مرجع تخصصی سئو سپهر صنعت سهند Navid Mirzaaghazadeh تنسي ويليامز

نمایش نتایج: از شماره 1 تا 5 , از مجموع 5

موضوع: تنسي ويليامز

 1. #1
  Skyfly آواتار ها
  وضعیت : Skyfly آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Oct 2010
  محل سکونت : تهران
  نوشته ها : 1,882
  سپاس ها : 4,547
  سپاس شده 7,229 در 1,439 پست
  یاد شده
  در 22 پست
  تگ شده
  در 778 تاپیک

  تنسي ويليامز

  برای دیدن سایز بزرگ روی عکس کلیک کنید

نام: tennessee-williams-1-300x351.jpg
مشاهده: 2332
حجم: 20.7 کیلو بایت


  تنسي ويليامز (توماس لانير ويليامز، 26 مارس 1911 – 25 فوريه 1983)

  نويسنده و به ويژه نمايشنامه­نويس آمريكائي است. وي جوايز زيادي در زمينه خلق آثار نمايشي خود دريافت كرده است. بعد از اينكه در سال 1939 از سنت لوئيز St. Louise به نيواورلئان New Orleans مهاجرت كرد نام خود را به تنسي Tennessee (نام ايالتي در جنوب شرقي ايالات متحده) كه زادگاه پدرش بود تغيير داد.

  وي جايزه پوليتزر را در سال 1948 براي اتوبوسي به نام هوس A Street Car Named Desire و براي گربه روي شيرواني داغ Cat on a Hot Tin Roof در سال 1955 دريافت كرد. علاوه بر آن باغ­وحش شيشه­اي The Glass Menagerie در سال 1944 در شيكاگو و سال 1945 در نيويورك و شب ايگوانا The Night of Iguana در سال 1961، جايزه منتقدان نمايش نيويورك را دريافت كردند.

  نمايشنامه خال گل سرخ The Rose Tattoo نيز در سال 1952 جايزه توني Tony را دريافت كرد. در سال 1980 رياست جمهوري وقت آمريكا جيمي كارتر مدال آزادي را به وي تقديم كرد.

  از ديگر آثار وي مي­توان به پرنده شيرين جواني Sweet Bird of Youth، ناگهان تابستان گذشته Suddenly Last Summer، طوفان بهاري Spring Storm، جدال فرشتگان Battle of Angels اشاره كرد.

 2. 9 کاربر از پست مفید Skyfly سپاس کرده اند .


 3. # ADS
   

 4. #2
  RASHNO آواتار ها
  وضعیت : RASHNO آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jul 2010
  محل سکونت : کرج
  نوشته ها : 3,070
  سپاس ها : 6,228
  سپاس شده 6,215 در 2,018 پست
  یاد شده
  در 2 پست
  تگ شده
  در 763 تاپیک

  پاسخ : تنسي ويليامز

  من از آثار تنسی ویلیامز اتوبوسی به نام هوس و گربه روی شیروانی داغ رو خیلی دوست دارم.


  دوباره خواهيم روييد...
 5. کاربر روبرو از پست مفید RASHNO سپاس کرده است .


 6. #3
  RASHNO آواتار ها
  وضعیت : RASHNO آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jul 2010
  محل سکونت : کرج
  نوشته ها : 3,070
  سپاس ها : 6,228
  سپاس شده 6,215 در 2,018 پست
  یاد شده
  در 2 پست
  تگ شده
  در 763 تاپیک

  پاسخ : تنسي ويليامز

  تنسی ويليامز هنگامي که نخستين موفقيت خود را در سال 1946 با نمايشنامه «باغ وحش شيشه اي» به دست آورد، هيچ کس فکر نمي کرد که او بتواند موقعيت خود را با نمايشنامه هايي چون «اتوبوسي به نام هوس» ، «خاک گل سرخ» ، «گربه روي شيرواني داغ» و «نزول ارفئوس» تثبيت کند. وضع انسان آمريکايي در اين ميان ويژگيهاي ضمني جامعه آمريکايي، بن مايه آثار نويسندگاني چون تنسي ويليامز و آرتور ميلر و ادوارد آلبي که پس از اونيل آمده اند به شمار مي رود. در اين بين تنسي ويليامز به همراه آرتور ميلر، دو غول بزرگ عرصه نمايشنامه نويسي آمريکا محسوب مي شوند که گر چه هر دو آنها را فرزند خلف «يوجين اونيل»، پدر نمايشنامه نويسي آمريکا مي دانند اما کار متفاوت اين دو براي هر يک اعتبار جداگانه اي بوجود آورده است.

  اگر شخصيتهاي آثار ميلر حول محور ارزشهاي مادي است شخصيتهاي ويليامز اما در وضعي بحراني و دشوار گرفتارند و مي کوشند گذشته خود را به نوعي جبران کنند يا بر آنند تا با آينده اي بهتر از ورطه مبتذل روز مرگي کنوني نجات يابند. قدرت ويليامز در آفرينش شخصيتهايش نهفته است. قهرمان آثار او غالباً پس از يک شکست جسمي يا اخلاقي از شخصي تبهکار يا سنگدل، به تدريج از خيالات واهي خود دست مي شويند. شخصيتهاي آثار او بيش از همه به شخصيت هاي آثار يوجين اونيل نزديکند، با اين تفاوت که از ميل شديدي که قهرمان هاي «اونيل» به زندگي دارند در آثار ويليامز خبري نيست و رويا پروري هاي ناشي از روان پريشي آنها اميد راه يابي به واقعيت را بسته است. اما اين رويا پروري ها آنان را بيشتر در تنهايي شان فرو مي برد و از فسادهاي ناشي از ناتواني هايشان موجب تشديد ناکامي شان مي شود. به طور مثال در نمايشنامه «شب ايگوانا» شخصيت شانن که راهبي 35 ساله است، به دليل فريب دختري جوان و تحريک مردم عليه خداي منزه طلبان، خلع لباس و از کلیسا رانده شده است. داستان اين اثر حکايت راهبي به نام شانن است که به کار سفرهاي جهان گردي پرداخته و هدايت اتوبوسي حامل خانم هاي کاتوليک را عهده دار است که از دستشان به ستوه آمده و آنان را به هتلي در مکزيک که بر فراز تپه اي در دل جنگل و مشرف به ساحل است پياده کرده و با جوان ترين آنها رابطه برقرار کرده است. يا در نمايشنامه «گربه روي شيرواني داغ» اين تنهايي و ناتواني در عالم فساد را مي توان در شخصيت «بريک» ديد. «گربه روي شيرواني» نيز که جايزه ادبي پوليتز را در سال 1955 نصيب ويليامز کرد حکايت شصت و پنجمين سالگرد مالک بزرگترين کشتزار پنبه دهانه رود ميسي سي پي پدر بزرگ پوليت را روايت مي کند که در همين حال يکي از پسرهاي او گوپر دسيسه مي چيند تا به همراه همسر خود همه ارثیه را به نفع پنج اعجوبه گردن شکسته خود ضبط کند. پسر ديگر او بريک که يک پايش در گچ است به الکل پناه مي برد و همسر دلرباي خود مگي را در عين عشق به شوهر از خود مي راند. موقعيتهاي شور انگيز آثار ويليامز غالباً پايگاه اخلاقي او را کدر کرده و سرانجام معلوم نمي شود که بقاي عشق و زيبايي در اين جهان مادي به چه چيزي وابسته است. حتي در نمايشنامه «باغ وحش شيشه اي» که ويليامز آن را «غمگين ترين نمايشنامه» خود مي نامد به غير از شخصيت «لورا» دختر افليج نمايشنامه، که بيماري فلج او را به تنهايي کشانده و در اطراف حيوانات شيشه اي خود غرق رؤياست از اين قاعده مستثني نيست. مخلوق هاي ويليامز به گونه اي هولناک به خود وا نهاده شده اند و براي هميشه محکوم به آن زنجيره هاي اروتيستي اند که ابداً تسکيني برايشان به همراه نمي آورد. هر چند تأکيد ويليامز در نمايشنامه هايش بر ويژگيهاي فردي و دروني تجربيات زندگي خود او بنا شده است، اما چارچوبي را که براي بيشتر آنها برگزيده، سرنوشت قهرمانهايش را به سرنوشت جامعه جنوبي و ضعفهاي اجتماعي آن پيوند مي دهد. او براي تأثير گذاشتن بر مخاطب، گاه به طور آشکار وسيله اي براي ايجاد تمرکز بر واقعيت دروني شخصيتها و موقعيتشان خلق مي کند! گفته شده است که ويليامز در اواخر دهه 1950 خود را تکرار کرده و از آن پس هم اعتبارش در نزد منتقدان و همچنين از تعداد آثار کاسته شده است اما تاريخ شهادت مي دهد که بين سالهاي 1945 تا 1960 هيچ مؤلف آمريکايي به اندازه تنسي ويليامز تماشاگران را به خود جلب نکرده است.


  دوباره خواهيم روييد...
 7. 3 کاربر از پست مفید RASHNO سپاس کرده اند .


 8. #4
  کــــاش گاهی زنـــدگی هــم كليــد [◄◄ι] [ ιι ] [■] [►] [ι►►] داشت...!
  MiSS SAYTA آواتار ها
  وضعیت : MiSS SAYTA آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jul 2010
  محل سکونت : ı̴̴̡ ̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı
  نوشته ها : 7,207
  سپاس ها : 10,748
  سپاس شده 16,645 در 4,253 پست
  یاد شده
  در 65 پست
  تگ شده
  در 850 تاپیک

  پاسخ : تنسي ويليامز

  ممنون هما جان
  پس از معرفي باغ وحش شيشه اي لازم بود حتما مطلب و معرفي نامه اي در مورد خالقش داشته باشيم
  زماني كه من براي باغ وحش شيشه اي سعي كردم مطالعه داشته باشم ، نوشته هاي زيادي بود در مورد اين كه اصلا هيچ كسي فكر نمي كرد حتي همين باغ وحش شيشه اي ويليامز هم موفقيتي داشته باشه ولي داشت


  مهناز جان هم توضيحات كاملي دادند ،‌ممنونم

  سینماسنتر را در فضای مجازی دنبال کنید


 9. کاربر روبرو از پست مفید MiSS SAYTA سپاس کرده است .


 10. #5
  هر نتی که از عشق بگوید، زیباست... حالا سمفونی پنجم بتهون باشد یا زنگ تلفنی که در انتظار صدای توست...
  Parnian آواتار ها
  وضعیت : Parnian آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Aug 2010
  نوشته ها : 1,879
  سپاس ها : 4,267
  سپاس شده 4,230 در 1,374 پست
  یاد شده
  در 4 پست
  تگ شده
  در 522 تاپیک

  پاسخ : تنسي ويليامز

  من اتوبوسی به نام هوس ویلیامز رو خیلی دوست دارم...
  و این جملات رو که بلانچ دو بوآ به میچ می گه:

  من اینجا نشسته بودم / او آنجا
  و مرگ به اندازه تو به ما نزدیک بود، ما حتی جرات نمی کردیم قبول کنیم صدای او را می شنویم ...
 11. کاربر روبرو از پست مفید Parnian سپاس کرده است .


اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این تاپیک را مشاهده نموده اند: 0

There are no members to list at the moment.

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •