سلام مهمان گرامي؛

دوست عزیز ضمن عرض خیر مقدم، با توجه به این که شما به صورت مهمان به انجمن سینماسنتر وارد شده اید براي مشاهده تالار با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
مرجع تخصصی سئو سپهر صنعت سهند Navid Mirzaaghazadeh صادق هدایت

CinemaCenter Navigation Bar & SlideShow

دوربین مداربسته , نظارت تصویری , حفاظت پیرامونی , اعلام و اطفاء حریق , شبکه و زیرساخت  طراحی دیتاسنتر , یو پی اس , برق بدون وقفه 

هوشمند سازی ساختمان , دوربین مدار بسته , طراحی وب سایت , سئو سازی , کابل هلوکیبل , اعلام حریق , پیاده سازی دیتاسنتر

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 10
نمایش شاخه ای2علاقمندی ها
  • 2 ارسال شده توسط RASHNO

موضوع: صادق هدایت

چيزي كه مرا نكشد قويترم ميسازد...
    RASHNO آواتار ها
    وضعیت : RASHNO آنلاین نیست.
    سپاس ها : 6,225
    سپاس شده 6,213 در 2,017 پست
    یاد شده
    در 2 پست
    تگ شده
    در 763 تاپیک

جعبه مدال ها

صادق هدایت

صادق هدایت در سال 1281 شمسی در تهران، در خانواده اعتضاد الملک هدایت، به دنیا آمد. دوره دبیرستان را در 1303 به پایان برد و یک سال بعد به قصد ادامه تحصیل به بلژیک رفت اما ذوق ادبی او را از ادامه تحصیل در رشته مهندسی بازداشت.

سال بعد به فرانسه رفت و تا 1308 در آنجا ماند. در همین سالهای جوانی به قصد خودکشی خود را به رود "سن" انداخت اما ماهیگیری نجاتش داد و هدایت بعداً شرح این واقعه را در داستان "زنده به گور" نوشت و آن را "یادداشت های یک دیوانه" نام نهاد.

سال بعد از این رویداد به تهران بازگشت و به تالیف و تصنیف آثارش، که در فرانسه آغاز کرده بود، ادامه داد.

در ضمن نویسندگی، اگر چه علاقه ای به شغل دولتی نداشت، به استخدام دولت در آمد. نخست در بانک ملی و بعد در اداره اقتصاد و مدتی بعد در اداره موسیقی کشور مشغول به کار شد. او در این سالها سفری هم به هند کرد و زبان "فارسی میانه" را آموخت. در 1318 به عضویت هیات تحریریه مجله موسیقی درآمد و سرانجام در سال 1320 با سمت مترجمی در هنرکده هنرهای زیبا مشغول شد و تا سال 1329 که به فرانسه رفت و دیگر باز نگشت، در این شغل باقی ماند.

در فرودین 1330 در پاریس، شیر گاز اتاقش را باز کرد و به حیات خود خاتمه داد: فرجامی تلخ که زمینه ساز بحثهای مخالف و موافق درباره او بود و هست . . .

ویژگیهای آثار

هنگامی که هدایت در سال 1308 از اروپا به ایران بازگشت در تهران دوستان فراوانی داشت اما با سه تن از آنان یعنی بزرگ علوی و مسعود فرزاد و مجتبی مینوی بیش از دیگران نشست و برخاست می کرد. این چهار تن "پاتوقی" داشتند و در دیدارهایشان در باب فرهنگ و اجتماع، به ویژه ادبیات فارسی، دیدگاه های تازه ای را مطرح می کردند و نام گروه خود را "ربعه" نهادند.

گرچه فضیلت تقدم نگارش داستان کوتاه فارسی، به سبک جدید، از آن جمالزاده است اما تبلور هنری داستان نویسی معاصر ایران را در آثار صادق هدایت باید دید.

داستانهای هدایت، حتی داستانهایی که در زمینه رئالیسم اجتماعی نوشته شده اند، از مرز انتقاد سطحی، که معمول زمانه بود، فراتر می روند و به لایه هایی می رسند که به جای سخنوری و توصیف، به تجسم و تصویرسازی ناب ارتقاء می یابند.

مطالعات هدایت در زمینه های فرهنگ ایران باستان و اندیشه های آریایی و تفکر بودایی و مکتبهای جدید ادبی و روانشناسی غرب از یک سو و گرایش عمیق او به مکتب ادبی سورئالیسم از سوی دیگر، در شخصیتش چنان تاثیری نهاده بود که او را به یک نویسنده تأثیرگذار تبدیل کرد.

هدایت در بخشی از داستان هایش از دیدگاه راوی آشفته ذهن و حساسی، رنج ها و نومیدی های روشنفکران عصر خود را به شیوه ای سمبلیک و هنرمندانه توصیف می کند.

"بوف کور" بهترین اثر حدیث نفس گونه ی او، ستایش نویسندگان بزرگ جهان را برانگیخت و به شکل های گوناگون مورد تقلید داستان نویسان ایرانی قرار گرفت اما همتایی نیافت.

هدایت در دسته ای دیگر از داستان هایش از دیدگاهی انتقادی زندگی مردم کوچه و بازار را شرح می دهد و آشنایی عمیق خود با لایه های پنهان زندگی و تیپ های متنوع ایرانی را به نمایش می گذارد.

آثار

آثار هدایت را به طور کلی می توان در پنج موضوع طبقه بندی کرد: داستان، ترجمه، تحقیق، نمایشنامه و سفرنامه.

داستان

زنده به گور (1309): نخستین مجموعه داستان اوست؛ این کتاب را در پاریس نوشت و در تهران چاپ کرد.

بوف کور: این کتاب را حدود 1309 در تهران به خط خویش به صورت پلی کپی در 150 نسخه تکثیر کرد و فقط به دوستانش هدیه داد، اما چاپ اول آن در هند انجام گرفت. بوف کور مهمترین اثر هنری صادق هدایت شناخته شده و ابعاد جهانی یافته است.

آثار دیگر داستانی وی عبارتند از: سه قطره خون (1311)، علویه خانم (1312)، سایه روشن (1312)، سگ ولگرد (1322)

ولنگاری (1323) و حاجی آقا (1324)

ترجمه

صادق هدایت به دو زبان فرانسوی و فارسی میانه تسلط داشت؛ فارسی میانه را در هند آموخته بود و آثاری را از آن دو زبان به فارسی ترجمه کرده است:

یادگار جاماسب، کارنامه اردشیر بابکان، گزارش گُمان شکن، گُجسته اَبالِش، شهرستانهای ایران و زند وُهومَن یسن را از فارسی میانه ترجمه کرده است.

"مسخ" اثر فرانتس کافکا و "دیوار" اثر ژان پل سارتر را نیز از زبان فرانسه به فارسی برگردانده است.

تحقیق

"فواید گیاهخواری"، "ترانه های خیام"، "نیرنگستان"، "انسان و حیوان" و "فولکور یا فرهنگ توده" از نوشته های تحقیقی هدایت اند.

نمایشنامه

"مازیار" (با مجتبی مینوی)، "پروین دخترساسان" و "افسانه آفرینش".

سفرنامه

سفرنامه مهم هدایت عنوانش "اصفهان نصف جهان" است که در چاپهای بعدی با نمایشنامه "پروین دخترساسان" یک جا به چاپ رسیده است.

گفته می شود که صادق هدایت نوشته های دیگری نیز داشته که پیش از اقدام به خودکشی در یک حالت بحرانی تمام آنها را سوزانده است.

یکی از این کتابها، کتابی بوده است به نام "روی جاده نمناک" که گفته اند بعضی از دوستانش آن را جزو دست نوشته های هدایت دیده بودند.

همچنین کتابی به نام "توپ مروارید" جزو آثار چاپ شده اوست که فقط یک بار در نسخه هایی محدود و با تغییر نام نویسنده به "هادی صداقت" در تهران چاپ شده است.

شرح حال هدایت از زبان خودش

من همان قدر از شرح حال خودم رَم می‌کنم که در مقابل تبلیغات امریکایی مآبانه. آیا دانستن تاریخ تولدم به درد چه کسی می‌خورد؟ اگر برای استخراج زایچه‌ام است، این مطلب فقط باید طرف توجّه خودم باشد. گرچه از شما چه پنهان، بارها از منجّمین مشورت کرده‌ام اما پیش بینی آن‌ها هیچ وقت حقیقت نداشته. اگر برای علاقهٔ خوانندگانست؛ باید اول مراجعه به آراء عمومی آن‌ها کرد چون اگر خودم پیش‌دستی بکنم مثل این است که برای جزئیات احمقانهٔ زندگیم قدر و قیمتی قایل شده باشم بعلاوه خیلی از جزئیات است که همیشه انسان سعی می‌کند از دریچهٔ چشم دیگران خودش را قضاوت بکند و ازین جهت مراجعه به عقیدهٔ خود آن‌ها مناسب‌تر خواهد بود مثلاً اندازهٔ اندامم را خیاطی که برایم لباس دوخته بهتر می‌داند و پینه‌دوز سر گذر هم بهتر می‌داند که کفش من از کدام طرف ساییده می‌شود. این توضیحات همیشه مرا به یاد بازار چارپایان می‌اندازد که یابوی پیری را در معرض فروش می‌گذارند و برای جلب مشتری به صدای بلند جزئیاتی از سن و خصایل و عیوبش نقل می‌کنند. از این گذشته، شرح حال من هیچ نکتهٔ برجسته‌ای در بر ندارد نه پیش آمد قابل توجهی در آن رخ داده نه عنوانی داشته‌ام نه دیپلم مهمی در دست دارم و نه در مدرسه شاگرد درخشانی بوده‌ام بلکه بر عکس همیشه با عدم موفقیت روبه‌رو شده‌ام. در اداراتی که کار کرده‌ام همیشه عضو مبهم و گمنامی بوده‌ام و رؤسایم از من دل خونی داشته‌اند به طوری که هر وقت استعفا داده‌ام با شادی هذیان‌آوری پذیرفته شده‌است. روی‌هم‌رفته موجود وازدهٔ بی مصرفی قضاوت محیط دربارهٔ من می‌باشد و شاید هم حقیقت درهمین باشد.

آرامگاه او در گورستان پرلاشز پاریس

ویرایش توسط RASHNO : 07-28-2010 در ساعت 13:29
    .:Reza:. و Don Corleone به این پست علاقمند بوده اند.

دوباره خواهيم روييد...

2. 10 کاربر از پست مفید RASHNO سپاس کرده اند .

3. # ADS

PHOENIX آواتار ها
    وضعیت : PHOENIX آنلاین نیست.
    سپاس ها : 1,914
    سپاس شده 1,552 در 525 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 5 تاپیک

جعبه مدال ها

درسته كه نوشته هاي قوي اي داره اين بشر ، اما خيلي ديد زشت و چركيني به زندگي داره ، من هيچ جوري نمي تونم هضمش كنم .ديگه شاهكارش همون بوف كوره ، كه بيشتر صحنه هاي كه توصيف مي كنه چندش آوره و البته مسلما همين طرز ديدش باعث شده 3 بار دست به خودكشي بزنه

RASHNO آواتار ها
    یاد شده
    در 2 پست
    تگ شده
    در 763 تاپیک

جعبه مدال ها

صادق هدایت دید متفاوتی به دنیا داشت و یک انسان خاص بود.
    بوف کورش یک داستان سمبلیک و پر رمز و رازه. یک شاهکار که هنوز اساتید ادبیات از دریافت رموز کارش عاجز هستند و ه رکدام برداشت خودشو از این کتاب نوشته.
    حالا من یه تاپیک درمورد بوف کور میزنم.
    صادق دل پردردی داشت و به همین دلیل چندین دفعه اقدام به خودکشی کرد.

دوباره خواهيم روييد...

6. 2 کاربر از پست مفید RASHNO سپاس کرده اند .

آنقدر قدرتمند باشيد كه هيچ كس نتواند آرامش ذهني تان را به هم بريزد. از كتاب "كليد" اثر "جو ويتال
    FFKIA آواتار ها
    وضعیت : FFKIA هم اکنون آنلاین است.
    سپاس ها : 11,200
    سپاس شده 25,632 در 4,554 پست
    یاد شده
    در 57 پست
    تگ شده
    در 751 تاپیک

جعبه مدال ها

دیدگاه من نسبت به هدایت یکمی فرق داره . من اونو نا امید نمیبینم .
    مخصوصا تو بوف کور که چند بار خوندمش . باید در یک جایگاهی قرار بگیرید و همون حس رو پیدا کنید و بعد بوف کور رو بخونید .
    اون حس اسمش نا امیدی نیست .
    یعنی من این طوری معنیش نمیکنم . چون یکبار در یک شرایط خاص قرار گرفتم و متوجه شدم که اگه در حالتی خاص این کتاب رو بخونید نه تنها نا امید کننده نیست . بلکه امید دهنده هم میتونه باشه .
    این حالت خاص رو نمیتونم معنی کنم . مثلا نمیتونم بگم که دارای این شاخص هاست .
    اما خودم توش قرار گرفتم و دیدم که چیه و چه معنی ای میده .
    هدایت رو میشه تشبیه کرد به خیام . حتی میبینید که شرح هدایت بر خیام از نمونه های خوب شرح نویسی بر یک شاعر و دانشمند محسوب میشه .
    به هر حال بحث رو طولانی نکنم . من هدایت رو دوست دارم . اما ممکنه با خیلی از مطالبش موافق نباشم و ازش حس خوبی نگیرم .
    اما درباره بوف کور واقعا نوشته پر فروغی به نظرم اومد .
    یک نوشته معنی کننده و یک نوشته بخصوص برای یک شرایط بخصوص .

ممنونم مهناز جان
    Они говорят: "Зло преобладает, когда хорошие люди не в состоянии действовать."
    Что они должны сказать, "Evil преобладает"

امروز می‌خواهم به مصاف تزویر بروم که بدترین آفت دین است.
    تزویر با لباس دیانت و تقوا به میدان می آید.
    تزویر سکه ای دو روست که بر یک رویش نام خدا و بر روی دیگرش نقش ابلیس است.
    عوام خدایش را میبینند،
    و اهل معرفت ابلیسش ...
    و چه خون دلها خورد علی (ع) از این جماعت سر به سجود آیه خوان و به ظاهر متدین.
    تزویر به شما امان میدهد تا مقاومتتان را بشکند،
    پس از تسلیم، شک نکنید، گردنتان را خواهد شکست.
    یا ایها الذین آمَنو ...آمِنو

سخنان پایانی مختار در جمع مردم کوفه

مرکز شبکه و امنیت پارت شبکه پرداز
    دوربین مداربسته , نظارت تصویری , حفاظت پیرامونی , اعلام و اطفاء حریق , شبکه و زیرساخت
    دیتاسنتر , یو پی اس , برق بدون وقفه , هوشمند سازی ساختمان , دوربین مدار بسته

8. 6 کاربر از پست مفید FFKIA سپاس کرده اند .

RASHNO آواتار ها
    یاد شده
    در 2 پست
    تگ شده
    در 763 تاپیک

جعبه مدال ها

من یه مقاله در مورد بوف کور هدایت نوشتم که برداشت شخصی من از بوف کوره. ولی هنوز جای کار داره، استاد سیامک گلشیری قول داده وقتی کامل شد برام چاپش کنه

دوباره خواهيم روييد...

10. کاربر روبرو از پست مفید RASHNO سپاس کرده است .

کــــاش گاهی زنـــدگی هــم كليــد [◄◄ι] [ ιι ] [■] [►] [ι►►] داشت...!
    MiSS SAYTA آواتار ها
    وضعیت : MiSS SAYTA هم اکنون آنلاین است.
    محل سکونت : ı̴̴̡ ̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı
    سپاس ها : 10,643
    سپاس شده 16,545 در 4,216 پست
    یاد شده
    در 63 پست
    تگ شده
    در 850 تاپیک

جعبه مدال ها

روايت گر بزرگ تلخ ، صادق هدایت

هدایت نویسنده یی ست خلاق؛ روایت گر انسان نومید معاصر. راوی گویای روحیه ی تاریک و بیمار روزگارش . راوی انسان تنهایی ست که به دلیل عوامل آشکار و پنهان با جامعه بیگانه شده، در خود فرو رفته و در خود نابود شده است . راوی انسان پریشان امروزی ست که هر چند از خود خواسته و برخاسته، اما نیروی جبر را پذیرفته و تن به فراموشی سپرده و از اینجاست که تفاوت آشکار هدایت با نویسنده یی چون کافکا بر ما آشکار می شود. چرا که شخصیت های آثار کافکا سعی می کنند تا به رهایی برسند، اما در جهان آثار هدایت همه راه به نیستی می برند و باز در اینجا قرابت هدایت را با خیام و ژان پل سارتر از نظر جهان بینی درمی یابیم.
    هدایت در آثار خود تصاویر مرگبار و دلخراشی از مردم عادی و کوچه و بازار ساخته، اما این تصاویر به قدری زنده و جاندار ترسیم شده که خواننده را به هم ذات پنداری با آن ها وا می دارد . تصاویری که خواننده در آن پستی و ضعف انسان را می بیند و لمس می کند.
    هدایت جزو هنرمندان بزرگی ست که آگاهانه و با جدیّت تفکرات و دغدغه های خود را در آثار خود به ثبت رساند و با ما از آشناترین و اصلی ترین مسایل انسانی سخن گفت؛ اما به دلایل آشکاری همچون شخصیت پیچیده و درک نشده اش و با مشاهده ی شکستهای پی در پی اجتماعی و فرهنگی، دیکتاتوری زمانش، جهل و عقب مانده گی مردم هم عصرخود و بسیاری دیگر از مسایل پنهان و تاریک که بر ما هیچوقت آشکار نخواهد شد، در سال ۱۳۳۰ در پاریس دست به خودکشی زد و بدین ترتیب مرگش را نیز نومیدانه اما با اراده ی خود سرود

برگرفته از سایت وزین آسمایی

هر نتی که از عشق بگوید، زیباست... حالا سمفونی پنجم بتهون باشد یا زنگ تلفنی که در انتظار صدای توست...
    Parnian آواتار ها
    وضعیت : Parnian آنلاین نیست.
    سپاس ها : 4,267
    سپاس شده 4,229 در 1,374 پست
    یاد شده
    در 4 پست
    تگ شده
    در 522 تاپیک

جعبه مدال ها

پاسخ : صادق هدایت

به تازگی دارم کتابی رو می خونم به نام "تجدد و تجدد ستیزی در ایران" از دکتر عباس میلانی که نویسنده و مترجم بسیار تواناییه...
    بخشی از این کتاب به صداق هدایت اختصاص داره و من پاراگرافی رو که در مورد بوف کور هست رو اینجا نقل می کنم، به نظر من زیبا گفته:

«بوف کور، بالمآل به گمان من، تلاشی است برای برگذشتن از رنج حیات و سرشت عارض هستی از طریق خلاقیت هنر، هنر دیگر نه تقلید واقعیت که وسیله ای است برای چیره شدن بر آن. رستگاری تنها زمانی ارزانی راوی تواند شد که بتواند خود را به سایه اش بفهماند و تنها گام به راستی مؤثری که می توان در راه این فهمانیدن برداشت، ایجاد سایه ای از خود در عالم خیال است.
    تصاویر بوف کور دایره هایی هم مرکزند که در کانونشان مسائل فردی و هستی شناختی، اساطیری و روز مره به هم گره می خورند. روایتش مرزهای زمانی و ذهنی را در می شکند و در مرکز آن تصوی هنرمندی است که می خواهد برای هستی پررنجش معنا و شفایی بیابد...
    بوف کور رمانی است درباره نگارش رمان که انگیزه اش برگذشتن از آن بی عدالتی ای است که به گمان هدایت در خمیره هستی انسان نهفته است. رمانی است در شرح سفر سالکی به سوی رستگاری که در ان خود رمان ابزار این رستگاری است. طغیان هدایت فلسفی بود و رستگاری اش زیبایی شناختی.»

13. کاربر روبرو از پست مفید Parnian سپاس کرده است .

خدا کند که بدانی چه قدر محتاج است، نگاه خسته ی من بر دعای چشمانت..
    .:mAysAm:. آواتار ها
    وضعیت : .:mAysAm:. آنلاین نیست.
    سپاس ها : 175
    سپاس شده 216 در 117 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 4 تاپیک

خیلی از مواردی که در مورد شخصیت صادق هدایت گفته می شه درسته چون ذاتاً آدم بسیار سیاه نگری بوده و در این مورد هم زیاد حرف زده شده.
    من در اینجا می خوام نظر فرخ رو کاملاً تایید کنم.چون بوف کور به نظر من هم درش از نومیدی چیزی نمی بینی.توی بوف کور همش حرکت می بینی.زمانی که داری رمان رو می خونی تصورات ذهنی ات همش حرکت در زمان و مکان رو انجام می ده و هر جا حرکت باشه-خواه حرکت سپید باشه و خواه سیاه- نومیدی وجود نخواهد داشت.
    ضمناً خیلی مشتاق خوندن مقاله مهناز خانم در مورد هدایت هم هستم.

15. کاربر روبرو از پست مفید .:mAysAm:. سپاس کرده است .

مردی تنهای تنها...
    .:Reza:. آواتار ها
    وضعیت : .:Reza:. آنلاین نیست.
    سپاس ها : 2,499
    سپاس شده 741 در 294 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 245 تاپیک

تنها افراد شاخصی که توی دنیا این طور سبیلی میزاشتن یکی همین صادق هدایت بود یکی هیتلر یکی چارلی چاپلین!!!
    یه روز من و داییم داشتیم تو خیابون رد میشدیم بعد یه کتابی رو همین صادق هدایت نوشته بود و گذاشته بودن برا فروش بعد گفتم دایی این صادق هدایت هم سبیل هیتلری میزاشته جوابمو نداد و به جاش گفت این یه کتاب داره به اسم "بوف کور" که الان چاپش نمیکنن چون کتابشو بخونی بهت حس خودکشی دستمیده و من هم مشتاق شدم و رفتم پی دی افشو دانلود کردم و خوندم که اولش اینطوری آغاز میشه :
    در زندگی زخم هایی هستند که مثل خوره در انزوا روح هستند!!!
    آخرشم نوشته :
    و مرده ای روی سینه ام فشار میداد!!!

من فقط میخواستم انتقام زن و بچه امو بگیرم که با بی رحمی کشتنشون ...

INTER MILAN
    Don Corleone آواتار ها
    وضعیت : Don Corleone آنلاین نیست.
    سپاس ها : 3,776
    سپاس شده 2,939 در 843 پست
    یاد شده
    در 3 پست
    تگ شده
    در 849 تاپیک

جعبه مدال ها

صادق هدایت یک انسانی بود که نگرشش از زمانی که زندگی می کرد بسیار جلوتر بود کسی که در دوره تعصبات قومی و مذهبی به یک دید وسیعی از زندگی دست پیدا کرده بود و بی شک در این زمان نمی توانست به زندگی خودش ادامه دهد و در مورد سیاه نوشتن هدایت بگم که به هیچ وجه سیاه نمی نوشت بلکه جامعه را به همان صورت زشتی که بود نمایش می داد. و این مسئله را در بیشتر کتاب هایش می توان یافت. به قول دوست هدایت مثل یک تبر می بود که وظیفه ان قطع کردن ریشه های غلط بود. بسیاری از داستان های هدایت هم اکنون هم جز بهترین های تاریخ ایران هستند و تاریخ ایران داستان نویسی همچون او به چشم نخواهد دید.

18. کاربر روبرو از پست مفید Don Corleone سپاس کرده است .

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این تاپیک را مشاهده نموده اند: 0

There are no members to list at the moment.

کلمات کلیدی این موضوع