مرجع تخصصی سئو سپهر صنعت سهند Navid Mirzaaghazadeh هت شپ سوت، اولین فرعون زن، بزرگترین کشف قرن برای علم مصرشناسی

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 6 , از مجموع 6

موضوع: هت شپ سوت، اولین فرعون زن، بزرگترین کشف قرن برای علم مصرشناسی

 1. #1
  RASHNO آواتار ها
  وضعیت : RASHNO آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jul 2010
  محل سکونت : کرج
  نوشته ها : 3,070
  سپاس ها : 6,228
  سپاس شده 6,215 در 2,018 پست
  یاد شده
  در 2 پست
  تگ شده
  در 763 تاپیک

  هت شپ سوت، اولین فرعون زن، بزرگترین کشف قرن برای علم مصرشناسی

  فراعنه دوره دوم، مصر را از یک کشور مجزا به یک قدرت بین المللی تبدیل کردند. پسر اهمس، آمن هوتپ یکم، برای تقویت سلطه مصر بر همسایه جنوبی اش، نوبه، تلاش کرد.
  فرعون بعدی، تهوتمس یکم، سپاه مصر را به شرق فرستاد تا بعد از سپری کردن مسیری حدود 1800 کیلومتر به رود فرات برسند. نوه او تهوتمس سوم، بالاخره سلطه غیرقابل منازعه مصر را بر تمام خاور نزدیک و نوبه تثبیت کرد. در دوره حکومت او امپراطوری مصر به اوج رسید.  رسیدن تهوتمس سوم به قدرت آسان نبود، زیرا هنگام مرگ پدرش، پسر بچه ای بیش نبود. مادر خوانده اش به نام هت شپ سوت نایب السلطنه شد، یک فرمانروای موقت که تا زمانی که فرمانروای قانونی به سنی برسد که بتواند بر تخت بنشیند، حکمرانی می کرد. هتشپسوت همسر فرعون بود و بعد از درگذشت همسرش، او تخت را برای خودش می خواست. ابتدا او تهوتمس سوم را از دربار دور کرد، سپس وزیر و سایر کارگزاران مهم را برای ملاقاتی فراخواند.
  بعد از جمع شدن تمام کارگزاران ، هتشپسوت وارد اتاق شد. او با زیر پا گذاشتن تمام رسوم و ائین ها، مثل یک مرد فرعون لباس پوشیده بود: یک دامن مردانه کوتاه به تن داشت که دم شیری از آن آویزان بود و حتی یک ریش مصنوعی طلایی هم گذاشته بود. هنگام بالا رفتن از تخت، او خود را شاه نامید و نخستین فرعون زنی شد که تا به حال به شکل رسمی بر مصر حکومت می کرد. کاتبانی که درست نمی دانستند او را چه خطاب کنند معمولا هتشپسوت را "خانم اعلیحضرت" می خواندند. طی دوره بیست و یک ساله حکومت، او توجهش را بیش از جنگ و نبرد به بازرگانی معطوف کرد. هتشپسوت بخشی از ثروتش را برای شروع یک برنامه ساختمانی مصرف کرد. یکی از زیبا ترین معماری هایی که هتشپسوت هزینه آن را تامین می کرد، معبد سوگواری اش بود که از سنگ آهک سفید بنا شده بود و "دیر البحری" نامیده می شد و بین رود نیل تا غرب تیوه قرار داشت. آرامگاه هتشپسوت نه یک قسمت از این بنا بود و نه به شکل فراعنه قدیمی تر به شکل هرم. بلکه بدن او همانند سایر فراعنه جدید در "دره پادشاهان" valley of the kings" در دره ای بیابانی در غرب معبدش به خاک سپرده شد. در آنجا، کارگران درون تخته سنگهای خارا، تونل هایی را می کندند تا محلی مخفی برای پنهان کردن پیکر فراعنه از دست سارقان آرامگاه به وجود بیاید. فعالیت های هتشپسوت مصر را مقتدرتر و شکوهمندتر کرد. پدر یکی از درباریان قدیمی او به نام ایننی، حکومت او را چنین توصیف کرده است: هتشپسوت موضوعات دو سرزمین (مصر) را براساس اندیشه هایش حل و فصل می کرد. مصر در برابر او یکی از اعقاب عالی خداوند و رسول او بود، به حالت تسلیم کار می کرد... خانم حاکم که برنامه هایش عالی بود, هنگام سخن گفتن هر دو منطقه (مصر علیا و مصر سفلی) را خشنود می کرد.  مصرشناسان مي گويند موميايي 3500 ساله قدرتمندترين حاكم زن در مصر به نام هتشپسوت را شناسايي كرده اند.
  رئيس سازمان ميراث باستاني مصر، اين موضوع را در يك كنفرانس خبري در قاهره اعلام كرد.
  اين به عنوان بزرگترين كشف باستاني در مصر از سال 1922 تاكنون يعني زمان پيدا شدن مقبره توت عنخ آمون معرفي شده است.
  باستان شناسان اميدوارند اين موميايي كه مدت ها قبل كشف شده اما ناشناس مانده بود، به كشف سرنخ هايي در مورد راز مرگ ملكه هتشپسوت و ناپديد شدن متعاقب وي بيانجامد.
  آقاي حواس يك آزمايشگاه دي ان اِي در نزديكي موزه محل نگهداري اين جسد ايجاد كرده است تا تيمي بين المللي از دانشمندان بتوانند اين شناسايي را تصديق كنند.
  اين مطالعه با كمك مالي كانال تلويزيوني ديسكاوري آمريكا كه در ماه ژوئيه برنامه مستندي در اين باره پخش خواهد كرد انجام شد.
  گفته مي شود يكي از شواهد مهم در اين كشف فقدان يك دندان در دهن موميايي است و اين شكاف در دندان ها دقيقا با دندان عتيقه اي كه از دوران فراعنه به جا مانده و نام هتشپسوت بر آن حك شده، تطبيق مي كند.

  برخي باستان شناسان نسبت به امكان استفاده از دي ان اي براي شناسايي اين ملكه باستاني ابراز ترديد كرده اند.
  اسكات وودوارد بيولوژيست ملكولي به خبرگزاري آسوشيتدپرس گفت: “استخراج دي ان اي از يك موميايي فرآيندي بس دشوار است.”
  معبد هتشپسوت از معابد پرطرفدار دره فراعنه است.
  “براي آنكه بتوان مدعي هرگونه ارتباطي (ميان دندان و موميايي) شد، لازم است افراد (موميايي هاي) ديگري كه بتوان از آنها دي ان اي به دست آورد وجود داشته باشند تا بتوان سلسله دي ان اي آنها را مقايسه كرد.”
  دي ان اي ملكولي در كليه ارگانيسم هاست كه حاوي اطلاعات ژنتيكي آن ارگانيسم است و مي توان از آن براي كشف پيوندهاي خانوادگي بهره گرفت.
  معبد هتشپسوت در الاقصر در سال 1997 صحنه قتل عام 58 جهانگرد به دست پيكارجويان اسلامگرا بود. در آن حادثه سه افسر پليس مصري و يك راهنماي تور نيز كشته شدند.
  هتشپسوت يكي از حكام مهم سلسله هجدهم فراعنه مصر در قرن 15 پيش از ميلاد مسيح بود كه قدرت را از چنگ فرزندخوانده پسرش خارج كرد.
  وي به خاطر پوشيدن جامه هاي مردانه و گذاشتن ريشي مصنوعي شهرت داشت و از هر دو حاكم ديگر زن در ميان فراعنه، نفرتيتي و كلئوپاترا، قدرتمندتر بود.
  معبد هتشپسوت يكي از محبوب ترين بناهاي يادبود در گورستان فراعنه در دره پادشاهان در مصر عليا است.
  اما پس از مرگ، نام هتشپسوت از كليه اسناد پاك شد كه تصور مي شود انتقام پسرخوانده اش از او بوده است.
  موميايي مذكور در مقبره شماره “KV60″ كه يكي از اسرارآميزترين مقبره ها در دره فراعنه است پيدا شده بود. در اين مقبره اجساد دو زن كشف شده است.
  اين مقبره ابتدا در سال 1903 توسط هوارد كارتر باستان شناس بريتانيايي كشف شد، اما او مقبره را كه هدف دستبرد قرار گرفته بود بار ديگر مهر و موم كرد.
  مقبره در سال 1906 بازگشايي شد و يكي از اجساد موميايي از آن خارج و به عنوان سيترا، پرستار سلطنتي هتشپسوت شناسايي شد.
  موميايي ديگر كه اكنون گفته مي شود متعلق به هتشپسوت است تا سال 1990 رنگ نور را به خود نديد.
  اين مساله كه بازوي موميايي در حالتي قرار داده شده بود كه ويژه دفن اعضاي خانواده سلطنتي بود و همچنين يك قطعه صورتك چوبي داشت به اين گمانه زني ها دامن زد كه جسد متعلق به هتشپسوت است.


  دوباره خواهيم روييد...
 2. 6 کاربر از پست مفید RASHNO سپاس کرده اند .


 3. # ADS
   

 4. #2
  کــــاش گاهی زنـــدگی هــم كليــد [◄◄ι] [ ιι ] [■] [►] [ι►►] داشت...!
  MiSS SAYTA آواتار ها
  وضعیت : MiSS SAYTA آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jul 2010
  محل سکونت : ı̴̴̡ ̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı
  نوشته ها : 7,207
  سپاس ها : 10,748
  سپاس شده 16,645 در 4,253 پست
  یاد شده
  در 65 پست
  تگ شده
  در 850 تاپیک

  پاسخ : هت شپ سوت، اولین فرعون زن، بزرگترین کشف قرن برای علم مصرشناسی

  مطلب خيلي جالبي بود
  شايد از معدود اتفاقاتي باشه كه تو مصر رخ داده ، حكمراني يك زن
  اونم با اين وسعت . اما چقدر تلخه كه اسمش رو پاك كردند ، كه البته همونطور كه گفتين احتمالا جنبه انتقام داشته .
  اما اين كه خودش رو در هيبت مردانه نشون مي داده و ظاهرش رو تغيير مي داده ،‌جالب نيست .
  ممنون مهناز خانم ، واسم خيلي جالب بود

  سینماسنتر را در فضای مجازی دنبال کنید


 5. کاربر روبرو از پست مفید MiSS SAYTA سپاس کرده است .


 6. #3
  SHAHIN آواتار ها
  وضعیت : SHAHIN آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Nov 2010
  محل سکونت : تهران
  نوشته ها : 402
  سپاس ها : 556
  سپاس شده 1,014 در 296 پست
  یاد شده
  در 0 پست
  تگ شده
  در 262 تاپیک

  پاسخ : هت شپ سوت، اولین فرعون زن، بزرگترین کشف قرن برای علم مصرشناسی


  احتمالاً این خانم هم مثل نیما زند کریمی بوده که اسمش رو پاک کردند.

 7. کاربر روبرو از پست مفید SHAHIN سپاس کرده است .


 8. #4
  RASHNO آواتار ها
  وضعیت : RASHNO آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jul 2010
  محل سکونت : کرج
  نوشته ها : 3,070
  سپاس ها : 6,228
  سپاس شده 6,215 در 2,018 پست
  یاد شده
  در 2 پست
  تگ شده
  در 763 تاپیک

  پاسخ : هت شپ سوت، اولین فرعون زن، بزرگترین کشف قرن برای علم مصرشناسی

  نقل قول نوشته اصلی توسط SHAHIN نمایش پست ها

  احتمالاً این خانم هم مثل نیما زند کریمی بوده که اسمش رو پاک کردند.
  داستان زندگی و سلطنت این خانم خیلی زیباست شاهین جان. من داستانشو تو رمان بانوی نیل نوشته خانم پولین گج خوندم. ایشون بلافاصله بعد از کشف مقبره هتشپسوت و بازگشایی دره پادشاهان این رمانو که تا حد زیادی بر واقعیت منطبقه نوشتن.
  داستان این خانوم اینه که بعد از مرگ پدرش توتمس اول، مجبور میشه با برادر کوچکتر از خودش ازدواج کنه و مثلا برادرش که توتمس دوم بوده فرعون مصر میشه. اما حکومت رو هت شپ سوت به دست میگیره و ضمنا با معمار خودش سنموت رابطه عاشقانه ای برقرار میکنه که برای همه ناراحت کننده بوده. بعد از مرگ برادرش رسما تاجگذاری میکنه و برای خودش ریش میذاره و میشه فرعون مصر و به پسر برادرش توتمس سوم اهمیتی نمیده... البته برادرش از همسر دیگه ای صاحب پسر شده بوده و هت شپسوت از برادرش فقط صاحب دختر میشه. اتفاقا در دوران ایشون خیلی کارهای زیربنایی و مهمی انجام میشه و مصر به رشد و شکوفایی میرسه چون کار اصلی که ایشون میکنه اینه که جنگ رو متوقف میکنه و با همسایگانش صلح میکنه...البته زن جنگاور و شجاعی بوده و در تمام جنگهایی که از قبل ادامه داشته شرکت میکرده و باعث پیروزی بوده. چون زن زیبایی بوده و حضورش در جبهه جنگ به سربازان انرژی میداده.
  بعد از مدتی پسر برادرش که عاشق او بوده ازش درخواست ازدواج میکنه اما اون که عاشق سنموت بوده این کارو انجام نمیده و بر سر قدرت باقی میمونه و به کارهاش ادامه میده. این کارش کینه رو در دل توتمس سوم میکاره. چون هم هتشپسوت رو از دست میده هم فرعونی مصر رو. یکی از کارهای این زن بزرگ انجام میده ساختن دره پادشاهان هست که از اهرام دور بوده و در دل کوه مقبره ای برای خودش میسازه که بسیار زیباست و بازدید کننده های زیادی داره و این کار البته کار معمار او سنموت بوده. البته بعد از مدتی توتمس سوم به کمک درباریان توطئه میکنه و اول سنموت و سپس هتسپسوت رو به قتل میرسونه و به این داستان خاتمه میده. و چون کینه عمیقی از عمه خود داشته دستور میده تمام اثارشو از بین ببرن. البته فقط اجازه میده که اونو تو مقبره اش تو دره پادشاهان به خاک بسپرن.
  و این افتخاراتی هم که توتمس به نام خود ثبت کرده افتخاراتیه که هتشپسوت کسب کرده بوده و او بعدا اونا رو به نام خودش میزنه. با یه تیر دو نشون. هم اونا رو به نام خودش میکنه هم اثار عمه اشو پاک میکنه.


  دوباره خواهيم روييد...
 9. 2 کاربر از پست مفید RASHNO سپاس کرده اند .


 10. #5
  SHAHIN آواتار ها
  وضعیت : SHAHIN آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Nov 2010
  محل سکونت : تهران
  نوشته ها : 402
  سپاس ها : 556
  سپاس شده 1,014 در 296 پست
  یاد شده
  در 0 پست
  تگ شده
  در 262 تاپیک

  پاسخ : هت شپ سوت، اولین فرعون زن، بزرگترین کشف قرن برای علم مصرشناسی

  از مطالب جالبی که تهیه کردی خیلی ممنونم رشنو جان

  بی شک زن بزرگی بوده که این کارها رو انجام داده ولی اگر دقت کنی بازم می بینی به همین نیما که گفتم شباهت داره مثلا نیما زلزله رو پیش بینی کرد پسر اتی تو تاریخ نوشت بنام خودشون

  در مورد این سنموت که گفتی معمارش بوده من یه چیزایی شنیده بودم که معماری های خیلی عجیبی میکرده اگر اشتباه نکنم همین معمار بود که یه ساختمون میسازه که اگر یکی از آجرهاشو برمیداشتی کل ساختمون میریخته و این جزو اسرار بوده و بعداً کشف شده خیلی جالب بود مرسی.

 11. #6
  RASHNO آواتار ها
  وضعیت : RASHNO آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jul 2010
  محل سکونت : کرج
  نوشته ها : 3,070
  سپاس ها : 6,228
  سپاس شده 6,215 در 2,018 پست
  یاد شده
  در 2 پست
  تگ شده
  در 763 تاپیک

  پاسخ : هت شپ سوت، اولین فرعون زن، بزرگترین کشف قرن برای علم مصرشناسی

  نقل قول نوشته اصلی توسط SHAHIN نمایش پست ها
  از مطالب جالبی که تهیه کردی خیلی ممنونم رشنو جان

  بی شک زن بزرگی بوده که این کارها رو انجام داده ولی اگر دقت کنی بازم می بینی به همین نیما که گفتم شباهت داره مثلا نیما زلزله رو پیش بینی کرد پسر اتی تو تاریخ نوشت بنام خودشون

  در مورد این سنموت که گفتی معمارش بوده من یه چیزایی شنیده بودم که معماری های خیلی عجیبی میکرده اگر اشتباه نکنم همین معمار بود که یه ساختمون میسازه که اگر یکی از آجرهاشو برمیداشتی کل ساختمون میریخته و این جزو اسرار بوده و بعداً کشف شده خیلی جالب بود مرسی.
  نه دوست عزیز
  اون سنمار معمای رومی بوده که قصر خورنق رو برای نعمان پسر قیس ساخت. و نعمان چون متوجه شد که ساختمانی که ساخته چنین سری داره دستور داد اونو از بالای همون قصر به پایین پرتاب کنند تا این راز برای همیشه مدفون بشه.
  اما این معمار و معشوق هت شپ سوت اسمش سنموت بود شاهین جان.


  دوباره خواهيم روييد...
اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این تاپیک را مشاهده نموده اند: 0

There are no members to list at the moment.

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •