سلام مهمان گرامي؛

دوست عزیز ضمن عرض خیر مقدم، با توجه به این که شما به صورت مهمان به انجمن سینماسنتر وارد شده اید براي مشاهده تالار با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
مرجع تخصصی سئو سپهر صنعت سهند Navid Mirzaaghazadeh تحلیل و بررسی سینمای جهان Cwa.12- تحليل و بررسي فيلـــــــم ارباب حلقه ها (Lord Of The Rings) بخش اول ياران حلقه - صفحه 2

صفحه 2 از 5 نخستنخست 1234 ... آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 11 تا 20 , از مجموع 45
نمایش شاخه ای25علاقمندی ها

موضوع: Cwa.12- تحليل و بررسي فيلـــــــم ارباب حلقه ها (Lord Of The Rings) بخش اول ياران حلقه

آنقدر قدرتمند باشيد كه هيچ كس نتواند آرامش ذهني تان را به هم بريزد. از كتاب "كليد" اثر "جو ويتال
    FFKIA آواتار ها
    وضعیت : FFKIA هم اکنون آنلاین است.
    سپاس ها : 11,364
    سپاس شده 25,849 در 4,626 پست
    یاد شده
    در 59 پست
    تگ شده
    در 751 تاپیک

Cwa.12- تحليل و بررسي فيلـــــــم ارباب حلقه ها (Lord Of The Rings) بخش اول ياران حلقه

نام فيلم : ارباب حلقه ها (یاران حلقه)
    فایل پیوست 1921
    اطلاعات فیلم
    كارگردان : پیتر جکسون
    تهيه كننده : پیتر جکسون- بری ام آزبورن- تیم سندرز – فرن والش
    نويسنده داستان اصلي : جی.آر.آر.تالکین
    نويسندگان فيلم نامه : پیترجکسون- فرن والش- فیلیپا بوینز
    موزيك متن : هاوارد شور
    فيلم بردار : اندرو لزنی
    تدوين : جان گیلبرت
    كارگردان هنري :جو بليك لي، دان هينا، فيليپ لووي
    بازیگران
    یان مک کلن: گاندولف
    ویگو. مورتنسن : آراگورن
    اورلاندو بلوم: لگولاس
    الیجا وود:فرودو
    شون آستین : سام وایز گمجی
    کیت بلانشت : بانوی جنگل "گالادریل"
    سالا بیکر: سایرون
    کریستوفر لی: سارامون
    یان هولم: بیل بو بگینز
    دومینیک موناگان: مری برندی باک
    بیلی بوید: پره گرین "پیپین" توک
    شون بین: بورومیر
    اطلاعات دیگر
    ژانـــر :فانتزی، رومانس حماسی و اقتباس ادبی
    تاريخ نمايش : 19 دسامبر 2001
    درجه نمایش: PG-13

زمان فيلم : 178 دقيقه نسخه سینمایی
    شرکت تولید کننده: نیولاین سینما
    محصول: آمريكا و نیوزیلند
    بودجه ساخت: 93 میلیون دلار
    فروش کل: 871 میلیون دلار
    IMDB Rate 8.8 از مجموع 567 هزار رای
    افتخارات و جوایز
    نامزد 13 اسکار در سال 2002
    برنده اسکار بهترین فیلم برداری سال 2002
    برنده اسکار بهترین جلوه های ویژه سال 2002
    برنده اسکار بهترین گریم سال 2002
    برنده اسکار بهترین موسیقی متن سال 2002
    برنده سه جایزه از AFI سال 2002
    نامزد 13 جایزه از بفتا سال 2002
    برنده 4 جایزه از بفتا سال 2002
    نامزد سه جایزه گلدن گلوب سال 2002
    برنده ده ها جایزه از فستیوالهای معتبر دیگر
    تحليل و بررسي از شاهين

ویرایش توسط FFKIA : 06-15-2012 در ساعت 01:57
    smgh470, Ali_Silent-Killer, Faramarz و 4 کاربر دیگر به این پست علاقمند بوده اند.
    Они говорят: "Зло преобладает, когда хорошие люди не в состоянии действовать."
    Что они должны сказать, "Evil преобладает"

امروز می‌خواهم به مصاف تزویر بروم که بدترین آفت دین است.
    تزویر با لباس دیانت و تقوا به میدان می آید.
    تزویر سکه ای دو روست که بر یک رویش نام خدا و بر روی دیگرش نقش ابلیس است.
    عوام خدایش را میبینند،
    و اهل معرفت ابلیسش ...
    و چه خون دلها خورد علی (ع) از این جماعت سر به سجود آیه خوان و به ظاهر متدین.
    تزویر به شما امان میدهد تا مقاومتتان را بشکند،
    پس از تسلیم، شک نکنید، گردنتان را خواهد شکست.
    یا ایها الذین آمَنو ...آمِنو

سخنان پایانی مختار در جمع مردم کوفه

مرکز شبکه و امنیت پارت شبکه پرداز
    دوربین مداربسته , نظارت تصویری , حفاظت پیرامونی , اعلام و اطفاء حریق , شبکه و زیرساخت
    دیتاسنتر , یو پی اس , برق بدون وقفه , هوشمند سازی ساختمان , دوربین مدار بسته

2. 16 کاربر از پست مفید FFKIA سپاس کرده اند .

3. # ADS

Dreams are Awesome
    AloneDreamer آواتار ها
    وضعیت : AloneDreamer آنلاین نیست.
    سپاس ها : 3,324
    سپاس شده 3,395 در 1,194 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 590 تاپیک

پاسخ : 12- تحليل و بررسي فيلـــــــم ارباب حلقه ها (Lord Of The Rings) بخش اول ياران حلقه

بــا عرض سلام و خسته نباشید به شما دوستان گرامی ...
    و البته یه خسته نباشید واقعاً ویژه به شاهین جان ...
    فیلم ارباب حلقه ها از فیلمهایی بود که من خیلی خوب باهاش ارتباط برقرار کردم، چون کلاً با تفکراتم خیلی همخونی داشت ...
    با اینکه هر قسمت فیلم شاید سه چهار ساعت باشه،ولی فیلم طوری ساخته شده بود که بیننده به هیچ وجه احساس خستگی نمی کرد ...
    ای کاش این داستان از روی رمان نبود، ای کاش داستان توسط نویسنده فیلم نوشته شده بود، خیلی عالی میشد ...
    خب، من یه انتقادی هم از این تحلیل بکنم ... البته بیشتر پیشنهاده تا انتقاد ...
    اگه از نقشه ی شهرها هم استفاده میشد خیلی خوب بود ...
    شاهین جان، میگی ایرادها رو بگیم ...؟ واقعاً جدی میگم، من ایرادی ندیدم تو تحلیلت ... جامع و کامل بود ...
    اینجا من سوالی بکنم بد نیست ... نه؟ من نسخه Extended این فیلم رو دارم ... میخواستم ببینم با نسخه اصلیش چقد تفاوت داره ...؟
    من به شخصه از شخصیت لگولاس خیلی خوشم اومد ...
    منتظر تحلیل قسمت دوم هستیم ... با تشکر و قدردانی ...

5. کاربر روبرو از پست مفید AloneDreamer سپاس کرده است .

6. # ADS

آنقدر قدرتمند باشيد كه هيچ كس نتواند آرامش ذهني تان را به هم بريزد. از كتاب "كليد" اثر "جو ويتال
    FFKIA آواتار ها
    یاد شده
    در 59 پست
    تگ شده
    در 751 تاپیک

پاسخ : 12- تحليل و بررسي فيلـــــــم ارباب حلقه ها (Lord Of The Rings) بخش اول ياران حلقه

سعيد جان نسخه extended تو هر اپيزود نزديك به 1 ساعت فرق داره .
    تقريبا همه 4 ساعته هستند.
    نسخه هاي سينمايي هم هر كدوم حدود 3 ساعت هستند.
    من از نسخه هاي extended ارباب حلقه هاي خيلي بيشتر خوشم اومد

عوام خدایش را میبینند،
    و اهل معرفت ابلیسش ...

دوربین مداربسته , نظارت تصویری , حفاظت پیرامونی , اعلام و اطفاء حریق , شبکه و زیرساخت

8. کاربر روبرو از پست مفید FFKIA سپاس کرده است .

چيزي كه مرا نكشد قويترم ميسازد...
    RASHNO آواتار ها
    وضعیت : RASHNO آنلاین نیست.
    سپاس ها : 6,228
    سپاس شده 6,214 در 2,017 پست
    یاد شده
    در 2 پست
    تگ شده
    در 763 تاپیک

متاسفم که اینجا چیزی برای نوشتن ندارم. من هنوز ارباب حلقه ها رو ندیدم ولی به زودی اونو تماشا خواهم کرد و حتما در این بحث شرکت خواهم کرد.

10. کاربر روبرو از پست مفید RASHNO سپاس کرده است .

SHAHIN آواتار ها
    وضعیت : SHAHIN آنلاین نیست.
    سپاس ها : 556
    سپاس شده 1,014 در 296 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 262 تاپیک

موسیقی فیلم

مهم نیست که “هوارد شور” باشی یا هر آهنگ ساز دیگری، مهم این است که هر قدر هم که آدم بزرگ و توانایی باشی باز هم خیلی دل و جرأت می خواهد که بیایی دوازده ساعت برای فیلم هایی موسیقی بسازی که بر اساس شاهکار ادبی تالکین، نویسنده ی شهیر انگلیسی، یعنی “ارباب حلقه ها” ساخته شده اند.اثری که نوشتنش دوازده سال به طول انجامیده و به بیش از چهل زبان زنده ی دنیا ترجمه شده و در ضمن خیلی ها هم آن را معروف ترین اثر ادبی قرن بیستم می دانند.”هوارد شور این جسارت را داشتو با خلق موسیقی اولین فیلم سه گانه ی “ارباب حلقه ها” یعنی “یاران حلقه”، نخستین جایزه ی اسکار زندگی اش را در سال ۲۰۰۲ بخاطر بهترین موسیقی متن فیلم تصاحب کرد.

شگفتی کار شور در این است که او باید برای فیلمی موسیقی می ساخت که دنیای افسانه ای و خیالی اش آنچنان با دنیای واقعی ما همخوانی ندارد و ساکنانش به زبان های دیگری حرف می زنند و طور دیگری راه می روند. موسیقی چنین سرزمینی با ریتم ها و اصوات انسانی جور در نمی آید و به موسیقی متفاوتی نیاز دارد.او خود در این باره می گوید: “تجربه ی عجیبی بود.همه ی دنیا رمان را می شناسند و به چهل زبان هم ترجمه شده ، حالا شما قرار است موسیقی چنین کتابی را به تصویر بکشی”.”هوارد شور” کتاب های تالکین را الهام بخش کار خود قرار داد، داستان ها را خواند و به پیشینه ی تاریخی افسانه های آن توجه کرد و بعد از چهار ماه تحقیق، کار ضبط موسیقی فیلم را شروع کرد.

”شور” کار بر روی فیلم هایی که بر اساس رمان های ادبی ساخته شده را دوست دارد و درباره ی الهام از کتاب تالکین می گوید: “وقتی با اثری ادبی سر و کار داری ، کتاب نقش راهنما را بازی می کند. باید همان احساسی را ایجاد کرد که اگر تالکین زنده بود و موسیقی را می شنید، لااقل ستایشش می
    کرد.طبیعی بود که از موسیقی آوازی و زبان شخصیت های داستان استفاده کنیم.درباره افسانه شناسی “حلقه” و چیزهایی که بر تالکین تاثیر گذاشته بود تحقیقات گسترده ای انجام دادم و به تاثیری که “ارباب حلقه ها” بر آثار ادبی و فیلم و موسیقی جهان گذاشته، توجه کردم”.”هوارد شور” در تمامی مراحل آهنگ سازی از نظرات “پیتر جکسون” استفاده کرد، از او کمک گرفت و در نهایت موسیقی قابل قبولی ارائه داد.وی ارتباط بین کارگردان و آهنگ ساز را جالب و در عین حال تعیین کننده می داند و می گوید:” ما در “یاران حلقه” همکاری نزدیکی داشتیم. قبل از آن که چیزی بنویسم چهار ماه تمام تحقیق کردم.تکه هایی از فیلم را دیدم واز خواندن کتاب هم الهامات زیادی گرفتم و بعد احساس کردم که حالا برای آهنگ سازی آماده هستم.”پیتر جکسون” فیلم را خوب می شناخت و می دانست که چه چیزی از من می خواهد و با موسیقی هم آشنایی داشت.حتا در مرحله ضبط آهنگ هم می فهمید کجای موسیقی خوب از کار در آمده و اگر هم زیاد حرفه ای نمی توانست تشخیص درستی بدهد، می فهمید که کدام اجرا احساس صحنه را منتقل کرده.با هم رابطه ی نزدیکی داشتیم و بهترین قسمت های اجرا شده را انتخاب می کردیم.
    ویرایش توسط SHAHIN : 12-09-2010 در ساعت 13:54

12. 3 کاربر از پست مفید SHAHIN سپاس کرده اند .

RASHNO آواتار ها
    یاد شده
    در 2 پست
    تگ شده
    در 763 تاپیک

دیشب فیلم را تماشا کردم.
    سرشار از زیبایی بیان و معنی... چنان حس عمیقی از تماشای اتفاقات فیلم به من دست می داد که بی اختیار آه میکشیدم... شاید جای این مقوله اینجا نباشد...
    قدرت، واژه ای که بر سر آن زیاد بحث شده است، فیلمها و داستانهای زیادی به این معنی پرداخته اند که پاکترین و دلیرترین انسانها بر اثر قدرت فساد می پذیرند...
    این فیلم سرشار از صحنه های زیباست. چه زمانی که منظور خوشبختی و بی خیالی مردمان سرزمین شایر باشد که رنگ بهترین زبان است برای بیان این خوشبختی... چه وقتی که بخواهد شکوه و عظمت الفها را بیان کند، رویا به زیبایی تصویر شده است.
    استعاره جای تمام دارد... چه وقتی که بخواد بگوید سپیدی بر سیاهی پیروز است آب رودخانه به زیبایی تبدیل به اسبهای سپید میشوند و سیاهی را در خود غرق میکنند... چه زمانیکه بخواهد بیان کند قدرت انسان را تا چه حد تباه میکند، حلقه که به انگشت فرودو می رود سواران تاریکی در نظر او سپید پوش میوشند و خودش سیاه...
    و در اخر مرگ بورومیر بسیار زیبا به تصویر کشیده شد... و چه زیبا تاوان طمع را با دلیری و شجاعت خود پرداخت...

14. 3 کاربر از پست مفید RASHNO سپاس کرده اند .

SHAHIN آواتار ها
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 262 تاپیک

نقل قول نوشته اصلی توسط RASHNO نمایش پست ها
    دیشب فیلم را تماشا کردم.
    سرشار از زیبایی بیان و معنی... چنان حس عمیقی از تماشای اتفاقات فیلم به من دست می داد که بی اختیار آه میکشیدم... شاید جای این مقوله اینجا نباشد...
    قدرت، واژه ای که بر سر آن زیاد بحث شده است، فیلمها و داستانهای زیادی به این معنی پرداخته اند که پاکترین و دلیرترین انسانها بر اثر قدرت فساد می پذیرند...
    این فیلم سرشار از صحنه های زیباست. چه زمانی که منظور خوشبختی و بی خیالی مردمان سرزمین شایر باشد که رنگ بهترین زبان است برای بیان این خوشبختی... چه وقتی که بخواهد شکوه و عظمت الفها را بیان کند، رویا به زیبایی تصویر شده است.
    استعاره جای تمام دارد... چه وقتی که بخواد بگوید سپیدی بر سیاهی پیروز است آب رودخانه به زیبایی تبدیل به اسبهای سپید میشوند و سیاهی را در خود غرق میکنند... چه زمانیکه بخواهد بیان کند قدرت انسان را تا چه حد تباه میکند، حلقه که به انگشت فرودو می رود سواران تاریکی در نظر او سپید پوش میوشند و خودش سیاه...
    و در اخر مرگ بورومیر بسیار زیبا به تصویر کشیده شد... و چه زیبا تاوان طمع را با دلیری و شجاعت خود پرداخت...

ممنون رشنوی عزیز

چه تعبیر زیبایی کردید. من به کلی رنگ ها رو فراموش کرده بودم حق با شماست دراین فیلم هم رنگها نقش بسزائی در رساندن پیام به مخاطب داشتند. بخصوص رنگ سیاه و سفید که دائم با هم در تقابل بودند. البته در قسمت سوم این سه گانه بیشتر در مورد سیاه و سفید خواهم گفت باز هم خیر و شر نقشی اساسی در پایان ماجرا دارند.

در مورد خوشبختی مردم شایر هم حق با شماست. البته در کتاب اصلی خیلی به زندگی مردم شایر پرداخته شده و اینکه مردمانی آرام بودند که با ساده ترین وسایل زندگی خود را می گذروندن و وقتی شخصی مثل گاندلف به شایر میومد اون رو برهم زننده آرامش می دونستند. فیلم هابیت که اکنون پیتر جکسون مشغول ساخت اون هست شرح کلی در مورد مردم هابیت و بخصوص شایر هست. البته این ماجراها همانطوری که در تاریخچه بیان کردم از بدو خلقت شروع میشه و اگر کتابهای تالیکن رو مطالعه کرده باشید می دونید که از خدا و فرشته ها و خلقت جهان شروع میشه و ما فقط قسمت آخر ماجرا رو در فیلم ارباب حلقه ها می بینیم که به نوعی به آخر الزمان هم اشاره داره.

تعبیر شما در مورد رویایی بودن سرزمین الفها بسیار زیبا بود و زمانی که فرودو توسط لرد ارلاند نجات پیدا می کنه و برای گشت و گذار به داخل سرزمین اونها میره ما با شهری رویایی شبیه بهشت روبرو میشیم.

و در آخر هم باید بگم خیلی خوشحالم که فیلم رو دیدید. حیف بود شما این فیلم رو ندیده باشید.
    ویرایش توسط SHAHIN : 12-09-2010 در ساعت 14:12

16. 2 کاربر از پست مفید SHAHIN سپاس کرده اند .

RASHNO آواتار ها
    یاد شده
    در 2 پست
    تگ شده
    در 763 تاپیک

نقل قول نوشته اصلی توسط SHAHIN نمایش پست ها

ممنون رشنوی عزیز

چه تعبیر زیبایی کردید. من به کلی رنگ ها رو فراموش کرده بودم حق با شماست دراین فیلم هم رنگها نقش بسزائی در رساندن پیام به مخاطب داشتند. بخصوص رنگ سیاه و سفید که دائم با هم در تقابل بودند. البته در قسمت سوم این سه گانه بیشتر در مورد سیاه و سفید خواهم گفت باز هم خیر و شر نقشی اساسی در پایان ماجرا دارند.

در مورد خوشبختی مردم شایر هم حق با شماست. البته در کتاب اصلی خیلی به زندگی مردم شایر پرداخته شده و اینکه مردمانی آرام بودند که با ساده ترین وسایل زندگی خود را می گذروندن و وقتی شخصی مثل گاندلف به شایر میومد اون رو برهم زننده آرامش می دونستند. فیلم هابیت که اکنون پیتر جکسون مشغول ساخت اون هست شرح کلی در مورد مردم هابیت و بخصوص شایر هست. البته این ماجراها همانطوری که در تاریخچه بیان کردم از بدو خلقت شروع میشه و اگر کتابهای تالیکن رو مطالعه کرده باشید می دونید که از خدا و فرشته ها و خلقت جهان شروع میشه و ما فقط قسمت آخر ماجرا رو در فیلم ارباب حلقه ها می بینیم که به نوعی به آخر الزمان هم اشاره داره.

تعبیر شما در مورد رویایی بودن سرزمین الفها بسیار زیبا بود و زمانی که فرودو توسط لرد ارلاند نجات پیدا می کنه و برای گشت و گذار به داخل سرزمین اونها میره ما با شهری رویایی شبیه بهشت روبرو میشیم.

و در آخر هم باید بگم خیلی خوشحالم که فیلم رو دیدید. حیف بود شما این فیلم رو ندیده باشید.
    من خوشحالم که تحلیلهای زیبای شما منو ملزم میکنه که این فیلمها رو ببینم و از این بابت بسیار خرسندم. و منتظر قسمتهای بعدی این تحلیل هستم تا من هم قبل از آن با تماشای آنها امادگی کامل داشته باشم.
    بعضی مواقع فانتزی خیلی بهتر از واقعیت، حقیقت زندگی رو برای ما معنی میکنه و من این معناکردن رو در فیلم ارباب حلقه ها به وضوح دیدم...
    بعضی مواقع حسرت میخورم به حال افرادی که میتونن به این زیبایی حقیقت دنیای اطرافمون رو تصویر کنند بدون اینکه مجبور باشند که در کنار قلم، پاک کنی هم کنار دستشون بذارن تا بعد از هر بار نوشتن مقداری از اون رو پاک کنند.
    موفق باشی شاهین جان...

18. کاربر روبرو از پست مفید RASHNO سپاس کرده است .

SHAHIN آواتار ها
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 262 تاپیک

نقل قول نوشته اصلی توسط RASHNO نمایش پست ها
    من خوشحالم که تحلیلهای زیبای شما منو ملزم میکنه که این فیلمها رو ببینم و از این بابت بسیار خرسندم. و منتظر قسمتهای بعدی این تحلیل هستم تا من هم قبل از آن با تماشای آنها امادگی کامل داشته باشم.
    بعضی مواقع فانتزی خیلی بهتر از واقعیت، حقیقت زندگی رو برای ما معنی میکنه و من این معناکردن رو در فیلم ارباب حلقه ها به وضوح دیدم...
    بعضی مواقع حسرت میخورم به حال افرادی که میتونن به این زیبایی حقیقت دنیای اطرافمون رو تصویر کنند بدون اینکه مجبور باشند که در کنار قلم، پاک کنی هم کنار دستشون بذارن تا بعد از هر بار نوشتن مقداری از اون رو پاک کنند.
    موفق باشی شاهین جان...
    ممنون دوست من . قسمت دوم همین هفته ارائه میشه.

دوست عزیزم اگر وقت داشته باشی و بتونی روایت این قصه به ظاهر فانتزی رو بخونی می بینی که اصلا این داستان فانتزی هم نیست بلکه روایت داستان همین جهان خودمون هست از بدو خلقت تا به پایان جهان.
    ما همیشه عادت داریم مسائل ماوراء الطبیعه رو فانتزی بنامیم ولی مطمئن باش همه اینها وجود داشته و خواهد داشت و اگر ما بگیم چون اونها رو نمی بینیم وجود ندارند اشتباهه چون در اینصورت استغفرالله منکر خدا شدیم.

این داستان همون داستان خلقت تا آخر الزمان هست. فقط اسامی عوض شدن بطور مثال بجای شیطان یا ابلیس واژه مورگوت بکار رفته. تالکین نمیخواسته به هیچ دین یا عقیده ای توهین بشه برای همین اومده جهانی رو خلق کرده و اسم شخصیت ها رو هم عوض کرده ولی اصل داستان همون داستان زندگی و تاریخ از گذشته تا به آینده هست. داستان روایت زندگی ماست. چرا اومدیم؟ چی شد که به اینجا رسیدیم؟ چه اتفاقاتی افتاد تا به زمانه ما رسید.؟ و چه اتفاقاتی خواهد افتاد؟

سرزمین میانه و سرزمین الفها در همین دنیاست. ما نمی تونیم این سرزمین ها رو ببینیم چون خودمون خرابش کردیم. در قسمتی از فیلم سارامون به رهبر اورکها میگه : جنگل ها رو بسوزونید و سلاح درست کنید. ما خودمون طبیعت رو خراب کردیم. ما انسانها هستیم که باعث شدیم تمام موجودات پنهان بشوند. البته خیلی از موجودات اجازه ندارند که در کنار ما زندگی کنند ولی هستند و وجود دارند. الفها همان ارواح هستند. گابلین ها ارواح خبیث و سرگردان. سرزمین میانه هر جایی از کره زمین هست که مردم با صلح زندگی می کنند. موردور و آیزنگارد هر جایی از کره زمین هست که مردم رو فریب میدن و روح مردم رو فاسد می کنند و انسانهایی شیطان صفت می سازند که شما می تونید اونها رو اورک نام گذاری کنید.

ممنون دوست عزیز
    ویرایش توسط SHAHIN : 12-09-2010 در ساعت 14:46

20. 2 کاربر از پست مفید SHAHIN سپاس کرده اند .

RASHNO آواتار ها
    یاد شده
    در 2 پست
    تگ شده
    در 763 تاپیک

نقل قول نوشته اصلی توسط SHAHIN نمایش پست ها
    ممنون دوست من . قسمت دوم همین هفته ارائه میشه.

دوست عزیزم اگر وقت داشته باشی و بتونی روایت این قصه به ظاهر فانتزی رو بخونی می بینی که اصلا این داستان فانتزی هم نیست بلکه روایت داستان همین جهان خودمون هست از بدو خلقت تا به پایان جهان.
    ما همیشه عادت داریم مسائل ماوراء الطبیعه رو فانتزی بنامیم ولی مطمئن باش همه اینها وجود داشته و خواهد داشت و اگر ما بگیم چون اونها رو نمی بینیم وجود ندارند اشتباهه چون در اینصورت استغفرالله منکر خدا شدیم.

این داستان همون داستان خلقت تا آخر الزمان هست. فقط اسامی عوض شدن بطور مثال بجای شیطان یا ابلیس واژه مورگوت بکار رفته. تالکین نمیخواسته به هیچ دین یا عقیده ای توهین بشه برای همین اومده جهانی رو خلق کرده و اسم شخصیت ها رو هم عوض کرده ولی اصل داستان همون داستان زندگی و تاریخ از گذشته تا به آینده هست. داستان روایت زندگی ماست. چرا اومدیم؟ چی شد که به اینجا رسیدیم؟ چه اتفاقاتی افتاد تا به زمانه ما رسید.؟ و چه اتفاقاتی خواهد افتاد؟

سرزمین میانه و سرزمین الفها در همین دنیاست. ما نمی تونیم این سرزمین ها رو ببینیم چون خودمون خرابش کردیم. در قسمتی از فیلم سارامون به رهبر اورکها میگه : جنگل ها رو بسوزونید و سلاح درست کنید. ما خودمون طبیعت رو خراب کردیم. ما انسانها هستیم که باعث شدیم تمام موجودات پنهان بشوند. البته خیلی از موجودات اجازه ندارند که در کنار ما زندگی کنند ولی هستند و وجود دارند. الفها همان ارواح هستند. گابلین ها ارواح خبیث و سرگردان. سرزمین میانه هر جایی از کره زمین هست که مردم با صلح زندگی می کنند. موردور و آیزنگارد هر جایی از کره زمین هست که مردم رو فریب میدن و روح مردم رو فاسد می کنند و انسانهایی شیطان صفت می سازند که شما می تونید اونها رو اورک نام گذاری کنید.

ممنون دوست عزیز
    من با این نظر شما مخالف نیستم دوست عزیز
    منظور من از فانتزی، روایت فانتزی گونه برای دنیای واقعی خودمون بود. اینکه ما بیاییم دنیایی رو کاملا جدا از چیزی که الان هست تصویر کنیم روایتی فانتزیست. وگرنه کاملا به تشبیهات و استعارات این فیلم ایمان دارم و اون رو خیلی زیبا میبینم.

22. 2 کاربر از پست مفید RASHNO سپاس کرده اند .

FFKIA آواتار ها
    یاد شده
    در 59 پست
    تگ شده
    در 751 تاپیک

با تشكر مجدد از شاهين عزيز

فرصتي دست داد تا چند كلمه اي درباره اين تحليل و البته اين داستان بنويسم.

حقيقتش كمتر داستاني بوده كه توانسته باشه در من اينقدر حس فانتزي ايجاد كرده باشه.
    اولين بار كه ارباب حلقه ها رو خوندم به نظرم خيلي فانتزي تر از چيزي اومد كه تو ذهنم بود.
    داستان رو با افسانه ميني پينز ها و داستانهايي نظير سروه هاي قديمي اقوام تيوتن مقايسه ميكردم.
    تو داستان به دنبال زيگفريد و گونتر و كريم هيلد و برونهيلد ميگشتم!

اما عمق و جذابيت اين داستان بسيار فراتر از چيزي بود كه در نگاه اول به ذهن ميرسيد.
    ارباب حلقه در ميانه ماجرايي شروع ميشه كه اگه بخواهيد به بنياد آن پي ببريد بايد نه تنها ارباب حلقه ها خوانده باشيد كه جلوتر از آن به كتاب سر حد سرخ غربي و هابيت (يا آنجا و بازگشت دوباره) نيز مراجعه كرده باشد.
    كتابهاي تاريخ سرزمين ميانه كه در سال 1984 به بعد منتشر شد شايد در حدي نشان دهنده عمق فرضيه اي باشد كه تالكين داشته است.
    ماجراي ارباب حلقه ها از گذشته اي خيلي خيلي دور شروع ميشود و جالب اينجاست كه تالكين براي لحظه لحظه اين گذشته دور و دراز تاريخ نوشته و فرهنگ آفريده.
    باور كردن كتابي مثل ارباب حلقه ها و هابيت آسان نيست!

شايد بگوييد كه منظورم از غير قابل باور بودن اين كتاب چيست؟
    پاسخ اين سوال ساده است. تالكين تنها يك كتاب ننوشته است.
    او در طول سالهاي تفكر و نگارش داستان اقدام به ايجاد چندين كتاب ميكند و اين چندين كتاب در بر گيرنده چندين تمدن مختلف و چندين زبان مختلف و همچنين چندين نوع تاريخ مختلف بر اين سرزمين ميانه هستند.
    Middle Earth آنقدر حقيقي خلق شده و آنقدر براي ايجاد واقعي آن زحمت كشيده شده كه وقتي 20 برگ اول هابيت را ميخوانيد از عمق فكر و تصور تالكين در ميمانيد.

اغراق نيست اگربگويم كه غناي فرهنگي كه تالكين در هابيت و ارباب حلقه ها ايجاد كرده در دنياي واقعي ما يا وجود ندارد و يا كمتر ديده شده است.
    نجابت مردمي كه تالكين به زندگي يشان ميپردازد را در كمتر شخصيتهاي داستاني ميتوان ديد.
    با اين منوال مشخص بود كه ساختن فيلمي بر اساس اين داستان غني و عميق كاريست بس دشوار.

زمانيكه شنيدم كه پروژه ارباب حلقه ها در حال آغاز است مانند همه دوستداران اين ماجرا تصور ميكردم كه قرار است داستاني ديگر از ادبيات زيباي انگلستان مبدل شود به يك فيلم هاليوودي بي سر و ته !

اين انتظار تا سال 2001 طول كشيد و در اين سال سرانجام بخش اول آماده نمايش شد.
    همچنان توصيه ميكنم كه اگر اهل ارباب حلقه ها هستيد به سراغ نسخه Director Cut يا همان Extended برويد و نزديك به 40 دقيقه تا يكساعت بيشتر از زيبايي هاي داستان لذت ببريد.
    اين فيلم را به طور كامل نزديم به 10 بار تاكنون ديده ام!
    از نسخه هاي پرده اي آن گرفته تا نسخه هاي DVD و DivX و سپس هم نسخه قطع كارگردان آن ... علاقه بيش از حد به اين فيلم موجب شد كه در سال 1386 در يك اقدام انتحاري تنها نسخه هاي TS فيلم را كه رزولوشن آن 1080p بود را با حجم هر قسمت 35 گيگابابت دانلود كنم!!!! و سپس بخش اول آنرا در دو mkv با حجم 8.5 گيگ ارائه كنم كه هنوز يكي از معدود كارهايي است كه تا قبل از ريليز نسخه بلو ري در بازار موجود خواهد بود.

در اين باره هر كس نسخه تبديل شده خود من رو خواست با رزولوشن 1080p و صداي تبديل شده DTS بنده در خدمتش خواهم بود

بر گردم به داستان ...

نمايش فيلم در قسمت اول در همان سال 2001 با فروش 314 ميليون دلار در آمريكا تونست در ميان ده فيلم پر فروش ايالات متحده قرار گيرد و در نمايش بين المللي نيز با فروش 868 ميليون دلار جايگاه خوبي را به خود اختصاص دهد و از همه مهمتر با 100 ميليون اختلاف پشت سر هري پاتري قرار بگيرد كه مدتهاي مديدي بود پيرامون آن تبليعات ميشد.
    زماني كه براي اولين با فيلم را ديدم متوجه شدم كه اين فضا كاملا متفاوت از چيزي بود كه تصور آن را ميكردم.
    پيتر جكسون توانسته بود از فضاي آمريكايي كاملا فاصله بگيرد و حتي از اين حيث محل ساخت فيلم هم به نيوزلند منتقل شده بود.
    البته از اين بابت هزينه ساخت فيلم هم پائين تر آمد و استفاده از فضاهاي زيباي نيوزلند باعث شد تا فيلم بيش از تصور همگان به آنچه در داستان منعكس شده بود نزديك شود.

موسيقي زيباي هوارد شور نيز توانست بود فضاي فيلم را بسيار بسيار به رويا و افسانه نزديك كند.
    خلق جلوه هاي ويژه كه كاملا در خدمت مقاصد اصلي فيلم بود نيز در اين بار منحصر به فرد بود.
    خوشبختانه خيلي از اضافاتي كه از داستان در مسير ساخت فيلم كم شده بود عملا جاي طرح نداشت و بيشتر در كتاب جذاب بود و در فيلم ميتوانست سرعت داستان را بگيرد.
    از اين حيث نويسندگان فيلم نامه به خوبي بخشهاي اينچنيني را حذف و بخشهاي جذابتر را پر رنگ تر كرده بودند..

صحبت در اين باره بسيار است... اميدوارم كه بتوانم باز هم اين تاپيك شركت كنم و اين بار به تحليل زيباي شاهين جان بپردازم ....

باز هم ممنون و متشكر ...فرخ
    ویرایش توسط FFKIA : 12-12-2010 در ساعت 18:05

عوام خدایش را میبینند،
    و اهل معرفت ابلیسش ...

24. 9 کاربر از پست مفید FFKIA سپاس کرده اند .

صفحه 2 از 5 نخستنخست 1234 ... آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)