مرجع تخصصی سئو سپهر صنعت سهند Navid Mirzaaghazadeh آيا معماي استثنايي بودن جان لاك حل شد ؟؟!! - صفحه 2

صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 24

موضوع: آيا معماي استثنايي بودن جان لاك حل شد ؟؟!!

آنقدر قدرتمند باشيد كه هيچ كس نتواند آرامش ذهني تان را به هم بريزد. از كتاب "كليد" اثر "جو ويتال
    FFKIA آواتار ها
    وضعیت : FFKIA هم اکنون آنلاین است.
    سپاس ها : 11,414
    سپاس شده 25,940 در 4,667 پست
    یاد شده
    در 59 پست
    تگ شده
    در 751 تاپیک

آيا معماي استثنايي بودن جان لاك حل شد ؟؟!!

با سلام خدمت همه دوستان و كاربران عزيز سايت

سرانجام بعد از 6 سال لاست به پايان رسيد، اما اين پايان به مفهوم تمام شدن همه معماهاي داستان نيست.
    يكي از مسائلي كه در بين بينندگان لاست به آن زياد پرداخته شد و البته خود من هم در مورد آن زياد بحث كرده ام موضوع استثنايي بودن جان لاك است. موضوعي كه كاملا يك تلقي اختصاصي از يك شخصيت داستان بود و ما مدتهاي مديدي بر سر آن با يكديگر بحث كرديم و به نظر من همچنان به نتيجه خاصي نرسيده است.
    با توجه مباحثي كه من ديدم و در سايت مطالعه كردم به نظر ميرسد كه اين بحث همچنان در همان مسير سابق گام بر ميدارد و همچنان نشانه هاي داستان در اين زمينه كاملا به وادي فراموشي سپرده شده است.

به نظر ميرسد كه نتيجه گيري هاي دنيايي و جسماني داستان با نتايج عقبايي و روحاني آن يكي فرض شده و از آن نتايج عجيبي پديد آمده است...!!!
    براي اين كه بتوانيم برداشت صحيح تري از اين موضوع داشته باشيم، بايد ابتدا ديد كه بحث كهنه استثنايي بودن و يا نبودن جان، شامل چه مباحثي ميشد.
    استثنايي بودن و يا نبودن جان لاك، مسئله اي بود كاملا مرتبط با دنياي مادي، دلايلي كه در اين باره به استثنايي بدون جان لاك انجاميد همه و همه مواردي بود كه صرفا به برداشتهاي شخصي او از جزيره ارتباط داشت. جان لاك در اين باره يك دليل بسيار بزرگ داشت. شفا يافتن او در جزيره باعث شد كه به يكباره جريان ذهني او تغيير كند و به مرد معتقد داستان مبدل شود. همه ميدانيم كه او اشتباه نكرده بود و اين جزيره و اتفاقات آن واقعا خاص بود.
    اما مسئله اصلي اين است كه آيا باور داشتن به يك خاصيت، ميتواند باعث خاص شدن انسان شود. آيا اگر ما خداپرست باشيم و كاملا به اين امر باور داشته باشيم، خاص خواهيم شد؟

جان لاك انساني بود خالص و نيك سيرت و از ابتداي داستان هم كسي مشكلي با روح زلال و پاك جان نداشت...
    اكنون به جايي از داستان ميرسيم كه بنجامين در يك دنياي كاملا ماورايي و روحاني جان لاك را خاص خطاب ميكند و از اين بابت به نظر ميرسد كه جان همانيست كه گفته شده بود و تصور ميشود كه همه دلايل خاص بودن جان با اين گفته بنجامين محرز شده است. حال آنكه اين دنيا دنيايي خالص است و برخواسته از حقيقت درون افراد. اشاره هاي اين دنيا هم همه و همه سرچشمه اي در همين روحاني بودنش دارد. اين دنياييست كه بنجامين به خاطر گناهانش بايد آنجا بماند و نميتواند همراه اين آدمهاي پاك به ميان نور راهي شود.
    بنجامين در اين مكالمه كاملا به ذات و روح ويژه جان لاك اشاره ميكند و اين نميتواند يك ماهيت عمومي باشه و به جسميت و خواص دنيايي او تعميم داده شود.
    ضمن اين كه بحث احمق و يا استثنايي بودن جان لاك، بحثي بود، بين بيننده هاي لاست و نه سازنده هاي لاست.
    ما در لاست روالي را طي ميكرديم كه بر آن منوال ميتوانستيم در مورد اشخاص و حركاتشان برآوردهاي شخصي خودمان را داشته باشيم و با توجه به برداشتهاي شخصيمان از اتفاقات و مسائل جاري در داستان نتيجه بگيريم.
    خيلي از اين برداشتها در نتيجه ضعف هاي داستان بوجود آمد، ضعفهايي كه با پايان يافتن داستان همچنان بدون پاسخ مانده است.
    مسئله استثنايي بودن اتفاقا از نكاتيه كه من را در انتهاي داستان قانع نكرد. تصور شخصي من اين بود كه دلايل محكم و ملموسي براي استثنايي بودن جان ارائه شود. دلايلي كه من خيلي قبلتر در مورد آن فكر كردم و اگر مي گفتم جان ماهيتي بخصوص داشت بنا به همان دلايل بود. با پايان سريال انتظار داشتم كه بيشتر به اين مسئله پرداخته شود.
    اما داستان در اين باره كاملا مهجور و الكن ماند. انتظار ميرفت كه جان به دلايلي بيش از گفته روح بنجامين لاينوس، استثنايي باشد.
    من در تحليل اپيزود Last Recruit به شكل كاملي به دلايل خاص بودن جان پرداختم و حتي در اپيزود What They Died For باز هم به اين اشاره كردم .
    اما در داستان به هيچ كدام از اين موارد اشاره نشده و تنها دليل خاص بودن جان، گفته بنجامين است، ظاهرا در قسمت پاياني ديگر مجالي براي پرداخت به اين موضوع نبود.
    گفته بنجامين بسيار شبيه آن مثال، تكرار كردن كلمه حلواست، كه مسلما با آن دهان شيرين نخواهد شد.
    اما خوشبختانه داستان امكان قياس ديگري در اختيار ما قرار داده .
    اين امكان شخص دزموند هيوم است .
    ما در داستان لاست به خوبي حس ميكنيم كه دزموند داراي خواص بخصوصي است. اما در صحنه انفجار سوان در آخر فصل دوم، ميبينيم كه به نوعي اكو و جان لاك هم خواصي شبيه به او پيدا ميكنند و از يك انفجار الكترو مغناطيسي، جان سالم به در ميبرند. شايد بتوان اين خاصيت را به حساب ويژگي هاي هر سه نفر اين گروه و از همه بيشتر دزموند گذاشت.
    بدين ترتيب ميتوانستيم به دزموند بگوييم كه خاص است و توانستيم در فصل ششم با اين خاصيت بيشتر آشنا شويم.
    اما با همين ديد چگونه ميتوان جان را ويژه دانست؟
    ماهيت ويژه جان چه چيزي بود كه باعث ميشد اكو ويژه نباشد و جان باشد؟
    اكو هم در مرحله اي از داستان همه حرفهايي را ميزد كه جان هم همانها را پيش از اين گفته بود. اكو هم مرد اعتقاد ديگري بود. اما يك تفاوت بين اين دو بود، هر دو معتقد بودند ولي جان پاك نهاد و اكو گنه كار بود.
    اين تفاوتي بود كه باعث ميشد اين دو از هم تفكيك شوند.
    حال اگر اين معادله را حل كنيم، باقي مانده اي نداريم جز همان پاك نهادي جان. همان خاصيتي كه در جان بيشتر از همه وجود داشت و همين باعث ميشد كه او خود به خود از بقيه افراد جدا شود.
    در اين حالت جان لاك انساني بيگناه و معتقد است، ديد او شباهت به ديدي دارد كه جيكوب داشت و از اين بابت همه را خوب ميبيند و به همه اطمينان ميكند.
    همين اطمينان ها و همين خوب ديدن مردم باعث تمام مصائب اوست. جان از اين حيث تنها فرديست كه نياز به بخشش ندارد و خود به خود انسانيست آمرزيده و نيك.
    نكته اصلي درست در همين جا شكل ميگيرد . هيچ كدام از ما درباره نيك بودن جان شكي نداشتيم و هيچ كس نميگفت كه جان فردي معتقد نبوده است.

دوستاني كه در جريان بنياد بحثها درباره جان لاك بوده اند كه البته هنوز هم نوشته هاي آن موجود است، ميدانند كه اصولا كسي نمي گفت كه جان معتقد نبود و يا جان آدم پاكي نبود. بحث بر سر معني اين اعتقاد بود.
    جان اما با تمام اعتقادش ذهني اش به جزيره، اما گامي فراتر از اين بر نميدارد. او براي جزيره فداكاري ميكند و حتي جان بر سر اين كار ميگذارد.
    اما نكته مهمي كه در اينجا وجود دارد اين است. اگر كسي از جان بپرسد كه دليلش براي اين اعمال چيست، مسلما پاسخش همان حرفهايي خواهد بود كه در اپيزود خرگوش سفيد به جك گفت. همان حرفهايي كه انسان را تحت تاثير قرار ميدهد، اما باورش بدون دليل مشكل به نظر ميرسد.

براي اين كه بيشتر با اين مفهوم آشنا شويد بايد به فصل 5 داستان رفت، جايي كه ريچارد در گفتگويي كه بالاي تپه ها با جان دارد به او ميگويد كه بن افراد ديگران را با مسائلي مانند نازايي و ... درگير كرده و اين در حالي است كه آنها منتظر كسي هستند كه بگويد، ريچارد و بقيه افراد براي دلايلي بهتر در اين مكان جمع شده اند.
    كاملا واضح است كه در اين راه جان لاك هم نمي تواند كمك كند و مسئله اي را براي اين مردم حل كند. ادامه همين مسير نه جان لاك را به محافظت از جزيره نخواهد رسانيد. چرا كه محافظ فقط كسي نيست كه اعتقاد داشته باشد.
    جان لاك، اكو، چارلي، و .... همه و همه افرادي هستند كه در وادي همان مسيري كه جيكوب مشخص كرده گام برميدارند. همه اينها از جايي كه تعيين شده شروع ميكنند و در جايي كه تعيين شده به آخر كار خود ميرسند. در اين ميان جان لاك نيز فرديست كه كاملا همان كارهاي تعيين شده را انجام ميدهد، با اين فرق كه او حس ميكند كه معنايي براي همه چيز هست.
    اما باز هم اين اعتقاد دليلي براي خاص بودن او نيست. او هم مانند ديگر افراد داستان يك عبارت جبريست، عبارتي لايتغير و ثابت، او حتي حتي براي رسيدن به مرحله نهايي گزينش هم دچار مشكل ميشود. هر چند كه جان لاك راه را هموار ميكند، اما او بهترين گزينه براي محافظت نيست. به جان حتي فرصت ديدن واقعيات جزيره را هم نميدهند، او نه محافظ را ميبيند و نه از ماهيت جزيره خبر دارد. تمام اينها به اين دليل است كه براي او مامورتي ديگر در نظر گرفته شده و اين ماموريت به شكلي يك استفاده حداكثري از جان لاك است.
    چرا كه جان در اين داستان ماموريتي دوگانه دارد. از سويي بايد با فدا كردن جان خود، زندگي افراد مانده در جزيره را حفظ كند و اسباب بازگشت افراد خارج از جزيره را فراهم آورد و از سويي ديگر جسدش مورد استفاده MIB قرار بگيرد تا جيكوب با همين روش افراد را محك بزند و محافظ نهايي را به محلي كه بايد برود هدايت كند.
    در هيچ قسمتي از اين مسير ما شاهد بروز خاصيتي منحصر به فرد از جان نيستيم، غير از همان اعتقادش كه هميشه همراه او بود.

من هم مانند همه بيننده ها در لحظه اي كه بنجامين جان لاك را خاص خطاب كرد تحت تاثير قرار گرفتم، اما متاسفانه نميتوانم خود را قانع به خواص ناديده كنم.
    ما با كلمه ثابت و متغيير در داستان لاست بسيار آشنا هستيم. من ميخواهم بگويم كه داستان ممكن است به ما بگويد كه اشخاصي خاص و اشخاصي معمولي هستند. اما اجازه ندهيم كه راويان داستان ما را به اشتباه بي اندازند.
    در بين تمام جبرها و ثابتها و موضوعات غير قابل تغيير و داستان، فقط يك موجود ويژه وجود دارد، فقط و فقط يك نفر در كل داستان ميتواند با بقيه فرق داشته باشد، فقط و فقط يك نفر هست كه سرانجام انتخاب ميكند و تغيير ميدهد.
    تنها يك نفر است كه درميان تمام ثابتهاي داستان تصميم به تغيير ميگيرد و در مدتي كمتر از يكروز كامل متغيير ترين حركات را در كل داستان از او ميبينيم.
    در حاليكه نه جيكوب و نه برادرش و نه مادرش و نه هيچ موضوع ديگري در جزيره نميتواند از اين دنياي جبري بگريزد، اين جك است كه سرانجام در بين چهار نفر باقي مانده دست به انتخاب ميزند.
    اين جك است كه با رسيدن به محافظت از جزيره با MIB به همان جايي ميرود كه خود تصميم گرفته است.
    جك مرتب انتخاب ميكند و تغيير ميدهد، او هم جان را بر سر اين هدف ميگذارد، ولي يك تفاوتي آشكار در اين بين وجود دارد.
    جك در جايگاهي قرار گرفته كه از ابتدا بايد به آن مي رسيده است. جايگاهي كه برخلاف همه افراد و موجودات داستان، محل اختيار است و نه محل جبر.
    جك با اختيار كامل جان خود را فدا ميكند. اين كاملا تصميم خود اوست كه ميداند و بر اساس دانسته هايش عمل ميكند و مسيري را ميپيمايد كه خوات خود اوست.
    زماني كه جك در انتهاي داستان در قسمت زيرين جزيره اقدام به بازگرداندن سنگ اسرارآميز به محل خود ميكند، مفهوم تمام جبرها از بين رفته اند. او در اين زمان در ميان يك انتخاب بزرگ قرار دارد.
    نابودي كامل نور در جهان و در نتيجه نابودي نيكي و يا نجات سرنوشت همه مردم دنيا.
    جك به خوبي ميداند كه عمرش آنقدر كفاف نخواهد داد نتيجه هيچ كدام از اين دو انتخاب را ببيند، اما جك چوپان است و ايده آل ذهني اش نجات نوع بشر است.
    با تمام احترامي كه براي داستان و جان لاك قائل هستم و با تمام علاقه اي كه به او دارم، ميگويم كه جك مرد خاص اين داستان است.
    به هيچ عنوان جان را احمق و يا بازيچه نميدانم، زيرا زماني كه مفهوم اختيار از دست ميرود، نه احمق معني احمق ميدهد و نه استثنايي بودن معني خاصي دارد.
    اما در تمام اعصار جزيره و منبع نور جهان، فقط يكبار ممكن است كه كسي به آنجا برسد كه اختيار نابودي و يا حفظش را داشته باشد و اين فرد كسي نيست جز جك.
    در پايان ميبينيم كه بزرگترين خاصيت جك چيزيست كه هيچ كس ديگر در آن همپاي او نيست.
    جك قابليت دزموند را ندارد، اما در برابر نيروي حوضچه نور سالم ميماند.
    جك مانند MIB ويژه نيست، اما در چشمه نور مانند او به دود سياه ديگري بدل نميشود.
    جك در آخر داستان مانند جان لاك، خاص خطاب نميشود، اما هر چه خوبان همه دارند، جك در خود يكجا دارد.
    جك در اين داستان ثابت ميكند كه ميتوان تغيير يافت و ميتوان تغيير داد و ميتوان خاص بود، حتي اگر در يك جزيره سرنوشت مدار گرفتار شده باشد و حتي اگر هيچ كس به او نگويد "خــــــــاص" .

با تشكر از وقتي كه صرف كرديد.
    فرخ

2. 10 کاربر از پست مفید FFKIA سپاس کرده اند .

3. # ADS

کــــاش گاهی زنـــدگی هــم كليــد [◄◄ι] [ ιι ] [■] [►] [ι►►] داشت...!
    MiSS SAYTA آواتار ها
    وضعیت : MiSS SAYTA آنلاین نیست.
    محل سکونت : ı̴̴̡ ̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı
    سپاس ها : 10,748
    سپاس شده 16,645 در 4,253 پست
    یاد شده
    در 65 پست
    تگ شده
    در 850 تاپیک

پاسخ : آيا معماي استثنايي بودن جان لاك حل شد ؟؟!!

اما من سخن بنجامين رو تير خلاص نمي دونم ! اهميت ديالوگ در اين قسمت ثابت كردن خاص بودن لاك نبود .
    تير خلاص به عقيده اي كه خودشون هم متوجه شدند اشتباهه ؟!!!!
    شايد در ابتدا سعي كردند جان رو خاص نشون بدن ،‌شايد اصلا نيت همين بوده اما ادامه كار اين رو نشون نمي ده !
    جانشيني براي جيكوب واضح ترين پاسخ به اين مسئله س !‌
    اتفاقا به كلمه خيلي مناسبي اشاره كردين : معصوم !‌
    فكر كنم خيلي به جا باشه اين عنوان براي لاك !‌

سینماسنتر را در فضای مجازی دنبال کنید

5. کاربر روبرو از پست مفید MiSS SAYTA سپاس کرده است .

6. # ADS

آنقدر قدرتمند باشيد كه هيچ كس نتواند آرامش ذهني تان را به هم بريزد. از كتاب "كليد" اثر "جو ويتال
    FFKIA آواتار ها
    یاد شده
    در 59 پست
    تگ شده
    در 751 تاپیک

حسين جان سرانجام وارد اين بحث شدي كه مطمئنا يكي از پايدارترين طرفداراش خودت بودي و ميدوني كه مدتهاي مديدي تو يك جبهه ميجنگيديم .
    اما خوب فكر ميكنم ما چند ساعتي در اين باره با هم بعد از اين تاپيك تو ياهو صحبت كرديم و تصورم اين بود كه كاملا متوجه شدي من چي ميگم و اونجا هم تلويحا تائيد كردي.

نقل قول نوشته اصلی توسط rigel نمایش پست ها
    از اول هم خیلی معما نبود! هیچ وقت درک نکردم چرا خیلی ها واژه های "استثنایی" و "معصوم" رو مترادف می دونن! اگه این اصل رو بپذیریم که اشتباه کردن و نکردن,هیچ ربطی به استثنایی بودن نداره,خیلی راحت تر می تونیم با این قضیه کنار بیایم!

الان بحث اصلا استثنايي بودن و نبودن نيست. من به خودت هم گفتم كه من جان رو با همه اون چيزهايي كه هست قبول دارم .... دقت كن ..همه چيزهايي كه هست. همه چيزهايي كه از جان به ما نشون داده شده .
    نه چيزهايي كه در غالب كلام و در يك دنيايي كه خودت هم در انتهايي داستان سرش بحث داشتي ...
    در اين جا بهتره درباره دلايل صحبت كنيم . بهتر نيست ؟

مسلماً نویسنده های لاست حرفه ای تر از این هستند که در انتهایی ترین بخش سریال که طبق یه قانون نانوشته همیشه مهم ترین دیالوگ ها رد و بدل میشه,بخود چیزی مثل حسادت بن و امثالهم رو مطرح کنه!!!
    در کل سریال ,استثنایی بودن جان مشخص بود, و اون دیالوگ فقط و فقط جنبه ی تیر خلاص داشت!
    من نميدونم چطوري ميتوني پايان بندي لاست رو اونقدر كه تو بلاگت هم گفته بودي زير سوال ببري و حتي به تهيه كنندش لعنت بفرستي و بعد از همون اپيزود نهايي اين جمله بنجامين رو قبول داشته باشي ؟!
    اصلا هم در اين باره بحث نميكنم كه اصولا خودت هم ميدوني من جان رو در خيلي چيزها قبول دارم و قبلا هم در اون مباحث بخصوص در سايت قبلي نظراتم رو گفتم و كاملا هم اونها رو قبول داشتي . درسته ؟
    اما همون قدر كه من درباره اين ايده دليل ميارم ... دلم ميخواد از اون طرف هم دليل بشنوم .
    مطمئنا تو هم دلايل خودت رو داري ...
    نه؟
    پس منتظرم
    ویرایش توسط FFKIA : 10-30-2010 در ساعت 20:16
    Они говорят: "Зло преобладает, когда хорошие люди не в состоянии действовать."
    Что они должны сказать, "Evil преобладает"

امروز می‌خواهم به مصاف تزویر بروم که بدترین آفت دین است.
    تزویر با لباس دیانت و تقوا به میدان می آید.
    تزویر سکه ای دو روست که بر یک رویش نام خدا و بر روی دیگرش نقش ابلیس است.
    عوام خدایش را میبینند،
    و اهل معرفت ابلیسش ...
    و چه خون دلها خورد علی (ع) از این جماعت سر به سجود آیه خوان و به ظاهر متدین.
    تزویر به شما امان میدهد تا مقاومتتان را بشکند،
    پس از تسلیم، شک نکنید، گردنتان را خواهد شکست.
    یا ایها الذین آمَنو ...آمِنو

سخنان پایانی مختار در جمع مردم کوفه

مرکز شبکه و امنیت پارت شبکه پرداز
    دوربین مداربسته , نظارت تصویری , حفاظت پیرامونی , اعلام و اطفاء حریق , شبکه و زیرساخت
    دیتاسنتر , یو پی اس , برق بدون وقفه , هوشمند سازی ساختمان , دوربین مدار بسته

8. کاربر روبرو از پست مفید FFKIA سپاس کرده است .

RASHNO آواتار ها
    وضعیت : RASHNO آنلاین نیست.
    سپاس ها : 6,228
    سپاس شده 6,215 در 2,018 پست
    یاد شده
    در 2 پست
    تگ شده
    در 763 تاپیک

به نظر من جان خاص بود چون ایمان داشت. شاید جیکوب هم تو محاسباتش اشتباه کرده. جیکوب اول جان رو انتخاب کرده بود ولی مطمئنا جک رو به عنوان جانشین جان در نظر گرفته بود. ولی جان چون زودباور و ضعیف بود و زود فریب میخورد (همونطور که تو زندگیش بارها فریب پدر و مادرش رو خورد) زود ایمانشو از دست داد و فریب خورد و خودشو قربانی اهداف دود کرد.
    ولی جک خاص تر بود چون وقتی ایمان اورد اون رو از دست نداد و یه لحظه هم شک نکرد و هرگز فریب نخورد.

دوباره خواهيم روييد...

10. کاربر روبرو از پست مفید RASHNO سپاس کرده است .

FFKIA آواتار ها
    یاد شده
    در 59 پست
    تگ شده
    در 751 تاپیک

نقل قول نوشته اصلی توسط RASHNO نمایش پست ها
    به نظر من جان خاص بود چون ایمان داشت. شاید جیکوب هم تو محاسباتش اشتباه کرده. جیکوب اول جان رو انتخاب کرده بود ولی مطمئنا جک رو به عنوان جانشین جان در نظر گرفته بود. ولی جان چون زودباور و ضعیف بود و زود فریب میخورد (همونطور که تو زندگیش بارها فریب پدر و مادرش رو خورد) زود ایمانشو از دست داد و فریب خورد و خودشو قربانی اهداف دود کرد.
    ولی جک خاص تر بود چون وقتی ایمان اورد اون رو از دست نداد و یه لحظه هم شک نکرد و هرگز فریب نخورد.
    مهناز جان بحث خاص و خاص تر در اين باره قابل قبول تر است.
    البته خاصيت افراد در اين جا خيلي خيلي وابسته به سرنوشتشان هم هست.
    مثلا در نظر بگير كه عاقبت جك تا چه حد حماسي شد و عاقبت جان به چه صورت بود.
    يكي مثالي هست كه ميگه خدا آدمهايي رو كه دوست داره خوب از دنيا ميبره....
    ميشه اين شكلي به قضيه نگاه كرد.

در اين باره حتي ميشه هوگو رو هم خاص دونست.
    چون در نهايت در دوراني به محافظت رسيد كه همه گرفتاري ها تمام شده بود و دوران پايداري از راه رسيده بود.

به هر حال همچنان معتقدم كه جان نيكترين و پاك سرشت ترين فرد داستان بود.
    اما جك فردي بود كه در جايگاهي خاص قرار گرفت.

عوام خدایش را میبینند،
    و اهل معرفت ابلیسش ...

دوربین مداربسته , نظارت تصویری , حفاظت پیرامونی , اعلام و اطفاء حریق , شبکه و زیرساخت

12. کاربر روبرو از پست مفید FFKIA سپاس کرده است .

1CHAMPION آواتار ها
    وضعیت : 1CHAMPION آنلاین نیست.
    سپاس ها : 15,219
    سپاس شده 12,849 در 4,447 پست
    یاد شده
    در 30 پست
    تگ شده
    در 953 تاپیک

من بعد از صحبتهایی که شد به این نتیجه رسیدم که هم جان هم جک هردوشون به نوعی خاص بودن
    ▆ ▅ ▄ ▃ ▂ شاد بودن بزرگترین انتقامی است که می توان از زندگی گرفت ▂ ▃ ▄ ▅ ▆

rigel آواتار ها
    وضعیت : rigel آنلاین نیست.
    سپاس ها : 23
    سپاس شده 65 در 24 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 0 تاپیک

مرسی فرخ! مسلماً الان هم تشابهات زیادی در نظرمون داریم!

من نميدونم چطوري ميتوني پايان بندي لاست رو اونقدر كه تو بلاگت هم گفته بودي زير سوال ببري و حتي به تهيه كنندش لعنت بفرستي و بعد از همون اپيزود نهايي اين جمله بنجامين رو قبول داشته باشي ؟!
    فرخ عزیز,چیزی به اسم "قبول نداشتن" وجود نداره! اینکه پایان یک سریال(در حقیقت روند رسیدن به پایان ,نه صرفاً خود پایان) رو "ضعیف" بدونی کاملاً با "قبول نداشتن" فرق داره! اینکه میگی "چه طور حرف بن رو قبول داری؟" دقیقاً مثل اینه که من الان بگم دود سیاه زنده موند و جک رو کشت! چون پایان سریال رو قبول ندارم من!!
    به هر حال این پایان برای سریال در نظر گرفته شده! چه من ,باهاش موافق باشم و چه نباشم! و در مورد همین پایان صحبت می کنیم!
    ----
    اما اینکه جایگاه جیکوب رو "خاص",و جک رو به سبب قرار گرفتن در این جایگاه خاص بدونیم هم بحثیه!!!
    به نظر من,اپیزودی که باید روش بحث کنیم و بحث خاص بودن رو در اون مطرح کنیم, اپیزود 15 فصل شش سریاله اگه اشتباه نکنم! همون اپیزودی که راجع به جیکوب و برادرش بود!
    به نظرتون به کار رفتن دقیقاً خود واژه ی "special" در مورد برادر جیکوب, بیان شباهت هاش به جان لاک,ضعیف و تا حدی احمق نشون دادن جیکوب و معرفی ش به عنوان یه فرد کاملاً تحت تاثیر, نمی تونه به ما تو این بحث کمک کنه؟!!!
    همونطور که گفتم دیالوگ پایانی بن رو فقط و فقط تیر خلاص می دونم,نه اثباتی برای حرفم! سریال در طول مدت پخشش استثنایی بودن جان رو به ما نشون داد و باعث شد این همه بحث کنیم, و در نهایت با اون دیالوگ فقط خواست بحثی باقی نمونه ! که البته موفق هم نبود....

تمام حرف من در مورد استثنایی بودن جان ,همون پستی هست که سپهر داد! مثالی که زد کاملاً گویا و بیان کننده ی تفاوت جان با بقیه بود! اگه بخوام دوباره مصداقی بحث کنم حس می کنم بعد از این همه مدت برگشتم سر خونه ی اول!

15. کاربر روبرو از پست مفید rigel سپاس کرده است .

FFKIA آواتار ها
    یاد شده
    در 59 پست
    تگ شده
    در 751 تاپیک

حسين جان به نظر من هم مصداقي بحث كردن در اين جا كار عبثيه ... حال آنكه ما قبلا همه اين بحث ها رو كرديم.
    من زماني كه اين تاپيك رو زدم همه بهم گفتن كه گردش 180 درجه اي كردي و اين گردش رو به حسابهاي خاصي گذاشتن.
    اما ماجرا در واقع اينه كه اصلا بحث گردش در كار نيست. من دلايلم همون دلايل قبليه و اگه چيزي تغيير كرده باشه، پايان داشتانه و نه دلايل من .

ببين اين دقيقا نظريه من بود درباره چرايي استثنايي بودن جان لاك ...

نتيجه گيري نهايي فصل ششم لاست

حذف و استثنا!!
    اما یک روال مهمتر در داستان وجود داشت که نویسندگان در فصل ششم زمان زیادی را صرف آن کردند. با توجه به تغییر حرکت علمی داستان به حرکت مذهبی اکنون قهرمان اول لاست هم باید تغییر رویه میداد.
    داستان همه هم و غم خود را گذاشت تا بتواند مرد علم داستان را به مرد اعتقاد تبدیل کند. مرد علم هم آنچنان در علم گرایی خود محکم به نظر نمیرسید؛ همان طور که مرد اعتقاد داستان هم آنچنان بر اعتقاد خود ثابت قدم نماند.
    اگر دقت کرده باشید از میان همین تغییرات دائمی نویسندگان داستان مفهوم هایی خلق شد که خیلی از بینندگان را در این مدت درگیر کرد، یکی از بزرگترین این مسائل داستان مردی بود که در ابتدا معتقد ترین مرد داستان محسوب میشد.
    اما جالبترین مسئله پیرامون جریان استثنایی بودن جان لاک در همان زمانی شکل گرفت که سازنده مصمم شد تا برای داستانش توجیه علمی پیدا کند. بار دیگر به گذشته باز میگردیم. به بخشهای انتهایی فصل سوم داستان. جایی که تمام ایده های ناب سازندگان به انتها رسید و احساس شد که باید پایانی برای ماجرا پیدا کرد.
    از همین زمان به نظر من گردشی بزرگ در داستان رخ داد. نویسنده تصمیم گرفت که مرد استثنایی داستان دیگر استثنایی نباشد، چون او قصد داشت که برای پایان بندی از مبناهای علمی استفاده کند و این روال با امتداد داستان در فصل چهارم معنی بیشتری پیدا کرد.
    با انتهای داستان، در فصل چهارم و انتقال جزیره توسط بنجامین لاینوس دیگر علم از زمین و زمان به داخل داستان هل داده میشد. نویسندگان هر لحظه مفهوم جدیدی می آفریدند و سعی میکردند آنرا با علم معنی کنند. داستان در این فصل مورد توجه دانشمندان فیزیک هم قرار گرفت و تصور این بود که نویسندگان لاست قصد دارند به مایکل کرایتون دیگری بدل شوند و در انتهای کار معماهای عجیب و غریب داستان را با تئوری هایی مانند جهان موازی و یا کرم چاله ها مفهوم ببخشند.
    میزان امیدواری به پایان علمی به حداکثر رسیده بود و شاید دیگر کمتر نیازی به مردی بود که قرار بود استثنایی باشد. داستان خواسته و یا ناخواسته تمام خواص را یکی یکی از جان لاک سلب کرد و در فصل پنجم تصمیم گرفت که او را فدای باور بقیه اجزا داستان کند.
    اما اجزایی که باید ماجرا را باور میکردند در بیرون از جزیره و در جایی که قرار است همه چیز رنگ و بوی علمی داشته باشد به محلی به نام ایستگاه تیر چراغ برق میروند.
    این ایستگاه در واقع آخرین تلاش بخش علم گرای داستان بود برای آنکه شاید بتواند معنی جدیدی به داستان ببخشد. اما به نظر میرسید که این تئوری هم منجر به شکست دیگریست، تئوری ای که میخواست حضور جزیره در جهان را از دید دانشمندان مفهوم ببخشد.
    با همین تلقی ما در این فصل اتفاقات دیگری را هم شاهد هستیم.
    حضور ارتش آمریکا در سال ۱۹۵۴ در جزیره و تلاش برای تست بمب هیدروژنی و امکان حرکت در زمان به عقب و جلو که در صورتی که پرداخت درستی شده بود میتوانست ایده های انقلابی را در بر داشته باشد. و یا همین ایستگاه تیرچراغ برق و سلف آن در جزیره یعنی ایستگاه سوان.
    در میانه راه فصل پنجم جان لاک مقتول شد و در پایان آن و در زمانیکه همه تصور میکردند در حال دیدن جان لاکی استثنایی هستند که بر همه چیز جزیره اشراف دارد، متوجه شدیم که این جان لاک همان دودسیاه است که به زودی قرار است با نام MIB شناخته شود.
    داستان تا این جا از جان لاک بی نیاز شده بود و دیگر هم قرار نبود دوباره به شکل جان لاک سراغ او برود.
    اما مشکل بزرگتری در پیش بود. هر چه ماجرا به انتهای فصل پنجم نزدیکتر میگشت به نظر میرسید که نویسندگان برای به پایان رسانیدن آن کار مشکل تری پیش رو دارند. اکنون حل همه معماهای داستان میتوانست با یک انفجار هسته ای ممکن شود و اصولا نویسنده مجبور به پاسخ گویی به هیچ یک از رازها نباشد، چون اگر قانون تناقض در این جا صدق نمیکرد و بمب هیدروژنی تاثیر خود را میگذاشت، دیگر نیازی به ساختن فصل ششم نبود و داستان میتوانست در همان لحظه به پایان برسد.
    اگر كمي دقت كنيم، ميبينيم كه يك به يك اتفاقات بالا در داستان رخ داده است و اين ما نيستيم كه گرفتار استثنايي بودن جان لاك هستيم. سازنده هم خود گرفتار همين ماجراست. اما نوع حل معما توسط ما بحث و صحبت است. اما سازنده به راحتي با قرار دادن يك جمله در دهان بنجامين مسائل را حل كرده ... آنهم به قول خودت نه به طور كامل ...!!!

عوام خدایش را میبینند،
    و اهل معرفت ابلیسش ...

17. 2 کاربر از پست مفید FFKIA سپاس کرده اند .

FFKIA آواتار ها
    یاد شده
    در 59 پست
    تگ شده
    در 751 تاپیک

این روزها دوباره یاد جزیره و لاست و تاپیکهای بحث برانگیز اون دوران زنده شده...
    هر چند که خیلی از دوستان که پای بحث اون زمان بودند در این جا حضور ندارند.
    اما تصمیم گرفتم که به یاد اون مباحث و اون حس های خوب تبادل نظر, یک پست در این جا بدم.
    شاید همین پست یک ادامه طولانی در بحث های جدید داشته باشه.
    بحثهائی که باز هم پیرامون این باشه که بلاخره آدم استثنائی جزیره کی بود ؟
    جک یا جان ؟
    یا هیچ کدوم ....

عوام خدایش را میبینند،
    و اهل معرفت ابلیسش ...

19. کاربر روبرو از پست مفید FFKIA سپاس کرده است .

خدا کند که بدانی چه قدر محتاج است، نگاه خسته ی من بر دعای چشمانت..
    .:mAysAm:. آواتار ها
    وضعیت : .:mAysAm:. آنلاین نیست.
    سپاس ها : 175
    سپاس شده 216 در 117 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 4 تاپیک

نمی دونم این فتح باب مباحثات جدید لاستی خواهد بود یا نبش قبر سلسله بحثی که تمامی نداشت اما من فکر می کنم اگر تمرکز کنیم بر روی داستان استثنایی بودن یا نبودن جان لاک ، و از بحث جک که ویژگی هاش اظهر من الشمس هست بگذریم بهتر باشه.
    خوشبختانه فرخ عزیز این تاپیک و بحث رو در زمان مناسبی از آرشیو بیرون آورد.چرا؟ چون تم اصلی استدلالات ، حرف های بن بود و الان هم که بحث شخصیت بن مطرحه.
    بر مبنای نظری که در مورد بنجامین لاینس دارم و اونو فردی می دونم باهوش که فقط گستره توانایی هاش بر جزیره معمولی پخش بوده ، حرفی که در مورد جان زده ، حرفی کاملاً بی پایه و اساسه.البته اساسی که در قاموس خاصیت جزیره معنی پیدا می کنه.جزریه در اون زمان که بن چنین حرفهایی زد ، گویا کف دست بن بود و بن نمی دونست ماهیت جزیره چیست و جزیره چه موجود یا شخصیتی رو خاص می کنه و خاص می دونه. به نظر بن احتمالاً در اون زمان ، حتماً ریچارد هم خاص بوده که مشاور اعظمش و منتقل کننده پیام بین او و جیکوب بوده و این در حالیه که در خصوص معمولی بودن ریچارد ذره ای تردید نیست کمااینکه در خاص نبودن جان هم کوچکترین تردیدی ندارم.
    من در هیچ بخشی از قصه ، سرسوزن اشاره ای ندیدم به این مسئله که جان لاک خاصه. همون حرف اول فرخ رو تکرار می کنم.لزوماً اعتقاد داشتن لاک ، خاص بودن اون رو تایید نمی کنه.پپس چرا اکو خاص نبود؟چرا رز خاص نشد؟ جان لاک حتی کاندیدا هم نمی تونست باشه.و اگر خاصیتی داشت که می تونست گوشه ای از مشکلات جزیره رو به دندان بکشه ، قطعاً جیکوب از وجودش استفاده می کرد و امکانی برای کشته شدن لاک باقی نمی گذاشت. در اینجا سکانسی رو یادآوری می کنم که جک و ریچارد در کشتی بلک راک بودند و ریچارد می خواست با دینامیت خودکشی کنه و نشد. چون جک هم اونجا بود نشد.اما برای لاک چنین مسئله ای هرگز اتفاق نیافتاد..تنها چیزی که بیشتر در مورد جان خودنمایی می کنه اینه که چرا دود سیاه در کالبد جان فرورفت؟
    این سوالیه که از منظر دیگه ای بهش جواب می دم نه از دل داستان. و اونهم اینکه کاراکتر و نقشی که تری اوکوئین در سریال بازی می کرد ایجاب می کرد حتماً در کار حضور داشته باشه.بازیگری که بدون تست به مجموعه پیوسته و بسیاری از مخاطبین دوستش دارند. چه هیجان انگیزه اگر در صحنه ای دراماتیک کشته بشه و مخاطب در غم حذفش قرار بگیره و بعد مجدداً اضافه بشه.این امتحان رو سازنده های لاست یکبار دیگه و درست در زمانی که بن و لاک درگیر بودند و بن در چاله دارمایی ها به جان شلیک کرد هم انجام شده بود.وگرنه هیچ دلیل روشنی ندارم که لزوم رفتن دود در کالبد جان لاک رو مشخص کنه و دود می تونست هر جسم دیگری رو تسخیر کنه.

RASHNO آواتار ها
    وضعیت : RASHNO آنلاین نیست.
    سپاس ها : 6,228
    سپاس شده 6,215 در 2,018 پست
    یاد شده
    در 2 پست
    تگ شده
    در 763 تاپیک

البته میثم جان ما این بحث رو میتونیم در آینده در تاپیکی که به شخصیت جان و ماهیت دود سیاه میپردازه دنبال کنیم. چون به نظرم هنوز در بحث از این نظر بازه که چرا دود جان رو انتخاب کرد و این تاپیکی جداگانه میطلبه که در بررسی شخصیتهای لاست بهش پرداخته میشه.

دوباره خواهيم روييد...

صفحه 2 از 3 نخستنخست 123 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این تاپیک را مشاهده نموده اند: 0

There are no members to list at the moment.

کلمات کلیدی این موضوع