مرجع تخصصی سئو سپهر صنعت سهند Navid Mirzaaghazadeh خطوط نازکا (بررسی یک اثر عجیب)

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 4 , از مجموع 4

موضوع: خطوط نازکا (بررسی یک اثر عجیب)

 1. #1
  "بهترين چيز نگاهيست كه از معجزه عشق تر است"
  M.Night آواتار ها
  وضعیت : M.Night آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jul 2010
  محل سکونت : تهران
  سن: 40
  نوشته ها : 208
  سپاس ها : 1,370
  سپاس شده 661 در 177 پست
  یاد شده
  در 0 پست
  تگ شده
  در 18 تاپیک

  خطوط نازکا (بررسی یک اثر عجیب)

  یکی از موارد بسیار پیچیده تاریخ وجود خطوطیست در پرو که همواره موضوع بحث دانشمندان و تاریخ شناسان بوده . در این نوشته قصد داریم تا ضمن بررسی این خطوط با دیدگاههای مختلفی که پیرامون این اثار عجیب وجود دارد آشنا شویم .  خطوط نازکا مجموعه‌ای از خطوطی است که در صحرای نازکا، یک دشت بایر واقع شده. این دشت ۸۰ کیلومتر بین شهرهای نازکا و پالیا در پرو کشیده شده. این خطوط توسط فرهنگ نازکا بین ۲۰۰ (پیش از میلاد)پ.م تا ۷۰۰م خلق شده است. صدها شکل منحصر به فرد وجود دارد که از نظر پیچیدگی از خطوط ساده تا مرغ‌های مگس خوار، عنکبوت، میمون و مارمولک دارای تنوع می‌باشند. خطوط نازکا به جز از فضا قابل تشخیص به صورت خطوط منسجم نیستند. از این رو حدس زده می‌شود که مردم نازکا هرگز نتوانستند کاری را که خلق کرده‌اند را به صورت منسجم ببینند.

  نحوه ساخت و دلیل برجا ماندن خطوط

  این خطوط به‌وسیله ذوب اکسید آهن که با سنگ ریزه اندود شده بود، ساخته شده که سطح صحرای نازکا را پوشانده. وقتی سنگفرش برداشته شده، آنها تضادی با رنگ روشن سطح زیری بوجود آوردند. در این دشت چند صد خط ساده و شکل‌های هندسی و همچنین بیش از ۷۰ شکل حیوان، حشره و انسان وجود دارند. مساحتی که این خطوط را پوشش می‌دهد، تقریباً ۵۰۰ کیلومتر مربع بوده است و بزرگ‌ترین شکل‌ها در حدود ۲۷۰ متر درازا دارد. این خطوط به دلیل خشکی بسیار زیاد، باد کم و شرایط آب و هوایی ثابت منطقه نازکا، باقی مانده‌اند. صحرای نازکا که یکی از خشک‌ترین مناطق زمین است و دمای آن در تمام سال در حدود ۲۵ درجه سانتیگراد می‌باشد، و همچنین کمبود باد کمک کرده این خطوط تا به اکنون قابل رویت باقی نگهداشته شوند.

  فرضیه ها . تواناییهای ساخت


  از زمان کشف این خطوط فرضیه‌هایی در رابطه با شیوه‌ها و انگیزه‌های ایجاد آنها، پیشنهاد شده. توضیح باستان شناسی در مورد اینکه چه کسی آنها را ساخته: برای مثال اینکه مردم نازکا خطوط را با استفاده از وسایل ساده و تجهیزات زمین‌پیمایی و نقشه‌برداری ایجاد کرده‌اند. تیرک‌های چوبی در انتهای برخی خطوط (که برای آزمایش کربن ۱۴ مورد استفاده واقع شده) و سفال‌هایی که در برخی از مناطق نازکا پیدا شده، این فرضیه را حمایت می‌کند. علاوه بر این محققان از جمله جو نیکل با استفاده از تکنولوژی ساده که در دسترس مردم نازکا بوده، و بدون دید هوایی شکل‌ها را دوباره ایجاد کرده. با نقشه‌های دقیق و تکنولوژی ساده یک تیم از افراد توانستند حتی اشکالی بزرگ‌تر را در طی چندین روز خلق کنند.

  دلیل علاقه مردم نازکا به این نقوش


  مدارک موجود کمی در خصوص علت اشکال ساخته شده وجود دارد. از این رو، انگیزه مردم نازکا، ماندگارترین راز خطوط می‌باشد. بسیاری محققان عقیده دارند که انگیزه مردم نازکا، مذهبی بوده. یعنی خلق اشکالی که تنها خدایان از آسمان قادر به دیدن آنها بطور واضح هستند.
  فرضیه دیگری وجود دارد که مردم نازکا می‌خواستند تا به مناطقی که در افق دور واقع شده، جایی که خورشید و دیگر اجرام آسمانی طلوع یا غروب می‌کنند، اشاره کنند. این فرضیه توسط دو مححقق ارزیابی و بررسی شد و هر دو نتیجه گرفتند که مدارک کافی برای توجیه نجومی وجود ندارد.
  در سال ۱۹۸۵ یک باستان‌شناس به نام جوهان رین هارد، اطلاعات باستان شناسی، قوم شناسی و تاریخی را منتشر کرد که اثبات می‌کرد که پرستش کوه‌ها و دیگر منابع آبی نقش مهمی را در اقتصاد و مذهب نازکا از زمان قدیم تا زمان اخیر بازی می‌کرده. او تئوری را ارائه داد که در آن ستایش خدایانی در ارتباط با فراوانی آب و حاصلخیزی محصول، توجیه می‌شوند. همچنین ادعا شده که این خطوط به عنوان راه‌های مقدسی بودند که به خدایانی منتهی می‌شدند. این خدایان در آن نقطه عبادت می‌شدند. و اشکال نیز به عنوان موضوعاتی نمادین برای طلب کمک از خدایان بودند.
  دیوید جوهانسون پزوهشگر دیگری بود که خطوط نازکا و ارتباط آشکار آنها را با آبراه‌های زیر زمینی مورد بررسی قرار داده. جوهانسون برای ردیابی این تونل‌های آبی، گمتنه زنی کرد و ادعا کرد که خطوط بیانگر اینست که آیا زمین دارای آب هست یا نه. مناطق با بیشترین اشکال در حدود مناطقی با بیشترین مقدار آب زیرزمینی تمرکز یافته‌اند و معمولاً نزدیک به چاه‌ها و دیگر منابع آبی هستند. نظری که جوهانسون ابراز می‌کند اینست که ساکنانی که در یک چنین منطقه خشکی زندگی می‌کنند باید زمان زیادی را برای یافتن منابع آبی می‌گذراندند. به‌وسیله خلق یک نقشه با مقیاس بزرگ، می‌توانستند بطور دقیق بفهمند که کجا می‌توانند آب پیدا کنند. این خطوط بعداً اشکال مذهبی برای خدایان و یا نام‌هایی که به هر یک از منابع آبی داده شد، تبدیل شد.
  رابین ادگا (کسوف‌شناس) فرضیه داد که خطوط نازکا، خصوصا اشکال حیوانی، انسانی و گل‌ها یک واکنش باستانی به اصطلاح “چشمان خدا” است که در طی یک کسوف کامل در آسمان آشکار می‌شود. یک سلسله از کسوف کامل که در سرتاسر جنوب پروبه وقوع پیوست، با زمانیکه خطوط و اشکال نازکا خلق شده بود، هم‌زمان بوده. یک خورشید گرفتگی کامل بطور واضح شبیه مردمک چشم و عنبیه یک چشم غول پیکر است در حالیکه به پایین نگاه می‌کند. تئوری دیگری ادعا می‌کند که خطوط نازکا باقیمانده “معابد راه رونده” هستند جاییکه یک گروه بزرگ از عبادت کنندگان در امتداد یکی از خطوط که وقف شده برای یک ذات مقدس بوده، راه می‌رفتند. ساکنان دهکده‌های محلی می‌گویند که ساکنان قدیمی، تشریفاتی را روی این راه‌ها و اشکال انجام می‌دادند تا از خدایان تشکر کنند و ادامه داشتن باران و آب را از کوه‌های آند تضمین کنند.  همچنین بر طبق یک فرضیه از مایکل ویلانت، رساناهایی از جنس طلا یا مس روی زمین کشیده شده بود. این رسانا‌ها، به عنوان آنتن‌هایی برای جمع‌آوری فرکانس‌های بسیار پایین مگنت تلوریوم که در مناطق لرزه نگار مشخص تولید می‌شود، بوده است و این، چند روز قبل از وقوع زلزله اتفاق می‌افتاد. جنجالی ترین فرضیه مطرح شده درباره این خطوط توسط اریک فون دانیکن و در کتاب ارابه‌های خدایان می‌باشد. او ادعا کرده که این خطوط در حقیقت فرودگاهی برای سفینه‌های فضایی بیگانه بوده.

  نگرانی ها


  مرکز ماریا ریچ یک سازمان مختص حفاظت از خطوط نازکا، آلودگی و فرسایش ناشی از جنگل‌زدایی اعلام کرده که این عوامل وجود ادامه دار این خطوط را تهدید می‌کند. این خطوط دارای عمق ۱۰ تا ۳۰ سانتیمتر هستند و می‌توانند به راحتی شسته شوند. همچنین این خطوط توانایی پایداری در مقابل باران‌های شدید را ندارند.

  آثار نازکا تنها نمونه های این خطوط نیستند .  نمونه های دیگری از چنین آثاری در انگلستان هم وجود دارد .
  اسب پوفینگتون در شمال انگلستان از موارد کاملا مشابه خطوط نازکاست .
  در انگلستان طی یک دوره تاریخی مرموز آثاری خلق شده که نوع خودش هم منحصر به فرد و هم بسیار بسیار مرموزه .
  خرسنگهای استون هنج و اسب پوفینگتون از همین آثار به شمار می آید .

 2. 5 کاربر از پست مفید M.Night سپاس کرده اند .


 3. # ADS
   

 4. #2
  RASHNO آواتار ها
  وضعیت : RASHNO آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jul 2010
  محل سکونت : کرج
  نوشته ها : 3,070
  سپاس ها : 6,228
  سپاس شده 6,215 در 2,018 پست
  یاد شده
  در 2 پست
  تگ شده
  در 763 تاپیک

  پاسخ : خطوط نازکا (بررسی یک اثر عجیب)

  دانیکن عقیده دارد که احتمالا هزاران سال پیش فرازمینی ها با سفینه های خود در این منطقه فرود اضطراری داشته اند. بعد ها بومیان این نقشها را برای خدایان ایجاد کرده اند تا برای فرود به انها علامت بدهند!
  "با پرواز بر فراز دشت نازکا در پرو خطوط هندسی بزرگی را میبینید که گاهی موازی و گاهی متقاطع میباشند.باستان شناسان معتقدند که این خطوط راه هایه اینکا ها بودند.یک تصور کاملا اشتباه این خطوط که همگی به بن بست میرسند چه کاربردی برایه اینکاها داشته اند؟آیا آنها از وسط این خط ها عبور می کردند؟آن ها از دشت راه می افتادند و به سوی بی راهه می رفتند؟
  پرفسورآلدن میسون که کارشناس باستان شناسی در پرو است معتقد است این خطوط نمادهایه مذهبی خاص است یا شاید هم نوعی تقویم باشد.
  زمانی که بر فراز این منطقه با طول 60 کیلومتری پرواز می کردم به نظرم رسید که اینجا بسیار شبیه فرودگاه می باشد.آیا این فرضیه خیلی غیر قابل باور است؟
  با توجه به این طرز تفکر باستان شناسان اینکاها چه نیازی به این راه ها داشتند؟ به نظر من ایجاد چنین شبکه ای با این وسعت حتما از رویه نمونه ای بوده که بطور دقیق پیاده شده و یا اصلا ساخت آن به دستور مستقیم فضانوردان بوده است.البته هنوز نمی توانیم با اطمینان کامل نظر دهیم که این قطعه زمین نازکا فرودگاه بوده است.
  چون به هر حال در ساخت فرودگاه نیاز به استفاده از آهن هست و آهن پس از چند سال از بین میرود.البته اگر از مصالح سنگی استفاده شود اثر آن میماند.
  واقعا چه اشکالی دارد که بپذیریم این خطوط به این علت برویه این زمین ترسیم شده اند که به خدایان(فضانوردان)بگویند:
  اینجا فرود آیید آیا همه چیز بر طبق دستورات تان ساخته و آماده شده است
  ؟"


  (برگرفته از کتاب ارابه های خدایان نوشته اریک فون دانیکن)
  ویرایش توسط RASHNO : 09-02-2010 در ساعت 16:54


  دوباره خواهيم روييد...
 5. 2 کاربر از پست مفید RASHNO سپاس کرده اند .


 6. #3
  RASHNO آواتار ها
  وضعیت : RASHNO آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jul 2010
  محل سکونت : کرج
  نوشته ها : 3,070
  سپاس ها : 6,228
  سپاس شده 6,215 در 2,018 پست
  یاد شده
  در 2 پست
  تگ شده
  در 763 تاپیک

  پاسخ : خطوط نازکا (بررسی یک اثر عجیب)

  قسمتی از کتاب خدایان ان سوی فضا اثر دنیکن در مورد فرازمینی ها

  "حزقیال پیامبر داستانی را باز گو می کند که در واقع درک خودش از اتفاقی حقیقی است که رخ داده است: ناگهان دیدم که بر صفحه ای که بالای سر فرشتگان یعنی همان موجودات زنده قرار داشت چیزی مثل یک تخت سلطنتی به رنگ یاقوت کبود ظاهر شد. آن گاه خداوند به مرد کتان پوش فرمود: به میان چرخ هایی که زیر فرشتگان است برو و مشتی از ذغالی افروخته بردار و آن را بر روی شهر بپاش. آن مرد در مقابل دیدگان من این کار را کرد. وقتی او به میان چرخ ها رفت فرشتگان در قسمت جنوبی خانه خدا ایستاده بودند و ابری حیاط درونی را پر کرد. سپس حضور پر جلال خداوند از بالای سر فرشتگان برخاست و بر آستانه خانه خدا قرار گرفت و خانه خدا از ابر جلال پر شد و حیاط آن از درخشش پرشکوه حضور خداوند مملو گشت . صدای بالهای فرشتگان مانند صدای خدای قادر مطلق بود و تا حیاط بیرونی به طور واضح شنیده میشد.
  وقتی خداوند به آن مرد کتان پوش دستور داد که به میان فرشتگان برود و از میان چرخ ها یک مشت ذغال افروخته بردارد او رفت و کنار یکی از چرخ ها ایستاد و یکی از فرشتگان دست خود را دراز کرد و مقداری ذغال افروخته از آتشی که در میانشان بود برداشت و در سمت مرد کتان پوش گذاشت. او هم گرفت و بیرون رفت. هر یک از آن چهار فرشته یک چرخ کنار خود داشت وشنیدم که به آنها چرخ در چرخ میگفتند. ساختمان این چرخها طوری بود که آنها به هر طرف که میخواستند میرفتند و احتیاج به دور زدن نداشتند. هر فرشته چهار صورت داشت نخستین صورت شبیه صورت گاو دومی شبیه انسان سومی مانند شیر و چهارمی مانند عقاب بود.
  پس از آن درخشش پرشکوه حضور خداوند آستانه خانه خدا را ترک گفت و بالای سر فرشتگان قرار گرفت و در همان حال که نگاه میکردم فرشتگان بالهای خود را گشودند و به همراه خدا از زمین برخاستند و بر بالای دروازه شرقی خانه خدا ایستادند در حالی که حضور پر جلال خدای اسرائیل بر فراز آن ها قرار داشت" (حزقیال فصل 10 آیات 1 تا 19 )  دوباره خواهيم روييد...
 7. کاربر روبرو از پست مفید RASHNO سپاس کرده است .


 8. #4
  RASHNO آواتار ها
  وضعیت : RASHNO آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jul 2010
  محل سکونت : کرج
  نوشته ها : 3,070
  سپاس ها : 6,228
  سپاس شده 6,215 در 2,018 پست
  یاد شده
  در 2 پست
  تگ شده
  در 763 تاپیک

  پاسخ : خطوط نازکا (بررسی یک اثر عجیب)

  نمونه هایی از خطوط شگفت انگیز نازکا
  ویرایش توسط RASHNO : 09-02-2010 در ساعت 16:56


  دوباره خواهيم روييد...
 9. کاربر روبرو از پست مفید RASHNO سپاس کرده است .


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این تاپیک را مشاهده نموده اند: 0

There are no members to list at the moment.

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •