مرجع تخصصی سئو سپهر صنعت سهند Navid Mirzaaghazadeh عضد‌الدوله ديلمي

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: عضد‌الدوله ديلمي

 1. #1
  هر نتی که از عشق بگوید، زیباست... حالا سمفونی پنجم بتهون باشد یا زنگ تلفنی که در انتظار صدای توست...
  Parnian آواتار ها
  وضعیت : Parnian آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Aug 2010
  نوشته ها : 1,879
  سپاس ها : 4,267
  سپاس شده 4,230 در 1,374 پست
  یاد شده
  در 4 پست
  تگ شده
  در 522 تاپیک

  عضد‌الدوله ديلمي

  بنا به روايت تاريخ و به نقل از اكثر منابع، دوران فرمانروايي عضد‌الدوله ديلمي عصر طلا‌يي خاندان آل‌بويه و اوج اقتدار و شكوه اين خاندان بوده است و وي اقدامات فراواني در زمينه عمران و آبادي و گسترش قلمرو و گراميداشت علما و دانشمندان و توسعه علمي انجام داده كه در گفتار بعدي به آن خواهيم پرداخت. در اينجا نظري خواهيم داشت بر اقدامات نظامي و تثبيت قدرت وي در قلمروي آل بويه.

  ابو شجاع تاج‌المله فنا خسرو و فرزند ركن‌الدوله شهريار آل بويه است كه از جانب علي (عماد‌الدوله) پادشاه وقت كه عمويش بوده به ولا‌يتعهدي برگزيده شد به همين مقام در مجلس پادشاه كه با حضور اعيان و رجال كشور تشكيل شده بود، ناميده مي‌شدند و اولي بر همدان، جبال، ري و طبرستان و آن ديگر به اصفهان و توابع آن حكم مي‌راندند به اطاعت عضد‌الدوله فرمان داد حوزه فرمانروايي عضد‌الدوله فارس و كرمان و اهواز با نواحي بغداد بود كه خبر يافت ياسع‌بن محمد اسمعيل در كرمان سر به طغيان و عصيان گذاشته. او فرزند لا‌يق خود را كه ابوالفوارس نام داشت، به سركوبي ياسع مامور كرد كه به استقبال دشمن شتافت و بتاخت و مغلوب و منكوبش نمود. با استفاده از اين پيروزي عضد‌الدوله به عمان لشكر كشيد و آن را ضميمه متصرفات خود كرد. به سال 364 هـ..ق كه پسر عمويش عزالدوله در بغداد با نافرماني سپاهيان ترك روبه‌رو شد، عضدالدوله لشكر به بغداد كشيد. تركان عزيمت كردند و خليفه وقت نيز همراه آنان بغداد را گذاشت و گريخت. عضد‌الدوله به مقتضاي سياستي كه براي استيلا‌ي بر جهان داشت، خليفه را فراخواند و بر مسند نشاند و اعزاز كرد. بعد از زماني كوتاه به عللي عزالدوله را خلع و زنداني نمود كه اين كار بر ركن‌الدوله (پدر عضد‌الدوله) سخت گران آمد و از فرط خشم بيمار شد و فرمان داد هرچه زودتر عزالدوله را آزاد كنند و زمام بغداد به دست به بسپارند و عضد‌الدوله چنان كرد و عذر تقصير خواست ولي بعد از وفات پدر مجددا بر بغداد مسلط شد و عزالدوله را دستگير كرد و به قتل رسانيد. او پس از غلبه بر معاندين ديگر، اولين پادشاه بعد از طلوع اسلا‌م بود كه توانست وسعت ايران را تا مرز روم برساند و شايد اولين شاهنشاه بعد از ساسانيان بود كه عنوان شاهنشاهي را بحق به ايران بازگرداند.

  وي اولين پادشاه بعد از طلوع اسلا‌م بود كه توانست مرزهاي ايران را تا مرز روم برساند و شايد اولين شاهنشاه بعد از ساسانيان بود كه عنوان شاهنشاهي را بحق به ايران بازگرداند. عضدالدوله در توسعه عمران و آبادي، بدوا دزدان و قاطعان طريق را نابود كرد، در طول راه‌ها، شبستان‌ها و سراها و آب‌انبارها ايجاد كرد. در فارس، بغداد، كرمان، كازرون و آبادان و بسياري نقاط ديگر سدها از قبيل و سدهاي ديگري از حوزه شرب دجله به وجود آورده و اراضي باير را داير كرد. همچنين در بغداد با مشورت دانشمند بزرگ محمد زكرياي رازي بيمارستاني بزرگ ساخت كه به نام شهرت يافت. مسجد جامع شهر را كه رو به ويراني بود، آباد كرد. سرمايه‌گذاران خصوصي را در شيراز و ديگر شهرهاي ايران به آبادكردن اراضي و املا‌ك تشويق كرد. نهرهاي پرشده را تنقيه و عوامل رفاه اجتماعي را توسعه بخشيد. راه مكه به بغداد را براي استفاده زائران بيت‌الله آماده كرد. او ابن اعلم علي بن حسين علوي را كه از منجمان قرن چهارم هجري بود، مامور تاسيس رصدخانه در بغداد كرد. نتيجه كار و رصد اين موسسه علمي از لحاظ صحت استخراج مأخذ قابل اعتماد احكام نجومي شد.

  عضدالدوله در خلا‌ل فعاليت‌هاي مذكور، از امور معنوي، علمي و ادبي نيز غافل نبود، چون خود از دانشمندان زمان بود، به اهل دانش و هنر احترام داشت. دانامردان و شاعران ايراني و تازي را كه روي به درگاه وي كرده و متاع هنر عرضه مي‌داشتند، به مهرباني مي‌پذيرفت و هر يك را به كاري مي‌گماشت و به تناسب نتيجه كار مورد تكريم قرار مي‌داد. بزرگاني مانند صاحب ابن عباد، متنبي شاعر معروف عرب، سلا‌مي شاعر بزرگ عراق، صابي و ابوالقاسم - عبدالعزيز و همچنين ابن نباته صدرنشين مجلس ادبي و هنري وي بودند كه بعضا به‌خاطر خشنودي عضدالدوله قصايدي در وصف نوروز يا جشن سده و ديگر جشن‌ها و ساير سنت‌هاي ايراني پرداخته‌و تقديم مي‌داشتند. شاعراني از راه دور مانند به درگاهش مي‌شتافتند تا با عرضه‌كردن اشعاري به گويش ديلمي عنايت وي را جلب كنند. عضدالدوله كه خود از رياضيدانان بود، تدوين كتاب‌هاي علمي را توصيه و تشويق مي‌كرد و دانشمندان را به تاليف آثار تازه و تازه‌تر وادار مي‌نمود. كتاب در علم نجوم، درباره صورت‌هاي فلكي و و آثاري از اين قبيل به نام اين پادشاه تاليف گرديده است...

  تلخیصی از مقاله : حكومتي برآمده از ديلمان؛ عصرطلا‌يي عضد‌الدوله ديلمي ‌ - احمد مهدي‌زاده
 2. 3 کاربر از پست مفید Parnian سپاس کرده اند .


 3. # ADS
   

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این تاپیک را مشاهده نموده اند: 0

There are no members to list at the moment.

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •