نمایش نتایج: از شماره 1 تا 1 , از مجموع 1

موضوع: بررسى ۱۰۰ جنگ بزرگ تاریخ (بخش پنجم)

 1. #1
  "بهترين چيز نگاهيست كه از معجزه عشق تر است"
  M.Night آواتار ها
  وضعیت : M.Night آنلاین نیست.
  تاریخ عضویت : Jul 2010
  محل سکونت : تهران
  سن: 39
  نوشته ها : 208
  سپاس ها : 1,370
  سپاس شده 661 در 177 پست
  یاد شده
  در 0 پست
  تگ شده
  در 18 تاپیک

  بررسى ۱۰۰ جنگ بزرگ تاریخ (بخش پنجم)

  نبرد ارمنستان و روم


  روم براى استیلا به آسیاى صغیر وجنوب شرق اروپا هنوز مشکلاتى را به سر راه داشت. یکى از این مشکلات دولت پونت بود. این دولت که از تجزیه امپراتوریهاى کهن ایجاد شده بود، با پادشاهى فردى به نام مهرداد ششم که نیمه ایرانى و یونانى بود، پس از عقد پیمان با پادشاه ارمنستان در سال۸۸ قبل از میلاد به نیروهاى روم در آسیاى صغیر حمله برد. در این نبرد سخت ۸۰هزار رومى به قتل رسیدند.

  وى که جسارتى در حد هانیبال کارتاژى داشت در ۸۷ قبل از میلاد یونانیها را به تمرد از روم تشویق کرد. اما بد شانسى بزرگ او وجود سردارى بزرگ به نام سولا، دیکتاتور بزرگ روم بود که همان سال در نبرد «کرونه» اکثر شهرهاى یونانى را فتح کرد وپس از فتح مقدونیه در ۸۵قبل از میلاد وارد آسیاى صغیر شد. مهرداد که نبرد با او را بى فایده مى دید، با پرداخت خسارت وعقب نشینى از سرزمینهاى متصرفه موقتاً اسلحه را زمین گذاشت اما مترصد زدن ضربه به روم بود.

  دولتهاى پونت و ارمنستان تقریباً بخش بزرگ ترکیه امروزى، قفقاز و اطراف دریاى سیاه را در اختیار داشتند و این نزدیکى آنها به امپراتورى روم، براى سنا نیز نگران کننده بود.
  جنگهاى داخلى روم، جنگ با غلامان (اسپارتاکوس) و جنگ با دزدان دریایى سبب شد امپراتورى روم طى سالهاى۸۳ تا ۶۷ قبل از میلاد ضعیف شود. در این مدت تیگران پادشاه ارمنستان ومهرداد پادشاه پونت به سرعت در حال تصرف مناطق جدید در غرب آسیاى صغیر و سوریه بودند. در این زمان تیگران و مهرداد (که پدرزن تیگران بود) حتى براى ایران نیز خطرناک شده بودند.

  سناى روم حدود ۷۰ قبل از میلاد، لوکولوس را مأمور سرکوب مهرداد کرد. این پادشاه جنگ طلب در مقابل نیروهاى روم شکست خورده و به ارمنستان پناهنده شد. لوکولوس با حمله به ارمنستان با نیروى لژیون خود سپاه عظیم پادشاه ارمنستان را ازهم پاشید و پس از تصرف پایتخت این کشور تیگران را مجبور به عقد قرارداد صلح و عدم حمایت از مهرداد کرد.

  مهرداد ۶۳ قبل از میلاد نقشه خطرناکى براى حمله به روم کشید که به دلیل خیانت پسرش نیمه تمام ماند. هدف او انتقال دههاهزار سرباز از دره دانوب به سمت روم بود. وى قصد داشت با کمک مردم در جنوب اروپا اتحادیه اى قوى، علیه رومیها تشکیل دهد. خیانت پسرش به او سبب ناامیدى وى و خودکشى در سال۶۳ قبل از میلاد شد، مرگ او سبب راحتى خیال روم از یک ماجراجوى قوى دیگر شد.

  روایت سرپرسى سایکس از نبردهاى مهرداد ششم و روم

  سرپرسى سایکس در کتاب تاریخ ایران خود درباره پادشاه پرقدرت پونت مى نویسد «…وى در خود قوتى حس کرد که پنجه در پنجه دولت غربى روم بیفکند، چون لشکرى به کفایت تحت اختیار رومى ها نبود، به پرکاموس هجوم برد و مردم مناطق مذکور را تا ۵سال از مالیات معاف کرد. از طرف دیگر مردم ایتالیایى ساکن حوزه آسیا را قتل عام کرد و نیروى دریایى او دلوس و پیرائوس را ضبط کرد و آتن و بیشتر شهرهاى یونان هم به او اقتدا کردند» اوضاع مهرداد تا قبل از ورود سولا خوب بود اما عاقبت ورود سردار رومى سبب شکست مهرداد شد.
  «سولا با سى هزار لشکر در اپیروس پیاده شد و به طرف آتن پیش رفت… آتن در ۸۶ قبل از میلاد تصرف شد و… سولا که در این زمان ۱۵هزار نیرو در قرهان داشت، مهرداد را با یکصدهزار سرباز در کارونیه (کرونه) ملاقات کرد و شکست سختى به مهرداد وارد شد.»(۲)

  مردم پونت در این نبرد به نسبت ۷ بر یک بر حریف برترى داشتند اما نظم فالانژهاى رومى و سابقه رزمى آنها در کنار قدرت فرماندهى سولا سبب شد سپاهیان مهرداد نتوانند از برترى خود استفاده کنند.
  به گفته سرپرسى سایکس، مهرداد در ۷۵ قبل از میلاد دیگربار به دنبال مرگ سولا و آغاز قیام غلامان به رهبرى اسپارتاکوس دست به شمشیر برده و به بى تى نى حمله برد. لیکن وقتى لوکولوس سردار روم به میدان آمد، سپاه پونت محصور و متحمل شکستى سخت شد و نیروى دریایى مهرداد نیز که در اثر طوفان از کار افتاده بود، راهى جز پناهندگى به ارمنستان براى او نگذاشت.

  چنانکه گفته شد تیگران فرمانرواى ارمنستان نیز از عودت مهرداد (پدر زنش) به رومیها خوددارى کرد و جمله حقارت آمیز و معروفى را درباره سپاه رومى گفت: «این رومیها اگر به عنوان سفیر آمده اند که بسیار زیادند و اگر براى جنگ آمده اند نیز بسیار کم اند.»

  اما گذشت زمان نشان داد نبرد با لژیونرهاى رومى کارى بسیار دشوار و سخت است وتیگران همانند پدرزن خود در سال۶۹ قبل از میلاد مقهور انضباط رومیها شد و تنها ترس لوکولوس سردار رومى ها از ورود به کوههاى آرارات سبب شد ارمنستان کاملاً تسخیر نشود اما پمپى سردار دیگر رومى که فاتح بزرگترین میادین نبرد دشمنان روم بود، این بار مأمور خاتمه دادن به غائله مهرداد شد.

  سرپرسى سایکس مى گوید: «پمپى به فوریت حرکت کرد و زمانى که به خشکى رسید مشاهده کرد پونت در تصرف مهرداد است و لوکولوس هنوز در کوهستانهاى هالیس علیا به سر مى برد و «گلابریو» جانشین او نیز تاکنون اقدامى در جهت اجراى مأموریت خود نکرده و عملیات جنگى به حال وقفه (درآمده) و سه لژیون در کلیکیه بیکار هستند… این رومى بزرگ با جدیت و پشتکار غریبى روح تازه اى در جنگ دمید وشهرت نام او سبب شد تا بسیارى از سربازان کارآزموده که دست از جنگ کشیده بودند، زیر بیرق او جمع شدند.» در بهار۶۶ قبل از میلاد پمپى حملات خود را آغاز کرد و چون مهرداد از مواجهه مستقیم با وى پرهیز داشت، به جنگ و گریز با وى مى پرداخت تا آنکه با رسیدن قواى کمکى روم نیروهاى مهرداد از ۳سو محاصره شده و به کلى منهدم شدند.

  مهرداد در ۶۳قبل از میلاد پس از جلوگیرى تیگران از ورود مجدد او به ارمنستان و خیانت پسرش دست به خودکشى زد.ارمنستان نیز تحت فشار ارتش روم، سوریه و شرق مدیترانه را تخلیه کرد و عملاً روم تمام دشمنان آسیایى خودر ا در هم کوبید.

  نتیجه این جنگ


  نبردهاى مهرداد ششم و روم اثرات زیادى در جغرافیاى سیاسى جهان متمدن آن زمان داشت.

  ۱- ارتش روم از دست فرمانروایى جسور، بى رحم و جنگجو که مى توانست به مانند هانیبال توسعه این امپراتورى را با مشکل مواجه کند، خلاص شد.
  ۲- ضربات پى در پى لژیونهاى رومى به پادشاهى پونت باعث رعب در کلیه ممالک آسیاى صغیر شد و به این ترتیب شکست مهرداد دولتهاى کوچک منطقه را واداشت همگى سرورى روم را بپذیرند.
  ۳- دولت ایرانى پارت که تازه در حال قدرت گرفتن بود به دنبال نبردهاى روم و ارمنستان و پونت همزمان دو «برد» بزرگ کرد اول آنکه این نبردها خطر ارتش روم را سالها براى نبرد جدید در شرق مرتفع کرد و دوم آنکه ایران از نظر دو قدرت بزرگ منطقه اى در شمال خود راحت شد. حال آنکه بویژه ارمنستان مى توانست دولت پارت (اشکانى) را با مشکل مواجه کند. گو اینکه فرهاد سوم نیز دیدارى با پمپى داشت که نوعى هماهنگى براى مبارزه با ارمنستان بود.
  ۵- این نبردها سبب شد تا دولتهاى شرقى ارمنستان و پونت به شدت تضعیف شده و یکى از آنها محو شود و سوریه به دست روم بیفتد.
  سرداران رومى اکنون مالک مطلق العنان آسیاى نزدیک، شمال آفریقا، جنوب اروپا، بالکان، ایتالیا، فرانسه، اسپانیا و سواحل و جزایر مدیترانه بودند و ۱۰سال فرصت داشتند با ورود به بین النهرین تکلیف خود را با دولت ایرانى اشکانى نیز مشخص کنند.

  نبرد نهم: نبردهاى پونیک


  انحطاط پادشاهى هخامنشى در کنار تضعیف روزافزون توانایى نظامى یونانیان سبب شد به مرور قدرتهاى جدیدى سرنوشت جنوب اروپا، شمال آفریقا و حوزه مدیترانه را در دست بگیرند.
  این قدرتها کسى نبودند جز مردان رومى و کارتاژى.

  رومى ها که با در هم کوبیدن مهاجمان شمالى موفق به تثبیت قدرت خود در ایتالیاى امروزى و بنادر و جزایر جنوبى اروپا شده بودند، خود را در مصاف با کشورى دریایى به نام کارتاژ مى دیدند. کشورى که کوچ نشینان فنیقى ۸۰۰قبل از میلاد ایجاد کرده بودند. این سرزمین کلیه سواحل شمالى آفریقا از غرب مصر تا مراکش امروزى از یک سو و سواحل جنوبى اسپانیا، فرانسه، ایتالیا و یونان را دربرمى گرفت. کارتاژ سراسر سالهاى ۴۰۰ تا ۲۷۰ قبل ازمیلاد آرام آرام در حال قدرت گرفتن بود حال آنکه این قدرت گرفتن در ابتدا چندان مورد توجه نبود وچنانکه ذکر شد پس از تحلیل قواى ایران و یونان دیگر مدعى نداشت اما از اوایل قرن سوم قبل از میلاد، اوضاع تغییر کرد. رومیها با ایجاد ارکان قوى حکومتى و ارتشى پرقدرت در حال قدرت گرفتن بودند. طبیعى بود پیشروى روم به سمت جنوب به تشدید تضاد با کارتاژ کمک کند.

  نخستین جنگ پونیک


  در ۲۶۴ قبل از میلاد کارتاژها با اعلام جنگ علیه روم به حمایت اهالى سیراکوز در جنوب ایتالیا پرداختند. برترى نظامى روم سبب شکست کارتاژیها شد و سیسیل به تصرف روم درآمد اما در دریا قدرت کارتاژ، سبب کندى کار روم شد. روم که کشتى هاى کوچکى در اختیار داشت، به مرور دست اندرکار ایجاد نیروى دریایى قوى شد و سال بعد دوئیلوس کنسول روم با استفاده از کشتى هاى جدید و چنگکهاى مخصوص و بزرگ در نبرد دریاى «میله» فاتح شد. این چنگکها که ابتکار جالب دریاسالار رومى بود، سبب شد ابتکار عمل از دست نیروى دریایى کارتاژ خارج شود.

  در این زمان رومیها با پیاده کردن قوا در شمال آفریقا، جبهه نبرد را از اروپا به آفریقا تغییر دادند. رگولوس، فرمانده رومى با سپاهى بزرگ به کارتاژیها حمله برد اما با وجود پیروزیهاى اولیه در نهایت اسیر مبارزان کارتاژ شد.
  طى سالهاى بعد نیز جنگ بین طرفین در دریا وخشکى ادامه داشت اما هیچ یک از طرفین به پیروزى تعیین کننده نرسیدند. هامیکلار، سردار کارتاژى در این سالها ضربات سنگینى به روم زد اما قدرت نظامى روم سرانجام مقاومت کارتاژیها را درهم شکست وکارتاژ با تخلیه جزیره سیسیل و پرداخت غرامت شکست را پذیرفت. (۲۴۱قبل از میلاد)

  جنگهاى دوم پونیک؛ ورود هانیبال به جنگ


  شکست کارتاژ سبب فقر شدید این کشور و کینه آنها نسبت به روم شد. حال آنکه روم با قدرت گرفتن دائم، در حال قلع و قمع دشمنان سنتى شمال خود (مردم گل) و انهدام قدرتهاى کوچک دریاى مدیترانه بود.
  «کارتاژ فقیر» چاره را در حمله به اسپانیا دید. هامیکلار فاتح نبردهاى سیسیل که ۲۰سال قبل از این تاریخ مجبور شده بود، با وجود پیروزى بر نیروهاى رومى تخلیه سیسیل را بپذیرد، در کارتاژ پادشاه شد و از یارى سردارى شجاع به نام هانیبال (پسرش) برخوردار بود.

  کارتاژیان سال۲۱۸ قبل از میلاد شروع به پیشروى در اسپانیا کردند این حرکت هانیبال یعنى کشاندن نبرد از آفریقاى شمالى (حوالى تونس امروزى) به اروپا در نوع خود حرکت قابل توجهى بود و سبب شد رومیها دریابند این نبرد مى تواند حتى خاک اصلى آنها را به خطر بیندازد. هانیبال سال۲۱۸ قبل از میلاد در حرکتى تماشایى خود را از اسپانیا به جنوب فرانسه رساند و با عبور از آلپ (آن هم با سپاهى عظیم و فیلهاى عظیم الجثه!) رومیها را وحشت زده کرد. این سردار بى باک به این نیز اکتفا نکرده و آماده عبور از سلسله جبال آپنین و ورود به خاک اصلى ایتالیا شد.

  در این زمان هانیبال به جز سپاه اسپانیایى خود که به برادرش سپرده شده بود، ۹۰هزار سرباز و ۳۷فیل داشت. حرکت وى در ورود به خاک اصلى ایتالیا به اندازه اى غافلگیر کننده بود که ۲سپاه رومى که براى مقابله با وى فرستاده شدند، نتوانستند کارى از پیش ببرند. اولین کنسول روم سیپیون در کنار رودتیس شکست سختى خورد و کنسول روم یعنى سمپرونیوس در تربیه متحمل شکستى دیگر شد.روم تنها یک قدم تا سقوط فاصله داشت زیرا از طرفى کارتاژها سراسر اسپانیا، جنوب فرانسه و شمال ایتالیا را گرفته بودند و از طرف دیگر ملل شکست خورده از رومیها، نظیر گلها نیز فرصت را براى نابودى دشمن خود مغتنم مى دانستند.
  ۱- تاریخ جهان – دولاندلن – جلد اول – صفحه۲۲۰
  ۲- تاریخ ایران – سرپرسى سایکس – ج اول – ص458

 2. 2 کاربر از پست مفید M.Night سپاس کرده اند .


 3. # ADS
   

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این تاپیک را مشاهده نموده اند: 0

There are no members to list at the moment.

کلمات کلیدی این موضوع

مجوز های ارسال و ویرایش

 • شما نمیتوانید موضوع جدیدی ارسال کنید
 • شما امکان ارسال پاسخ را ندارید
 • شما نمیتوانید فایل پیوست کنید.
 • شما نمیتوانید پست های خود را ویرایش کنید
 •