالاتر از اغراض سیاسی را بر آن متصورم.البته که نمی توان بر تحلیل ذکر شده توسط جنابعالی نیز خرده گرفت و آن را صد در صد رد کرد.ولیکن فضای کودکانه و معصومانه فیلم علاوه بر بازگشت به دوران کودکی باعث ارتباط راحت تر با مقوله های مورد نظر کارگردان می باشد که در سکانسهایی به معرفی آداب و رسوم مکان مورد علاقه نادری منجر می شود.
    ویرایش توسط jo123 : 01-30-2014 در ساعت 06:50
    donkishot به این پست علاقمند بوده است.

5. 6 کاربر از پست مفید jo123 سپاس کرده اند .

“در این بازیگر خانه ی دنیا هر کسی یک جور بازی می کند تا هنگام مرگش برسد.” -_-
    shahin1 آواتار ها
    وضعیت : shahin1 آنلاین نیست.
    سپاس ها : 384
    سپاس شده 1,270 در 394 پست
    یاد شده
    در 1 پست
    تگ شده
    در 287 تاپیک

اول از همه حکمتی جان بابت تاپیک بسیار مفیدت متشکر. دوم اینکه خودت مطلبو نوشتی؟
    از امیر نادری فیلم تنگسیر رو دیدم . اما متاسفانه فیلم ساز دهنی رو کامل ندیدم. مقداری از اون رو سالها پیش دیدم. اما هنوز کتک زدنهای عبدلو، گرما و بازار مادر عبدلو رو خوب یادمه. فک کنم فیلم در بوشهر ضبط شده درسته؟ فیلم روال خوبی رو طی میکنه مخصوصا قیام علیه عبدلو . تا اونجایی که حافظه یاری میکنه فکر کنم عبدلو بعد از اینکه سازدهنیش رو از دست داد تازه فهمید از اون احترام قبلی خبری نیست و بقیه فقط بخاطر سازدهنی احترامش میگذاشتند. همونطور که شما گفتید این فیلم یک اثر فاخر در بین قیلمای کاباره ای اونزمانه. البته بستگی به سلیقه داره اما در دوره ای که هر چی فیلم پر صحنه تر بود ، بیننده و سود مالی بیشتری داشت ، ساختن همچین فیلمی جرات میخواست . طبعا نادری ماندگاری رو بیشتر ترجیح داد. به دوستانی که این فیلمو دیدن پیشنهاد میکنم تنگســیر رو هم ببینن. این فیلم هم در جنوب پر شده و ناگفته های اجتماعی و انسانی زیادی داره.

7. 3 کاربر از پست مفید shahin1 سپاس کرده اند .

صدای گرم: ناصر تهماسب* صدای آسمانی:احمد رسول زاده*صدای مهر:جلال مقامی*صدای صلابت:بهرام زند*
    حکمتی آواتار ها
    سپاس شده 548 در 93 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 17 تاپیک

عرض کنم خدمت شما من این فیلم را بیش از 20 بار دیده ام و اگر هنوز هم پیش بیاید می بینم در اوایل انقلاب که من دوره راهنمایی را سپری میکردم این فیلم چندین بار توسط آپارات 16 میلیمتری در مدرسه ما نمایش داده شد و همچنین در مساجد و تکایا همراه با فیلمهایی نظیر محمد رسول الله و نبرد الجزایر و مدرسه ضد جاسوسی. آنزمان مرسوم بود بعد از اتمام فیلم در خصوص فیلم تجزیه و تحلیل میشد و از بچه ها میخواستند از فیلم هرچه برداشت کرده اند بازگو کنند. آنزمان بنده بیشترین نتیجه گیری را از این فیلم گرفتم و جایزه ای توسط معلم امور تربیتی به اینجانب تعلق گرفت.
    مطالب اغلب نوشته خودم میباشد و برخی از آنها را مجبور شده ام از جاهای مختلف جمع آوری نمایم . اما اینکه شما فکر کنید مثل برخی از دوستان آنرا صد در صد از جای دیگر کپی و پیست کرده باشم خیر اینطور نبوده است.
    فیلم در بوشهر ساخته شده است. امیر نادری از بزرگان سینمای ایران میباشد. فیلم تنگنا و خداحافظ رفیق نیز ساخته ایشان میباشد. او اکنون در آمریکا زندگی میکند و چندی پیش نیز به رابرت دنیرو پیشنهاد بازی در جدیدترین ساخته خود داده بود.

حتی نکته ای که ضمن نقد فیلم فراموش کردم به آن اشاره کنم این بود که در ابتدای فیلم نشان میدهد که عبدلو فردی ضعیف و مترود همه بچه هاست و در حال کتک خوردن از آنهاست. ساز برای او یعنی قدرت. او نهایت بهره برداری را از این ابزار غربی از دوستانش میکند. اما در پایان فیلم (که سانسور شده است ) پس از بیداری امیرو موضوع دوباره به حالت اول بر میگردد. این درست مصداق تغییر و تحولی است که در جوامع بشری رخ میدهد. پیش بینی امیر نادری در سال 1352 پنج سال بعد بصورت واقعی در ایران بوقوع می پیوندد.
    تنگسیر نیز سرشار از ناگفته هاست. روایت زیبای نادری از یک مظلوم که برای گرفتن حق خود شورش میکند. هریک از شخصیتها در تنگسیر بیانگر یک نماد در جامعه میباشد. امیر نادری فکرش و فیلمش خیلی جلوتر از زمان بود.

9. 3 کاربر از پست مفید حکمتی سپاس کرده اند .

donkishot آواتار ها
    وضعیت : donkishot آنلاین نیست.
    سپاس ها : 107
    سپاس شده 38 در 20 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 0 تاپیک

نقل قول نوشته اصلی توسط حکمتی نمایش پست ها
    متاسفانه باید بگویم سایت سوره دارای اطلاعات غلطی از این فیلم بود
    بسیار جالب و عالی بود. این فیلم را در دوران کودکی دیدم اما هیچوقت فکر نمی کردم کارگردان چنین منظورهایی داشته است. فقط چند سوال:

1 - اینکه نوشته اید از سایتهای سوره و کانون کمک گرفته اید آیا منظورتان این است که بقول فرخ خان محترم مطالب را گردآوری نموده اید و یا این تحلیل یا حالا نقد یا هر چیزی که بتوان به آن گفت را خودتان نوشته اید؟ چون بعد از خواندن پاسخهای فرخ محترم در تاپیکهای شما من دچار ابهام شده ام ایشان معتقدند شما مطالب را گردآوری میکنید اما وقتی پستهای شما را میخوانم به ادبیاتی بر می خورم که گواه گردآوری نیست برای مثال وقتی می گویید این فیلم را بیش از 20 بار دیده اید .... و یا در سایر پستها می گویید دوبله اول را با دوم مقایسه کردم ...... و یا در مورد فیلم محمد رسول الله می گویید فیلم را با زبان اصلی دیده ام و این دیالوگ تغییر کرده ....... یعنی اینها رو کس دیگری دیده و روی نت گذاشته و شما آنها را گردآوری کرده اید یا اینکه مطالب به قلم خودتان هست و واقعا خودتان به آن پی برده اید؟

2 - با عرض معذرت منهم مانند خودتان بسیار ریز بین هستم اینکه نوشته اید سایت سوره دارای اطلاعات غلطی از این فیلم می باشد ممکنه اشاره کنید این غلطها چی بوده چون من همین الان اطلاعات سایت سوره را از این فیلم خواندم و چیزی متوجه نشدم که کجایش غلط است .

با تشکر منتظر پاسخ شما هستم. البته امیدوارم با این سوالها به قول دوستمون زحمات شما هدر نرود !!!!! چون انصافا کشف این مطالب از یک فیلم ساده بنظر من واقعا حائز اهمیت است .

11. کاربر روبرو از پست مفید donkishot سپاس کرده است .

حکمتی آواتار ها
    سپاس شده 548 در 93 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 17 تاپیک

دوست گرامی
    ساز دهنی برای من یک دنیا خاطره است
    ساز دهنی برای من یک نماد است

در خصوص کمک گرفتن از سایتی مانند سوره منظورم این بود که برای یافتن نام هنر پیشه ها و یا بدست آوردن تصویر مجبور شدم از ان سایت کمک بگیرم . حالا شما نام انرا گردآوری بگذارید. نام آنرا کپی کردن بگذارید. هر عاقلی سایت سوره را بخواند متوجه میشود بجز نام عوامل و جوایز و خلاصه داستان چیز دیگری نمی تواند پیدا کند.

مطلب کاملا به قلم خودم هست و در یک سایت دیگر و با نام کاربری دیگر نیز جسته و گریخته از آن استفاده کردم. اینکه مطالب بنده گردآوری است یا نوشته خودم شما را ارجاع میدهم به آخرین پست خود در تاپیک برباد رفته از زاویه دیگر.

در مجموع شما نمی توانید بدون کمک گرفتن از اطلاعات دیگران یک مطلب کامل را در اینجا بنویسید. برای مثال دیروز یکی از کاربران مطلبی را در خصوص فیلم 12 سال بردگی ارسال نموده است. بخش اعظم آن مطالب اختصاص پیدا کرده است به عوامل فیلم و در نهایت خلاصه داستان فیلم که قطعا با قلم خودشان است . اما آیا می توان عوامل فیلم را کسی از خودش در بیارد؟؟؟ آیا جوایزی را که فیلم کسب نموده است من یا شما یا هر کاربر دیگری میتواند از خودش نقل کند؟؟ خواه مطلب اختصاصی باشد خواه غیر اختصاصی. اما بنظر من همین گردآوری نیز خود شایسته تقدیر است زیرا برای ارسال کننده زحمت دارد.

اما چرا گفته ام سایت سوره اطلاعات غلط داده است. اطلاعات غلط در تعریف خلاصه داستان می باشد . در سایت سوره آمده است که پدر عبدالله بخاطر راضی کردن عبدالله برای ختنه کردن به او ساز دهنی را میدهد در حالیکه در فیلم می بینیم که عبدالله در پی ابتلا به بیماری اسهال و امتناع کردن از خوردن دارو پدرش را وادار میکند تا آن ساز دهنی را به او بدهد تا او دارو را سر بکشد.

من پلان به پلان این فیلم زیبا را حفظ هستم زیرا برای امیر نادری عزیز احترام فراوانی قائلم. شما همین الان در حوزه نت سرچ کنید ببینید در خصوص فیلم ساز دهنی آیا به اندازه همان اطلاعات سوره کمی بیشتر و یا کمتر چیزی دستگیرتان میشود. البته اگر وبلاگ و مطالبی که خودم آنها را نوشته ام را فاکتور بگیرید.

در مجموع دوست عزیز من نگران هدر رفتن زحمت خود نیستم و از هزگونه انتقادی با روی باز استقبال میکنم زیرا موجب می شود اطلاعاتم بالاتر برود.

13. 2 کاربر از پست مفید حکمتی سپاس کرده اند .

donkishot آواتار ها
    وضعیت : donkishot آنلاین نیست.
    سپاس ها : 107
    سپاس شده 38 در 20 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 0 تاپیک

ممنون حکمتی عزیز
    متاسفانه نمی دانم چرا سایتهایی مانند سوره که خیلی هم ادعا دارند و مدعی هستند در حال جمع آوری کامل اطلاعات سینمای ایران هستند چنین اشتباهات فاحشی را مرتکب می شوند. درست گفتید الان که خلاصه فیلم را در آن سایت خواندم نوشته که عبدالله را می خواهند ختنه کنند. منهم تا جایی که یادم می آید او مسموم شده بود و می خواستند به زور به او دارو بدن. یعنی واقعا اونهایی که اطلاعات فیلم را می نویسند حتی انگار یه بار هم فیلمو ندیدن؟

نقل قول نوشته اصلی توسط حکمتی نمایش پست ها
    در مجموع دوست عزیز من نگران هدر رفتن زحمت خود نیستم و از هزگونه انتقادی با روی باز استقبال میکنم زیرا موجب می شود اطلاعاتم بالاتر برود.
    ضمنا دوست عزیز من جسارت نکردم و از شما انتقاد نکردم فقط منظورم این بود که کاشکی از همون اول می گفتید چرا سایت سوره اطلاعات غلط داده است .
    موفق باشی.
    فقط یه سوال دیگه ( البته اگه حاشیه درست نشه) :
    حالا اینی که شما نوشتی اسمش چی بود ؟ نقد بود یا تحلیل؟ یا بقول دوستان گردآوری ؟

15. کاربر روبرو از پست مفید donkishot سپاس کرده است .

حکمتی آواتار ها
    سپاس شده 548 در 93 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 17 تاپیک

نقل قول نوشته اصلی توسط donkishot نمایش پست ها
    حالا اینی که شما نوشتی اسمش چی بود ؟ نقد بود یا تحلیل؟ یا بقول دوستان گردآوری ؟
    دوست گرامی
    بنده با توجه به تخصص و علاقه ای وافری که به سینمای کلاسیک و مبحث دوبله دارم در این زمینهاطلاعات وسیعی دارم. همانطور که از سبک نوشته های من و همانطور موضوعاتی که به آن وارد شده ام پیداست که در خصوص فیلمهایی مطلب نوشته ام که همگی کلاسیک شده اند و در زمینه فیلمهای نوین هیچ علاقه ای به نوشتن درباره شان ندارم و همانطور که ملاحظه نمودید در موردشان هم هیچوقت اظهار نظر نمی کنم چون اعتقاد دارم صاحبنظر در این زمینه در سایت به حد کافی وجود دارد و اطلاعات من در مقابل اطلاعات آنها نا چیز می باشد . اما اینکه برعکس برخی دوستان بواسطه نداشتن اطلاعات کافی در زمینه سینمای کلاسیک یا دوبله وارد مباحث من میشوند و سعی در ناچیز جلوه دادن کارهای من میشوند این امریست که از حیطه و قدرت من خارج است و بر می گردد به اخلاق و ادب حرفه ای آنان.

من وقتی یک اثر کلاسیک را می بینم و در در موردش بصورت همه جانبه تحقیقات می کنم آنچه را که از ان برداشت می کنم را می نویسم حالا شما دوست داشتید اسمش را بگذارید نقد - اگر دوست ندارید اسمش را بگذارید تحلیل - یا اصلا بقول مدیریت سایت اسم آنرا بگذارید گردآوری یا هر چیز دیگر.

من این فیلم را از بچگی دیدم و آنرا دوست داشتم و آنچه را که خواندید برداشت آزاد بنده بود از این فیلم. حالا اینجا چجوری اسمش میشه گردآوری من نمیدونم. لطفا اینطور مباحث را هم دیگر ادامه ندهید زیرا باعث ایجاد حاشیه میشود و وقت بنده را بجای تمرکز روی ادامه مباحثم می گیرد.

اگر هنوز دچار ابهام!!!! هستید می توانید مانند تاپیک بر باد رفته از مدیریت محترم سایت جناب فرخ خان سوال بفرمایید که مطلب بنده در مورد ساز دهنی چی محسوب میشه؟ اما بنظر من چیزی که خیلی مهمتر از محسوب شدن این موضوع می باشد این است که مطلبی بنویسیم که جذاب باشد. مطلب بنویسم که با توجه به محتوای آن به علم خواننده بیافزاید. مطلبی بنویسیم که تکراری نباشد و خواننده برای اولین بار آنها را شنیده باشد. و در نهایت مطلبی بنویسیم که و قتی کاربری اینجا را ترک کرد و رفت از اینکه وقت خود را هدر نداده است احساس رضایتمندی بکند.

من سعی کرده ام در خصوص مطالبی که می نویسم یک به یک این موضوعات را رعایت کرده باشم . علیرغم اختلاف سلیقه ای که با فرخ خان دارم باید خدنتتون عرض کنم پاسخ ایشان در پست برباد رفته به شما درست میباشد. این مطالب چه گردآوری باشد چه تولیدی در نهایت برای بنده زحمت داشته است. من برای تمام نوشته هایم قبل از استارت تحقیقات وسیعی انجام میدهم. حالا بعضیها این تحقیقات را از روی کتاب انجام می دهند بنده از روی نت انجام می دهم. آنچه که مسلم است نه بنده و نه فرخ خان علم غیب نداریم که بدانیم مثلا کتاب پدر خوانده بمدت 67 هفته در راس کتابهای پر فروش روز آمریکا قرار داشته است . قطعا هیچکس نمی تواند تاریخ نبرد بزرگ کاستلا ماره (جنگ بزرگ گنگها را از خود تولید کند. اما قطعا هرکسی می توانند تشخیص دهند که آیا لسلی هاوارد برای نقش اشلی ویکلز در بر باد رفته مناسب بوده است یا خیر . بنده میتوانم با توجه به برداشت خودم نظر بدهم که فزضا بانو رفعت هاشم پور برای صدا پیشگی نقش اسکارلت اوهارا مناسب بوده است یا خیر؟ یا فرضا با توجه به برداشت خودم میتوانم تشخیص دهم که منظور امیر نادری از ساز در فیلم سازدهنی چه چیزی بوده است.

بنده در این زمینه دیگر بحثی ندارم و امیدوارم بزودی همانطور که خودتان گفتید مطلب شما را در خصوص فیلم الیور توئیست بخوانم. فراموش نکنید که این فیلم یکی از آثار فاخر سینمای کلاسیک می باشد و در آنجا حتما در موردش اظهار نظر خواهم کرد.

موفق باشید
    mohammadd به این پست علاقمند بوده است.

17. 2 کاربر از پست مفید حکمتی سپاس کرده اند .

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)