سلام مهمان گرامي؛

دوست عزیز ضمن عرض خیر مقدم، با توجه به این که شما به صورت مهمان به انجمن سینماسنتر وارد شده اید براي مشاهده تالار با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
مرجع تخصصی سئو سپهر صنعت سهند Navid Mirzaaghazadeh تحلیل و بررسی سینمای جهان Cwa.16- تحليل و بررسي فيلـــــــم ديوانه از قفس پريد (One Flew Over the Cuckoo's Nest) - صفحه 4

صفحه 4 از 4 نخستنخست ... 234
نمایش نتایج: از شماره 31 تا 37 , از مجموع 37
نمایش شاخه ای27علاقمندی ها

موضوع: Cwa.16- تحليل و بررسي فيلـــــــم ديوانه از قفس پريد (One Flew Over the Cuckoo's Nest)

آنقدر قدرتمند باشيد كه هيچ كس نتواند آرامش ذهني تان را به هم بريزد. از كتاب "كليد" اثر "جو ويتال
    FFKIA آواتار ها
    وضعیت : FFKIA آنلاین نیست.
    سپاس ها : 11,364
    سپاس شده 25,849 در 4,626 پست
    یاد شده
    در 59 پست
    تگ شده
    در 751 تاپیک

Cwa.16- تحليل و بررسي فيلـــــــم ديوانه از قفس پريد (One Flew Over the Cuckoo's Nest)

نام فيلم : ديوانه از قفس پريد
    فایل پیوست 2579
    اطلاعات فیلم
    كارگردان : ميلوش فورمن
    نويسنده : لارنس هابن
    نويسنده فيلم نامه : بو گلدمن
    تهيه كننده : مايكل داگلاس
    موزيك متن : جك نيچه
    فيلم بردار : هاكسل وكسلر
    تدوين : شلدون كان
    كارگردان هنري : پل سيلبرت
    بازیگران
    جك نيكلسون : مك مورفي
    كريستوفر لويد : تابر
    تد ماركلند : هپ آرليچ
    لويس فلچر : پرستار راچد
    دني دوويتو : مارتيني
    وينسنت شياولي : فردريكسون
    اطلاعات دیگر
    ژانر : درام
    زمان نمايش : 21 نوامبر 1975
    درجه نمایش: R
    زمان فیلم: 133 دقیقه
    محصول: ایالات متحده
    بودجه ساخت: 4.4 میلیون دلار
    فروش کل: 112 میلیون دلار
    IMDB Rate 8.9 از 225720 راي

افتخارات و جوایز
    نامزد 9 اسکار در سال 1976
    برنده اسکار بهترین بازیگر نقش اول مرد (جک نیکلسون)
    برنده اسکار بهترین بازیگر نقش اول زن (لوئیس فلچر)
    برنده اسکار بهترین کارگردان (میلوش فورمن)
    برنده اسکار بهترین تهیه کننده (مایکل داگلاس)
    برنده اسکار بهترین فیلم نامه اقتباسی
    برنده 6 جایزه گلدن گلوب سال 1976
    نامزد 10 جایزه و برنده 6 جایزه از بفتا 1976
    و ده ها جایزه دیگر از فستیوالهای معتبر جهانی
    تحليل و بررسي از يحيي

ویرایش توسط FFKIA : 06-14-2012 در ساعت 23:23
    Don Corleone, shahroooooz, Caligula و 3 کاربر دیگر به این پست علاقمند بوده اند.
    Они говорят: "Зло преобладает, когда хорошие люди не в состоянии действовать."
    Что они должны сказать, "Evil преобладает"

امروز می‌خواهم به مصاف تزویر بروم که بدترین آفت دین است.
    تزویر با لباس دیانت و تقوا به میدان می آید.
    تزویر سکه ای دو روست که بر یک رویش نام خدا و بر روی دیگرش نقش ابلیس است.
    عوام خدایش را میبینند،
    و اهل معرفت ابلیسش ...
    و چه خون دلها خورد علی (ع) از این جماعت سر به سجود آیه خوان و به ظاهر متدین.
    تزویر به شما امان میدهد تا مقاومتتان را بشکند،
    پس از تسلیم، شک نکنید، گردنتان را خواهد شکست.
    یا ایها الذین آمَنو ...آمِنو

سخنان پایانی مختار در جمع مردم کوفه

مرکز شبکه و امنیت پارت شبکه پرداز
    دوربین مداربسته , نظارت تصویری , حفاظت پیرامونی , اعلام و اطفاء حریق , شبکه و زیرساخت
    دیتاسنتر , یو پی اس , برق بدون وقفه , هوشمند سازی ساختمان , دوربین مدار بسته

2. # ADS

D.H
    D.H آواتار ها
    وضعیت : D.H آنلاین نیست.
    سپاس ها : 3
    سپاس شده 45 در 31 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 0 تاپیک

پاسخ : Cwa.16- تحليل و بررسي فيلـــــــم ديوانه از قفس پريد (One Flew Over the Cuckoo's Nest)

فیلم باحالی بود و بدون بازی کردن جکنیکلسون برای من فایده نداشت
    اخرش زیاد جالب نبود

4. کاربر روبرو از پست مفید D.H سپاس کرده است .

5. # ADS

آنقدر قدرتمند باشيد كه هيچ كس نتواند آرامش ذهني تان را به هم بريزد. از كتاب "كليد" اثر "جو ويتال
    FFKIA آواتار ها
    وضعیت : FFKIA آنلاین نیست.
    سپاس ها : 11,364
    سپاس شده 25,849 در 4,626 پست
    یاد شده
    در 59 پست
    تگ شده
    در 751 تاپیک

پاسخ : Cwa.16- تحليل و بررسي فيلـــــــم ديوانه از قفس پريد (One Flew Over the Cuckoo's Nest)

نقل قول نوشته اصلی توسط D.H نمایش پست ها
    فیلم باحالی بود و بدون بازی کردن جکنیکلسون برای من فایده نداشت
    اخرش زیاد جالب نبود
    با سلام ...

نمی دونم چرا من هر پستی که از شما مطالعه میکنم شباهت زیادی به اسپم داره!!
    سوال اینجاست که الان که در فیلم جک نیکلسون بازی کرده فایده اش برای شما چی بوده؟!!!!
    لطفا از ایجاد پستهای بی محتوا در تاپیکهای تحلیل و بررسی جدا خودداری کنید، در غیر این صورت پستهای شما بدون اختطار قبلی حذف خواهد شد.

ارادتمند ...مدیر گروه تحلیل و بررسی سینماسنتر
    Они говорят: "Зло преобладает, когда хорошие люди не в состоянии действовать."
    Что они должны сказать, "Evil преобладает"

امروز می‌خواهم به مصاف تزویر بروم که بدترین آفت دین است.
    تزویر با لباس دیانت و تقوا به میدان می آید.
    تزویر سکه ای دو روست که بر یک رویش نام خدا و بر روی دیگرش نقش ابلیس است.
    عوام خدایش را میبینند،
    و اهل معرفت ابلیسش ...
    و چه خون دلها خورد علی (ع) از این جماعت سر به سجود آیه خوان و به ظاهر متدین.
    تزویر به شما امان میدهد تا مقاومتتان را بشکند،
    پس از تسلیم، شک نکنید، گردنتان را خواهد شکست.
    یا ایها الذین آمَنو ...آمِنو

سخنان پایانی مختار در جمع مردم کوفه

مرکز شبکه و امنیت پارت شبکه پرداز
    دوربین مداربسته , نظارت تصویری , حفاظت پیرامونی , اعلام و اطفاء حریق , شبکه و زیرساخت
    دیتاسنتر , یو پی اس , برق بدون وقفه , هوشمند سازی ساختمان , دوربین مدار بسته

صدای گرم: ناصر تهماسب* صدای آسمانی:احمد رسول زاده*صدای مهر:جلال مقامی*صدای صلابت:بهرام زند*
    حکمتی آواتار ها
    وضعیت : حکمتی آنلاین نیست.
    سپاس ها : 46
    سپاس شده 548 در 93 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 17 تاپیک

با سلام

با اجازه بزرگترها
    تنها نام خالی این فیلم کافیست تا هر عاشق به سینما را وسوسه کند تا به آنجا سَرَک بکشد. هرچه سعی کردم مطالب را بخوانم اما اظهار نظر نکنم دیدم نمیشه و سرانجام در مقابل کیبورد تسلیم شدم.
    جای دارد به نوبه خود از نویسنده این مطلب یحییِ محترم تشکر و قدردانی کنم. همچنین سایر اعضایی که این فیلم را درک کردند و با اظهار نظرشان این تاپیک را کاملتر کردند. بویژه سروش محترم که با یادآوری چند دیالوگ زیبا مخاطبان این تاپیک را همچنان در فضای فیلم مبهوت کردند.

این نقد (یا حالا تحلیل) یکی از بی نقص ترین تحلیلهایی است که در این سایت یافتم. نگارنده همزمان با روایت فیلم در واقع فیلم را پردازش می کند و به مخاطب تحویل می دهد. اما من شخصا آنقدر به این فیلم علاقمندم که اگر بجای یحیی محترم بودم به این سادگیها به انتهای تاپیک نمی رسیدم. (البته این را بگذارید به حساب علاقه وافر من به این فیلم) . بنابر این با اجازه ایشان مانند سایر کاربران من نیز ضمن اظهار نظر دراینخصوص به چند موضوع در خصوص این شاهکار سینمایی اشاره خواهم کرد.

پرداختن به موضوع دیوانگان و روانیها همیشه از موضوعات جذاب سینما بوده و هست. معمولا فیلمهایی که محوریت آنها بیماران روانی می باشند دارای مخاطبین بسیاری می باشد زیرا کارگردان در زمینه فیلم بدنبال موضوع و هدف دیگریست و معمولا دیوانگان بهانه فیلم هستند. تقریبا اغلب کارگردانان بزرگ یک فیلم با چنین موضوعی در کارنامه خود دارند و جالب اینجاست که اغلب هم آن فیلم نقطه درخشان کارنامه آنها می شود. کارگردانی مانند هیچکاک با فیلمهای متعدد در این زمینه
    مانند روانی و طلسم شده سرآمد سایر کارگردانان می باشد.

اما آنچه که این اثر را نسبت به سایر اثرهای هم رده خود متمایز نموده است نوع نگاه فیلمنامه نویس به این موضوع می باشد. در واقع در اغلب اثرهای دیگر دیوانگان و بیماران روانی از ابتدای فیلم قابل تشخیص نیستند و معمولا از دقایق 40 یا 50 فیلم این تردید در بیننده القا می گرد که شخصیت فیلم دارای اختلالات روانی است. و حتی در برخی از فیلمها مانند فیلم زیبای بانی لیک گمشده مخاطب در لحظات پایانی فیلم بیمار روانی را می یابد.

اما در پروار بر فراز آشیانه فاخته همانطور که یحیی محترم نوشتند فیلم بسیار متناسب آغاز می شود و در همان سکانس اول تکلیف مخاطب با فضا و شخصیتهای فیلم مشخص می شود. بنابر این مخاطب بسیار راحت تر می تواند با شخصیتهای فیلم ارتباط برقرار کند.

نکته جالبتری که باعث گردید همچنان این فیلم نسبت به سایر آثار متمایز گردد بنظر من این است که شما در بیش از 90 درصد فیلمهایی که به چنین موضوعاتی می پردازند همیشه شخص دیوانه یا روانی را باید در بین آدمهای سالم پیدا کنید. اما در این فیلم مخاطب برعکس در بین آدمهای دیوانه به دنبال آدمهای سالم می گردد و گاهی دیوانگی برخی از آنان مورد تردید مخاطب قرار می گیرد.

اما فیلم از منظر کلی دارای اهداف بالاتری می باشد. تعمیم فضای تیمارستان به جامعه واقعی و پرداختن به شخصیتهای فیلم و یافتن نظیر آنها در جامعه واقعی خود یک مبحث بسیار طولانی را می طلبد. جامعه ای که وقتی در تیمارستان است دیوانه است اما وقتی به روی عرشه کشتی می رود ماهیگیر .یکی از دلایلی که باعث شود این فیلم زیبا بنظر آید این است که کن کیسی نویسنده اصلی رمان این داستان را بر اساس مشاهدات خود در تیمارستانی که در آن بیماران روانی جنگی نگهداری می شدند نگاشته اند.

در خصوص خرید امتیاز این کتاب توسط کرک داگلاس یحیای محترم توضیحات کافی را دادند اما شخصا بسیار خوشحالم که کرک داگلاس زمانی بفکر ساخت این فیلم افتاد که دیگر قدرت بازیگری نداشت و بازی در فیلم منصرف گردید. البته او بازیگر توانمندی بود اما هرگز نمی توانم اسپارتاکوس خود را بجای مک مورفی تصور کنم.

در خصوص پایان تراژدیک فیلم نیز اغلب دوستان احساست خود را در این زمینه بیان نمودند. در واقع باید گفت مک مورفی در پایان با قربانی کردن خود جانش را فدای اعتلای جامعه آرمانی حویش میکند چیزی که در جوامع اسلامی از آن بعنوان شهید یاد می کنند. دوستانی که برخی از نوشته های بنده را خوانده اند می دانند که علاقه زاید الوصفی به دوبله دارم . حیف است دوستانی که در آینده چه در قامت میهمان و چه بصورت عضو به این سایت می آیند و گذرشان به این تاپیک زیبا می افتد پس از خواندن نقد زیبای یحیای محترم و نظرات کاربران چیزی در خصوص دوبله بی نظیر این فیلم نخوانند.

شاهکار پرواز بر فراز آشیانه فاخته در ایران از منظری دیگر نیز شاهکار آفرید. گویندگان این فیلم بسیار زیبا گویندگی نمودند. بطوریکه بر خلاف بسیار از آثار قدیمی هیچ مدیر دوبلاژی بخود اجازه نداد تا این فیلم را مجددا دوبله نماید. در زیر اسامی گویندگان این فیلم را همراه با توضیحاتی مختصر خدمت دوستان عرض میکنم:

مدیریت دوبلاژ خسرو خسروشاهی :
    استادی به تمام معنا که در کنار صدای زیبایی که دارد معمولا فیلمهایی را که مدیریت دوبلاژ آنها را بعهده داشته است جزو آثار ماندگار سینما شده اند.

جک نیکولسون
    / رندل پاتریک مک مورفی / ناصر طهماسب :
    استادی با صدای گرم. من وقتی فیلمی را باصدای او می شنوم گوشهایم دیگر هیچ صدایی نمی شنود.

لوئیز فلچر
    / پرستار راچد / رفعت هاشم پور
    بانوی اول دوبله ایران. او در غالب هر نقشی که گویندگی نمود از هنر پیشه پیشی میگیرد. اسکارلت اوهارای سینمای ایران. افسوس که در پی ماجرای اعتراض و اعتصاب گویندگان صدا و سیما در سال 1384 بعنوان اعتراض استودیو را ترک کرد و ما را در حسرت صدای خود گذارد.

ویلیام ردفیلد / هاردینگ / پرویز ربیعی
    مرد تند خوان دوبله ایران. علاقه وافری به او دارم. او بدلیل اینکه اغلب گوینده نقشهای مکمل بوده است کمتر در بین اهالی سینما شناخته شده است. او تنها کسی است که 3 صفحه A4 دیالوگ را در کسری از دقیقه و بدون تپوق و با احساس کامل اجرا میکند. اما بهرام زند در مدار صفر درجه او را بعنوان گوینده وکیل حشمتی انتخاب نمود تا اثبات کند پرویز ربیعی عزیز می تواند گاهی هم آرام و شمرده کویندگی کند و از زینت الملوک جهانبانی دفاع کند

برد دوریف / بیلی بیبیت / خسرو خسروشاهی
    عجب ریسک بزرگی کرد. آلن دلون سینمای ایران تصمیم گرفت در قامت مدیر دوبلاژی خود بجای یکی از بیماران روانی و با لکنت زبان گویندگی کند و الحق اثبات نمود که او فقط آلن دلون یا آمیتا باچان نیست. صدای زیبای او هنوز در فیلم قانون در گوشم است : اون کثافت مادرمو کشت.

دین آر. بروکس
    / دکتر اسپایوی / حسین معمارزاده
    او نیز مکمل گوی خوبی بود اما افسوس که زود از ابن ما رفت

دنی دوویتو
    / مارتینی / ظفر گرایی
    نام ظفرگرایی برای من همیشه با شخصیتهای مختلف کارتونی همراه بوده است. صدای علی بابا در انیمیشن سند باد از صداهای ماندگار او می باشد

ناتان جورج
    / واشینگتن / محمد بهره مندی
    او نیز معمولا از مکمل گو های قابلی است و مانند سایر عزیزان هیچوقت نقش ثابتی را گویندگی نکرده است. در سلیمان و ملکه صبا او در بیش از سه نقش گویندگی می کند

مل لمبرت
    / رئیس لنگرگاه / جواد پزشکیان
    مستر هیس رابین هود و تیپ گوی سینمای ایران اگر چه نقش کوتاهی داشت اما همیشه در دوبله ایران جایگاه ویژه ای دارد

سیدنی لاسیک
    / چارلی چزویک / پرویز نارنجیها
    روزی نیست که دلتنگ صدای نازنینش نشوم. صدای او مانند هیچکس نبود. گروهبان گارسیای زورو و راوی پلنگ صورتی . هنوز صدایش در گوش من است وقتی چارلی تقاضای یک نخ سیگار میکند. سماجت او برای کشیدن سیگار با واکنش مک مورفی برای دادن سیگار به چارلی ادامه پیدا میکند. و پرویز نارنجیها با صدای معصومانه و کودکانه خود بجای چارلی میگه : من سیگار خودمو میخوام. افسوس که او نیز خیلی زود صنعت دوبله ایران را عزادار کرد.

کریستوفر لوید
    / تیبر / ناصر نظامی
    مکمل گوی دوبله ایران و مرد بی ادعایی که در دوبله فیلم Jfk همزمان بجای سه شخصیت از جمله کندی و لوتر کینگ صدا پیشگی نمود.

ویل سمپسون
    / رئیس برامدن / خسرو شمشیرگران
    راوی محمد رسول الله و همچنین تیتراژ گو و راوی بسیاری از فیلمها اینبار بجای یک بازیگر گویندگی نمود.

ماریا اسمال
    / کندی / مینو غزنوی
    صدای زیبای او در فیلم آهنگ برنادت تمام اهالی دوبله را غافلگیر کرد.

وینسنت اسکیاولی / فردریکسون / بهرام زند
    صدای او امروز چنان به مرز پختگی رسیده است که اگر چه در این فیلم مکمل گو بوده است ولی اکنون یک مدیر دوبلاژ بزرگ و یک گوینده چیره دست می باشد. صدای او را بجای کمیسر ناوارو و شرلوک هلمز را با صدای هیچکس عوض نخواهم کرد.

یکی از دکترها (کراوات سیاه و قرمز) / سیامک اطلسی
    مردم او را بیشتر یک هنر پیشه می دانند تا یک دوبلور اما او نیز مکمل گوی قابلیست

دو تا از دکترها (جوان با عینک و سبیل،مسن با عینک و کچل) / بهرام زند

(فکر نمی کنم کسی از قلم افتاده باشد)

نکته پایانی:
    متاسفانه در کنار این دوبله زیبا این فیلم دارای ترجمه بسیار بدی بوده است بطوری که در بسیاری از سکانسها مترجم به متن فیلم وفادار نبوده است و بنظر من موجب نابودی ان سکانس شده است. نمی دانم شما دوستان عزیز نسخه اصلی فیلم را دیده اید یا دوبله اما باید خدمتتون عرض کنم در نسخه اصلی شما به موارد بسیاری بر می خورید که در نسخه دوبله شده از آن خبری نیست. البته این موضوع چیزی از دوبله زیبای این فیلم نمی کاهد زیرا مسئولیت بطور مستقیم متوجه مترجم می باشد. تحقیقات من در خصوص مترجم این فیلم متاسفانه به نتیجه ای نرسید اما تا جایی که اطلاع دارم کتاب پرواز بر فراز آشیانه فاخته توسط سعید باستانی ترجمه گردید و سالها پیش توسط فکر کنم انتشارات نیل منتشر گردید.

من در خصوص مغایرتهای دیالوگها تقریبا دو سال پیش به اندازه 2 صفحه A4 مطلب نوشتم که متاسفانه نمی دانم آنرا کجا گذاشته ام. اما اشاره به ریز مغایرتها باعث میگردد این پست بیش از اندازه طولانی شود.

در پایان جسارت بنده را دوستان ببخشایند (بویژه نگارنده تاپیک ). این برداشت شخصی بنده از این فیلم بود و ممکن است با برخی از دوستان در تضاد باشد و مطالب از هیچ سایت یا کتابی وام گرفته نشده است . و بجز نام صحیح هنر پیشه های فیلم جهت اشاره به دوبله آنها
    این مطالب از هیچ جایی گردآوری نشده است!!!!

8. 5 کاربر از پست مفید حکمتی سپاس کرده اند .

sajjadim43 آواتار ها
    وضعیت : sajjadim43 آنلاین نیست.
    سپاس ها : 0
    سپاس شده 0 در 0 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 0 تاپیک

باسلام من اولين بار سالها پيش فيلم را ديدم وچندين بار نيز بعد از آن . با اجر نهادن سازندگان فيلم وتوجه به اين مطلب كه سينما رسانه اى فراگير و تاثير گذار است طبيعتا عنوان نمودن مباحثى حساسيت برانگيز در فيلم ميتواند تبعات اجتماعى منفى به همراه داشته باشد. جهت مثال صحنه اى كه بازيگر اصلى تحت دستگاه شوك الكتريكى قرار ميگيرد در واقع از آن بعنوان يك دستگاه شكنجه استفاده ميشود در حالى كه اين وسيله صرفا يك تجهيزات درمانى است . وپس از پخش و مشاهده اين سكانس اذهان بسيارى حتى پزشكان نسبت به اين درمان بصورت ناخودآگاه منفى گرديد وچه بسا اينگونه نگرشها سبب تغيير مسير زندگى ودرمان مورد نياز بيمارانى شده باشد. بنابراين يك كارگردان هر چند مطرح و موثر در كنار خلق صحنه هاى دراماتيك ميبايست به رسالت فرهنگى خود در خلق آثار توجه داشته باشد.

دایی فرید
    P!NK آواتار ها
    وضعیت : P!NK آنلاین نیست.
    سپاس ها : 3,300
    سپاس شده 1,245 در 461 پست
    یاد شده
    در 5 پست
    تگ شده
    در 365 تاپیک

یه فیلم خوب (عالی نیست) با پایان بد (غیر قابل درک برای من!)
    در کل انتظاری که در ابتدا داشتم برآورده نشد.
    بعضی از اتفاقای فیلم هم به نظرم تصنعی بود.
    برای این فیلم امتیاز 7/10 رو مناسب میدونم.

محمدی،اسماعیل آواتار ها
    وضعیت : محمدی،اسماعیل آنلاین نیست.
    سپاس شده 1 در 1 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 0 تاپیک

پاسخ : 16- تحليل و بررسي فيلـــــــم ديوانه از قفس پريد (One Flew Over the Cuckoo's Nest)

بسیار عالی.
    شاید ماهایی که این طرف و بیرون از هر تیمارستانی هستیم چون تعداد و قدرتمان می چربد آن دیگری ها را به بند کشیدیم/کسی چه می داند؟
    تحلیل های دوستان فرهیخته بسیار عالی است.

DEA
    DEA آواتار ها
    وضعیت : DEA آنلاین نیست.
    سپاس شده 1 در 1 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 0 تاپیک

با سلام
    خیلی فیلم عالی بود
    نمیدونم چرا برخی از بخش پایانی فیلم ناراضی چون به نظر من خیلی جالب بود
    باید بگم دیالوگ های فیلم واقعا من رو به فکر فرو میبرن و خیلی خوبن و رو من خیلی تاثیر گذاشتن
    اون صحنه ای که مک مورفی میفهمه اینا با خواست خودشون به تیمارستان اومدن و خیلی دوست داشتم
    اون بخش ماهیگیری شون هم خیلی باحاله و حس خوبی ایجاد میکنه
    هر وقت مک مورفی تلاشی میکرد من به وجد میومدم وهر وقت اون پرستاره وقایای تلخ رو با بدترین نحو به ما نشون میداد خیلی ناراحت میشدم
    فیلم واقعا عالی بود
    من کی باشم که بخوام نمره بدم ولی اگه بخوام پام رو از گلیمم دراز تر کنم وبه این فیلم نمره ای بدم مطمعنا به اون نمره ای بالای 9.80 از 10 میدادم

صفحه 4 از 4 نخستنخست ... 234

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)