مرجع تخصصی سئو سپهر صنعت سهند Navid Mirzaaghazadeh انتقاد شدید برادر زاده صادق هدایت از «قهوه تلخ»

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 12

موضوع: انتقاد شدید برادر زاده صادق هدایت از «قهوه تلخ»

 1. #1
  m_a1100 آواتار ها
  وضعیت : m_a1100 آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jul 2010
  محل سکونت : mashhad
  نوشته ها : 704
  سپاس ها : 2,057
  سپاس شده 1,285 در 459 پست
  یاد شده
  در 0 پست
  تگ شده
  در 386 تاپیک

  انتقاد شدید برادر زاده صادق هدایت از «قهوه تلخ»

  جهانگیر هدایت برادرزاده صادق هدایت در یادداشتی که به تازگی منتشرکرده به ساخت سریال قهوه تلخ اعتراض کرده است .  او که ازنوادگان حاج‌علی‌ قلی‌خان مخبرالدوله نیز هست دریادداشت خودنوشته :سریال قهوه تلخ در هر خانه و محفلی راه یافته و مردم را خندانده است ولی فارغ از حسادت‌ها و ارتباطات و غیره و ذالک، یک مشکل مهم و جدی مطرح‌شده که ممکن است، بیخ پیدا کند. موضوع آن است که در این سریال که درباری شبیه دربار قاجاریه را به سخره گرفته، دو نفر وجود دارند که شخصیت‌های واقعی و حقیقی تاریخی عهد قاجار ایران هستند؛ یکی اتابک اعظم و دیگری مخبرالدوله.

  استفاده از القاب اختراعی مشکلی را نمی‌آفریند ولی مخبرالدوله کاملا متفاوت است. در ادامه این یادداشت که در فرهیختگان منتشر شده آمده است : نام بردن و مسخره کردن از کسانی که واقعی بوده و در تاریخ ایران نقش مسلم و معینی داشته‌اند، چه شأن نزولی دارد؟ مخبرالدوله از رجال عهد قاجاریه بوده و دقیقاً معین است چه کرده و چه باقی گذاشته است. رجل سیاسی که هنوز چهارراهش در ذهن مردم باقی مانده و هرچه کردند نتوانستند آن را تغییر دهند در این سریال با چهره و اندامی مسخره خبرچین شاه معرفی شده است. این شخصیت پردازی در سریال قهوه تلخ موجب‌شده که لازم آمد نظر مجوزدهندگان و سازندگان سریال را به این واقعیت‌ها جلب کنیم.

  حاج علی‌قلی‌خان مخبرالدوله که بود؟
  او فرزند رضاقلی‌خان شاعر و نویسنده و مورخ قرن ۱۳ بود که معلمی محمدشاه را به‌عهده داشت و آثار ارزنده‌ای از او باقی مانده‌ است. به اهم آنها چون روضه‌الصفا، ریاض‌العارفین، مجمع‌الفصحا و سفرنامه خوارزم می‌توان اشاره کرد. خدمات حاج علی‌قلی‌خان مخبرالدوله را می‌توان چنین خلاصه کرد:
  برپا کردن تلگراف در ایران و اتصال آن به تمام نقاط کشور و کشورهای خارج که برای نخستین‌بار ایران در داخل مملکت و خارج با سیستم ارتباطی مدرن و موثری مجهز شده و به همین مناسبت شاه به او لقب مخبرالدوله را داد. (‌حالا در این سریال دلقک‌مآبانه او را خبرچین کرده‌اند!)
  سمت‌های دیگر او وزیر داخله، وزیر علوم و معادن و مدتی هم صدراعظمی بود.

  بنیاد مسجد و تکیه هدایت در کنار مزار پدرش و ایجاد درآمد برای خیریه که فرزندانش در این زمینه وصایای او را بسیار دقیق عمل کردند. مسجد هدایت و خیریه او هنوز در خیابان جمهوری فعال است.

  او برای زمان خود روشنفکری بود عاشق پیشرفت و تعالی کشور. وی سه فرزند خود را برای تحصیلات عالیه به آلمان فرستاد که عبارت بودند از مرتضی قلی‌خان صنیع‌الدوله (او اولین رئیس‌مجلس شورای ایران بود) مهدی‌قلی‌خان مخبرالسلطنه که نخست‌وزیر بود و محمد قلیخان مخبرالملک که وکیل مجلس بود.

  به خاطر آنکه خویشان مخبرالدوله در منطقه میدان مخبرالدوله فعلی مستقر بودند این میدان به نام مخبرالدوله نامیده شد که علی‌رغم همه کوشش‌ها برای تغییر آن به همین نام ماند. برای اطلاع از جزئیات خدمات سیاسی، اجتماعی و خیریه آن شادروان باید به کتاب «خاطرات و خطرات» فرزندش مهدی‌قلی‌خان هدایت مخبرالسلطنه مراجعه کرد. حاج علی‌قلی‌خان مخبرالدوله جد خاندان هدایت است که نوادگان او همه حی و حاضرند و در جهت ترویج دین و بهداشت و خدمات اجتماعی و خیریه و دستگیری نیازمندان کارهایی کرده‌اند که در این شهر باقی است.

  گفتنی است که خاندان هدایت شاهزاده و وابسته به ایل قاجار نبوده خود ایل مستقلی بودند و این مطلقا صحیح نیست که در یک سریال دلقکانه چنین شخصیتی را به سخره بگیرند و او را در حد خبرچین رشوه‌بگیر مسخره‌ای پایین بیاورند.
  همه جای دنیا بزرگان خود را تجلیل کرده و به آنها افتخار می‌کنند و ما...

  ما نظر یکی از نوادگان حاج علی‌قلی‌خان مخبرالدوله که هم‌اکنون از بزرگان خاندان هدایت است را پرسیدیم؛ او گفت:«کریم‌شیره‌ای معروف حالا به صورت سریالی درآمده به نام «قهوه تلخ» که در بقالی‌ها می‌فروشند. کریم‌شیره‌ای دلقکی بود که خود را در دربار ناصرالدین‌شاه چپانده بود. وقتی شاه هوس شوخی و مزاح می‌کرد این دلقک در حضور شاه درباریان را مسخره می‌کرد و متلک می‌گفت و شاه هم خوشش می‌آمد و می‌خندید و به دلقک هم انعامی می‌داد. حال هم تاریخ واقعی و رجال ایران را مسخره می‌کنند که تماشاچی‌ها را بخندانند!»

  در این مورد با یوسف حاج اسفندیاری وکیل دادگستری هم مذاکره و نظر او را در این مورد سوال کردیم که چنین گفت: «برای معرفی هر شخص در رسانه باید آن شخصیت را بدون کم و کاست معرفی کرد و مسخره کردن هر شخص حقیقی به دور از ادب است. در سریال قهوه تلخ مسخره‌کردن شخصیت علمی و بزرگی چون مخبرالدوله دارای ایرادات بسیاری است چراکه این شخصیت تلگراف را به ایران آورد و خدمات بزرگ دیگری برای کشور انجام داد و در زمان خود به‌عنوان وزیر پست و تلگراف و مشاغل مهم دیگر فعال بوده است. بنابراین معرفی ایشان در سریال قهوه تلخ به‌عنوان خبرچین مسخره توهین به شخصیتی واقعی و از نظر قانون مجازات اسلامی نشر اکاذیب تلقی می‌شود. البته هرگونه اقدام بستگی به تصمیم بازماندگان حاج علی‌قلی‌خان مخبرالدوله دارد.»

  فقط این نسخه‌ای که تهیه‌کنندگان این سریال برای همه این شخصیت‌ها پیچیده‌اند یک اشکال خیلی بزرگ دارد. وقتی شاه را مسخره می‌کند ما کوروش کبیر، نادرشاه، کریم‌خان زند، شاه‌عباس و دیگر شاهانی را داریم که انصاف نیست آنها را مسخره کنیم و در حد یک دلقک ابله پائین بیاوریم که دوست دارد بادنجان خام بخورد! این توهین به تمدن، به فرهنگ، به تاریخ و به گذشته‌ای است که به هرحال ما داریم به دوش می‌کشیم. بعد وقتی به وزرا و صدراعظم می‌رسیم که جلوی شاه صدای خروس درمی‌آورند تا شاه تفریح کند یادمان باشد که ما در همین سمت‌ها بزرگمهر، امیرکبیر و دکترمصدق را هم داشته‌ایم. بدجوری قهوه تلخ همه را کریم‌شیره‌ای‌وار مسخره کرده است.
  قهوه تلخ عکس‌برگردان تلخ و فانتزی دردناکی است از گذشته ما و پدران ما که در آن ایام بالاخره یک جایی یک کاری می‌کردند و در اداره ممکلت نقشی داشته‌اند. شکی نیست این سریال برای گرفتن مجوز و خودشیرینی و دقیقا همان کاری که دلقک‌ها جلوی شاه می‌کردند تا او را بخندانند و انعامی بگیرند، همان کار را کرده و بدون تعقل به عمق کار خواسته کاری بکند و انعامی بگیرد!
  حال پیگرد این موضوع بستگی به تصمیم بزرگان خاندان هدایت دارد.

  منبع : خبر آنلاین
  ویرایش توسط m_a1100 : 12-23-2010 در ساعت 16:46

 2. 5 کاربر از پست مفید m_a1100 سپاس کرده اند .


 3. # ADS
   

 4. #2
  RASHNO آواتار ها
  وضعیت : RASHNO آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jul 2010
  محل سکونت : کرج
  نوشته ها : 3,070
  سپاس ها : 6,228
  سپاس شده 6,215 در 2,018 پست
  یاد شده
  در 2 پست
  تگ شده
  در 763 تاپیک

  پاسخ : انتقاد شدید برادر زاده صادق هدایت از «قهوه تلخ»

  یعنی چون کوروش کبیر و کریمخان و شاه عباس داشته ایم نباید به هیچ سلسله ای و شاهی چون فتحعلی شاه و ناصرالدین شاه و محمد شاه بد بگوییم!!! عجیب است که دراین دوران بدترین سلسله سلطنت در ایران اینقدر طرفدار پیدا کرده است. قاجار باید ممنون طرفدارانش در این زمانه باشد!!! عجبا!!!


  دوباره خواهيم روييد...
 5. 5 کاربر از پست مفید RASHNO سپاس کرده اند .


 6. #3
  هر نتی که از عشق بگوید، زیباست... حالا سمفونی پنجم بتهون باشد یا زنگ تلفنی که در انتظار صدای توست...
  Parnian آواتار ها
  وضعیت : Parnian آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Aug 2010
  نوشته ها : 1,879
  سپاس ها : 4,267
  سپاس شده 4,230 در 1,374 پست
  یاد شده
  در 4 پست
  تگ شده
  در 522 تاپیک

  پاسخ : انتقاد شدید برادر زاده صادق هدایت از «قهوه تلخ»

  من وارد بحث انتقاد یا طرفداری از هیچ سلسله ای نمیشم... قهوه تلخ رو هم ندیدم... بحث خدمات!!!!!!!!!!و روشنفکری جناب مخبرالدوله رو نمی کنم، اما فقط یه سؤال دارم:
  خداییش اینکه با پول مردم، با پولی که به زور از مردم گرفته میشد بچه هاشونو می فرستادن خارج برای ادامه تحصیل افتخار داره؟ باید منتش رو هم سر ما بذارن؟
  یاد قضیه خانم انصاری افتادم و سفرش به کره ماه
 7. 4 کاربر از پست مفید Parnian سپاس کرده اند .


 8. #4
  ساعت ۵صبح است... پدر صبحانه می خورد و من شام... به فاصله ی نسل ها می اندیشم
  amirut آواتار ها
  وضعیت : amirut آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Dec 2010
  محل سکونت : تهران
  سن: 36
  نوشته ها : 9
  سپاس ها : 83
  سپاس شده 61 در 31 پست
  یاد شده
  در 0 پست
  تگ شده
  در 0 تاپیک

  پاسخ : انتقاد شدید برادر زاده صادق هدایت از «قهوه تلخ»

  به نظر من هم ايشون مسئله رو شخصي كردن و چون تشابه اسمي يكي از اجدادشون با لقب يكي از كاراكترها وجود داشته كل كار رو زير سوال بردن.كاري كه هر چند من زياد طرفدارش نيستم ولي به نظرم با زيركي خاصي در اين زمان رفتار پيشينيان منصوب شونده ما و پيامدها رو هدف گرفته.


 9. کاربر روبرو از پست مفید amirut سپاس کرده است .


 10. #5
  SHAHIN آواتار ها
  وضعیت : SHAHIN آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Nov 2010
  محل سکونت : تهران
  نوشته ها : 402
  سپاس ها : 556
  سپاس شده 1,014 در 296 پست
  یاد شده
  در 0 پست
  تگ شده
  در 262 تاپیک

  پاسخ : انتقاد شدید برادر زاده صادق هدایت از «قهوه تلخ»  به نظر من اصلا قصد نام گذاری این شخص مسخره کردن شخصیت مخبرالدوله اصلی نبوده است. در مورد شخصیتی که ایشون در اون زمان داشتند هم باید بگم فقط خدا میدونه که ایشون چجور آدمی بوده. چون نوه های این شخص میگن آدم خوبی بوده سندیتی نداره. هرکسی جد و اجداد خودش رو بهترین میدونه

  ولی در مورد خدمات ایشان:
  از کجا ما باید بدونیم که این شخص در قبال کارهای که میکرده منفعتی هم به جیب خودش نمی رفته؟؟

  این سریال طنز هست اگر قرار باشه هر موضوعی بسازن به مرده و زنده بر بخوره که باید چیزی ساخته نشه. بعدشم همه شاها که بی عیب و نقص نبودن بلکه بیشترشون همینطور بودن، تازه به نظر من این جهانگیر خان دولوی قهوه تلخ خیلی هم باحاله، در واقعیت که خیلی بدتر از اینها بودن.

  من نمیدونم چرا عده ای از مردم همش میخوان ایرادات الکی بگیرن و هر کار موفقی رو زیر سوال ببرن ؟؟
  .
  ویرایش توسط MiSS SAYTA : 12-23-2010 در ساعت 13:25

 11. 4 کاربر از پست مفید SHAHIN سپاس کرده اند .


 12. #6
  هیچ وقت به رفقات خیانت نکن و سعی کن دهنتو ببندی (رابرت دنیرو : رفقای خوب)
  ScarFace آواتار ها
  وضعیت : ScarFace آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jul 2010
  محل سکونت : کرج . گوهردشت
  سن: 32
  نوشته ها : 11,484
  سپاس ها : 10,173
  سپاس شده 25,842 در 7,194 پست
  یاد شده
  در 50 پست
  تگ شده
  در 758 تاپیک

  پاسخ : انتقاد شدید برادر زاده صادق هدایت از «قهوه تلخ»

  دوستان عزیز لطفا در نوشتن متن های خودت دقت زیادی خرج بدید ممنون میشم
  طوری نشه که مجبور به ویرایش شویم
  ممنون (مدیر ارشد سایت)

  سینماسنتر را در فضای مجازی دنبال کنید


  ----------------------
  دم ازبازی حکم میزنی!دم ازحکم دل میزنی!پس به زبان"قمار"برایت میگویم!قمار زندگی را به کسی باختم که"تک" "دل" را با"خشت"برید!جریمه اش"یک عمر" حسرت"شد!باخت ِ زیبایی بود!یاد گرفتم به "دل"،"دل" نبندم!یاد گرفتم از روی"دل"حکم نکنم!"دل"را باید" پر"زد جایش"سنگ"ریخت"که با"خشت""تک پری" نکنند.
  تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در روسیه
  گروه بین المللی ستاره داوود

  ---------------

 13. 2 کاربر از پست مفید ScarFace سپاس کرده اند .


 14. #7
  ساعت ۵صبح است... پدر صبحانه می خورد و من شام... به فاصله ی نسل ها می اندیشم
  amirut آواتار ها
  وضعیت : amirut آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Dec 2010
  محل سکونت : تهران
  سن: 36
  نوشته ها : 9
  سپاس ها : 83
  سپاس شده 61 در 31 پست
  یاد شده
  در 0 پست
  تگ شده
  در 0 تاپیک

  پاسخ : انتقاد شدید برادر زاده صادق هدایت از «قهوه تلخ»

  در زماني كه بدون اجازه شاه هيچ كسي اراده از خود براي انجام عملي در سطح كلان نداشته
  ویرایش توسط MiSS SAYTA : 12-23-2010 در ساعت 13:26

 15. 2 کاربر از پست مفید amirut سپاس کرده اند .


 16. #8
  RASHNO آواتار ها
  وضعیت : RASHNO آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jul 2010
  محل سکونت : کرج
  نوشته ها : 3,070
  سپاس ها : 6,228
  سپاس شده 6,215 در 2,018 پست
  یاد شده
  در 2 پست
  تگ شده
  در 763 تاپیک

  پاسخ : انتقاد شدید برادر زاده صادق هدایت از «قهوه تلخ»

  دعوا الان سر لحاف ملاست!
  باید یه چیزی پیدا بشه تا بتونن باهاش مدیری رو بکوبن. گشتن مخبرالدوله رو از تو گور دراوردن و برای مدیری یه اتهام واهی درست کردن که چی بشه؟
  ویرایش توسط MiSS SAYTA : 12-23-2010 در ساعت 13:26


  دوباره خواهيم روييد...
 17. 3 کاربر از پست مفید RASHNO سپاس کرده اند .


 18. #9
  کــــاش گاهی زنـــدگی هــم كليــد [◄◄ι] [ ιι ] [■] [►] [ι►►] داشت...!
  MiSS SAYTA آواتار ها
  وضعیت : MiSS SAYTA آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jul 2010
  محل سکونت : ı̴̴̡ ̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı
  نوشته ها : 7,207
  سپاس ها : 10,748
  سپاس شده 16,645 در 4,253 پست
  یاد شده
  در 65 پست
  تگ شده
  در 850 تاپیک

  پاسخ : انتقاد شدید برادر زاده صادق هدایت از «قهوه تلخ»

  تاپيك باز شد
  دوستان عزيز لطفا در نحوه ارسال پست ها دقت لازم رو داشته باشيد
  با تشكر

  سینماسنتر را در فضای مجازی دنبال کنید


 19. کاربر روبرو از پست مفید MiSS SAYTA سپاس کرده است .


 20. #10
  آنقدر قدرتمند باشيد كه هيچ كس نتواند آرامش ذهني تان را به هم بريزد. از كتاب "كليد" اثر "جو ويتال
  FFKIA آواتار ها
  وضعیت : FFKIA آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jul 2010
  محل سکونت : تهران
  سن: 43
  نوشته ها : 7,666
  سپاس ها : 11,414
  سپاس شده 25,940 در 4,667 پست
  یاد شده
  در 59 پست
  تگ شده
  در 751 تاپیک

  پاسخ : انتقاد شدید برادر زاده صادق هدایت از «قهوه تلخ»

  با سلام ...
  از محمد عزيز خواهش ميكنم كه در اين مورد منبع خبر رو حتما ذكر كنند.
  ضمنا پايين خبرها بيجهت ننويسيد "خبر ارائه شده از سينماسنتر" !!!
  اين جمله زماني معني داره كه ما خودمون با فرد مورد نظر مصاحبه كرده باشيم.
  مسلما منبع خبر جاي ديگريست و اميدوارم كه مسئولين بخش خبري و بخصوص پريسا جان در اين باره دقت كنند.
  منتظر منبع خبر هستم محمد جان ...
  چون در صورتي كه منبع خبر مشخص نباشه و نشه متوجه شد كه ايشون مورد تائيد هستند يا خير، اين تاپيك به كل حذف ميشه .

  ممنون ميشم كه صحبتهايي كه در اين باره ميكنيد از قوانين سايت خارج نباشه.
  همون طور كه بالا و پايين سايت هم نوشته شده اين انجمن تابع قوانيني است كه وزارت ارشاد مشخص ميكند.
  بنابر اين بايد به مسائلي كه در اين باره براي انجمن مهم است احترام گذاشته شود.
  هر گونه بحث خارج از چهارچوب قوانين مشخص شده در بخش قوانين (فهرست مصاديق مجرمانه، قوانين كلي سايت، قوانين اينترنت كشور) پذيرفته نيست.

  با احترام ... مديرمسئول سايت
  Они говорят: "Зло преобладает, когда хорошие люди не в состоянии действовать."
  Что они должны сказать, "Evil преобладает"

  سینماسنتر را در فضای مجازی دنبال کنید

  امروز می‌خواهم به مصاف تزویر بروم که بدترین آفت دین است.
  تزویر با لباس دیانت و تقوا به میدان می آید.
  تزویر سکه ای دو روست که بر یک رویش نام خدا و بر روی دیگرش نقش ابلیس است.
  عوام خدایش را میبینند،
  و اهل معرفت ابلیسش ...
  و چه خون دلها خورد علی (ع) از این جماعت سر به سجود آیه خوان و به ظاهر متدین.
  تزویر به شما امان میدهد تا مقاومتتان را بشکند،
  پس از تسلیم، شک نکنید، گردنتان را خواهد شکست.
  یا ایها الذین آمَنو ...آمِنو

  سخنان پایانی مختار در جمع مردم کوفه


  مرکز شبکه و امنیت پارت شبکه پرداز
  دوربین مداربسته , نظارت تصویری , حفاظت پیرامونی , اعلام و اطفاء حریق , شبکه و زیرساخت
  دیتاسنتر , یو پی اس , برق بدون وقفه , هوشمند سازی ساختمان , دوربین مدار بسته 21. 7 کاربر از پست مفید FFKIA سپاس کرده اند .


صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این تاپیک را مشاهده نموده اند: 0

There are no members to list at the moment.

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •