مرجع تخصصی سئو سپهر صنعت سهند Navid Mirzaaghazadeh بررسی ۱۰۰ جنگ بزرگ تاریخ ( بخش اول)

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: بررسی ۱۰۰ جنگ بزرگ تاریخ ( بخش اول)

 1. #1
  "بهترين چيز نگاهيست كه از معجزه عشق تر است"
  M.Night آواتار ها
  وضعیت : M.Night آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jul 2010
  محل سکونت : تهران
  سن: 39
  نوشته ها : 208
  سپاس ها : 1,370
  سپاس شده 661 در 177 پست
  یاد شده
  در 0 پست
  تگ شده
  در 18 تاپیک

  بررسی ۱۰۰ جنگ بزرگ تاریخ ( بخش اول)

  (قسمت اول)

  «جنگ را هیچ کس دوست ندارد. در جنگ ، پدران پسران را به خاک مى سپارند حال آنکه در صلح، پسران پدران را»!

  برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: 1209bushehr.jpg
مشاهده: 774
حجم: 26.3 کیلو بایت

  کرزوس پادشاه لیدیه


  بسیارى از مردم جنگ را امرى عبث و قابل اجتناب مى دانند و کمتر کسى آن را دوست دارد. شاید نظامیان، بویژه نظامیان کارکشته و جنگدیده بیش از دیگران ازجنگ دورى کنند.
  کسانى که سابقه مبارزه در میادین جنگى را دارند، بخوبى به خاطر مى آورند در میدان نبرد، مرگ انسانها بسیار ساده اتفاق مى افتد و سربازان خیلى زود به مرگ همقطاران، دوستان و حتى برادران خود عادت مى کنند اما همین افراد به محض تغییر شرایط و پایان جنگ پى مى برند که در جنگ چه برآنها گذشته و چه بر سر دشمنان خود آورده اند. اما از یک نکته هیچ وقت نمى توان فرار کرد جنگ اجتناب ناپذیر است. شاید ضرورى نباشد اما اگر زمان رخ دادن آن برسد، هیچکس نمى تواند مانع اجماع آن شود.
  نظامیان نقطه آغاز جنگ را سیاستمداران مى دانند و سیاستمداران برعکس آنان جنگ را در نتیجه علامتهاى غلط نظامیان ذکر مى کنند اما امروز ۵ عامل دیگر نیز به این دو عامل اضافه شده است. افکار عمومى، گاهى افکار عمومى جنگ را مى طلبد.
  بررسى تاریخ جنگ نشان مى دهد پس از مدتى تخاصم لفظى و یا دست اندازى هاى محدود، شعله جنگ ناگهان بین دو یا چند ملت شعله ور و کشور، قاره و یا دنیایى به آتش کشیده مى شود. دلیل بروز نبردها ساده و گاهى کم اهمیت جلوه مى کند اما واقعیت چیز دیگرى است. دلیل بروز نبرد مربوط به یک یا چند عامل ساده نیست. ده ها و یا شاید صدها سال باعث انباشت کینه ملتها علیه یکدیگر مى شود و آن زمان که وقت فورانى خشم فرا مى رسد، کسى نمى تواند مانع وقوع نبرد شود. همه چیز مانند بازى «دومینو» برهم مى ریزد و حوادث زنجیر وار رخ مى دهد.
  گم شدن یک زن، حرکت یک واحد جنگى به داخل خاک کشور مقابل، شلیک یک گلوله، ترور یک شخص مهم، بروز قحطى، بى احترامى به یک ملت، نحوه استفاده از یک رودخانه مشترک، بندر مشترک، منبع انرژى مشترک، استناد به یک ادعاى کهنه ارضى، استمرار یک نژاد تحت ستم، علایق نژادى، شوونیستى، راسیستى، ایدئولوژیکى و دهها دلیل دیگر!
  اما ملتهاى خسته از جنگ پس از آنکه جنگى را به پایان رساندند تا سالها و دهه ها تمایلى به جنگ ندارند. آنها به دنبال صلح مى روند و در صلح پیشرفت مى کنند و قدرتمند مى شوند تا آنکه مجدداً با خسته شدن از زندگى در صلح، جنگ را آغاز مى کنند معمولاً یک نسل تا زمانى که خاطرات ناراحت کننده جنگ را در حافظه دارد، علاقه اى به نبرد نشان نمى دهد. اما جنگها ویژگى دیگرى نیز دارند و آن مرگ قهرمانان است. معمولاً در جنگها «بهترین ها» دلیرانه مى جنگنند و کشته مى شوند. آنها ناگزیر از جنگیدن هستند و همین قهرمانان بعدها تبدیل به اسطوره هاى ملتها مى شوند. البته جنگ یکسره پدیده اى منفى نیست.
  جنگ سبب رشد خلاقیتها، افزایش دلاوریها و بروز اخلاق مردانه مى شود. جنگ ادبیات مى سازد. «گذشت» مى آموزد و از خود گذشتن! . اما بى تردید مردان جنگ دیده اولین مخالفان جنگ هستند چرا که دیگر طاقت به خاک سپردن همقطاران خود را ندارند.

  * * *

  مجموعه ۱۰۰ جنگ بزرگ تاریخ با این هدف تدوین شده که بتواند در قالب یک مجموعه اطلاعاتى درباره جنگهاى بزرگ تمدن بشرى به خوانندگان بدهد. اما این ۱۰۰ جنگ چگونه از میان هزاران جنگ تاریخ بشر انتخاب شده؟ مى توان اذعان داشت، این مجموعه ممکن است کامل نباشد و ایرادات فراوانى بتوان بر آن گرفت. اما نگارنده این اعتقاد را دارد که حداکثر تلاش خود را براى بازشناسى ۱۰۰ جنگ بر گزیده تاریخ به کار گرفته است.
  جنگهایى که در این مجموعه جمع آورى شده، همگى بر تاریخ سیاسى کشورها، ملتها و حتى جغرافیاى سیاسى دنیا تأثیر گذارده اند.
  رخداد برخى از این جنگ ها سبب مرگ تمدنها، دولتها و ملتها شده و برعکس ملل دیگرى را به سرورى رسانده است. اما قبل از مطالعه این مقالات، نکاتى را باید به خوانندگان محترم گوشزد کرد.
  ۱- اطلاعات موجود در باره برخى جنگها ممکن است اندک به نظر برسد اما دلیل توضیح اندک پیرامون آنها ابتدا بضاعت محدود علمى نویسنده است و دوم نبود منابع و مآخذ در دسترس.
  ۲- در انتخاب جنگها، عنصر اول انتخاب «تأثیر بر جریان تاریخ» بوده و شدت نبرد، دلاورى جنگاوران و مدافعان عوامل بعدى در نظر گرفته شده اند، به همین دلیل گاهى بررسى دلایل بروز جنگ و تغییر جغرافیاى سیاسى منطقه وقوع جنگ، طولانى تر از پرداختن به خود آن بوده است.
  ۳- بررسى بسیار دقیق و موشکافانه جنگها نیاز مند صرف سالها وقت و بکارگیرى تیمهاى ورزیده کارى است و نگارنده اذعان مى کند این امر از بضاعت او خارج است اما نکته مهم این است که محصول چنین تحقیقى شاید مجموعه اى چند ده جلدى شود که اگر چه ارزش آکادمیک خواهد داشت اما شاید فراتر از نیاز هزاران خواننده علاقه مند نظیر دانش آموزان، جوانان و سایر اقشار جامعه باشد. لازم به ذکر است به دلیل آنکه ۲ قسمت اول این مجموعه با عنوانهاى «سقوط دولت آشور» و «فتح بابل» پیش از این در یکى از نشریات کشور مورد استفاده قرار گرفته، در این مجموعه جنگهاى سوم و چهارم یعنى نبرد «لیدیه» و جنگهاى «مدى» مورد مطالعه قرار گرفته است.

  جنگ ایران و لیدیه

  کوروش پس از پیروزى هاى درخشان در مرزهاى شرقى اکنون متوجه مرزهاى شمال غرب و غرب خود شد. لیدیه قدرتى که باید از سر راه کنار گذاشته مى شد، از غرب به مدیترانه، از شمال به دریاى سیاه و دریاى مرمره و از شرق به قزل ایرماق کنونى مى رسید. به گفته پیرنیا نویسنده کتاب تاریخ ایران باستان لیدى ها سواره نظامى بسیار قوى داشتند و به دلیل ثروت فراوان خود اکثراً از نیروهاى مزدور یونانى استفاده مى کردند. لیدیه در زمان آلیات، فرمانرواى پرقدرت لودى، قدرت زیادى داشت. این قدرت گرفتن مصادف شد با قدرت گرفتن هوفشتر (فاتح نینوا) در ماد. هوفشتر پس از آنکه مرزهاى کشور خود را مستحکم کرد، در ۵۹۲ ق.م به بهانه اى نه چندان مهم آماده نبرد با آلیات شد. جنگ ماد و لیدیه (لودیه) در زمان خود یکى از نبردهاى خسته کننده بى سر انجام بود. این نبرد ۷ سال به طول انجامید و آنطور که در تاریخ آمده، در سال هفتم نبرد و در ماه مه ۵۸۵ ق.م خورشیدگرفتگى دو پادشاه را از ادامه نبرد بیمناک کرد و دو پادشاه با پا در میانى بخت النصر پادشاه بابل صلح کردند. پس از این جنگ طولانى بین پارس ها و لودى ها یا لیدى ها ۳۵ سال جنگى نبود تا آنکه کوروش در ۵۵۰ ق.م پس از تسخیر همدان در غرب، اکنون به نزدیکى مرزهاى لیدیه رسیده بود. کرزوس پادشاه لیدیه که از قدرت گرفتن پارس در شرق نگران بود، به خیال خود سعى کرد با پیشدستى در جنگ، با کمک مردان جنگى بابلى و مصرى از پیشرفت کوروش جلوگیرى کند. او براى آنکه خاطر جمع باشد کار درست را انجام مى دهد، مأمورى به معبد دلفى فرستاد تا از غیب گوهاى آن بپرسد اگر به پارسیان حمله کند، چه خواهد شد که غیبگو پاسخ داد «دولت مقتدرى را شکست خواهد داد.» از طرف دیگر خیانت فرستاده یونانى کرزوس که قرار بود براى جمع آورى نیرو به یونان برود، سبب شد کوروش از قصد کرزوس آگاه شود و آماده لشکر کشى به لیدیه شود.

  در ۵۴۹ ق.م دو سپاه در محل مرتفعى به نام پتریوم درگیر نبرد شدند و به دلیل جنگاورى مردان دو طرف نبرد، پس از هفته ها به نتیجه اى نرسید. پس از این زمان بود که فرمانرواى لیدیه مرتکب اشتباهى بزرگ شد. کرزوس به گمان اینکه فرا رسیدن زمستان جنگ را ناممکن مى کند به سارد بازگشت غافل از آنکه کوروش قصد دارد پس از صلحى تاکتیکى با بابل، به هر قیمتى نیروهاى لودى را شکست دهد. البته سرپرسى سایکس در کتاب خود مى نویسد: «لیدى ها در پتریه به واسطه کثرت نفرات پارسیان مغلوب شدند و کرزوس شبانه به سارد فرار کرد و حتى آبادى هاى سر راه خود را خراب کرد تا مانع پیشرفت پارسیان شود. وى آنقدر به عدم حمله کوروش مطمئن بود که بخشى از نیروهاى خود را مرخص کرده و به متفقین خود گفت که نبرد را تا بهار به تعویق بیندازند.»

  اما کوروش با حرکتى عجیب تصمیم گرفت خطوط تدارکاتى خود را طولانى کرده و آن را تا سارد در غرب آسیاى صغیر امتداد دهد. فکر پادشاه بزرگ هخامنشى این بود که مبارزه هر چه سریع تر با دشمن غافلگیر شده با نفرات اندک بهتر از مبارزه با ارتشهاى آزموده و آماده مصرى و لیدى در بهار است.

  ۵۴۸ ق.م در جلگه صاف هرموس نیروهاى کرزوس و کوروش بار دیگر مقابل هم قرار گرفتند و جنگ سختى در گرفت. کرزوس که برگ برنده خود را سواره نظام مى دانست، با به حرکت درآوردن سواره نظام خود، نیروهاى پیاده پارسى را با خطر مواجه کرد اما کوروش براى اسب هاى کرزوس برنامه اى غافلگیرکننده داشت.
  شتر! بوى شتر سبب رم کردن اسب هاى لیدى شد و سواره نظام لیدى مجبور شدند به جاى ادامه نبرد با اسب، ماننده پیاده نظام با ایرانیان بجنگند اما با وجود مقاومت آنها سپاه لیدیه از هم پاشید.

  در ۵۴۶ ق.م سپاهیان ایران به اطراف سارد رسیدند. سارد داراى استحکام قلعه وحصارهاى متین بود و ممکن بود نیروهاى پارسى مدتى پشت این قلعه معطل بمانند اما غفلت مدافعان قلعه سبب ورود مقدارى از سپاهیان کوروش به داخل قلعه شد و آنها درهاى قلعه را براى انبوه مهاجمان باز کردند و به این ترتیب سارد سقوط کرد. این بار نیز کوروش سرداران خود را از تخریب شهر حذر داد و حتى خود کرزوس را تا آخر عمر در دربار جاى داد.

  سرپرسى سایکس مى نویسد: «این جنگ البته اهمیت دارد چه اگر کرزوس سفاهت نکرده بود، پیروز مى شد و مجراى تاریخ عوض مى شد و اوضاع دنیا به کلى دگرگون مى شد. بارى، مغلوبیت او تنها دولت مرتبى را که ممکن بود مانع (توسعه) شاهنشاهى آسیاى غربى کوروش شود از میان برداشت و کوروش را داراى مملکتى کرد که سابق بر آن هیچ دولتى بدان وسعت نرسیده بود.» در واقع پیروزى نسبتاً سریع کوروش بر بزرگترین قدرت دنیاى غرب (متمدن) آن زمان سبب باز شدن ناگهانى دروازه هاى جنوب اروپا به روى سپاهیان ایران شد و در حقیقت خلأ قدرت به وجود آمده در آسیاى صغیر سبب شد ایران قرن هاى متمادى به مقدرات این منطقه مسلط شود. علاوه بر آنکه این امپراتورى کهنسال با رسیدن مرزهاى ایران به شمال بابل، مانند هدفى در محاصره همه جانبه ایران قرار گرفت و چنان که بعدها رخ داد، سقوط لیدیه سبب سقوط بابل و مصر نیز شد.


  نوشته : علی غفوری از كتاب صد جنگ بزرگ تاريخ

 2. 3 کاربر از پست مفید M.Night سپاس کرده اند .


 3. # ADS
   

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این تاپیک را مشاهده نموده اند: 0

There are no members to list at the moment.

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •