سلام مهمان گرامي؛

دوست عزیز ضمن عرض خیر مقدم، با توجه به این که شما به صورت مهمان به انجمن سینماسنتر وارد شده اید براي مشاهده تالار با امکانات کامل ميبايست از طريق ايــن ليـــنک ثبت نام کنيد
مرجع تخصصی سئو سپهر صنعت سهند Navid Mirzaaghazadeh معرفی فیلم درباره الی

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 17
نمایش شاخه ای1علاقمندی ها

موضوع: معرفی فیلم درباره الی

هیچ وقت به رفقات خیانت نکن و سعی کن دهنتو ببندی (رابرت دنیرو : رفقای خوب)
    ScarFace آواتار ها
    وضعیت : ScarFace هم اکنون آنلاین است.
    سپاس ها : 10,142
    سپاس شده 25,840 در 7,194 پست
    یاد شده
    در 50 پست
    تگ شده
    در 758 تاپیک

معرفی فیلم درباره الی

سینمای ما - فیلم «درباره الی. . .» ساخته «اصغر فرهادی» را برای چندمین بار ‌دیدم، ناخودآگاه به این موضوع فکر کردم که چقدر این آدم‌های جمع شده در یک ویلای مشرف به دریا اسیر تقدیرند. این در «اسارت تقدیر بودن»، تم مشترک فیلم‌های «اصغرفرهادی» از «رقص در غبار» و «شهر زیبا» تا «چهارشنبه سوری» و «درباره الی. . .» است.

مجموعه آدم‌هایی که او در این فیلم‌ها به تصویر کشیده در دل روابط و مناسبات روزمره خود حضوری منفعلانه ندارند و همواره تلاش‌شان تحمیل خود به شرایط است، اما نهایتاً گریزی از تقدیر ندارند. این اسارت و ترکیب «جبر و اختیار» را «اصغرفرهادی» در دو فیلم اخیرش (چهارشنبه سوری و درباره الی. . .) که به طبقه متوسط جامعه شهری نزدیک شده، به نحو بارزتری نشان می‌دهد.

او کنتراست موجود در این طبقه را در فیلم آخرش به شکل عیان و- در عین حال - تکان‌دهنده نشان می‌دهد. چه زود تق همه آن شادی‌ها و بزن و بکوب‌های لحظه‌‌ای درمی‌آید و این آدم‌های به ظاهر سرخوش نسبت به یک فرد (الی) و واقعه مرتبط با او واکنش‌های مختلف نشان می‌دهند.

می‌بینیم که رفته رفته این میهمان ناشناخته و واقعه ناگوار متصور شده برای او چقدر در روابط دوستانه و زناشویی بقیه افراد اختلال ایجاد می‌کند و فضا و موقعیتی به ظاهر تفاهم‌آمیز را به سوءتفاهم کامل سوق می‌دهد و ناخودآگاه بستری فراهم می‌شود تا آدم‌ها نسبت به هم «قضاوت» غیرمنصفانه‌ای داشته باشند. در واقع، یکی از ویژگی‌های مثبت و قابل دفاع «درباره الی. . .» همین توجه عمیق «اصغرفرهادی» به «جزئیات» در دل یک سینمای موقعیت و متمرکز شده در روزمرگی‌های این طبقه مطرح جامعه است.

در پرداختن به این جزئیات است که آن صحنه عنوان‌بندی در داخل تونل مشرف به شیار باریکی از روشنایی، آن صحنه پانتومیم بازی کردن بعضی از آدم‌های بزرگ و کوچک و توصیف ضمنی اتفاق گریزناپذیر بعدی، آن ریختن خرده شیشه‌ها از لای پنجره شکسته ویلا در برخورد میان «احمد» و «الی»، آن خنده‌های کودکانه «الی» حین بادبادک هوا کردن که انگار خودش خبر حادثه شومی را به ما می‌دهد و نوع همراهی دوربین با او، آن حرکات دوربین روی دست در قسمت دوم فیلم که همراه با آدم‌ها به سمت کانون حادثه و فاجعه می‌رود و همه اضطراب‌ها و دل‌نگرانی‌ها و هول و هراس آنها را ثبت می‌کند، آن اتومبیل ب‌.ام.و آلبالویی رنگ مدل قدیمی که در نمای ماقبل انتهای فیلم توی شن‌های کنار ساحل گیر کرده و موقعیت واقعی طبقه متوسط این زمانه را (در تداوم و تکرار زندگی) نشان می‌دهد و. . . آن مکث کوتاه دوربین در آخرین نمای فیلم روی «سپیده» که تنها و بهت‌زده و سر در گریبان پشت میزی در یکی از اتاق‌های ویلا نشسته، معنا پیدا می‌کنند و ارزش‌های انکارناپذیر این فیلم «اصغر فرهادی» را از جنبه‌های مختلف مضمونی و ساختاری و زیبایی‌شناسی بصری و کار با مجموعه بازیگرانش نشان می‌دهد.

امیدوارم «اصغر فرهادی» از بیان این واقعیت که حالا دیگر یکی از مطرح‌ترین و خوش‌قریحه‌ترین فیلمسازان سینمای ایران به شمار می‌آید، دچار غرور بیش از حد نشود.
    The Original به این پست علاقمند بوده است.
    ای خدا دمت گرم ما رو بفرست به مرحله ی بعد دیگه!! این مرحله که همش غولــــــــه!!!
    ----------
    دم ازبازی حکم میزنی!دم ازحکم دل میزنی!پس به زبان"قمار"برایت میگویم!قمار زندگی را به کسی باختم که"تک" "دل" را با"خشت"برید!جریمه اش"یک عمر" حسرت"شد!باخت ِ زیبایی بود!یاد گرفتم به "دل"،"دل" نبندم!یاد گرفتم از روی"دل"حکم نکنم!"دل"را باید" پر"زد جایش"سنگ"ریخت"که با"خشت""تک پری" نکنند.

2. 2 کاربر از پست مفید ScarFace سپاس کرده اند .

3. # ADS

هر نتی که از عشق بگوید، زیباست... حالا سمفونی پنجم بتهون باشد یا زنگ تلفنی که در انتظار صدای توست...
    Parnian آواتار ها
    وضعیت : Parnian آنلاین نیست.
    سپاس ها : 4,267
    سپاس شده 4,229 در 1,374 پست
    یاد شده
    در 4 پست
    تگ شده
    در 522 تاپیک

پاسخ : معرفی فیلم درباره الی

درباره الی یکی از تلخ ترین فیلم هاییه که دیدم... با دیدنش حس بدی بهم دست داد، حسی که نمیشه فراموشش کرد.
    و چه عالی بازی کرد ترانه علیدوستی در این فیلم... مثل همیشه.

اینکه کارگردان در نهایت قضاوت در مورد خوب یا بد بودن الی رو به خودت واگذار کرده خیلی بده... اینکه ما آدمها چقدر زود مطابق شرایط و برای توجیه خودمون نظرمون رو عوض می کنیم و به راحتی به خودمون اجازه قضاوت در مورد دیگران رو میدیم.

5. کاربر روبرو از پست مفید Parnian سپاس کرده است .

Reality is your perception
    Amélie آواتار ها
    وضعیت : Amélie آنلاین نیست.
    سپاس ها : 3,829
    سپاس شده 1,527 در 607 پست
    یاد شده
    در 4 پست
    تگ شده
    در 413 تاپیک

فیلم با نشون دادن اول داستان که همه از الی خوششون اومده و حتی شخصیت احمد با بازی شهاب حسینی در همان زمان تصمیم به ازدواج با وی را می گیرد و سپس نشان دادن نبود الی و شروع شک ها به خوبی مفهوم قضاوت رو نشون میده.
    اینکه کارگردان در نهایت قضاوت در مورد خوب یا بد بودن الی رو به خودت واگذار کرده خیلی بده...
    من فکر نمی کنم که کارگردان یه همچین چیزی رو گفته باشه!
    فیلم با تعلیق پیش میره و بیننده یه جاهایی الی رو خوب و یه جاهایی بد می دونه ولی آخرش به وضوح از زبان سپیده(گلشیفته فراهانی) می شنویم که میگه:الی به من گفته بود که نامزد داره و تا رابطش با اون قطع نشه نمیاد شمال.از این به بعده که ما الی رو آدم بده ی داستان نمی بینیم.

7. کاربر روبرو از پست مفید Amélie سپاس کرده است .

Anti Trust آواتار ها
    وضعیت : Anti Trust آنلاین نیست.
    سپاس ها : 8,365
    سپاس شده 7,934 در 2,131 پست
    یاد شده
    در 10 پست
    تگ شده
    در 952 تاپیک

درباره الی.....فیلمی که من و کل خانواده باهم دیدیمو لذت بردیمو و البته بقیه خانواده اشک ریختن باهاش(اخه من کلا اشک واسه فیلم نمیریزم اگرم بریزم باید چه فیلمی باشه تا در بیاد...با این جور فیلما اشک من یکی در نمیاد)...
    این فیلمو من 2 بار دیدم...یه بارم تنهایی پشت سیستم دیدم با دقت دلم میخواست منظور اقای فرهادی رو از ساخت این فیلم در بیارم...و سر اخر هم فهمیدم....
    مثل همه کارهای اصغر فرهادی، این فیلم هم از ایده شک و تردید استفاده کرده بود. این که بالاخره چه کسی راست می گوید و چه کار باید کرد؟! درباره الی، درباره شخصیتی بود که مثل یک شبح از دل جمعی ناهمگون بیرون می آید و با ناپدید شدنش، سفر شمال همه را خراب می کند. فیلم از عناصر سوررئال مثل ادغام شخصیت ها، ادغام صحنه ها، روایت غیر خطی و از عناصر رئال جادویی مثل دعا، خرافات، جن و پری، اشباحی که در شب بیرون می آیند (مثل شبح الی)...چی دارم میگم من و خیلی از عقاید دینی و غیردینی ماورایی استفاده نمی کند. فیلم توسط شخصیت هایی معمولی، در یک محیط معمولی و با محوریت یک اتفاق معمولی نوشته شده است. اما چه چیزی این فیلم را خاص می کند؟
    هیچ کس بر همه چیز واقف نیست.این تو این فیلم واقعا برش تاکید شده. فیلم از زاویه دید سوم شخص دوربینی، بدون نریشن (روایتگر)، بدون مونولوگ و بدون دیالوگ های قلمبه سلمبه نوشته شده است.فیلم خیلی ساده نوشته شده....اصلا طوری که به نظر دیالوگی نبود همه همونجا گفتند یه چی بگیم تا فیلمو به پیش ببریم...خوب اینم از هنز اقای فرهاده که ما اینطور فکر کنیم.... تنها جمله ای که در داستان حالت فلسفی به خود داشت جمله ای بود که احمد در توجیه طلاقش می گوید: «یک پایان تلخ، بهتر از یک تلخی بی پایانه!» فیلم تا قبل از گم شدن الی، یک سوم شخص محدود به الی است. و بعد از آن تفاوتی بین دیگران در بیان روایت نمی کنهولی در هر دو حال سوم شخصه...
    در سینمای ایران کمتر شاهد فیلمهایی بودیم که هم در حین تماشای فیلم بتوان روح انسان اسیر فیلم بشود , .تا چند روز اصلا نتوان هیچ فیلم دیگری را تماشا کرد . اگر بخواهیم فیلمهای این چند سال اخیر سینمای ایران را مرور کنیم به هیچ فیلمی با این ویژگی بر نمی خوریم به جز فیلم درباره الی.
    فیلم درباره الی که می شود آن را یک شاهکار ایرانی نامید , مانند کار قبلی فرهادی ( چهارشنبه سوری ) فیلمی است درباره دروغ , پنهان کاری و خیانت
    فرهادی این موضوعات را در این دو فیلم ( چهارشنبه سوری و درباره الی ) با زبانی قوی و ساختاری محکم در قالب فیلم به زیبایی هر چه تمام تر بیان کرده....

هر نتی که از عشق بگوید، زیباست... حالا سمفونی پنجم بتهون باشد یا زنگ تلفنی که در انتظار صدای توست...
    Parnian آواتار ها
    یاد شده
    در 4 پست
    تگ شده
    در 522 تاپیک

نقل قول نوشته اصلی توسط Parisa نمایش پست ها
    میدونم پریسا جان.
    اما الی برای رفتن به شمال به مادرش دروغ گفت... اینجاست که کمی ادم به تردید میفته و همینجاست که قضاوت ها در موردش شروع میشه. اما درنهایت این شک تو آدم میمونه.
    چیزی که من با برادرم هم روش بحث داشتیم. من می گفتم کار الی اشتباه نبوده ولی اون این نظر رو داشت. برای همین میگم که قضاوت به عهده ببیننده گذاشته شده.

خـادم سینمــاسنتـر
    1CHAMPION آواتار ها
    وضعیت : 1CHAMPION آنلاین نیست.
    سپاس ها : 15,219
    سپاس شده 12,849 در 4,447 پست
    یاد شده
    در 30 پست
    تگ شده
    در 953 تاپیک

من فیلم رو هنوز موفق نشدم که ببینم ، اما حرف پرنیان دقیقا درسته،من اینو تو یکی از برنامه ها از زبان خود فرهادی شنیدم !!
    ویرایش توسط 1CHAMPION : 02-14-2011 در ساعت 10:04
    ▆ ▅ ▄ ▃ ▂ شاد بودن بزرگترین انتقامی است که می توان از زندگی گرفت ▂ ▃ ▄ ▅ ▆

Reality is your perception
    Amélie آواتار ها
    وضعیت : Amélie آنلاین نیست.
    سپاس ها : 3,829
    سپاس شده 1,527 در 607 پست
    یاد شده
    در 4 پست
    تگ شده
    در 413 تاپیک

میدونم پریسا جان.
    اما الی برای رفتن به شمال به مادرش دروغ گفت... اینجاست که کمی ادم به تردید میفته و همینجاست که قضاوت ها در موردش شروع میشه. اما درنهایت این شک تو آدم میمونه.
    چیزی که من با برادرم هم روش بحث داشتیم. من می گفتم کار الی اشتباه نبوده ولی اون این نظر رو داشت. برای همین میگم که قضاوت به عهده ببیننده گذاشته شده.
    خب مسلما همه ی شخصیت های فیلم یه آدم معمولین و خوشبختانه فرهادی از شخصیت های مطلقا مثبت و مطلقا منفی استفاده نکرده و همه ی شخصیت ها خاکستری هستن حالا هر چقدر این خاکستری روشن تر باشه نشون دهنده ی شخصیت مثبت تری هست.
    ممکنه اول فیلم تردید داشته باشیم نسبت به خوبی الی ولی من فکر نمی کنم که در آخر داستان هم اون تردید سراغمون بیاد
    البته این نظر شخصی و برداشت من از فیلمه

12. کاربر روبرو از پست مفید Amélie سپاس کرده است .

Parnian آواتار ها
    یاد شده
    در 4 پست
    تگ شده
    در 522 تاپیک

نقل قول نوشته اصلی توسط Parisa نمایش پست ها
    خب مسلما همه ی شخصیت های فیلم یه آدم معمولین و خوشبختانه فرهادی از شخصیت های مطلقا مثبت و مطلقا منفی استفاده نکرده و همه ی شخصیت ها خاکستری هستن حالا هر چقدر این خاکستری روشن تر باشه نشون دهنده ی شخصیت مثبت تری هست.
    ممکنه اول فیلم تردید داشته باشیم نسبت به خوبی الی ولی من فکر نمی کنم که در آخر داستان هم اون تردید سراغمون بیاد
    البته این نظر شخصی و برداشت من از فیلمه
    من هم باهات موافقم عزیزم.
    اما این چیزیه که من وقتی با ادمهای مختلفی که فیلم رو دیده بودن بحث می کردم، بهش رسیدم. اینکه من از همون اول هم فکر نکردم الی آدم حتی خاکستری باشه.
    اما به دیدگاه های خیلی خیلی متفاوت با خودم برخوردم در موردش که منو به این نتیجه رسوند.
    اما باز هم همونطور که گفتی اینا برداشت های شخصی هستن و کارگردان هم همینو می خواسته... اینکه هرکسی با ذهنیات خودش در مورد الی قضاوت کنه.

Anti Trust آواتار ها
    وضعیت : Anti Trust آنلاین نیست.
    سپاس ها : 8,365
    سپاس شده 7,934 در 2,131 پست
    یاد شده
    در 10 پست
    تگ شده
    در 952 تاپیک

شخصیت الی .....
    الی موجودی منزوی، کناره گیر، پرتلاش و بی افاده بود....تو این فیلم کاملا ساده بود. موجودی که انگار برای کمک به دیگران ساخته شده بود. او از حرف هایش نمی گذشت. او حتی در مقابل ایستادگی سپیده در مورد رفتنش گفت: «پیاده برمی گردم تهران!» او از هیچ کسی نمی رنجید و اما هیچ عکس العملی در مورد رفتارهای احساسی دیگران نداشت. او بیش از حد منطقی بود...انگار همه چیزو به خوبی درک میکرد و اصلاً احساساتی نمی شود. او با چشم خریداری همه را نگاه می کند و فقط با بچه ها خوب گرم می گرفت. او قدرت تصمیم گیری بالایی نداشت. او تا حدی هم مطیع جمع بود.... و شاید فراتر از جمع به دنیا نگاه می کرد. او با اصرار سپیده، با وجود این که نامزد داشته به شمال اومده بود. و با اصرار سپیده هم سعی کرد با جمع کنار بیاد. وقتی بچه ها را به او می سپرتند به راحتی قبول کرد و تنها سؤالی که از احمد پرسید این بود که :« چرا جدا شدی؟!»
    وقتی هم احمد علت سؤالش را می پرسد تا بلکه نظر مثبتی بگیره می گه: «حالا!»
    نه می تونه بگوید بله، نه میتونه بگوید نه! او یک زن رام سنتی است! حتی از شیوه های سنتی برای صحبت کردن با احمد استفاده می کنه. نمکدان را توی آشپزخانه پیش خود نگه می داره تا احمد به دنبالش بیاید. اما احمد این کار را نمی کنه! او به گفته سپیده نمی تواند از نامزد قبلی اش جدا بشه. و همین طور نمی تواند رابطه جدیدی را با احمد شروع کند. او برای رضایت احمد شده که سعی نمی کنه نشانه ای از ماندن بده. شاید در دیدگاه ذهنی اش به خودش میگه : «هر وقت اومد خواستگاری و لازم شد بقیه چیزها رو می پرسم!»

الی همچین شخصیتی داشت.....فکر میکنیم مرموز بود....اما نبود....
    اره....همانطور که تو پست اول بهش اشاره کردم...تو این فیلم ما نقش بد نداریم...همه دارد یه زندگی ساده رو بازی میکنند...ما بیننده ایم که مرموز میکنیم نقش الی رو....

15. کاربر روبرو از پست مفید Anti Trust سپاس کرده است .

'A Bad Word...That Starts With 'F
    FTSAMO آواتار ها
    وضعیت : FTSAMO آنلاین نیست.
    سپاس ها : 4,723
    سپاس شده 2,889 در 963 پست
    یاد شده
    در 1 پست
    تگ شده
    در 534 تاپیک

من این فیلمو نشستم یه بار دیگه دیدم. این دفعه دقیقتر دیدم و سعی کردم به همه چی توجه کنم. به خاطر همین این دفعه بیشتر بهم چسبید، حتی از جدایی هم بیشتر.

یه چیزی رو نمیدونم کسی به نظرش اومد یا نه، ولی آخر فیلم که نامزد الی داشت برمیگشت یه چیزی زمزمه میکرد انگار. دوبار هم تکرارش کرد، اما خیلی آروم گفت متوجه نشدم. کسی متوجه شد؟

بعد اینکه جالبه که نامزد الی رو هم اسمش رو متوجه نشدیم تو فیلم. کلا تا آخر از الی چیزی متوجه نشدیم. اصن موضوع فیلم درباره ی الی نبود، موضوع فیلم درباره ی افراد اطراف الی بود. درباره ی این بود که چجوری توی این جامعه حتی افرادی که راه درست رو میدونن و بهش اعتقاد دارن، آخرش به راهی که درست نیست کشیده میشن. حتی بچه ها هم مجبور به دروغ گفتن میشن.

کلا فیلمش جای بحث زیاد داره و ارزش چندین بار دیدن هم داره. واقعا نویسنده و کارگردان قابلیه این اصغر فرهادی. خیلی قشنگ و دقیق نکته های فیلم رو جاسازی میکنه. اسکار نوش جونش، بیشترش هم ایشالا میگیره.

I’m past patiently waiting. I’m passionately smashin’ every expectation
    !Every action’s an act of creation

17. 2 کاربر از پست مفید FTSAMO سپاس کرده اند .

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این تاپیک را مشاهده نموده اند: 0

There are no members to list at the moment.

کلمات کلیدی این موضوع