مرجع تخصصی سئو سپهر صنعت سهند Navid Mirzaaghazadeh معرفی و نقد The Matrix

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: معرفی و نقد The Matrix

ای کاش دیروز,فردای امروز بود
    S.a.Naz آواتار ها
    وضعیت : S.a.Naz آنلاین نیست.
    سپاس ها : 75
    سپاس شده 118 در 61 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 4 تاپیک

معرفی و نقد The Matrix

The Matrix

Action / Thriller / Sci-Fi - 1999 - 2003
    قبل از هرچیز بگم که این پست یه کم طولانیه ! بهرحال ماتریکسه و هزار حرف نگفته !
    ثانیا حتی اگر از ماتریکس خوشتون هم نمیاد این پست رو از دست ندید !
    خدا رو چه دیدید ؟! شاید نظرتون عوض شد !
    داستان فیلم خیلی مفصل تر از اونه که بشه تو دو سه خط تعریفش کرد و از طرفی مطمئنم
    که تقریبا همه داستان رو میدونند ! برای همین اگر اجازه بدید از داستان فاکتور میگیرم و
    میرم سر نقد و بررسی ماتریکس !
    قبل از هر چیز این رو بگم که هیچ فیلمی در تاریخ سینما اینقدر نگرش من رو نسبت به
    دنیا و اتفاقات دور و برم عوض نکرد که ماتریکس کرد ! اما چرا بعضی ها ماتریکس رو
    دوست ندارند ؟!
    1 - متاسفانه خیلی ها رو دیدم که ماتریکس رو به هوای این که یه فیلم علمی - تخیلیه که آدم
    ها توش پرواز میکنند و .... نصفه و نیمه دیدند و بی خیال فیلم شدند !
    به نظر من این اوج بی انصافی هستش در حق این شاهکار عالم سینما ! ماتریکس بیش از
    اون که یه فیلم علمی - تخیلی باشه ، یه فیلم فلسفی محسوب میشه ! حالا علت چیه ؟
    به مرور توضیح میدم براتون !
    2 - مورد دوم که از اولی عجیب تر بود برام این بود که خیلی ها میگفتند قسمت 2 و 3 به
    خوبی قسمت اول نبود !!! برادران واچفسکی ( کارگردان و تهیه کننده ) صد بار تو مصاحبه های
    خودشون گفتند که علت این که فیلم رو سه تیکه کردند فقط زمان نمایش و محدودیت های
    ساخت و تولید بوده و عملا بیننده باید به این سه قسمت به دید یک مجموعه نگاه کنه !
    3 - مورد آخر اینه که متاسفانه اپیزود های AnimatriX تو ایران خیلی کم دیده شده !
    یه مجموعه انیمیشن 9 قسمتی که تهیه کننده اش برادران واچفسکی هستند و از انیماتورهای
    ژاپنی ( از جمله واتانابی و کویکه و .... ) برای تولیدش استفاده شده ! این مجموعه حتما باید
    بعد از The MatriX و قبل از Reloaded دیده بشه تا به خیلی از سوالاتی بیننده پاسخ داده
    بشه و خیلی از صحنه های Reloaded و Revolutions برای بیننده تعریف بشه !
    اینها سه دلیل مهمی بود که تو برخوردهام با آدمهایی که ماتریکس رو نفهمیدند ، دیدم !
    اما در باب فلسفی بودن فیلم ماتریکس :
    مهم ترین بعد فلسفه که تو ماتریکس بهش بر میخوریم بحث جبر و اختیار هستش !
    انتخاب یکی از دو قرص قرمز و آبی دقیقا بیانگر جبر و اختیار هستش ! دنیای ماتریکس دنیای
    بدون اختیاره و Zion دنیای اختیاره ! وقتی در پایان بخش اول نئو شروع میکنه به مبارزه با
    بازرس اسمیت ، مورفیس میگه : He is begining to believe ( داره ایمان میاره ! )
    نمونه این حرفها توی فیلم خیلی زیاده و نوشتن اونها واقعا میشه چند جلد کتاب !
    فکر نکنم تو تاریخ سینمای دنیا روی هیچ فیلمنامه ای اینقدر حساب و کتاب شده باشه که
    روی فیلمنامه ماتریکس شده ! اسم افراد و اسم محل ها و اعداد همگی بدون استثنا با
    حساب و کتاب انتخاب شدند ! چند نمونه رو داشته باشید :
    Smith : اسم بازرس اسمیت از کجا اومده ؟! توی یه صحنه بازرس اسمیت سوار یه ماشین
    آئودی شده که پلاکش هست IS 5416 . این شماره پلاک اشاره داره به انجیل منسوب به
    Isaiah ، بخش 54 ، آیه 16 که توش اومده ( بر حذر باش که من Smith را آفریدم که بر اخگر های
    آتش میدمد و ابزاری برای خود فراهم میاورد و من او را از برای نابودی خلق کردم )
    Nebuchadnezzar : ( سفینه ای که مورفیس کاپیتانش بود ) همون بخت النصر خودمونه که
    به روایت انجیل پادشاه بابل بوده که به سبب رو گرداندن مردم از خدا ، از طرف خدا اعزام
    شد برای حمله به اورشلیم !
    Zion ( شهری که اونهایی که از ماتریکس اومدند بیرون به اون پناه برده بودند ) :
    تپه ای در اورشلیم که معبد سلیمان در بالای اون بنا شده ! ضمنا کلمه Zion یه جور ترکیبه
    از کلمات Zero و One که به صفر و یک های دنیای ماتریکس اشاره داره !
    اگر بخوام از اسمها و معانی و مراجعشون بگم قصیده میشه هفتاد من !
    فقط همین قدر بگم که هیچ اسمی تو این فیلم بدون حساب و کتاب انتخاب نشده !
    در این زمینه اگر اطلاعات کامل میخواید برید به این لینک :
    http://en.wikipedia.org/wiki/The_Matrix_character_names
    ارجاعات زیادی توی فیلم ماتریکس وجود داره به مذاهب و پیروان ادیان مختلف مثل بودایی ها و
    هندوها و .... ! صحنه برزخ رو در ایستگاه قطار به یاد بیارید ! زن و شوهر هندی که با دخترشون
    مسافر قطار هستند ! خم کردن قاشق رو توسط پسرک بودایی و دیالوگ معروفش با نئو :
    نئو : چطور اینکار رو میکنی ؟! ( خم کردن قاشق )
    پسر: من قاشق رو خم نمیکنم ! دنیای اطرافش رو خم میکنم !
    اگر در مورد ارجاعات علمی - مذهبی - تاریخی و سیاسی ماتریکس هم اطلاعات میخواید ،
    میتونید این لینک رو امتحان کنید :
    http://en.wikipedia.org/wiki/Themati..._Matrix_series
    فیلم ماتریکس از نقطه نظر فنی ، بخصوص در عرصه جلوه های ویژه یه تحول عظیم بود
    توی سینما ! صحنه های Still Camera Imaging یا همون حالتهایی که دوربین دور شخصیت
    در گردش بود ، یا صحنه های شلیک گلوله ، برای اولین بار در تاریخ توی ماتریکس به کار
    گرفته شد و امروزه همه از اون ایده ها تقلید میکنند !
    بد نیست بدونید که ماتریکس تنها فیلمی بود که تونست در حضور یکی از اپیزودهای
    جنگ ستارگان ، اسکار بهترین جلوه های ویژه رو بگیره ! یعنی یه جورایی هروقت یکی از
    اپیزودهای جنگ ستارگان کاندید بود ، همه میدونستند که اسکار مال اونه !
    جوایز این مجموعه اونقدر زیاده که شمردنش سخته ! اما از مهمترینهاش میشه به اسکار
    بهترین تدوین - بهترین جلوه های ویژه - بهترین صداگذاری و بهترین تدوین صدا در سال 2000
    اشاره کرد ! ( فیلم ها حدودا کاندید 60 جایزه معتبر و برنده حدود 30 تای اونها شدند ! )
    بهرحال من هرچیز از ماتریکس بگم کمه ! اما پیشنهاد میکنم یکبار ، کل این مجموعه 4 قسمتی
    رو ( به همراه انیمشن ها ) با دقت بیشتری ببینید !
    این تگ لاین های توووووپ رو هم داشته باشید یادگاری :
    In a world of 1s and 0s...are you a zero, or The One
    Reality is a thing of the past
    Welcome to the Real World

2. 7 کاربر از پست مفید S.a.Naz سپاس کرده اند .

3. # ADS

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این تاپیک را مشاهده نموده اند: 0

There are no members to list at the moment.

کلمات کلیدی این موضوع