سلام مهمان گرامي؛

دوست عزیز ضمن عرض خیر مقدم، با توجه به این که شما به صورت مهمان به انجمن سینماسنتر وارد شده اید براي مشاهده تالار با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
مرجع تخصصی سئو سپهر صنعت سهند Navid Mirzaaghazadeh تحلیل و بررسی سینمای جهان Cwa.16- تحليل و بررسي فيلـــــــم ديوانه از قفس پريد (One Flew Over the Cuckoo's Nest) - صفحه 3

صفحه 3 از 4 نخستنخست 1234 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 21 تا 30 , از مجموع 37
نمایش شاخه ای27علاقمندی ها

موضوع: Cwa.16- تحليل و بررسي فيلـــــــم ديوانه از قفس پريد (One Flew Over the Cuckoo's Nest)

آنقدر قدرتمند باشيد كه هيچ كس نتواند آرامش ذهني تان را به هم بريزد. از كتاب "كليد" اثر "جو ويتال
    FFKIA آواتار ها
    وضعیت : FFKIA هم اکنون آنلاین است.
    سپاس ها : 11,364
    سپاس شده 25,849 در 4,626 پست
    یاد شده
    در 59 پست
    تگ شده
    در 751 تاپیک

Cwa.16- تحليل و بررسي فيلـــــــم ديوانه از قفس پريد (One Flew Over the Cuckoo's Nest)

نام فيلم : ديوانه از قفس پريد
    فایل پیوست 2579
    اطلاعات فیلم
    كارگردان : ميلوش فورمن
    نويسنده : لارنس هابن
    نويسنده فيلم نامه : بو گلدمن
    تهيه كننده : مايكل داگلاس
    موزيك متن : جك نيچه
    فيلم بردار : هاكسل وكسلر
    تدوين : شلدون كان
    كارگردان هنري : پل سيلبرت
    بازیگران
    جك نيكلسون : مك مورفي
    كريستوفر لويد : تابر
    تد ماركلند : هپ آرليچ
    لويس فلچر : پرستار راچد
    دني دوويتو : مارتيني
    وينسنت شياولي : فردريكسون
    اطلاعات دیگر
    ژانر : درام
    زمان نمايش : 21 نوامبر 1975
    درجه نمایش: R
    زمان فیلم: 133 دقیقه
    محصول: ایالات متحده
    بودجه ساخت: 4.4 میلیون دلار
    فروش کل: 112 میلیون دلار
    IMDB Rate 8.9 از 225720 راي

افتخارات و جوایز
    نامزد 9 اسکار در سال 1976
    برنده اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد (جک نیکلسون)
    برنده اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن (لوئیس فلچر)
    برنده اسکار بهترین کارگردان (میلوش فورمن)
    برنده اسکار بهترین تهیه کننده (مایکل داگلاس)
    برنده اسکار بهترین فیلم نامه اقتباسی
    برنده 6 جایزه گلدن گلوب سال 1976
    نامزد 10 جایزه و برنده 6 جایزه از بفتا 1976
    و ده ها جایزه دیگر از فستیوالهای معتبر جهانی
    تحليل و بررسي از يحيي

ویرایش توسط FFKIA : 06-15-2012 در ساعت 00:23
    Don Corleone, shahroooooz, Caligula و 3 کاربر دیگر به این پست علاقمند بوده اند.
    Они говорят: "Зло преобладает, когда хорошие люди не в состоянии действовать."
    Что они должны сказать, "Evil преобладает"

امروز می‌خواهم به مصاف تزویر بروم که بدترین آفت دین است.
    تزویر با لباس دیانت و تقوا به میدان می آید.
    تزویر سکه ای دو روست که بر یک رویش نام خدا و بر روی دیگرش نقش ابلیس است.
    عوام خدایش را میبینند،
    و اهل معرفت ابلیسش ...
    و چه خون دلها خورد علی (ع) از این جماعت سر به سجود آیه خوان و به ظاهر متدین.
    تزویر به شما امان میدهد تا مقاومتتان را بشکند،
    پس از تسلیم، شک نکنید، گردنتان را خواهد شکست.
    یا ایها الذین آمَنو ...آمِنو

سخنان پایانی مختار در جمع مردم کوفه

مرکز شبکه و امنیت پارت شبکه پرداز
    دوربین مداربسته , نظارت تصویری , حفاظت پیرامونی , اعلام و اطفاء حریق , شبکه و زیرساخت
    دیتاسنتر , یو پی اس , برق بدون وقفه , هوشمند سازی ساختمان , دوربین مدار بسته

2. # ADS

H Seven آواتار ها
    وضعیت : H Seven آنلاین نیست.
    سپاس ها : 329
    سپاس شده 167 در 75 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 502 تاپیک

پاسخ : Cwa.16- تحليل و بررسي فيلـــــــم ديوانه از قفس پريد (One Flew Over the Cuckoo's Nest)

خیلی جالبه که من در دوران دبستان این فیلمو با بابام دیدم...پس از سال ها این فیلم دوباره به دستم رسید و باز هم دیدم...و جالب تر اینه که هردوبار یه لذت خیلی زیاد از دیدن این فیلم بردم.من نمره 9 به این فیلم میدم...واقعا شاهکار بود.خیلی دوسش داشتم...موزیک آخر فیلمم فوق العاده بود.و البته چرا دروغ بگم؟منم با این فیلم گریه کردم...هردوبار

4. 2 کاربر از پست مفید H Seven سپاس کرده اند .

5. # ADS

منو بشنو از دور... دلم میخواهدت!
    The Original آواتار ها
    وضعیت : The Original آنلاین نیست.
    سپاس ها : 4,513
    سپاس شده 2,964 در 898 پست
    یاد شده
    در 10 پست
    تگ شده
    در 701 تاپیک

پاسخ : Cwa.16- تحليل و بررسي فيلـــــــم ديوانه از قفس پريد (One Flew Over the Cuckoo's Nest)

این از اون دسته فیلم هاست که واقعا نمی دونم چی راجبشون بگم!
    ولی آخرش ... واقعا قلب آدم میشکنه
    راستی ممنون بابت تحلیل!!!!!!

7. کاربر روبرو از پست مفید The Original سپاس کرده است .

Ali

Banned
    r-faarazon آواتار ها
    وضعیت : r-faarazon آنلاین نیست.
    سپاس ها : 573
    سپاس شده 1,771 در 518 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 471 تاپیک

پاسخ : 16- تحليل و بررسي فيلـــــــم ديوانه از قفس پريد (One Flew Over the Cuckoo's Nest)

نقل قول نوشته اصلی توسط FFKIA نمایش پست ها
    دیوانه از قفس پرید یکی از فیلمهای مرجع در سینما حساب میشه.
    مرجع بودن نه از جهت این که حرفی برای گفتن دارد که دیگران استفاده کنند. از این جهت که توانسته چنان ترکیب زیبائی از داستان و بازی و کارگردانی بیافریند که خود به خود کلاس درسی باشد برای دیگران.
    در بین تحلیل یحیی گاها به این فکر می افتید که واقعا مرز میان دنیای دیوانگان و دنیای عاقلها کجاست. آنهم در شرایطی که افرادی مانند پرستار دیوانگانی هستند که تنها تفاوتشان این است که در زنجیر نیستند و از سوئی افرادی مانند مک مورفی قرار دارند که با این که جرمی مرتکب شده اند, اما روحی دارند که به سختی میتوان آنرا خالی از عقل دانست.
    دیدن این فیلم با آن موسیقی زیبا همیشه باعث میشود که حس بخصوصی نسبت به دنیای اطراف و آدمها داشته باشیم.
    آدمهائی که دور و برمان را پر کرده اند و وقتی به آنها دقیق میشویم میتوانیم آنچه واقعا هستند را از پشت پوسته ای که برای خود ساخته اند ببینیم.
    بازم ممنون یحیی جان.
    منتظر تحلیلهای بعدی ات هستم .
    با سلام خدمت دوست عزیزم و تحلیل زیباتون
    کاملا موافقم بعضی مواقع دیوانگان پرواز ... رو ادمایی معصوم میبینیم که در دست مشتی هیولا گرفتارند البته داستان فیلم بیشتر جنبه استعاره ای داره
    شاید میلوش فورمن رو بخاطر ابرفیلم تاریخی زندگی نامه ای آمادئوس بشناسند فیلمی در باب زندگی افسانه ای ولفگانگ امادئوس موزارت که تونست 8 اسکار من جمله بهترین بازیگری رو برای فرید مورای آبراهام به ارمغان بیاره
    8 سال قبلش میلوش فورمن یکی از خاطره انگیزترین فیلمهای دهه 70 روساخت
    پرواز برفراز آشیانه فاخته یا دیوانه ای از قفس پیرد که با اسم دومی در ایران معروفه
    فیلمی به شدت اعتراضی که دقیقا موافق حال و هوای دهه 70 بود
    فیلمنامه ای عالی و قدرتمند و بازی های جاودان جک نیکلسون و لوییس فلچر
    بطوری که لوییس فلچر در کنار دارت ویدر(آناکین اسکای واکر جنگ های ستاره ای ) به عنوان منفی ترین نقش های تاریخ سینما و از به یادمادنی ترین فیلمهای دهه 70 برگزیده شدند
    شاید دهه 50-60 هالیوود رو عصر طلایی مینامند دهه ای که با دهه خوب 70 ادامه یافت ولی حیف که حوادث ابتدای دهه 80 باعث بوجود آمدن سینمایی ضعیف شد و تا اوایل دهه 90 همچنان این رکود وجود داشت
    بگذریم
    پایان غم انگیز فیلم و فروپاشی رندل پاتریک مک مورفی و فرار دوستش پایانی بود که همیشه تو ذهنمون میمونه
    حیفه که دیگه جک نیکلسون زیاد بازی نمی کنه ابر ستاره ای که از ایزی رایدر تا پرواز .. و بتمن ،درخشش تا همین امروز اوجشو حفظ کرده
    نیکلسون که زمان فیلم مردگان 70 سالش بود دیگه کم کار شده ولی هیچ وقت بازی هاش فراموش نمیشه
    بازیگری که هرنقشی که داشت چه فرد معترض پرواز و چه جک تورنس درخشش و چه جوکر خصوصیات دوست داشتنی خودشو به نقش اضافه میکرد واقعا جاش الان خالیه
    و حیف از میلوش فورمن که فیلمهای زیادی نمیسازه آمادئوس واقعا از غمگین ترین فیلمها و فیلمی تراژیک در مورد استحاله منفی بود ای کاش میلوش فورمن میتونست فیلمی هم در مورد بتهوون یا باخ بسازه
    FFKIA به این پست علاقمند بوده است.

9. 4 کاربر از پست مفید r-faarazon سپاس کرده اند .

Ali
    Ali آواتار ها
    وضعیت : Ali آنلاین نیست.
    سپاس ها : 2,597
    سپاس شده 3,696 در 655 پست
    یاد شده
    در 3 پست
    تگ شده
    در 801 تاپیک

برای فیلم باغ فردوس پنج بعد از ظهر سیامک شایقی در [آسایش‌گاه] امین‌آباد فیلم‌برداری داشتیم. در بخشی که خانم‌ها را نگه‌داری می‌کردند، کار می‌کردیم.
    در روز دو نوبت به این بخت‌برگشته‌ها داروهایی تزریق می‌کردند که آرام شوند.
    یک دختر و یک زن میان‌سال بیش‌تر از دیگران توجه مرا جلب کرده بودند. دخترک حدود ۲۰ سال داشت. با خودش حرف می‌زد. راه می‌رفت و ناگهان گوشه‌ای از ترس کز می‌کرد و کمک می‌خواست… بعد می‌خندید و قهقهه می‌زد.
    از مسوول بخش پرسیدم: ماجرای این دختر چیست؟
    گفت: پدرش، برادرش و دایی‌اش به او تجاوز کرده‌اند.
    کافی بود. دیگر نمی‌خواستم بقیه‌ی ماجرا را بشنوم.

اما زن. حدود ۵۰ سال داشت. زنی باشخصیت و خانواده‌دار بود. موهای جوگندمی داشت و موقر راه می‌رفت. یک‌بار قبل از این‌که داروی صبح را به او تزریق کنند و هنوز سرپا بود، با من سلام‌وعلیک کرد. از نوع حرف‌زدن‌اش معلوم بود خانم تحصیل‌کرده‌ای است. از من خواهش کرد اگر ممکن است برای‌اش روپوش، جوراب و روسری مناسب بیاورم. قبول کردم و بلافاصله رفت تا کسی متوجه نشود.
    شب، ماجرا را برای هایده تعریف کردم و او برای‌اش روپوش و روسری و جوراب مناسب داد.
    فردا، قبل از تزریق خودم را به او رساندم و بسته را به او دادم. خیلی تشکر کرد. گفتم شما برای چه این‌جا هستید؟
    با ترس و لرز گفت: شوهرم را کشتند!
    ادامه داد که کسی را جز شوهرش نداشته. گفت از اقوام یکی از نمایشنامه‌نویسان است.
    گفتم: من او را می‌شناسم.
    گوش نکرد. با عجله تعریف کرد که اقوام‌اش از کانادا آمده‌اند و او را این‌جا انداخته‌اند و می‌خواهند ارث و میراث شوهرش را بالا بکشند. به این‌جا تلفن زده‌اند که دیوانه‌ام. آن‌ها هم مرا با آمبولانس به این‌جا منتقل کرده‌اند.
    مرا صدا زدند. رفتم. تقریباً همان دقایق او را هم برای تزریق بردند… حرف‌های‌اش چیزی میان جنون و واقعیت بود. نمی‌دانستم باید باور کنم یا نه.فکر کردم اگر به من هم آن داروها را تزریق می‌کردند، قاطی می‌کردم؟!
    از همان‌جا در یک وقت استراحت به آن نویسنده تلفن زدم. خاموش بود. شب هم زنگ زدم، خاموش بود. از دوستان مشترک‌مان پرسیدم، گفتند: ایران نیست. برای اجرای یک نمایش به خارج رفته!

فردا قبل از تزریق سراغ آن خانم رفتم. از من خواسته بود به او خبر بدهم. به او گفتم قوم و خویش‌تان ایران نیست. کلی مضطرب شد. شماره‌ی دیگری از اقوام دورترشان داد. گفت به آن‌ها خبر بدهید، بیایند مرا از این‌جا ببرند. من این‌جا دیوانه می‌شوم و باز هم گفت که شوهرش را کشته‌اند! ادامه داد: کسانی که شوهر او را کشته‌اند، می‌خواهند خانه‌ی او را بفروشند و پول‌ها را بالا بکشند و بلیط‌شان را هم تهیه کرده‌اند تا دو هفته‌ی دیگر به کانادا برمی‌گردند من باید تا آخر عمر این‌جا بمانم…

میان پلان‌هایی که فیلم‌برداری می‌کردیم از پرستاران راجع به او می‌پرسیدم. می‌گفتند حالش خوب نیست، پرت‌وپلا می‌گوید. شوهرش فوت کرده، کشته نشده… آمد از جلوی من رد شد، حتی مرا نشناخت. به جایی، شاید در اعماق ذهن‌اش، خیره شده بود.
    هر شب، ماجرای همان روز را برای هایده تعریف می‌کردم. هایده گفت به این قوم و خویش‌اش هم تلفن بزنم. زدم. وقتی خودم را معرفی کردم، آن‌ها هم خوش‌حال شده بودند و هم متعجب که چرا به آن‌ها زنگ زده‌ام. فکر کردند شاید یک برنامه‌ی تلویزیونی است. وقتی ماجرا را برایشان تعریف کردم، سکوت کردند. سکوت… مِن‌مِن… دوست نداشتند راجع به این ماجرا حرف بزنند. بالاخره یکی از خانم‌های پشت تلفن به من گفت: او راست می‌گوید… و گفت که پای آن‌ها را به این ماجرا نکشانم، دوست نداشتند بیش‌تر حرف بزنند و خداحافظی کردند.
    قضیه جالب شد… من و هایده نمی‌دانستیم چه کنیم. فردا او را دیدم. جلو نرفتم. نمی‌دانستم چه باید بکنم. آن روزها با یکی از افراد حراست امین‌آباد، سلام و علیکی پیدا کرده بودم. رفتم سراغ‌اش و همه‌ی ماجرا را برای او تعریف کردم… و تاکید کردم اگر ماجرا حقیقت داشته باشد، من و تو مسوول‌ایم. او قول داد ماجرا را پی‌گیری کند.
    فردای آن روز، فیلم‌برداری ما در امین‌آباد تمام می‌شد. به او گفتم که از پس‌فردا ما دیگر به امین‌آباد برنخواهیم گشت. او شماره‌اش را به من داد تا خبر بگیرم…
    چند روز بعد به من زنگ زد. من کلی دل‌شوره داشتم. گفت: تحقیق کردم. آن خانم راست می‌گفته.
    خیلی خوش‌حال شدم.
    گفت: آن قوم و خویش‌های ناقوم و خویش را ممنوع‌الخروج می‌کنم. چند روز بعد تلفن زد و گفت آن خانم را به خانه بازگردانده.

هنوز هم فکر می‌کنم، شاید کسان دیگری در امین‌آباد باشند که هیچ‌وقت فرصت نکرده‌اند قبل از تزریق، حرف‌شان را بزنند.

از کتاب این مردم نازنین - رضا کیانیان
    ویرایش توسط Ali : 04-25-2013 در ساعت 02:20 دلیل: تنظيم متن
    FFKIA و Esmaeilpour به این پست علاقمند بوده اند.

11. 5 کاربر از پست مفید Ali سپاس کرده اند .

گاهی آدمی در 20 سالگی میمیرد ولی در 70 سالگی به خاک سپرده می شود...
    LuCiFer آواتار ها
    وضعیت : LuCiFer آنلاین نیست.
    سپاس ها : 2,718
    سپاس شده 7,604 در 1,715 پست
    یاد شده
    در 9 پست
    تگ شده
    در 338 تاپیک

نقل قول نوشته اصلی توسط Ali نمایش پست ها
    اگر این فیلم مثل بسیاری فیلم های تأثیر گذار دیگر مانند گرین مایلز، مرثیه ای برای یک رویا پایانی تراژیک نداشته باشد، تأثیرگذاری خود را بلکل از دست می داد.
    با این جملتون کاملا موافقم! مرثیه ای برای یک رویا یه تراژدی به تمام معناست...فیلمبرداری دقایق پایانی فیلم+موسیقی مو به تن سیخ کن کلنت منسل اثری رو رو تماشاگر میزاره که تا مدتها ذهن و روحش رو درگیر میکنه..
    فقط یک نکته ای بنظر شما "مسیر سبز" جزء آثار تراژدی قرار میگیره؟
    چون پایان فیلم هیچ اتفاق ناخوشایندی رخ نداد که حداقل یه حس "کارتاسیس" رو به تماشاگر(حداقل خودم) دست بده....همه چیز به خیر و خوشی تموم شد رفت

بنظرم اگر از حیث تاثیرگذاری بخوایم به هردو فیلم مسیر سبز و مرثیه ای برای یک رویا برچسب تاثیرگذاری بزنیم زیاد جالب نباشه(چون واقعا از این حیث قابل قیاس نیستن)
    حداقل بنظرم اگر میگفتین "خواهران مگدالین" و "مرثیه ای برای یک رویا" خیلی عمیق تر بود...

اگر فیلم شما را متأثر کرده پس کارگردان و نویسنده به اهداف خود رسیده اند.
    من هر جوری این جمله رو خووندم چیزی دستگیرم نشد!! چون کارگردان و نویسنده خیلی راحت میتونن تماشاگر رو متاثر کنن بعد از تماشای فیلم!
    اما مهم اینکه چجوری اینکار رو بکنن...

مثلا نمونه ی بارز این موضوع رو میشه تو دواثر "مرثیه ای برای یک رویا" آرنوفسکی و "ضد مسحیت" لارنس ون ترایر(یا یه نمونه بهتر "120درشهر فساد"-Salo-" پیرپائولو پازولینی) دید
    نمونه ی اول چنان تاثیری روی تماشاگر میزاره که تا مدت ها فکر و ذهن و روحش رو درگیر میکنه!! ولی دواثر بعدی چنان تماشاگر رو متاثر میکنه که حاظر نیست تا چندوقت غدا بخوره!!
    براي ملتي كه سردشان است

باريدن برف

اصلا اتفاق رمانتيكي نيست

ايلهان برك

Ali
    Ali آواتار ها
    وضعیت : Ali آنلاین نیست.
    سپاس ها : 2,597
    سپاس شده 3,696 در 655 پست
    یاد شده
    در 3 پست
    تگ شده
    در 801 تاپیک

نقل قول نوشته اصلی توسط ℓ υ c ɪ f є я نمایش پست ها
    با این جملتون کاملا موافقم! مرثیه ای برای یک رویا یه تراژدی به تمام معناست...فیلمبرداری دقایق پایانی فیلم+موسیقی مو به تن سیخ کن کلنت منسل اثری رو رو تماشاگر میزاره که تا مدتها ذهن و روحش رو درگیر میکنه..
    فقط یک نکته ای بنظر شما "مسیر سبز" جزء آثار تراژدی قرار میگیره؟
    چون پایان فیلم هیچ اتفاق ناخوشایندی رخ نداد که حداقل یه حس "کارتاسیس" رو به تماشاگر(حداقل خودم) دست بده....همه چیز به خیر و خوشی تموم شد رفت

بنظرم اگر از حیث تاثیرگذاری بخوایم به هردو فیلم مسیر سبز و مرثیه ای برای یک رویا برچسب تاثیرگذاری بزنیم زیاد جالب نباشه(چون واقعا از این حیث قابل قیاس نیستن)
    حداقل بنظرم اگر میگفتین "خواهران مگدالین" و "مرثیه ای برای یک رویا" خیلی عمیق تر بود...
    سلام

ببين آرا جان، شيوه بحث اين نيست كه شما بتوني يه قسمت از متن بهم پيوسته من رو بگيري و روش مانور بدي.

در مسير سبز، اگر مرگ "جان كافي" شما رو متأثر نكرده، من ديگه حرف خاصي براي گفتن ندارم... اعدام با صندلي الكتريكي كسي كه خود زندانبانان از بي گناهي او آگاهي كامل دارند، به نظر شما تراژدي نيست؟ احساس بنده در مورد مسير سبز و سير داستان دقيقا همين جمله است كه به نظر شما در مسير سبز وجود ندارد:

چنان تاثیری روی تماشاگر میزاره که تا مدت ها فکر و ذهن و روحش رو درگیر میکنه!!

من هر جوری این جمله رو خووندم چیزی دستگیرم نشد!! چون کارگردان و نویسنده خیلی راحت میتونن تماشاگر رو متاثر کنن بعد از تماشای فیلم!
    اما مهم اینکه چجوری اینکار رو بکنن...

مثلا نمونه ی بارز این موضوع رو میشه تو دواثر "مرثیه ای برای یک رویا" آرنوفسکی و "ضد مسحیت" لارنس ون ترایر(یا یه نمونه بهتر "120درشهر فساد"-Salo-" پیرپائولو پازولینی) دید
    نمونه ی اول چنان تاثیری روی تماشاگر میزاره که تا مدت ها فکر و ذهن و روحش رو درگیر میکنه!! ولی دواثر بعدی چنان تماشاگر رو متاثر میکنه که حاظر نیست تا چندوقت غدا بخوره!!
    جمله اي كه از بنده باز اينجا نقل كرديد هم داستان اش همان است؛ بنده يك سري جملات در جواب دوست ديگري عرض كردم و در مورد فيلمي خاص، يك اصل عمومي رو بيان نكردم كه شما بتوني به هر چيزي گسترش اش بدي. اين زماني امكان پذيره كه بنده بحث تأثيرگذاري يا متأثر كردن در سينما رو شرح داده باشم، نه در موردي خاص. حرف بنده چه در مورد اول كه شما از ميان جملات من انتخاب كردي و چه در مورد دوم، بسيار واضح است.

فكر مي كنم باز بحث درست و منطقي اينه كه رو خود فيلم بحث كنيم، هر چند با صحبت در مورد مثال هايي كه زده ام هم مشكلي ندارم.

اما بحث كلي تر اين است كه "پرواز بر فراز آشيانه فاخته" فيلمي بشدت تأثيرگذار، تراژيك و متأثركننده است اما هدف فيلمساز تنها متأثر كردن تماشاگر نبوده و اهداف بسيار بزرگتري در سر داشته كه در فيلم به بهترين شكل اون رو بيان كرده.

14. 2 کاربر از پست مفید Ali سپاس کرده اند .

Caeser Caligula
    Caligula آواتار ها
    وضعیت : Caligula آنلاین نیست.
    سپاس ها : 345
    سپاس شده 604 در 103 پست
    یاد شده
    در 2 پست
    تگ شده
    در 642 تاپیک

خیلی متشکرم از یحیی عزیز. چیزی رو که از فیلم درک کرد بسیار خوب منتقل کرد، اما باید این نکته رو هم بگم که با این جمله ی علی خیلی موافقم که:
    تیمارستان محیطی از پیش طراحی شده است برای بیان حرف هایی بسیار مهتر از تفاوت دیوانگان و عاقلان.
    اگر چه میشه رو همین موضوع عاقلان و دیوانگان هم مانور داد، اما نه به این شکل که بگیم دیوانه ها عاقل ترن! نه! به نظر من این جمله مثل این می مونه که برای دفاع از حقوق سیاهان بگیم اونا مثل سفید پوستان هستن! این فک می کنم غلط باشه و البته فیلم هم در تک تک سکانس هاش داره همین رو میگه! ما با یه مشت دیوونه طرفیم! اما مساله اینه که این دیوانگی نباید باعث بشه این انسانها از همه چی ساقط بشن. مهمترین مساله اونها اینه که انسانهای متفاوت هستن. به جای اینکه سعی کنیم تفاوت شون رو بزرگ کنیم و همه ی حقوق شون رو تحت تاثیر این تفاوت ازشون بگیریم (مثل کاری که مسولان تیمارستان می کنن) یا بیایم و بخوایم اونا رو مثل خودمون بدونیم و تفاوت شون رو انکار کنیم (مثل کاری که در این نقد و در بعضی از پست ها شد) باید بیایم و این تفاوت رو قبول کنیم و بهش احترام بزاریم و کمکشون کنیم از این تفاوت استفاده کنن و از زندگی لذت ببرن، چون اینکار غیر ممکن نیست (مثل اون صحنه ی ماهیگیری). اما میرسیم به همون نکته مهم که علی بهش اشاره کرد.
    برای اینکه فضای کلی تری که کارگردان و نویسنده قصد داشتن ما رو واردش کنن بیشتر مشخص بشه، باید یه نگاهی کنیم به دورانی که فیلم درش ساخته شد و فیلم های مرتبط با اون دوران. از نمونه های مشابه میشه به لوک خوش دست و پوچ کسیدی ... اشاره کرد. فضای آنارشیستی مرتبط با دورانی که فیلم در اون ساخته شد انرژی اصلی ساختش هست. فضایی که جامعه ستیز، طغیانگر، آرمانگرا و ناسازگار هست. این چهار کلمه تمام ویژگی های شخصیت های اصلی این فیلم هاست. این که این دیدگاه تا چه حد درست هست و روندی که شخصیتهای اصلی این آثار بهش پایبند هستن چقدر مناسبه جای بحث داره و به سختی قابل دفاع هست! اما انتقاداتی که از طریق همین موج به نظام جوامع وارد شد، بدون شک سخت ترین و مستندترین انتقادات تاریخ معاصر محسوب میشه، بطوریکه باعث شد تغییرات مهمی در ساختار جوامع ایجاد بشه. از این لحاظ این فیلم و فیلم های مشابه از دید من جایگاه و ارزش والایی دارن، بماند که از لحاظ پرداخت سینمایی و هنری هم نمونه های قابل مقایسه ی کمی وجود داره. من هم به همراه علی تاکید می کنم برای درک بهتر از این فیلم باید عمق نگاهمون رو افزایش بدیم.
    بازم متشکرم از یحیی و همه عزیزایی که پست گذاشتن و نظرشون رو گفتن.
    همه چیز چه بغرنج و پیچیده است و با این حال چه ساده و طبیعی. اگر ماه را به دست می آوردم .اگر عشق کفایت می کرد وضع عوض می شد.
    اما کجا می توانم این تشنگی را فرو بنشانم؟ کدام دلی ست، کدام خدایی ست که برای من عمق دریاچه را داشته باشد؟
    در این دنیا و آن دنیا هیچ چیز نیست که در حد من باشد... با اینهمه می دانم و تو هم می دانی:
    فقط کافی ست که نا ممکن وجود می داشت، ناممکن.

کالیگولا - آلبر کامو

16. 3 کاربر از پست مفید Caligula سپاس کرده اند .

چيزي كه مرا نكشد قويترم ميسازد...
    RASHNO آواتار ها
    وضعیت : RASHNO آنلاین نیست.
    سپاس ها : 6,228
    سپاس شده 6,214 در 2,017 پست
    یاد شده
    در 2 پست
    تگ شده
    در 763 تاپیک

شبکه جم تی همین الان داره این تحلیل رو بعد از پخش فیلم سینمایی دیوانه ای از قفس پرید طوری اجرا میکنه انگار که متن، نوشته خود شبکه است. این دومین باره که این موضوع رو متوجه شدم. نمیشه به این شبکه اعتراض کرد که حداقل منبع رو ذکر کنه؟

18. کاربر روبرو از پست مفید RASHNO سپاس کرده است .

niloofarii آواتار ها
    وضعیت : niloofarii آنلاین نیست.
    سپاس ها : 139
    سپاس شده 160 در 54 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 29 تاپیک

کسی پیدا میشه از این فیبم بتونه بدش بیاد؟!!! اون فرد باید به خودش شک کنه! بی نظیره این فیلم

هیچ وقت به رفقات خیانت نکن و سعی کن دهنتو ببندی (رابرت دنیرو : رفقای خوب)
    ScarFace آواتار ها
    وضعیت : ScarFace آنلاین نیست.
    سپاس ها : 10,143
    سپاس شده 25,840 در 7,194 پست
    یاد شده
    در 50 پست
    تگ شده
    در 758 تاپیک

پاسخ : 16- تحليل و بررسي فيلـــــــم ديوانه از قفس پريد (One Flew Over the Cuckoo's Nest)

نقل قول نوشته اصلی توسط SovRan نمایش پست ها
    به راستی دیوانه کیست و به چه کسی دیوانه گفته می شود؟ خط دیوانگی کجاست و دنیای دیوانگان چگونه است؟؟ اینها مسائلی است که در طول زمانها و با دیدن شخصی که دچار اختلالات روانی است بیشتر در ذهن ما نقش می بندد.
    چند دیالوگ توپس از این فیلم رویایی ...

مک مورفی: اونا به من میگن دیوونه چون نمی تونم مثل یه چوب سفید بی حرکت بشینم سر جام... من که هیچ سر در نمیارم دکتر چون اگه دیوونگی یعنی این؛ پس تمام آدمای دنیا دیوونه اند و باید دائم به زنجیر کشیده بشن... این حرف آخر منه... تمام
    ----
    دکتر اسپیوی: شما حداقل پنج بار به خاطر تجاوز کردن دستگیر شدین! در این مورد چی میتونین بگین؟
    مک مورفی: پنج بار، ها؟ "راکی مارسیانو" تا حالا یه پرونده 40 تایی داشته و الان میلیونره!
    ----
    در این دنیا برای کفری کردن آدمهای رذلی که می خواهند همه چیز را از آنچه هست برایت سخت تر کنند راهی بهتر از این نیست که وانمود کنی از هیچ چیز دلخور نیستی.
    ای خدا دمت گرم ما رو بفرست به مرحله ی بعد دیگه!! این مرحله که همش غولــــــــه!!!
    ----------
    دم ازبازی حکم میزنی!دم ازحکم دل میزنی!پس به زبان"قمار"برایت میگویم!قمار زندگی را به کسی باختم که"تک" "دل" را با"خشت"برید!جریمه اش"یک عمر" حسرت"شد!باخت ِ زیبایی بود!یاد گرفتم به "دل"،"دل" نبندم!یاد گرفتم از روی"دل"حکم نکنم!"دل"را باید" پر"زد جایش"سنگ"ریخت"که با"خشت""تک پری" نکنند.

21. 3 کاربر از پست مفید ScarFace سپاس کرده اند .

صفحه 3 از 4 نخستنخست 1234 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)