مرجع تخصصی سئو سپهر صنعت سهند Navid Mirzaaghazadeh بررسی 100 جنگ بزرگ تاریخ (بخش هجدهم)

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: بررسی 100 جنگ بزرگ تاریخ (بخش هجدهم)

 1. #1
  هر نتی که از عشق بگوید، زیباست... حالا سمفونی پنجم بتهون باشد یا زنگ تلفنی که در انتظار صدای توست...
  Parnian آواتار ها
  وضعیت : Parnian آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Aug 2010
  نوشته ها : 1,879
  سپاس ها : 4,267
  سپاس شده 4,230 در 1,374 پست
  یاد شده
  در 4 پست
  تگ شده
  در 522 تاپیک

  بررسی 100 جنگ بزرگ تاریخ (بخش هجدهم)

  جنگ های صد ساله

  طولانی ترین جنگ های تاریخ پس از جنگ های صلیبی، جنگ های موسوم به جنگ های صدساله بین فرانسه و انگلیس بود. هدف انگلیس از این جنگ ها تسلط بر فرانسه غربی بود و به همین دلیل عملیات جنگی از فلاندر در شمال غرب فرانسه آغاز گشت. آغاز این جنگ ها سال 1337م. و پایان آن 1453م. بود و اگرچه بالغ بر 116 سال طول کشید به نبردهای صدساله معروف شد.


  نبرد کرسی

  نبردهای ساله چند جنگ معروف دارد که اولین آن نبرد کرسی است. در این نبرد فرانسوی ها با اتکا به سواره نظام خود به نیروهای انگلیس که در شما فرانسه پیاده شده بودند حمله کردند و علی رغم برتری عددی، مغلوب هنرنمایی تیراندازان (کمانداران) انگلیسی شدند.
  این شکست سبب شد تا انگلیس جا پای محکمی در داخل خاک فرانسه و با تصرف کاله (بندر شمال فرانسه) زمینه ورود ده ها هزار سرباز انگلیسی را فراهم کند.


  نبرد پواتیه

  ژان لوبون پادشاه فرانسه، پس از چند سال زحمت ارتشی بزرگ فراهم کرد و در غرب فرانسه در ناحیه پواتیه به مقابله با ارتش انگلیس به فرماندهی ادوارد رفت. نبرد پواتیه از نظر بسیاری از مورخان نقطه عطف استفاده از شوالیه بود چرا که شکست سنگین سواران از زرهپوش فرانسوی در این نبرد سبب شد تا اتکا به سواران در اروپا جای خود را به پیاده نظام و کمانداران بدهد.
  ژان که پیروزی خود را قطعی می دید (ظاهرا برتری سه بر یک نیروهای فرانسوی به اضافه برخورداری از صدها شوالیه زرهپوش برای او شکی در پیروزی نگذاشته بود) به سواران خود اجازه داد که آزادانه و متهورانه به نیروهای انگلیسی حمله برند حال آنکه انگلیسی ها در پشت سپاه خود مهیب ترین کمانداران اروپا را پنهان کرده بودند. نیروهای این کمانداران تا 200 متر برد داشت و تا کمتر از 80 متر حتی از زره عبور می کرد. در این نبرد هولناک که در جنوب رودخانه لوآر فرانسه روی داد صدها شوالیه فرانسوی قبل از آنکه به صف انگلیسی ها برسند با اصابت تیر کشته شدند. کمانداران با چنان سرعتی تیرها را شلیک کردند که سواری نتوانست از مهلکه بگریزد و در ضد حمله انگلیسی ها نیز فرانسوی ها به شدت درهم شکستند و ژان نیز اسیر شد.
  شکست دهشت انگیز پواتیه عملا گارد فرانسه را باز کرد و لشکرهای انگلیس در سراسر فرانسه پراکنده شدند و چون فرانسوی ها برای مقابله با کمانداران انگلیسی نیرویی نداشتند عملا از درگیری های بزرگ اجتناب می کردند.
  این نبرد منجر به کنار آمدن فرانسوی ها با شرایط انگلیس شد و از 1360م. پادشاه فرانسه نیز آزاد گشت. (یکی از نکات قابل توجه این دوره از جنگ ها استفاده از توپ در جنگ برای اولین بار بود.)


  ضد حمله فرانسوی ها

  مرگ ژان سبب روی کار آمدن شارل پنجم شد. این فرانسوی سیاستمدار توانست در 1369م. پس از سامان دادن اوضاع داخلی فرانسه و اتحاد با اسپانیا نواحی متصرفه توسط بریتانیایی ها را از آن بازپس بگیرد. از این پس تا 1415م. درگیری بین انگلیس و فرانسه شدت کمتری یافت و جنگ های داخلی و نبردهای دهقانی افزایش پیدا کرد.


  مرحله دوم نبردهای صدساله

  در 1415م. هانری پنجم، پادشاه انگلیس، نیروهای زیادی را در فرانسه پیاده کرد و پس از پیروزی در نبرد آزینکورت و فتح نرماندی، شارل ششم پسر شارل پنجم عهدنامه ای را امضا کرد که بر اساس آن هانری پنجم پس از وی به پادشاهی فرانسه می رسد. این معاهده ننگین را فرانسوی ها نپذیرفتند و در همین زمان از قضا هر دو پادشاه از دنیا رفتند. هانری ششم خود را هم پادشاه انگلیس و هم فرانسه خواند، در حالیکه شارل هفتم پسر شارل ششم نیز خود را پادشاه فرانسه می دانست. جنگ اجتناب ناپذیر بود. انگلیس ها که دارای قدرت غالب بودند در 1422م. پس از تسخیر پاریس به سرعت به دنبال تصرف اورلئان رفتند.


  نبرد اورلئان

  اورلئان بر سر راه رود لوآر مسیر حرکت انگلیسی ها به سمت جنوب و غرب فرانسه قرار داشت و فتح آن اجباری بود. در این زمان که اشراف فرانسه اکثرا خود را باخته بودند، جنبش های مردمی در فرانسه تصمیم به دفاع از اورلئان در برابر ارتش مجهز انگلیس گرفتند. در این موقع باقی مانده ارتش از هم پاشیده فرانسه نیز خود را به اورلئان رساند. محاصره اورلئان 200 روز به طول انجامید اما انگلیسی ها نتوانستند داخل این قلعه شوند چرا که مردم اورلئان با هرچیز مشتعلی که به دستشان نی رسید مهاجمان را به عقب می راندند.


  ظهور ژاندارک

  دختری روستایی در این زمان در مرکز فرانسه ظهور کرد. نام عالمگیر او ژاندارک بود. این دختر 18 ساله از جنوب رود لوآر به ست اورلئان حرکت کرد و در سر راه خود ده ها هزار کشاورز و مردم فقیر را برای فتح اورلئان با خود همراه کرد. اورلئان که اکنون به دلیل 7 ماه گرسنگی در آستانه سقوط بود با رسیدن قوای کمکی ژاندارک جانی تازه یافت و سپاه انگلیس از دو سو مورد حمله قرار گرفت و طی 9 روز عقب نشینی خود را آغاز کرد. از آن پس ورق جنگ برگشت. در 1429م. نیروهای همراه ژاندارک مبدل به قدرتی بسیار مهیب شدند و اشراف فرانسه به وحشت افتاده و پس از آنکه ژاندارک موفق به عقب راندن انگلیسی ها از شامپانی شد وی را در بیرون قلعه کومپینی در محاصره انگلیسی ها تنها گذاشتند. در 1431م. انگلیسی ها این دشن شجاع و بزرگ را به جرم جادوگری سوزاندند.
  پس از مرگ ژاندارک جنبش مردمی ضد انگلیسی او زنده ماند و انگلیسی ها را از نرماندی و پاریس بیرون کرد به طوری که در 1453م. تنها کاله بندری در شمال فرانسه، در دست انگلیس باقی ماند. نبردی که در 1337م. آغاز شده بود پس از مرگ صدها هزار نفر و نابودی فرانسه و توان اقتصادی انگلیس در 1453م. پس از 116 سال به پایان رسید.


  نتیجه نبرد صدساله

  جنگ صدساله بی تردید از خونین ترین محاربات تاریخ بشر بود که سبب فقر و فلاکت 115 ساله در اروپای غربی شد اما چند اثر مهم نیز داشت. ابتدا آن که جغرافیای سیاسی غرب اروپا را تقریبا مشخص کرد و این جغرافیا هنوز پس از 6 قرن تغییر قابل توجهی نکرده است. دوم آنکه اشتیاق شدید انگلیس برای دستیابی به متصرفات اروپایی را از بین برد و انگلستان پس از این تاریخ همه جا در مبارزات قاره اروپا به عنوان نیروی کمکی ظاهر می شود.
  اثر سوم این جنگ رشد قابل توجه فنون رزمی بین دو نیروی انگلیس و فرانسه است. چنانچه گفته شد در اثر این جنگ ها، دو کشور مزبور برای اولین بار در نبردهای اروپایی از توپ استفاده کردند و تفنگ های ابتدایی نیز به کار گرفته شد. این جنگ ها همچنین استفاده از سواره نظام زرهپوش را نیز کاهش داد حال آنکه در قرون یازدهم و دوازدهم میلادی شوالیه ها قدرتی برابر با 10 سرباز داشتند و در شکافتن سپاه دشمن پیشتاز بودند.

  منبع: کتاب 100 جنگ بزرگ تاریخ ... علی غفوری

  ادامه دارد....
 2. 2 کاربر از پست مفید Parnian سپاس کرده اند .


 3. # ADS
   

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این تاپیک را مشاهده نموده اند: 0

There are no members to list at the moment.

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •