سلام مهمان گرامي؛

دوست عزیز ضمن عرض خیر مقدم، با توجه به این که شما به صورت مهمان به انجمن سینماسنتر وارد شده اید براي مشاهده تالار با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
مرجع تخصصی سئو سپهر صنعت سهند Navid Mirzaaghazadeh نقد چیست ؟ ....... تحلیل چیست؟

نمایش نتایج نظرسنجی: کدام موضوع در یک اثر سینمایی برای شما جذاب تر است؟

رأی دهندگان
9. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
  • تحلیل یک اثر سینمایی

0 0%
  • نقد یک اثر سینمایی

5 55.56%
  • بررسی همه جانبه یک اثر سینمایی (شامل تحلیل و نقد و بررسی سایر عوامل فیلم)

4 44.44%
  • برایم فرقی نمی کند

0 0%
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 7 , از مجموع 7
نمایش شاخه ای2علاقمندی ها
  • 1 ارسال شده توسط حکمتی
  • 1 ارسال شده توسط Wolverine

موضوع: نقد چیست ؟ ....... تحلیل چیست؟

صدای گرم: ناصر تهماسب* صدای آسمانی:احمد رسول زاده*صدای مهر:جلال مقامی*صدای صلابت:بهرام زند*
    حکمتی آواتار ها
    وضعیت : حکمتی آنلاین نیست.
    سپاس ها : 46
    سپاس شده 548 در 93 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 17 تاپیک

نقد چیست ؟ ....... تحلیل چیست؟

نقد و تحلیل و بررسی و برداشت و نوشته .......
    اینها واژگانی هستند که در عالم سینما معمولا توسط کسانیکه فیلمی را می بینند و می خواهند در موردش بنویسند مطرح میشود. برای مثال :
    نوشته ای بر فیلم جدایی نادر از سیمین .....
    برداشتی آزاد از فیلم جدایی نادر از سیمین......
    تحلیل فیلم جدایی نادر از سیمین ......
    و ........

اما به راستی چند درصد از مخاطبین وقتی عنوان موضوع را می خوانند می توانند حدس بزنند قبل از خواندن آن نوشته قرار است از چه زوایایی به فیلم پرداخته شود. و یا اصولا یک علاقمند به سینما وقتی فیلم مورد علاقه خود را می بیند دوست دارد بعدها در نشریات و یا روزنامه ها و یا در فضای مجازی چه چیزهایی در مورد آن فیلم بخواند؟
    بنظر شما نقد بهتر است یا تحلیل؟
    آیا می دانید بیش از 90 درصد از مخاطبین سینما تفاوتهای بین این واژگان را نمی دانند؟
    در واقع وقتی مخاطبی صفحات یک روزنامه را ورق می زند و به یکی از عناوینی که نام بردم در خصوص فیلم جدایی نادر از سیمین میرسد فقط میداند که اگر بخواهد آنرا بخواند قرار است در آن نوشته درباره این فیلم بحث شود. اما در واقع چگونه بحثی؟

هدف من از نوشتن این متن بخاطر حواشی ایجاد شده برای تاپیکهایی است که توسط اینجانب در این سایت ایجاد گردید می باشد. و پس از آن بود که متوجه گردیدم برخی از خوانندگان متوجه این موضوعات نیستند. آنچه که مسلم است در وحله اول متوجه گردیدم ذائقه کاربران و کادر مدیریتی این سایت بر تحلیل فیلمها استوار است تا نقد آنها. بعبارتی سایت بیشتر تحلیل محور است تا نقد محور.

در قدم اول یک تعریف مختصر و روان از نقد و تحلیل را برای دوستان می نویسم و سپس به تفاوتهای آن می پردازیم و اگر فرصتی پیش آمد سعی می کنم مطلب را در همین یک پست خلاصه نمایم و به مزایا و معایب هریک نسبت به دیگری خواهم پرداخت اما اگر پست خیلی طولانی شد آنرا به پست بعدی موکول خواهم نمود.

تعریف نقد :
    آنچه از نقد در نظر اول به ذهن متبادر مي شود، ايراد و اشكال گرفتن از يك كار يا اثر علمي و هنري است، اما در واقع نقد نه ايراد و خرده گيري است نه اشكال تراشي، بلكه علم ارزيابي و سنجش ميزان اعتبار علمي يك اثر است كه مانند ساير رشته‌هاي علمي، قواعد و اصول خاص خود را دارد كه به آن «روش‌شناسي نقد » گفته مي‌شود

تعریف تحلیل:
    تحليل ساختاري است كه به شكل واژه ها، قرار گرفتن آنان در جمله ها، سبك و حجم مطالب بر حسب موضوع و ... مي پردازد. در واقع یک تحلیل گر فیلم برداشت خود را از فیلم در قالب داستانی دیگر با تکیه بر واژه ها برای مخاطب خود تعریف میکند.

حال اینکه نقد بهتر است یا تحلیل و یا اینکه شما به کدامیک علاقمندید کاملا به سلیقه شما بستگی دارد. نقد و تحلیل هریک در سینما جایگاه خود را دارند. به شخصه معتقدم حتی کار تحلیلگر فیلم به مراتب مشکل تر است تا منتقد. زیرا باید فیلم را چند بار ببیند. و با توجه به سکانسهای فیلم موضوع فیلم را در قالب واژگان به گونه ای دیگر آنهم در چند خط به خورد مخاطب خود بدهد. اما بنده شخصا عاشق نقد هستم. زیرا من فیلم را دیده ام. دیگر لزومی در خود نمی یابم که آنرا بگونه ای دیگر و از زبان کس دیگری بشنوم. اما دوست دارم بدانم که چرا مثلا پدر نادر در فیلم همیشه پیراهن سفید تن میکرد؟ و یا مثلا هدف کارگردان از قرار دادن سبد میوه سیب در یک ضیافت چه بوده است؟ و یا اینکه بسیار دوست دارم بدانم در فیلم ضیافت مسعود کیمیایی صحنه کشته شدن همسر رامین توسط شیشه پنجره را چگونه ساخت؟ یا چرا قیصر در حمام با یک تیغ اقدام به قتل میکند و یا .........

هر چند به تحلیل هم علاقمندم اما متاسفانه اغلب تحلیلگران ما قصه فیلم را تعریف می کنند و نام آنرا می گذارند تحلیل. در حالیکه تحلیل خود دارای راه و روشهای مختلفی است که اگر اصول و قواعد آن رعایت شود می تواند خیلی هم جذاب باشد.

اما تفاوتهای اصلی و اساسی بین نقد و تحلیل:
    یک تحلیل گر بنظر من باید آدم بیطرفی باشد و باید با بی طرفی کامل سعی در شکافتن موضوع فیلم نماید بعبارتی تحلیل به عنوان یک
    وسیله بیانی با قدرت القای شدید است که به دنبال کشف زبان و گرامر و قصه سینماست . در چنین شرایطی اگر تحلیلگر بی طرف نباشد قطعا می تواند در القای قصه و برداشت شخصی خود ذهن خواننده را منحرف نماید. برای مثال در فیلم جدایی نادر از سیمین تحلیلگر نباید از نادر پشتیبانی کند که با همسرش مخالف است که به خارج از کشور بروند. یا بلعکس از سیمین جانبداری کند که حق با اوست. اینجا جای زندگی نیست و او برای خوشبختی خود و فرزندش تصمیم به مهاجرت دارد.در تحلیل فیلم پیشنهادی داده نمی شود نباید راهکرد نشان داد بلکه باید فقط آنچه هست و ساخته شده را تحلیل کرد درواقع هیچ انتقاد و کوبشی وجود ندارد هدف تحلیل فیلم مطرح کردن یکسری اصول و راهنما است برای درک بهتر فیلم با توجه به بکارگیری ذهن و حس مخاطب.

اما در نقد یک نقاد بخود اجازه میدهد وارد هر موضوعی بشود. نور - صدا - رنگ - موزیک - و ......... در نقد میتوان حتی در خصوص لباس هنرپیشه هم نظر داد. در نقد میتوان از زاویه فیلمبردار در صحنه انتقاد یا تمجید کرد. در نقد میتوانیم بگوییم آیا لیلا حاتمی از لحاظ سنی زوج مناسبی برای پیمان معادی هست یا خیر؟ ( دوستان اگر میبینید من مرتب مثال این فیلم را میزنم برای این است که احتمالا اغلب مخاطبین سایت این فیلم را دیده اند)

اما نظر شخصی بنده استفاده از واژگان نقد یا تحلیل شاید به نوعی بازی با کلمات باشد. بنظر من نقد خود نوعی تحلیل است. در واقع میتوانیم تحلیل را به بخشهای مختلفی تقسیم کنیم. 1 - تحلیل محتوایی فیلم ( مانند آنچه در این سایت در خصوص اغلب فیلمها خوانده اید) 2 - تحلیل تکنیکی فیلم 3 - .......

در مجموع معتقدم در یک سایت سینمایی بیشتر باید هنگام بررسی فیلم جدای از واژگان تحلیل و نقد ، یک فیلم را از همه جوانب مورد بررسی قرار دهد. برای مثال هنگام بررسی فیلمی مانند بیلیارد باز ابتدا آن را تحلیل کنیم سپس به سراغ نقد آن و آنگاه تحلیل تکنیکی برویم و فیلم را از تمام زوایا بشکافیم. دیالوگهای فیلم را تفسیر کنیم. یک به یک هنرپیشه ها را نقد کنیم. من حتی در نقد هایم به دوبله آنها نیز می پردازم ( با توجه به تخصص و علاقه بسیار بسیار بسیار زیاد خود به آن - من معتقدم دوبله باید بعنوان هنر هشتم اعلام موجودیت کند).

در اینجا قصد ندارم به ارزشهای تحلیل و یا نقد به پردازم. هریک جایگاه خود را دارند اما آنچه مسلم است در این سایت به تحلیل بیشتر بها داده شده تا به نقد. اما دوست دارم مدیران سایت و حتی اعضا محترم برای یکبار هم که شده است جدای از سایر مسائل و در کمال بیطرفی در بین اقوام و دوستان و همکاران خود یک نظر سنجی ساده ای را برگزار نمایند. از اقوام و دوستان خود بخواهید که مثلا وقتی فیلم طبقه حساس را دیدند آیا دوست دارند فردای آنروز در روزنامه تحلیل آنرا بخوانند یا نقد آنرا؟

در مجموع اگر بخواهم جمعبندی کنم شخصا تحلیل یک فیلم را بیشتر به یک اثر ادبی نزدیکتر می دانم تا یک اثر سینمایی اما در نقد یک منتقد باید سواد سینمایی کاملی داشته باشد. در تحلیل اگر تحلیلگر سواد ادبی بالاتری داشته باشد قطعا می تواند تحلیل خود را زیبا تر ارائه دهد اما منتقد باید با تکیه بر سواد سینمایی خود و هوش بالا و اشراف و تسلط کامل در این حوزه نقادی نماید ( البته این بیشتر یک نظر شخصی است و ممکن است با نظر سایرین در تضاد باشد). من شخصا نوشته های خود را بدون در نظر گرفتن این واژگان می نویسم. چه در برباد رفته از زاویه دیگر و یا بررسی فیلم ده فرمان سعی نمودم آنچه را که می تواند برای مخاطب جذاب باشد را جمع آوری کنم و به نگارش درآورم.

البته نقد و تحلیل هریک انواع و اقسام مختلفی هم دارند که بنظر من از حوصله این تاپیک خارج است.
    در پایان نیز برای اینکه به ذائقه دوستان در سایت بیشتر پی برده شود آنها را دعوت به شرکت در نظر سنجی می نمایم و در صورت تمایل می توانید نظر خود را در این زمینه بیان دارید. (لازم به ذکر است که برای سیانت از نظر دوستان نظر سنجی غیر عمومی است و فقط یک گزینه را برای مدت نامحدود می توانید انتخاب کنید)
    Rick_Grimes13 به این پست علاقمند بوده است.

2. 6 کاربر از پست مفید حکمتی سپاس کرده اند .

3. # ADS

هر کس در دنیا باید یکی را داشته باشد که حرف های خود را با او بزند، آزادانه و بدون رودربایسی و خجالت.
    Wolverine آواتار ها
    وضعیت : Wolverine آنلاین نیست.
    سپاس ها : 4,009
    سپاس شده 4,810 در 1,751 پست
    یاد شده
    در 15 پست
    تگ شده
    در 145 تاپیک

پاسخ : نقد چیست ؟ ....... تحلیل چیست؟

به شخصه به "نقد فیلم" علاقه خیلی بیشتری دارم.
    حتی بررسی همه جانبه هم به اون اندازه مورد علاقه من نیست که نقد فیلم رو می پسندم.
    این موضوع علتش این هست که در تحلیل ها گاه به مطالبی پرداخته شده که از حوصله خواننده خارج هست.
    نوع روایت، چرایی اتفاق این وقایع و... موضوع و موضوعاتی هستند که در تحلیل مورد بررسی قرار می گیرند که برای من در رتبه بعدی قرار می گیرند نسبت به نقد خود فیلم.
    نقد فیلم مسائل جذابتری رو مورد بررسی قرار میده، چه کسی دوست نداره در خصوص "جلوه های ویژه، تدوین، نور، رنگ، بازیگری و..." چیزی بدونه.
    برای شخص من این مسائل بسیار جذابتره.

شما به این اشاره کردی که در تحلیل باید بی طرف بود.
    برای مثال اگر از تفاوتهای فرهنگی ناخشنود هستید، هر موردی که در این خصوص می بینید رو ضعف حساب کنید.
    اگر از نوع داستان نهفته در پشت لایه های مختلف فیلم ناخرسندید، نباید اون رو به حساب نقطه ضعف بگذارید.

اما مسئله ای که در نقد هم باید اون رو بررسی کرد، این هست که در نقد هم باید بی طرفانه عمل نمود.
    صرف اینکه یک نقاد از یک اثر لذت کافی رو نبرده، دلیل کافی بر این نیست که قلم به دست بگیره و تا می تونه به ایرادات فیلم بپردازه و در انتها اون رو 1 اثر ضعیف جلوه بده.
    اگر شما از دیدن سر و صدای اتومبیل ها در فیلم های مسابقات اتومبیل رانی لذت نبرده اید و اون رو گوش خراش می بینید، نباید بگید که این یک ضعف محسوب میشه.
    اگر از یک بازیگر خوشتون نمیاد، دلیلی بر این نیست که هرجا فیلمی از اون رو می بینید نشسته و اون اثر رو بکوبید.

اما متاسفانه چیزی که در حال حاضر مخصوصا در نقد و بررسی هایی که توسط اغلب سینماگران ما انجام میشه و غالب آثار شاخص سینمای جهان رو مورد شماتت از هر لحاظ قرار میدهند همین عدم رعایت بی طرفی و از طرف دیگه نداشتن تسلط کافی بر تحلیل و نقد فیلم هستند.

البته این مسئله در همه جا به چشم می خوره، بسیار شاهد این موضوع هستیم که حتی منتقدانی بزرگ مانند راجر ایبرت یا جیمز براردینلی هم از روی علاقه شخصی برخی فیلمها رو ستوده اند یا مورد شماتت قرار داده اند.

اما در کل نباید در زمانی که به نقد- تحلیل و بررسی پرداخته میشه مسائل و علاقه های شخصی رو در نتیجه گیری کلی دخیل دونست و باعث شد که از بی طرفانه عمل کردن دور شد.
    اگر قرار است نظری شخصی داده بشه، باید حتماً به اون به عنوان یک نظر و علاقه شخصی اشاره شده و در پایانش هم گفته بشه که نظر شخصی و علاقه فرد تاثیری در نتیجه گیری کلی نداشته.

فرد نباید اگر از 1 فیلم لذت کافی رو نبرده، چشمش رو به روی همه چیز بسته و هر آن چیزی رو که می تونه به عنوان نقاط و نکات و منفی اثر ذکر کنه و برخلاف واقعیات موجود پیش بره.

اون وقت هست که می تونیم شاهد 1 نقد و یا 1 تحلیل خوب باشیم
    stonecold به این پست علاقمند بوده است.

5. 6 کاربر از پست مفید Wolverine سپاس کرده اند .

No Country For Old Men
    The.Young.Wolf آواتار ها
    وضعیت : The.Young.Wolf آنلاین نیست.
    سپاس ها : 2,546
    سپاس شده 2,533 در 756 پست
    یاد شده
    در 8 پست
    تگ شده
    در 625 تاپیک

برای من معمولا نقد ها قبل از دیدن یه فیلم خونده میشند تا ببینم یه فیلم ارزش دیدن داره یا نه.

ولی همون فیلم اگر ازش خوشم بیاد بعد دیدنش شروع به خوندن تحلیل ها میکنم تا زوایای دیگری که شاید من متوجه نشده باشم رو در تحلیل یه فیلم پیدا کنم.

7. 2 کاربر از پست مفید The.Young.Wolf سپاس کرده اند .

صدای گرم: ناصر تهماسب* صدای آسمانی:احمد رسول زاده*صدای مهر:جلال مقامی*صدای صلابت:بهرام زند*
    حکمتی آواتار ها
    وضعیت : حکمتی آنلاین نیست.
    سپاس ها : 46
    سپاس شده 548 در 93 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 17 تاپیک

نقل قول نوشته اصلی توسط The.Young.Wolf نمایش پست ها
    برای من معمولا نقد ها قبل از دیدن یه فیلم خونده میشند تا ببینم یه فیلم ارزش دیدن داره یا نه.

ولی همون فیلم اگر ازش خوشم بیاد بعد دیدنش شروع به خوندن تحلیل ها میکنم تا زوایای دیگری که شاید من متوجه نشده باشم رو در تحلیل یه فیلم پیدا کنم.

این موضوع کاملا درست است البته من نخواستم وارد جزئیات شوم اما باید پذیرفت که نقد را می توان قبل از دیدن فیلم خواند. اما تحلیل زمانی برای شما مفهوم پیدا می کند که فیلم را از قبل دیده باشید. بهمین دلیل یک منتقد باید مراقب باشد که هنگام نقد کردن ترجیحا پایان داستان را لو ندهد زیرا باید بپذیرد که احتمالا خواننده فیلم را هنوز ندیده است. این نکته باریکی بود که من فراموش کردم به آن اشاره کنم. از دقت نظرتان سپاسگذارم.

9. 2 کاربر از پست مفید حکمتی سپاس کرده اند .

هر کس در دنیا باید یکی را داشته باشد که حرف های خود را با او بزند، آزادانه و بدون رودربایسی و خجالت.
    Wolverine آواتار ها
    وضعیت : Wolverine آنلاین نیست.
    سپاس ها : 4,009
    سپاس شده 4,810 در 1,751 پست
    یاد شده
    در 15 پست
    تگ شده
    در 145 تاپیک

نقل قول نوشته اصلی توسط The.Young.Wolf نمایش پست ها

حرفت کاملاً درسته
    البته من برای دیدن فیلمهای بزرگ و اونهایی که به هر نوعی اسم و رسم دار هستند سعی می کنم قبل از دیدنش حتی نقدش رو هم نخونم.
    اما پس از اینکه فیلم رو دیدم، دیدگاه خودم رو با اونچه که نقد کننده گفته مقایسه می کنم تا ببینم در چه اندازه با هم توافق و تضاد نظر داریم.

اما به گفته شما تحلیل ها رو در اصل باید پس از دیدن فیلم دید و این حرف صحیحی هست.
    اگر قبل از دیدن فیلم به سراغ تحلیل اون بریم جذابیت خودش رو از دست میده، چرا که تقریباً با لو دادن زوایای مختلف فیلم باعث میشه اون جذابیت لازمه گرفته بشه. همچنین گاهی اوقات یا درستتر بگیم در اغلب اوقات در تحلیل ها مطالبی بیان میشه که تا فیلم رو ندیده باشیم و ندونیم جریان از چه قراره نمی تونیم متوجه مطلب اصلی بشیم.

اما مثل شما گاهی هم شده که برای دیدن فیلمی که زیاد آشنایی با اون ندارم، ابتدا نقدهای اون رو یک بررسی کوتاه کردم که ببینم واقعاً لازمه برای دیدنش زمان لازم رو بگذارم یا نه. البته در این خصوص نباید به 1 یا 2 نقد اکتفا کرد. بهتر اینه که نقدهای کوتاه رو خوند تا با دیدگاه های مختلف آشنا شد و به یک جمع بندی کلی رسید.

11. 2 کاربر از پست مفید Wolverine سپاس کرده اند .

reza000badboy آواتار ها
    وضعیت : reza000badboy آنلاین نیست.
    سپاس ها : 0
    سپاس شده 2 در 1 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 0 تاپیک

سلام
    مرسی حکمتی از اطلاعاتت راجع به تفاوت نقدو تحلیل

من توضیحات بیشتری رو از دکتر احمد الستی دیدم که فکر میکنم بد نباشه بیارم:

تفاوت بین نقد فیلم و تحلیل فیلم

به طور کلی برای نقد کردن یکبار دیدن فیلم کافیست اما برای تحلیل معمولا تحلیل گران باید چند بار فیلم را ببینند
    غالبا نقد فیلم برای کسانی که هنوز فیلم را ندیده اند نوشته میشود اما تحلیل فیلم پس از نمایش فیلم صورت میگیرد
    در نقد فیلم با اینکه داستان گفته می شود اما قسمت هایی از آن رو نمی شود تا برای بیننده دیدفیلم جذابیت داشته
    باشتد و اگر منتقدی در نقد به نقا ط حساس فیلم مثلا آخر داستان فیلم اشاره کند در اصطلاح به آن منتقد spoiler
    می گویند که در لغت به معنی ضایع کردن می باشدد در حالیکه در تحلیل نیازی به گفتن داستان نیست اما باید به
    تمام زوایای فیلم توجه کرد و کلیه اشکالات کاملا بررسی می شوند به این صورت که استدلال می شود که چرا چیزی
    درست یا غلط به نظر می رسد
    هدف اصلی نوشتن نقد ایجاد جذابیت برای مردم عادیست تا آنها را برای دیدن فیلم ترغیب کند و می تواند توسط
    اشخاص غیر سینمایی و غیر متخصص نوشته شود در حالی که یک تحلیل باید توسط اشخاصی که دارای تخصص یا
    معلومات سینمایی باشند نوشته شود زیرا بنا به دانش سینمای خود باید استدلال کند که چرا یک فیلم در یک زمان
    خوب و در زمان دیگر بد است از سوی دیگر بیرون کشیدن جنبه های مثبت یک فیلم در نقد باید به گونه ای باشد که
    غیر سینماییها و مردم عادی هم بتوانند از ان استفاده کنند در تحلیل گاهی به دلیل پیچیدگی موضوعات تحلیلگر
    مجبور به استفاده از لغات و اصتطلاحات فنی و تکنیکی است و گاه حتی به شرح لغات اولیه و مشخص در فنون فیلم
    نمی پردازد از لحاظ حجم نوشتاری معمولا نقد کوتاهتر از تحلیل نوشته میشود البته می تواند کلامی یا تصویری نیز
    باشد مثلا برای رادیو یا تلویزیون
    یک منتقد باید ستتانستتورها و محدودیت های اجتماسی، فرهنگی و ستتیاستتی زمان خود را رسایت کند اما تحلیلگر یک
    انسان بی طرف است که با بی طرفی کامل فقط در مورد سینما به عنوان یک هنر و پدیدهای دائما در حال تحول، تحلیل
    خود را انجام میدهد
    هدف از نقد ارتقاء سطح دانش مخاطبان نیست اما تحلیل چنین هدفی دارد و در واقع ارزش مدیوم را مشخص می کند
    نقد معمولا مخاطبان بسیار زیادی دارد چون از نظر منتقد یک کالای سرگرم کننده است درحالیکه تحلیل به عنوان یک
    وسیله بیانی با قدرت القای شدید است که به دنباملکسب زبان و گرامر و قصه سینماست و البته مخاطبان محدودی
    دارد که فقط در حیطه سینما فعالیت میکنند
    ویرایش توسط reza000badboy : 01-09-2015 در ساعت 10:42

13. 2 کاربر از پست مفید reza000badboy سپاس کرده اند .

مینما آواتار ها
    وضعیت : مینما آنلاین نیست.
    سپاس ها : 0
    سپاس شده 0 در 0 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 0 تاپیک

نقد فیلم خارجی یکی از سخت ترین کارها می باشد. ما براحتی در مورد هر فیلم نظرات خود را بیان میکنیم اما مگر می شود در مورد یک فیلم بدون اینکه اطلاعی از چگونگی ساخت فیلم داشت همینجوری نظر بدیم ….
    مطلب شما در مورد تحلیل فیلم و نقد فیلم محتوا درستی است اما بازم تاکید میکنم که باید بعضی فیلم ها را چند بار دید و بعد در مورد نقد نوشت . بعضی سایت ها با تیتر نقد فیلم خارجی و نقد فیلم ایرانی صرفا برای جذب مخاطب دست به نقد کردن فیلم ها می زنند که به نظرم اصلا کار درستی نیست .
    ویرایش توسط FFKIA : 06-22-2019 در ساعت 12:15

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)