مرجع تخصصی سئو سپهر صنعت سهند Navid Mirzaaghazadeh مثلث جادویی شرلوک هولمز در ایران - صفحه 3

صفحه 3 از 3 نخستنخست 123
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 21 , از مجموع 21

موضوع: مثلث جادویی شرلوک هولمز در ایران

 1. #1
  صدای گرم: ناصر تهماسب* صدای آسمانی:احمد رسول زاده*صدای مهر:جلال مقامی*صدای صلابت:بهرام زند*
  حکمتی آواتار ها
  وضعیت : حکمتی آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jan 2014
  محل سکونت : تهران
  نوشته ها : 104
  سپاس ها : 46
  سپاس شده 548 در 93 پست
  یاد شده
  در 0 پست
  تگ شده
  در 17 تاپیک

  مثلث جادویی شرلوک هولمز در ایران


  امروز اتفاقی به این بخش برخوردم و از آنجا که خود را یکی از عاشقان شرلوک هولمز میدانم (البته نه این شرلوک هولمز مورد بحث دوستان ) تصمیم گرفتم مطالبی را در خصوص او به اطلاع دوستان برسانم.
  بنظر بنده شرلوک هولمز یعنی جرمی برت و لاغیر. در واقع جرمی برت شرلوک هولمزی بود که در خارج از قاب دوربین نقش جرمی برت را بازی میکرد.
  سر آرتور کانن دویل خالق او بود. این سریال در ایران با گویندگی شاهکار گونه بهرام زند برای هم نسلان من شرلوک هولمز را بوجود آوردند. بعبارتی مثلث جادویی سرآرتور کانن دویل و جرمی برت و بهرام زند برای من و امثال من شرلوک هولمز را ساختند. هنرپیشه های دیگر از جمله بنديكت كانبرباچ در واقع وارثین شرلوک هولمز می باشند.
  جرمی برت عاشق کشیدن سیگار بود و روزی دو پاکت سیگار میکشید و همین موضوع باعث گردید تا او زودتر از وقت موعود به استقبال مرگ برود.

  در فضاي مه آلود شهر لندن و در سالهاي واپسين قرن نوزده و در عصر ويكتوريايي انگليس، در شماره B 221 خيابان بيكر كارآگاهي زيرك و دوست داشتني به همراه دوست دكترش به حل پيچيده ترين پرونده هاي جنايي مشغول هستند. آنها "شرلوك هولمز" اسطوره كارآگاهان جهان و "دكتر واتسون" دستيار با وفايش هستند. شخصيتهايي كه مثل دو جزء جدانشدني در بسياري از مسائل جنايي در كنار هم هستند. در اين ميان حل معماهاي پيچيده به عهده "هولمز" است كه معمولا چندين گام از بقيه جلوتر است و "واتسون" با ثبت اين وقايع در حقيقت به همه كمك ميكند تا از واقعيت ماجرا با خبر شوند.

  در فضاي خاص و مه گرفته شهر لندن وسايل نقليه، كالسكه هايي دونفره هستند و روزنامه نيز منتشر مي شود، ضمن آنكه قطارها بهترين وسيله براي مسافرت هستند. در چنين فضاي مه آلود و تاريكي كه به خصوص شبهاي لندن دارد، جنايت كاري است بسيار آسان و حل معماي كشف آن نيز به همان اندازه كاري است بسيار دشوار. و تنها كسي كه مي تواند پرده از راز اين جنايتها بردارد بي شك فقط "شرلوك هولمز" است.

  وقتي در داستان "الماس آبي" دست سارق رو مي شود و يا وقتي راز داستان "مترجم يوناني" فاش مي شود و يا وقتي در معماي "درختان بلوط" جان دخترك مظلوم از مرگ نجات داده مي شود و كلا در دهها داستان مشابه ، همه به نبوغ،قدرت استنتاج و تحليلهاي بي نقص "هولمز" پي مي برند.
  هولمز انساني است عجيب و منحصر به فرد: او هيچ علاقه اي به زنها ندارد- شيميدان، بوكسور و شمشيرزني است حرفه اي-و البته معتاد به مرفين! گاهي اوقات ساعتها در گوشه اي نشسته و هيچ چيز نمي خورد و گاه براي لحظه اي روي پا بند نمي شود.او در يك آپارتمان به همراه دوستش "دكتر واتسون" و خدمتكارشان "خانم هادسون"زندگي مي كند.

  خانه اي كه محل كار او نيز به شمار مي رود. در گوشه اي از اتاق پرونده هاي جنايي و كتابهاي دايره المعارف طبقه بندي شده اند. اتاق كار داراي دو پنجره مشرف به خيابان بيكر است جايي كه "هولمز" معمولا قبل از ورود مراجعين آنها را روي هوا مي زند! شخصيت "هولمز" به قدري بزرگ است كه پس از حل بسياري از معماهاي بزرگ آنها را به نام اسكاتلند يارد تمام مي كند. در نظر او همه كارآگاهان اسكاتلنديارد به جز يكي دونفر( "لستريد" و "گرگسون") آدمهايي احمق و بي دست و پا هستند.

  "هولمز" پس از حل معماهاي گوناگون و رسوا كردن بزرگترين جنايتكاران در يكي از پرونده هايش در برابر پروفسور موريارتي شرور قرار مي گيرد و دست او را نيز رو مي كند. "موريارتي" دقيقا نمونه منفي "هولمز" و خبره در جنايت است. "هولمز" پس از رسوا كردن "موريارتي" از طرف همدستان او مورد سوء قصد قرار مي گيرد. براي همين به سمت سوئيس مي گريزد و در دامنه كوههاي آلپ مخفي مي شود. امابه زودي و پس از گذشتن چند روز سروكله "موريارتي" پيدا مي شود.

  در يكي از روزها "واتسون" فريب خورده و براي لحظاتي از "هولمز" جدا مي شود. و هنگامي كه پي به نقشه شوم دشمنان مي برد سراسيمه خود را به آبشار "رايشن باخ" مي رساند و در آنجا فقط عصا و نامه وداع "هولمز" را پيدا مي كند. "واتسون" متوجه مي شود كه"هولمز" و دشمنش با هم درگير شده و هردو در اعماق دره آبشار "رايشن باخ" از بين رفته اند. "واتسون" سرخورده و ناراحت ديوانه وار به دنبال "هولمز" مي گردد اما حتي جسد او را هم نمي يابد.


  چندسال از اين ماجرا مي گذرد. اينك "واتسون" به شغل طبابت روي آورده و درمطب كوچكي در لندن مشغول به كار است. ضمن آنكه دورادور مسايل جنايي را هم پيگيري مي كند. روزي به پيرمرد كتابفروشي در پارك برخورد مي كند كه در مورد يكي از پرونده هاي جنايي صحبت مي كند و عصر همان روز او را در مطبش ملاقات مي كند و پيرمرد از او مي خواهد تا قفسه هاي خالي كتابخانه اش را با خريد كتاب پر كند. "واتسون" براي لحظه اي به طرف كتابخانه مي رود و وقتي رويش را بر مي گرداند "شرلوك هولمز" را مي بيند كه بشاش و خندان جلويش ايستاده است! واز فرط هيجان از هوش مي رود. آري "هولمز" برگشته . او از حادثه آبشار جان سالم به در برده اما كماكان يكي از افراد "موريارتي" كه شاهد درگيري "هولمز" با رئيسش و متعاقبا پرت شدن او به دست "هولمز" بوده، همچنان در تعقيب "هولمز" مي باشد. در ماجراي خانه خالي "هولمز" موفق ميشود شر تنها بازمانده گروه خبيث "موريارتي" را هم از سر خود كم كرده و با آرامش خاطر به حل معماهاي جنايي بپردازد.


  گفته مي شود "سر آرتور كانن دويل" (1859-1930)خالق اين شخصيت عظيم خود نيز روحيه اي شبيه به "هولمز" داشته و در دانشگاه جزو مستعدترين افراد بوده و به نوعي شخصيت"هولمز" را از جواني پر شور خودش به وجود آورده است. او در چهار رمان بلند و 56 داستان كوتاه به شرح تواناييهاي اين كارآگاه توانا و منحصر به فرد مي پردازد.


  اقتباسهاي سينمايي و تلويزيوني زيادي از ماجراهاي "هولمز" وجود دارد و هنرپيشگان زيادي در نقش اين اين كارآگاه زبردست نقش آفريني كرده اند اما حقيقتا هيچكدام به اندازه "جرمي برت" در اين نقش توانا نبوده اند. "جرمي برت" دقيقا خود "شرلوك هولمز" است با تمام خصوصيات ظاهري و فعل و انفعالهاي فيزيكي. او از اوايل دهه 80 ميلادي نقش خود را در مجموعه هاي مختلف اين سريالها براي تلويزيون "گرانادا" آغاز كرد و نزديك به يك دهه اثري جاودان و به يادماندني از "هولمز" به جاي گذاشت. چقدر جاي افسوس دارد كه اين هنرمند توانا در 12 سپتامبر سال 1995 درگذشت و همه علاقه مندانش را از ديدن دوباره "هولمز" محروم كرد. يادش گرامي باد.


  نمیدانم شیفتگان هولمز در سینما سنتر تا چه حد از محبوبیت این شخصیت عظیم بین دهه پنجاهیها و دهه شصتیها در ایران اطلاع دارند اما باید در اینجا به نقش زنده یاد کریم امامی و خانم مژده دقیقی هم اشاره ای کنم که با ترجمه کتابهای این کارآگاه نابغه توانستند شرلوک هولمز را در سالهای بسیار دور به ایران بیاورند.

  مجموعه شرلوک هولمز طی سه مرحله در دهه هفتاد از سیمای جمهوری اسلامی پخش گردید. سریالی که اگر دوستانی که اینقدر به اپیزودهای جدید عشق می ورزند در آن سالها میدیدند قطعا کمی در تعریف و تمجید خود تجدید نظر میکردند.
  مجموعه اول بنام ماجراهای شرلوک هولمز پخش گردید استاد بی بدیل دوبله آقای بهرام زند بجای هولمز گویندگی کردند و آقای ناصر نظامی هم بجای دکتر واتسون. خانم ژاله علو هم بجای خانم هادسون صداپیشگی نمودند.

  اما در حالیکه عاشقان شرلوک هولمز می پنداشتند که او مرده است صدا و سیما مجموعه دوم این سریال را با عنوان بازگشت شرلوک هولمز پخش نمود. نمیدانم کاربران محترم سایت سینما سنتر یادشان می آید یا خیر اما پخش مجموعه دوم همزمان شد با گویندگی یک استاد دیگر بجای جرمی برت فقید. استاد جلال مقامی . ایرج رضایی دوست داشتنی نیز خسته از مدیر دوبلاژی سریال ارتش سری بجای دکتر واتسون صدا پیشگی کردند . خانم مهین بزرگی هم جایگزین خانم ژاله علو گردیدند. هردو تیم کارشان در حد شاهکار بود اما باید پذیرفت صدای بهرام زند دارای صلابت بیشتری برای جرمی برت بود.

  با پخش مجموعه سوم مجددا بهرام زند جایگزین جلال مقامی گردید و صدا پیشگی دکتر واتسون اینبار به پرویز ربیعی رسید که او نیز الحق به زیبایی تمام گویندگی نمود. در مجموع در ایران و برای نسل دهه شصتیها شرلوک هولمز یعنی جرمی برت . شرلوک هولمز یعنی صدای با صلابت بهرام زند. صدایی که با شرلوک هلمز آنچنان به پختگی رسید که بعدها کمیسری را بنام ناوارو را برای ما خلق نمود.
  ویرایش توسط autumn63 : 02-19-2014 در ساعت 19:43


 2. # ADS
   

 3. #21
  Elf آواتار ها
  وضعیت : Elf آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : May 2015
  محل سکونت : Middle Earth
  نوشته ها : 9
  سپاس ها : 0
  سپاس شده 2 در 2 پست
  یاد شده
  در 0 پست
  تگ شده
  در 0 تاپیک

  پاسخ : مثلث جادویی شرلوک هولمز در ایران

  من فقط سریالی که از بی بی سی پخش میشد رو دیدم و به نظرم واقعا فوق العاده بود.خیلیا مث من بعد از دیدن این سری به داستانای شرلوک هلمز علاقه مند شدن!

 4. کاربر روبرو از پست مفید Elf سپاس کرده است .


 5. # ADS
   

صفحه 3 از 3 نخستنخست 123

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. داریوش مهرجویی پروانه ساخت فیلم جدیدش را گرفت
  توسط Sherlockii در انجمن اخبــــار سينماي ايران
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 10-19-2012, 20:42
 2. گفتگویی خواندنی با گری اولدمن: من یک مادر افتخاری هستم!
  توسط Anti Trust در انجمن مصــــاحبـــه هـــا
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 09-22-2011, 10:12
 3. گفتگویی با عباس کیارستمی
  توسط 1CHAMPION در انجمن مصــــاحبـــه هـــا
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 11-06-2010, 19:48
 4. گفتگویی با زن مختار
  توسط 1CHAMPION در انجمن مصــــاحبـــه هـــا
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 10-25-2010, 11:37

کاربرانی که این تاپیک را مشاهده نموده اند: 0

There are no members to list at the moment.

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •