مرجع تخصصی سئو سپهر صنعت سهند Navid Mirzaaghazadeh عملیات والفجر 10 (آخرین عملیات دفاعی ایران)

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 4 , از مجموع 4

موضوع: عملیات والفجر 10 (آخرین عملیات دفاعی ایران)

 1. #1
  آنقدر قدرتمند باشيد كه هيچ كس نتواند آرامش ذهني تان را به هم بريزد. از كتاب "كليد" اثر "جو ويتال
  FFKIA آواتار ها
  وضعیت : FFKIA آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jul 2010
  محل سکونت : تهران
  سن: 43
  نوشته ها : 7,666
  سپاس ها : 11,414
  سپاس شده 25,940 در 4,667 پست
  یاد شده
  در 59 پست
  تگ شده
  در 751 تاپیک

  عملیات والفجر 10 (آخرین عملیات دفاعی ایران)

  برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: 1781_975.jpg
مشاهده: 2794
حجم: 33.5 کیلو بایت

  نيروى زمينى سپاه پاسداران عمليات كربلاى
  ۸ را در ادامه و تكميل عمليات كربلاى ۵ در منطقه شرق بصره طرح ريزى و اجرا كرد كه اين عمليات به منزله آخرين تحرك نظامى ايران در منطقه جنوب بود. لازمه تداوم عمليات همچون گذشته برخوردارى از خلاقيت و ابتكار عمل، همراه با رعايت غافلگيرى بود.
  پيشروى توأم با دشوارى فوق العاده در عمليات كربلاى ،
  ۵ ناظر بر اين معنا بود كه نيروى زمينى سپاه ، با وجود در هم شكستن كليه خطوط و استحكامات دشمن، به دليل در اختيار نداشتن نيروى «زرهى» و «پشتيبانى هوايى» مناسب، قادر به پيشروى در عمق مواضع دشمن نبود. اين كاستى اساسى در بنيه نظامى رزمندگان اسلام سبب گرديد با وجود موفقيت هاى به دست آمده در شرق بصره تدريجاً دور عمليات كند و متوقف شود و ادامه عمليات در منطقه جنوب حداقل براى مدتى غيرممكن ارزيابى شود.

  از سوى ديگر، به لحاظ سياسى و نظامى، ضرورت اجراى عمليات بزرگ امرى بديهى بود و هرگونه تعلل در آن مى توانست زمينه را براى حمله دشمن مهيا سازد. لذا به منظور ممانعت از ايجاد ركود در جنگ و فراهم سازى مقدمات تداوم نبرد و كسب پيروزى، براى عبور از وضعيت جديد و شكستن بن بست امرى ضرورى بود.
  در راستاى استراتژى جديد ايران در ابتداى سال
  ۶۶ سپاه پاسداران در محورهاى مختلف جبهه هاى شمال غرب عمليات هايى اجرا كرد كه بيت المقدس ۲ و ۳ آخرين نوع از اين عملياتها بود.
  از طرفى به دليل عدم گشايش در جبهه هاى جنوب براى اجراى عمليات بزرگ و همچنين عدم امكان اجراى عمليات گسترده در شمال سليمانيه و منطقه ماووت، مسؤولان جنگ را بر آن داشت تا منطقه حلبچه و سد دربنديخان را براى اجراى عمليات بزرگ در نظر بگيرند.

  در اينجا چگونگى انجام اين عمليات كه در واقع آخرين عمليات تهاجمى ايران به شمار مى رود اجمالاً توسط مركز مطالعات و تحقيقات جنگ سپاه پاسداران مورد بررسى قرار مى گيرد.

  برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: 185076_orig.jpg
مشاهده: 974
حجم: 72.3 کیلو بایت

  شرح عمليات


  پس از انجام بحث و بررسى هاى لازم، ساعت
  ۲ بامداد ۲۳ اسفند ۱۳۶۶ براى ساعت «س» تعيين شد. در برخى از محورها نيروها مى بايست فاصله زيادى را تا رسيدن به هدف طى مى كردند، شروع عمليات از ساعت ۲ تا ۴ بامداد در محورهاى مختلف متغير بود.
  در اين عمليات، نيروها با سرعت عملى بالا، به بيش از
  ۹۰ درصد از اهداف تعيين شده دست يافتند. به جز عكس العمل دشمن در محورهاى شاخ سورمر و شاخ شميران، مقاومت عمده اى از نيروهاى عراقى مشاهده نشد. در محور چناره نيز با وجود يخبندان و با چهار ساعت تأخير، اهداف موردنظر تأمين شد و تعداد زيادى از نيروهاى دشمن كه در خواب به سر مى بردند، در غافلگيرى كامل به اسارت درآمدند.

  در محور قرارگاه قدس، پس از تصرف ملخور و ارتفاعات چناره، خورنوازان، هانى قول و تپه حميد، به دليل عدم اتصال جاده، عمليات متوقف شد. در محور قرارگاه فتح نيز، على رغم تصرف بالامبو و تنگه، به دليل توقف عمليات قرارگاه قدس و همچنين، عكس العمل دشمن در جناح چپ، نيروها، از پيشروى كامل بر روى شاخ سورمر و شاخ شميران بازماندند. در محور ميانى، قرارگاه ثامن الائمه(ع)، ارتفاعات مگر، و نيمى از ارتفاع شيندروى را تصرف كرد و براى الحاق روى يال ارتباطى، شامل دشت سازان و سپس نيمى ديگر از ارتفاعات شيندروى، على رغم روشن شدن هوا، تك را ادامه داد.
  با توجه به موفقيت هاى به دست آمده، نيروها از روحيه خوبى برخوردار بودند، ضمن اين كه تلفات خودى بسيار اندك بود. علاوه بر اين، به دليل از هم گسيختگى دشمن و عدم حضور جدى در منطقه، فرماندهان بر انجام سريع مرحله دوم عمليات تأكيد داشتند. مشكل اساسى در اين مرحله، عدم اتصال جاده هانى قول بود، تا اين كه در ساعت
  ۱۴ روز ۲۴ اسفند ۱۳۶۶ خبر اتصال جاده به قرارگاه رسيد. لذا مقرر شد، مرحله دوم عمليات در شب سوم انجام گيرد.
  با ايجاد
  ۴۸ ساعت وقفه در عمليات، دشمن دست به تحركاتى زد كه حاكى از غافلگيرى كامل عراق نسبت به اهداف موردنظر و سمت اصلى تك بود. اين نقل و انتقالات و تحركات دشمن بيش از همه بر روى شاخ سورمر و شاخ شميران، و در اولويت بعدى، در برابر قرارگاه هاى فتح و ثامن الائمه(ع) مشاهده مى شد. از سوى ديگر، تبليغات جبهه خودى تا مرحله دوم نيز در شكل گيرى اقدامات دشمن بى تأثير نبود. در اين تبليغات، محور قرارگاه قدس به عنوان محور انجام عمليات ظفر ۷ با مشاركت نيروهاى تحت امر قرارگاه رمضان و اكراد معارض اعلام شد، در حالى كه، تلاش در محور قرارگاه فتح و ثامن الائمه(ع) مسكوت ماند. اين اقدام، بر حساسيت دشمن نسبت به دو محور ميانى و جنوبى افزود و موجب غفلت عراق از محور قرارگاه قدس شد.

  دشمن مبتنى بر چنين درك و ذهنيتى، ستون هاى متعدد و طويلى را با عبور از پل هاى ملاويسى و زلم به سوى دوجيله و سپس حلبچه روانه كرد. به گونه اى كه تيپ كماندويى
  ۶۸ نيروى مخصوص پس از ورود به منطقه، در روز اول پاتك هاى خود را بر روى شيندروى آغاز كرد. در مجموع، به نظر مى رسيد دشمن نسبت به محور قرارگاه قدس از حساسيت چندانى برخوردار نيست، ضمن آن كه در همان ابتدا، تحركات محدود دشمن با آتش مؤثر اين قرارگاه ناكام و متوقف شد.

  برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: Valfajr_10_Operation08.jpg
مشاهده: 996
حجم: 6.1 کیلو بایت

  مرحله دوم

  مرحله دوم عمليات در شب
  ۲۵ اسفند ۱۳۶۶ آغاز شد. قرارگاه قدس با تصرف پل زلم، تنگه خورمال را مسدود كرد. در پى آن، به قرارگاه فتح ابلاغ شد، به پيشروى خود ادامه دهد تا با قرارگاه قدس الحاق كند؛ قرارگاه ثامن الائمه(ع) نيز از روى ارتفاعات شيندروى به سمت دشت سرازير شد. در اين مرحله نيز سرعت عمل نيروها قابل توجه بود، به گونه اى كه قرارگاه فتح تا صبح روز ۲۵ اسفند ۱۳۶۶ موفق شد ارتفاعات دارزين و سرپل موردنظر را تصرف كرده و به طرف جاده آسفالته حلبچه و درياچه دربنديخان پيشروى كند. قرارگاه ثامن الائمه(ع) نيز با سرازير شدن از روى شيندروى به سمت محور جاده و ارتفاعات پنج قله، به دليل خالى بودن منطقه از دشمن، با مشكلى روبرو نشد. در صبح روز سوم عمليات، با تصرف پل زلم و بسته شدن تنگه، كليه نيروهاى دشمن به محاصره درآمده و دست به عقب نشينى زدند. به دليل بسته بودن عقبه دشمن، ستون هاى عراقى در منطقه سرگردان شده و در مواجه با نيروهاى خودى، به هر سمت مى گريختند.
  قرارگاه فتح با مشاهده وضعيت دشمن مرحله سوم عمليات را در روز آغاز كرد و در يك خيز، به سوى پادگان زمقى رسيد. در حوالى ظهر، يگان هاى تابعه اين قرارگاه نيز به دروازه هاى شهر دوجيله رسيدند. در اين شرايط، بيشتر نيروهاى دشمن در حدفاصل سه كيلومترى جنوب پل زلم تا شهر دوجيله تجمع كرده بودند. دشمن نخست تلاش خود را متوجه پل زلم كرد تا شايد بتواند حلقه محاصره را بشكند، اما با مقاومت نيروهاى خودى و اجراى آتش مناسب، دشمن با دادن تلفات، از تصرف اين پل منصرف شد، قرارگاه ثامن الائمه(ع) توانست پس از درگيرى اندك با گروه هاى ضدانقلاب در اطراف شهر نوسود، جاده مهم نوسود - بياره را آزاد كند، كه در نتيجه بيشتر تحركات نيروهاى خودى در اين محل متمركز شد و در عمل، ضرورت احداث ساير جاده ها - كه از قبل مورد تأكيد قرار گرفته بود - كاهش يافت.

  مرحله سوم

  مرحله سوم عمليات در
  ۲۶ اسفند ۱۳۶۵ با هدف پيشروى در شمال رودخانه زلم، و نيز الحاق قرارگاه قدس با قرارگاه فتح در دوجيله آغاز شد. در پى پيشروى رزمندگان در شمال رودخانه زلم، نيروهاى خودى در موقعيت جديد كه شامل سه تپان، جاده ارتباطى و تپه هاى كوچك مشرف بر پل ملاويسى بود، با احداث خاكريز استقرار يافتند، در محور جنوب پل زلم، با وجود تجمع انبوه دشمن، پيشروى نيروها، همراه با درگيرى شديد ادامه يافت و سرانجام، رزمندگان ساعت ۵ صبح به دروازه شهر دوجيله رسيدند و بدين ترتيب، الحاق صورت گرفت. با بسته شدن تنگه، بخشى از نيروهاى دشمن از طرف سد دربنديخان موفق به فرار شدند و باقيمانده نيروهاى موجود نيز در منطقه به هلاكت رسيده و يا به اسارات درآمدند. در پى وضعيت جديد، تثبيت خط پدافندى مناسب در تنگه و نيز تصرف شاخ سورمر و شاخ شميران - كه در طى عمليات به دليل هوشيارى دشمن ناموفق بود - در دستور كار قرار گرفت.

  مرحله چهارم

  به منظور تحكيم خط پدافندى در تنگه، مرحله چهارم عمليات در شب هفتم انجام شد. در اين مرحله، نيروهاى خودى ضمن تصرف يال و تپه ريشن، در محور جاده شمال سه تپان نيز به طور مختصر پيشروى كردند.

  مرحله پنجم

  در مرحله پنجم عمليات نيز شاخ سورمر و شاخ شميران به تصرف درآمد. در مرحله پنجم عمليات كه بعدها بيت المقدس
  ۴ نام گرفت، منطقه وسيعى از خاك دشمن آزاد شد كه شامل دو ارتفاع و تعداد زيادى روستا بود.

  اقدامات و واكنش دشمن

  از تاريخ
  ۴و۵ اسفند ۱۳۶۶ به بعد دشمن اقدام به دو تلاش اساسى نمود: ۱- تهاجم سنگين به منطقه آزاد شده به منظور بازپس گيرى آن. ۲- تلاش مهندسى و حمله بر روى ارتفاعات آسوس و تهديد جناح شمالى منطقه عمليات بيت المقدس۲.
  بعدها، هنگامى كه فرمانده لشكر
  ۴۳ به اسارت درآمد، در اظهارات خود، ضمن تمجيد و ابراز شگفتى از سرعت عمل نيروها، بر غافلگيرى كامل عراق تأكيد كرد. وى همچنين گفت: «ما از يك ماه پيش به منطقه حساس شديم و جاده را مى ديديم، ولى جدى نگرفتيم».
  وى افزود: «روز دوم عمليات با فرمانده سپاه تماس گرفتم و گفتم عمليات اصلى است، نپذيرفت ولى روز سوم پذيرفت».

  تلفات دشمن و غنايم

  علاوه بر اسارت بيش از شش هزار نفر از نيروهاى دشمن، بيش از
  ۱۰۰ دستگاه تانك و نفربر و همچنين چند قبضه توپ و كاتيوشا و تعدادى خودروهاى مختلف از دشمن منهدم شد. با توجه به غافلگيرى دشمن، غنايم به دست آمده در مقايسه با آنچه كه از دشمن منهدم شد از شمار بيشترى برخوردار بود. چنانكه ۳۰ الى ۴۰ دستگاه تانك، ۳ دستگاه نفربر ام۱۱۳ ، ۵۰ الى ۶۰ دستگاه انواع مختلف توپ، ۲ خودرو مخابرات، ۳ دستگاه مركز تلفن ۱۰ شماره اى، ۲ دستگاه كمپرسى و اقلام ديگرى به تصرف رزمندگان اسلام درآمد.

  برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: 185068_orig.jpg
مشاهده: 1442
حجم: 65.5 کیلو بایت

  بمباران شيميايى حلبچه

  در زمستان
  ۱۳۶۶ سومين جنگ شهرها عليه ايران آغاز شد و براى نخستين بار موشك هاى عراقى كه برد آنها به كمك تكنسين هاى خارجى افزايش يافته بود، به تهران اصابت كرد. دور جديد جنگ شهرها كه با بمباران شيميايى حلبچه همراه بود، احتمال ايجاد فاجعه اى بزرگ عليه ايران اسلامى را گوشزد مى كرد. بمباران شيميايى و كشتار ۵ هزار كرد عراقى كه در همان روزها توسط نيروى هوايى ارتش عراق صورت گرفت، عمق فاجعه به قدرى دردناك بود كه هركس وارد شهر مى شد و كوچه ها و خيابان ها را مشاهده مى كرد اجساد كشته ها از زن و مرد، كوچك و بزرگ بر روى هم افتاده و خشك شده بودند. گويى به شهر ارواح تبديل شده بود، خود نيز تهديدى عليه ايران به حساب مى آمد.

  بازتاب عمليات والفجر
  ۱۰

  واكنش رسانه هاى خبرى و كارشناسان و تحليلگران محافل سياسى - نظامى نسبت به عمليات والفجر
  ۱۰ در فضاى ناشى از حملات موشكى عراق به تهران انجام گرفت. ابعاد و تبعات موشك باران تهران كه براى نخستين بار انجام مى گرفت، بيش از عمليات والفجر۱۰ در كانون توجهات قرار داشت. در ثانى، عمليات والفجر۱۰ كه در غرب كشور انجام شده بود، بدان جهت كه فاصله منطقه عمليات والفجر۱۰ تا كركوك نسبتاً زياد بود، در مقايسه با منطقه جنوب از اهميت كمترى برخوردار بود لذا انعكاس و تأثير آن در روند تحولات سياسى - نظامى جنگ كم رنگ تر از انعكاس ديگر عمليات هاى بزرگ بود. ثالثاً بمباران شيميايى حلبچه و ابعاد آن به عنوان يك فاجعه هولناك انسانى، كليه رخدادهاى جنگ و عمليات والفجر۱۰ را براى مدت كوتاهى تحت تأثير قرار داد.

  مركز مطالعات و تحقيقات جنگ
  Они говорят: "Зло преобладает, когда хорошие люди не в состоянии действовать."
  Что они должны сказать, "Evil преобладает"

  سینماسنتر را در فضای مجازی دنبال کنید

  امروز می‌خواهم به مصاف تزویر بروم که بدترین آفت دین است.
  تزویر با لباس دیانت و تقوا به میدان می آید.
  تزویر سکه ای دو روست که بر یک رویش نام خدا و بر روی دیگرش نقش ابلیس است.
  عوام خدایش را میبینند،
  و اهل معرفت ابلیسش ...
  و چه خون دلها خورد علی (ع) از این جماعت سر به سجود آیه خوان و به ظاهر متدین.
  تزویر به شما امان میدهد تا مقاومتتان را بشکند،
  پس از تسلیم، شک نکنید، گردنتان را خواهد شکست.
  یا ایها الذین آمَنو ...آمِنو

  سخنان پایانی مختار در جمع مردم کوفه


  مرکز شبکه و امنیت پارت شبکه پرداز
  دوربین مداربسته , نظارت تصویری , حفاظت پیرامونی , اعلام و اطفاء حریق , شبکه و زیرساخت
  دیتاسنتر , یو پی اس , برق بدون وقفه , هوشمند سازی ساختمان , دوربین مدار بسته 2. 3 کاربر از پست مفید FFKIA سپاس کرده اند .


 3. # ADS
   

 4. #2
  آنقدر قدرتمند باشيد كه هيچ كس نتواند آرامش ذهني تان را به هم بريزد. از كتاب "كليد" اثر "جو ويتال
  FFKIA آواتار ها
  وضعیت : FFKIA آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jul 2010
  محل سکونت : تهران
  سن: 43
  نوشته ها : 7,666
  سپاس ها : 11,414
  سپاس شده 25,940 در 4,667 پست
  یاد شده
  در 59 پست
  تگ شده
  در 751 تاپیک

  پاسخ : عملیات والفجر 10 (آخرین عملیات دفاعی ایران)

  مقدمه

  جمهوری اسلامی ایران برای پاسخ گویی به بمباران و موشک باران مناطق مسکونی شهرها و احقاق حقوق خود در مجامع بین المللی، با تغییر منطقه عملیاتی از جنوب به غرب، در صدد برآمد تا قدرت رزمندگان اسلامی را بار دیگر به جهانیان نشان دهد.

  بدین منظور عملیات گسترده ای در غرب کشور در دشت های سلیمانیه عراق هم زمان با مبعث رسول اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم به نام والفجر 10، آغاز شد. این عملیات در روز سه شنبه 25/12/1366، شروع و در 5 مرحله به اجرا در آمد.

  منطقه حلبچه و خرمال، اگرچه از گذشته مورد توجه طراحان نظامی سپاه پاسداران بود و هر از چند گاهی در مقاطع مختلف جنگ مورد بررسی آنان واقع می شد، لیکن با توجه به این که تلاش اصلی همواره در جبهه جنوب صورت می گرفت، انجام عملیات در منطقه مذکورهیچ گاه به طور جدی طرح نمی گردید. به دنبال اصلی شدن جنگ در جبهه شمالی – که در پی پیدایش مشکلات و معضلات بسیار بر سر راه انجام عملیات در جبهه جنوبی ایجاد شد – و نیز توقف عملیات در منطقه بیت المقدس 2، توجه بیشتری به منطقه حلبچه مبذول گردید. طراحی عملیات والفجر 10 در حالی انجام شد که دشمن اگر چه منطقه عملیاتی بیت المقدس 2 – را به دلیل احتمال هجوم قوای ایران – مسدود نموده بود، لیکن تهاجم اصلی را در جبهه جنوب محتمل می دانست. به این ترتیب عملیات بزرگ سال 66 در منطقه عمومی حلبچه طراحی و اجرا شد.

  اهداف عملیات

  در این عملیات، علاوه بر اهداف سیاسی، سه هدف عمده نظامی مورد نظر بود:

  1. آزاد سازی شهرهای حلبچه، خرمال، دوجیله، بیاره و طویله.
  2. فراهم سازی مقدمات تصرف سد دربندیخان.
  3. انسداد عقبه اصلی دشمن در استان سلیمانیه.

  منطقه عملیات

  منطقه عمومی حلبچه به جز در غرب و شمال که دریاچه سد دربندیخان در آن واقع است، توسط ارتفاعات بلند و صعب العبوری محصور شده است که هر یک از این ارتفاعات از اهمیت زیادی برخوردار است؛ به طوری که بالامبو و شاخ آن بر دریاچه دربندیخان و دشت و ارتفاعات تمورژنان مسلط است. شاخ تمورژنان نیز بر شاخ شمیران، سد دربندیخان، تونل جاده سلیمانیه – بغداد تسلط دارد.

  علاوه بر ارتفاعات فوق الذکر، می توان از ارتفاعات و ناهمواری های دیگر منطقه نام برد که مهم ترین آن ها عبارتند از: ارتفاعات پرونیه، توانیر، پنج قله، شینه روی، تپه چناره، سه تپه، خورنوازان، تپه هانی قول، تپه سزام و شاخ دارزین.

  هم چنین شیارهای موجود در منطقه نقش موثری در اختفاء نیروهای خودی داشته و بعضاً به عنوان معابر وصولی مورد استفاده قرار گرفته اند. از جمله این شیارها می توان از دره گلان، شیار زلم، شیار سورمر، شیار سازان، دره خورنوازان، شیار بالای روستای خورد و شیار وشکنام نام برد.

  مهم ترین تاسیسات اقتصادی منطقه، سد دربندیخان است که علاوه بر پرورش ماهی و کشاورزی، در تامین برق قسمت و سیعی از عراق نقش مهمی دارد. پادگان حلبچه، پادگان لشکر 27 در کانی مانگا، مقر فرماندهی نیروهای دفاع الوطنی سپاه یکم در منطقه روداژه و پایگاه های موشکی سام 2 و سام 7 نیز از جمله تاسیسات نظامی در این منطقه می باشند.

  شهرهای مهم عراق در این منطقه نیز به ترتیب وسعت و اهمیت عبارتند از: حلبچه، خرمال و دوجیله.
  استعداد دشمن

  منطقه عملیاتی، تحت مسئولیت سپاه یکم عراق قرار داشت. پدافند این منطقه قبلاً برعهده نیروهای جاش (مزدوران کرد عراقی) بود و آن ها علاوه بر حفظ خطوط پدافندی، ماموریت مقابله با کردهای معارض را نیز بر عهده داشتند. با شروع فعالیت هایی همچون آماده سازی زمین، تردد خودروها و ... از سوی قوای خودی در این منطقه، دشمن نیز به اقداماتی از قبیل جایگزینی نیروهای نظامی با جاش ها، تقویت منطقه با تیپ های جدید و ... مبادرت ورزید. در مجموع یگان هایی که از قبل و نیز در جریان عملیات در منطقه حضور یافتند، عبارت بودند از:
  • تیپ های 96، 606، 39، 14، 402، 602، 506، 422، 420، 72، 13، 707، 702، 95 و 433 پیاده.
  • تیپ های 80، 17 و 50 زرهی.
  • تیپ های 24، 27 و 46 مکانیزه.
  • تیپ های 65، 66 و 68 نیروی مخصوص.
  • تیپ 1 کماندویی سپاه چهارم، تیپ 2 کماندویی سپاه سوم و تیپ 2 کماندویی سپاه یکم.

  قوای خودی

  قرارگاه خاتم الانبیاءصلی‌ الله‌ علیه‌ وآله ‌و سلم به عنوان قرارگاه مرکزی عمل می کرد.

  الف – قرارگاه قدس تحت فرماندهی قرارگاه خاتم الانبیاء صلی‌ الله‌ علیه ‌وآله‌ وسلم هدایت نیروهای زیر را به عهده داشت:  • لشکر 7 ولی عصر (عج) با 6 گردان.
  • لشکر 33 المهدی (عج) با 6 گردان.
  • لشکر 25 کربلا با 10 گردان.
  • لشکر 19 فجر با 6 گردان .
  • لشکر 17 علی ابن ابی طالب علیه‌السلام با 6 گردان.
  • لشکر 41 ثارالله با 7 گردان.
  • تیپ مستقل 39 بیت المقدس با 4 گردان.

  ب – قرارگاه ثامن الائمه علیه‌السلام تحت فرماندهی قرارگاه خاتم الانبیاء صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم هدایت نیروهای زیر را به عهده داشت:

  • لشکر 9 بدر با 8 گردان.
  • لشکر 55 ویژه شهدا با 6 گردان.
  • تیپ مستقل 36 انصار المهدی با 4 گردان.
  • تیپ مستقل 75 ظفر با 2 گردان.
  • تیپ مستقل 29 نبی اکرم صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم با 6 گردان.
  • سپاه چهارم باختران با 6 گردان.

  ج – قرارگاه فتح تحت فرماندهی قرارگاه خاتم الانبیاء صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم هدایت نیروهای زیر را به عهده داشت:

  • لشکر 8 نجف اشرف با 5 گردان.
  • لشکر 14 امام حسین علیه‌السلام با 5 گردان.
  • لشکر 11 امیر المومنین با 4 گردان.
  • تیپ مستقل 82 صاحب الامر با 3 گردان.
  • تیپ مستقل 91 بقیة الله (عج) با 3 گردان.
  • تیپ مستقل 44 قمربنی هاشم با 3 گردان.
  • تیپ مستقل 100 انصارالرسول با 3 گردان.


  طرح عملیات

  به علت وجود ارتفاعات سرکوب سورن در شرق منطقه عملیاتی و دریاچه دربندیخان در غرب آن، در حد فاصل انتهای شمال شرقی دریاچه تا ارتفاعات سورن تنگه ای به عرض 10 کیلومتر ایجاد شده است که در مباحث طرح مانور، تضمین موفقیت عملیات را در گرو انسداد این تنگه با الحاق از دو محور می دانستند. این عمل می بایست در محور شمال از مله خور به طرف خرمال و در محور جنوبی از غرب بالامبو در امتداد تمورژنان با تصرف سرپل احتمالی در کمر دریاچه و سرانجام الحاق دو بازو در تنگه و محاصره دشمن انجام می شد.  به منظور تحقق طرح مانور یادشده، قرارگاه قدس در محور شمالی مامور بستن تنگه و تصرف پل گردکو (عقبه اصلی دشمن به کل منطقه) شد. قرارگاه فتح در محورجنوبی می بایست ضمن تصرف بالامبو و تمورژنان با تامین سرپل در کمردریاچه، برای مقابله با حرکت احتمالی دشمن، با احداث پل از آمادگی لازم برخوردار باشد. قرارگاه ثامن الائمهعلیه‌السلام نیز در محور میانی مامور شد تا در منطقه گوزیل – دشت سازان به طرف حلبچه پیشروی کند و در مرحله دوم جاده بیاره – طویله – نوسود را تصرف و آزاد نماید. هم چنین، قرارگاه رمضان ماموریت یافت علاوه بر فعالیت های شناسایی، با مشارکت تیپ 75 ظفر و کردهای معارض ضمن تصرف شهر، توپخانه دشمن رامنهدم سازد.

  شرح عملیات

  عملیات در ساعت 2 بامداد 24/12/1366 با رمز مبارک یا محمد ابن عبدالله صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم آغاز شد. سرعت عمل یگان ها به گونه ای بود که اغلب آن ها توانستند تمامی اهداف خود در مرحله اول را به تصرف در آوردند. به غیر از واکنش دشمن در شاخ سورمر و شاخ شمیران تحرک دیگری از نیروهای عراقی مشاهده نشده و تعداد زیادی از آن ها که در خواب بودند، کشته و اسیر شدند.

  رزمندگان اسلام پس از عبور از موانع سخت و ایذایی دشمن موفق شدند حدود 20 روستا واقع در شمال و جنوب و غرب شهر خرمال را آزاد نمایند.

  رزمندگان روز بعد نیز توانستند مقاومت نیروهای دشمن را در هم شکسته و پیروزمندانه وارد شهر خرمال عراق شده و شهر را کاملا پاکسازی نمایند. در دروازه شهر گروهی از مردم به استقبال رزمندگان اسلام آمدند.

  در محور قرارگاه قدس، پس از تصرف مله خور و ارتفاعات چناره، خرنوازان، هانی فتح، اگر چه بالامبو و تنگه به تصرف درآمد، لیکن به دلیل توقف قرارگاه قدس و نیز واکنش دشمن در جناح چپ عملیات،نیروها روی شاخ سورمر و شاخ شمیران متوقف شدند. در محور قرارگاه ثامن الائمهعلیه‌السلام، نیروهای عمل کننده ارتفاعات مگر از سلسله ارتفاعات بالامبو و نیمی از شیندروی را تصرف کردند و به رغم روشن شدن آسمان، برای الحاق روی یال ارتباطی شامل دشت سازان و سپس نیمی دیگر از ارتفاعات شیندروی، به پیشروی خود ادامه دادند. قرارگاه رمضان نیز در این مرحله تنها توانست پمپ بنزین شهر حلبچه را به آتش بکشد.

  قابل ذکر است که نیروهای جهادگر با احداث جاده های مناسب در ارتفاعات سر به فلک کشیده و زدن پل های حیاتی، نقش مهمی در تسریع حرکت نیروهای عمل کننده ایفا کردند، تا جایی که نیروهای به اسارت گرفته شده در عملیات والفجر 10 از سرعت عمل نیروهای عمل کننده در این منطقه صعب العبور ابراز شگفتی می کردند. سرهنگ پیاده کوکب محمد امین از تیپ کماندویی لشکر 34 عراق می گوید: «باوجود موانع سخت و طبیعی و ایذایی، به ذهن ما خطور نمی کرد که رزمندگان اسلام بتوانند به ما نزدیک شوند، از این رو ما زمانی از آغاز عملیات با خبر شدیم که در محاصره کامل قرار داشتیم.»
  با گذشت ساعت ها از آغاز عملیات و تصرف شهر خرمال وده ها روستا در استان سلیمانیه، طارق عزیز وزیر امور خارجه عراق طی مصاحبه ای در لندن اعلام کرد: «اخبار مربوط به عملیات ایران در جبهه ها تنها یک شایعه است.»
  در حالی که نیروهای خودی از روحیه خوبی برخوردار بودند و تلفات آنان نیز بسیار اندک بود، از هم گسیختگی قوای دشمن و عدم حضور جدی آنها در منطقه موجب شد تا بر تسریع آغاز مرحله دوم عملیات تاکیدشود. دشمن بنابر تصوری که در مورد عملیات داشت، ستون های متعدد و طویلی را با عبور از پل های ملاویسی و زلم به طرف دوجیله و سپس حلبچه کرد.

  مرحله دوم عملیات

  بعد از ظهر چهارشنبه 26/12/1366، دلیرمردان سپاه با پیشروی در غرب شهر خرمال، روستاهای تپه کالاری، حاجی رقه، تپه توکه، کپه کول و ... را توانستند، آغاز کنند. با آزاد سازی این روستاها ارتباط شمال و جنوب استان سلیمانیه قطع شد و شهر مهم دوجیله و بیش از 20 روستای اطراف آن آزاد شد.
  مرحله سوم عملیات

  در بامداد پنج شنبه27/12/1366، آغاز و پس از عبور از رودخانه های خروشان سیران، زیمکان و آب لیله، مواضع، پایگاه و استحکامات دشمن را در سلسله ارتفاعات بالمبو و گزیل و بیش از 24 ارتفاع دیگر در جنوب استان سلیمانیه عراق در هم کوبیدند و بر بیش از 90 روستای منطقه عمومی حلبچه تسلط پیدا کردند و روستاهای حد فاصل شهر دوجیله و دریاچه دربندیخان عراق آزاد شد و نیروی دریایی سپاه با استقرار در شرق دریاچه، تحرکات دشمن در آن سوی دریاچه را زیر نظر گرفت و پیشروی به سوی شهر حلبچه از چندین جناح ادامه، و این شهر به محاصره در آمد و سرانجام رزم آوران اسلام موفق شدند، در زیر بمباران های شدید هوایی و شیمیایی دشمن، شهر 70 هزار نفری حلبچه را آزادنمایند.  مرحله چهارم عملیات

  این مرحله از نیمه شب پنج شنبه 27/12/1366، آغاز و رزمندگان اسلام، پس از تثبیت مناطق آزاد شده، موفق شدند شهر مرزی و کردنشین نوسود را که بیش از 7 سال زیر سلطه دشمن قرار داشت و بغداد آن را به عنوان پایگاهی برای ضد انقلابیون و منافقین وابسته تبدیل کرده بود، از تیررس دشمن خارج سازند.

  با استقرار کامل نیروها در شهر نوسود موفق شدند دو شهر نظامی طویله و بیاره و بیش از 8 روستای اطراف آن در نزدیکی نوار مرزی را آزاد کنند.

  دشمن در روز جمعه 28/12/1366، در محورهای شمالی عملیات والفجر 10 اقدام به پاتک کرد که با هوشیاری و آمادگی رزمندگان اسلام دفع شد و دشمن پس از به جای گذاشتن ده ها کشته، زخمی و اسیر، ناگزیر به عقب نشینی شده و مواضع قبلی خود را نیز از دست داد.

  مرحله پنجم عملیات

  مرحله پنجم در شب چهارشنبه 3/1/1366 آغاز و حماسه آفرینان بسیجی و پاسدار، به دشمن حمله کردند تا به جنایت بعثی ها در بمباران شیمیایی شهر حلبچه پاسخ گویند. در این عملیات که در محور خرمال به سید صادق در استان سلیمانیه انجام شد، 19 ارتفاع حساس منطقه، از جمله ارتفاعات 1058 (وربشن) مشرف بر شهر سید صادق و چندین روستای دیگر استان سلیمانیه آزاد شد.  پیام امام خمینی (ره) به مناسبت عملیات والفجر 10

  امام (ره) در پاسخ به نامه فرمانده کل سپاه پاسداران چنین اظهار فرمودند:

  ... اخبار پیروزی ها و حماسه های دلاوران اسلام نه تنها دل ملت ما، که قلب همه مستضعفان و محرومان را شادمان نمود و صدام و عفلقیان و حامیان و اربابان او، خصوصا آمریکا و اسرائیل را عزادار کرد. سلام خالصانه مرا به همه فرماندهان عزیز و شجاع و رزمندگان ظفرمند پیروز سپاه و بسیج و ارتش و هوانیروز و نیروی هوایی و جهادگران دلاور و گمنام و امدادگران و کلیه نیروهای مردمی و کُرد ابلاغ کنید و سلام و تشکر ملت ایران را به مردم شهرهای آزاد شده عراقی که بدون این که حتی یک گلوله هم به طرف آنان و شهرهای آنان شلیک شود، با آغوش باز و فریاد الله اکبر از رزمندگان ما استقبال نمودند، برسانید و به آن ها بگویید که می بینید صدام چگونه دیوانه وار شما و شهرهایتان را بمباران خوشه ای و شیمیایی می کند، و خواهیم دید که جهان خواران چگونه در تبلیغات مسموم خود از کنار این پیروزی های بزرگ و جنایت صدام خواهند گذشت...
  نتایج عملیات


  • آزاد سازی منطقه ای به وسعت حدود 1200 کیلومتر مربع شامل شهرهای حلبچه، خرمال، بیاره، طویله و هم چنین نوسود از شهرهای ایران.
  • کاهش خط پدافندی خودی.
  • گشودن جبهه ای جدید برای دشمن وانتقال توان عمده ای از ارتش عراق به جبهه شمالی.
  • به اسارت درآوردن 5440 نفر از نیروهای دشمن.
  • انهدام 270 تانک و نفربر، 60 توپ صحرایی، 20 ضدهوایی، 40 خمپاره انداز، 13 دستگاه مهندسی، 230 خودرو و 750 اسلحه انفرادی و آرپی جی هفت.
  • به غنیمت گرفته شدن 90 تانک و نفربر، 100 توپ صحرایی، 20 توپ ضد هوایی، 20 خمپاره انداز، 15 دستگاه مهندسی، 800 خودرو و 6110 اسلحه انفرادی و آرپی جی هفت.

  منبع سایت رشد و مرکز مطالعات و تحقیقات جنگ
  Они говорят: "Зло преобладает, когда хорошие люди не в состоянии действовать."
  Что они должны сказать, "Evil преобладает"

  سینماسنتر را در فضای مجازی دنبال کنید

  امروز می‌خواهم به مصاف تزویر بروم که بدترین آفت دین است.
  تزویر با لباس دیانت و تقوا به میدان می آید.
  تزویر سکه ای دو روست که بر یک رویش نام خدا و بر روی دیگرش نقش ابلیس است.
  عوام خدایش را میبینند،
  و اهل معرفت ابلیسش ...
  و چه خون دلها خورد علی (ع) از این جماعت سر به سجود آیه خوان و به ظاهر متدین.
  تزویر به شما امان میدهد تا مقاومتتان را بشکند،
  پس از تسلیم، شک نکنید، گردنتان را خواهد شکست.
  یا ایها الذین آمَنو ...آمِنو

  سخنان پایانی مختار در جمع مردم کوفه


  مرکز شبکه و امنیت پارت شبکه پرداز
  دوربین مداربسته , نظارت تصویری , حفاظت پیرامونی , اعلام و اطفاء حریق , شبکه و زیرساخت
  دیتاسنتر , یو پی اس , برق بدون وقفه , هوشمند سازی ساختمان , دوربین مدار بسته 5. 3 کاربر از پست مفید FFKIA سپاس کرده اند .


 6. #3
  RASHNO آواتار ها
  وضعیت : RASHNO آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jul 2010
  محل سکونت : کرج
  نوشته ها : 3,070
  سپاس ها : 6,228
  سپاس شده 6,215 در 2,018 پست
  یاد شده
  در 2 پست
  تگ شده
  در 763 تاپیک

  پاسخ : عملیات والفجر 10 (آخرین عملیات دفاعی ایران)

  از خواندن این مطالب قلبم فشرده میشود. این روزهایی که اکنون به تاریخ کشورمان پیوسته اند انقدر برای ما قابل لمس بودند که جز مرگ و نابودی چیزی را به یادم نمیاورند. و جوانهایی که میشناختم و همه در قاب عکس محصور شدند...


  دوباره خواهيم روييد...
 7. #4
  کــــاش گاهی زنـــدگی هــم كليــد [◄◄ι] [ ιι ] [■] [►] [ι►►] داشت...!
  MiSS SAYTA آواتار ها
  وضعیت : MiSS SAYTA آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jul 2010
  محل سکونت : ı̴̴̡ ̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı
  نوشته ها : 7,207
  سپاس ها : 10,748
  سپاس شده 16,645 در 4,253 پست
  یاد شده
  در 65 پست
  تگ شده
  در 850 تاپیک

  پاسخ : عملیات والفجر 10 (آخرین عملیات دفاعی ایران)

  مطالعه اين جريان و اين فضا كمك به پر رنگ نمودن بعضي از كلمات مانند : رشادت ، شجاعت ، ايثار ، استقامت و.... مي كنه
  واقعا چقدر مقاومت و شجاعت تو اين عمليات بود ،‌نه تنها اين عمليات كه در طول 8 سال اين جريان ادامه داشت
  ايستادگي و مقاومت كشوري كه جبهه دنيا دربرابرش صف كشيده بود !
  ياد باد آن روزگاران ....
  ممنون فرخ

  سینماسنتر را در فضای مجازی دنبال کنید


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این تاپیک را مشاهده نموده اند: 0

There are no members to list at the moment.

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •