مرجع تخصصی سئو سپهر صنعت سهند Navid Mirzaaghazadeh عجیب ترین دست نوشته های تاریخ ! ویلفرد ووینیچ

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 6 , از مجموع 6

موضوع: عجیب ترین دست نوشته های تاریخ ! ویلفرد ووینیچ

مرا در گورستان سگها دفن کنید شاید دمی در میان با وفایان عالم باشم
    SovRan آواتار ها
    وضعیت : SovRan آنلاین نیست.
    سپاس ها : 3,252
    سپاس شده 4,260 در 923 پست
    یاد شده
    در 1 پست
    تگ شده
    در 725 تاپیک

عجیب ترین دست نوشته های تاریخ ! ویلفرد ووینیچ

نوشتن در مورد این موضوع خیلی سخته! چون هرچی سعی کردم نتونستم یک مطلب غنی و کامل پیدا کنم به ناچار برخی از مطالبی که در دیگر سایت ها پیدا شد را به تفکیک در اینجا می آورم تا خودتان از آن نتیجه گیری کنید....

« خواندن و نوشتن » بی گمان یکی از دستاوردهای مهم بشری محسوب میشود . شاید مهمترین دستاورد " نوشتن " ارتباط برقرار کردن و همچنین ثبت لحظات مهم زندگی است. دانشمندان میگویند: نوشتن قدمتی هم طراز با حیات بشر بر این کره خاکی دارد . نقاشی های کشیده شده بر دیوار غارها اولین نوع نوشتن انسان بود و با تکامل یافتن انسان, خواندن و نوشتن هم تکامل پیدا کرد . حتما شما دوستان هیروگلیف های حک شده بر دیوار معابد و مقبرهای فراعنه مصر را دیده اید یا خط ایرانیان باستان را که به خط میخی شهرت دارد مشاهده کرده اید . وقتی این خطها و نقاشیها کشف رمز شد ما با تاریخ این تمدنها بهتر از گذشته اشنا شده ایم . البته نوع دیگری از نوشتن هم مرسوم است که به ان رمزنگاری میگویم .. این نوشته ها برای اینکه برای همه قابل فهم و درک نباشد بصورت اعداد و یا اسامی مختلف نوشته میشود . مطلب امروز ما هم در واقع یکی از اسرارامیزترین و عجیبترین نوشته های است که تا امروز هیچکس موفق به رمزگشایی ان نشده است.
    کتابچه ای که به " دست ‌نوشته‌های ووینیچ " شهرت دارد یکی از معماهای بی جواب چند قرن اخیر است. هر چند تاریخ نگارش این دست نوشته عجیب به درستی معلوم نیست, اما به گفته بعضی از محققان این نوشته ها متعلق به میانه قرن 15 تا 16 میلادی میباشد. با این حال نویسندهٔ آن و همچنین زبان و الفبایی که این نوشتار به آن نوشته شده ناشناخته باقی مانده‌است. بسیاری بر این باور هستند که این نوشته ها کپی از یک مجموعه دست نوشته باستانی میباشد که توسط که توسط فرد یا عده ای جمع اوری شده است. این دست نوشته در طول تاریخ صاحبان بسیاری به خود دید تا آنکه در سال ۱۹۱۲ "ویلفرد ووینیچ " آمریکایی که این نوشته‌ها نام خود را از او می‌گیرند پس از خرید آن در ایتالیا، آن را با خود به آمریکا برد. در پی مرگ او و پس از مدتی این نوشته‌ها به دانشگاه ییل اهدا شد. مفهوم کلی که از صفحات به جا مانده از کتاب به دست می‌آید این است که کتاب یک دستور داروسازی قرون وسطی است. با این حال جزییات رمزآلود نگاره‌های کتاب دیدگاه‌های گوناگونی در بارهٔ منشا پیدایش آن را پدید آورده. الفبای به کار رفته در کتاب همانند هیچ کدام از متن‌های شناخته شده نیست با این حال بررسی‌های آماری الگو‌هایی در متن همانند الگو‌های به کار رفته در زبان‌های طبیعی را نشان می‌دهد. برای نمونه پراکندگی واژگان این کتاب همانند متن‌های لاتین و انگلیسی است. با این حال « زبان» به کار رفته در کتاب مانند هیچ کدام از زبان‌های اروپایی نیست . ویژگی‌های بسیار اسرارآمیز این دست نوشته و محتوای شک برانگیز نگاره‌های آن باعث شده‌است که عده‌ای از پژوهشگران دربارهٔ راست بودن این نوشته‌ها اظهار تردید کنند و آن‌ها را فریب بخوانند. در دیگر سوی متن نوشته پیچیده تر و رازآلوده تر از یک فریب ساده‌است. با آن که نوشته‌های فریب کارانهٔ آن دوران بیشتر مشوش و خدشه دار بودند این دست نوشته دارای ویژگی‌هایی است که تنها با ابزارهای نوین آماری می‌توان به آن پی برد.

پرسشی که مطرح می‌شود این است که چرا نویسنده‌ای باید برای ساختن چنان الگوریتم پیچیده‌ای به منظور فریب هم عصران خود تلاش کند. در سال ۲۰۰۷ میلادی مقاله‌ای چاپ شده بدست پژوهشگر اتریشی آندریاس شینر نگره فریب بودن دست نوشته‌های وینیش را پشتیبانی کرد. شینر نشان داد که ویژگی‌های آماری دست نوشته بیشتر همانند متنی بی معنی ساخته شده با الگو‌های نیمه-تصادفی است. درهمان سال کلود مارتین اعلام کرد که این دست نوشته‌ها بر پایه یک الگوریتم قلب سازی حلقوی اعداد، دروغین و ساختگی اند. برای نمونه عدد ۱۲۳۴ می‌تواند به گونه ۳۱۲۴ نوشته شود و متنی همانند وینیش با این روش بدست آید ولی این که چرا چنین روشی باید در آن دوران به کار گرفته می‌شده بی پاسخ می‌ماند. به گفته خود مارتین روش رمزشناسی آن‌ها با آنچه که در قرون وسطی مرسوم بوده و کاردان و راجر بیکن به کار می‌برده‌اند تفاوت داشته . اما بسیاری هم بر این عقیده هستند که چگونه ممکن است فردی در ان روزگاران که نوشتن یک کار سخت و طاقت فرسا بوده بدون هیچ دلیلی این نوشته ها را تعیه کرده باشد. در سال 2000 فسیل نوعی گیاه که شبیه برگهای تنباکو بود در بخش غربی اریزونا کشف شد . این فسیل گیاهی دقیقا شبیه گیاهی بود که در چندین جای کتاب به تصویر در امده بود.!! "جاناتان اسن " استاد اخترشناس که بصورت تصادفی این دست نوشته ها را در موزه دانشگاه ییل دیده بود مجذوب تصاویر و اشگال پیچ در پیچ این دست نوشته های عجیب شده بود . او خود میگوید : بعد از دیدن این تصاویر با تعدادی از دانشجویان تصمیم گرفتیم در اوقات فراغت و بیکاری بر روی این خطوط و اشگالهای حک شده کار کنیم . او میگوید یکی از تصاویر بی گمان منظومه شمسی و مدار سیاراتی میباشند که بر دور خورشید میگردند . تئوری او تا امروز افرار بسیاری را با او هم نظر کرده است.. هر چه باشد دست ‌نوشته‌های ووینیچ یکی از رازهای عجیب بشری است .

ایا در اینده مدارک مستند دیگری از این مجموع بدست خواهد امد. ؟ ایا حروف باستانی و ترکیب اعداد و گیاهان ناشناخته کشف رمز خواهد شد.؟ باید در انتظار اینده بود.!!

--------------------------------

كتابخانه بینک (beinecke) دانشگاه ييل (Yale) يكي از غني ترين كتابخانه هاي جهان در زمينه كتابهاي منحصر به فرد تاريخي است ولي شايد يكي از عجيبترين اين كتابها ، كتاب ششصد ساله جالبي است كه به نام كتاب خطي وُينچ معروف است . محتواي متني اين كتاب اسرارآميز تاكنون ناشناخته مانده چون بوسيله الفبا و زبان ناشناخته اي نوشته شده است و عليرغم تمامي تلاشهاي متخصصان رمزنگاري در طول چندين دهه ، حتي يك كلمه از آن نيز كشف رمز نشده است .

كنجكاوي براي فهم مطالب كتاب ناشي از تصاوير جالب و عجيبي است كه در تمام صفحات كتاب ديده ميشود . به نظر ميرسد كتاب شامل چندين بخش بوده و هر بخش شامل تصاويري از گياهان (كه بعضاً ناشناخته هستند) ، جداول نجومي و گروههاي از زنان برهنه درون وان يا استخرهايي به شكل اندامهاي بدن انسان ، ميباشد .

كتاب نامش را از ويلفرد .م وينچ (Wilfrid M. Voynich) يك كتابفروش روسي-آمريكايي كه كتاب را در سال 1912 بدست آورد ، گرفته است . كتاب شامل 240 صفحه بوده كه از جنس پوست آهو است و بنظر ميرسد چندين صفحه از آن به مرور زمان گم شده است . زمان و مكان نگارش كتاب همواره مورد بحث بوده است ولي اكثراً بر اين باورند كه كتاب در اروپاي مركزي نزديك به سالهاي 1400 و 1500 ميلادي نگاشته شده است . چندين گونه از گياهان تصوير شده درون كتاب ، از گونه هاي متعلق به آمريكاي شمالي ميباشد ، بنابراين اين احتمال ميرود كه كتاب بعد از سفر كلمبوس به آمريكا در سال 1492 چاپ شده باشد .

عليرغم اين واقعيت كه تحليل هاي آماري از متن كتاب مشخص ميكند كه الگوي كاراكترهاي بكار رفته در كتاب بسيار شبيه به زبان طبيعي است ، عده اي هم فكر ميكنند كه اين كتاب يك شوخي استادانه است : مجموعه اي از سمبولهاي اختياري كه قرار گرفتن آنها در كنار هم هيچ معني اي ندارد . ولي چون اين افراد هيچگاه قادر به اثبات نظريه خود نشده اند و بنظر ميرسد تصاوير موجود در كتاب بازگوكننده اطلاعاتي واقعي باشد ، بسياري از متخصصان رمزنگاري حرفه اي و آماتور به تلاششان در جهت كشف رمز اين كتاب تاريخي ادامه داده اند .

2. 10 کاربر از پست مفید SovRan سپاس کرده اند .

3. # ADS

آنقدر قدرتمند باشيد كه هيچ كس نتواند آرامش ذهني تان را به هم بريزد. از كتاب "كليد" اثر "جو ويتال
    FFKIA آواتار ها
    وضعیت : FFKIA آنلاین نیست.
    سپاس ها : 11,414
    سپاس شده 25,940 در 4,667 پست
    یاد شده
    در 59 پست
    تگ شده
    در 751 تاپیک

پاسخ : عجیب ترین دست نوشته های تاریخ ! ویلفرد ووینیچ

یحیی جان ممنون از این نوشته تفکر بر انگیز
    حقیقتش من با مطالعه ای که بر روی مردم قدیم داشتم اونها رو مثل خودمون افرادی با تخیل قوی ندیدم.
    به نظر من نوشته های باستانی و یا موضوعاتی که براش جوابی نداشتند میتونسته به عنوان معماهایی مطرح بشه که براشون عجیب باشه, اما به طور کلی اونها از ما واقع گرا تر هستند.
    براتون مثالی میزنم. اگه یک نفر در 3000 سال بعد بیاد و فیلمهای ساخته شده در حال حاضر رو ببینه با خودش چی فکر میکنه ؟ مثلا اگه بیاد جنگ ستارگان رو ببینه و یا آواتار رو ببینه و در عین حال از زبون و خط ما سر در نیاره ...با خودش چی میگه؟
    من فکر میکنم که میگه اینها در سال حدود 2000 چقدر علم پیچیده ای داشتند که متوانستند سیارات دیگر و کهکشانهای دیگر رو کنترل کنند. اون آدم از علم ما متعجب میشه و این در حالیه که ما واقعا اونقدر آدمهای عالمی نیستیم و بخش وسیعی از این آثاری که به جا میمونه زاده تخیل ماست.
    حالا چرا مردم باستان از ما کمتر تخیلی هستند؟
    دلیل این ایده اینه که ما تخیلمون بر اساس پیشرفتهایی که اطرافمون روی میدن قوی تر میشه و هر چه به عقب برگردیم این ضریب تخیل ضعیف تره.
    بنابر این من شکی ندارم که در 2000 سال پیش از ما که علوم رو بررسی میکنیم هر چه میبینم آثاریه که واقعا وجود داره و یا اتفاقات مستقیم اون دورانه که در آثار باستانی متجلی شده.
    مثلا ما از قدیم با واژه ای به نام اسطرلاب آشنا هستیم. این وسیله که برای ستاره شناسی و رصد کردن به کار میرفته در خیلی از کتب قدیمی بهش اشاره شده. نمونه های زیادی از اسطرلاب در موزه ها وجود داره و هنوز هم خیلی با طرز کارش آشنا نیستیم.
    اما در کتابهایی که از قدیم مونده خیلی جالب به این موضوع اشاره میشه که این وسیله کاربردهای زیادی داشته مانند مشخص کردن ساعت "سعد" ... ساعت "سعد" ساعتیه که در اون بر شخصیتهایی که ساعت سعدشون مشخص شده دست به هر کاری بزنند موفق هستند.
    من در این باره نوشته های زیادی دیدم و فکر میکنم که این موضوع خیلی هم تخیلی نیست. یعنی اون زمان به مردم به دانشمندان رجوع میکردند تا بر اساس ستاره ای که دارند, ساعت سعدشون مشخص بشه.
    پس اگه فردی این کار رو به کرات انجام میداده به این معنیه که نتیجه خوبی میگرفته.
    اسطرلاب البته خواص زیادی داشته و حتی در جنگها پادشاهان از دانشمندان میخواستند که براشون ساعت سعد رو در جنگ مشخص کنند.

از این دست چیزهای زیادی وجود داره ... مثل خر سنگهای اسنون هنج ... الان که یحیی این نوشته ها رو گذاشت به این فکر افتادم که هیچ بعید نیست که کسی توانسته باشه با علم اون دوران به چنین دستاوردهایی برسه.
    مثال واقعی این موضوع ابن هیثمه ... من هنوز موندم که این بشر در 1000 سال پیش چطور توانست سرعت نور و اندازه دور کره زمین رو دربیاره که ارقامش هم خیلی به ارقام واقعی نزدیکه ...

بحث خوبی رو شروع کردی یحیی جان ... امیدوارم که همه در این باره نظر بدن
    Они говорят: "Зло преобладает, когда хорошие люди не в состоянии действовать."
    Что они должны сказать, "Evil преобладает"

سینماسنتر را در فضای مجازی دنبال کنید

امروز می‌خواهم به مصاف تزویر بروم که بدترین آفت دین است.
    تزویر با لباس دیانت و تقوا به میدان می آید.
    تزویر سکه ای دو روست که بر یک رویش نام خدا و بر روی دیگرش نقش ابلیس است.
    عوام خدایش را میبینند،
    و اهل معرفت ابلیسش ...
    و چه خون دلها خورد علی (ع) از این جماعت سر به سجود آیه خوان و به ظاهر متدین.
    تزویر به شما امان میدهد تا مقاومتتان را بشکند،
    پس از تسلیم، شک نکنید، گردنتان را خواهد شکست.
    یا ایها الذین آمَنو ...آمِنو

سخنان پایانی مختار در جمع مردم کوفه

مرکز شبکه و امنیت پارت شبکه پرداز
    دوربین مداربسته , نظارت تصویری , حفاظت پیرامونی , اعلام و اطفاء حریق , شبکه و زیرساخت
    دیتاسنتر , یو پی اس , برق بدون وقفه , هوشمند سازی ساختمان , دوربین مدار بسته

5. 6 کاربر از پست مفید FFKIA سپاس کرده اند .

RASHNO آواتار ها
    وضعیت : RASHNO آنلاین نیست.
    سپاس ها : 6,228
    سپاس شده 6,215 در 2,018 پست
    یاد شده
    در 2 پست
    تگ شده
    در 763 تاپیک

مطلب جالبیه. بعید هم نیست نویسنده این متون یک جادوگر بوده که اسرار جادوگری رو در این کتابش به زبانی که خودش اختراع کرده نوشته و خواسته با این روش خودش رو خاص و اسرارامیز جلوه بده.

دوباره خواهيم روييد...

Shabnam آواتار ها
    وضعیت : Shabnam آنلاین نیست.
    سپاس ها : 100
    سپاس شده 42 در 23 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 12 تاپیک

خيلي جالب بود و البته به نظر من قصد نويسنده ي كتاب اصلا شوخي نبوده چون همونطور كه گفته شده اون زمان نوشتن اصلا كار ساده اي نبوده كه كسي بخواد وقتشو بذاره و يه شوخي درست كنه كه ديگرانو دست بندازه يا سركار بذار هنوز خيلي از اثار قديمي بشر هست كه علم ما با اين همه پيشرفت نتونسته حتي يه دليل قانع كننده براشون پيدا كنه و به همين خاطر معمولا يه عده بهشون برچسب تخيلي بودن يا ماورايي بودن ميزنن البته شايد ماورايي بودن درست باشه و يه روزيم اثبات بشه اما منم با اقا فرخ موافقم كه تخيل در اثار باستاني جايي نداره يا حداقل تا اين حد جايي نداره حالا اينكه چرا نويسنده ي اين كتاب اطلاعاتشو به صورت رمزي نوشته ممكنه دلايل زيادي داشته باشه ما كه هنوز نميدونيم دقيقا توي كتاب چي نوشته شايد مطالب و دانشي بوده كه بايد محافظت ميشده و بهترين راه براي اينكه هم ماندگار باشه و هم مورد سو استفاده قرار نگيره رمزي نوشتنشون بوده

خدا کند که بدانی چه قدر محتاج است، نگاه خسته ی من بر دعای چشمانت..
    .:mAysAm:. آواتار ها
    وضعیت : .:mAysAm:. آنلاین نیست.
    سپاس ها : 175
    سپاس شده 216 در 117 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 4 تاپیک

مطلب خیلی جالبی بود و حسابی استفاده کردیم.ممنون.
    بحثی که به نظر من هست و فرخ عزیز هم بهش اشاره کرد پرداختن به تخیل در آثار کهن هست که من با یه ادبیات دیگه بهش اشاره می کنم.
    انتظار و توقع انجام یک حرکت محیرالعقول از سوی مردمان اون دوره بیشتر از هر چیزی در ذهن محققین و دانشمندانی هست که توی این زمینه ها دارن کار می کنن.در حالی که مسلماً نوع به کار گیری نمادها و نشانه ها رو بایستی قبل از هر چیز در فضای فرهنگی حاکم بر اون دوره جستجو کرد.لزوماً نمی شه گفت چون قومیت هایی مثل مایاها و یا مردم مصر باستان دست به سمبل سازی و راز و رمز گذاری در بستر تاریخ زدند ، هر نوشته تاریخی هم می تونه حامل یک رمز و یک پیام باشه اون هم به شکل باور نکردنی.
    مثالی که فرخ از جنگ ستارگان زد به نظر من بسیار ایده آل بود.همانطور که ما امروزه نوشته ای روی سنگ یا پوست آهو واسمون خیلی پر ابهت و رمزآلوده ، چه بسا سالیان آتی ، فیلم روی دی وی دی و وی اچ اس برای آیندگان رازآلود باشه.
    البته منکر این نیستم که ممکنه اسراری هم در پس این داستان نهفته باشه ولی به نظر من اگه بود به احتمال زیاد و با توجه به مدتی که از کشف این اثر گذشته ، می تونستیم حداقل از زبان تصویر رمزگشایی کنیم.

هر نتی که از عشق بگوید، زیباست... حالا سمفونی پنجم بتهون باشد یا زنگ تلفنی که در انتظار صدای توست...
    Parnian آواتار ها
    وضعیت : Parnian آنلاین نیست.
    سپاس ها : 4,267
    سپاس شده 4,230 در 1,374 پست
    یاد شده
    در 4 پست
    تگ شده
    در 522 تاپیک

مطلب خیلی جالبی بود یحیی جان...
    همیشه خوندن در مورد آثار اسرار امیز گذشته برام جالبه.. مطالعه در مورد اینکه گذشتگان ما در زمان خودشون از چه زبانهایی استفاده می کردن تا علوم خودشون رو حفظ کنند خیلی برام خوشاینده و اینکه معمولا هم زبان رمز رو براش انتخاب می کردن به خصوص در مورد مسائل حرفه ای (شغلی)...
    با نظر فرخ هم موافقم که گاهی اوقات هم ممکنه انسانهای گذشته موضوعاتی که براش جوابی نداشتند رو به عنوان معما مطرح کردن...

اینکه چنین متنی هنوز رمزگشایی نشده جالبه... من جایی خونده بودم که یکی از دانشمندا ادعا کرده که این دست نوشته مثل یک متن بی معنیه... اما مسلما چنین چیزی نمی تونه درست باشه و حتما چیزی باارزش پشت این همه شکل و عدد وجود داره... به هر حال این چیزیه که آینده مشخص می کنه...

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این تاپیک را مشاهده نموده اند: 0

There are no members to list at the moment.

کلمات کلیدی این موضوع