مرجع تخصصی سئو سپهر صنعت سهند Navid Mirzaaghazadeh جشنواره بین المللی فیلم مستند ایران

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: جشنواره بین المللی فیلم مستند ایران

RASHNO آواتار ها
    وضعیت : RASHNO آنلاین نیست.
    سپاس ها : 6,228
    سپاس شده 6,215 در 2,018 پست
    یاد شده
    در 2 پست
    تگ شده
    در 763 تاپیک

جشنواره بین المللی فیلم مستند ایران

بعد از مراسم افتتاحیه، اولین سؤالی که در یک کلیپ با حضور مستندسازان مختلف مطرح شد این بود که: «حقیقت چیست؟»

در اوایل مراسم، شفیع آقامحمدیان -مدیر عامل مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی و دبیر چهارمین جشنواه سینما- در سخنان خود گفت که ما امسال داورانی از کشورهای امریکا، فرانسه، سوئیس، اسپانیا و همچنین 35 مهمان خارجی از 16 کشور دنیا داشتیم.

«سيد محمد حسيني» وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي، «جواد شمقدری» معاون سینمایی وزارت ارشاد، «سيد احمد ميرعلايي» مديرعامل بنياد سينمايي فارابي، «شفيع آقامحمديان» مدير جشنواره، سعيد رجبي‌فروتن، مهدی مسعودشاهی دبیر سازمان جشنواره‌های سینمایی، حمید امیریان‌فرد معاون امور سینمایی حوزه هنری، و هنرمندان و فيلمسازاني چون داوود رشیدی، خسرو سينايي، جمال شورجه، محمد درمنش، منوچهر طياب، ماني پتگر، مرتضي شعباني، حسين ترابي، سعيد رشتيان، اكبر حر، رضا برجي، محمدرضا اسلاملو، محسن علي‌اكبري، رضا دريانوش، محمدعلي فارسي، ابوالفضل جليلي، کامران ملکی، مهرداد زاهديان، فرهاد ورهرام، قاسم بخشي، سعيد رجبي فروتن، محمود عبداللهي، و جمع کثیری از مستندسازان داخلی و مهمانان خارجی در مراسم اختتامیه‌ی سینما حقیقت حضور داشتند.

همان‌طور که طی روزهای برپایی جشنواره وعده داده شده بود، و نیز امیرحسین مدرس-مجری مراسم اختتامیه‌ی جشنواره‌ی سینما حقیقت- خبر داد، و همان‌گونه که شفیع آقامحمدیان در سخنان خود در ابتدای مراسم گفت، قرار بر این شد که فعلاً به‌مدت دو هفته و هر روز در سه سانس، سینما سپیده به پخش فیلم‌های مستند بپردازد. خبر خیلی خوبی است. مشتاقانه آرزوی پخش فیلم‌های مستند دیده‌ نشده یا کم‌تر دیده شده را داریم. فیلم‌های حقیقی و ناب...

شعار امسال جشنواره، «حقیقت برای همه» بود... دقیقاً نمی‌دانم منظور اولیای امور از این اسم‌گذاری چه بود. اما به‌تعبیر خودم... تصور کردم که، حقیقت را برای خودم، برای اطرافیان نزدیکم، و برای رفقا و به‌اصطلاح نارفیقان بخواهم... اول از خودم شروع کنم. جرأت روبرو شدن با حقایق وجودم...درد داشت...

امیرحسین مدرس انصافاً اجرای خوبی داشت. یادش به‌خیر، آن‌روزها که از مدرسه برمی‌گشتیم(بعداز ظهری بودیم)، حدود ساعت 6 عصر ‌می‌نشستیم جلوی تلویزیون، نیم‌رخ تازه باز شده بود(!) و زل می‌زدیم به مجری‌ای که حرف‌هایش و شیوه‌ی اجرایش با بقیه فرق داشت. در برنامه‌ای که با بقیه متفاوت بود. الان هم جمعه‌ها می‌توانیم رادیو را باز کنیم(!) و صدای گرم مدرس را از برنامه‌ی طنز«جمعه‌ی ایرانی» که تقریباً یک‌جورهایی به‌جای «صبح جمعه با شما» پخش می‌شود، بشنویم...

داستان این میز و دم و دستگاه: از ابتدای مراسم، سر و صدای شخصی که خارجکی حرف می‌زد باعث شد من و چند نفر دیگر چند بار سر بچرخانیم تا مقصر تولید این آلودگی صوتی را پیدا کنیم. هرچند راه به جایی نبردیم... البته من جایم را که عوض کردم، متوجه شدم که بله... این آقای محترم در حال ترجمه‌ی همزمان جملات برای حضار خارجی هستند. به‌هرحال فکر می‌کنم خیلی تابلو شده بود که ما چند نفر قبلاً چنین منظره‌ای را ندیده‌ایم...

تقدیر از مرتضی شعبانی-فیلم‌بردار و مستندساز- او همان‌کسی بود که در جبهه‌های جنگ، به‌جای سلاح، دوربین به دست گرفت...
    بله، کار فرهنگی می‌تواند برنده‌تر از شمشیر باشد...

جواد شمقدری -معاون سینمایی وزارت ارشاد- حدود یک ربع سخنرانی کرد. در قسمتی از صحبت‌هایش، اشاره به تأثیر حضور مستندسازان ایرانی برای ثبت واقعیت‌ها داشت. با ابراز امیدواری برای اینکه حضورشان گسترش یابد...
    هم‌چنین به کمبود حضور مستندسازان ایرانی در ثبت واقعیت‌های ایران اشاره کرد. و اینکه این کمبود حضور هنرمندان ایرانی باعث سوءاستفاده‌ی فیلم‌سازان خارجی، و درنتیجه ثبت واقعیت‌ها به نفع خودشان شده است.
    در ادامه به سخنان سفیر هلند اشاره شد، که درارتباط با هفته‌ی فیلم هلند که برگزار شد، با اشاره به واقعیت‌های تاریخی ایران که باید شکافته و شناخته شوند، گفته است: «در پوستر هفته‌ی فیلم هلند تصویر یک آسیاب بادی نقش دارد. این آسیاب مال شماست...»
    با اشاره به کوتاهی‌های ما در شناختن تاریخ و حقایق کشورمان، که باعث شد مولانا به رومی مشهور شود و نیز ابن سینا به‌عنوان دانشمندی عرب زبان‌زد شود...

علی‌رضا افتخاری، پیش‌از اجرای موسیقی سنتی ایرانی به‌خاطر کسالت و صدایش از حضار عذرخواهی کرد.

این هم حضار ردیف اول-به‌اصطلاح VIP- و نیز مابقی حضار، در حین اجرای موسیقی

بعد از اجرای کنسرت: محمد درمنش، داوود رشیدی، جواد شمقدری، سيدمحمد حسيني. پسر عبداله علی‌مراد – انیماتور قصه‌های بازار، بهادر و...- هم در ردیف دوم پشت سر حسینی نشسته است.

تقدیر از خسرو سینایی –هنرمند سینما، سینمای مستند، هنرهای تجسمی، موسیقی و ادبیات- با حضور وزير ارشاد، معاون سينمايي، مديرعامل بنياد سينمايي فارابي و مدير جشنواره.
    خسرو سینایی در سخنرانی کوتاه‌ش به نوشته‌ی روی پوستر «حقیقت برای همه» اشاره کرد: « نکند بی‌احتیاطی کنیم و حقیقت را دست‌کم بگیریم. حقیقت مثل یک گلوله‌ی آتش سوزان است، اگر بی‌احتیاط با آن برخورد کنیم، آن‌وقت ما را می‌سوزاند و دیگران را هم می‌سوزاند. من امیدوارم مسئولان محترمی که اکنون در رأس کار هستند، ‌و مسئولانی که در آینده پس از زحماتی که آقایون خواهند کشید در رأس کار خواهند بود،‌ به نسل‌های جوان فیلم‌ساز در این مملکت امکان پرداختن به حقیقت را بدهند، با نگاهی باز و با انصاف فراوان.(تشویق حضار)

مطمئن باشید فیلم‌هایی که براساس حقیقت ساخته شوند، نه ‌فقط در ساختن جامعه‌ی ما بلکه در ساختن جهانی بهتر مؤثر خواهند بود و در تاریخ ثبت خواهند شد. و چه وسیله‌ای بهتر از سینما برای اینکه حقیقت را ثبت کند و در سطحی وسیع گسترش دهد. من امیدوارم ما فقط به نام حقیقت اکتفا نکنیم، بلکه به جوهر حقیقت معتقد باشیم. و فیلم‌سازان با احساس تعهد نسبت‌به حقیقت امکان پیدا کنند که به آن بپردازند و آن‌را به مخاطبانشان ارائه دهند. (تشویق حضار)

این شخص، که مدام ما را به یاد سی چهل سال قبل و فیلم‌فارسی و طوقی و اینها می‌انداخت، نامش بهروز وثوقی‌راد است... البته در اینترنت چیزهایی درباره‌اش نوشته شده و عکس‌هایی دارد...

در بخش تدوين، تنديس جشنواره به بهاره خرًمي و رؤيا مجدنيا براي فيلم «اتاق نيمه‌تاريك، پنجره نيمه روشن» - مستندی درباره عباس گنجوی- تعلق گرفت.

اهدای جایزه به فرهاد ورهرام، کارگردان «ایستگاه»

داریوش غريب‌زاده، دربخش علمي و فناوري، تنديس جشنواره را برای فيلم «مدرسه كوچك، آرزو‌هاي بزرگ» دریافت کرد.
    غریب‌زاده با آن لهجه‌ی شیرین بوشهری‌اش از کوچک‌ترین مدرسه‌ی دنیا گفت. مدرسه‌ای در یکی از روستاهای بوشهر که کلاً 7 خانواده در آن زندگی می‌کنند!

سخنرانی سيدمحمد حسيني -وزير فرهنگ و ارشاد اسلامي
    سيدمحمد حسيني در قسمت‌هایی از سخنانش گفت: «...یک ساعت فکر کردن از چند ساعت عبادت بالاتر است... نگاه به چهره‌ی عالِم عبادت است... حقیقت با فطرت آدمی آمیخته شده است. در نهاد آدم نهاده شده است. حقیقت، حق‌جویی، حق‌خواهی در سرشت آدمی سرشته شده است. حق‌طلبی، حق‌گویی جزء ذات آدمی است. اگر انسان در مسیر نادرستی قرار نگیرد، همیشه به دنبال حق و حقیقت است. اما گاهی خود انسان باعث می‌شود که از حقیقت فاصله بگیرد...
    نیز با استناد به آیات قرآن به افرادی اشاره کرد که قلب و روح دارند اما اندیشه نمی‌کنند، گوش دارند اما نمی‌شنوند. چشم دارند اما نمی‌بینند... انسان می‌تواند به مرحله‌ای برسد که حقایق را نبیند...
    بین خلق و خالق، انسان و خدا، انسان و حق و حقیقت هیچ حائل نیست.
    به‌قول حافظ: «میان عاشق و معشوق هیچ حائل نیست/ تو خود حجاب خودی، حافظ از میان برخیز»

وزير ارشاد همچنین ادامه داد که در اکسپوی شانگ‌های که به‌مدت 6 ماه ادامه داشت، دوستان دائماً احساس کمبود می‌کردند. ما گاهی اوقات فیلم‌های یک‌دقیقه‌ای می‌خواهیم. از یک شخصیت، از یک رویداد تاریخی،... اما در این زمینه کم کار شده...»

و سایر عکس‌ها:

دوباره خواهيم روييد...

2. کاربر روبرو از پست مفید RASHNO سپاس کرده است .

3. # ADS

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این تاپیک را مشاهده نموده اند: 0

There are no members to list at the moment.

کلمات کلیدی این موضوع