مرجع تخصصی سئو سپهر صنعت سهند Navid Mirzaaghazadeh بررسی 100 جنگ بزرگ تاریخ (بخش نوزدهم)

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 2 , از مجموع 2

موضوع: بررسی 100 جنگ بزرگ تاریخ (بخش نوزدهم)

 1. #1
  هر نتی که از عشق بگوید، زیباست... حالا سمفونی پنجم بتهون باشد یا زنگ تلفنی که در انتظار صدای توست...
  Parnian آواتار ها
  وضعیت : Parnian آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Aug 2010
  نوشته ها : 1,879
  سپاس ها : 4,267
  سپاس شده 4,230 در 1,374 پست
  یاد شده
  در 4 پست
  تگ شده
  در 522 تاپیک

  بررسی 100 جنگ بزرگ تاریخ (بخش نوزدهم)

  نبرد هوسیت ها

  قرون چهاردهم و پانزدهم میلادی سراسر شرح نبرد دهقان ها و محرومان علیه فئودال های اروپا بود. این قیام ها توسط فئودال های فرانسه به شدت در هم کوبیده شد. حدود نیم قرن پس از مبارزات مردمی در غرب اروپا، در مرکز اروپا نیز قیام بزرگ برای آزادسازی مردم فقیر از چنگ پاپ و آلمان ها صورت گرفت.

  بوهم در اشغال

  منطقه بوهم که امروز به نام چک شناخته می شود در اواسط قرن چهاردهم داراری ثروت و جمعیت فراوان بود که به تدریج به اشغال ژرمن ها و کلیسای کاتولیک درآمد. بهره کشی مضاعف از مردم فقیر پراگ و بوهم سبب شد تا در 1414م. هزاران نفر از محرومان این منطقه از کلیسای کاتولیک روی برگردانند و شنونده خطیبی شجاع به نام یان هوس شوند. هوس فارغ التحصیل دانشگاه پراگ و دشمن سرسخت کشیشان نیرنگ باز و شخص پاپ بود و در نهایت کلیسا با حیله او را گرفت و به جرم کفرگویی در آتش سوزاند (1415م.) مرگ او سبب شعله ور شدن آتش قیام در سراسر بوهم شد.
  طرفداران هوس که خود را هوسیت می نامیدند در 1419م. موفق به تسخیر شهر پراگ شدند و ژرمن ها و کشیش های کاتولیک را از کشورشان بیرون کردند. هوسیت ها در ابتدا دو دسته بودند: تابوریت ها که مردم عادی و تهیدست بودند و اعتدالیون که ثروتمندان بوهمی بودند و تنها هدفشان خلاصی از مالیات های سنگین کلیسا و ژرمن ها بود.
  تابوریت ها به اقدامات خود شدیدا اعتقاد داشتند و با هم قسم یاد کرده بودند که به یاری فقرا بشتابند و هرچه به دست می آورند را نیز به طور مساوی تقسیم کنند. آنها همدیگر را برادر یا خواهر خطاب می کردند. تفاوت این گروه با اعتدالیون از همان ابتدا مشخص بود.

  آغاز یک جنگ صلیبی

  بوهم منطقه ثروتمندی بود و نه ژرمن ها و نه کلیسا هیچ کدام نمی توانستند از دست دادن این گاو شیرده را تحمل کنند. بنابراین در 1419م. پاپ علیه هوسیت ها اعلام جنگ صلیبی کرد. هزاران نفر از کشورهای مختلف نظیر آلمان، فرانسه و اسپانیا برای هجوم به بوهم گرد هم آمدند البته هدف بسیاری از این افراد تنها یغماگری و چپاول بود و برخی از این نیروها نیز مزدور بودند. برخی تاریخ نویسان نفرات این ارتش تا 100 هزار نفر نیز ذکر کرده اند که این رقم به دلیل آنکه شوالیه ها و ماجراجویان در اروپای قرن پانزدهم وجود داشت چندان دور از واقعت نیست. این ارتش عظیم تسخیر شهر ثروتمند پراگ را هدف اول خود قرار داد و در راه رسیدن به این شهر ده ها روستا و شهر کوچک را غارت کرد اما به هنگام رسیدن به پراگ با مقاومت دلیرانه تابوریت ها مواجه شدند. در این نبرد کم نظیر که در یک طرف آن تابوریت ها تنها از سلاح های ابتدایی نظیر تبر و چماق و داس بهره مند بودند و در طرف دیگر شوالیه های کارآزموده قرار داشتند طرفین تلفات زیادی دادند اما باز شدن ناگهانی در قلعه پراگ و سرازیر شدن هزاران نیروی تازه نفس، سپاه محاصره کننده را مجبور به عقب نشینی کرد.
  پاپ و امپراطور آلمان چهار لشکرکشی دیگر نیز عله هوسیت ها انجام دادند اما موفق به پیروزی بر آنها نشدند. هوسیت ها پیروزی خود را بیشتر مدیون فرماندهی مناسب و انضباط بودند. از جمله فرماندهان معروف آنها یان ژیژکا بود. تنها نام او کافی بود تا سپاه حریف را از پیروزی مأیوس کند.

  اوج جنبش هوسیت

  هوسیت ها در سال 1452م. به درجه ای از قدرت رسیده بودند که دست به ضد حمله های وسیعی علیه نیروهای کلیسا و دوک ها و فئودال های مجاری، لهستانی و حتی آلمانی زدند.
  آنها در نبردهای خود دژهای فئودالی را تاراج می کردند اما با مردم فقیر و دهقانان کاری نداشتند. حرکت آنها کم کم موجب تحریک سایر روستاییان و تهیدستان اروپای شرقی و مرکزی نیز شده بود و این برای کلیسا و پادشاهان دیگر قابل تحمل نبود بنابراین به دنبال ایجاد دو دستگی در بین هوسیت ها رفتند.

  خیانت اعتدالیون و شکست جنبش

  چنانکه گفته شد اعتدالیون از همان ابتدا هدفی متفاوت از تابوریت ها داشتند. این گروه از پیروزی های خارج از مرز تابوریت ها به وحشت افتاده بودند و مترصد فرصتی برای محدود کردن این گروه بودند. در همین زمان پاپ و امپراطور آلمان به اعتدالیون پیشنهادی وسوسه انگیز دادند مبنی بر اینکه کاری به خاک بوهم ندارند و تنها حذف بوهمیت ها را خواهانند. سپس با کمک اشراف بوهم هزینه ارتشی بزرگ را تقبل کردند و قبل از آنکه تابوریت ها بتوانند خود را آماده کنند در شرق پراگ (حوالی شهر لیپان) شکست سختی بر آنها وارد کردند.این ضربه به اندازه ای شدید بود که تابوریت ها دیگر نتوانستند سر بلند کنند و بقایای این نیروها در چهار طرف بوهم به سختی درهم کوبیده شدند و از آنها کسی زنده نماند چرا که حتی اسرای آنها نیز زنده سوزانده شدند.

  نتیجه نبردها

  نبرد هوسیت ها که 15 سال طول کشید (1434-1419م.) از اهمیت زیادی برخوردار بود. اول آنکه این جنبش چون سازماندهی شده بود می توانست مرکز و شرق اروپا را به سرعت فرا بگیرد اما چنان که گفته شد خیانت اشراف بوهم این قدرت عظیم را از درون متلاشی کرد.

  دوم آنکه هوسیت ها استیلای ژرمن ها را به بوهم کاهش دادند و زبان چک را رایج کردند.

  اما اثر سوم و مهم آن نشان دادن ضربه پذیری فئودال ها و کلیسا در برابر جنبش مردمی بود. جنبش پروتستان به رهبری لوتر و قیام علیه چارلز اول همگی نشانگر این نکته بود که ظلم و ستم کلیسا و شاهان، حرکتی قابل دوام نیست و دیر یا زود سیستم فئودالیته در اروپا درهم می شکند. شاید اگر هوسیت ها می توانستند افکار خود را آزادنه ترویج کنند قدرت کلیسا 4 قرن زودتر به انتها می رسید.

  منبع: کتاب 100 جنگ بزرگ تاریخ ... علی غفوری

  ادامه دارد....
  ویرایش توسط FFKIA : 12-08-2010 در ساعت 09:01
 2. 4 کاربر از پست مفید Parnian سپاس کرده اند .


 3. # ADS
   

 4. #2
  آنقدر قدرتمند باشيد كه هيچ كس نتواند آرامش ذهني تان را به هم بريزد. از كتاب "كليد" اثر "جو ويتال
  FFKIA آواتار ها
  وضعیت : FFKIA آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jul 2010
  محل سکونت : تهران
  سن: 43
  نوشته ها : 7,666
  سپاس ها : 11,414
  سپاس شده 25,940 در 4,667 پست
  یاد شده
  در 59 پست
  تگ شده
  در 751 تاپیک

  پاسخ : بررسی 100 جنگ بزرگ تاریخ (بخش هجدهم)

  ممنون پرنيان جان
  خيلي خوشحالم كه بعد از گرفتاري مهرداد داري اين بخش رو كامل ميكني .
  بازم ممنون.
  Они говорят: "Зло преобладает, когда хорошие люди не в состоянии действовать."
  Что они должны сказать, "Evil преобладает"

  سینماسنتر را در فضای مجازی دنبال کنید

  امروز می‌خواهم به مصاف تزویر بروم که بدترین آفت دین است.
  تزویر با لباس دیانت و تقوا به میدان می آید.
  تزویر سکه ای دو روست که بر یک رویش نام خدا و بر روی دیگرش نقش ابلیس است.
  عوام خدایش را میبینند،
  و اهل معرفت ابلیسش ...
  و چه خون دلها خورد علی (ع) از این جماعت سر به سجود آیه خوان و به ظاهر متدین.
  تزویر به شما امان میدهد تا مقاومتتان را بشکند،
  پس از تسلیم، شک نکنید، گردنتان را خواهد شکست.
  یا ایها الذین آمَنو ...آمِنو

  سخنان پایانی مختار در جمع مردم کوفه


  مرکز شبکه و امنیت پارت شبکه پرداز
  دوربین مداربسته , نظارت تصویری , حفاظت پیرامونی , اعلام و اطفاء حریق , شبکه و زیرساخت
  دیتاسنتر , یو پی اس , برق بدون وقفه , هوشمند سازی ساختمان , دوربین مدار بستهاطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این تاپیک را مشاهده نموده اند: 0

There are no members to list at the moment.

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •