مرجع تخصصی سئو سپهر صنعت سهند Navid Mirzaaghazadeh Zorro سریالی به قدمت تاریخ سینما

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 13

موضوع: Zorro سریالی به قدمت تاریخ سینما

 1. #1
  صدای گرم: ناصر تهماسب* صدای آسمانی:احمد رسول زاده*صدای مهر:جلال مقامی*صدای صلابت:بهرام زند*
  حکمتی آواتار ها
  وضعیت : حکمتی آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jan 2014
  محل سکونت : تهران
  نوشته ها : 104
  سپاس ها : 46
  سپاس شده 548 در 93 پست
  یاد شده
  در 0 پست
  تگ شده
  در 17 تاپیک

  Zorro سریالی به قدمت تاریخ سینما

  برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: WDTreasuresIX_ZORROPhoto_05.jpg
مشاهده: 12184
حجم: 495.6 کیلو بایت

  نام زورو را بی شک همه شما شنیده اید. از این شخصیت تخیلی و افسانه ای محبوب فیلمهای بسیاری ساخته شده است. عدالت زورو ... نقاب زورو ...... و ....... اما مشهور ترین آنها همان سریال جذاب و افسانه ای دیزنی می باشد که طی سالهای 1356 تا 1359 از تلوزیون ملی ایران با دوبله بی نظیرش پخش میگردید. تعدد فیلمهایی که از شخصیت زورو ساخته شد بسیار بیشتر از شخصیتهایی نظیر رابین هود می باشد. زورو به مراتب از شخصیتهایی نظیر سوپرمن و اسپایدر من و شزم نزد مردم محبوب تر میباشد. در سال 1920 برای اولین بار از شخصیت زورو فیلمی ساخته شد بنام علامت زورو. این فیلم را فرد نسبلیو کارگردانی نمود.
  اما آیا میدانید شخصیت زورو برای اولین بار چگونه خلق شد؟
  برای اصلاع یافتن از تاریخچه این موضوع سایتهای زیادی را جستجو نمودم. از سایت اصلی دیزنی گرفته تا حتی سایت زورو بنام Zorro Productions, Inc. : Welcome to the official website of Zorro, the legendary masked hero of Spanish California و همینطور بسیاری از سایتهای وطنی و فرومهای همسایه که کمتر بجای نظر سنجی های سرگرم کننده به امر محتوا می پردازند. نتیجه بررسیهای اینجانب ار تاریخچه زورو مرا به نام آرتور جانستون رساند.

  آرتور جانستن(جانستون) مک کالی در دوم فوریه(و بقولی در21 فوریه) سال 1883 در ایالت ایلینوی آمریکا بدنیا آمد. از دوران کودکی او اطلاع چندانی در دست نیست. در اوایل سال 1900 رسما وارد کار روزنامه نگاری شد و اوایل با عناوین مستعاری چون رلی برین ، جورج هرینگتون،فردریک،رونا رلی (که حدس میزنند این یکی نام واقعی مادر او باشد) و ... داستانهای کوتاه می نوشت. چنان که گفته میشود وی بیش از هزار داستان کوتاه و بلند دارد. مشهورترین شخصیتهائی داستانهای او عبارتند بودند از : دلقک کریمسون،توبی تام،ستاره سیاه،نجیب زاده جنایتکار و ...اما آنچه جانستن مک کالی را شهره آفاق کرد داستانی بود که در در 5 قسمت از نهم اوت تا ششم سپتامبر 1919 منتشر کرد با عنوان نفرین کاپیسترانو. این داستان که عده ای آنرا ملهم از داستان کوتاه اسکارلت پینپرنال میدانند که شرح داستان یک اشرافزاده انگلیسی است که با یک نقاب(جهت پنهان کردن عیب چشمان) دمار از روزگار فرانوسیان متجاوزدر میآورد ... شباهتهای داستان نفرین کاپیسترانوی مک کالی به اسکارلت پینپرنال(که 14 سال زودتر یعنی در سال 1905) منتشر شده بود عبارتند از: قهرمان هردو داستات شخصی بنام دون دیه گوست،هر دو ثروتمند و هردو با هویتی پنهان.شروع داستانها همانطور که اشاره شد از سال 1919 با 5 داستان اولیه و بعد دو مجموعه دیگر (اولی در 6 و دومی در4 قسمت) و سپس قریب به شصت و اندی داستان دیگر از این مجموعه که تعداد کل داستانهای زوروی مک کالی را به 79 می رساند( گاهی از تعدادها به 77یا 65 یا ارقام دیگر نیز یاد میشود)
  اما واقعا چرا مک کالی مهد داستات خود را مکزیک قرار میدهد؟

  در سال 1519 ژنرال فرناندو کورتز مکزیک را برای پادشاه کاتولیک اسپانیا فتح کرد. اسپانیائیها در طول 6 سال با کشتاری بی رحمانه امپراطوری آزتک این سرزمین را ریشه کن کردند چنانکه پس از آن مهاجرین اسپانیائی به سرزمین مکزیک هجوم آوردند بطوریکه امروزه قدرتمندترین مکزیکها همان بازماندگان تبار اسانیهای مهاجر این 6 قرن هستند که ثروتهائی هنگفت را از پدران خود به یادگار دارند.مابقی مکزیکیها بازماندگان آزتک و سرخ پوستان دورگه و مایاها هستند. در این سرزمین قیامهای متعددی به سبب همین طبقات مردمی درگرفته است که مشهورترینشان قیام امیلیانو زاپاتا و پانچو ویاست. پیش از این که در سینما و ادبیات ایالات متحده از مردم ستمدیده مکزیک یاد شود از مکزیکی ها مردمی قاچاقچی و دزد یاد میشد اما در اوایل قرن بیستم ورق برگشت و در حق مردم ستمدیده این سرزمین سخنها رفت. شاید به همین علت بود که جانستن مک کالی نیز در نفرین کاپیسترانو بر محوریت ظلم دست به قلم برد.
  برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: 1318497384_83_097aaed2e5.jpg
مشاهده: 6597
حجم: 476.2 کیلو بایت

  دون دیه گو دلاوگا جوانی خوش پوش و خوش قیافه است ک ظاهرا از جنگ و نزاع تنفر دارد. او نویسنده و شاعر مسلک است و اگرچه در قصر فرمانداری زندگی میکند اما به سبب همین ترس او را تحقیر می کنند که در این بین پدر او دون آلخاندرو بیشترین نقش را در این تحقیرها دارد و دیه گو نیز درتثبیت حقارت خود می کوشد تا دیگران از هویت ذاتی او بی خبر باشند. این هویت ، کسی است که شبانگاهان با نقاب و اسبی سیاه ازدل تاریکی بیرون می آید و انتقام مظلومان بی پناه و دهقانان را از مستبدین می ستاند.... این در واقع شالوده داستان زوروست. زورو در زبان اسپانیائی/مکزیکی به معنی روباه است. روباه نیز در عرف انسانی نماد حیله ذاتی است و زورو با شخصیتی زیرک که هرگز در دام گرفتار نمی آید محبوبیت می یابد.


  مک کالی در 22 نوامبر(و بقولی 23 نوامبر) 1958 رخت از جهان بست درحالیکه سریال دیزنی که در همین سالها ساخته میشد مشهورترین و محبوبرترین سریال بود.


  برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: zf5t03mg82gxuambrs8o.jpg
مشاهده: 9111
حجم: 86.1 کیلو بایت  فیلم دیگری که بخاطر محبوبیت زورو ساخته شد زورو دوباره می تازد می باشد که محصول سال 1937 آمریکا میباشد. اما چون هدف اصلی بنده در این تاپیک صرفا بررسی زوروی دیزنی می باشد سعی میکنم بیشتر دوستان را با این سریال خاطره انگیز و زیبا آشنا نمایم و در پستهای آتی بسیاری از نکته های جالب و در پس صحنه های فیلمبرداری و حتی دوبله آن که به مدیریت آقای ناصر ممدوح در ایران انجام شد مطلب جمع آوری نمایم و به اطلاع دوستان برسانم. در خصوص دوبله زیبای این سریال همینقدر خدمتان عرض کنم که زنده یاد پرویز نارنجیها که بجای گروهبان گارسیا صدا پیشگی کردند هنگام دوبله کمی از میز فاصله می گرفت تا بتواند گروهبان گارسیا را با آن شکم چاق بهتر تجسم نماید. آقای افشاریه هم بجای زورو گویندگی کردند که اگر فرصتی دست داد و دوستان هم بخواهند در پستهای بعدی مفصلا به امر دوبله این سریال خواهم پرداخت.


  در سال 1950 شخصی بنام میشل گرتز امتیاز تبدیل داستان زورو به فیلم را از جانستون مک کالی (خالق و نویسنده اثر) خرید. گرتز تلاش بسیاری برای تبدیل این داستان به یک سریال آبرومند انجام داد اما به این دلیل که پشتوانه مالی خوبی نداشت هرگز نتوانست حتی اولین گامها را در اینخصوص بردارد. 2 سال بعد والت دیزنی (موسس شرکت دیزنی یا دسنی) این امتیاز را از گرتز خرید. مدتها کشمکش بین او و حتی خود گرتز که علاقمند بود سریال برای یک شبکه خصوصی ساخته شود بوجود آمد اما در نهایت خود دیزنی دست بکار شد تا در اولین گام بهترین بازیگر را برای شخصیت زورو برگزیند.بیش از 20 نفر تست شدند (از جمله دیوی کراکت ، فس پارکر ، هیو اوبراین ، جان لافتون ، جک کلی ، دنیس ویور ، دیوید جانسن ). ذهن دیزنی بیشتر به تایرون پاور بود که پیش از او زورو را در یک فیلم سینمائی به شکلی حیرت انگیز به تصویر کشیده بود. در نهایت ، بازیگری گمنام به نام گای ویلیامز برگزیده شد.

  گای ویلیامز با نام اصلی آرماندو کاتالانو در سال 1924 در نیویورک متولد شد. پس از دوران مدرسه ، ویلیامز بعنوان یک مدل کار میکرد و حتی بعدها در فیلمهای نه چندان مطرحی مانند بونزو ، قمارباز می سی سی پی و سپس در هفت مرد خشمگین و مردی از آلامو حضور داشت که در همگی آنها عمدتا در نقش سیاهی لشکر بود.

  برای نقش برناردو ، جین شلدون انتخاب شد. شلدون یک پانتومیم کار حرفه ای بود. گاهی در رادیو شعر میخواند . فیلمهای چندان مطرحی بازی نکرده بود اما با استخدام او در پروژه زورو پای او به فیلمهای زیادی باز شد که از مهمترین آنها میتوان به توبی تایلر اشاره کرد. با موافقت مک کالی قرار شد شخصیت برناردو در زورو شخصیتی لال باشد که تظاهر به کر بودن هم میکند باشد.

  یکی از نقشهای اصلی شخصیت گروهبان دیمیتریو لوپژ گارسیا (مشهور به گروهبان گارسیا) بود که باید بازیگری یافت میشد که روح کمدی و از سوی دیگر درشتی اندام را توام داشته باشد. در داستان اصلی اشاره میشود که گروهبان گارسیا خویشاوندی دوری با شخصیت زورو دارد و به همین دلیل تعمدا راه فرار را هماره بر او باز میگذارد که البته سادگی و بلاهت او هم در این فرارها بی تاثیر نیست. برای این شخصیت بازیگری با نام هنری کالوین (با نام اصلی ویمبرلی کالوین گودمن) انتخاب شد. کالوین اهل دالاس بود. او در ابتدا 340 پوند وزن داشت که برای بازی در سریال اندکی از آن کاست. او هم مانند شلدون از گویندگان موفق رادیو در شبکه ان بی سی بود. دیزنی با او شرط کرد ریش اندک خود را در طول سریال دستکاری نکند چراکه این ریش کم پشت بر بلاهت او می افزاید.


  شخصیت اصلی و دائمی دیگر ، پدر زورو ، سر الخاندرو دلاوگا بود. او که از ثروتمندان و سرشناسان لوس آنجلس بود پسر خود دون دیه گو را راهی اسپانیا میکند تا شخصیتی دانشمند از او بسازد اما این پسر در نهایت تبدیل به زورو میشود بی آنکه پدر بداند. بازیگر این شخصیت ، جورج جی لوئیس (از کهنه کاران سینما و تلویزیون و از بازماندگان نسل قدیم سینما) انتخاب شد. این شخصیت برادر خود را در جنگهای داخلی آمریکا از دست داده بود و خصومت خاصی با هرنوع ظلم داشت.


  برای اسب زورو (تورنادو بمعنی طوفان یا گردباد) 3 اسب انتخاب شد که همگی شبیه هم و سیاه بودند (البته در سریهای میانی و پایانی زورو از اسب سفید هم استفاده شد). یکی از این اسبها برای سواری معمول ، دومی در زمان مبارزه و سومی برای بخشهائی که نیاز به سرعت بالای دوندگی اسب بود انتخاب شدند.
  در سال 1955 عملیات ساخت دکورها آغاز شد. یک هزینه 100 هزار دلاری اولیه برای دکورها در نظر گرفته شد و تعدادی از دکورهای شهری و موانع ساخته شدند ازاین مبلغ 35000 دلار صرف مبلمان و 30000 دلار صرفا هزینه وسایل شد. سپس یک بودجه 208هزار دلاری دیگر دکورهای جا مانده را تکمیل تر کرد. هزینه هر قسمت از سریال که حدودا نیم ساعت میشد برای کمپانی دیزنی 50 تا 100 هزار دلار آب میخورد درحالیکه در آنزمان هزینه متوسط ساخت یک ساعتی هر سریال بیش از 15 هزار دلار نبود اما دیزنی بطور متوسط82 هزار دلار صرف هر قسمت کرد چنانکه هزینه کل 39 قسمت اول (اپیزود اول) بالغ بر 3198000 دلار شد. گفته میشود هزینه های جانبی دیگری هم بود که دیزنی هرگز رو نکرد

  استودیوی دیزنی برای آموزش شمشیربازی به ویلیامز و سایر بازیگران فیلم ، کاونز را استخدام کرد که یکی از بهترین آموزگاران این رشته بود که حتی مربیگری کسانی چون داگلاس فربنکس و تایرون پاور (زوروهای قدیمی این داستان) را قبلا بر عهده داشت. حتی کلاس آموزش نواختن گیتار و آواز هم برای ویلیامز او تدارک دیده شد که آموخت اما هرگز در اینگونه کلاسها پیشرفتی نکرد.


  آهنگ و آواز عنوان بندی سریال که توسط نورمن فاستر و جورج برانز نوشته و اجرا شد تبدیل به یکی از پرفروشترین قطعات موسیقی تلویزیونی در سرتاسر جهان شد چنانکه در طول 2 سال بیش از یک میلیون نسخه از آن فروخته شد. بازخوانی این آهنگ به زبانهای آلمانی و فرانسوی و حتی با ریتمهای تند و کندتر توسط اشخاصی دیگر انجام شد که هرگز بپای نسخه اصل نرسید.


  و اولین ضربه Z در آسمان سریال زورو زده شد و کودکان جهان با الهام از آن درودیوار و ماشین و کتاب و هرآنچه اطراف خود میدیدند را با این علامت مزین میکردند. این آرم حتی روی اسباب بازیها، جورابها و لباسها،کمربندها، کراواتها،ساعتها و ... چاپ میشد و لباسها و شمشیر و نقاب زورو در همه فروشگاه ها عرضه میگردید . قرارداد ویلیامز صراحتا نشان میداد از فروش هر کالا که رنگی از شخصیت زورو روی آن باشد 5/2 درصد باید به او می رسید. بیش از 500 تولید کننده در اینخصوص با شرکت دیزنی قرارداد بستند که عمدتا اسباب بازی و البسه تولید میکردند اما ملاحظه نامهائی چون شرکت جنرال موتورز ،و شرکتهای مشهور تولید نوشابه و یا شرکت کرک که در کار تولید شلاق اسب بود و آنزمان بسیار مشهور بودند در این گیرودار جالب توجه بود . این شرکتها به نوعی اسپانسر تولید سریال هم بودند و شرکت دیزنی را یاری می رساندند. حتی در آنزمان نشریه ای با نام زورو با تيراژ 10000 نسخه بصورت ماهیانه در آمریکا و در زمان پخش سریال به چاپ می رسید.

  پخش سری اول زورو با استقبال خارق العاده ای مواجه شد. براساس یک آمار تحلیلی بیش از 36 درصد مردم جهان در همان سالها این سریال را دیدند و این آمار در کشور آمریکا به 35 میلیون نفر رسید که هر هفته و شبانگاهان شاهد پخش سریال بودند. کتابها شروع به چاپ شدند و مشهورترین کتاب که ملهم از 13 قسمت اول بود در سال 1960 از مرزهای آمریکا فراتر رفت و در سراسر جهان ترجمه و منتشر شد.


  پخش موفق سری اول کمپیانی دیزنی را ترغیب به ادامه کار کرد و در سال دوم سری جدید آماده شد. تصمیم گرفته شد داستانها هریک در 3، 4 قسمت ارائه شود و این حیلت برای کسانی تدارک شده بود که جسته گریخته سریال را دنبال میکردند چنانکه مجبور شوند بیشتر با سریال ارتباط برقرار کنند. با توجه به فرهنگ مردم ایالات متحده گروهی از بینندگان از شخصیت زورو انتقاد میکردند که چرا به جنس مخالف بی توجه است و روابط عاشقانه در سریال جایگاهی ندارد؟ برای جبران این نقیصه خانم جولین برند برای نقش آنا ماریا ورگادو که از ثروتمندان شهر بود انتخاب شد. آنا ماریا در چند قسمت از 13 قسمت نخست حضور داشت اما حضور او در قسمتهای اول و نه بعد هرگز نتوانست چیزی بنام جذابیت عاشقانه به سریال به نحور بارزی اضافه کند. حتی اضافه شدن زنان دیگر نیز کمکی به این ماجرا نکرد . بینندگان سری دوم به 39 درصد ارتقا یافت و محبوبیت زورو هر روز رو به فزونی می رفت.

  برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: 3ea9ac28v4vb6u2muxkk.jpg
مشاهده: 10260
حجم: 37.7 کیلو بایت


  بخشهائی از این سریال بصورت تئاتر و با حضور همان بازیگران در اروپا روی صحنه رفت اما موفقیتی نداشت. خانواده گرتز از والت دیزنی شکایت کردند که حقوق آنها در خرید امتیاز فیلم از مک کالی را تمام و کمال نمی پردازد. کار به داگاه کشید و در نهایت دیزنی باید سالی 3500 دلار تا سال 1967 به خانواده گرتز می پرداخت که پرداخت.

  مجموعه زوروی دیزنی با پخش اولین قسمت در دهم اکتبر 1957 آغاز و پس از پخش 3 فصل ( فصل و دوم هرکدام 39 قسمت و فصل سوم 4 قسمت) در نهایت در دوم آوریل 1961 با پخش قسمت هشتاد و دوم به پایان رسید. البته فصل سوم با عنوان " ساعات فوق العاده" در 4 قسمت که هریک یک ساعت زمان داشت پخش شد.


  با پخش آخرین قسمتها شرکت دیزنی دیگر آن شور و نشاط اولیه را در تولید سریال زورو نداشت و کار را تعطیل کرد. گای ویلیامز بازیگر نقش زورو که از مزاحمتهای خبرنگاران و مردم به ستوه آمده بود به بوئنوس آیرس آرژانتین رفت و با خرید یک مزرعه به کار دامداری و کشاورزی مشغول شد. چندین بار شرکت دیزنی (مخصوصا برای ساخت سریالها و فیلمهائی چون "نوه ی زورو "و یا " زورو و پسر " دعوت کرد اما او هرگز حاضر نشد قداست خود را در چنین پروژه های ضعیفی به خطر اندازد.

  در سال 1989 همسایه های گای ویلیامز متوجه شدند چند روزی است خبری از او نیست. و در نهایت جسد او را در منزلش یافتند که غریبانه و در تنهائی و در سن 65 سالگی فوت شده بود. پلیس مرگ او را طبیعی اعلام کرد و جنازه اش با تشریفات خاصی در آمریکا تشییع و بخاک سپرده شد.


  برای تکمیل مطالب از سایتهای دیزنی و زورو و کافه کلاسیک استفاده گردید. همچنین در خصوص دوبله سریال به سایت انجمن گویندگان اکتفا نمودم.
  ویرایش توسط Cold Hand : 02-15-2014 در ساعت 19:14 دلیل: آپلود تصاویر در آپلودسنتر و ویرایش سایز تصاویر

 2. 14 کاربر از پست مفید حکمتی سپاس کرده اند .


 3. # ADS
   

 4. #2
  کشتـی نــــــوح نشـد منتـظر هیـچ کســـــی ایـن حسین(ع) اسـت که بـا خـود همـه را خواهـد برد. یا حسین
  shahin1 آواتار ها
  وضعیت : shahin1 آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jun 2013
  نوشته ها : 432
  سپاس ها : 384
  سپاس شده 1,270 در 394 پست
  یاد شده
  در 1 پست
  تگ شده
  در 287 تاپیک

  پاسخ : Zorro سریالی به قدمت تاریخ سینما

  نوشته خوبی بود . زورو رو میشه اجداد بتمن و سوپرمن و اسپایدرمن دونست. البته زورو رئالیست تر هست. همون درگیری بین نیروی خوب و بد. همون قهرمان پروری. ما که با کارتونش خاطره داریم. اما نمیدونم این کارتونی رو کا ما توی دهه هفتاد دیدیم همون کارتون دیزنیه یا نه. البته فیلم سیاه سفیدش رو فک کنم تلویزیون گذاشت . هر چند خاطره محکمی ازش ندارم. اون کنایه ات به بعضی فرومها هم جالب بود هرچند نمیدونم با کدومشونی
  حکمتی جان منتظر نوشته ات در مورد تنگسیر هستم.

 5. 4 کاربر از پست مفید shahin1 سپاس کرده اند .


 6. #3
  صدای گرم: ناصر تهماسب* صدای آسمانی:احمد رسول زاده*صدای مهر:جلال مقامی*صدای صلابت:بهرام زند*
  حکمتی آواتار ها
  وضعیت : حکمتی آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jan 2014
  محل سکونت : تهران
  نوشته ها : 104
  سپاس ها : 46
  سپاس شده 548 در 93 پست
  یاد شده
  در 0 پست
  تگ شده
  در 17 تاپیک

  پاسخ : Zorro سریالی به قدمت تاریخ سینما

  نقل قول نوشته اصلی توسط shahin1 نمایش پست ها
  نوشته خوبی بود . زورو رو میشه اجداد بتمن و سوپرمن و اسپایدرمن دونست. البته زورو رئالیست تر هست. همون درگیری بین نیروی خوب و بد. همون قهرمان پروری. ما که با کارتونش خاطره داریم. اما نمیدونم این کارتونی رو کا ما توی دهه هفتاد دیدیم همون کارتون دیزنیه یا نه. البته فیلم سیاه سفیدش رو فک کنم تلویزیون گذاشت . هر چند خاطره محکمی ازش ندارم. اون کنایه ات به بعضی فرومها هم جالب بود هرچند نمیدونم با کدومشونی
  حکمتی جان منتظر نوشته ات در مورد تنگسیر هستم.
  دوست عزیز
  در خصوص فیلم تنگسیر خیلی وقت پیش مطلبی را در سایت نوشتم
  http://forum.cinemacenter.ir/thread1...tml#post154314

 7. کاربر روبرو از پست مفید حکمتی سپاس کرده است .


 8. #4
  صدای گرم: ناصر تهماسب* صدای آسمانی:احمد رسول زاده*صدای مهر:جلال مقامی*صدای صلابت:بهرام زند*
  حکمتی آواتار ها
  وضعیت : حکمتی آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jan 2014
  محل سکونت : تهران
  نوشته ها : 104
  سپاس ها : 46
  سپاس شده 548 در 93 پست
  یاد شده
  در 0 پست
  تگ شده
  در 17 تاپیک

  پاسخ : Zorro سریالی به قدمت تاریخ سینما

  اما در خصوص دوبله بینظیر زورو مطالب زیر را جمع آوری نمودم که به اطلاع دوستان می رسانم:

  دوبله سریال زورو پیش از انقلاب و طی سالهای 55 و 56 توسط ناصر ممدوح صورت گرفت. چنانکه گفته میشود کلیه قسمتها دوبله شد اما در پخش تلویزیونی جرح و تعدیلهائی (چه قبل و چه بعد از انقلاب) صورت گرفت .

  او در مجموع بیش از 30 گوینده را بکار گرفت که بعضا از گویندگان خوب آنزمان بودند. کسانی چون امیر هوشنگ قطعه ای ، ایرج رضائی ، اکبر منانی ، ناصر نظامی و بدری نوراللهی و .... گویندگی نقش اصلی را به غلامعلی افشاریه سپرد که صدای جوانش در آن زمان (و البته امروز) بخوبی با چهره دون دیه گو و زورو تناسب داشت. با جرات میتوان ادعا کرد یکی از بهترین انتخابهای تاریخ دوبله ایران انتخاب افشاریه بجای زورو بود.

  این دوبله با کمترین کلمات رکیک و زننده و ترجمه ای مناسب صورت گرفت چنانکه پس از انقلاب جامعه دوبله هرگز دوبله مجددی برای زورو به انجام نرساند. افشاریه با سرزندگی خاصی نقش دیه گو و زورو را گویندگی کرد اما گاهی میشد از کودکی شنید که این شخصیت با این صدای خاص (ایرانی) چرا از روی صدا لو نمیرود؟! (چرا که وی همانند دوبله های ایتالیائی و فرانسوی کوچکترین تمایزی بین گویندگی بجای دیه گو و زورو قائل نشد اما در نسخه اصلی اندکی تفاوت را میشد حس کرد).


  در این میان گویش مرحوم پرویز نارنجیها بجای گروهبان دست و پا چلفتی سریال (گروهبان گارسیا) یکی از شاهکارهای دوبله ایران است. غرولندهای مرحوم نارنجیها ، خس خس های سینه و انداختن صدا در گلو با مهارتی ستودنی (چنانکه گفته میشود وی برای کم آوردن نفس – به تبعیت از چاقی گروهبان – خود را به صندلی دوبله می چسابند و برای احساس چاقی از میز فاصله می گرفت) یکی از بدیع ترین اشکال گویندگی بود که هرگز و در هیچ کشوری (حتی ایتالیا و فرانسه که مهد دوبله فیلم در آنزمان بودند) درخصوص این شخصیت به اجرا در نیامد.

  این گویش آنچنان استادانه انجام گرفته است و آنچنان با شخصیت گارسیا در هم آمیخته است که تصور صدائی دیگر برای این بازیگر هرگز به ذهن کسی خطور نمیکند. شاید مرگ پرویز نارنجیها (سالها بعد) به دلیل سرطان حنجره منبعث از صداسازی روی همین شخصیت بود هرچند نارنجیها در تمام نقشهایش (از اسقفهای کاتولیک فیلمها بگیرید تا صدای یک بز کارتونی) هرگز کم نگذاشت.


  مرحوم مهدی آژیر که شاید بتوان او را نابغه دوبله ایران نامید که به نقل از همسرش (ناهید شعشانی) همزمان میتوانست بجای 12 شخصیت با صداهائی مختلف در یک فیلم صحبت کند (رکورد مرحوم منوچهر نوذری 7 شخصیت بود که یکبار در برنامه صبح جمعه با شما اجرا کرد) در سریال زورو بجای بیش از 10 شخصیت اصلی و شاید 10 شخصیت فرعی دیگر هنرنمائی کرده است .

  گوینده توانمند و مدیر دوبله بزرگ ما امیر هوشنگ قطعه ای در این سریال بجای کاپیتان موناستاریو صحبت کرده است. قطعه ای بدون شک یکی از بزرگان دوبله ایران است اما هرگز در منابع مختلف دوبله از وی آنچنان که بود و هست یاد نشد. گاهی شخصیت امیر هوشنگ قطعه ای مرا یاد مرحوم سعید شرافت می اندازد. بدون شک سواد هر دو بالاست و قطعه ای هرگز به اندازه هنرش قدر ندید.


  گویندگیهای مختلف مرحوم مهدی آزیر و حاتمی در نقشهای فرعی گاهی شنونده ای که با صداهای آنان آشناست را دلزده میکند و به نظر می رسد اگر ممدوح میتوانست از گویندگان بیشتری (حداقل 40 گوینده بجای کل 84 بازیگر سریال) استفاده کند دوبله ای به مراتب زیباتر و ماندگار تر در دسترس بود. امروزه و براساس آخرین پخش تلویزیونی این سریال (اواخر دهه 70 و اوایل 80) بیش از سی و چند قسمت از دوبله سریال در دسترس نیست.

  امید آنکه آرشیو صدا و سیمای ایران درهای مهر شده آرشیو خود را بگشاید و دوبله کامل این سریال را علاقمندان سریال با جان و دل بشنوند. اگر هم خساستها باقی است امید که کل سریال با دوبله ای مجدد روانه بازار شود مشروط بر آنکه به احترام هنر کسانی چون مرحوم نارنجیها دوبله ای فاخر انجام گیرد و یادگارهای دوران کودکی، به سرنوشت دوبله های مجددی چون گالیور، تنسی تاکسیدو ، لورل و هاردی ، یوگی و دوستان و... دچار نشود.

  ین سریال پیش از انقلاب و طی سالهای 55 تا 57 دوبار ، مجددا در سالهای 58 و 59 و 61 و در سال 1376 برای ششمین بار روی آنتن شبکه اول رفت. در آخرین پخش صرفا 36 قسمت از فصل اول سریال پخش شد و دوبله ای که همکنون در دسترس علاقمندان است براساس پخش دهه 70 این سریال در ایران است.


  گویندگان
  (فصل اول سریال)

  گای ویلیامز
  : دون دیه گو دلاوگا و زورو .......... غلامعلی افشاریه
  بریت لموند: کاپیتان موناستاریو .......... امیرهوشنگ قطعه ای
  هنری کالوین: گروهبان دیمیتریو لوپز گارسیا ......... پرویز نارنیجها
  دن وین : وکیل لیسنسیادو ............ مهدی آژیر
  رومنی برنت: کشیش فیلیپ .............. مهدی آژیر
  پائول پیزرنی : پدرو موریتا : ............. مهدی آژیر
  جان دانر: فرماندار ............... مهدی آژیر
  پیتر آدامز: کاپیتان تولدانو ............. مهدی آژیر
  جورج جی لوئیس : دون آلخاندرو دلاوگا.............. ناصر ممدوح
  پت هوگان: سرکارگر مزرعه ( بنیتو آویلا) ............. ناصر ممدوح
  مادلین هولمز:دونا لوئیزا تورس (همسر تورس) .............. سیمین سرکوب
  سباستین کابوت : قاضی واسکا .......... بهرام زند
  وینتون هیوارث:کارلوس گالیندوی قاضی .......... ایرج رضائی
  دان دایموند:سرجوخه ریس (ایبارا) .......... امیر هوشنگ زند
  آنتونی کاروسو: دون اورتگا.......... ناصر احمدی
  سندی لیوینگستون: روزاریتو کوتز.......... مهین برزوئی
  نستور پائیوا : مهمانخانه دار (تئو گونزالس).......... حسین حاتمی
  تونی راسل : کارلوس مارتینز (تونی روسو) .......... شهاب عسگری
  کنت تیلور : کارلوس موریتا .......... اکبر منانی
  بابی کرافورد : پوکو باستینادو .......... ناهید امیریان
  ماری ویکز: سینیوریتا دولارس باستینادو ............ بدری نوراللهی
  کاپیتان ملندز : ............. ناصر نظامیمامور ماليات : ............... ناصر نظامی

  ویرایش توسط حکمتی : 02-16-2014 در ساعت 02:46

 9. 5 کاربر از پست مفید حکمتی سپاس کرده اند .


 10. #5
  صدای گرم: ناصر تهماسب* صدای آسمانی:احمد رسول زاده*صدای مهر:جلال مقامی*صدای صلابت:بهرام زند*
  حکمتی آواتار ها
  وضعیت : حکمتی آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jan 2014
  محل سکونت : تهران
  نوشته ها : 104
  سپاس ها : 46
  سپاس شده 548 در 93 پست
  یاد شده
  در 0 پست
  تگ شده
  در 17 تاپیک

  پاسخ : Zorro سریالی به قدمت تاریخ سینما

  به غیر از مجموعه زورو که توسط والت دیسنی ساخته شد که بنظر بنده بهترین و کاملترین و زیباترین زوروی تاریخ سینماست کمپانیهای دیگر نیز در مقاطع مختلف در خصوص این شخصیت محبوب فیلمهای بسیاری ساختند که بنده در حد توان و با تحقیقاتی که انجام دادم نام ومشخصاتشان را جمع آوری نمودم که در اینجا تقدیم دوستان می نمایم:


  علامت زورو محصول 1920 آمریکا
  کارگردان : فرد نیبلو
  فیلمنامه: آلتن توماس و داگلاس فربنکس (براساس داستان نفرین کاپیسترانو نوشته جانستن مک کالی)
  فیلمبرداران: هاری توروپ و ویلیام مک گان
  موسیقی: ویلیام پری
  بازیگران:
  داگلاس فربنکس(زورو و دون دیه گو)/مارگارت دلاموت(پولیدو)/چارلزهیل مایلز(دون کارلوس)/رابرت مک کیم(کاپیتان رامون)/ سیدنی د گری(دون الخاندرو)
  کلر مک داول(پولیدو)/نوآ بری (گنزالس)/اسنیتز ادواردز(آشپز)/والت دیتمن(پدر فیلیپ)/جرج پریولات


  ************************************************** *************************************

  دون q پسر زورو
  محصول 1925 آمریکا
  تهیه کننده: داگلاس فربنکس
  کارگردان: دونالد کریسپ
  نویسندگان:جک کانینگهام (براساس نوول داستان عاشقانه دون کیو نوشته کت و هسکت پریچهارد)
  موسیقی:مورتیمر ویلسون
  تدوین:ویلیام مولن
  فیلمبرداران: ویلیام جانسن و اریکو ژان والژو
  بازیگران:
  داگلاس فربنکس : دون سزار د وگا /زورو مری آستور: دولورس د مورو جک مک دونالد: جان د مورو دونالد کریسپ: دون سباستین استلا د لانتی:ملکه وارنر اولند:پائول جان هرشولت:دون بروستا آلبرت مک کوآری:کلنل ماتسادو لوتی پیکفورد:لولا چارلز استیونس:روبلدو توته د کراو: برناردو مارتا فرانکلین: دوئنا ژولیت بلانگر:رقاصه روی کالسون: استاد رقص انریکه آکوستا: رومن جورج بلانکمن و چارلز بایر


  ************************************************** ***************************

  زورو دوباره می تازد محصول 1937 آمریکا
  کارگردانان : جان انگلیش و ویلیام ویتنی
  نویسندگان : باری شیپرمن و جان راتمل و فرانک آدرئون و رونالد دیویدسون و مورگان کاکس
  بازیگران:
  جان کارول در نقش جیمز وگا (زورو)
  هلن کریستین در نقش جویس اندروز
  رید هوز در نقش فیلیپ اندروز
  دانکن رینولدز در نقش رینالدو
  نوآ بری در نقش مارسدن
  ریچارد الکساندر در نقش ال لوبوی شیطان
  نایجل برولیر در نقش دون مانوئل وگا
  باب کورتمن در نقش کورتمن

  ************************************************** ****************************

  فیلمهای شبح سانتافه و عدالت زورو را به این مجموعه اضافه کنید.
  همچنین دو فیلم دیگر در سالهای 1940 و 1974 نیز مجددا با نام علامت زورو ساخته شد.

  با تمام این تفاسیر هیچکدام به پای محبوبیت زوروی والت دیسنی نرسیدند.


 11. 5 کاربر از پست مفید حکمتی سپاس کرده اند .


 12. #6
  صدای گرم: ناصر تهماسب* صدای آسمانی:احمد رسول زاده*صدای مهر:جلال مقامی*صدای صلابت:بهرام زند*
  حکمتی آواتار ها
  وضعیت : حکمتی آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jan 2014
  محل سکونت : تهران
  نوشته ها : 104
  سپاس ها : 46
  سپاس شده 548 در 93 پست
  یاد شده
  در 0 پست
  تگ شده
  در 17 تاپیک

  پاسخ : Zorro سریالی به قدمت تاریخ سینما

  امروز شبکه تماشا یک خبر خوب را زیر نویس کرد. این شبکه از روز چهارشنبه ساعت 20 هر شب یک قسمت از مجموعه زوروی والت دیسنی را نمایش خواهد داد. این مجموعه در طول 24 ساعت 3 بار دیگر بازپخش خواهد شد. امیدوارم آنرا با دوبله اولیه نمایش دهند. اگر با دوبله اولیه نمایش دهند حتما به گویشهای مرحوم پرویز نارنجیها که بجای گروهبان گارسیا گویندگی کردند توجه کنید تا پی ببرید صنعت دوبله با از دست دادن او چه گوهری را از دست داد.

  ضمنا این سریال جایگزین سریال دریک خواهد شد. سریال دریک نیز نوستالوژی بچه های دهه شصت بود. در این سریال هم گویندگی ایرج رضایی عزیز بجای دریک و امیر هوشنگ زند (گوینده انیمیشن تن تن) بجای هَری (دستیار دریک ) قابل ستایش است.

  اگر چنانچه زوروی والت دیسنی با همان کیفیت و دوبله دهه پنجاه از شبکه نمایش پخش شود مطالب جدیدی در خصوص این شاهکار والت دیسنی در اختیار دوستان خواهم گذاشت.

 13. 5 کاربر از پست مفید حکمتی سپاس کرده اند .


 14. #7
  صدای گرم: ناصر تهماسب* صدای آسمانی:احمد رسول زاده*صدای مهر:جلال مقامی*صدای صلابت:بهرام زند*
  حکمتی آواتار ها
  وضعیت : حکمتی آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jan 2014
  محل سکونت : تهران
  نوشته ها : 104
  سپاس ها : 46
  سپاس شده 548 در 93 پست
  یاد شده
  در 0 پست
  تگ شده
  در 17 تاپیک

  پاسخ : Zorro سریالی به قدمت تاریخ سینما

  اخبار را که بررسی کردم مشاهده نمودم خوشبختانه این زورو همان زوروی والت دیسنی است. خوشبختانه با همان دوبله قدیمی هم پخش میشود. همچنین با دستگاههای صدا برداری جدید دوبله قدیمی را بازسازی کرده اند و با کیفیت بهتری پخش خواهد شد. همچنین تمام صحنه های فیلم بازسازی و اصلاح رنگ شده است.
  این سریال مجموعا 42 ساعت و در 82 قسمت توسط والت دیسنی ساخته شد. سالهای بسیار دور که صدا و سیما آنرا باز پخش نمود فقط 36 قسمت آنرا قابل نمایش دانست و بقیه قسمتها بعبارتی سانسور شد.
  من نسخه اصلی والت دیسنی را در اختیار دارم این سریال شامل 3 فصل بود. شخصا خیلی دوست داشتم این سریال مجددا پخش شود و این خیلی اتفاقی بود که درست یکماه پیش در این جا من به معرفی یک سریال بسیار قدیمی و فراموش شده پرداختم و این بررسی منجر شد به نمایش همزمان آن از شبکه تماشا. پس از فرصت استفاده میکنم و تمام قسمتهای آنرا به دوستان معرفی میکنم تا کسانیکه این سریال را دنبال خواهند کرد متوجه قسمتهای سانسوری بشوند:


  فصل اول این مجموعه در 39 قسمت از دهم اکتبر 1957 تا سوم ژوئیه 1958 پخش شد و به شدت مورد استقبال قرار گرفت. فصل دوم از نهم اکتبر 1958 تا دوم ژوئیه 1959 پخش گردید . پخش کلیه قسمتهای 78 گانه این دو فصل بدون انقطاع و طی 78 هفته متمادی صورت گرفت . فصل سوم بشکلی منقطع پخش شد چنانکه دو قسمت اول در سال 1960 ( سی ام اکتبر و ششم نوامبر ) و دو قسمت آخر در سال 1961 ( اول ژانویه و دوم آوریل) از قسمت 1 تا 13 با عنوان "موناتساریوی ظالم" به نمایش درآمد
  دون دیه گو دلاوگا فرزنده اشرافزاده دون آلخاندرو پس از سالها علم آموزی در اسپانیا به لوس آنجلس و زادگاه خود باز میگردد. او که در مبارزات شمشیرزنی نیز صاحب جوائز متعددی است تنها راه مبارزه با والی ظالم زادگاهش کاپیتان موناتساریو را دست بردن در شمشیر تحت لوای شخصیتی با عنوان زورو میداند. نجات همسایه خانه پدری اش تورس از چنگال موناتساریوی ظالم داستان 13 قسمت ابتدائی را تشکیل میدهد.

  1- معرفی سینیور زورو
  2- راز زورو

  3- ماموریت زورو
  4- ماموریت مهم
  5- عشق زورو
  6- نجات یک دوست
  7- تله موناستاریو
  8- دامی برای زورو
  9- محاکمه عادلانه
  10- ماموریت مخفیانه گارسیا
  11- دو مشکل برای زورو
  12- زورو شمشیرزن سرزنده
  13- سقوط موناتساریو


  از قسمت 14 تا 26 با عنوان "پر یک پرنده" به نمایش درآمد

  قتلهائی رخ میدهد که بر بدن هر مقتول پر عقابی به نشان گذاشته اند. پری که به شکلی خاص برشهائی روی آن دیده میشود و وسیله ایست برای ارتباط افرادی قانون شکن که مبارزه با قانون را پیشه خود ساخته اند. تلاشهای زورو برای متلاشی کردن این باند به سرکردگی عقاب این 13 قسمت را تشکیل میدهد.

  14- سايه ترديد
  15- گارسيا متهم ميشود
  16- بردگان عقاب
  17- آنسوی خطر
  18- زورو در برابر پدر
  19- عرشه مرگ
  20- عامل نفوذی عقاب
  21- دامی برای زورو
  22- نقاب زورو کنار میرود
  23- راز سیرا
  24- فرمان جدید
  25- زورو و گرگ
  26- خداحافظ سینیور ماگسترادو


  از قسمت 27 تا 39 با عنوان "جوجه های عقاب" به نمایش درآمد

  گروه عقاب دست به سرقتهای متعدد از انبارهای باروت و جواهرات می زنند که بعنوان هزینه های اهداف خرابکارانه خود بکار گیرند. در این مجموعه عقاب وارد لوس آنجلس میشود تا شهر زورو (پوئبلو) را بطور کامل در اختیار گیرد


  27- فرزند عقاب
  8- دامی برای زورو

  29- انتخاب کوئینتانا
  30- زورو آتش میزند
  31- مردی با شلاق
  32- صلیبی از آند
  33- بوآلز مرگبار
  34- مرگ خوب
  35- طناب دار
  36- گروهبان
  37- عقاب ترک آشیانه میکند
  38- برناردو چهره مرگ
  39- عقاب پرواز کرد


  از قسمت 40 تا 52 با نام "ملاقات دیه گو با مونتری"

  دیه گو به مونتری سفر میکند جائی که ردپاهای سارقین جواهرات در آنجا دیده شده است. دیگه گو عملیاتی را بهمراه فرماندار آغاز میکند . در این گیرودار دیه گو در دام عشق زنی بنام آنا ماریا گرفتار میشود و این درحالیست که دوستی قدیمی نیز درگیر این عشق است

  40- به مونتری خوش آمدید
  41- زورو سوار تنها
  42- اسبی با رنگی متفاوت
  43- خانم انتخاب میکند
  44- ملاقات درغروب
  45- نظم جدید
  46- چشم در برابر چشم
  47- زورو و پرچم آتش بس
  48- کمین
  49- شوخ و شنگ
  50- براده های شعله ور
  51- زورو و یک دوئل
  52- سازمانی برای عفو زورو  از قسمت 53 تا 65 با نام "گای کابالرو،پدر گم شده، مرد کوه"

  عموی دلاوگا (استفان) به لونس آنجلس می آید و این درحالیست که این مرد منافع مادی خود را دنبال میکند که در تضاد با اهداف دلاوگاست.در این حین دخترکی ادعا میکند عموی دلاوگا پدر گم شده اوست. بخش بعدی مربوط به مردی کوه نشین است که از مزرعه داری متعصب انتقام میگیرد


  53- دختران فراری
  54 - جعبه آهنی

  55- گای کابالرو
  56- گم شدن ترنادو
  57- زورو در برابر کوپید
  58- افسانه زورو
  59- جرقه انتقام
  60- پدر گم شده
  61- مرا باور کن
  62- سنجاق سینه
  63- زورو و مرد کوه
  64- سیراس سگ تازی
  65- تعقیب جنایتکاران


  از قسمت 66 تا 78 با نام "مردی از اسپانیا و دعوت به مرگ"

  مردی ذهنیت مردم را درخصوص آرامش مردم اسپانیا در مقایسه با مردم لوس آنجلس به چالش می کشد. او حتی به زور سعی میکند مردم را مطیع خود سازد اما هدف وی انباشتن جیب خود است. تلاشهای زورو برای مبارزه با این مرد اسپانیائی و همینطور جلوگیری از یک شورش که در جهت قتل فرماندار برنامه ریزی شده است حوادث این بخش است.
  66- مردی از اسپانیا
  67- گنجی برای پادشاه

  68- افشای ظلم
  69- زورو در دره
  70- امور افتخاری
  71- گروهبان قرمزمی بیند
  72- دعوت به اعدام
  73- کاپیتان شرمسار
  74- بالماسکه ای (میهمانی با ماسک) برای کشتن
  75- زنده باد فرماندار
  76- خطیب فورچان
  77- سنور پسر چینی
  78- جویندگان بینا


  از قسمت 79 تا 82 با نام "والت دیزنی تقدیم میکند... "

  داستان زورو در حقیقت در قسمت 78 به پایان رسیده بود اما والت دیزنی ترجیح داد 4 قسمت 1 ساعته دیگر به مجموعه کلی اضافه کند بنحوی که بتوان توان شرکت دیزنی را بشکل تبلیغاتی در این 4 قسمت ارائه کند. دو قسمت اول مربوط به هویت زوروست و اینکه چه کسی میتواند حدس بزند او واقعا چه کسی بوده و هست. در قسمت سوم زورو تلاش میکند عروسی دخترکی را به تاخیر بیندازد تا دختر فرصت تصمیم داشته باشد. در قسمت نهائی زورو به مبارزه با بزرگترین شمشیرزن اسپانیا میرود که از قدیم همدیگر را میشناسند


  79- ال باندیدو

  80- بفرمائید ال کوچیلو
  81- به تعویق افتادن عروسی
  82- آشنائی با یک دوست قدیمی  اگر دوستان به این سریال کلاسیک علاقه مند بودند اطلاعات بیشتری در خصوص این سریال جمع آوری نموده ام که در حین پخش آن به اطلاع دوستان خواهم رساند

 15. 6 کاربر از پست مفید حکمتی سپاس کرده اند .


 16. #8
  صدای گرم: ناصر تهماسب* صدای آسمانی:احمد رسول زاده*صدای مهر:جلال مقامی*صدای صلابت:بهرام زند*
  حکمتی آواتار ها
  وضعیت : حکمتی آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jan 2014
  محل سکونت : تهران
  نوشته ها : 104
  سپاس ها : 46
  سپاس شده 548 در 93 پست
  یاد شده
  در 0 پست
  تگ شده
  در 17 تاپیک

  پاسخ : Zorro سریالی به قدمت تاریخ سینما

  در مجموع خدمت دوستان عرض کنم زورو از قسمت 40 تا 82 به دلیل روابط خاصی که با خانمها دارد بعید میدانم تمامش پخش شود و اغلب سانسورها در 42 قسمت آخر سریال نهفته است. من فکر میکنم بین 35 تا 45 قسمت آن قابل پخش باشد و صدا و سیما نمی تواند بیش از این آنرا پخش کند. اما اگر آنرا پخش کرد بدانید که انتخابات یازدهم ریاست جمهوری روی نوع نگرش مدیران صدا و سیما تاثیر گذاشته و تیغه ممیزی آنها را کُند نموده است.

  در اینجا عکسی قرار میدهم استثنایی از دوتن از بازیگران اصلی سیریال در کنار عوامل تولید که متاسفانه هر چهار نفر مرحوم شده اند:

  از راست به چپ:
  مرحوم دیزنی (ریاست شرکت سازنده سریال زوروی معروف دیزنی)
  مرحوم هنری کالوین ( که در سریال دیزنی در نقش گروهبان دیمیترویو لوپز گارسیا را ایفا میکرد)
  مرحوم جانستن مک کالی (نویسنده اثر)
  مرحوم گای ویلیامز (بازیگر نقش زورو و همچنین دون دیه گو دلاوگا در سریال زوروی دیزنی)


 17. 5 کاربر از پست مفید حکمتی سپاس کرده اند .


 18. #9
  صدای گرم: ناصر تهماسب* صدای آسمانی:احمد رسول زاده*صدای مهر:جلال مقامی*صدای صلابت:بهرام زند*
  حکمتی آواتار ها
  وضعیت : حکمتی آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jan 2014
  محل سکونت : تهران
  نوشته ها : 104
  سپاس ها : 46
  سپاس شده 548 در 93 پست
  یاد شده
  در 0 پست
  تگ شده
  در 17 تاپیک

  پاسخ : Zorro سریالی به قدمت تاریخ سینما

  قسمت اول این سریال امشب از شبکه تماشا پخش گردید. با توجه به اینکه والت دیسنی هز قسمت زورو را در 30 دقیقه تهیه نموده است شبکه تماشا در یک ابتکار جالب هر دو قسمت را تبدیل به یک قسمت کرده است.
  در سال 1356 این سریال در برنامه کودک هفته ای یکبار و فقط یک قسمت آن پخش میگردید و با توجه به محبوبیت زورو بین بچه ها آنها باید یکهفته دیگر انتظار میکشیدند تا قسمت بعدی پخش گردد. اما شبکه تماشا در هر شب 2 قسمت را با هم نمایش میدهد.
  شنیدن صدای بزرگان دوبله در این سریال یادآور روزهای خوب دوبله ایران است. بویژه صدای مرحوم پرویز نارنجیها و مهدی آژیر. یکساعت قبل از شروع این سریال یک سریال دیگر بنام معلم به پایان میرسد که توسط چنگیز جلیلوند دوبله شده است. نقش اول آن سریال را (معلم) در اصل همین آقای غلامعلی افشاریه که بجای زورو گویندگی کرده است صدا پیشگی نموده اند. تفاوت صدای او پس از 30 سال کاملا نمایان است. صدای او در زورو بسیار جوانتر و شادابتر از صدای ایشان در سریال معلم میباشد.
  دوستانی هم که با مرحوم پرویز نارنجیها و مرحوم مهدی آژیر آشنا نمی باشند یادآوری مینمایم که مرحوم پرویز نارنجیها همان راوی پلنگ صورتی میباشد و مهدی آژیر هم همان تنسی در کارتون تنسی تاکسیدو هستند.
  ویرایش توسط حکمتی : 03-19-2014 در ساعت 20:41

 19. 3 کاربر از پست مفید حکمتی سپاس کرده اند .


 20. #10
  صدای گرم: ناصر تهماسب* صدای آسمانی:احمد رسول زاده*صدای مهر:جلال مقامی*صدای صلابت:بهرام زند*
  حکمتی آواتار ها
  وضعیت : حکمتی آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jan 2014
  محل سکونت : تهران
  نوشته ها : 104
  سپاس ها : 46
  سپاس شده 548 در 93 پست
  یاد شده
  در 0 پست
  تگ شده
  در 17 تاپیک

  پاسخ : Zorro سریالی به قدمت تاریخ سینما

  تعطیلات نوروز امسال برای دهه شصتیها و بچه های دیروز مصادف شده است با پخش سریال دوست داشتنی زورو از شبکه نمایش و اینروزها در اغلب دید و بازدید بچه های دیروز صحبت از نمایش این سریال و خاطرات دوران کودکی است.
  اینکه والت دیسنی در 60 سال پیش با امکانات آنزمان سریالی ساخت که دیدنش هنوز پس از 60 سال جذاب میباشد بیانگر قدرت این کمپانی بزرگ می باشد.
  امروز مطالب دیگری را در خصوص عوامل این سریال دوست داشتنی خدمت دوستان عرضه میکنم:

  نویسندگان سریال نیز اشخاص متعددی بودند. سررشته داستان در دستان جانستون مک کالی بود که 40 سال قبلتر داستان را پدید آورده بود و در آنزمان دوران کهنسالی را میگذراند. وی در اواخر تولید سریال درگذشت اما به شخصه نویسنده ، بیننده و ناظر اصلی رخدادهای سریال بود. شاید حضور مک کالی در کنار والت دیزنی بود که سریالی با چنین جذابیتی را به کودکان و نوجوانان جهان هدیه میکرد وگرنه سالها پیش از او و پس از او فیلمها و سریالهای متعددی از زورو تولید و پخش شد که هرگز به چنان محبوبیتی نرسیدند.

  در کنار مک کالی نویسندگان چیره دستی هم داستان را روایت میکردند که عبارت بودند از : بیبا ولینگ ، لاول هاولی ، ان بی استون،جان مردیت لوکاس،رابرت بلومفیلد،نورمن فاستر،جکسون گیلیس،لوئیس آر فاستر،جین ال کان و مائوریس هیل( همانطور که ملاحظه میگردد برخی از نویسندگان لزوما کارگردان سریال هم بودند)
  موزیک متن سریال ، ساخته ی ویلیام لاوا بود. وی در تولید آهنگ 80 قسمت از سریال دخیل بود و تنها دو قسمت را بادی بیکر ساخت که چنگی به دل نزد. لاوا آهنگسازی چند زورو قبل از زوروی دیزنی را هم تجربه کرده بود.

  مونتاژ بخشهای فیلمبرداری شده را افراد مختلفی تجربه کردند : کاتون واربوترون ، روی لیوینگستون ، هاگ چالوبکا ، رابرت استرافورد ،جورج گال ، ادوارد سامپسون ، آل تتر و بازیل وارنگل
  فیلمبردار اصلی سریال گوردون آویل بود و البته لوسین بالارد هم در فیلمبرداری 4 قسمت جایگزین او شد که فیلمبرداری مشهور بود. گوردون آویل یکی از فیلمبرداران با سابقه سینما بود که عمدتا در فیلمبرداری فیلمهای حادثه ای و بعضا کمدی را موفق بود.جلوه های ويژه سریال و صحنه های حادثه را جورج تانر رهبری میکرد که در زمان خود از کهنه کاران این فن بود.

  آلبرت وایت لاک
  هم در نبود تانر جلوه ها را به نحو شایسته ای به سریال اضافه کرد
  در میان بازیگران سریال گای ویلیامز(دیه گو/زورو) و جین شلدون (برناردو) در تمامی قسمتها حضور داشتند و هنری کالوین(گارسیا) فقط در یک قسمت حضور نداشت. بعد از این سه نفر ، دان دایموند(سرجوخه ریس) در 52 قسمت و جورج جی لوئیس(پدر دیه گو) در 49 قسمت شرکت داشتند که میتوان آنها را اصلیترین بازیگران کل سریال نامید. مابقی بازیگران حضوری بین 1 تا 15 قسمت در سریال را تجربه کردند مانند : بریت لموند(موناستاریو) ، نستور پاریوا(گونزالس) ، وینتون هی وورث(گالیندو) ، خانم جولین براند(وردوگو) ، خانم سوزان لويد (تولدانو) و ... در مجموع ، این سریال 84 بازیگر داشت که در بیش از 2 قسمت بازی کردند و البته بودند بازیگران و سیاهی لشکرهائی که تنها در یک قسمت چهره و بازی خود را به نمایش گذاشتند  بطور کلی میتوان عوامل ساخت این سریال را بصورت زیر دسته بندی کرد:
  کارگردانان : هالینگورث مورس / چارلز بارتون / نورمن فاستر / ویلیام ویتنی / چارلز لامونت / لوئیس ر. فاستر / جان مردیت لوکاس / رابرت استیونسون / هارمون جونز / جیمز نیلسون

  نویسندگان
  : جانستن مک کالی (سرپرست نویسندگان) / باب ولینگ / لاول هاولی / ا.ب. استون / جان مردیت لوکاس / رابرت بلومفیلد / نورمن فاستر / جکسون گیلیز / لوئیس فاستر / جین کان / مائوریس هیل

  تهیه کننده
  : بیل اندرسون / لوئیس دبنی

  موسیقی متن
  : ویلیام لاوا / بادی بیکر

  مونتاژ
  : کتن ووربرتن / روی لیوینگستون / هاگ چالوپکا / رابرت استافورد / جورج گال / ادوارد سامپسون / آل تیتر / بازیل رانگل

  کارگردان هنری
  : ماروین دیویس

  طراح صحنه
  : امیل کوری / هال گاسمن / ویلیام استیونس

  مدیر تولید
  : روی واد / راس هاوریک
  صدابرداران : راس هاوریک / وینست مک ایوتی / آرتور ویتارلی/ ران میلر / رابرت شانون / رابرت و. کلاک
  جلوه های ویژه : جورج ای. تانر/پیتر آلن شاو / آلبرت ویتلاک
  مدیر فیلمبرداری: کالوین میهیل

  بازیگران
  (فهرست کامل . 84 بازیگر بترتیب تعداد بازیها) :گای ویلیامز ( دون دیه گو دلاوگا و زورو) / جین شلدون (برناردو) / هنری کالوین (گروهبان دیمتریو لوپز گارسیا) / دان دایموند (سرجوخه ریس ایبارا) / جورج ج. لوئیس (دون آلخاندرو دلاوگا) / نستور پائیوا ( تئو گونزالس مهمانخانه دار) / بریت لوموند (کاپیتان موناستاریو) / وینتون هیوارث ( کارلوس گالیندوی قاضی) / ژولین برند (آنا ماریا وردوگو) / سوزان لويد (راکول تولدانو) / جان آروان (ناچو تورس) / جان لیتل ( فرماندار) / رومنی برنت (کشیش فیلیپ) / دن وین (لیسنسیادوی وکیل) / چارلز کروین (ژان سباستین وارگا، عقاب) / کارلوس رومرو (رومرو سرانو) / ادوارد فرانز (گریگوریو وردوگو) / جی نوولو (ژان گرکو) / ژان ایوانز (لئونار) / پراکتیکا مدینا (مارگارتا کورتازار) / گلوریا تالبوت (مونتا) / پیتر آدامز ( کاپیتان آرتور تولدانو) / باربارا لونا (ترزای دستفروش) / میرنا فیهی (ماریا کرسپو) / جورج نیاس (کاپیتان فیلیپ آرلانوس) / رابرت ج. ویلک (کاپیتان مندوزا) / مایکل پت (سالوادور کوئینتانا) / پری لوپژ (کاستندای معلم) / ریک رومن ( کاپیتان برایونز) / کنت تیلور (کارلوس موریتا) / ریچارد اندرسون (ریکاردو دل آمو) / سزار رومرو (استفان دلا کورتز) / کن لینچ (پابلو) / آنت فونیچلو (آنیتا کابریلو) / اورت اسلون (اندرس فیلیپ بازیلو) / رودولفو هویز (ویورا) / ادگار باریر (دون کورنلیو اسپرون) / فرانک ویلکاکس (لوئیس ریکو) / ایگوئنا پائول (سینیوریتا النا تورس) / داگلاس کندی (مانوئل) / کارلوس ریواس (راموندو رویز) / جین وایلز (کارلوتا) / آنتونی کاوسو (دون ژوان اورتگا) / ماری ویکس (دولورس باستینادو) / آرتور اسپیس (گنزالس) / رودولفو آکوستا (کارانچو) / پائول ریچاردز (هرناندو) / تونی راسل (کارلوس مارتینز) / وولف بارزل (میهمانخانه دار) / وندل هولمز (آویلای انباردار) / هاوارد وندل (دون مارکوس کوتزار) / جاناتان هریس (دون کارلوس فرناندز) / پنی سانتون ( کرسچنیکا) / جف یورک (جو کران ) / لوید کاریگان (سانچو) / پیتر ماماکوس (انریکه فونتس) / گریج فیلیپس (جوز) / آرماندو آلزامورا (فیلگوئرا) / رابرت کرافورد (پاکو باستیناندو) / پت هوگان (بنیتو) / مادلین هولمز (دونا لوئیزا تورس) / جک ایلام (گومز) / جاناتان هولمز (آلفردو) / ریتا مورنو (چولیتا) / مارک دامون (ایگوئینو) / جک کراسچن (جوز موردانته) / هنری رولند (کنت کولینکو) / جورج کیماس (روبرتو) / ژوزف کان وی (فرانچسکو پالومارس) / سندی لیوینگستون (روزاریتو کورتز) / جان شاول ( پیشخدمت بار) / ویتو اسکاتی (چاتو) / برن هافمن (ترومپا) / گیلبرت رولند (ال کوچیلو) / ریچارد ریوز (کارلوس) / پیتر بروکو (بارکا) / پائول پیزرنی (پدرو موریتا) / ادوارد کولمانز (دون فرانچسکو مونتز) / آنتونی جورج (اوزبیو کرسپو) / هنری ویلز (کاسترو) / چارلز استیونس ( جاسوس) / الورا کورنا (پیلار فونتس ، رقاص) / آرجنتینا برونتی (امیلیا) / دیوید شارپ (برناردو بوچ واکر)
  ویرایش توسط حکمتی : 03-28-2014 در ساعت 02:46

 21. 6 کاربر از پست مفید حکمتی سپاس کرده اند .


صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. اخبار روز سینمای جهان 2012 و 2013 ( اختصاصی سینماسنتر )
  توسط SovRan در انجمن اخـــبار سينماي جهان (اختصاصي)
  پاسخ ها: 62
  آخرين نوشته: 07-25-2013, 23:54
 2. گزارش وضعیت سینمای ایران در 6 ماه نخست سال 1391(اختصاصی سینماسنتر)
  توسط MoonCity در انجمن اطـــلاعات سیـــنمای ایــــران
  پاسخ ها: 10
  آخرين نوشته: 09-15-2012, 12:46
 3. گلایه های بازیگران قدیمی عرصه سینما از سینمای جدید (اختصاصی سینماسنتر)
  توسط *Shiny* در انجمن اخبار سينماي ايران - اختصاصي سينماسنتر
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 08-26-2012, 21:05
 4. مهم‌ترین جایزه سینمای ایتالیا به «جدایی نادر از سیمین» رسید
  توسط Don Corleone در انجمن جشنواره ها و جوایز سینمایی
  پاسخ ها: 1
  آخرين نوشته: 05-05-2012, 19:12
 5. جدایی نادر از سیمین جایزه جشنواره ونکوور را هم برد (اختصاصی سینماسنتر)
  توسط Ali در انجمن اخـــبار سينماي جهان (اختصاصي)
  پاسخ ها: 1
  آخرين نوشته: 01-02-2012, 11:20

کاربرانی که این تاپیک را مشاهده نموده اند: 0

There are no members to list at the moment.

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •