مرجع تخصصی سئو سپهر صنعت سهند Navid Mirzaaghazadeh كارنامه مهدي فخيم زاده

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: كارنامه مهدي فخيم زاده

 1. #1
  1CHAMPION آواتار ها
  وضعیت : 1CHAMPION آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jul 2010
  محل سکونت : دروازه کویـر
  سن: 35
  نوشته ها : 7,425
  سپاس ها : 15,219
  سپاس شده 12,849 در 4,447 پست
  یاد شده
  در 30 پست
  تگ شده
  در 953 تاپیک

  كارنامه مهدي فخيم زاده

  مروري بر كارنامه مهدي فخيم زاده به بهانه سريال «ساختمان 85»  شاخص استاندارد كارهای پلیسی
  مروری بر كارنامه مهدی فخیم زاده كه این شب ها سریال پلیسی جنایی «ساختمان 85» را در حال پخش دارد
  مهدی فخیم زاده چندی است كه مجموعه دیگری را در ژانر پلیسی و با نام «ساختمان 85» در حال پخش دارد. بی شك با داشته ها و دانشی كه از ساخت سه مجموعه پیشین او یعنی «خواب و بیدار»، «حس سوم» و «بی صدا فریاد كن» در این ژانر از او سراغ داریم تصور كیفیت و ساز و كارها و ساختار مجموعه پلیسی مهدی فخیم زاده چندان دور از ذهن نیست اما درك و شناخت كامل و جامع از وجوه كاری و قابلیت های منحصر به فرد او در عرصه های مختلف از جمله ژانر پلیسی، ملودرام، كمدی و دیگر گونه های فیلمسازی لزوم بررسی آثار این كارگردان را واجب می سازد.


  نخستین گام «تنهاترین سردار»
  «تنهاترین سردار» سریالی بود كه به خاطر مشكلات نامعلوم متوقف شده بود كه البته تا آن تاریخ توقف و طولانی شدن كارهای تاریخی در تلویزیون موضوعی طبیعی به نظر می رسید زیرا تجربه كارهای تاریخی در تلویزیون نیز منحصر به آثاری مانند «سربداران»، «گرگ ها»، «كوچك جنگلی»، «هزاردستان» و «امام علی (ع)» می شد كه البته سریال امام علی(ع) تا آن زمان همچنان در حال تولید بود اما اكثر سریال های مذكور هم در حین ساخت بارها متوقف شده بودند یا زمان تولیدشان به درازا كشیده شده بود. در چنین شرایطی فخیم زاده برای یك اثر سترگ و مهم انتخاب شد. تنهاترین سردار به زعم بسیاری از صاحبنظران سینمایی از نظر ساختار، شكل اجرایی، دكوپاژ فیلمبرداری و دكور اثری قابل تامل و تحسین برانگیز بود اما از آنجا كه سریال «امام علی (ع)» كه همزمان با این سریال تولید شده بود و پیش از آن به پخش رسید، ذائقه مخاطب را نسبت به گونه سریال سازی تاریخی- مذهبی تغییر داده بود و باعث شد عظمت سریال «تنهاترین سردار» برای مخاطب كهنه شده و به چشم نیاید. فخیم زاده خود در این باره می گوید: «بارها گفته ام كه اگر جای سریال «امام علی(ع)» و «تنهاترین سردار» عوض می شد مسلما «تنهاترین سردار» همه توقعات را برآورده می كرد اما سریال «امام علی(ع)» كه آمد بازی عوض شد زیرا با مخاطب به شكل عام برخورد كرد و نگاه به مسائل مانند چگونگی حضور زن در آثار تاریخی را نیز تغییر داد و همین كار باعث بحث برانگیز شدن خود اثر و مخالفت ها و موافقت های فراوانی با آن شد. به هرحال «تنهاترین سردار» توانست آن طیف از مخاطبانی را كه برنامه های مناسبتی را دنبال می كردند، با خود همراه كند اما در جذب مخاطب عام ناموفق بود و در سایه سنگین سریال تلویزیونی «امام علی(ع)» قرار گرفت.


  ولایت عشق تجربه ای موفق
  سریال تلویزیونی «ولایت عشق» دومین ساخته تلویزیونی فخیم زاده، حكایتی دیگر داشت و با اقبال عمومی روبه رو شد به طوری كه این اثر جایزه مخاطبان خارج از كشور را هم كسب كرد و در نظرسنجی صدا وسیما استقبال خوبی را نشان داد. بخشی از موفقیت این سریال به جلوه های بصری و زیبایی شناسی اثر باز می گشت كه شامل شگردها و جنبه های تكنیكی آن می شد كه ابداعات منحصر به فرد او برای نشان دادن امام رضا(ع) به شكل عینی، یكی از این شگردها به حساب می آمد. او این بار شجاعانه تر از داوود میرباقری كه در «امام علی(ع)» توانست شمایلی از حضرت علی(ع) را نشان دهد، عمل كرد و چهره ای نورانی و جنبه ای عینی را برای این شخصیت خلق كرده و در میان بازیگران، مناسب ترین فرد را نیز برای ایفای این نقش انتخاب كرد: «فرخ نعمتی» بازیگر بلندقامتی بود كه در لانگ شات ها به خوبی دیده و حضورش احساس می شد. حركت های آرام و باطمانینه و صدای پخته، حرفه ای و پرطنین او كه مدتی طولانی از آن استفاده نشده بود، رویكردی در خلق شخصیت وارسته ای چون امام رضا(ع) بود و بسیار كارساز شد. یكی دیگر از وجوه مهم و تاثیرگذار این سریال، خلق شخصیت های قصه و به خصوص پررنگ شدن نقش شخصیت های زن داستان و قهرمانان سریال در بیان روایت های حاشیه ای و كشمكش های دراماتیك به جای حوادث اصلی و آشنای مخاطب بود. به عبارت دیگر، فخیم زاده كوشید بخشی از تاریخ را كه بیان آنها بیشتر حالت روایی داشت از داستان حذف كند چراكه این موارد برای آنكه شبهاتی بر آن وارد بود، ممكن بود باعث انحراف اذهان عمومی شود بنابراین شخصیت هایی ساختگی را در آن گنجاند كه داستان ها را بدون آنكه به مسیر تاریخ لطمه ای وارد شود، هدایت كنند.


  یك اثر پلیسی متفاوت
  در سال های اخیر و در آثار تلویزیونی و سینمایی معمولا با پلیسی روبه رو هستیم كه جایگاهش چندان برای ما آشنا و باورپذیر نیست زیرا نگاه سازندگان این آثار به پلیس، نگاهی توریستی، غربی و وارداتی است چون به زعم خودمان آنها را ایرانیزه می كنیم، ماهیت خود را از دست می دهند و تنها لایه رویی و جنبه شعاری پیدا می كنند یا بنابر گفته مهدی فخیم زاده جنبه تبلیغاتی به خود می گیرند و به ورطه مستقیم گویی گرفتار می آیند. او درباره نگاهش به جایگاه پلیس در كشور و تفكرش در ساخت سریال های پلیسی می گوید: «به هر حال پلیس ها هم اشتباه می كنند اما كسی به عمد خطا نمی كند. از طرف دیگر بدی، و پلیدی و نامردی هم در جامعه وجود دارد اما هنوز به درستی به آن پرداخته نشده است. وقتی من رفتم پیش حیدریان، گفت یا كار پلیسی نساز یا اگر می سازی، كاری كن كه مردم از حضور چنین پلیسی احساس امنیت كنند و كسی كه خطاكار است یا تمایلی به خطا دارد بترسد، از این رو در تمام مدت كار سعی كردم پلیسی خلق كنم كه در عین دوست داشتنی بودن در برخورد با خطاكارها خشن باشد.»
  حاصل این تفكر و تلاش های مهدی فخیم زاده منجر به ساخت چندین سریال پلیسی به نام های «خواب و بیدار»، «حس سوم» «بی صدا فریاد كن» و ساخت كار جدیدش«ساختمان 85» شده است. جدا از ریتم صحیح و شكل و فرم بدیع سریال «خواب و بیدار» شخصیت پردازی این سریال به خصوص نقش های منفی آن در مقایسه با شخصیت های دیگر سریال های پلیسی تلویزیون به شكلی عجیب برای مخاطب باورپذیر بودندبه طوری كه بیننده را به خاطر خصوصیات منحصربه فردشان جذب می كردند. معمولا تا آن زمان سابقه نقش های منفی در سینمای ما به آدم های لمپن، احمق و لاابالی بازمی گشت كه پس از طی چند فقره دزدی و قتل دستگیر می شدند و توسط پلیس باهوش به مراجع قضایی تحویل داده می شدند. اما فخیم زاده طبق این اصل كه هرقدر شخصیت های منفی محكم تر، باهوش تر و غیرقابل نفوذتر باشند، به همان نسبت هم جایگاه و ارزش فعالیت های قهرمان داستان ارزشمندتر و نتیجه بخش تر خواهد بود، جای نقش های لمپن سابق را با دزدان، سارقان و خلافكاران حرفه ای جامعه مدرن امروزی و پلیس های تك بعدی را با پلیس های انعطاف پذیر عوض كرد به طوری كه شخصیت ناتاشا در سریال «خواب و بیدار» خاص ترین نقش حال حاضر تلویزیون و سینمای ایران به حساب می آید. در كل باید گفت «خواب و بیدار» با داستان پركشش و كاراكترهای جذابش به یكی از پرطرفدارترین سریال های پلیسی سال های اخیر تبدیل شده است كه بخشی از جذابیتش را مرهون شخصیت های منفی قصه یعنی ناتاشا و اصغركپك می داند.


  «حس سوم» تجربه ای متفاوت
  اما این موفقیت در دومین اثر پلیسی اش تكرار نشد. «حس سوم» با وجود آنكه سریال خوش ساخت و پرداختی بود، نتوانست در جایگاه «خواب وبیدار» قرار گیرد. یكی از دلایل آن شاید غلوآمیز بودن داستان و طنزگونه بودن آن بود كه برای بیننده تازگی داشته و غیرقابل باور بود. همچنین باید گفت جایگاه این جنس كار آن هم در شكل پلیسی آن برای مخالفان تلویزیون تعریف نشده بود. مورد دیگر اینكه اثر فاقد شخصیتی جذاب و تاثیرگذار مانند شخصیت ناتاشا در جایگاه نقش منفی بود. از سوی دیگر، سریال «خواب و بیدار» سرشار از تعلیق و ورود و خروج آدم های مختلف و جریان ساز در داستان بود در صورتی كه وقایع و روابط آدم ها در «حس سوم» بسیار شناخته شده و قابل پیش بینی بود. این در حالی بود كه سرنوشت شخصیت ناتاشا تا قسمت پایانی سریال هم برای بیننده نامعلوم بود.


  ژانر تریلر در «بی صدا فریاد كن»
  «بی صدا فریاد كن» دیگر سریال مهدی فخیم زاده است كه در ژانر پلیسی و با موضوع قرص های اكستازی ساخته شد. این سریال در ژانر «تریلر» و با قصه ای مبتنی بر تعلیق ساخته شده بود و مخاطب را تا كشف حقیقت قصه با خود پیش می برد. اگرچه در مواردی هم مخاطب از بازیگران و پلیس پیشی می گرفت اما برخلاف سریال «ساختمان 85» مخاطب همواره پس از پلیس حركت می كرد و همزمان با پلیس به حقایق داستان پی می برد از این لحاظ به این سریال به «خواب و بیدار» نزدیك تر بود ووجه دراماتیك در آن بیشتر در نظر گرفته شده بود.
  قصه ای كه از دل شخصیت های منحصربه فرد نقش های فخیم زاده برآمده است
  نكته قابل توجهی كه در سریال «ساختمان 85» وجود دارد، این است كه شخصیت اصلی آن ساختمانی است كه همان اتفاق ها حول محور آن می گذرد. همه دزدان و جنایتكاران به نوعی آن را مامن و ماوای خود قرار داده اند. با پیدا شدن یك جسد، نویسنده و كارگردان یك به یك شخصیت هایی را به مخاطب نشان می دهد. شخصیت های هر یك از این شخصیت ها داستانی جنایی و معمایی دارند و مخاطب از آغاز تكلیفش را با شخصیت های قصه مشخص می كند. حتی در مواردی دانای كل به حساب می آید. مجرم و جرم را پیش از بازپرس می داند و از بالا بر حوادث نظاره می كند و تمایل دارد تا نحوه كشف جرم را كه توسط بازپرس پیش می رود، ببیند.
  یكی دیگر از نكات قابل توجه این سریال درباره پلیس و بازپرس داستان است. بازپرس داستان نیز شخصیت پیچیده ای دارد و معمای آن نیز باید در خلال داستان رمزگشایی شود. معمایی كه به اندازه شخصیت های ساكنان ساختمان پیچیده به نظر می رسد.
  فضای كلی و روابط فانتزی شخصیت های قصه باعث شده است تا روایت قصه از فضایی تلخ و گزنده فیلم های پلیسی به فضایی تبدیل شود كه مخاطب با دیدن وقایع آن نه تنها آن را دنبال می كند بلكه از نوع روابط فانتزی شخصیت ها احساس خوشایندی را تجربه می كند. از سوی دیگر این روابط سبب نمی شود تا از جدی بودن تعقیب و گریز پلیسی نیز غافل شود. نگه داشتن این دو عامل كه هریك می تواند در تضاد دیگری باشد یكی از نقاط تمایز این سریال با دیگر كار های فخیم زاده است این حالت را پیش از این در بازی ونقش های فخیم زاده می توانستیم جست وجو كنیم.


  بازیگری تمام عیار
  حضور فخیم زاده در آثارش یكی از مهم ترین عوامل موفقیت كارهایش محسوب می شود به طوری كه فیلم هایش را به واسطه نقش هایی كه در آنها حضور داشته به یاد می آورند. وجه اشتراك عمومی این نقش ها در منفی بودن یا مجنون بودن شان است به طوری كه امروز نقش های خاصش اكثرا از این قالب نقش ها خارج نیستند. نقش هایی مانند توحید نیز قابلیت او را در اجرای نقش و شخصیت های مثبت نشان می دهد اما این نقش تنها در بخش های كوتاه اول و انتهای فیلم «تشریفات» دیده می شد و در بقیه قسمت ها ما با شخصیت «رضا حسن مطرب» كه در اصل یك دزد و لمپن بود، مواجه بودیم یا در سریال «تنهاترین سردار» با نقش «شمر» و در سریالی چون «ولایت عشق»، «علی بن عثمان» و «خواب و بیدار» با «اصغر كپك» روبه رو هستیم كه نقش هایی منفی و در مواردی منفور بودند.
  او به تازگی هم در سریال «مختارنامه» ساخته جدید داوود میرباقری نقش «عمر سعد» را بازی كرده است. خودش درباره این ویژگی اش می گوید: «شخصی روزی به من گفت باید آخر كشف كند كه چه كلكی در كار من است كه وقتی كارگردانی می كنم بدترین نقش را برای خودم انتخاب می كنم، من نقش ها را برای دیگران انتخاب می كنم و هروقت شرایط حضور آنها فراهم نمی شود، خودم آن كارها را انجام می دهم. اینها مسائلی است كه به ذات آدم ها باز می گردد.»
  ویرایش توسط 1CHAMPION : 11-10-2010 در ساعت 09:05
  ▆ ▅ ▄ ▃ ▂ شاد بودن بزرگترین انتقامی است که می توان از زندگی گرفت ▂ ▃ ▄ ▅ ▆

 2. کاربر روبرو از پست مفید 1CHAMPION سپاس کرده است .


 3. # ADS
   

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این تاپیک را مشاهده نموده اند: 0

There are no members to list at the moment.

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •