مرجع تخصصی سئو سپهر صنعت سهند Navid Mirzaaghazadeh سری واتسا، نمادی از دل اعصار

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: سری واتسا، نمادی از دل اعصار

 1. #1
  RASHNO آواتار ها
  وضعیت : RASHNO آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jul 2010
  محل سکونت : کرج
  نوشته ها : 3,070
  سپاس ها : 6,228
  سپاس شده 6,215 در 2,018 پست
  یاد شده
  در 2 پست
  تگ شده
  در 763 تاپیک

  سری واتسا، نمادی از دل اعصار
  نماد سري واتسا یا سواستیکا، درگذر از ميان آداب و رسوم فرهنگ­های مختلف، تاريخي طولاني را پشت سر گذاشته است. کلمه سواستیکا ریشه‏ هندی دارد و در زبان سانسکریت از لغات «سو» به معني خوب يا نيک، و «آستي» به معني در حالتی قرار داشتن، تشکیل شده است. در آئين هاي شرقي؛ سواستیکا، «در حالت خوبی بودن» يا «باعث روي‏دادن چيزهاي خوب» معني مي‏دهد. بسياري از متون شرقي مخصوصاً بوديستي، برای نشان‏دادن ارزش محتوايشان، با این نماد آغاز می شوند و به اتمام مي‏رسند.


  در آيين‏هاي معنوي کهن خاورميانه که در ميان یک سه‏ ضلعي ترسیم شده، سواستیکا نماد خدای عشق و باروري است. در بوديسم چيني اين نماد به تنهايي به منزله‏ عدد ده‏هزار مي‏باشد و در معنایی سمبوليک‏تر، نمايانگر ابدیت يا جاودانگی هستي است.
  به اين علت در تمامي اين فرهنگ‏ها، اغلب تصاوير بودا با سري­واتسايی بر روي سينه‏ شان نشان داده مي‏شوند. براساس باور برخي از متون اساطیری بودایی، بودا با اين علامت بر روي سينه‏ا ش متولد شد. در آیین سرخپوستهای امريکايي این نماد به عنوان نماد مرغ تندر، یا همچنين ققنوس بکار برده مي شد.

  نماد سري­واتسا در گورستانهاي تِنسي و اوهايو نیز دیده شده‏ اند. جالب آنجاست که قبايل پوتاواتومی، هوبي، زوني، کيکه‏ پو و دیگر قبایل صحرانشين، اين علامت را در پارچه‏بافی و صنايع دستی‏‏شان بكار برده اند.
  پيش از ميلاد مسيح، اقوام بريتانياي باستان، از اين نماد برای احترام گذاشتن به خدای بریجیت (از خدایان اساطیری ایرلند) که بعدها به بریجید مقدس تغییر نام یافت،‌ استفاده مي كردند.


  در ميان سردابه‏هاي بعضی از آرامگاه هاي مسيحيان در روم باستان نیز نماد سري­واتسا مشاهده شده است. بر اساس آيين‏ هاي عهد عتيق، رسم بر این بوده که آرامگاهها را با اين نماد مهر و نشان كرده و برای ايمني روحی که از بدن جدا شده و دفع ارواح شيطاني، گلدان هايي را با اين نماد در آرامگاه قرار می‏دادند. نماد سري­واتسا به چرخِ خورشيد، چکش گردانِ خداي تندر و جاي پاي بودا نیز ربط داده‏ شده است.


  اين نماد توسط وايکينگ‏ها، اسکاندیناویائی‏‏های قدیم، يونانيان، رومي‏ها، سلت‏‏ها در اروپا، انگلوساکسون‏ها، مايان‏ها، آزتِک‏ها در آمریکای مرکزی، ایرانی‏ها، مسيحيان، و قبايل عهد نوسنگي مورد استفاده قرار گرفته است. رومي هاي عهد باستان آن را به عنوان نماد ژوپيتر مورد احترام قرار مي دادند.
  کهن‏ ترين تصوير مشهور سري­واتسا بر ديوار يک غار حکاکي شده است.  به علاوه در برخي تمدنهاي کهن نظير بين النهرين، هندوها، آمريکاييهاي بومي شمال و جنوب، و اسکانديناويایی ها، اين نماد را به عنوان يک توتم، نمادی تزئینی يا طلسم خوش‏ شانسي بکار مي‏بردند.
  اما اولين آثار نماد سري­واتسا در سرزمين سومر و تمدنهای قديمي‏تر، که در حدود سه‏هزار سال قبل از ميلاد در پاکستان کنوني می‏زیستند، يافت شده است.


  از آنچه که توسط حفاري قبرهاي کُرگان در استپ هاي روسيه و گورهاي هندو آريايي‏ها، در شين‏ جيانگ چين بدست آمده، تخمین زده مي‏شود که هندو آريايي‏ها، حدود دو هزار سال قبل از ميلاد، به اروپا سفر کرده اند و اين نماد (قرص خورشيد) را به عنوان بخشي از اثر هنري مذهبي آن زمان با خودشان به ارمغان آوردند. نماد سري­واتسا براي هزاران سال، تقریباً در ميان تمام اقوام بشری استفاده شده است. این نماد در فرهنگ‏هاي مختلف بطور چشمگيري مشابه می‏باشد.


  سواستیکا توسط مهاجرين اسکانديناوي در لينکلن‏ شاير و يورک‏شاير، به عنوان صليب خداي تندر، مدتها قبل از هيتلر، به انگلستان آورده شد. از آنجایی که اين علامت از دو هزار سال پيش در معابد يهوديان فلسطين وجود داشته است، به نظر مي‏رسد که هيتلر این نماد را براي پيش برد مقاصدش باستفاده کرده است. اگرچه قبايل آلماني عهد باستان اعتقاد داشتند نماد سري­واتسا، صليب خداي تندر است؛ اما نازي‏ها آن واژه را ناديده گرفته و به جای آن، واژه هندي سواستيکا را به عنوان نماد ملي‏گرايي‏شان مورد استفاده قرار دادند. گروههاي نظامي آلماني در دهه‏ي 1920 سواستيكاي وارونه را به عنوان نماد قدرت و توانايي ارتش آلمان برگزيده و با نام صليب شكسته به دنيا معرفی كردند.


  اما با بررسي‏هاي دقيق‏تر در مورد صليب شكسته آلماني ها و نماد سواستيكاي بودا، به تفاوتهاي چشمگيري پي مي‏بريم. علامت آلمانيها اكثراً سياه و رنگ پس‏ زمينه آن قرمز است، در حاليكه علامت بودا با رنگهای روشن رنگ‏آمیزی شده، و معمولاً زرد يا طلايي است. علامت آلمانيها به صورت اُريب طراحي‏شده و صليب شکسته وارونه است، درحاليکه علامت بودا بصورت قائم مي‏باشد و معمولاً جهت خاصی ندارد. پس از شکست آلمان، علامت صليب شکسته نیز به سرعت سقوط نازیها افول کرد و اين علامت كه زماني نمايانگر قدرت حزب نازي بود، امروزه به عنوان نمادي شيطاني و منفور در نظر گرفته مي شود. در سال 1946 نمايش این علامت قانوناً در اماكن عمومي آلمان ممنوع گرديد. هيتلر اين علامت را از ادوار گذشته و آيين‏هاي معنوي مقدس به دسنت اورده و متعلق به حزب نازي نبوده، اين است كه اين نماد در فرهنگ مدرن آمريکايي‏ها، قبل و بعد از جنگ جهاني دوم برای عموم آشنا بوده و به عنوان نمادي جهاني براي خوش‏يمني و هماهنگي بکار می‏ رفته است.  کارت پستالي از سال 1907 بر جاي مانده است كه نماد سواستيكا را به عنوان مجموعه‏ ای از چهار حرف لاتین L توصيف مي‏کند: "Luck" به معنی خوش‏شانسي، "Light" به معنی روشنايي، "Love" به معنی عشق و "Life" به معنی زندگی. اين کارت پستال که توسط يک ناشر ايالات متحده بنام فيليپس. ای تولید شد، ارزش و احترام جهاني والايي را که اين نماد معروف در آن زمان دارا بود، نشان مي‏دهد. طی قرن گذشته در برخی از کارتهای تبریک، سواستیکا را برای آرزوی خوشبختی روی کارتها می‏گذاشتند. حتي امروزه هم تعداد بسيار زيادي از فرهنگ ها، از سواستيكا به عنوان نماد خوشبختي و سعادت استفاده مي كنند.


  کشور تايوان مهد بزرگ‏ترين کلکسيون آثار هنري چين در جهان مي‏باشد. پيکره‏ ها و تصاويري از بودا که صدها سال قدمت دارند، نماد سري­واتسا را بصورت حکاکي شده بر روي پيشاني و کف دست دارند. مجسمه بودا در جزيره لان تائويِ هنگ‏کنگ، بزرگترين مجسمه بودا در جهان است. توريست‏ها از سراسر جهان براي بازدید و احترام گذاشتن به مجسمه بوداي جزيره لان تائو که اين نماد بر روي سينه‏اش حکاکي‏ شده مي‏آيند.  در عصر حاضر نیز این نماد در نشان فالون توسط تمرین کنندگان روش معنوی فالون دافا، مورد استفاده قرار گرفته است. آنها اعتقاد دارند که کل کيهان درحال چرخش و دگرگوني است. فالون در تمامي جهات مي‏چرخد. زماني که به سمت داخل مي‏چرخد انرژي به وجود مي‏آورد، زماني که به سمت خارج مي‏چرخد از خود انرژي ساطع مي‏کند.

  تمرين‏ کنندگان فالون گونگ، سرشت بنيادين کيهان، «حقيقت، نيکخواهي و بردباري» را تزكيه مي كنند. شايد بسياري از افراد صلح جو، مخصوصاً در فرهنگ‏هاي غربي بپرسند که چرا اين نماد در قسمت جلو و مرکز نماد فالون دافا قرار دارد و تعجب‏ کنند از اينکه چرا اين نماد در روشي معنوي که بر عدم خشونت، صلح و آرامش و هماهنگي تأکيد مي‏کند بکار رفته است.
  تمرین کنندگان فالون گونگ معتقدند فالون، صلح و آرامش را بوجود مي­اورد، و تزکيه فالون دافا سرشت بنيادين کيهان؛ حقيقت، نيکخواهي، بردباري را داراست. سري­واتسا به عنوان سمبل مدرسه بودا، هر آنچه را كه در روش تزکيه فالون دافا خوب و مقدس است، مورد احترام قرار مي دهد. کيهان بطور پيوسته درحال چرخش بوده و درحال گرفتن انرژي و آزادکردن آن است. نماد فالون اين تغيير و حرکت پيوسته را منعکس مي‏کند. فالون، نماد يين و يانگِ مدرسه دائو، و نماد سري­واتساي مدرسه بودا را بکار مي برد و با چرخش خود، كيهانِ همیشه در حال تغییر را كه ارزانی کننده انرژي و حيات است، منعکس می نمايد.

  این شکل، نماد روش تزکيه ­ فالون گونگ مي‏باشد که توسط استاد لي هُنگجي در سال 1992 معرفي‏ گردید.


  منبع
  ویرایش توسط RASHNO : 11-07-2010 در ساعت 23:54


  دوباره خواهيم روييد...
 2. 4 کاربر از پست مفید RASHNO سپاس کرده اند .


 3. # ADS
   

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این تاپیک را مشاهده نموده اند: 0

There are no members to list at the moment.

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •