سلام مهمان گرامي؛

دوست عزیز ضمن عرض خیر مقدم، با توجه به این که شما به صورت مهمان به انجمن سینماسنتر وارد شده اید براي مشاهده تالار با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
مرجع تخصصی سئو سپهر صنعت سهند Navid Mirzaaghazadeh معرفی و نقد The Matrix

CinemaCenter Navigation Bar & SlideShow

دوربین مداربسته , نظارت تصویری , حفاظت پیرامونی , اعلام و اطفاء حریق , شبکه و زیرساخت  طراحی دیتاسنتر , یو پی اس , برق بدون وقفه 

هوشمند سازی ساختمان , دوربین مدار بسته , طراحی وب سایت , سئو سازی , کابل هلوکیبل , اعلام حریق , پیاده سازی دیتاسنتر

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1
نمایش شاخه ای1علاقمندی ها
  • 1 ارسال شده توسط S.a.Naz

موضوع: معرفی و نقد The Matrix

ای کاش دیروز,فردای امروز بود
    S.a.Naz آواتار ها
    وضعیت : S.a.Naz آنلاین نیست.
    سپاس ها : 75
    سپاس شده 118 در 61 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 4 تاپیک

معرفی و نقد The Matrix

The Matrix

Action / Thriller / Sci-Fi - 1999 - 2003
    قبل از هرچیز بگم که این پست یه کم طولانیه ! بهرحال ماتریکسه و هزار حرف نگفته !
    ثانیا حتی اگر از ماتریکس خوشتون هم نمیاد این پست رو از دست ندید !
    خدا رو چه دیدید ؟! شاید نظرتون عوض شد !
    داستان فیلم خیلی مفصل تر از اونه که بشه تو دو سه خط تعریفش کرد و از طرفی مطمئنم
    که تقریبا همه داستان رو میدونند ! برای همین اگر اجازه بدید از داستان فاکتور میگیرم و
    میرم سر نقد و بررسی ماتریکس !
    قبل از هر چیز این رو بگم که هیچ فیلمی در تاریخ سینما اینقدر نگرش من رو نسبت به
    دنیا و اتفاقات دور و برم عوض نکرد که ماتریکس کرد ! اما چرا بعضی ها ماتریکس رو
    دوست ندارند ؟!
    1 - متاسفانه خیلی ها رو دیدم که ماتریکس رو به هوای این که یه فیلم علمی - تخیلیه که آدم
    ها توش پرواز میکنند و .... نصفه و نیمه دیدند و بی خیال فیلم شدند !
    به نظر من این اوج بی انصافی هستش در حق این شاهکار عالم سینما ! ماتریکس بیش از
    اون که یه فیلم علمی - تخیلی باشه ، یه فیلم فلسفی محسوب میشه ! حالا علت چیه ؟
    به مرور توضیح میدم براتون !
    2 - مورد دوم که از اولی عجیب تر بود برام این بود که خیلی ها میگفتند قسمت 2 و 3 به
    خوبی قسمت اول نبود !!! برادران واچفسکی ( کارگردان و تهیه کننده ) صد بار تو مصاحبه های
    خودشون گفتند که علت این که فیلم رو سه تیکه کردند فقط زمان نمایش و محدودیت های
    ساخت و تولید بوده و عملا بیننده باید به این سه قسمت به دید یک مجموعه نگاه کنه !
    3 - مورد آخر اینه که متاسفانه اپیزود های AnimatriX تو ایران خیلی کم دیده شده !
    یه مجموعه انیمیشن 9 قسمتی که تهیه کننده اش برادران واچفسکی هستند و از انیماتورهای
    ژاپنی ( از جمله واتانابی و کویکه و .... ) برای تولیدش استفاده شده ! این مجموعه حتما باید
    بعد از The MatriX و قبل از Reloaded دیده بشه تا به خیلی از سوالاتی بیننده پاسخ داده
    بشه و خیلی از صحنه های Reloaded و Revolutions برای بیننده تعریف بشه !
    اینها سه دلیل مهمی بود که تو برخوردهام با آدمهایی که ماتریکس رو نفهمیدند ، دیدم !
    اما در باب فلسفی بودن فیلم ماتریکس :
    مهم ترین بعد فلسفه که تو ماتریکس بهش بر میخوریم بحث جبر و اختیار هستش !
    انتخاب یکی از دو قرص قرمز و آبی دقیقا بیانگر جبر و اختیار هستش ! دنیای ماتریکس دنیای
    بدون اختیاره و Zion دنیای اختیاره ! وقتی در پایان بخش اول نئو شروع میکنه به مبارزه با
    بازرس اسمیت ، مورفیس میگه : He is begining to believe ( داره ایمان میاره ! )
    نمونه این حرفها توی فیلم خیلی زیاده و نوشتن اونها واقعا میشه چند جلد کتاب !
    فکر نکنم تو تاریخ سینمای دنیا روی هیچ فیلمنامه ای اینقدر حساب و کتاب شده باشه که
    روی فیلمنامه ماتریکس شده ! اسم افراد و اسم محل ها و اعداد همگی بدون استثنا با
    حساب و کتاب انتخاب شدند ! چند نمونه رو داشته باشید :
    Smith : اسم بازرس اسمیت از کجا اومده ؟! توی یه صحنه بازرس اسمیت سوار یه ماشین
    آئودی شده که پلاکش هست IS 5416 . این شماره پلاک اشاره داره به انجیل منسوب به
    Isaiah ، بخش 54 ، آیه 16 که توش اومده ( بر حذر باش که من Smith را آفریدم که بر اخگر های
    آتش میدمد و ابزاری برای خود فراهم میاورد و من او را از برای نابودی خلق کردم )
    Nebuchadnezzar : ( سفینه ای که مورفیس کاپیتانش بود ) همون بخت النصر خودمونه که
    به روایت انجیل پادشاه بابل بوده که به سبب رو گرداندن مردم از خدا ، از طرف خدا اعزام
    شد برای حمله به اورشلیم !
    Zion ( شهری که اونهایی که از ماتریکس اومدند بیرون به اون پناه برده بودند ) :
    تپه ای در اورشلیم که معبد سلیمان در بالای اون بنا شده ! ضمنا کلمه Zion یه جور ترکیبه
    از کلمات Zero و One که به صفر و یک های دنیای ماتریکس اشاره داره !
    اگر بخوام از اسمها و معانی و مراجعشون بگم قصیده میشه هفتاد من !
    فقط همین قدر بگم که هیچ اسمی تو این فیلم بدون حساب و کتاب انتخاب نشده !
    در این زمینه اگر اطلاعات کامل میخواید برید به این لینک :
    http://en.wikipedia.org/wiki/The_Matrix_character_names
    ارجاعات زیادی توی فیلم ماتریکس وجود داره به مذاهب و پیروان ادیان مختلف مثل بودایی ها و
    هندوها و .... ! صحنه برزخ رو در ایستگاه قطار به یاد بیارید ! زن و شوهر هندی که با دخترشون
    مسافر قطار هستند ! خم کردن قاشق رو توسط پسرک بودایی و دیالوگ معروفش با نئو :
    نئو : چطور اینکار رو میکنی ؟! ( خم کردن قاشق )
    پسر: من قاشق رو خم نمیکنم ! دنیای اطرافش رو خم میکنم !
    اگر در مورد ارجاعات علمی - مذهبی - تاریخی و سیاسی ماتریکس هم اطلاعات میخواید ،
    میتونید این لینک رو امتحان کنید :
    http://en.wikipedia.org/wiki/Themati..._Matrix_series
    فیلم ماتریکس از نقطه نظر فنی ، بخصوص در عرصه جلوه های ویژه یه تحول عظیم بود
    توی سینما ! صحنه های Still Camera Imaging یا همون حالتهایی که دوربین دور شخصیت
    در گردش بود ، یا صحنه های شلیک گلوله ، برای اولین بار در تاریخ توی ماتریکس به کار
    گرفته شد و امروزه همه از اون ایده ها تقلید میکنند !
    بد نیست بدونید که ماتریکس تنها فیلمی بود که تونست در حضور یکی از اپیزودهای
    جنگ ستارگان ، اسکار بهترین جلوه های ویژه رو بگیره ! یعنی یه جورایی هروقت یکی از
    اپیزودهای جنگ ستارگان کاندید بود ، همه میدونستند که اسکار مال اونه !
    جوایز این مجموعه اونقدر زیاده که شمردنش سخته ! اما از مهمترینهاش میشه به اسکار
    بهترین تدوین - بهترین جلوه های ویژه - بهترین صداگذاری و بهترین تدوین صدا در سال 2000
    اشاره کرد ! ( فیلم ها حدودا کاندید 60 جایزه معتبر و برنده حدود 30 تای اونها شدند ! )
    بهرحال من هرچیز از ماتریکس بگم کمه ! اما پیشنهاد میکنم یکبار ، کل این مجموعه 4 قسمتی
    رو ( به همراه انیمشن ها ) با دقت بیشتری ببینید !
    این تگ لاین های توووووپ رو هم داشته باشید یادگاری :
    In a world of 1s and 0s...are you a zero, or The One
    Reality is a thing of the past
    Welcome to the Real World
    ‏Ƥ.s.Y.c.H.o به این پست علاقمند بوده است.

2. 7 کاربر از پست مفید S.a.Naz سپاس کرده اند .

3. # ADS

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این تاپیک را مشاهده نموده اند: 2

کلمات کلیدی این موضوع