سلام مهمان گرامي؛

دوست عزیز ضمن عرض خیر مقدم، با توجه به این که شما به صورت مهمان به انجمن سینماسنتر وارد شده اید براي مشاهده تالار با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
مرجع تخصصی سئو سپهر صنعت سهند Navid Mirzaaghazadeh معبد جایگاه آب حیات , منزلگه ظلمات !!

CinemaCenter Navigation Bar & SlideShow

دوربین مداربسته , نظارت تصویری , حفاظت پیرامونی , اعلام و اطفاء حریق , شبکه و زیرساخت  طراحی دیتاسنتر , یو پی اس , برق بدون وقفه 

هوشمند سازی ساختمان , دوربین مدار بسته , طراحی وب سایت , سئو سازی , کابل هلوکیبل , اعلام حریق , پیاده سازی دیتاسنتر

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1
نمایش شاخه ای2علاقمندی ها
  • 2 ارسال شده توسط FFKIA

موضوع: معبد جایگاه آب حیات , منزلگه ظلمات !!

آنقدر قدرتمند باشيد كه هيچ كس نتواند آرامش ذهني تان را به هم بريزد. از كتاب "كليد" اثر "جو ويتال
    FFKIA آواتار ها
    وضعیت : FFKIA هم اکنون آنلاین است.
    سپاس ها : 11,200
    سپاس شده 25,632 در 4,554 پست
    یاد شده
    در 57 پست
    تگ شده
    در 751 تاپیک

جعبه مدال ها

معبد جایگاه آب حیات , منزلگه ظلمات !!

دو بخش ابتدایی فصل ششم لاست پایان یافت .
    من با توجه به این که در یک تاپیک مفصل به این 2 بخش نگاه انتقادی و تحلیلی خواهم داشت به جزییات بیشتری از دیگر مطالب نمی پردازم و مستقیم به سراغ موضوعی میرم که به نظرم میتونه اپیزود دوم رو در کل اپیزود های لاست برجسته کنه .

در اپیزود دوم فصل 6 داستان به جایی میرسه که ما باید لاجرم وارد محلی بشیم که ساختمان اصلی معبد رو ببینیم و یک مقدار بیشتر با مشخصات اون آشنا بشیم .
    در این بخش هارلی افراد رو با کمک جین به ورودی معبد میبره . البته راهی که جین بلده همون راهیه که جان لاک (دود) با بن از اون طریق به محل استقرار دود سیاه رفتند .
    گذشته از این که دود از بردن بن به اون محل چه هدفی رو دنبال میکرد و چه کاری اونجا انجام داد که بیرون اونجا نمیشد باید گفت که به هر حال ما بخشی از ساختمان خارجی معبد آشنا شدیم .
    در این قسمت سازندگان به همراه افراد اوشینک ما رو به داخل معبد میبرن . به جایی که ابتدا از اون هیچ ایده ای به غیر از این که یک عده ای از آدمهای دیگران در اون مستقر هستند نداشتیم .
    همون طور که در مطالب قبلتر هم گفتم , بنای معبد با شباهتهای غیر قابل انکار به معابد آمریکای لاتین و همچنین با نمادهایی از بودیسم این ایده رو در ذهن هر فردی تدایی میکنه که این محل از تاریخ و تمدن هر ملتی چیزی در خودش داره و اکنون ما با دیدن آدمهای ساکن این محل بیش از پیش به این ارزیابی میرسیم که معبد محلییست که اقوام مختلف تمدن بشری به شکلی در اونجا حضور دارند .
    هندی , ژاپنی , انگلیسی , آمریکایی , اسپانیایی و گروههای مختلف رنگین پوستان تشکیل دهندگان جماعت کثیری هستند که در معبد سکنی گزیده اند .
    با این پیش زمینه و چیزهایی که در معبد دیدیم میخوام یک ایده جدید رو درباره معبد طرح کنم .
    جیکوب برای نجات سعید از هارلی میخواد که سعید رو به معبد ببره .
    در معبد رهبر ژاپنی معبد که دوگان نام داره جسد سعید رو به محلی میبره که یک چشمه قرار داره . یک جور چشمه پر جوش و خروش و البته کمی مایل به رنگ قرمز .
    اولین چیزی که به ذهنم رسید این بود که این همون محلیه که بن رو در کودکی به زندگی برگردوند .

خیلی برام جالب بود که چرا در این محل باید یک چشمه باشه ؟
    چرا مثلا یک عبادتگاه نیست ؟
    چرا یک گیاه نیست ؟
    چرا یک آدم نیست ؟

خوب در این باره جوابهای مختلفی تو ذهنم مطرح شد و یک به یک رد شد .
    اما بلاخره تونستم چیزی که در اعماق ذهنم بود و بهش نمیرسیدم رو پیدا کنم .
    همه ما داستان حضرت خضر و الیاس و ذوالقرنین رو شنیدیم . اگه کسی نشنیده من اینجا براش عنوان میکنم .
    ذوالقرنین عمری دراز داشت اما عمر جاویدان می‌خواست و در کتاب‌ها خوانده بود که در جهان چشمه‌ای هست نامش آب حیوان یا آب حیات که هر که از آن بنوشد عمر جاوید یابد. پس راز آن را از خضر پرسید و خضر نشانی‌ها که می‌دانست می‌گفت و چون معلوم شده‌بود که جای چشمهٔ آب حیات در ظلمات است، ذوالقرنین عزم راه کرد و خضر و الیاس را با خود همراه کرد که الیاس نیز از برگزیدگان روزگار بود. مدت‌ها در سرزمین تاریک جهان گردش کردند و از هر آبی و چشمه‌ای امتحان کردند اما خوردن آب حیات ذوالقرنین را نصیب نبود و خضر و الیاس در جستجو به آب حیات رسیدند و از آن نوشتیدند و اثر آن را دانستند و چون به ذوالقرنین خبر رسید هرچه جستجو کردند دیگر آن چشمه را نیافتند و چون مدت سفر دراز شده بود و آذوقه کم داشتند برگشتند تا دوباره با اسباب فراهم بروند. اما عمر ذوالقرنین به سفر دوباره نرسید و بدینسان خضر و الیاس عمر جاوید یافتند و می‌گویند الیاس در جوانی کشتی‌بان بود و سفر دریا دوست می‌داشت و بدین سبب وی بیش‌تر در دریاها به سر می‌برد و گمشدگان و درماندگان را راهبری می‌کند و خضر در خشکی‌ها به سر می‌برد و هر که در خدمت مردم و راستی و پا کی کوتاهی نکند و دیدار خضر را دریابد و از او حاجت بخواهد حاجتش برآورده شود و هرچه از او بپرسد جواب درست بشنود.

از شنیدن کلماتی مثل ظلمات , آب حیات و الیاس یا چه چیزهایی می افتید ؟

خیلی جالبه که دود سیاه تمام تلاشی که میکنه در جهت اینه که به خونه ای برگرده که احتمالا جایی جز معبد نیست . دود سیاه که میتونه نمادی تمام عیار از ظلمات باشه .
    معبدی که در اون چشمه ای هست که حیات بخشه و نماد کاملی از آب حیات .
    و الیاس و خضر دو پیغمبری که عمر جاودان دارند و کسانی هستند که در آب این چشمه استفاده کرده اند .
    آب حیات یا اکسیر حیات، آب یا معجونی افسانه‌ای است که بعضی آن را شفابخش و بعضی از افسانه‌ها نیز آن را مایعی نامیدند که مرگ انسان را به تأخیر می‌اندازد. اما اکثر افسانه‌ها آب حیات را مایع جاویدساز می‌نامند. این مایع در مکانی وجود دارد که آن را ظلمات می‌نامند. در افسانه‌ها آمده که خضر نبی به همراه ذوالقرنین سال‌ها در ظلمات به دنبال آب حیات گشت. خضر به آب دست پیدا کرد و از آن نوشید و جاویدان گشت. اما هنگامی که ذوالقرنین خواست از آب حیات بنوشد، ناگهان چشمه ناپدید شد و دیگر نتوانست آن را بیابد.
    چرا جزیره گمشده ترین محل دنیاست و جاییست که هیچ کس با علم و منطق قادر به یافتن آن نیست ؟
    همه دوستان اطلاع دارند که آب حیات و این افسانه فقط مربوط به دین اسلام نیست .
    در فیلمهای زیادی در سینمای هالیوود هم تا کنون شاهد موضوعاتی با محوریت آب حیات بوده ایم .
    گاهی این محل در میان کوههای اردن بوده و گاهی در یک سرزمین تاریک .
    در لاست با اپیزود دوم فصل 6 یکبار دیگر این مسئله مطرح میشه که این جزیره کجاست و چه دلیلی باعث اهمیت و خاص بودن این جزیره گمشده میتونه از دیدگاه سازندگان بوده باشه .
    از طرفی شاهدیم که چشمه با حیات و ممات جیکوب به عنوان فرد نیک داستان ارتباطی مشخص داره .
    وقتی فرد عینکی که همراه دوگان هست با دیدن آب چشمه میگه که چرا آب شفاف نیست دقیقا علتش تو ذهنمون نقش میبنده , میدونیم که مرگ جیکوب احتمالا باعث این تیرگی آب بوده .
    حقیقتش رو بخواهید این صحنه خیلی برای من تکان دهنده بود و شاید کمتر صحنه ای از لاست من رو اینقدر تحت تاثیر قرار داده باشه .
    دود سیاه به عنوان نماینده شر و ظلماتی که از معبد رانده شده و نمادی از شیطان رانده شده از بهشت .
    در برابر برابر جیکوب و محافظ جزیره , جزیره ای که در آن چشمه آب حیات قرار داره . چشمه ای که میتونه حتی باعث عمر طولانی ریچارد هم بوده باشه .
    معبد همچنان به عنوان مهمترین جایگاه فیزیکی جزیره از اهمیت خاصی برخورداره . چه این ایده واقعی باشه و چه نباشه , سازندگان لاست با نشان دادن مکانی به عنوان چشمه حیات بخش خود به خود این ایده رو مطرح کردند و با نمایش تیرگی و تاریکی در نهاد دودسیاه نیز خود به خود جایگاه ظلمات در این قصه برای ما مشخص شده است .
    امیدوارم که این مطلب مورد استفاده دوستان واقع بشه .

ذوالقرنین در قرآن

داستان ذوالقرنین در قرآن در سوره کهف به این شرح آمده است:
    و از تو در باره ذو القرنين مى‏پرسند. بگو: براى شما از او چيزى مى‏خوانم. (83) ما او را در زمين مكانت داديم و راه رسيدن به هر چيزى را به او نشان داديم. (84) او نيز راه را پى گرفت. (85) تا به غروبگاه خورشيد رسيد. ديد كه در چشمه‏اى گِل‏آلود و سياه غروب مى‏كند و در آنجا مردمى يافت. گفتيم: اى ذو القرنين، مى‏خواهى عقوبتشان كن و مى‏خواهى با آنها به نيكى رفتار كن. (86) گفت: اما هر كس كه ستم كند ما عقوبتش خواهيم كرد. آن گاه او را نزد پروردگارش مى‏برند تا او نيز به سختى عذابش كند. (87) و اما هر كس كه ايمان آورد و كارهاى شايسته كند، اجرى نيكو دارد. و در باره او فرمانهاى آسان خواهيم راند. (88) باز هم راه را پى گرفت. (89) تا به مكان برآمدن آفتاب رسيد. ديد بر قومى طلوع مى‏كند كه غير از پرتو آن برايشان هيچ پوششى قرار نداده‏ايم. (90) چنين بود. و ما بر احوال او احاطه داريم. (91) باز هم راه را پى گرفت. (92) تا به ميان دو كوه رسيد. در پس آن دو كوه مردمى را ديد كه گويى هيچ سخنى را نمى‏فهمند. (93) گفتند: اى ذو القرنين، يأجوج و مأجوج در زمين فساد مى‏كنند. مى‏خواهى خراجى بر خود مقرر كنيم تا تو ميان ما و آنها سدى برآورى؟ (94) گفت: آنچه پروردگار من مرا بدان توانايى داده است بهتر است. مرا به نيروى خويش مدد كنيد، تا ميان شما و آنها سدى برآورم. (95) براى من تكه‏هاى آهن بياوريد. چون ميان آن دو كوه انباشته شد، گفت: بدميد. تا آن آهن را بگداخت. و گفت: مس گداخته بياوريد تا بر آن ريزم. (96) نه توانستند از آن بالا روند و نه در آن سوراخ كنند. (97) گفت: اين رحمتى بود از جانب پروردگار من و چون وعده پروردگار من در رسد، آن را زير و زبر كند و وعده پروردگار من راست است. (98) [۲]

مشخصات ذوالقرنين

ذوالقرنين داراى مشخصاتی بود، از آن جمله مي توان به موارد زير اشاره کرد:
    او شخصی با تاج یا کلاهی با دو شاخ است.
    خداوند اسباب پيروزي ها را در اختيار او قرار داد.
    او سـه لشگركشى مهم داشت : نخست به غرب، سپس به شرق و سرانجام به منطقه اى كه در آنجا يك تنگه كوهستانى وجود داشته، و در هر يك از اين سفرها با اقوامى برخورد كرد.
    خداوند او را قدرتمند کرده بود و اختیار جان و مال انسانها و عذاب و پاداش به آنها را به او داده بود.
    او مرد مؤ من و موحد و مهربانى بود، و از طريق عدل و داد منحرف نمى شد، و به همين جهت مشمول لطف خاص پروردگار بود.
    او يار نيكوكاران و دشمن ظالمان و ستمگران بود، و به مال و ثروت دنيا علاقه اى نداشت .
    او هم به خدا ايمان داشت و هم به روز رستاخيز.
    او سـازنده سدى است كه در آن از آهن و مس استفاده شد (و اگر مصالح ديگر در ساختمان آن نيز به كار رفته باشد تحت الشـعـاع ايـن فـلزات بـود) و هـدف او از سـاخـتـن ايـن سـد كـمـك بـه گـروهـى مستضعف در مقابل ظلم و ستم قوم ياجوج و ماجوج بوده است.
    او از کسانی بوده که خداوند خیر دنیا وآخرت رابه او عطا کرد. خیر دنیادرسلطنت و قدرت واختیاری که به او عطا شده بود و خیر آخرت ، برای اینکه او به گسترش داد و اقامه حق و به صلح و بخشش و رفق و کرامت نفس و گستردن خیر و دفع شر درآدمیان عمل می‌کرد.
    چنین بر می‌آید که او به وحی و یا الهام و یا بدست پیغمبری از پیغمبران تایید می‌شد، و به او کمک می‌کرد.
    اما از قرآن چيزى كـه صريحا دلالت كند او پيامبر بـوده استفاده نمى شود هر چند تعبيراتى در قرآن هست كه اشعار به اين معنى دارد. از بـسيارى از روايات اسلامى كه از پيامبر و ائمه نقل شده نيز مى خوانيم: او پيامبر نبود بلكه بنده صالحى بود.
    به جماعتی ستمکار در باختر برخورد و آنان را عذاب نمود(به این مفهوم که با آنها جنگید و آنها را شکست داد).
    سدی که بر روی قوم یاجوج و ماجوج بنا کرده در غیر باختر و خاور آفتاب بوده، چون پس از آنکه به خاور آفتاب رسیده پیروی سببی کرده تا به میان دو کوه رسیده‌است، و از مشخصات سد او افزون بر اینکه گفتیم در خاور و باختر جهان نبوده این است که میان دو کوه ساخته شده، و این دو کوه را که چون دو دیوار بوده‌اند به گونه یک دیوار دنباله دار در آورده‌است. و در سدی که ساخته پاره‌های آهن و قطر يعنى (مس گدازشده)به کار رفته است.
    SEYED AMIR و aryan_17_bahal به این پست علاقمند بوده اند.

2. 3 کاربر از پست مفید FFKIA سپاس کرده اند .

3. # ADS

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این تاپیک را مشاهده نموده اند: 0

There are no members to list at the moment.

کلمات کلیدی این موضوع