مرجع تخصصی سئو سپهر صنعت سهند Navid Mirzaaghazadeh چگونه تعصبات زرتشتی باعث حذف هزار سال از تاريخ ايران شد !!!

صفحه 1 از 5 123 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 43

موضوع: چگونه تعصبات زرتشتی باعث حذف هزار سال از تاريخ ايران شد !!!

 1. #1
  آنقدر قدرتمند باشيد كه هيچ كس نتواند آرامش ذهني تان را به هم بريزد. از كتاب "كليد" اثر "جو ويتال
  FFKIA آواتار ها
  وضعیت : FFKIA آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jul 2010
  محل سکونت : تهران
  سن: 44
  نوشته ها : 7,666
  سپاس ها : 11,423
  سپاس شده 25,940 در 4,667 پست
  یاد شده
  در 59 پست
  تگ شده
  در 751 تاپیک

  چگونه تعصبات زرتشتی باعث حذف هزار سال از تاريخ ايران شد !!!

  این تحلیل تحت کپی رایت سایت سینماسنتر منتشر شده است لذا هر گونه کپی از این نوشته بدون مجوز نویسنده و سایت سینماسنتر CinemaCenter.ir نقض آشکار قوانین کپی رایت محسوب میگردد.

  با سلام خدمت همه كاربران گرامي سايت .

  دوستان و علاقمندان تاریخ مسلما در جریان سیستم تاریخ نگاری ایرانی پس از حمله اعراب به ایران هستند. در تمام تاریخ نگاری های پس از هجوم اعراب, طبقه بندی تاریخی به این ترتیب است که پس از به پایان رسیدن دوره اساطیری کیانی و با ظهور اسکندر ذوالقرنین در تاریخ ایران, بلافاصله تاریخ نگاری وارد دوره ساسانی شده و تا زمان حمله اعراب ادامه میابد .
  هدف از ارائه این مقاله بررسی دلایل گم شدن یک دوره تاریخی هزار ساله از تاریخ 720 ق م تا 226 م در تواریخ اسلامی و ایرانیست .
  با توجه به مطرح شدن مطالب تاريخي بسياري در هفته های گذشته به نظرم رسيد كه در كليت نگاهي كه ميتوانيم به تاريخ ايران و خصوصا تاريخ قبل از اسلام بيندازيم ، ميبايست كه چهارچوبهاي تاريخي آن دوران را حتما در نوع قضاوتمان نسبت به تاريخ لحاظ كنيم .
  نوشته زير مربوط به يك تحقيق است كه بنده در دوره دانشجويي انجام دادم و نگاهي كلي دارد به تاريخ قبل از اسلام و ديدگاههاي مختلف در اين زمينه و البته با محوریت حذف 946 سال از تاریخ ایران ...
  البته با توجه به نکاتی که میباست بر اساس کشفیات جدید به روز رسانی میشد برخی از سرفصلها تغییر کرد.
  این نوشته تاکنون در هیچ جا و از جمله سایت خودم ارائه نشده و از این حیث میتواند اولین مقاله رسمی گروه تاریخ سایت باشد.  مفهوم حذف در تاریخ

  در مباحث تاریخی جای ابهاماتی بسیاردر گفته های مورخین یونانی و رومی وجود دارد. اول این که به علت تداوم تهاجم به ایران چه قبل از اسلام و چه بعد از اسلام که جمع آن به بیش از 7 مورد مي رسد، امنیت و روال عادي در مورد مستند سازي تاريخي (تاريخ نگاري) كاملا مخدوش شده است. بر همين منوال ميتوان در نظر گرفت كه نظارت تاریخی کاملی را بر عرصه سیاست و تاریخ ایران در اين دورانها حکم فرما نبوده است. از همين بابت است كه اکثر متون تاریخی از مورخان خاص ایرانی از میان رفته و معدود آثاری که بر جای مانده نیز گویای نقاط تاریک تاریخی نیست. در این میان مواردی که درباره تاریخ کامل قبل از اسلام وجود دارد, ابهامات سطح گسترده ای را به خود اختصاص داده اند .برای نمونه می توان از جنگهای ایران و یونان نام برد و بل اخص نبرد بزرگ، یعنی قشون کشی عظیم 407 ق م خشایار شاه به یونان، که در میان تمام نوشته های برجای مانده از یونانیان, حتی یک نقطه صحیح و ثابت نمی توان یافت, زیرا مورخان یونانی نيز در بيشتر مواقع باهم، هم عقیده نیستند. به عنوان مثال می توان از تعداد لشگریان ایرانی حاضر در یونان یا تعداد کشته شدگان نام برده , در مورد تعداد نفرات و آثار کشته شدگان حتی اگر میانگینی از آثار مورخان یونانی مثل دیودورسیسیلی یا پلوتارخ همچنین هرودوت را در نظر بگیریم کاملا متوجه خواهیم شد که اصولا سطح آماری شرکت کنندگان در جنگ و سطح آمار مردمان زنده آن روزگار باهم مغايرت دارد و نمي توان آنرا معيار براي هيچ گونه سنجشي در حد كلان قرار داد. قضاوترا بر عهده خود خوانندگان می گذاریم تا خود دریابید که کدام تاریخ را باید قبول کرد ولی آنچه هدف این مقاله است در حقیقت نشان دادن تکرار تاریخ در مواقع مختلف است و اشاره مستقيم آن به نوع برخورد حكومتها در يك زمان خاص با حكومتهاي پيش از خود است . در این مورد خاص قصد، اشاره کردن به جریان حذف عقاید مخالف با نظام جاری حکومتهایی است که در هر زمان كنترل امور را در دست داشته اند . ابتدابه تعریف رئوس این جریان می پردازیم سپس با ذکر شواهد زنده و معتبر به ادامه بحث خواهیم پرداخت .

  1- حذف نظامی

  حذف نظامی در جهان باستانی ایران, همواره باعث تحریف تاریخ و از بین رفتن تمدن و فرهنگ نظام شکست خورده شده است. با هر چه مدرن تر شدن نظامهای حکومتی این تعریف و حذف کمرنگتر و کمرنگتر شده و تا جایی پیش رفته که اکنون شکست قاطع یک ملت یا نظام باعث حذف فرهنگی و تحریف تاریخ نمی شود. البته باز هم دراین مورد در اندک مواردی شاهد حذف فرهنگی و از بین رفتن تاریخ یک کشور بوده ایم . از بزرگترین نمونه هاي اين نوع برخورد میتوان از شکست فرهنگی و نظامی پارسی در برار هجوم اسکندر مقدونی همچنین تهاجم مسلمانان به ايران و در یکی از استثانی ترین موارد فتح قسطنطنیه به دست سلطان محمد فاتح نام برد در هر سه مثال ذکر شده شاهد حذف نظامی از یک سو و حذف و تحریف تاریخ از سوی دیگر بوده ایم که از جمله تاسف برانگیزترین آنها می توان به فتوحات اسکندر مقدونی اشاره کرد که در حقیقت فرهنگ پارسی را دچار یک دوگانگی عمیق کرد که بعد از آن هرگز به تعالی لازم چون دوران طلایی هخامنشیان نرسید. هرچند این اتفاق یک حذف نظامی کامل بود اما میزان آسیبی که به فرهنگ ایرانی وارد گردید به شدت حذف نظامی اتفاق افتاده نبود, زیرا نه فرهنگ و مذهب یونانی بر روی مغلوبین اثری شگرف گذاشت نه تمدن مغلوبین غالبین را از خود متاثر کرد اما باید دید این دو گانگی در کجا میان فرهنگ و تمدن باستانی ایران رخ داد لازمه توضیحات کامل شرحی است که در بخش حذف مذهبی به نظر خوانندگان خواهد رسید.

  2- حذف مذهبی

  مذهب پدیده ای نیست که بتوان آن را به جبر به کسی تحمیل کرد و درست عکس جبر در پذیرش مذهب صادق است. تمامی مذاهبی که در سطح جهان دارای طرفداران و حامیانی هستند نه از سر جبر که از روی نرمش و عطوفت به دل پذیرندگان راه یافته اند، اما در مواردی خاص پيش آمد كه نظامی که دارای مذهبی خاص بود اقدام به سرکوب مخالف خود کرده ، حال ممکن بود آن سیاق و مذهب نابود شود یا در اثر گذر زمان حکومت راضی به سازش گردد اما آن چه که بسیار مهم می نمود همان موضوع تحریف تاریخ بود که نهایتا به دست حاکمان و کاتبان و مورخان آنان شکل ميگرفت، این رویه حذف مذهبی در تاریخ ایران دارای سابقه ای به قدمت 4000 سال است و تقریباً از دومین سلسله اساطیری ایران آغاز می گردد حال نگاهی به مذاهب 6 سلسله اولیه ایرانی می اندازیم ابتدا از حکومتهایی که بنا به نظر مورخین باید آنان را اساطیری نامید شروع می کنیم
  1- پیشدادیان – اینان بر طبق شاهنامه و همچنین اوستا خداپرست بوده اند اما این که دارای دین مشخص بوده باشند هیچ اشاره تاریخی مستندی نشده است.
  2- کیانیان آنچه مسلم است اینان نیز تا زمان گشتاسب دارای دین خاصی که بشود به بررسی آن پرداخت نبودند اما در زمان گشتاسب و وزیر لایق او جاماسب بود که زرتشت دین نوین خود را ارائه کرده و با ارائه کتاب خود (اوستا) کیانیان را متاثر نمود به طرزی که در ادامه راه کیانیان را زرتشتی می بینیم.
  3- مادها و هخامنشیان – این دو سلسله را از آن حیث با هم بررسی می کنیم که دارای مذهب خاصي نيستند، هخامنشيان پايبندي خاصي به هيچ ديني ندارند، مادها نيز با اين كه گرايش بيشتري به آئين زرتشتي دارند اما آنرا دين رسمي خود عنوان نكرده اند . گرايشهاي ميترائيسم و چندگانه پرستي در بين هخامنشيان رواج داشته و از اين حيث نميتوان هخامنشيان را طرفدار مذهب خاصي دانست.
  4- مقدونی ها و سلوکیان (خارجیها) اینان همچون اجدادشان به خدایان مختلف عقیده داشتند که به آن جهت که بحث ما در بعد تعریف مذاهب نیست از تشریح آن می گذریم.
  5- اشکانیان- در حقیقت گرایش آریائیان به دین زرتشت از اشکانیان آغاز شد و اولین نمونه های زرتشتی های آریائی که در میان اشکانیان می توان یافت. در این دوره همت زیادی جهت جمع آوری اوستا و ساخت آتشگاه صرف شد که به ترویج مذهب زرتشت کمک شایانی کرد و این دوره از این دیدگاه بسیار مهم تلقی می شود و به راحتي ميتوان آنرا با توجه به عمر طولاني 480 ساله ، بنياد بسيار محكمي بر دين زرتشتي شمرد .
  6- ساسانیان – به طور قطع می توان گفت که ساسانیان زرتشتی بودند و در هیچ دوره ای به اندازه دوره ساسانی دین زرتشت تبلیغ و تکثیر نشد و در هیچ دوره ای تحریف تاریخی به عنوان حمایت از دین جاری چون دوره ساسانی انجام نگرفت که در مواردی به حذف تاریخ ایران منجر شد.

  3- حذف سیاسی

  این نوع حذف را فقط از بعد سیاسی اش می توان بررسی کرد جالب است که بدانید فقط در یک مورد حذف سیاسی با تحریف تاریخی درهم پیچیده است و آن مسئله ای غم انگیز برای تاریخ ایران می باشد که به حذف 500 سال از تاریخ پر افت و خیز کشورعزیزمان انجامیده است. حذف سیاسی صرفاً حذف یک عقیده نیست هرچند که حذف عقاید هم بخش مهمی از آن است و این بسته به جریان سیاسی حاکم می باشد حال ممکن است جریان حاکم قبلی از جهاتی هم عقیده جریان حاضر باشد در این موارد به غیر از مواضع هم ردیف، حذف سیاسی دامنگیر دیگر مواضع ناهمگون شده است مثال بارز آن باز هم حذف اشکانیان و حفظ دین زرتشتی از طرف ساسانیان است هر چند که پارتیان حذف می شوند اما عقیده و مذهب زرتشتی همچنان حفظ می گردد.
  در زمان حال جای پای مدرنیسم در سیاست و حذف سیاسی کاملاً به چشم می آید. فرض یک جامعه دموکراسی است، یک گروه حاکم و گروه دیگر در تکاپوی حکومت است هیچ کدام حذف و تحریف نمی شوند. رهبران هر گروه كه متعلق به خود گروه است با تغییر حکومت که در دموکراسی و جمهوریت به صورت تعویض ریاست جمهوری یا نخست وزیر است به راس كنترل يك نظام سياسي وارد ميشوند. حذف سیاسی در نظام دموكراسي محض اتفاق نمي افتد بلکه حذف جای خود را به تحکیم گروهی و تکاپوی گروه دیگر داده است همه چیز سرجای خود است عقاید و تاریخ مورد تحریف واقع نخواهد شد، اما در جوامع آن روزگار این چنین دموکراسی را تنها در خود یونان و شهر آتن می شد جستجو کرد و لاغیر. حتی روم با آن تمدن رو به پیشرفت چنین موردی را تجربه نکرد و یا اگر کرد به صورت ناقص تجربه کرد . در ایران اوضاع به نحوی دیگر بود تعویض حكومت به مفهوم منفور شدن حكومت قبلي و ترد آن از نظام سياسي و مذهبي ايران بود، حال مذهب را ميشد در مواردي خاص مستتثنی کرد اما حذف سیاسی صد درصد انجام می گرفت نمونه بارز باز هم جریان تفویض حکومتی اشکانی به ساسانی است.

  هزار سال از تاريخ ايران چگونه حذف شد!!

  با تشریح موارد فوق اکنون باید به نکاتی پرداخت که علت اصلی ابهامات تاریخی ایران محسوب می شوند این ابهامات که هنوز هم برای ایرانیان روشن نشده اند را می توان به سه بخش اساسی تقسیم کرد بخش اول انحطاط کیانیان و حکومت هخامنشیان است، بخش دوم به حذف هخامنشيان تا تحكيم قدرت اشكانيان ميپردازد و بخش سوم انحلال دولت اشكاني و استقرار حكومت ساساني را مورد بررسي قرار ميدهد.
  ابتدا به تواریخ نگاهی بیاندازیم تا بدانیم شرح سلسله های ایرانی در نظر مورخان مختلف چگونه است. کاملترین تاریخ ایران را یونانیان نگاشته اند این تاریخ با صرف نظر از ابهامات جنگ های ایرانیان با یونان و روم در دیگر مواقع می تواند نقطه اتکای تاریخی ما هم باشد. هرچند که یونانیان هم در مواردی به ذکر تاریخ ایران پرداخته اند که یونان به هر شكل در تقابل با ایران بوده و در دیگر مواقع می شود گفت که مورخین یونانی چیز زیادی درباره تاریخ ایران ندارند، تواریخ اسلامی در مرتبه دوم قرار می گیرند بررسی تواریخ اسلامی از یک جهت مهم است و آن نگارش تاریخ اساطیری ایران است که یونانیان به آن اشاره ای ندارند این تاریخها که در صدر آن تاریخ بیهقی و تاریخ طبری جای دارند از ابتدای پیشدادی آغاز و پس از کیانیان با جا گذاشتن یک هزاره از تاریخ ایران به ساسانی ها می رسند. البته اطلاعات ساسانیان هم تنها از خداینامه و شاهنامه فردوسی اقتباس می شود. اوستا که تنها به دوره های اساطیری می پردازد در حقیقت روشن کننده همان دوران نیز نیست چون در حمایت محض از کیانیان نگاشته شده این کتاب حتی از بردن نام مخالفان زرتشت همچون رستم و خاندان او که از بزرگترین خانواده های ایرانی بوده اند اجتناب کرده که این خود از اعتبار آن کتاب تا حدی کاسته است. دیگر منابع شامل کتیبه ها و الواحی است که از کاوشهای باستانی بدست آمده و تنها مدرک مستدل در حال حاضر نیز همین منابع است.

  حذف تاريخ با كيانيان شروع ميشود ...

  ماجراي انحطاط كيانيان و ورود به دوره آريائي نمايش كامل يك جدال مذهبي در سطوح بالاست . كيانيان با گرويدن به آئين زرتشتي گروههاي مخالف زيادي در كشور پيدا كردند، خاندان هاي بزرگي مانند خاندان گودرز و سام نريمان كاملا در برابر اين دين جديد قرار گرفتند و حاضر نشدند آنرا بپذيرند . لازم به ذكر است كه بدنه اصلي گروه جنگي كيانيان از اين دو خاندان تشكيل ميشد. اتفاق بدتري كه در اين دوره افتاد اين بود كه با توجه به تمرد خاندان سام نريمان از پذيرش دين زرتشت، كيانيان خود به خود دچار يك نزاع داخلي ديگر هم شدند. اسفنديار فرزند گشتاسب كه در آرزوي پادشاهي به سر ميبرد به عنوان بزرگترين ترويج دهنده دين زرتشتي به رويارويي با رستم رفت .
  نبرد رستم و اسفديار كه در شاهنامه پرداختي كاملا پهلوانانه دارد در حقيقت يك جدال مذهبي كامل است ، جدالي كه با مرگ اسفنديار پايان ميابد و همين باعث ميشود كه خاندان رستم در اوستا داراي آن ارجي نباشد كه در شاهنامه هست . اين اما پايان كار نيست .
  بهمن پسر اسفنديار كه توسط رستم بزرگ ميشود، همواره كينه خاندان رستم را در دل دارد . زماني كه بهمن به پادشاهي ميرسد، تصميم ميگيرد كه كار خاندان رستم را يكسره كند .
  با مرگ رستم، كل زابلستان مورد تهاجم سپاه كياني قرار ميگيرد و البته اين نبرديست كه به سرعت هر چه تمامتر كيانيان را رد سراشيبي سقوط مي اندازد. تمام خاندان رستم قتل عام ميشوند و فرامرز مرده بر دار ميشود .
  حزن و اندوه فردوسي از بيان مرگ فرامرز را حدي نيست . فرامرز از معدود پهلواناني است كه در شاهنامه با عنوان "يل" ناميده ميشود، در تنهايي، در برابر سپاه انبوه بهمن كشته ميشود و بهمن مرده او را نيز بر دار مي آويزد. اين پيروزي تقريبا آخرين قدرت نمايي كيانيان است . با مرگ بهمن و پادشاهي داراي اول، شاهد حضور آريايي ها در ايران هستيم . كيانيان دربرابر اين قوم تازه نفس حرف زيادي براي گفتن ندارند . ديگر نه خبري از رستم است و نه فرامرز و نه گودرز و نه گيو ..
  در سنه 754 قبل از میلاد و با مرگ داراب اول، هفتمین پادشاه کیانی انقراض کیانیان در سراشیبی می افتد که تا نابودی کامل آنان ادامه می یابد بنا به روایات اوستا و شاهنامه کیانیان از مرحله پادشاه هفت کشور بودن تنها به استخر و سیستان و کابلستان اکتفا کرده بودند و پس از همای و آخرالامر، دارای دوم انقراض با رسیدن رقبای جدید همچون آریاییان وارد مرحله نوینی می شود کنار آمدن با پارسيان آسان نیست در این جا اختلافات شامل تمام موارد سه گانه حذف می گردد حذف نظامی از حیث نیروی باقی مانده کیانی، حذف مذهبی از حیث مقابله زرتشتی با ميترائيسم و حذف سیاسی از حیث وجود دو پادشاه چون کوروش و دارای دوم و نابودي يك رهبر سياسي به دست رهبري ديگر.
  با ضعف آشکار کیانیان عاقبت دارای دوم از سپاه پارس شکست خورده و متواری و مقتول می شود حذف نظامی صورت گرفته با گرفتن استخر و کابلستان و سیستان توسط توسط کوروش به حذف سیاسی کیانیان از چهارچوب ايران مي انجامد. اما مهمترین بحث این جای کار حذف مذهبی است مذهبی که مردم شدیداً به آن معتقدند این کار آسان نیست و در عین حال باید به نحوی انجام شود. از جهت عطوفت و نرمی پارس ها نتیجه می گیرند و همه مطیع می شوند و در تبلیغ دین خود آزاد.
  اما اين نرمش هخامنشيان باعث نشد تا دل مورخان زرتشتي با آنها نرم گردد . اسامي پادشاهان پارسي در هيچ جاي اوستا وجود ندارد. با توجه به اين كه در اين دوران اوستا هنوز در حال نگارش و اضافه شدن است ، ميتوان اين مسئله را مستقيما به تعصب موبدان زرتشتي و علاقه شديد آنها به پادشاهان كياني ارتباط داد .
  مورخين يوناني و پارسي هم به اطلاعات قسمت هاي شرقي ايران نمي پردازند و دليل آن مشخص است . يونانيها در قسمتهاي شرقي تر ايران هيچ منافع و ارتباطي با ايران ندارند و همين اسبابيست بر عدم نقل از اين دوره تاريخي. مورخان پارسي هم دليلي براي نوشتن از اين دوره ندارند، علت اين رفتار همان حذف نظامي و سياسيست . دليلي براي تاريخ نگاري از حكومت مغلوب شده وجود ندارد و با همين منوال در كل دوره 250 ساله هخامنشي، مستندي از دوره قبل يعني ساكنان اوليه خاك ايران وجود ندارد .

  ادامه دارد ...

  تمام حقوق این نوشته مربوط به سایت CinemaCenter.ir و نویسنده نوشته میباشد . هر گونه کپی برداری فقط با اجازه نویسنده مقاله امکان پذیر است .
  ویرایش توسط M.Night : 08-27-2010 در ساعت 21:34
  Они говорят: "Зло преобладает, когда хорошие люди не в состоянии действовать."
  Что они должны сказать, "Evil преобладает"

  سینماسنتر را در فضای مجازی دنبال کنید

  امروز می‌خواهم به مصاف تزویر بروم که بدترین آفت دین است.
  تزویر با لباس دیانت و تقوا به میدان می آید.
  تزویر سکه ای دو روست که بر یک رویش نام خدا و بر روی دیگرش نقش ابلیس است.
  عوام خدایش را میبینند،
  و اهل معرفت ابلیسش ...
  و چه خون دلها خورد علی (ع) از این جماعت سر به سجود آیه خوان و به ظاهر متدین.
  تزویر به شما امان میدهد تا مقاومتتان را بشکند،
  پس از تسلیم، شک نکنید، گردنتان را خواهد شکست.
  یا ایها الذین آمَنو ...آمِنو

  سخنان پایانی مختار در جمع مردم کوفه


  مرکز شبکه و امنیت پارت شبکه پرداز
  دوربین مداربسته , نظارت تصویری , حفاظت پیرامونی , اعلام و اطفاء حریق , شبکه و زیرساخت
  دیتاسنتر , یو پی اس , برق بدون وقفه , هوشمند سازی ساختمان , دوربین مدار بسته
 2. # ADS
   

 3. #2
  آنقدر قدرتمند باشيد كه هيچ كس نتواند آرامش ذهني تان را به هم بريزد. از كتاب "كليد" اثر "جو ويتال
  FFKIA آواتار ها
  وضعیت : FFKIA آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jul 2010
  محل سکونت : تهران
  سن: 44
  نوشته ها : 7,666
  سپاس ها : 11,423
  سپاس شده 25,940 در 4,667 پست
  یاد شده
  در 59 پست
  تگ شده
  در 751 تاپیک

  پاسخ : چگونه تعصبات زرتشتی باعث حذف هزار سال از تاريخ ايران شد !!! (بخش اول)

  این تحلیل تحت کپی رایت سایت سینماسنتر منتشر شده است لذا هر گونه کپی از این نوشته بدون مجوز نویسنده و سایت سینماسنتر CinemaCenter.ir نقض آشکار قوانین کپی رایت محسوب میگردد.

  با سلام خدمت همه کابران و علاقمندان به تاریخ این مرز و بوم.
  ضمن عرض پوزش از تاخیر چند ماهه ای که در ارائه بخش دوم این تحلیل اتفاق افتاد نظر شما را به ادامه این تحلیل تاریخی جلب میکنم.
  با تشکر ...فرخ


  مرحله دوم حذف تاريخ ، "هخامنشيان مضمحل ميشوند"

  هخامنشيان به دست اسكندر مقدوني مضمحل ميشوند و اينها كساني هستند كه خدايان چند گانه را پرستش ميكنند . اسكندر با حضور در ايران و آشنايي با اين فرهنگ دچار يك نوع تاثير گيري شديد از فرهنگ پارسي شد . براي ديگر سرداران او اين مسئله چندان خوشايند نبود. افرادي چون پارمنيون و .. او را بايت اين گرايشش به فرهنگ پارسي مورد استهزا قرار ميدادند . اسكندر چونان پارسيان لباس ميپوشيد و با يك دختر پارسي ازدواج كرد و همين باعث شده بود كه بغض اطرافيانش نسبت به او زياد شود .
  با مرگ اسكندر در سال 323 ق م ، جانشينانش به سرعت به فكر اسكندر زدايي از مقدونيان افتادند، سلوكوس به عنوان كسي كه متصرفات آسيايي اسكندر را در اختيار گرفت كاملا در اين راه همت گماشت. با اين كه سلسله سلوكيان از 320 قبل از ميلاد تا حدود 126 قبل از ميلاد ادامه داشته اما از حدود 248 قبل از ميلاد سلسله اشكانيان در ايران تاسيس مي گردد .

  نكته اي كه در اين بين بسيار جالب توجه است اين است كه مسئله حذف مذهبي همچنان در حال انجام شدن است. در كل دوره اسكندر چيزي درباره مذهب شنيده نميشود. اسكندر با اين كه به فرهنگ ايراني علاقمند است اما كاملا به خدايان يوناني معتقد است، دليل اين مسئله روشن است . سپاهيان مقدوني بيش از هر چيز به خدايانشان اهميت ميدهند و هر رفتاري را از اسكندر قبول كنند استحاله مذهبي او را نخواهند پذيرفت . هر چند كه هخامنشيان دين زرتشتي نداردن اما بخش وسيعي از ايران در اين زمان به آئين زرتشتي گرائيده و به نوعي دين عمومي ايرانيان محسوب ميشود.

  با گرفتار شدن جانشينان اسكندر در گرداب پارتيان، ماجراي مذهبي هم روال جديدي را ميپيمايد. قوم پارتي در ميان 3 قوم اصلي آريايي داراي كمترين ارتباط با هخامنشيان بود. قوم ماد از اين حيث در درجه اول قرار ميگرفت و بيشترين ارتباط را با پارسيان داشت. پارتيان به اين دليل كه كمتر به شهر نشيني روي آورده بود هنوز خاص ترين قوم آريايي محسوب ميشد و دين زرتشتي نيز اين قوم را خاص تر كرده بود. بزرگان پارتي سالها بود كه به دنبال فرصتي براي خارج شدن از سايه قوم برتر پارس بودند و اين فرصت با شكست هخامنشيان در اختيار آنان قرار گرفت. تا پيش از اين اطلاعات از قوم پارتي بسيار محدود است و فقط در اين حد ميتوان گفت كه به اعتقاد قريب به تاريخ نگاران معتقد هستند كه پارتيان بعد از سكاها بزرگترين قوم سوار و قهار ترين سواركاران و تيراندازان روي اسب هستند.

  در يك دوره نزاع 80 ساله با سلوكيان سرانجام جانشينان اسكندر از اين منطقه خارج ميشوند و دولت پارتي كنترل ايران را به دست ميگيرد .

  مرحله سوم حذف تاريخ "اشكانيان، شروع رسمي تاريخ نگاري ديني"

  شكل گيري دولت پارتي همان طور كه گفته شد باعث شد تا خون تازه اي در رگهاي آئين زرتشتي جاری شود. قوم پارتي در حدود مركز تا شمال خراسان گسترده بود و با توجه به اين كه محل تولد زرتشت هم در حدود قلمرو پارتيان بود، اين قوم بيشترين گرايش را به دين زرتشتي پيدا كرد و با شروع سلسله اشكانيان آتشكده ها در سرتاسر ايران برپا شد. هر چند که اطلاعات کافی در این مورد وجود ندارد اما با توجه به بررسی هایی که در این باره به عمل آمده و تاریخ ساخت ابنیه تاریخی میتوان گفت که در زمان اشکانیان اقدامات موثری در این باره صورت گرفته است.
  اشکانیان که در ابتدا مانند هخامنشیان, چندگانه پرست بودند, با آشنا شدن با دین زرتشتی آنرا وارد سیستم دینی خود کردند. آئین زرتشت توانست خیلی سریع جای خود را در سلسله اشکانی باز کند و ادامه این مسیر تا زمان بلاش اول موجب شد که او دستور جمع آوری اوستا را صادر کند که این مهم تا زمان اردشیر پاپکان هم ادامه یافت. با این که زرتشتی دین رسمی ایرانیان نبود اما مهمترین آئینی بود که تا آن زمان در ایران مورد توجه مردم قرار گرفته بود.
  اما تفاق دیگری در این میان افتاد که تاریخ را وارد مسیر دیگری کرد. میتوان گفت که از زمان بلاش اول که شروع جمع آوری اوستا است, تاریخ نگاران دینی شروع به نگارش تارخ دینی کرده اند. اکنون سوالی که مطرح است این است که تاریخ را با توجه به اتفاقات خوب و بد آن چگونه باید نوشت؟
  نکاتی که باید به آن توجه میشده به شرح زیر است.
  هخامنشيان زرتشتي نبوده اند و به دست اسكندر از هم پاشيده اند. تاريخ نگاران اشكاني و روحانيون زرتشتي تصميم به كاري ميگيرند كه خود به خود 300 سال از تاريخ را حذف ميكند. در تواريخ اين دوره اشكانيان هستند و قبلش هم كيانيان ، تاريخ كيانيان تلويحا در اوستا منعكس شده و كاري كه بايد صورت ميگرفته اين بوده كه سلسله كياني به سلسله اشكاني وصل شود. نتيجه در اين مقطع بسيار غم انگيز است .

  هخامنشيان به سه علت زير حذف ميشوند.

  1- نابود كردن سلسله محبوب كيانيان
  2- زرتشتي نبودن
  3- شكست خوردن از اسكندر مقدوني


  هخامنشيان و سلوكيان از تاريخ حذف ميشوند و كوروش با اسكندر مقدوني تركيب ميشود و در تواريخ بعدي اسكندر ذوالقرنين پديد مي آيد كه يك اطلاق اسلاميست، عمر پادشاهان كياني افزايش ميابد و در نتيجه 300 سال به فراموشي سپرده ميشود .!!

  اشكانيان با اقدامات انجام شده محبوبيتي قابل ملاحظه اي پيدا ميكنند، آنها با اين كه اقدام به حذف تاريخ را شروع كرده اند اما محاسن بسياري دارند. اشكانيان طولاني ترين سلسله ايراني هستند، عمر حكومت آنان 480 سال به درازا میکشد و مقاوم ترين سلسله ايراني در تاريخ هستند. در دوره اشكاني ايران براي اول بار به امپراطوري روم برخورد ميكند و از نبردهاي مكرر با اين دولت قدرتمند بارها و بارها پيروز بيرون مي آيد. اقوام زرد در زمان اشكانيان از خيال حمله به ايران منصرف ميشوند و طي حدود 500 سال ايران به يك شكل ثابت باقي ميماند، كاري كه تكرار آن در تاريخ براي هيچ سلسله ديگري ممكن نميشود.

  اشكانيان، تنها سلسله اي هستند كه ايران را از چنگ خارجي (سلوكيان) ميگيرند و به دست ايراني (ساسانيان) مي سپارند. اردوان پنجم، آخرين پادشاه اشكاني در حالي از اردشير بابكان شكست خورد كه مدتي قبل براي آخرين بار روميان را به رهبری کارکالا شكست داد و تا آخرين دم اجازه برتري به خارجي نداد. با اين وجود شكي نيست كه در اين زمان بود كه براي اولين بار درتاريخ به شكل مشخص مسئله حذف بخشی از تاریخ اتفاق افتاد.

  آنچه که درباره اشکانیان اهمیت فراوانی دارد این است که اشکانیان سلسله بود که تا آنزمان بیشترین همیت را در جمع آوری اوستا و وفادار بودن به بنیانهای دینی زرتشتی به خرج داده بود, تقریبا میتوان گفت که اشکانیان از زمان بلاش اول به بعد سلسله ای کاملا زرتشتی هستند و تمام پرستشهای دیگر از جمله پرستش مهر و ناهید در میان آنها مبدل به پرستش اهورمزد شد. با این وجود زمانی که بحث مقابله آنها با اردشیر بابکان به میان می آید, داستان به کل تغییر میکند. ساسان موبد معبدی بود که در استخر قرار داشت و خانواده او بسیار مذهبی و متعصب بودند و همین مسئله و این نکته که اشکانیان در رسمی کردن دین زرتشتی اقدام موثری انجام نداده بودند باعث شد تا خاندان ساسانی خود به خود مورد توجه واقع شود.

  این تحلیل تحت کپی رایت سایت سینماسنتر منتشر شده است لذا هر گونه کپی از این نوشته بدون مجوز نویسنده و سایت سینماسنتر CinemaCenter.ir نقض آشکار قوانین کپی رایت محسوب میگردد.

  مرحله چهارم حذف تاریخ "انحطاط اشکانیان و استقرار ساسانیان"

  سال 224م برای اشکانیان به مفهوم یک پایان بزرگ بود. اما شروع بخش بزرگ حذف در تاریخ قبل از اسلام نیز از همین زمان شروع میشود. اشکانیان به عنوان طولانی ترین سلسله تاریخ ایران و با نزدیک به 480 سال حضور در عرصه تاریخ ایران, مشکلی بزرگ در تاریخ نگاری دوره ساسانی ایجاد میکردند.
  ساسان موبد معبدی بود که در استخر برای ناهید ساخته بودند. زن او رام بهشت, دختر یکی از پادشاهان بازرنگی بود که در نیسایه سلطنت داشتند. ساسانیان و پایه گذار سلسله ساسانی, اردشیرپاپکان خود یکی زرتشتی معتقد محسوب میشد و از این حیث میتوان او را یک متعصب زرتشتی قلمداد کرد.
  اردوان پنجم در 224م در دشت هرمزدگان از اردشیر شکست خورد و کشته شد, بلافاصله پس از این و در طی یک دوره کوتاه بساط سلطنت اشکانی از کلیه مناطق تحت تصرفشان جمع شد. اما اکنون زمانی بود که باید تاریخ نگاران دست به کار میشدند و به نگارش تاریخ میپرداختند.
  درست اینجا بود که بزرگترین مرحله حذف و تحریف تاریخ توسط ساسانیان اتفاق افتاد. در این زمان از پایان دوره هخامنشی نزدیک به 520 سال گذشته است و مستندات تاریخی به غیر از اوستا از دست رفته است. منابعی که در اختیار ساسانیان بوده, شامل دو دسته از مستندات است.

  1- مستندات دینی, مانند اوستا
  2- مستندات مردمی, مانند داستانهایی که از نسلهای گذشته بین مردم چرخیده بود و به دست مورخان نیز رسیده بود.


  به راحتی میتوان متوجه شد که مستنداتی که در اختیار تاریخ نگاران ساسانی بوده است نه تنها محدود بوده, بلکه یکبار توسط تاریخ نگاران و نگارندگان اوستا دچار حذف دوره اولیه شده بود. به این مفهوم که در این مستندات هیچ اثری از سلسله هخامنشی و اسکندر مقدونی دیده نمیشود. آنچه در اوستا و تواریخ مذهبی آن دوران که بنیاد کتاب خداینامه هم شد این بود که پس از سلسله های اساطیری پیشدادی و کیانی بلافاصله تاریخ وارد دوران اشکانی شده است. همان طور که گفته شد پیش از این یکبار دوره مادی و هخامنشی از کتب مذهبی حذف گردیده بود و با هجوم مقدونی ها به ایران این مسئله شامل آنها نیز میشد. کل تاریخ سلوکی ها نیز به این ترتیب از نگارش جدید تاریخ حذف گردیده بود آنچه در کتب منعکس بود تا این لحظه دچار نزدیک به 450 سال حذف تاریخی بود.

  اما برای تاریخ نگاران ساسانی دو مشکل خیلی خیلی بزرگتر وجود داشت. از طرفی اردشیر پاپکان نسب خود را به پادشاهان کیانی میرساند, حال آنکه کیانیان با خاندان او فاصله ای 800 ساله داشتند. بنابر این برای مردمان آن روزگار هم این مسئله خیلی قابل قبول نبود و از طرفی تاریخی که توسط دولت اشکانی به نگارش درآمده بود برتابنده این نظریه نبود. آزادی ای که توسط هخامنشیان به نگارنده های زرتشتی داده شده بود باعث شد که ساسانیان خیلی راحت بتوانند دوره های مختلف تاریخی را حذف کنند, زیرا در واقع اصلا از وجود آنها اطلاعی نداشتند و منبعی برای روشن سازی تاریخ وجود نداشت. به نظر میرسید که هیچ راه حلی برای حذف تاریخی اشکانیان وجود ندارد و ساسانیان میبایست قبول میکردند که چنین سلسله ای وجود داشته و از طرفی هم نگارندگان خدای نامه اشکانیان را به اندازه کافی زرتشتی نمیدانستند و یا حداقل مانند خود متعصب نمیدیدند.

  راه حلی که در این بین پیدا شد در نوع خود شاهکاریست از تحریف و حذف تاریخ. نویسندگان خدای نامه روالی را پیش گرفتند که پس از آن در کلیه تواریخ اسلامی بعد از ظهور اسلام نیز ادامه داده شد و تمام آنها بر بنیاد اشتباه و غرض ورزی نویسندگان خدای نامه شکل گرفت.

  تدوین خدای نامه (خوتای نامک) از همان دوره های ابتدایی شکل گیری ساسانیان آغاز گردید, دوره های مادی, هخامنشی, سلوکی و درنهایت اشکانی به طور کامل از این کتاب حذف گردید. اختلاف زمانی به وجود آمده نزدیک به هزار سال بود که برای جبران آن نگارندگان مجبور شدند سن پادشاهان کیانی و پیشدادی را بالا ببرند و به این ترتیب است که کیخسرو و کیکاووس و لهراسب, پادشاهان مشهور کیانیان, سنینی از 120 سال تا 700 سال پیدا میکنند. کتب مرجع تاریخی در دوره های بعدی مانند تاریخ بیهقی و تاریخ گزیده و در راس هم اینها شاهنامه فردوسی, متاثر از این کتاب هستند و نتیجتا اتفاقی که درباره دوره اشکانی می افتد یک شعر گویاست که فردوسی در شاهنامه آورده است:

  از ایشان به جز نام نشنیده ام ----------------- نه در نامه خسروان دیده ام!!!
  اگر هخامنشیان به سه دلیل از تاریخ حذف شده بودند, اشکانیان تنها به دلیل این که سلسله قبل از ساسانی بودند به کل از تاریخ آن روزگار حذف میشوند. به این ترتیب مهمتریت و طولانی ترین سلسله تاریخی ایرانی از کتب پاک میگردد تا سلسله ساسانیان با حذف 945 سال از تاریخ به دوره کیانی پیوند بخورد و به این ترتیب اتفاق عجیب دیگری در تاریخ نگاری آن دوره رخ میدهد.

  پدیده ای به نام اسکندر ذوالقرنین!!!

  از به هم پیوستن دوره کیانی به دوره ساسانی یک مخلوق جدید نیز به وجود آمد. در تاریخهای اسلامی به نام اسکندر ذوالقرنین اشاره میشود و البته در مورد اسکندر ذوالقرنین من تحقیقات مفصل تری انجام داده ام که اگر عمری بود در ادامه همین مطلب خواهم آورد. اما آنچه که در این بخش میتوان به آن پرداخت, این مسئله است که پایان کار دوره کیانی قطعا به دست قوم تازه نفس آریایی رقم خورده است, میتوان گفت که سلسله مادی در بیشتر دوران حیات خود مجبور به مماشات با کیانیان شد. البته کیانیان نیز در دوران ضعف خود بودند و قدرت پیش روی خاصی را نداشتند. اما با حضور پارسیان در استخر و تصرف آن, کم کم این معادله به هم خورد و با ظهور کوروش داستان کیانیان برای همیشه به پایان خود رسید. با توجه به مستنداتی که در مقاله بعدی خواهد آمد و مشخصاتی که در مورد او به صراحت در قرآن مجید آورده شده است, میتوان گفت که شخصیت کوروش و ذوالقرنین در واقع یک فرد واحد است.

  اتفاقی که در این میان رخ میدهد, نتیجه عملیات تلفیقی دیگری از مورخین ساسانی است. در حدود دوره زمانی کیانی تا ساسانی دو شخصیت مهم وجود دارد. اول کوروش و دوم اسکندر, اکنون تنها کاری که لازم بوده تا انجام شود به هم پیوند دادن این دو شخصیت است. با این که در خدای نامه تنها به نام اسکندر اشاره شده اما در تواریخ بعد از ظهور دین مبین اسلام, با توجه به اشاره قرآن به شخصیت ذوالقرنین, این دو شخص, یک نفر تلقی شده و با عنوان اسکندر ذوالقرنین شناخته شده اند.
  شرح کامل این ماجرا و تحقیقات در باب شخصیت اسکندر ذوالقرنین و مکاشفات در باب شخصیت قرآنی وی همان طور که گفته شد در مجالی دیگر عنوان خواهد گردید.

  نتیجه

  اتفاقاتی که در اثر تاریخ نگاری های زرتشتی در دوره قبل از اسلام اتفاق افتاد مجموعه به ناپدید شدن یک دوره 1000 ساله از تاریخ ایران منجر شده است. اما در حین همین سیستم تاریخ نگاری اتفاقات دیگری هم رخ میدهد. مخاصمات دینی بین خاندان سام نریمان و کیانیان اسبابی شد برای حذف شدن نام بزرگان این خاندان از اوستا, به صورتی که که ایشان به جز موارد محدودی جز بیان نام اشاره دیگری نمیبینیم. فردی مانند اسفندیار که کوشش فراوانی در گسترش دین زرتشتی کرد همواره به عنوان یک قدیس در اوستا باقی ماند و با قتل عام خانواده رستم به دست بهمن, غیر از در اذهان و افسانه های ایرانی چیزی از آنان باقی نماند. همین افسانه ها از قهرمانی های رستم و خاندانش دهان به دهان بین مردم عامی نقل شد و با پر و بال یافتن بسیار به دوران فردوسی رسید و فروسی با استفاده از همین داستانها و بر پایه آنچه از کتاب خدای نامه مانده بود اقدام به نگارش شاهنامه کرد.
  تاریخ سلسله هایی مانند هخامنشیان و اشکانیان حذف گردید و نتیجتا کلیه جنگهای ایران با یونان و ایران با روم و از جمله نبردها مشهور سالامیس, ماراتن, آرتیمیزیوم, پلاته, موکال, حران و ... از تاریخ ناپدید شد.
  نامهایی مانند کوروش, داریوش, خشایارشا, اردشیر, کبوجیه, بلاش, ارد, مهرداد تا دوره تاریخی معاصر و همیت مرحوم پیرنیا در ترجمه آثا یونانی و رومی جز در تواریخ غربی دیده نمیشد.
  شخصیتهایی مانند اسکندر مقدونی و کوروش کبیر مبدل شدند به شخص جدیدی به نام اسکندر ذوالقرنین که نتیجه یک اشتباه بزرگ تاریخی از مورخین دوره ساسانی بود.
  در پایان امیدوارم که دوستان از این مقاله استفاده کافی برده باشند و بنده را به خاطر تاخیر در تحریر بخش دوم این مقاله ببخشند.

  ارادتمند همه کاربران و دوستان عزیز ...فرخ

  این تحلیل تحت کپی رایت سایت سینماسنتر منتشر شده است لذا هر گونه کپی از این نوشته بدون مجوز نویسنده و سایت سینماسنتر CinemaCenter.ir نقض آشکار قوانین کپی رایت محسوب میگردد.
  ویرایش توسط M.Night : 08-28-2010 در ساعت 01:49
  Они говорят: "Зло преобладает, когда хорошие люди не в состоянии действовать."
  Что они должны сказать, "Evil преобладает"

  سینماسنتر را در فضای مجازی دنبال کنید

  امروز می‌خواهم به مصاف تزویر بروم که بدترین آفت دین است.
  تزویر با لباس دیانت و تقوا به میدان می آید.
  تزویر سکه ای دو روست که بر یک رویش نام خدا و بر روی دیگرش نقش ابلیس است.
  عوام خدایش را میبینند،
  و اهل معرفت ابلیسش ...
  و چه خون دلها خورد علی (ع) از این جماعت سر به سجود آیه خوان و به ظاهر متدین.
  تزویر به شما امان میدهد تا مقاومتتان را بشکند،
  پس از تسلیم، شک نکنید، گردنتان را خواهد شکست.
  یا ایها الذین آمَنو ...آمِنو

  سخنان پایانی مختار در جمع مردم کوفه


  مرکز شبکه و امنیت پارت شبکه پرداز
  دوربین مداربسته , نظارت تصویری , حفاظت پیرامونی , اعلام و اطفاء حریق , شبکه و زیرساخت
  دیتاسنتر , یو پی اس , برق بدون وقفه , هوشمند سازی ساختمان , دوربین مدار بسته
 4. #3
  "بهترين چيز نگاهيست كه از معجزه عشق تر است"
  M.Night آواتار ها
  وضعیت : M.Night آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jul 2010
  محل سکونت : تهران
  سن: 40
  نوشته ها : 208
  سپاس ها : 1,370
  سپاس شده 661 در 177 پست
  یاد شده
  در 0 پست
  تگ شده
  در 18 تاپیک

  پاسخ : چگونه تعصبات زرتشتی باعث حذف هزار سال از تاريخ ايران شد !!!

  با تشکر از زحمتی که بابت این مقاله کشیدی.
  چند تا نکته به نظرم رسید که گفتم مطرح کنم.
  این مقوله ناپدید شدن تاریخ رو که بررسی میکردی تازه یاد اون حرفت افتادم که در مورد تحلیل فیلم 300 شاهین صحبت کرده بودی.
  اینجاست که ارزش مورخانی مانند هرودوت و پلوتارخ مشخص میشه.
  ما قبل از این که ببینیم بقیه چقدر به تاریخمون ضربه زدن باید ببینیم که خودمون چند مرده حلاجیم.
  متاسفانه تا هر چی میشه صدامون بلند میشه که تاریخمون از دست رفت, اما به اون زمان که بر میگردیم با مواردی مثل این که شما اشاره کردی مواجه میشیم.
  خوب حالا باید سنجید که مورخان یونانی چقدر در این وادی به ما کمک کردن تا بتونیم همین تاریخی که الان داریم رو داشته باشیم.

  موقعی که هرودوت رو دروغ گو خطاب میکنیم باید ببینیم که ما خودمون آیا راست گو بودیم یا ما کلا صورت مسئله رو یکجا پاک کردیم.!!
  حذف کردن 1000 سال از تاریخ, چیزی نیست که به راحتی بشه قبولش کرد. اما متاسفانه این اتفاق افتاده و اگه زحمات همین مورخان یونانی نبود همینی هم که الان میدونیم, نمیدونستیم.

  مقوله تلفیق اسکندر و کورورش کبیر ور خیلی عالی روشن کردی. همه درباره ذوالقرنین صحبت میکنند و میگن کوروش همین ذوالقرنینه .اما کسی نمیگه که چی شد که اسکندر هم قاطی این داستان خصوصی ما شده

  به هر حال ممنون از دقت نظرت.
  خیلی مخلصیم

 5. 6 کاربر از پست مفید M.Night سپاس کرده اند .


 6. #4
  RASHNO آواتار ها
  وضعیت : RASHNO آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jul 2010
  محل سکونت : کرج
  نوشته ها : 3,070
  سپاس ها : 6,228
  سپاس شده 6,215 در 2,018 پست
  یاد شده
  در 2 پست
  تگ شده
  در 763 تاپیک

  پاسخ : چگونه تعصبات زرتشتی باعث حذف هزار سال از تاريخ ايران شد !!!

  قبل از هر چیز فکر کنم در عنوان این قسمت (بخش اول) رو اشتباه نوشتی و باید بنویسی بخش دوم.
  سر فرصت مینویسم... حرف زیاد دارم در این رابطه...
  ویرایش توسط RASHNO : 08-28-2010 در ساعت 22:53


  دوباره خواهيم روييد...
 7. #5
  هر نتی که از عشق بگوید، زیباست... حالا سمفونی پنجم بتهون باشد یا زنگ تلفنی که در انتظار صدای توست...
  Parnian آواتار ها
  وضعیت : Parnian آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Aug 2010
  نوشته ها : 1,879
  سپاس ها : 4,267
  سپاس شده 4,230 در 1,374 پست
  یاد شده
  در 4 پست
  تگ شده
  در 522 تاپیک

  پاسخ : چگونه تعصبات زرتشتی باعث حذف هزار سال از تاريخ ايران شد !!!

  ممنون فرخ جان بابت این مقاله بسیار عالی.
  از اونجایی که منابع تاریخ نگاری دوره باستان بسیار محدود و اطلاعات ما در موردش بسیار ناقصه، معلومه که برای نگارش این پزوهش ارزنده زحمت زیادی کشیدی.
  این مقاله برای من که اطلاعاتم از تاریخ نگاری دوره باستان خیلی کمه بسیار اموزنده بود.
  به خصوص اون بخش از مقاله که در مورد علل افزایش سن پادشاهان کیانیه و همینطور بخشی که در مورد نحوه نگارش خدای نامه ها ست بسیار جالبه.
  بی صبرانه منتظر بخش کوروش و ذوالقرنین هستم.
 8. 5 کاربر از پست مفید Parnian سپاس کرده اند .


 9. #6
  آنقدر قدرتمند باشيد كه هيچ كس نتواند آرامش ذهني تان را به هم بريزد. از كتاب "كليد" اثر "جو ويتال
  FFKIA آواتار ها
  وضعیت : FFKIA آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jul 2010
  محل سکونت : تهران
  سن: 44
  نوشته ها : 7,666
  سپاس ها : 11,423
  سپاس شده 25,940 در 4,667 پست
  یاد شده
  در 59 پست
  تگ شده
  در 751 تاپیک

  پاسخ : چگونه تعصبات زرتشتی باعث حذف هزار سال از تاريخ ايران شد !!!

  دقيقا پرنيان جان . اين مقاله همون زمان هر وقت زياد و انرژي زيادي از من گرفت. دليلش هم همون كمبود منابع بود . من براي اين تحقيق احتياج به كتاب كيانيان پروفسور آرتور كريستن سن داشتم كه هيج جا نبود .
  باور نمي كني كه سال 75 اين كتاب رو به قيمت 18 هزار تومن از يك كتاب فروشي قديمي خريدم .
  مشكلات زياد بود .اما مقاله در اين حد كامل نشد . من براي اينجا دوباره اون رو بازنويسي كردم .چون همون زمان هم اين مقاله تا اين حد گسترده نشده بود.
  در مورد اسكندر هم يك تحقيق ديگه داشتم كه خيلي از اين جامع تر بود. يك سري هم مجبور شدم براي اين كار بر روي منابع به جاي مانده از ايل قديم بختياري تحقيق كنم .
  به هر حال خوشحالم كه اين مطلب براي دوستان جالب بوده .
  Они говорят: "Зло преобладает, когда хорошие люди не в состоянии действовать."
  Что они должны сказать, "Evil преобладает"

  سینماسنتر را در فضای مجازی دنبال کنید

  امروز می‌خواهم به مصاف تزویر بروم که بدترین آفت دین است.
  تزویر با لباس دیانت و تقوا به میدان می آید.
  تزویر سکه ای دو روست که بر یک رویش نام خدا و بر روی دیگرش نقش ابلیس است.
  عوام خدایش را میبینند،
  و اهل معرفت ابلیسش ...
  و چه خون دلها خورد علی (ع) از این جماعت سر به سجود آیه خوان و به ظاهر متدین.
  تزویر به شما امان میدهد تا مقاومتتان را بشکند،
  پس از تسلیم، شک نکنید، گردنتان را خواهد شکست.
  یا ایها الذین آمَنو ...آمِنو

  سخنان پایانی مختار در جمع مردم کوفه


  مرکز شبکه و امنیت پارت شبکه پرداز
  دوربین مداربسته , نظارت تصویری , حفاظت پیرامونی , اعلام و اطفاء حریق , شبکه و زیرساخت
  دیتاسنتر , یو پی اس , برق بدون وقفه , هوشمند سازی ساختمان , دوربین مدار بسته 10. 5 کاربر از پست مفید FFKIA سپاس کرده اند .


 11. #7
  RASHNO آواتار ها
  وضعیت : RASHNO آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jul 2010
  محل سکونت : کرج
  نوشته ها : 3,070
  سپاس ها : 6,228
  سپاس شده 6,215 در 2,018 پست
  یاد شده
  در 2 پست
  تگ شده
  در 763 تاپیک

  پاسخ : چگونه تعصبات زرتشتی باعث حذف هزار سال از تاريخ ايران شد !!!

  خب شرمنده که نوشتن این پست با چند روز تاخیر انجام شد ولی لازم بود مطلبت رو یکبار دیگه و در ارامش بخونم.
  ضمن اینکه بابت نوشتن چنین مقاله باارزشی بهت تبریک میگم.
  اینجا به نکته ای میرسم که همیشه درموردش فکر کردم، اینکه چرا شاهان هخامنشی در دعاهای خودشون از خداوند خواستن که کشور رو از سه آفت دروغ، جنگ و خشکسالی مصون بداره. یک بار دوست نکته دانی گفت: شاید به این دلیل که ما ایرانیان مردم دروغگویی بودیم!
  راست میگفت، ما همیشه اینطور بودیم. الان که داری به این قشنگی این موضوع تاریخی رو بررسی میکنی به این نتیجه میرسم که کاملا درسته. هیچ وقت ما ایرانیان از دروغ ابا نکردیم وقتی که منافع خودمون در کار بوده. ما مردمی احمق بوده ایم که حاضر میشدیم برای منافع آنی خود تن به هر خفت و خواری بدهیم. هرگز روی خوشبختی و بهروزی را ندیده ایم برای اینکه همیشه در به روی بیگانگان گشودیم و از آنان استقبال کردیم تا تن به جنگ ندهیم و منافع آنی خود را حفظ کنیم.
  ایرانیان برای حفظ این دینی که اینقدر بهش تعصب داشتند و حاضر شدند به خاطرش هزار سال تاریخ خودشونو از بین ببرن و بقیه تواریخ رو به افسانه تبدیل کنن چه کردند؟ هیچ. حتی حاضر نشدند جزیه بدهند و آن را حفظ کنند. حتی جزیه!!! همه مسلمان شدند و مال را بر دین برگزیدند.
  اکنون بیشتر قدر دانشمندانی چون فردوسی رو میدونیم که اینگونه یک تنه و زیرپوستی و با این زیرکی بدون اینکه حمقا بفهمند به مبارزه با این حماقت میره و تاریخ کشورمون رو زنده میکنه. تواریخی که به حق باید بهشون افتخار کنیم. برگهای زرینی که با حماقت از کتاب تاریخ وطنمون کندیم و به دور انداختیم و به برگهای کاهی بی ارزش مباهات کردیم. وای بر ما.
  .................
  حرف در این مقوله زیاده...
  ویرایش توسط RASHNO : 08-29-2010 در ساعت 15:19


  دوباره خواهيم روييد...
 12. 6 کاربر از پست مفید RASHNO سپاس کرده اند .


 13. #8
  "بهترين چيز نگاهيست كه از معجزه عشق تر است"
  M.Night آواتار ها
  وضعیت : M.Night آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jul 2010
  محل سکونت : تهران
  سن: 40
  نوشته ها : 208
  سپاس ها : 1,370
  سپاس شده 661 در 177 پست
  یاد شده
  در 0 پست
  تگ شده
  در 18 تاپیک

  پاسخ : چگونه تعصبات زرتشتی باعث حذف هزار سال از تاريخ ايران شد !!!

  نقل قول نوشته اصلی توسط RASHNO نمایش پست ها
  خب شرمنده که نوشتن این پست با چند روز تاخیر انجام شد ولی لازم بود مطلبت رو یکبار دیگه و در ارامش بخونم.
  ضمن اینکه بابت نوشتن چنین مقاله باارزشی بهت تبریک میگم.
  اینجا به نکته ای میرسم که همیشه درموردش فکر کردم، اینکه چرا شاهان هخامنشی در دعاهای خودشون از خداوند خواستن که کشور رو از سه آفت دروغ، جنگ و خشکسالی مصون بداره. یک بار دوست نکته دانی گفت: شاید به این دلیل که ما ایرانیان مردم دروغگویی بودیم!
  راست میگفت، ما همیشه اینطور بودیم. الان که داری به این قشنگی این موضوع تاریخی رو بررسی میکنی به این نتیجه میرسم که کاملا درسته. هیچ وقت ما ایرانیان از دروغ ابا نکردیم وقتی که منافع خودمون در کار بوده. ما مردمی احمق بوده ایم که حاضر میشدیم برای منافع آنی خود تن به هر خفت و خواری بدهیم. هرگز روی خوشبختی و بهروزی را ندیده ایم برای اینکه همیشه در به روی بیگانگان گشودیم و از آنان استقبال کردیم تا تن به جنگ ندهیم و منافع آنی خود را حفظ کنیم.
  ایرانیان برای حفظ این دینی که اینقدر بهش تعصب داشتند و حاضر شدند به خاطرش هزار سال تاریخ خودشونو از بین ببرن و بقیه تواریخ رو به افسانه تبدیل کنن چه کردند؟ هیچ. حتی حاضر نشدند جزیه بدهند و آن را حفظ کنند. حتی جزیه!!! همه مسلمان شدند و مال را بر دین برگزیدند.
  اکنون بیشتر قدر دانشمندانی چون فردوسی رو میدونیم که اینگونه یک تنه و زیرپوستی و با این زیرکی بدون اینکه حمقا بفهمند به مبارزه با این حماقت میره و تاریخ کشورمون رو زنده میکنه. تواریخی که به حق باید بهشون افتخار کنیم. برگهای زرینی که با حماقت از کتاب تاریخ وطنمون کندیم و به دور انداختیم و به برگهای کاهی بی ارزش مباهات کردیم. وای بر ما.
  .................
  حرف در این مقوله زیاده...
  دقيقا موافقم . متاسفانه براي همين من گفتم كه يوناني ها ملت بزرگتري بودند از ما ...
  اين تو تك تك كتيبه هاي دوره هاي قبل از اسلام مشهوده .
  من عاشق و واله اون دوره تاريخي هستم . اما نميشه تاريخ رو پيگيري كرد و اين اتفاقات رو نديد .
  من كلا با سلسله ساساني مشكا ذهني دارم .
  خراب كردن همه چيز در تاريخ قبل از ظهور اسلام با اين سلسله شكل گرفت .
  من تو اين مجموعه فقط بهرام گور و انوشيروان رو واقعا قوي ميبينم .
  اما بقيه خيلي جاي انتقاد دارند.

  متاسفانه در اثر كارهاي افراطي اين سلسله ايران از دست رفت. مخصوصا منفورترينشون خسروپرويز !!!

 14. 5 کاربر از پست مفید M.Night سپاس کرده اند .


 15. #9
  آنقدر قدرتمند باشيد كه هيچ كس نتواند آرامش ذهني تان را به هم بريزد. از كتاب "كليد" اثر "جو ويتال
  FFKIA آواتار ها
  وضعیت : FFKIA آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jul 2010
  محل سکونت : تهران
  سن: 44
  نوشته ها : 7,666
  سپاس ها : 11,423
  سپاس شده 25,940 در 4,667 پست
  یاد شده
  در 59 پست
  تگ شده
  در 751 تاپیک

  پاسخ : چگونه تعصبات زرتشتی باعث حذف هزار سال از تاريخ ايران شد !!!

  نقل قول نوشته اصلی توسط RASHNO نمایش پست ها
  خب شرمنده که نوشتن این پست با چند روز تاخیر انجام شد ولی لازم بود مطلبت رو یکبار دیگه و در ارامش بخونم.
  ضمن اینکه بابت نوشتن چنین مقاله باارزشی بهت تبریک میگم.
  اینجا به نکته ای میرسم که همیشه درموردش فکر کردم، اینکه چرا شاهان هخامنشی در دعاهای خودشون از خداوند خواستن که کشور رو از سه آفت دروغ، جنگ و خشکسالی مصون بداره. یک بار دوست نکته دانی گفت: شاید به این دلیل که ما ایرانیان مردم دروغگویی بودیم!
  راست میگفت، ما همیشه اینطور بودیم. الان که داری به این قشنگی این موضوع تاریخی رو بررسی میکنی به این نتیجه میرسم که کاملا درسته. هیچ وقت ما ایرانیان از دروغ ابا نکردیم وقتی که منافع خودمون در کار بوده. ما مردمی احمق بوده ایم که حاضر میشدیم برای منافع آنی خود تن به هر خفت و خواری بدهیم. هرگز روی خوشبختی و بهروزی را ندیده ایم برای اینکه همیشه در به روی بیگانگان گشودیم و از آنان استقبال کردیم تا تن به جنگ ندهیم و منافع آنی خود را حفظ کنیم.
  ایرانیان برای حفظ این دینی که اینقدر بهش تعصب داشتند و حاضر شدند به خاطرش هزار سال تاریخ خودشونو از بین ببرن و بقیه تواریخ رو به افسانه تبدیل کنن چه کردند؟ هیچ. حتی حاضر نشدند جزیه بدهند و آن را حفظ کنند. حتی جزیه!!! همه مسلمان شدند و مال را بر دین برگزیدند.
  اکنون بیشتر قدر دانشمندانی چون فردوسی رو میدونیم که اینگونه یک تنه و زیرپوستی و با این زیرکی بدون اینکه حمقا بفهمند به مبارزه با این حماقت میره و تاریخ کشورمون رو زنده میکنه. تواریخی که به حق باید بهشون افتخار کنیم. برگهای زرینی که با حماقت از کتاب تاریخ وطنمون کندیم و به دور انداختیم و به برگهای کاهی بی ارزش مباهات کردیم. وای بر ما.
  .................
  حرف در این مقوله زیاده...
  بله رشنو جان . منم موافقم . در حقيقت بحث اصلي من هم در مورد نقد و بررسي فيلم 300 با شاهين همين بود .
  متاسفانه ما ضربه خيلي بيشتري به تاريخ خودمون زديم . البته منظورم از ما همون نياكان ما در اون دوره بخصوصه .
  چيزي كه در مورد يونانيان كمتر ديده شده و حداقل اين كه ما اين شانس داشتيم كه يونانيان باشند و براي ما تاريخ بنويسند. واي به حالي كه ما قرار بود اين كار رو بكنيم . در نتيجه همون طور كه قبلا هم گفتم يك كشور وجود داشت در جهان به نام ايران و ولاغيـــــر .  نقل قول نوشته اصلی توسط Night-Killer نمایش پست ها
  دقيقا موافقم . متاسفانه براي همين من گفتم كه يوناني ها ملت بزرگتري بودند از ما ...
  اين تو تك تك كتيبه هاي دوره هاي قبل از اسلام مشهوده .
  من عاشق و واله اون دوره تاريخي هستم . اما نميشه تاريخ رو پيگيري كرد و اين اتفاقات رو نديد .
  من كلا با سلسله ساساني مشكا ذهني دارم .
  خراب كردن همه چيز در تاريخ قبل از ظهور اسلام با اين سلسله شكل گرفت .
  من تو اين مجموعه فقط بهرام گور و انوشيروان رو واقعا قوي ميبينم .
  اما بقيه خيلي جاي انتقاد دارند.

  متاسفانه در اثر كارهاي افراطي اين سلسله ايران از دست رفت. مخصوصا منفورترينشون خسروپرويز !!!
  متاسفانه داستان خسرو پرويز آنقدر براي ايران مشكل زا شد كه در نهايت هم اسبابي شد برا اضمهلال ساسانيان .
  ارتش ايراني كه به تلاش انوشيروان و قباد شكل گرفته بود و در ان زمان لشگر جراري محسوب ميشد در جنگهاي فرسايشي خسروپرويز آنقدر ضعيف شد كه با حمله اعراب از هم گسست.
  نارضايتي عمومي از ساسانيان و مشكلاتي ديني دنياي آنروز ايران اسبابي شد براي پذيرش دين مبين اسلام .
  در تمام اين اتفاقات خسرو نقش مهمي داشت و زياده خواهي او عرصه را چنان بر ايرانيان تنگ كرد كه حكم به زنداني شدنش دادند و سر انجام هم در زندان كشته شد.
  امپراطوري روم به رهبري هراكليوس نيز اوضاع بهتري نداشت و آنها هم در نبرد با مسلمين به توفيقي نرسيدند .

  در هر حال اين بود داستان حذف 1000 سال از تاريخمان به دست نياكان مان
  Они говорят: "Зло преобладает, когда хорошие люди не в состоянии действовать."
  Что они должны сказать, "Evil преобладает"

  سینماسنتر را در فضای مجازی دنبال کنید

  امروز می‌خواهم به مصاف تزویر بروم که بدترین آفت دین است.
  تزویر با لباس دیانت و تقوا به میدان می آید.
  تزویر سکه ای دو روست که بر یک رویش نام خدا و بر روی دیگرش نقش ابلیس است.
  عوام خدایش را میبینند،
  و اهل معرفت ابلیسش ...
  و چه خون دلها خورد علی (ع) از این جماعت سر به سجود آیه خوان و به ظاهر متدین.
  تزویر به شما امان میدهد تا مقاومتتان را بشکند،
  پس از تسلیم، شک نکنید، گردنتان را خواهد شکست.
  یا ایها الذین آمَنو ...آمِنو

  سخنان پایانی مختار در جمع مردم کوفه


  مرکز شبکه و امنیت پارت شبکه پرداز
  دوربین مداربسته , نظارت تصویری , حفاظت پیرامونی , اعلام و اطفاء حریق , شبکه و زیرساخت
  دیتاسنتر , یو پی اس , برق بدون وقفه , هوشمند سازی ساختمان , دوربین مدار بسته 16. 5 کاربر از پست مفید FFKIA سپاس کرده اند .


 17. #10
  "بهترين چيز نگاهيست كه از معجزه عشق تر است"
  M.Night آواتار ها
  وضعیت : M.Night آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jul 2010
  محل سکونت : تهران
  سن: 40
  نوشته ها : 208
  سپاس ها : 1,370
  سپاس شده 661 در 177 پست
  یاد شده
  در 0 پست
  تگ شده
  در 18 تاپیک

  پاسخ : چگونه تعصبات زرتشتی باعث حذف هزار سال از تاريخ ايران شد !!!

  هراکلیوس که در بین اعراب به هرقل مشهور شده بود, بارها از خسروپرویز درخواست صلح کرد تا سرداران خسرو دست از محاصره قسطنطنیه بکشند.
  اما خسرو آنقدر به خود مغرور شده بود که اجازه صلح به هیچ کس نداد.
  از پافشاری خسرو آدم یاد حرکت هیتلر در موضوع استالینگراد می افته و البته با این تفاوت که در استالینگراد هیتلر باید سپاه محاصره شده را به کام مرگ میفرستاد و در کالسدون فقط کافی بود که خسرو دستو عقب نشینی بدهد و از رومی ها جزیه بگیرد.
  هر بار سرگذشت خسرو پرویز رو میخونم حرص میخورم . نیمی از پادشاهی در اوج و نیمی دیگر در حضیض !!

 18. 6 کاربر از پست مفید M.Night سپاس کرده اند .


صفحه 1 از 5 123 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این تاپیک را مشاهده نموده اند: 0

There are no members to list at the moment.

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •