سلام مهمان گرامي؛

دوست عزیز ضمن عرض خیر مقدم، با توجه به این که شما به صورت مهمان به انجمن سینماسنتر وارد شده اید براي مشاهده تالار با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
مرجع تخصصی سئو سپهر صنعت سهند Navid Mirzaaghazadeh مثلث جادویی شرلوک هولمز در ایران

صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 21
نمایش شاخه ای35علاقمندی ها

موضوع: مثلث جادویی شرلوک هولمز در ایران

 1. #1
  صدای گرم: ناصر تهماسب* صدای آسمانی:احمد رسول زاده*صدای مهر:جلال مقامی*صدای صلابت:بهرام زند*
  حکمتی آواتار ها
  وضعیت : حکمتی آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jan 2014
  محل سکونت : تهران
  نوشته ها : 104
  سپاس ها : 46
  سپاس شده 548 در 93 پست
  یاد شده
  در 0 پست
  تگ شده
  در 17 تاپیک

  مثلث جادویی شرلوک هولمز در ایران


  امروز اتفاقی به این بخش برخوردم و از آنجا که خود را یکی از عاشقان شرلوک هولمز میدانم (البته نه این شرلوک هولمز مورد بحث دوستان ) تصمیم گرفتم مطالبی را در خصوص او به اطلاع دوستان برسانم.
  بنظر بنده شرلوک هولمز یعنی جرمی برت و لاغیر. در واقع جرمی برت شرلوک هولمزی بود که در خارج از قاب دوربین نقش جرمی برت را بازی میکرد.
  سر آرتور کانن دویل خالق او بود. این سریال در ایران با گویندگی شاهکار گونه بهرام زند برای هم نسلان من شرلوک هولمز را بوجود آوردند. بعبارتی مثلث جادویی سرآرتور کانن دویل و جرمی برت و بهرام زند برای من و امثال من شرلوک هولمز را ساختند. هنرپیشه های دیگر از جمله بنديكت كانبرباچ در واقع وارثین شرلوک هولمز می باشند.
  جرمی برت عاشق کشیدن سیگار بود و روزی دو پاکت سیگار میکشید و همین موضوع باعث گردید تا او زودتر از وقت موعود به استقبال مرگ برود.

  در فضاي مه آلود شهر لندن و در سالهاي واپسين قرن نوزده و در عصر ويكتوريايي انگليس، در شماره B 221 خيابان بيكر كارآگاهي زيرك و دوست داشتني به همراه دوست دكترش به حل پيچيده ترين پرونده هاي جنايي مشغول هستند. آنها "شرلوك هولمز" اسطوره كارآگاهان جهان و "دكتر واتسون" دستيار با وفايش هستند. شخصيتهايي كه مثل دو جزء جدانشدني در بسياري از مسائل جنايي در كنار هم هستند. در اين ميان حل معماهاي پيچيده به عهده "هولمز" است كه معمولا چندين گام از بقيه جلوتر است و "واتسون" با ثبت اين وقايع در حقيقت به همه كمك ميكند تا از واقعيت ماجرا با خبر شوند.

  در فضاي خاص و مه گرفته شهر لندن وسايل نقليه، كالسكه هايي دونفره هستند و روزنامه نيز منتشر مي شود، ضمن آنكه قطارها بهترين وسيله براي مسافرت هستند. در چنين فضاي مه آلود و تاريكي كه به خصوص شبهاي لندن دارد، جنايت كاري است بسيار آسان و حل معماي كشف آن نيز به همان اندازه كاري است بسيار دشوار. و تنها كسي كه مي تواند پرده از راز اين جنايتها بردارد بي شك فقط "شرلوك هولمز" است.

  وقتي در داستان "الماس آبي" دست سارق رو مي شود و يا وقتي راز داستان "مترجم يوناني" فاش مي شود و يا وقتي در معماي "درختان بلوط" جان دخترك مظلوم از مرگ نجات داده مي شود و كلا در دهها داستان مشابه ، همه به نبوغ،قدرت استنتاج و تحليلهاي بي نقص "هولمز" پي مي برند.
  هولمز انساني است عجيب و منحصر به فرد: او هيچ علاقه اي به زنها ندارد- شيميدان، بوكسور و شمشيرزني است حرفه اي-و البته معتاد به مرفين! گاهي اوقات ساعتها در گوشه اي نشسته و هيچ چيز نمي خورد و گاه براي لحظه اي روي پا بند نمي شود.او در يك آپارتمان به همراه دوستش "دكتر واتسون" و خدمتكارشان "خانم هادسون"زندگي مي كند.

  خانه اي كه محل كار او نيز به شمار مي رود. در گوشه اي از اتاق پرونده هاي جنايي و كتابهاي دايره المعارف طبقه بندي شده اند. اتاق كار داراي دو پنجره مشرف به خيابان بيكر است جايي كه "هولمز" معمولا قبل از ورود مراجعين آنها را روي هوا مي زند! شخصيت "هولمز" به قدري بزرگ است كه پس از حل بسياري از معماهاي بزرگ آنها را به نام اسكاتلند يارد تمام مي كند. در نظر او همه كارآگاهان اسكاتلنديارد به جز يكي دونفر( "لستريد" و "گرگسون") آدمهايي احمق و بي دست و پا هستند.

  "هولمز" پس از حل معماهاي گوناگون و رسوا كردن بزرگترين جنايتكاران در يكي از پرونده هايش در برابر پروفسور موريارتي شرور قرار مي گيرد و دست او را نيز رو مي كند. "موريارتي" دقيقا نمونه منفي "هولمز" و خبره در جنايت است. "هولمز" پس از رسوا كردن "موريارتي" از طرف همدستان او مورد سوء قصد قرار مي گيرد. براي همين به سمت سوئيس مي گريزد و در دامنه كوههاي آلپ مخفي مي شود. امابه زودي و پس از گذشتن چند روز سروكله "موريارتي" پيدا مي شود.

  در يكي از روزها "واتسون" فريب خورده و براي لحظاتي از "هولمز" جدا مي شود. و هنگامي كه پي به نقشه شوم دشمنان مي برد سراسيمه خود را به آبشار "رايشن باخ" مي رساند و در آنجا فقط عصا و نامه وداع "هولمز" را پيدا مي كند. "واتسون" متوجه مي شود كه"هولمز" و دشمنش با هم درگير شده و هردو در اعماق دره آبشار "رايشن باخ" از بين رفته اند. "واتسون" سرخورده و ناراحت ديوانه وار به دنبال "هولمز" مي گردد اما حتي جسد او را هم نمي يابد.


  چندسال از اين ماجرا مي گذرد. اينك "واتسون" به شغل طبابت روي آورده و درمطب كوچكي در لندن مشغول به كار است. ضمن آنكه دورادور مسايل جنايي را هم پيگيري مي كند. روزي به پيرمرد كتابفروشي در پارك برخورد مي كند كه در مورد يكي از پرونده هاي جنايي صحبت مي كند و عصر همان روز او را در مطبش ملاقات مي كند و پيرمرد از او مي خواهد تا قفسه هاي خالي كتابخانه اش را با خريد كتاب پر كند. "واتسون" براي لحظه اي به طرف كتابخانه مي رود و وقتي رويش را بر مي گرداند "شرلوك هولمز" را مي بيند كه بشاش و خندان جلويش ايستاده است! واز فرط هيجان از هوش مي رود. آري "هولمز" برگشته . او از حادثه آبشار جان سالم به در برده اما كماكان يكي از افراد "موريارتي" كه شاهد درگيري "هولمز" با رئيسش و متعاقبا پرت شدن او به دست "هولمز" بوده، همچنان در تعقيب "هولمز" مي باشد. در ماجراي خانه خالي "هولمز" موفق ميشود شر تنها بازمانده گروه خبيث "موريارتي" را هم از سر خود كم كرده و با آرامش خاطر به حل معماهاي جنايي بپردازد.


  گفته مي شود "سر آرتور كانن دويل" (1859-1930)خالق اين شخصيت عظيم خود نيز روحيه اي شبيه به "هولمز" داشته و در دانشگاه جزو مستعدترين افراد بوده و به نوعي شخصيت"هولمز" را از جواني پر شور خودش به وجود آورده است. او در چهار رمان بلند و 56 داستان كوتاه به شرح تواناييهاي اين كارآگاه توانا و منحصر به فرد مي پردازد.


  اقتباسهاي سينمايي و تلويزيوني زيادي از ماجراهاي "هولمز" وجود دارد و هنرپيشگان زيادي در نقش اين اين كارآگاه زبردست نقش آفريني كرده اند اما حقيقتا هيچكدام به اندازه "جرمي برت" در اين نقش توانا نبوده اند. "جرمي برت" دقيقا خود "شرلوك هولمز" است با تمام خصوصيات ظاهري و فعل و انفعالهاي فيزيكي. او از اوايل دهه 80 ميلادي نقش خود را در مجموعه هاي مختلف اين سريالها براي تلويزيون "گرانادا" آغاز كرد و نزديك به يك دهه اثري جاودان و به يادماندني از "هولمز" به جاي گذاشت. چقدر جاي افسوس دارد كه اين هنرمند توانا در 12 سپتامبر سال 1995 درگذشت و همه علاقه مندانش را از ديدن دوباره "هولمز" محروم كرد. يادش گرامي باد.


  نمیدانم شیفتگان هولمز در سینما سنتر تا چه حد از محبوبیت این شخصیت عظیم بین دهه پنجاهیها و دهه شصتیها در ایران اطلاع دارند اما باید در اینجا به نقش زنده یاد کریم امامی و خانم مژده دقیقی هم اشاره ای کنم که با ترجمه کتابهای این کارآگاه نابغه توانستند شرلوک هولمز را در سالهای بسیار دور به ایران بیاورند.

  مجموعه شرلوک هولمز طی سه مرحله در دهه هفتاد از سیمای جمهوری اسلامی پخش گردید. سریالی که اگر دوستانی که اینقدر به اپیزودهای جدید عشق می ورزند در آن سالها میدیدند قطعا کمی در تعریف و تمجید خود تجدید نظر میکردند.
  مجموعه اول بنام ماجراهای شرلوک هولمز پخش گردید استاد بی بدیل دوبله آقای بهرام زند بجای هولمز گویندگی کردند و آقای ناصر نظامی هم بجای دکتر واتسون. خانم ژاله علو هم بجای خانم هادسون صداپیشگی نمودند.

  اما در حالیکه عاشقان شرلوک هولمز می پنداشتند که او مرده است صدا و سیما مجموعه دوم این سریال را با عنوان بازگشت شرلوک هولمز پخش نمود. نمیدانم کاربران محترم سایت سینما سنتر یادشان می آید یا خیر اما پخش مجموعه دوم همزمان شد با گویندگی یک استاد دیگر بجای جرمی برت فقید. استاد جلال مقامی . ایرج رضایی دوست داشتنی نیز خسته از مدیر دوبلاژی سریال ارتش سری بجای دکتر واتسون صدا پیشگی کردند . خانم مهین بزرگی هم جایگزین خانم ژاله علو گردیدند. هردو تیم کارشان در حد شاهکار بود اما باید پذیرفت صدای بهرام زند دارای صلابت بیشتری برای جرمی برت بود.

  با پخش مجموعه سوم مجددا بهرام زند جایگزین جلال مقامی گردید و صدا پیشگی دکتر واتسون اینبار به پرویز ربیعی رسید که او نیز الحق به زیبایی تمام گویندگی نمود. در مجموع در ایران و برای نسل دهه شصتیها شرلوک هولمز یعنی جرمی برت . شرلوک هولمز یعنی صدای با صلابت بهرام زند. صدایی که با شرلوک هلمز آنچنان به پختگی رسید که بعدها کمیسری را بنام ناوارو را برای ما خلق نمود.
  ویرایش توسط autumn63 : 02-19-2014 در ساعت 20:43
  lord2012, autumn63, pinkflower و 2 کاربر دیگر به این پست علاقمند بوده اند.


 2. # ADS
   

 3. #2
  صدای گرم: ناصر تهماسب* صدای آسمانی:احمد رسول زاده*صدای مهر:جلال مقامی*صدای صلابت:بهرام زند*
  حکمتی آواتار ها
  وضعیت : حکمتی آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jan 2014
  محل سکونت : تهران
  نوشته ها : 104
  سپاس ها : 46
  سپاس شده 548 در 93 پست
  یاد شده
  در 0 پست
  تگ شده
  در 17 تاپیک

  پاسخ : مثلث جادویی شرلوک هولمز در ایران

  جرمي‌برت با عنوان اصلي پيتر جري ويليامز هاگينز
  در نوامبر 1933 در
  وارويكشاير
  انگلستان به دنيا آمد.

  در مدرسه مرکزی گفتار و نمایش در لندن بازیگری را آموخت. آغاز حرفه‌ای کار او در تئاتر کتابخانه در شهر منچستر در سال ۱۹۵۴ بود، او کار خود را با ایفای نقش های کلاسیک در بسیاری از آثار شکسپیر آغاز کرد ، در ابتدای کارش با اولد ویک و بعداً با تئاتر سلطنتی ادامه داد. اولین حضور او در برابر دوربين در سال۱۹۵۴ میلادی اتفاق افتاد. ولی دو سال بعد از آن يعنی در سال۱۹۵۶ موفق شد كه در فيلم

  جنگ و صلح
  ،اقتباس از رمان مشهور
  لئو تولستوی
  فرصت بازی بيابد.
  جرمي‌برت
  در دهه 1960 در تلويزيون انگلستان در چندين سريال كلاسيك بازي كرد.
  سهتفنگ‌دار
  (1966)، يكي از معروف‌ترين آثار تلويزيوني او در اين دهه است. در سال 1973 نيز در نسخه تلويزيوني
  تاجر ونيزي
  در كنار
  لارنس اليويه
  به ايفاي نقش پرداخت.  به اعتقاد بسياري از منتقدين در كنار شرلوك هولمز كه شاخص‌ترين دستاورد حرفه‌اي جرمي‌برت است، فيلم بانوي زيباي من نيز در كارنامه هنري او اثر قابل توجهي به حساب مي‌آيد. او در اين فيلم كه در سال 1964 ساخته شد در نقش فردي در كنار آدري هيپورن بازي كرد. در تمام نقش های جرمی برت چیزی که بسیار واضح است طرز تلفظ دقیق کلمات توسط اوست. او در هنگام تولد دارای لکنت زبان بود و نمی‌توانست حرف "ر" را درست تلفظ کند. عمل جراحی ترمیمی در نوجوانی و به دنبال آن سالها تمرین به او قدرت تلفظی داد که رشک برانگیز بود. او بعدها گفت که چه هنگام کار و چه هنگام بی کاری هر روز تمرین سخن گفتن خود را انجام می‌داده.
  اگرچه او در طول ۴۰ سال کار خود در شخصیت های بسیاری ایفای نقش کرد، برت هم اکنون به خاطر بازی خود در نقش شرلوک هولمز در طی سالهای ۱۹۹۴ - ۱۹۸۴ در سریالی که شرکت فیلم های تلویزیونی گرانادا تهیه کرد، در ذهن ها مانده است. این سریال که برداشتی از داستان‌های آرتور کانن دویل بود توسط جان هاکس ورث و دیگران نوشته شده بود. اگرچه او همیشه از اینکه در یک نقش ثابت بازی کند بیزار بود، در ۴۱ قسمت از این سریال بازی کرد. بعد از قبول این نقش طاقت فرسا او تنها در چند نقش دیگر بازی کرد و اکنون او به عنوان نماد شرلوک هولمزشناخته می‌شود، همانگونه که بازیل راتبون در دههٔ ۱۹۴۰ این عنوان را داشت. جرمي برت با بازي در نقش شرلوك هولمز با بزرگاني چون كريستوفر پلامر، تام بيكر، يان ريچاردسون، باسيل رابتون، دونالد هاوارد، ادوارد و وودوارد و كريستوفر لي كه پيش از او در نقش هنري در تلويزيون ظاهر شده بودند به رقابت پرداخت، رقابتي كه به اعتقاد بسياري رقيبي جز خودشرلوك هولمز نداشت.


  يكی از نكات جالب ميان جرمی برت و نمايش شرلوك هولمز اين است كه او سابقه حضور در اين اثر بر روی صحنه تئاتر را داشته ولی در نقش دكتر واتسن و حتی اذعان داشته كه ارتباط بهتری با اين نقش برقرار نموده است. درآن نمايش چارلتون هستون ايفاگری نقش شرلوك هولمز را بر عهده داشت. نكته جالب ديگر اينكه او چپ دست بود و در نقش شرلوك هولمز راست دست، قرار بر نوشتن در نمای نزديك را يك بدلكار بر عهده می گرفت.


  وقتی جرمی برت متوجه شد که شخصیت شرلوک هولمز بین بچه‌ها خیلی محبوب بوده و به او مثل یه فوق قهرمان نگاه میکنند، این حقیقت که شرلوک هولمز مصرف‌کنندۀ کوکائین بوده او را به شدت آزار می داده است. به همین خاطر تلاش می کند تا شخصیت شرلوک هولمز بر اعتیادش غلبه کرده و آن را کنار بگذارد. این مسئله در قسمت رد پای شیطان با خاک کردن سرنگ توسط هولمز حل می شود.


  در سال ۱۹۵۸ ، برت با آنا مسی دختر ریموند مسی ازدواج کرد ولی در سال ۱۹۶۲ به خاطر مردی از او جدا شد. پسر آنها دیوید هاگینز در ۱۹۵۹ متولد شد و هم اکنون هم نقاش کارتون و نوول نویس موفقی در بریتانیا است. چند سال بعد برت و مسی در نمایش ربکا در سال ۱۹۷۸ در شبکه بی بی سی در کنار هم بازی کردند. در سال ۱۹۷۶ برت با جوان ویلسون آمریکایی، تولید کنندهٔ تلویزیون ازدواج کرد ولی جوان در سال ۱۹۸۵ به علت سرطان درگذشت. برت با مرگ ویلسون ویران شد و دیگر هرگز ازدواج نکرد.

  جرمي برت قصد نداشت پس از فيلمبرداري داستان پرونده آخر ديگر در اين نقش بازي كند اما سرانجام به اصرار دوستانش و با وجودي كه به شدت متأثر از مرگ همسرش بود در سال 1986 بازي در سريال را از سر گرفت.
  در آخرین دههٔ زندگی خود، برت بارها به خاطر بیماری روانی خود به بیمارستان رفت و وضع سلامتی او در زمان فیلم برداری قسمت های پایانی سریال هولمز به طور محسوس رو به وخامت گذاشت.

  برنامه ریزی این بود که همهٔ داستان‌های
  شرلوک هولمز فیلم برداری شود، ولی بعد از مرگ برت به علت ایست قلبی در لندن ادامهٔ پروژه نا تمام ماند. قلب برت به علت یک تب رماتیسمی در دوران کودکی آسیب دیده بود و بدلیل استفاده از داروهایی مانند نمک لیتیم که برای بیماری روانی خود استفاده می‌کرد و همچنین مصرف سیگار ضعیف تر هم شد.

  ادوارد هاردویک
  (بازیگر نقش دکتر واتسون) گفته که

  برت
  در روز ۶۰ سیگار می خرید و در تمام روز آنها را مصرف می‌کرد. بعد از اینکه مشکل قلبی او آشکار شد،

  برت
  بارها سیگار را کنار گذاشت ولی دوباره آن را ادامه داد تا سرانجام در سن ۶۱ سالگی در ۱۲ سپتامبر ۱۹۹۵ درگذشت. روحش شاد  ویرایش توسط حکمتی : 02-16-2014 در ساعت 02:52
  pinkflower, mohammadd و donkishot به این پست علاقمند بوده اند.

 4. 10 کاربر از پست مفید حکمتی سپاس کرده اند .


 5. #3
  صدای گرم: ناصر تهماسب* صدای آسمانی:احمد رسول زاده*صدای مهر:جلال مقامی*صدای صلابت:بهرام زند*
  حکمتی آواتار ها
  وضعیت : حکمتی آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jan 2014
  محل سکونت : تهران
  نوشته ها : 104
  سپاس ها : 46
  سپاس شده 548 در 93 پست
  یاد شده
  در 0 پست
  تگ شده
  در 17 تاپیک

  پاسخ : مثلث جادویی شرلوک هولمز در ایران

  نکته پایانی
  در مجموع بنظر شخصی من دست شرلوک هولمز از بسیاری از رقیبان خود محبوب تر بود. کاراگاهانی چون پوآرو و خانم مارپل هرگز نتوانستند به پای محبوبیت او برسند. هرچند شخصا معتقدم قلم سر آرتور به مراتب از آگاتا کریستی قویتر هم بود. زیرا ماجراهایی که او مینویسد بسیار زیباتر و پیچیده تر از آگاتا کریستی است.
  دوستانی که شرلوک هولمز را با بازی جرمی برت ندیده اند پیشنهاد میکنم حتما دی وی دی آنرا تهیه کنند و ببینند. باور کنید دیدن یک قسمت از این سریال می ارزد به دیدن بسیاری از سریالهای آبکی مانند مرداک و .......

  امروز سالها از جمعه شبهایی که تلویزیون این سریال زیبا را پخش میکرد گذشته است. نه سر آرتور زنده است و نه جرمی فقید. از این ضلع مثلثی که نام بردم فقط بهرام زند مانده است . با موهایی سپید تر از روزهایی که بجای شرلوک هولمز گویندگی میکرد.
  تندیس شرلوک هولمز در بسیاری از کشورهای دنیا با چهره جرمی برت ساخته شده است. در واقع شرلوک هولمز را سر آرتور توسط جرمی خلق نمود. هیچ هنر پیشه دیگری هرگز نمی تواند جای او را بگیرد.

  جرمی برت، به‌رغم هلمز جاودانه‌ای که خلق کرد، جزو بازیگرهایی است که هرگز حتی نامزد هیچ جایزه‌ای نشد! در این زمینه، گمان می‌کنم اصالت با رأی جمعی مرم دنیا باشد که او را برترین شرلوک هلمز تاریخ می‌دانند. باور دارم با شروع نقش‌آفرینی جرمی در نقش هلمز، دیگر شرلوک یک شخصیت صرفاً داستانی نبود، او به میان مردم آمد و چنان زندگی کرد که با مرگ جرمی برت هم از خاطر نمی‌رود، کما این‌که همواره با چهره‌ی او به خاطر می‌آید.
  برای من هیچکس نمی تواند جای جرمی برت را برای شرلوک بگیرد. جرمی برت زاده شد تا شرلوک هولمز را با ما زندگی کند.  pinkflower, mohammadd و donkishot به این پست علاقمند بوده اند.

 6. 11 کاربر از پست مفید حکمتی سپاس کرده اند .


 7. #4
  هر کس در دنیا باید یکی را داشته باشد که حرف های خود را با او بزند، آزادانه و بدون رودربایسی و خجالت.
  Wolverine آواتار ها
  وضعیت : Wolverine آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Sep 2013
  محل سکونت : مشهد
  نوشته ها : 1,822
  سپاس ها : 4,009
  سپاس شده 4,810 در 1,751 پست
  یاد شده
  در 15 پست
  تگ شده
  در 145 تاپیک

  پاسخ : مثلث جادویی شرلوک هولمز در ایران

  مطلب زیبایی بود و خوندنش خالی از لطف نیست
  مخصوصاً برای افرادی که طرفدار این کاراگاه باهوش هستند. در واقع داستانهای سرآرتور کنان دویل رو میشه نقطه عطف بزرگی در تاریخ داستانهای کاراگاهی دونست، چرا که بقیه کاراگاهان زبردست و محبوب با داشتن گوشه چشمی به این شخصیت معروف خلق شده و به محبوبیت و بزرگی رسیدند.

  نقل قول نوشته اصلی توسط حکمتی نمایش پست ها
  گفته مي شود "سر آرتور كانن دويل" (1859-1930)خالق اين شخصيت عظيم خود نيز روحيه اي شبيه به "هولمز" داشته و در دانشگاه جزو مستعدترين افراد بوده و به نوعي شخصيت"هولمز" را از جواني پر شور خودش به وجود آورده است. او در چهار رمان بلند و 56 داستان كوتاه به شرح تواناييهاي اين كارآگاه توانا و منحصر به فرد مي پردازد.
  خوب در واقع تا اونجایی که اطلاعات من جواب میده، شخصیت هولمز از روی استادی از اساتید سرآرتور کنان دویل گرفته شده. خود کنان دویل اذعان داشته که استادی داشتم که به واسطه داشتن نبوغ و قدرت خاصی در تجزیه و تحلیل و استنتاج باعث شد این فکر رو به سر من بندازه که کاراگاهی خلق کنم با مشخصاتی شبیه به اون.


  نقل قول نوشته اصلی توسط حکمتی نمایش پست ها
  در مجموع بنظر شخصی من دست شرلوک هولمز از بسیاری از رقیبان خود محبوب تر بود. کاراگاهانی چون پوآرو و خانم مارپل هرگز نتوانستند به پای محبوبیت او برسند. هرچند شخصا معتقدم قلم سر آرتور به مراتب از آگاتا کریستی قویتر هم بود. زیرا ماجراهایی که او مینویسد بسیار زیباتر و پیچیده تر از آگاتا کریستی است.
  تا حدودی با نظر شما موافقم. اما اینکه بخوایم اون رو از همه محبوبتر بدونیم امکان پذیر نیست.
  بزرگترین رقیب شرلوک هولمز پوآروه و برای همیشه هم می مونه.
  این دوتا دارای خصوصیات جالبی هستند که برخی از اونها در یکی هست و در دیگری نیست.
  قلم سر آرتور کنان دویل گیراست و قوی و کسی هم منکر این نیست، اما به نظر من فضای داستانهاش در برخی موارد زیاده از حد خشک میشه.
  و البته این رو هم نباید فراموش کنیم که برترین اثر جنایی تاریخ "مرگ سر راجر آکروی" به قلم آگاتاکریستیه.
  و از لحظا پیچیدگی هم نمیشه به طور قطع گفت که داستانهای دویل پیچیدگی بیشتری دارند، چرا که بیشتر متخصصین و افراد صاحب نظر اونها رو با هم برابر و البته در برخی موارد از هم برتر یا ضعیفتر می دونند.
  به طور مثال بازی با ذهن خواننده در آثار کریستی بیشتر از دویل به چشم می خوره.
  اما این نکته هم حائز اهمیته که کریستی همیشه از دویل به عنوان الگوش نام برده در خصوص داستانهای کاراگاهی و حتی در کتابهایی هم که نوشته که بیشتر در داستانهای پوآرو به چشم می خوره با بیان برخی کلمات و جملات ادای دینی به دویل داشته.
  اما اینکه بخوایم به راحتی بگیم کریستی به دویل نمیرسه زیاد جالب و قابل باور نیست. چرا که آگاتا کریستی یک نویسنده فوق العاده حرفه ای بوده که داستانهاش از محبوبیت بسیاری در جهان برخورداره و همینطور داشتن لقب ملکه جنایت به واقع برازنده اونه.


  نقل قول نوشته اصلی توسط حکمتی نمایش پست ها
  جرمی برت را برترین شرلوک هلمز تاریخ می‌دانند.
  به واقع همینطوره
  هیچ شخصیتی مثل برت نمی تونه شرلوک هولمز رو برای بیننده تداعی کنه.
  حتی من زمانیکه داستانهاش رو هم مطالعه می کنم تصویر برت رو در زهن دارم
  همونطور که برای پوآرو کسی به جز دیوید ساچت به ذهن نمیاد
  The Pianist, قطره باران, حکمتی و 2 کاربر دیگر به این پست علاقمند بوده اند. 8. 5 کاربر از پست مفید Wolverine سپاس کرده اند .


 9. #5
  صدای گرم: ناصر تهماسب* صدای آسمانی:احمد رسول زاده*صدای مهر:جلال مقامی*صدای صلابت:بهرام زند*
  حکمتی آواتار ها
  وضعیت : حکمتی آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jan 2014
  محل سکونت : تهران
  نوشته ها : 104
  سپاس ها : 46
  سپاس شده 548 در 93 پست
  یاد شده
  در 0 پست
  تگ شده
  در 17 تاپیک

  پاسخ : مثلث جادویی شرلوک هولمز در ایران

  با سلام خدمت دوست گرامی:  نقل قول نوشته اصلی توسط wolverine نمایش پست ها
  خوب در واقع تا اونجایی که اطلاعات من جواب میده، شخصیت هولمز از روی استادی از اساتید سرآرتور کنان دویل گرفته شده. خود کنان دویل اذعان داشته که استادی داشتم که به واسطه داشتن نبوغ و قدرت خاصی در تجزیه و تحلیل و استنتاج باعث شد این فکر رو به سر من بندازه که کاراگاهی خلق کنم با مشخصاتی شبیه به اون.
  متاسفانه در خصوص این مطلب شما بنده چیزی نشنیده ام اما چنانچه صحیح باشد مغایرتی با نوشته بنده ندارد. زیرا همانطور که شما نوشته اید استاد کنان دویل این فکر را در سر او ایجاد کرده است اما اینکه شخصیت خلق شده دارای چه خصوصیاتی باشد بر میگردد به روحیات آرتور در جوانی.
  نقل قول نوشته اصلی توسط wolverine نمایش پست ها
  تا حدودی با نظر شما موافقم. اما اینکه بخوایم اون رو از همه محبوبتر بدونیم امکان پذیر نیست.
  بزرگترین رقیب شرلوک هولمز پوآروه و برای همیشه هم می مونه.
  این دوتا دارای خصوصیات جالبی هستند که برخی از اونها در یکی هست و در دیگری نیست.
  قلم سر آرتور کنان دویل گیراست و قوی و کسی هم منکر این نیست، اما به نظر من فضای داستانهاش در برخی موارد زیاده از حد خشک میشه.
  و البته این رو هم نباید فراموش کنیم که برترین اثر جنایی تاریخ "مرگ سر راجر آکروی" به قلم آگاتاکریستیه.
  و از لحظا پیچیدگی هم نمیشه به طور قطع گفت که داستانهای دویل پیچیدگی بیشتری دارند، چرا که بیشتر متخصصین و افراد صاحب نظر اونها رو با هم برابر و البته در برخی موارد از هم برتر یا ضعیفتر می دونند.
  به طور مثال بازی با ذهن خواننده در آثار کریستی بیشتر از دویل به چشم می خوره.
  اما این نکته هم حائز اهمیته که کریستی همیشه از دویل به عنوان الگوش نام برده در خصوص داستانهای کاراگاهی و حتی در کتابهایی هم که نوشته که بیشتر در داستانهای پوآرو به چشم می خوره با بیان برخی کلمات و جملات ادای دینی به دویل داشته.
  اما اینکه بخوایم به راحتی بگیم کریستی به دویل نمیرسه زیاد جالب و قابل باور نیست. چرا که آگاتا کریستی یک نویسنده فوق العاده حرفه ای بوده که داستانهاش از محبوبیت بسیاری در جهان برخورداره و همینطور داشتن لقب ملکه جنایت به واقع برازنده اونه.
  مطالب قید شده اغلب نظر شخصی بنده و نظر شخصی افرادی است که برای تهیه مطلب به نوشته های آنها رجوع کردم. بنابر این طبیعی است که برخی دیگر نظر متفاوتی داشته باشند. برای مثال بنده دوستی دارم که عاشق شخصیت پیتر دیوید سن در سریال کمپیون می باشد و بنظرش البرت کمپیون بهترین کارگاه دنیاست. در خصوص آگاتا کریستی هم باید خدمتتون عرض کنم ایشان بدلیل داشتن آثار بسیار زیاد در این زمینه مفتخر به دریافت لقب شده اند. او بجز خلق کارآگاهان مشهور رمان نویس قابلی نیز در این زمینه بوده است. در فیلم و سپس هیچکس نبود خبری از کاراگاه نیست اما موضوع رمان یک رمان بینهایت زیبا و جنایی می باشد. با اینحال در اینخصوص نیز این نظر شخصی بنده می باشد و آثار سر آرتور را بیشتر می پسندم تا آگاتا کریستی. مضافا اینکه از شخصیت یر آرتور نیز بیشتر خوشم می آیم. در همین ارتباط بد نیست بدانید نشریه تلگراف در خصوص خالق شرلوک هلمز به 15 مورد اشاره نموده است که مردم درباره آن کمتر اطلاع دارند:

  1. دویل یکی از اولین ماشین سواران بریتانیا بوده
  جناب نویسنده طبق اسناد قبل از آنکه رانندگی یاد بگیرد، یک دستگاه اتوموبیل می‌خرد. سال 1911 در تور شاهزاده هنری پروس شرکت می‌کند. در این مسابقه اتوموبیل‌رانی دویل به همراه همسر دومش جین، عضو تیم اتوموبیل‌رانی بریتانیا بودند.

  2. کانن، بخشی از نام فامیلی این نویسنده نیست
  نام اصلی خالق شرلوک هلمز سر آرتور ایگناتیوس کانن دویل بوده. ایگناتیوس و کانن بخشی از نام این نویسنده نبودند اما دویل پس از اتمام دورع دبیرستان کانن را به نام فامیلی خود اضافه کرد.

  3. دلیل شوالیه شدن او داستان‌هایش نبودند
  جناب نویسنده در سال 1902 از سوی شاه ادوارد هفتم لقب شوالیه گرفت، اما دلیل دریافت این لقب داستان‌های شرلوک هلمز نبودند. دلیل اعطای این لقب تلاش‌های دویل برای انتشار جزوه‌ای غیرداستانی درباره جنگ بوئر بوده.

  4. دویل با خالق «پیتر پن» همبازی بوده
  دویل به همراه جی. ام. بری، خالق «پیتر پن» در یک تیم کریکت همبازی بودند. از طرفی این دو روی اپرای طنزی به نام «جین انی» با هم کار می‌کردند و بری بارها به التماس افتاد تا دویل نوشتن آن را تمام کند.

  5. دویل دوست صمیمی خالق «دراکولا» و «جزیره گنج» بود
  دویل با برام استوکر، خالق «دراکولا» رفیق بود و با و رابرت لوئیس استیونسن، خالق «جزیره گنج» در دانشگاه ادینبورو همکلاسی بود. بعید نیست دویل به این دو نویسنده در خلق شاهکارهایشان مشاوره داده باشد.

  6. خالق «شرلوک هلمز» مروج اسکی بود
  سر آرتور کانن دویل نه تنها شیفته فوتبال و کریکت بود، بلکه به ورزش‌های زمستانی هم علاقه داشت. او که برای سلامتی همسرش در سال 1893 به سوئیس سفر کرده بود، در دوره اقامتش به ترویج اسکی کمک کرد و خودش روی ارتفاعات به این ورزش می‌پرداخت.

  7. خالق «شرلوک هلمز» دروازه‌بان بود
  آرتور کانن دویل با نام مستعار ای. سی. اسمیت به عنوان دروازه‌بان تیم غیرحرفه‌ای باشگاه پورتسموث بازی می‌کرد. این تیم، پایه تیم فعلی پورتسموث در لیگ برتر انگلستان است.

  8. آرتور کانن دویل چاق بود!
  سر آرتور کانن دویل به دلیل اضافه وزن نتوانست در جنگ بوئر شرکت کند. درعوض او در یک کشتی پزشک شد و به آفریقا سفر کرد.

  9. دویل به جن و پری ایمان داشت
  شاید شرلوک هلمز شخصیتی شکاک باشد، اما آرتور کانن دویل چنین فردی نبود، او به وجود جن و پری ایمان داشت. او به عکس‌هایی که سال 1917 گرفته شد و به «جن و پری کاتینگلی» شهرت داشتند، باور داشت. او میلیون‌ها دلار خرج ترویج باور به جن و پری کرد.

  10. شرلوک هلمز شخصیت محبوب دویل نبود
  شرلوک هلمز جز شخصیت‌های محبوب سر آرتور کانن دویل نبود و حتی در سال 1893 او را در داستانی کشت و بعد از 10 سال دوباره زنده‌اش کرد، آن هم با اصرار خوانندگان و طرفدارانش. دانستن این نکته هم جالب است که دویل سالی شرلوک هلمز را کشت که پدر الکلی‌اش در آسایشگاه فوت کرد.

  11. روز تولد دویل با واگنر یکی است
  آرتور کانن دویل متولد 22 مه است، همان روزی که ریچارد واگنر آهنگساز، لارنس اولیویر، تونی موریسی، و نواک ژوکوویچ تنیس‌باز به دنیا آمده‌اند.

  12. دویل با جرج برنارد شاو بر سر تایتانیک دعوا کرد
  وقتی سال 1912 کشتی تایتانیک غرق شد، آرتور کانن دویل و جرج برنارد شاو به طور علنی درباره این فاجعه با هم درگیر شدند. دویل به شدت از نظرات منفی برنارد شاو درباره دلاوری‌های برخی از خدمه کشتی، عصبانی شده بود.

  13. میدانی به نام کانن دویل در سوئیس وجود دارد
  شهر مرینگن در سوئیس محل وقوع داستان «ماجرای آخرین مسئله» است، همان داستانی که در آن هلمز کشته می‌شود. سال 1988 مجسمه شرلوک هلمز در میدان این روستا افراشته شد، این میدان حالا به نام کانن دویل است.

  14. دویل هنگام مرگ گل به دست داشت
  دویل 7 ژوئیه 1930 درگذشت. او در باغ خانه‌اش در حالی فوت کرد که به قلب خود چنگ انداخته بود و در دست دیگرش شاخه گلی بود. آخرین جمله او، خطاب به همسرش بود: «تو معرکه‌ای!»

  15. دویل خودش کارآگاه بود
  آرتور کانن دویل بطور تمام وقت کارآگاه نبود اما به حل چند پرونده کمک کرد. یکی از آنها پرونده «مورد عجیب اسکار اسلیتر» به اتهام قتل ماریون جیلکرایست، پیرزن ثروتمند 82 ساله بود. دویل با استفاده از شیوه هلمز توانست مدارک جدیدی رو کند و قاتل دستگیر شد.


  در پایان باید خدمتتون عرض کنم هنوز رمزگشایی از نوشته های کانن دویل ادامه دارد. برای مثال او حتی برای نامگذاری هر قسمت سریال قصد و غرض هایی داشته است. اعداد و رنگ و نام حیوانات در بیشتر عناوین این سریال به چشم میخورد که من به برخی از آنها اشاره میکنم:


  در عنوان داستانهای شرلوک هولمز به ترتیب اعداد بر می خوریم که جالب توجه است
  1-[یک]اتود در قرمز لاکی(astudy in scarlet)
  2- لکه دوم
  3- سه نفر بنام گری دب
  3- خانه سه شیروانی
  3- سه دانش آموز
  4- نشانه چهار
  5- پنج هسته پرتغال
  6- شش ناپلئون


  و اما رنگ در عناوین داستانهای شرلوک هولمز


  انجمن موسرخها
  حلقه سرخ
  یاقوت آبی
  سیمای زرد
  پیتر سیاه


  حیوانات


  سگ شکاری خانواده باسکرویل
  اسب پیشانی نقره ای
  خفاش ساسکس
  مرد میمون نما


  عکس زیر مربوط به مراسم ازدواج کانن دویل می باشد که آنرا به عاشقان شرلوک هولمز تقدیم میدارم:

  ویرایش توسط حکمتی : 02-16-2014 در ساعت 23:30
  mohammadd و donkishot به این پست علاقمند بوده اند.

 10. 9 کاربر از پست مفید حکمتی سپاس کرده اند .


 11. #6
  هر کس در دنیا باید یکی را داشته باشد که حرف های خود را با او بزند، آزادانه و بدون رودربایسی و خجالت.
  Wolverine آواتار ها
  وضعیت : Wolverine آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Sep 2013
  محل سکونت : مشهد
  نوشته ها : 1,822
  سپاس ها : 4,009
  سپاس شده 4,810 در 1,751 پست
  یاد شده
  در 15 پست
  تگ شده
  در 145 تاپیک

  پاسخ : مثلث جادویی شرلوک هولمز در ایران

  درسته
  من خودم هم کتابهای بسیاری از کریستی رو مطالعه کردم
  10 سیاهپوست کوچک- و سپس هیچکس نبود و.... کتابهای زیبایی هستند که خوندنشون واقعاً لذت بخشه.
  و اینها به جز کتابهای محبوب من از این نویسنده هستند. که بیشتر برمیگرده به آثار داستانی که پوآرو در اونها حضور داره.

  اون مطالب بالا در مورد دویل و هولمز رو هم قبلاً مطالعه کرده بودم
  دقیقاً خاطرم نیست کجا، اما یکی از همین سایتهایی بوده که مقاله ای در مورد دویل نوشته بوده و آثارش رو بررسی کرده
  اما خوندن دوباره اونها و یادآوریشون برام دوباره جالب بود.

  و حرف شما رو هم در خصوص علاقه قبول دارم
  به شخصه نظر من اینه هنر یک مقوله کاملاً سلیقه ای هست.
  هر فردی سلایق و علاقه مندیهایی رو داره که از روحیات و خلق و خوی او نشأت میگیره
  و هیچ فردی رو نمیشه مجبور به پسندیدن موضوعی کرد که مورد پسند او نیست.
  و اینکه در برخی موارد ذکر کردید که نظر شخصی شما بر موردی خاص هست، کار بسیار خوبیه و به نظر من از اجبار دیگران و حساسیت اونها بر روی موضوع جلوگیری می کنه.

  با تشکر
  donkishot به این پست علاقمند بوده است. 12. 3 کاربر از پست مفید Wolverine سپاس کرده اند .


 13. #7
  صدای گرم: ناصر تهماسب* صدای آسمانی:احمد رسول زاده*صدای مهر:جلال مقامی*صدای صلابت:بهرام زند*
  حکمتی آواتار ها
  وضعیت : حکمتی آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jan 2014
  محل سکونت : تهران
  نوشته ها : 104
  سپاس ها : 46
  سپاس شده 548 در 93 پست
  یاد شده
  در 0 پست
  تگ شده
  در 17 تاپیک

  پاسخ : مثلث جادویی شرلوک هولمز در ایران

  در اینجا هم برای کاملتر شدن تاپیک چند عکس کمیاب از پشت صحنه سریال شرلوک هولمز و جرمی برت فقید تقدیم دوستان می نمایم:
  این هم یک عکس استثنایی از چهار کاراگاه استثنایی که از خود یادگارهای ماندگاری را بجای گذاشتند

  smgh470, mohammadd و donkishot به این پست علاقمند بوده اند.

 14. 7 کاربر از پست مفید حکمتی سپاس کرده اند .


 15. #8
  هر کس در دنیا باید یکی را داشته باشد که حرف های خود را با او بزند، آزادانه و بدون رودربایسی و خجالت.
  Wolverine آواتار ها
  وضعیت : Wolverine آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Sep 2013
  محل سکونت : مشهد
  نوشته ها : 1,822
  سپاس ها : 4,009
  سپاس شده 4,810 در 1,751 پست
  یاد شده
  در 15 پست
  تگ شده
  در 145 تاپیک

  پاسخ : مثلث جادویی شرلوک هولمز در ایران

  نقل قول نوشته اصلی توسط حکمتی نمایش پست ها
  این هم یک عکس استثنایی از چهار کاراگاه استثنایی که از خود یادگارهای ماندگاری را بجای گذاشتند
  این تصویر فوق العاده بود
  تا به حال ندیده بودم
  اما می دونی چی می تونست جذابترش کنه این تصویر رو؟
  اینکه هر کدوم از این افراد دقیقاً با گریم خاص خودشون ظاهر میشدن
  donkishot به این پست علاقمند بوده است. 16. کاربر روبرو از پست مفید Wolverine سپاس کرده است .


 17. #9
  صدای گرم: ناصر تهماسب* صدای آسمانی:احمد رسول زاده*صدای مهر:جلال مقامی*صدای صلابت:بهرام زند*
  حکمتی آواتار ها
  وضعیت : حکمتی آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jan 2014
  محل سکونت : تهران
  نوشته ها : 104
  سپاس ها : 46
  سپاس شده 548 در 93 پست
  یاد شده
  در 0 پست
  تگ شده
  در 17 تاپیک

  پاسخ : مثلث جادویی شرلوک هولمز در ایران

  این عکس واقعا یک عکس استثنایی است. در اوج دوران طلایی فیلمهای کاراگاهی که از هرگونه صحنه های اکشن و خشونت آمیز بدور بودند. همانطور که در عکس مشاهده میشود به ترتیب از چپ عکس محبوب ترین کاراگاه جهان شرلوک هولمز فقید با هنرنمایی جرمی برت فقید میباشد که وضیحات لازم در خصوص او در پستهای بالا داده شد.  نفر دوم دیوید ساچت متولد 1946 لندن است و در مجموعۀ Hercule Poirot که در فاصلۀ سالهای 1989 تا 2013 تولید شده، به ایفای نقش پرداخته است. ساچت نسبت به دیگر همقطارانش از شهرت بیشتری برخوردار شد، و درست مانند جرمی برت که شایسته ترین شرلوک هولمز بوده است او نیز شایسته ترین پوآروی سینماست . هرچند او نیز در ایران بخشی از شهرتش را مدیون دوبله زیبای آقای اکبر منانی میباشد که با تیپ سازی بینظیر صدای خود با ته لهجه فرانسوی باعث گردید که مقام اول بهترین دوبله سریالهای خارجی را در ایران کسب کند. مدیر دوبلاژ سریال پوآرو مرحوم عطاالله کاملی بود. بزرگمرد دوبله ایران که خود بجای کاراگاه کاستر در دهه شصت خاطرات شیزینی را به ما هدیه نمود.


  نفر سوم پیتر دیویدسن، متولد 1951 لندن است و در سریال Albert Campion که محصول 1989 انگلستان بود، به ایفای نقش پرداخت. اگر اشتباه نکنم این هنرمند در چند قسمتی از مجموعۀ خانوم مارپل و هرکول پوآرو، نقش منفی یا کاراکتری حاشیه ای نیز داشت، اما با ایفای نقش اول کمپیون با آن شمایل بی اندازه اتوکشیده و باوقار و کت و شلوارهای براق و عینک گرد، به راحتی توانست خودش را در دل مخاطب جای دهد. استاد بزرگوار جلال مقامی بجای کمپیون گویندگی کردند. صدای ایشان کاملا مناسب با چهره کمپیون بود.

  و اما نفر چهارم جان تاو که متولد 1942، لانگ سایت در منچستر انگلستان بود و در سال 2001 درگذشت. او ایفاگر نقش بازرس مورس Inspector Morse بود که در دو سری از 1987 تا 1993 و سپس، 1995 تا 2000 ساخته و پخش گردید. صدای زیبای استاد پرویز بهرام، برروی چهرۀ این کمیسر پلیس که در کنار کار شاید خشن و بی رحمش، بی اندازه رقیق القلب بود و به موسیقی کلاسیک عشقی وافر داشت؛ بسیار به دل می نشست.


  ..... و اما باز هم یک عکس نادر از جرمی برت فقید که در کنار نوه سر آرتور کانن دویل انداخته است . جرمی به توصیه جین کانن دویل مواد مخدر را کنار میگذارد.
  mohammadd و donkishot به این پست علاقمند بوده اند.

 18. 9 کاربر از پست مفید حکمتی سپاس کرده اند .


 19. #10
  صدای گرم: ناصر تهماسب* صدای آسمانی:احمد رسول زاده*صدای مهر:جلال مقامی*صدای صلابت:بهرام زند*
  حکمتی آواتار ها
  وضعیت : حکمتی آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jan 2014
  محل سکونت : تهران
  نوشته ها : 104
  سپاس ها : 46
  سپاس شده 548 در 93 پست
  یاد شده
  در 0 پست
  تگ شده
  در 17 تاپیک

  پاسخ : مثلث جادویی شرلوک هولمز در ایران

  برای تکمیل این تاپیک جای دارد یادی کنم از شرلوک هلمز سالهای دور سینما  شرلوک هلمز, محصول سال 1922؛ یادگار دوره ی سینمای صامت
  با نقش آفرینی John Barrymore و Roland Young؛ با کارگردانی Albert Parker
  تصاویر کوچک فایل پیوست e6v88rzjvccrwagq3uq.jpg  
  donkishot به این پست علاقمند بوده است.

 20. 5 کاربر از پست مفید حکمتی سپاس کرده اند .


صفحه 1 از 3 123 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. داریوش مهرجویی پروانه ساخت فیلم جدیدش را گرفت
  توسط Sherlockii در انجمن اخبــــار سينماي ايران
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 10-19-2012, 21:42
 2. گفتگویی خواندنی با گری اولدمن: من یک مادر افتخاری هستم!
  توسط Anti Trust در انجمن مصــــاحبـــه هـــا
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 09-22-2011, 11:12
 3. گفتگویی با عباس کیارستمی
  توسط 1CHAMPION در انجمن مصــــاحبـــه هـــا
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 11-06-2010, 20:48
 4. گفتگویی با زن مختار
  توسط 1CHAMPION در انجمن مصــــاحبـــه هـــا
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 10-25-2010, 12:37

کاربرانی که این تاپیک را مشاهده نموده اند: 0

There are no members to list at the moment.

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •