سلام مهمان گرامي؛

دوست عزیز ضمن عرض خیر مقدم، با توجه به این که شما به صورت مهمان به انجمن سینماسنتر وارد شده اید براي مشاهده تالار با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
مرجع تخصصی سئو سپهر صنعت سهند Navid Mirzaaghazadeh تحلیل و بررسی سینمای جهان Cwa.07- تحلیل و بررسی فيلـــــــم 12 مرد خشمگین (12 Angry Man) - صفحه 4

CinemaCenter Navigation Bar & SlideShow

دوربین مداربسته , نظارت تصویری , حفاظت پیرامونی , اعلام و اطفاء حریق , شبکه و زیرساخت  طراحی دیتاسنتر , یو پی اس , برق بدون وقفه 

هوشمند سازی ساختمان , دوربین مدار بسته , طراحی وب سایت , سئو سازی , کابل هلوکیبل , اعلام حریق , پیاده سازی دیتاسنتر

نمایش نتایج نظرسنجی: ارزیابی شما از کیفیت این تحلیل کدام گزینه است ؟

رأی دهندگان
19. شما نمی توانید در این نظرسنجی رای دهید.
  • خـــــــوب

16 84.21%
  • متــــوســط

2 10.53%
  • ضعـــيــف

1 5.26%
صفحه 4 از 4 نخستنخست ... 234
نمایش نتایج: از شماره 31 تا 40 , از مجموع 40
نمایش شاخه ای29علاقمندی ها

موضوع: Cwa.07- تحلیل و بررسی فيلـــــــم 12 مرد خشمگین (12 Angry Man)

آنقدر قدرتمند باشيد كه هيچ كس نتواند آرامش ذهني تان را به هم بريزد. از كتاب "كليد" اثر "جو ويتال
    FFKIA آواتار ها
    وضعیت : FFKIA آنلاین نیست.
    سپاس ها : 11,202
    سپاس شده 25,636 در 4,555 پست
    یاد شده
    در 57 پست
    تگ شده
    در 751 تاپیک

جعبه مدال ها

Cwa.07- تحلیل و بررسی فيلـــــــم 12 مرد خشمگین (12 Angry Man)

نام فیلم: 12 مرد خشمگین
    فایل پیوست 795
    اطلاعات فیلم
    کارگردان: سیدنی لومت
    تهیه کننده: هنری فوندا، جرج جاستین
    نویسنده متن و فیلمنامه: رجینالد رز
    موزیک متن: کنیون هاپکینز
    فیلم بردار: بوریس کافمن
    تدوین: کارل لرنر
    کارگردان هنری: باب مارکل
    بازیگران
    هنری فاندا
    لی ج. کاب
    اد بگلی
    ا.ج. مارشال
    جک واردن
    ارتین بالسام
    جان فیدلر
    جک کلاگمن
    ادوارد بینز
    وزف سویینی
    اطلاعات دیگر
    ژانر: درام،جنایی
    تاریخ نمایش: 29 جولای 1957
    درجه نمایش: TvPG
    زمان فیلم: 96 دقیقه
    کمپانی تولید کننده: اوریون
    محصول ایالات متحده
    بودجه ساخت: 350 هزار دلار

IMDB Rate 8.9 از 118 هزار راي
    رتبه : هشتم بهترین فیلم تاریخ سینما
    افتخارات و جوایز
    نامزد دریافت جایزه اسکار در سه بخش فیلم،کارگردانی و فیلمنامه اقتباسی
    برنده جایزه خرس طلایی جشنواره برلین
    تحلیل و بررسی : یحیــــــــی

ویرایش توسط FFKIA : 06-14-2012 در ساعت 23:23
    Anti Trust, Don Corleone, lotr و 2 کاربر دیگر به این پست علاقمند بوده اند.
    Они говорят: "Зло преобладает, когда хорошие люди не в состоянии действовать."
    Что они должны сказать, "Evil преобладает"

امروز می‌خواهم به مصاف تزویر بروم که بدترین آفت دین است.
    تزویر با لباس دیانت و تقوا به میدان می آید.
    تزویر سکه ای دو روست که بر یک رویش نام خدا و بر روی دیگرش نقش ابلیس است.
    عوام خدایش را میبینند،
    و اهل معرفت ابلیسش ...
    و چه خون دلها خورد علی (ع) از این جماعت سر به سجود آیه خوان و به ظاهر متدین.
    تزویر به شما امان میدهد تا مقاومتتان را بشکند،
    پس از تسلیم، شک نکنید، گردنتان را خواهد شکست.
    یا ایها الذین آمَنو ...آمِنو

سخنان پایانی مختار در جمع مردم کوفه

مرکز شبکه و امنیت پارت شبکه پرداز
    دوربین مداربسته , نظارت تصویری , حفاظت پیرامونی , اعلام و اطفاء حریق , شبکه و زیرساخت
    دیتاسنتر , یو پی اس , برق بدون وقفه , هوشمند سازی ساختمان , دوربین مدار بسته

2. # ADS

مرا در گورستان سگها دفن کنید شاید دمی در میان با وفایان عالم باشم
    SovRan آواتار ها
    وضعیت : SovRan آنلاین نیست.
    سپاس ها : 3,243
    سپاس شده 4,257 در 922 پست
    یاد شده
    در 1 پست
    تگ شده
    در 725 تاپیک

جعبه مدال ها

پاسخ : Cwa.07- تحلیل و بررسی فيلـــــــم 12 مرد خشمگین (12 Angry Man)

صحبت های خیلی جالبی رو بیان کردی فرخ جان...
    و نکته های خیلی دقیق و ریزبینانه ای که واقعا اصلی ترین قسمت های فیلم رو تشکیل می دادند.

نقل قول نوشته اصلی توسط FFKIA نمایش پست ها
    اما نکته ای که به نظر من اوج موفقیت این فیلم است.
    اگر کسی از من بپرسد که داستان فیلم چه بود چه خواهم گفت؟
    از دید من داستان به شکل زیر است.
    خیلی جالب است که غیر از چند خط پایانی کل داستانی که تعریف کردم در فیلم وجود ندارد و ما آن را نمیبینیم. اما سیدنی لومت از دید من دست به عملی زده که من اسمش را میگذارم "تصویر سازی ذهنی از اطلاعات (انتقال ناخودآگاه اطلاعات به ذهن و تصویر سازی ناخودآگاه ذهن از این اطلاعات) و این اطلاعات بدون این که در فیلم تبدیل به لوکیشن، فضا، تصویر و صدا شده باشند به اندازه یک پیش در آمد 2 ساعته در همان زمان نمایش منطقی فیلم تصویر ذهنی در اختیار بیننده میگذارند و کاربرد منطقی دارند.
    این بخش از صحبت هات واقعا فوق العاده بودند. باید بگم که به مهمترین قسمت این فیلم اشاره کردی. مهمترین و هنرمندانه ترین قسمتی که تویه کمتر فیلمی میشه اون رو پیدا کرد و شاید کمتر کارگدانی وجود داشته باشه که بتونه اینچنین هنرمندانه فیلم رو پیش ببره. همونطوری که گفتی داستان فیلم به گونه ای هست که ما فقط بخش پایانی اون رو می بینیم و بقیه اون رو تویه ذهن خودمان می سازیم. فیلم 12 مرد خشمگین علاوه بر اینکه تویه یک صحنه بسته فیلمبرداری شده ولی به هیچ عنوان هیچ کجای داستان اشتیاق بیننده برای دیدن ادامه اون سیر نمی کنه ! بیننده همواره درگیر داستان فیلمه و اصلا متوجه این نمیشه که کل مدت زمان فیلم فقط داشته به یک اتاق نگاه می کرده!! مسلما مهمترین دلیلی که میشه برای این موضوع بیان کرد همینه که داستان فیلم همونطور که گفتی به نوعی "تصویر سازی ذهنی از اطلاعات" هست. بیننده در کل زمانی که فیلم رو می بینه داره از ذهنش برای پیاده سازی اطلاعات کمکاستفاده می کنه و اگه کوچکترین حواس پرتی داشته باشه کلی از جزئیات رو از دست میده. به خاطر همینه که فیلم براش کسل کننده نیست و حتی خیلی جذاب تر از اون چیزی هست که نشون داده میشه. جای تاسف هست که به این موضوع اشاره خیلی زیادی تویه تحلیل نکردم در حالی که جای خیلی صحبت رو داشته.
    شاهکاری که لومت اون رو ساخته بدون شک یکی از بهترین های تاریخ سینما هست. من همچنان به تمام دوستان پیشنهاد می کنم این شاهکار بی نظیر رو هرچی زودتر ببنیند که به هیچ عنوان از دیدنش پشیمون نخواهند شد.
    مرسی فرخ جان به خاطر نکته ارزشمندی که به اون اشاره کردی
    FFKIA به این پست علاقمند بوده است.

کاش می شد که کسی می آمد/ باور تیره ما را می شست
    و به ما می فهماند دل ما منزل تاریکی نیست

اخم بر چهره بسی نا زیباست/بهترین وقت همان لبخند است

کاش می شد که به انگشت نخی می بستیم

تا فراموش نگردد که هنوز انسانیم

که هنوز انسانیم...

4. کاربر روبرو از پست مفید SovRan سپاس کرده است .

5. # ADS

H a M e D آواتار ها
    وضعیت : H a M e D آنلاین نیست.
    سپاس ها : 10
    سپاس شده 1 در 1 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 19 تاپیک

قشنگی فیلم در کل همین قانع کردن تمام هیئت منصفه توسط اون شخص از 12 نفر بود که با حوصله این کار رو انجام داد با اینکه خودش هم اول فیلم شک داشت پسر مجرم هست یا نه

7. کاربر روبرو از پست مفید H a M e D سپاس کرده است .

Ali
    Ali آواتار ها
    وضعیت : Ali آنلاین نیست.
    سپاس ها : 2,597
    سپاس شده 3,694 در 655 پست
    یاد شده
    در 3 پست
    تگ شده
    در 801 تاپیک

جعبه مدال ها

12 مرد خشمگین از دید من تنها یک نمایشنامه رادیوئی نیست، زیرا من در زمان دیدن این فیلم از دیدن چهره یک یک افراد حاضر در هیئت منصفه حس گرفتم و از بازی هنرمندانه آنها لذت بردم و برای انتخاب تک تک صحنه ها به لومت احسنت گفتم. انتخاب زوایای دوربین و تدوین هنرمندانه و ایجاد فضای التهاب همه و همه از مواردی هستند که تنها در یک فیلم وجود دارد و نه یک نمایشنامه رادیویی، واقعا چطور باید صحنه ای را که هنری فوندا در مورد هنرپیشه های فیلم از عضو هیئت منصفه سوال میکند را با نمایشنامه رادیوئی درک کرد، آیا سرآزیر شدن عرق از پیشانی مرد مخاطب فوندا را میشود بدوت تصویر معنی کرد؟
    خیلی جالب است که غیر از چند خط پایانی کل داستانی که تعریف کردم در فیلم وجود ندارد و ما آن را نمیبینیم. اما سیدنی لومت از دید من دست به عملی زده که من اسمش را میگذارم "تصویر سازی ذهنی از اطلاعات (انتقال ناخودآگاه اطلاعات به ذهن و تصویر سازی ناخودآگاه ذهن از این اطلاعات) و این اطلاعات بدون این که در فیلم تبدیل به لوکیشن، فضا، تصویر و صدا شده باشند به اندازه یک پیش در آمد 2 ساعته در همان زمان نمایش منطقی فیلم تصویر ذهنی در اختیار بیننده میگذارند و کاربرد منطقی دارند.
    به نظر من در زمانی که فیلمساز تا این حد هنرمند است لازم نیست که حتما مانند ماجراهای شرلوک هلمز و هرکول پوارو تمام سکانسهای مربوط به جنایت را مو به مو فیلم برداری کرد و به نمایش در آورد. تصویر سازی ذهنی بیننده در مورد اطلاعات داده شده خیلی خیلی کامل تر و همراه با جزئیات تر از هر جور تصویر سازی ای است که کارگردان بخواهد بسازد و به نمایش در آورد. ذهن بیننده در این باره هم میتواند آفریننده جلوه های ویژه باشد و هم ایجاد کننده هیجان و تعلیق.
    مهم این است که این اطلاعات با چنان کیفیتی عرضه میشود که بیننده بدون نیاز به دیدن این صحنه ها همه آنها در زمان نمایش فیلم و مباحثه هیئت منصفه به ذهن می سپرد و در ذهنش آنها را مرور میکند.
    از دید من تصویر ساخته شده است، حتی اگر ما آن را نبینیم. در واقع فیلم از سه قسمت تشکیل شده است. اتفاقات زندگی پسرک تا دادگاه، اتفاقات دادگاه و بررسی اتهامات و در نهایت هم ماجراهای هیئت منصفه و رای دادگاه. چیزی که ما به عنوان فیلم 12 مرد خشمگین" میبینیم در واقع بخش انتهائی این ماجراست، ماجرائی که بخشهای ابتدائی و میانی آن را در ذهنمان میسازیم و فکر میکنم که در انتها از این هنر فیلم ساز باید احساس لذت کرد.
    فرخ جان به نظرم شما برداشت درستي از نمايش راديويي نداري، در غير اين صورت آن چيزي كه شما در اين سطور نوشتيد چيزي غير از برداشتي نيست كه شنونده از يك نمايش راديويي خوب دارد. شنونده مي بيند آن چيزي را كه مي شنود،‌ شما هم داستاني را با جزئيات ديدي كه از ميان ديالوگ ها بيرون مي آيد، حال اين به عقيده شما "تصوير سازي ذهني از اطلاعات" نكته مثبت فيلم است اما وقتي پاي نمايش راديويي مي آيد، سناريو چيز ديگري است. به نظرت اين دو تعريف پارادوكس ندارند؟
    فرخ جان تفاوت عمده اي ميان فرم و محتوي است، من نمي گم كه 12 مرد خشمگين فيلمي بدون محتوي است، مي گم فيلمي با تصويرسازي محدود و به لحاظ سينمايي كم ارزش است، حال اگر كليه اين بحث ها در مورد تكستي يا نمايش راديويي يا هر فرم ديگري بود، اين بحث و ارزشمندي مورد متفاوت بود.
    LuCiFer به این پست علاقمند بوده است.

9. کاربر روبرو از پست مفید Ali سپاس کرده است .

INTER MILAN
    Don Corleone آواتار ها
    وضعیت : Don Corleone آنلاین نیست.
    سپاس ها : 3,778
    سپاس شده 2,939 در 843 پست
    یاد شده
    در 3 پست
    تگ شده
    در 849 تاپیک

جعبه مدال ها

خب بالا اومدن تاپیک فرصت شد تا این تحلیل خوب را بخونم که فکر کنم از تحلیل های اولیه انجمن هم می باشد.
    فیلم 12 مرد خشمگین قطعا از برترین آثار سینما می باشد. و به جرات می تونم بگم فیلمنامه ای با این قدرت را در سینما کمتر می توانیم بیابیم. با این که داستان فیلم خطی و خیلی با نگارشی ساده هست ولی بسیار دقیق و هوشمندانه نوشته شده است و بیننده را وادار به تماشای تمام سکانس های فیلم با دقت فراوان می کند.
    فیلمنامه در نگاه کلی شبیه به کار های تئاتری می باشد ( یک سکانس کلی در یک اتاق) ولی با نگاه عمیق تر به فیلم می بینیم که به هیچ وجه در قالب تله تئاتر و تئاتر نمی توان فیلم را گنجاند. بازی استادانه دوربین و گردش به موقع آن در اتاق و بازی های استادانه بازیگران همه و همه برای ساخت یک اثر تاریخی درست شده اند.
    نکته مهم دیگر دیدن فیلم با زبان اصلی است که نکات جالب و ریزی در آن نهفته است. مثل زمانی که یکی از اعضا می خواهد دانش متهم را خوار بشمارد و خودش در همان لحظه با یک اشتباه قواعدی خود را زیر سوال می برد. و همان لحظه شخص کناری او با تصحیح کردن اشتباه او باعث سراکندگی او از این قضاوت ناعادلانه در مورد متهم است.
    Bright? He's a common ignorant slob. He don't even speak good English
    Doesn't even speak good English
    در هر صورت فیلم نه تنها یک فیلم بلکه یک داستان عبرت آموز برای همه مردم هست که در زندگی با قضاوت های سریع و بی منطق خود باعث اشتباهات بزرگی می شوند.
    SovRan و FFKIA به این پست علاقمند بوده اند.

11. 2 کاربر از پست مفید Don Corleone سپاس کرده اند .

آنقدر قدرتمند باشيد كه هيچ كس نتواند آرامش ذهني تان را به هم بريزد. از كتاب "كليد" اثر "جو ويتال
    FFKIA آواتار ها
    وضعیت : FFKIA آنلاین نیست.
    سپاس ها : 11,202
    سپاس شده 25,636 در 4,555 پست
    یاد شده
    در 57 پست
    تگ شده
    در 751 تاپیک

جعبه مدال ها

نقل قول نوشته اصلی توسط Ali نمایش پست ها
    فرخ جان به نظرم شما برداشت درستي از نمايش راديويي نداري، در غير اين صورت آن چيزي كه شما در اين سطور نوشتيد چيزي غير از برداشتي نيست كه شنونده از يك نمايش راديويي خوب دارد. شنونده مي بيند آن چيزي را كه مي شنود،‌ شما هم داستاني را با جزئيات ديدي كه از ميان ديالوگ ها بيرون مي آيد، حال اين به عقيده شما "تصوير سازي ذهني از اطلاعات" نكته مثبت فيلم است اما وقتي پاي نمايش راديويي مي آيد، سناريو چيز ديگري است. به نظرت اين دو تعريف پارادوكس ندارند؟
    فرخ جان تفاوت عمده اي ميان فرم و محتوي است، من نمي گم كه 12 مرد خشمگين فيلمي بدون محتوي است، مي گم فيلمي با تصويرسازي محدود و به لحاظ سينمايي كم ارزش است، حال اگر كليه اين بحث ها در مورد تكستي يا نمايش راديويي يا هر فرم ديگري بود، اين بحث و ارزشمندي مورد متفاوت بود.
    علی جان من بدون دیدن چهره ها و اتفاقات این اتاق ماجرا رو درک نمیکنم. همون طور که در بالا گفتم و شما نوشته ام را نقل قول کردین قطعا دیدن چهره ها، میمیک صورتها، حس گرفتنها و تک تک نماها در دید مثبت من به فیلم تاثیر داشته.
    نمایشنامه رادیوئی هم قطعا فاقد این المانهاست.
    مسلما با نمایش رادیوئی ارتباط اینچنینی برقرار نمیکردم.
    Они говорят: "Зло преобладает, когда хорошие люди не в состоянии действовать."
    Что они должны сказать, "Evil преобладает"

امروز می‌خواهم به مصاف تزویر بروم که بدترین آفت دین است.
    تزویر با لباس دیانت و تقوا به میدان می آید.
    تزویر سکه ای دو روست که بر یک رویش نام خدا و بر روی دیگرش نقش ابلیس است.
    عوام خدایش را میبینند،
    و اهل معرفت ابلیسش ...
    و چه خون دلها خورد علی (ع) از این جماعت سر به سجود آیه خوان و به ظاهر متدین.
    تزویر به شما امان میدهد تا مقاومتتان را بشکند،
    پس از تسلیم، شک نکنید، گردنتان را خواهد شکست.
    یا ایها الذین آمَنو ...آمِنو

سخنان پایانی مختار در جمع مردم کوفه

مرکز شبکه و امنیت پارت شبکه پرداز
    دوربین مداربسته , نظارت تصویری , حفاظت پیرامونی , اعلام و اطفاء حریق , شبکه و زیرساخت
    دیتاسنتر , یو پی اس , برق بدون وقفه , هوشمند سازی ساختمان , دوربین مدار بسته

CaPiTaNo FuTuRo آواتار ها
    وضعیت : CaPiTaNo FuTuRo آنلاین نیست.
    سپاس ها : 1,386
    سپاس شده 1,579 در 349 پست
    یاد شده
    در 1 پست
    تگ شده
    در 885 تاپیک

جعبه مدال ها

خوب بالاخره ما هم این شاهکار رو دیدیم!!واقعا حسرت می خورم که چرا این فیلم رو زودتر ندیده بودم....گفتنی ها رو که تقریبا دوستان گفتند اما چند دقیقه پیش که داشتم توی صفحه آی ام دی بی فیلم لیست بازیگران و عوامل فیلم رو بررسی می کردم متوجه شدم که تمامشون فوت کرده اند که البته با توجه به سال ساخت فیلم چندان تعجب آور هم نیست....آخرین بازمانده فیلم همین چند ماه پیش مرده یا کارگردان افسانه ای فیلم(سیدنی لومت)هم که حدود دو سال پیش...منظورم از این جملات این بود که چطور انسان می تونه موفق به خلق آثاری بشه که 60 سال بعدش هم موجبات خرسندی و رضایت مخاطب رو فراهم می کنه!؟!

به نظر من 12 مرد خشمگین از اون فیلم هایی هست که چندین 60 سال دیگه هم که بگذره باز هم مخاطب رو به تشویق وا خواهد داشت!!
    ویرایش توسط CaPiTaNo FuTuRo : 07-05-2013 در ساعت 23:03

14. 5 کاربر از پست مفید CaPiTaNo FuTuRo سپاس کرده اند .

دایی فرید
    P!NK آواتار ها
    وضعیت : P!NK آنلاین نیست.
    سپاس ها : 3,300
    سپاس شده 1,244 در 461 پست
    یاد شده
    در 5 پست
    تگ شده
    در 365 تاپیک

الان داشتم این فیلم رو میدیدم، قبلا خیلی اسمش رو شنیده بودم و میتونستم حدس بزنم که فیلم جالبی میتونه باشه...
    خیلی خوبه که آدم بعد از دیدن چندین فیلم یکنواخت امروزی، بره سراغ شاهکارهای گذشته ی سینمایی...
    فیلم متفاوت و احساسی که تقریبا کل سکانس های اون توی یک اتاق اتفاق میفته اما کسی در حین دیدن فیلم احساس خستگی نمیکنه.
    طوری بود که روند داستان قابل پیش بینی بود اما نمیخوای حتی 1 دیالوگ رو از دست بدی.
    امتیاز 8 به فیلم میدم.

16. 2 کاربر از پست مفید P!NK سپاس کرده اند .

niloofarii آواتار ها
    وضعیت : niloofarii آنلاین نیست.
    سپاس ها : 139
    سپاس شده 159 در 53 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 29 تاپیک

مطالب همگی عالی و کامل هستن
    این فیلم و فیلم هایی مثل:سینما پارادیزو "پدر خوانده"پاپیون "همشهری کین"ویالون قرمز...از محبو ب ترین فیلمهایی هستن که دیدم و بادیدن چندباره اون ها بازم حس خوب اولیه بهم دست می ده.
    نکته جالب توجهی که تو این فیلم دیدم این بود که پنجره بد قلق و پنکه به ظاهر خرابم به حس و حال و رای گیری کمک میکرد!!!شرایط جوی !
    اول این حس خفقان اور مستقیم به ذهن و حس بیننده منتقل می شد و رفته رفته به انتهای فیلم پنجره باز میشه و هوای تازه به جو اتاق حاکم میشه و پنکه که با کلید نور راهرو مشترک بوده روشن میشه که خود این حرکت تا حدودی در تغییر رای نقش بسزایی داره!حرکات کوچیکی که ممکنه از چشم خیلی ها بی ارزش جلوه کنه.

18. کاربر روبرو از پست مفید niloofarii سپاس کرده است .

گاهی آدمی در 20 سالگی میمیرد ولی در 70 سالگی به خاک سپرده می شود...
    LuCiFer آواتار ها
    وضعیت : LuCiFer آنلاین نیست.
    سپاس ها : 2,687
    سپاس شده 7,565 در 1,699 پست
    یاد شده
    در 9 پست
    تگ شده
    در 338 تاپیک

جعبه مدال ها

پریشب فیلم 12مرد خشمگین رو دیدم,افسوس خوردم که چرا زودتر این فیلم رو ندیدم

تازه فهمیدم که چرا این اثر با اینکه 57سال پیش بصورت سیاه سفید و تک لوکیشنی ساخته شده اما با ریتِ 8.9 جزء Top 250 سایت IMDB حساب میشه با رتبه ی 8!

12مرد خشمگین در وهله ی اول یه فیلم نمادین فوق العاده است,بواسطه ی شخصیت پردازیِ فوق العاده ی شخصیت هاش:

12مرد که:

عده ای ــشون حزب بادن,رای اکثریت هرچی که باشه اوونهاهم همون رای رو میدن

عده ای ــشون اصلا نمیدونن برای چی تو هیت منصفه اوومدن,نمیدونن قرار چی بشه و در موردِ چی تصمیم بگیرن فقط برای تنوع به این گروه پیوستن

عده ای ـــشون با اینکه تَهِ دلشون میدونن حقیقت چیه,ولی جرئت ندارن بیانش کنن ترجیح میدن یک نفر(حتی بیگناه) بمیره تا اینکه اینها بخاطر همرنگ نشدن,رسوا بشن

و در این بین 1نفر وجود داره(هنری فوندا) که با بقیه متفاوتِ,نمیگه من میدونم اوون پسر گناه کارِ یا نه! سوآلم اینکه شما 11 نفر چطور میتونین با قاطعیت تمام بگید اوون پسر گناه کارِ!؟

بیاید با این فرض جلو بریم که اوون پسر گناه کار نیست! اگر درنهایت به تناقص رسیدیم پس فرض اولمون غلطِ و اوون پسرگناه کارِ وگرنه فرض اولمون درستِ...

و این همون برهانِ خلف که پایه و اساس داستان 12 مرد خشمگینِ که فوق العاده بهش پرداخت میشه و عالی روایت میشه... حالا قشنگیِ داستان به کجاست!؟

به پایانِ بازش, با اینکه 12نفر حدود 90ذقیقه باهم بحث کردن سر گناه کار بودن یا نبودنِ پسر ولی در نهایت اصل جریان برای تماشاگر مشخص نشد(و از این لحاظ داستان و نوع روایتش میتونه سرمشقی باشه برای کسایی که میخوان داستانشون رو بصورتِ پایان باز به اتمام برسونن...)

ابتدای متنم اشاره کردم به اینکه این فیلم بواسطه ی شخصیت پردازی شخصیت هاش جز فیلم های نمادین بحساب میاد

در این بین از یک شخصیت خیلی خوشم اوومد "دیویس"(هنری فوندا) شخصیتی که برای پردازشش خیلی از شخصیت فیلسوف فقید "ارسوط" وام گرفته بودن...در عین حال بازیِ هنری فوندا در این کاراکتر با اینکه وجوه خاصی نداشت و تک بُعدی بود به قدری طبیعی و جذاب بود که جز تحسین چیزی نمیشه ازش گفت...

جالبِ شخصیت ها با توجه به شخصیتی که داشتن در انتها همگی به بی گُناهی پسر رای دادن,در طول فیلم شاهد هیچگونه تغییر و تحول شخصیتی در هیچ کدوم از اعضا نبودیم,بعضی ها حتی در انتها نمیدونستن چرا دارن به بی گُناهی رای میدن به این دلیل این رای رو دادن که اکثر اعضا رای ــشون همین بود(حزب باد)

عده ای که میدونستن حقیقت چیه ولی جرئت گُفتنشو نداشتن با جلو رفتن داستان و صحبت های دیویس این جرئت رو پیدا کردن که نظر اصلیشونو بیان کنن و سرش بحث کنن...

از لحاظ داستانی(مخصوصا شخصیت پردازی) این اثر حرف نداره و بارها و بارها میشه دیدش و از زوایایِ گوناگون در بارش بحث کرد

از لحاظ فنی هم که همه چیز اصولی و منطقی بود,با توجه به روند داستان کلوزآپ های بجا از کاراکتر ها,فیلم برداری عالی همه و همه دس به دستِ هم دادن تا این اثر از لحاظ فنی هم عالی باشه...

اثری که بارها و بارها میشه دیدش....
    penn و FFKIA به این پست علاقمند بوده اند.

20. 4 کاربر از پست مفید LuCiFer سپاس کرده اند .

گاهی آدمی در 20 سالگی میمیرد ولی در 70 سالگی به خاک سپرده می شود...
    LuCiFer آواتار ها
    وضعیت : LuCiFer آنلاین نیست.
    سپاس ها : 2,687
    سپاس شده 7,565 در 1,699 پست
    یاد شده
    در 9 پست
    تگ شده
    در 338 تاپیک

جعبه مدال ها

دوستاني كه فيلم رو ديدن
    توجه كردين از بين اين ١٢نفر فقط اِسم٢نفر رو در انتها متوجه ميشيم!!
    داستان جوريِ كه تو مدت ٩٠دقيقه ١بار هم كسي،كسِ ديگه اي رو به اسم صدا نميكنه نه فاميل نه اسم كوچك!!
    جالبِ...

22. کاربر روبرو از پست مفید LuCiFer سپاس کرده است .

صفحه 4 از 4 نخستنخست ... 234

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)