مرجع تخصصی سئو سپهر صنعت سهند Navid Mirzaaghazadeh "جن پتس" حقه ای ظریف یا واقعیتی نه چندان خوشایند؟!

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 3 , از مجموع 3

موضوع: "جن پتس" حقه ای ظریف یا واقعیتی نه چندان خوشایند؟!

 1. #1
  RASHNO آواتار ها
  وضعیت : RASHNO آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jul 2010
  محل سکونت : کرج
  نوشته ها : 3,070
  سپاس ها : 6,228
  سپاس شده 6,215 در 2,018 پست
  یاد شده
  در 2 پست
  تگ شده
  در 763 تاپیک

  "جن پتس" حقه ای ظریف یا واقعیتی نه چندان خوشایند؟!  در وب ‌فارسی خبری مبنی بر خلق موجودی غیر طبیعی به نام ژن‌پتس (جن پتس،
  Genpets) با روش دستکاری ژنتیکی منتشر گشت که بعضا به آدرس وب‌سایت شرکت سازنده و عکس آن مخلوق هم مستند شده بود. اما نتیجه این بررسی نشان داد که چنین چیزی واقعیت ندارد. کل موضوع ”حقه‌ای سرگرم‌کننده“ بوده‌است که یک هنرمند با ساخت تعدادی عروسک و برپایی یک وب‌سایت به ظاهر حرفه‌ای، ولی با محتوای غیر واقعی، موفق شده نمایشگاه‌های مختلفی در موزه‌ها و گالری‌های هنری نقاط مختلف دنیا برپا کند. متاسفانه در وب‌فارسی به حقه‌ای‌‌ بودن موضوع هیچ اشاره‌ای نشده بود و حتی بعضی از سایت‌های رسمی و ویراستاری شده فارسی هم از گزند این شوخی در امان نماندند و گول خوردند. این مورد نشان داد که نباید به صحت محتوای موجود در اینترنت چشم بسته اعتماد کرد.

  در طي حدود 2 هفته قبل در وب فارسی متن خبری بارها دست به دست ‌شد که خبر از خلق موجودی زنده یا حیوانی ژنتيکي به نام تجاري ژن‌پتس (یا آنگونه که نوشته شده بود: جن‌پتس) مي‌داد.
  در صحت و ماهيت موضوعشک ایجاد شد؛ در حالي که هنوز بسياري به مخالفت با تحقيقات علمی شبيه‌سازي ژنتیکی مي‌پردازند، چگونه اجازه ساخت چنين موجودي داده شده است؟ پس فرض بر اين گرفته شد که کل موضوع شوخي يا دروغ است.

  پس از جستجو در وب، معلوم شد که اين موضوع، يک حقه‌ و شوخي سرگرم‌کننده بوده، اما بسیار استادانه طراحي و اجرا شده است.
  آنچه که در وب فارسی منتشر می‌شد، به طور خلاصه شامل این موارد می‌شد:
  شركت Bio-Genica جانداری موسوم به (Genpets) را به کمک علم مهندسی ژنتیک با ترکیب DNAهای خرگوش، شامپانزه و خوک خلق کرده است كه نمونه آنها در طبیعت وجود ندارد.
  این موجود زنده طوری ساخته شده که حرکات محدودی داشته باشد.
  قد آن حدود 20 سانتیمتر و قطرش 7 سانتیمتر است و جثه آن از این بزرگ‌تر نمی‌شود.
  مانند دیگر حیوانات دارای خون، عضله و استخوان است. اگر قسمتی از بدن آن بریده شود، خونریزی می‌كند، و در صورت عدم مراقبت جان خواهند باخت.
  کاملاً درد را احساس می‌کند.
  نمیتواند اصوات بلند تولید کند.
  این موجود با القای خواب زمستانی در جعبه‌ای پلاستیکی به صورت بسته‌بندی‌ شده نگهداری و فروخته می‌شود. البته در همین حالت هم کاملا زنده است، و از سوراخهایی که بر روی پلاستیک بسته‌بندی قرار دارد تنفس می‌کند.
  بسته‌بندی موجود دارای نشانگر ضربان قلب و نشانگر عمر موجود است. لوله ویژه تغذیه نیز به آن متصل است.
  موجود پس از خروج از جعبه ظرف 20 دقیقه بیدار شده و چشم‌هایش را باز می‌کند.
  جن‌پتس رشد کامل خود را داخل بسته انجام میدهد و میزان عمرش بسته به نوع آن از یک تا سه سال متفاوت است.


  اولین و دومین مورد جستجو در Google وب‌سایت رسمی شرکت Bio-Genica را نشان میداد (www.genpets.com). در صفحات مختلف این وب‌سایت اطلاعاتی درج شده بود که تقریبا همان مطالبی را که در وب فارسی موجود بود و ذکر آن قبلا رفت، بیان می‌کرد.
  سومین مورد جستجو در Google لینکی به دانش‌نامه آزاد ویکی‌پدیا بود (http://en.wikipedia.org/wiki/Genpet). ترجمه آزاد قسمتی از محتوای درج شده در ویکی‌پدیا به اضافه مقداری مطالب از سایت‌های دیگر که در مرجع ذکر شده است، به این قرار است:
  «ژن‌پتس» اثری هنری است که توسط Adam Brandejs، طراح و هنرمند متولد 1982 و فارغ‌التحصیل کالج هنر و طراحی تورنتو ی کانادا خلق گشته، و به عنوان حقه‌ای سرگرم‌کننده در نظر گرفته می‌شود. این پروژه در گالری‌های هنری متعددی در کانادا و اروپا به نمایش در‌آمده و توجه رسانه‌ها را نیز جلب کرده است.
  مخلوق، عروسکی ساخته شده از لاتکس، پلاستیک، و سیستمی ربات‌مانند جهت شبیه‌سازی حرکات تنفسی، می‌باشد. ژن‌پتس شبیه موجود انسان‌نمای کوچک و بدون مو به نظر می‌رسد. سعی‌شده است که این عروسک، موجودی زنده و دارای حیاتِ در حال کمون نشان داده شود، که محصول مهندسی زیستی است و به عنوان حیوان خانگی خریداری می‌شود. بسته‌بندی آن نشان می‌دهد که خریدار حق انتخاب رنگ برای شخصیت‌های مختلف و سطح فعالیت آن را دارد. خودِ عروسک، بسته‌بندی آن، و همچنین وب‌سایت فریب‌آمیز آن که ظاهری کاملا حرفه‌ای دارد، چنان واقعی می‌نماید که غالبا بازدید‌کنند گول می‌خورد.
  در سال 2006، ژن‌پتس در وب‌لاگ «موزه‌ی حقه‌ها» واقع در سن‌دیگو ی کالیفرنیا ، در برنامه خبری شبکه جهانی بی‌بی‌سی به نام «کلیک»، در «تایمز» انگلیس و «نیو‌یورک تایمز» آمریکا و نیز شبکه تلوزیونی «G4Tech» به نمایش در‌آمد.
  تمام کار ساخت عروسک‌ها و بسته‌بندی آن‌ها به صورت دست‌ساز توسط Adam Brandejs انجام شده است؛ رنگ‌آمیزی ژن‌پتس با کمکCrystal Pallister که گریمور است صورت پذیرفته. همکار دیگری هم آن‌ها را در برنامه‌ریزی مدارهای الکترنیکی شبیه‌سازی کننده تنفس یاری داد. تصاویر به نمایش در‌آمده، 19 بسته ژن‌پتس را در نمایش‌گاه‌های هنری نشان می‌دهد که در چندین گالری هنرهای زیبا و موزه‌های آمریکای شمالی و کانادا به نمایش در آمده است.
  در آدرس http://www.brandejs.ca/portfolio/Genpets/What نوشته‌ای به قلم Adam Brandejs موجود می‌باشد که نحوه‌ی انجام کار را توضیح داده است، و شامل مواد و ابزار استفاده شده‌ (از لاستیک لاتکس و فول و پلاستیک و آهن و مدارهای الکترونیکی و الکتروموتور و رنگ و لوازم آرایش گرفته تا انواع نرم‌افزارهای طراحی مثل 3DS MAX و Photoshop) و فرآیند ساخت، مثل نحوه‌ی قالب‌گیری، می‌شود. همچنین بحث فلسفی کوتاهی هم آورده شده است.
  سپس عبارت «جن‌ پتس» را به فارسی در Goggle جستجو شد. نتیجه جستجو 60 مورد یافته بود. تمامی موارد، از این حقه، کلک خورده بودند و آن را به صورت یک واقعیت و حقیقت معرفی کرده بودند: از جمله سایت خبری برنا نیوز که در تاریخ 30/3/1387 با آب و تاب و عکس مطلب را بیان کرده بود. همچنین در یک فروم فارسی‌زبان علیرغم اینکه مطالب ویکی‌پدیا به زبان انگلیسی عینا کپی شده بود، نوشته‌های فارسی بیانگر این بود که موضوع یک حقیقت و واقعیت است. بقیه سایت‌های فارسی‌زبان نیز همین وضع را داشتند.

  با شک کردن نسبت به صحت یک مطلب، و کمی جستجو، معلوم شد که کل موضوع به صورت یک حقه‌ هنرمندانه طراحی و اجرا شده است. در وب‌فارسی اما، متاسفانه، این موضوع یک مطلب کاملا علمی و فن‌آوری‌ای کاملا پیشرفته در نظر گرفته شد و با دست به دست شدن، به سرعت انتشار یافت؛ در حالی که هیچ توجهی به غیر‌علمی بودن موضوع نشد و، آگاهانه یا ناآگاهانه، توضیحاتی که در مورد این کار توسط طراح آن داده شده بود حذف شد. تاسف بیشتر به خاطر اینکه حتی بعضی از سایت‌هایی که ظاهرا نظارتی بر محتوایشان صورت می‌گیرد، مثل سایت‌های رسمی و خبری، از گزند این آسیب و خطا در امان نبوده‌اند.


  ویرایش توسط RASHNO : 02-18-2011 در ساعت 16:04


  دوباره خواهيم روييد...
 2. 9 کاربر از پست مفید RASHNO سپاس کرده اند .


 3. # ADS
   

 4. #2
  کــــاش گاهی زنـــدگی هــم كليــد [◄◄ι] [ ιι ] [■] [►] [ι►►] داشت...!
  MiSS SAYTA آواتار ها
  وضعیت : MiSS SAYTA آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jul 2010
  محل سکونت : ı̴̴̡ ̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı
  نوشته ها : 7,207
  سپاس ها : 10,748
  سپاس شده 16,645 در 4,253 پست
  یاد شده
  در 65 پست
  تگ شده
  در 850 تاپیک

  پاسخ : "جن پتس" حقه ای ظریف یا واقعیتی نه چندان خوشایند؟!

  در وب‌فارسی اما، متاسفانه، این موضوع یک مطلب کاملا علمی و فن‌آوری‌ای کاملا پیشرفته در نظر گرفته شد و با دست به دست شدن، به سرعت انتشار یافت؛
  واقعا هم متاسفانه ! واقعا چرا بايد واسه اين حقه و حالا شيطنت ، باور و منطق علمي در نظر گرفت ؟

  سینماسنتر را در فضای مجازی دنبال کنید


 5. #3
  Mendicant آواتار ها
  وضعیت : Mendicant آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jul 2010
  محل سکونت : تهران
  نوشته ها : 173
  سپاس ها : 360
  سپاس شده 415 در 142 پست
  یاد شده
  در 0 پست
  تگ شده
  در 21 تاپیک

  پاسخ : "جن پتس" حقه ای ظریف یا واقعیتی نه چندان خوشایند؟!

  یادمه چند سال پیش سر اون تصویری که ناسا از مریخ ارائه داده و ادعا کرده بود بقایای صورت یه آدم روشه همین چیزا پیش اومد. ناسا بعد از چند روز اومد و اعلام کرد که شوخی کرده و عکس یه صخره بوده که با نرم افزار ادیت شده و عکس اصلی رو هم ارائه داد ولی ما حتی الان هم این عکس رو تو وبلاگ و مقاله و بعضا کتاب هامون چاپ میکنیم و کلی هم داستان های عجیب غریب از خودمون میسازیم در این رابطه !
  کلا علاقه ی خاصی به تحت تاثیر قرار دادن و شگفت زده کردن دیگران داریم!:دی

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

موضوعات مشابه

 1. معرفي فيلم "آواتار"،"Avatar"
  توسط 1CHAMPION در انجمن معـرفی فیــلم‌های جهان (آزاد)
  پاسخ ها: 1
  آخرين نوشته: 12-15-2010, 18:45
 2. معرفي فيلم "قلب‌جوهری"،"Inkheart"
  توسط 1CHAMPION در انجمن معـرفی فیــلم‌های جهان (آزاد)
  پاسخ ها: 3
  آخرين نوشته: 12-15-2010, 14:18
 3. معرفي فيلم Wall Street: Money Never Sleeps (وال استریت: پول هرگز نمی‌خوابد)
  توسط 1CHAMPION در انجمن معـرفی فیــلم‌های جهان (آزاد)
  پاسخ ها: 1
  آخرين نوشته: 11-30-2010, 20:19
 4. گروه خبری - تغییر نام فیلم"پرنسیپ" به"اصولگرا" توسط تهمینه میلانی
  توسط ADoLF در انجمن آرشیـــو اخبـــار سینمای ایران سال 1389
  پاسخ ها: 0
  آخرين نوشته: 09-12-2010, 15:58

کاربرانی که این تاپیک را مشاهده نموده اند: 0

There are no members to list at the moment.

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •