مرجع تخصصی سئو سپهر صنعت سهند Navid Mirzaaghazadeh رستگاری نورانی در لاست و مغناطیس ماورائی!!!

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین
نمایش نتایج: از شماره 1 تا 10 , از مجموع 12

موضوع: رستگاری نورانی در لاست و مغناطیس ماورائی!!!

آنقدر قدرتمند باشيد كه هيچ كس نتواند آرامش ذهني تان را به هم بريزد. از كتاب "كليد" اثر "جو ويتال
    FFKIA آواتار ها
    وضعیت : FFKIA آنلاین نیست.
    سپاس ها : 11,414
    سپاس شده 25,940 در 4,667 پست
    یاد شده
    در 59 پست
    تگ شده
    در 751 تاپیک

رستگاری نورانی در لاست و مغناطیس ماورائی!!!

با سلام خدمت همه کاربران گرامی سینماسنتر

موضوعی بود که مدتهای مدید در موردش فکر میکردم و البته وقتی برای بیانش نبود. یا خودم وقت نمیکردم و یا مرتب یادم میرفت. الگوهای اصلی این مسئله رو مدتها پیش یادداشت کرده بودم و امروز فرصتی دست داد تا در مورد موضوع شروع به نوشتن کنم.
    برای این که مسئله رو بهتر متوجه بشوید سعی میکنم که بخشهائی از داستان لاست رو در اینجا یادآوری کنم و بعد برم سر اصل موضوع.

در پایان داستان لاست و در جائی که همه افراد داستان در عالمی برزخ گونه بودند, دیدیم که در نهایت همه وارد درگاهی نورانی شدند و در نور غرق شدند. در اپیزود پانزدهم از فصل ششم دیدیم که ماهیت جزیره در واقع مکانیست که بر روی نور قرار گرفته است و کار محافظان جزیره در حقیقت حفاظت از همین منبع نور است. در اپیزود پایانی دیدیم که دزموند توانست با جا به جا کردن شاه مهره همه طلسم حاکم بر جزیره را که مبنای استواری آن هم بود را بشکند و حتی از این طریق MIB از حالت نامیرا بودن خارج شد و توسط جک کشته شد.
    با بازگرداندن همین شاه مهره دوباره نور به جزیره بازگشت.
    خیلی مواقع با خودم فکر میکردم که آیا اصولا میتواند ارتباطی میان نور زیر جزیره با نور انتهائی داستان باشد یا خیر؟

با این که در ظاهر امر اینگونه به نظر میرسید که ذات نور پاکی و خوبیست و با توجه به گفته های مادر جیکوب و اعتقادات ما, این نور نمیتواند منشائی به غیر از خیر داشته باشد. اما بحث بر سر این نیست که این نور خیر بود یا نبود. بحث بر سر تلاش انسان برای رستگار شدن است. تلاشی که هر انسان برای سعادتمند شدن در دنیا و آخرت انجام میدهد و در لاست باور بر این است که چنین تلاشی کاملا درجریان است تا افراد در نهایت بتوانند رستگار شوند.

اگر در نظر بگیریم که در باور مذهبی انسان در آخرت محصول کاشته هایش در دنیا را درو میکند و تمام تلاشها در دنیا بر این منوال است که در دنیائی دیگر افراد رستگار باشند, به این نتیجه میرسیم که در لاست همه افراد و کلیت داستان بر این مدار قرار گرفته بود تا انسانها بتوانند در یک محیط دنیا گونه برای رستگاری خود تلاش کنند و در نهایت بتوانند به محلی بروند که در منتهاالیه نیکی و خوبی قرار دارد.
    اما سوال اینجاست که این امر چگونه میسر شد؟

وقتی بار دیگر قسمتهای پایانی و اتفاقات مختلف را در طول داستان بررسی میکنم میبینم که ارتباط مشخص و بارزی میان نوع حرکت افراد با بخشهای فینال ماجرا وجود دارد, این ارتباط نه از حیث مفهوم ماجرا که از حیث فیزیک اتفاقات است.

ماهیت نوری که در زیر جزیره است از نظر من با نور پایان داستان کاملا از یک جنس است. این نور که استعاره ای از همان پاکیست, به طور همیشگی در همه جای عالم وجود دارد, اما به طور طبیعی قادر به دیدن آن نیستیم جز در محلهائی خاص مانند جزیره که فاصله نیکی و بدی به شدت کم است و با لغزشی کوچک میتوان اشتباه کرد. همان طور که در داستان بارها دیدیم و بارها اتفاق افتاد که افراد در مقاطع مختلف دچار اشتباهات مختلفی میشدند و تلاش میکردند که این اشتباهات را تصحیح کنند. گاهی این اشتباهات قابل تصحیح بود و گاهی نبود. اما تمام مسیر داستان برای این بود که نور رستگاری در جزیره و در همه دنیا حفظ شود.

از دیدگاه دیگری میتوان گفت که در صورتی که نور جزیره خاموش میشد, نور در همه جا از بین میرفت و نتیجتا میتوان این طور برداشت کرد که نور رستگاری آخر داستان نیز محو میشد. اگر بازه زمانی لحظات آخر داستان و پایان ماجرا را در جزیره در نظر بگیریم دقیقا میتوانیم بگوئیم که افراد در جزیره هر چه تلاش کردند و هر چه جنگیدند و اگر کشته شدند و اکر برای هم فداکاری کردند, فقط و فقط برای این بود که بتوانند نوری را در جزیره حفظ کنند که در نهایت قرار بود محل امن همه افراد در پایان باشد. شاید در زمان این فداکاری ها و در زمان این تلاشها هیچ یک از افراد داستان به این موضوع فکر نمیکردند که دلیل حفظ نور و محافظت از چشمه نور در جزیره چیست. اما زمانی که پایان داستان را میبینیم و زمانی که غوطه ور شدن همه افراد را در نور پایان مینگریم, باید فکر کنیم که این همان نوری بود که این افراد با تلاش در دنیای زندگان برای رستگاری خود تدارک دیدند و در اقدامی ناآگاهانه اما واقعی همه دست به دست هم دادند تا جک را به محلی برسانند که رسما از رستگاری همه شان دفاع کند.

شاید زمانی که در پایان وارد نور میشدند فکر نمیکردند که این نور همان نوری است که جک و دیگران و کاندیداها با گذشتن از جانشان آنرا برای آمرزش خود حفظ کردند. فکر میکنم که داستان خواست در نهایت به ما این پیام را بدهد که هر آنچه انجام میدهیم به طور مستقیم در زندگی بعد از مرگ ما منعکس خواهد بود و آنچه که در دنیای بدست می آوریم به شکل بارزی مسیر رستگاری ما را فراهم میکند.
    اما در این بین سوالاتی هم مطرح است. این که ماهیت جهان برزخ واقعا چه بود. شاید گفته شود که جهان برزخ, جهان برزخ است. اما نکته ای وجود دارد که باعث میشود که تفاوتی در این مسئله صورت گیرد.
    این موضوع میتواند هم نقطه ضعف بزرگی در داستان باشد و هم نقطه قوت, اما به نظر من موضع ضعف آن خیلی بیشتر از قوتش است.

اگر به خاطر داشته باشید چارلز ویدمور دزموند هیوم را به جزیره برد و در یک میدان مغناطیسی قرارش داد. نتیجه این اتفاق چه بود؟
    این که ناگهان دزمود توانست از دنیای مادی جدا شود و سفری یک اپیزودی به جهان برزخ بکند. در واقع در این فرایند یک عملکرد فیزیکی یک نتیجه ماورائی به بار آورد, به این مفهوم که حضور در میدان مغناطیسی با توجه به مقاومتهای خاص دزموند منجر به رفتن او به دنیای برزخ گونه و بازگشتش شد.
    در زمانی که ما در حال دیدن سریال بویم به این نکته اصلا توجهی نشد, چرا که به نظر میرسید که دزموند توانسته در طول زمان سفری داشته باشد و یا توانسته به جهانی موازی سفر کند. با ادامه داستان و پایان بندی ای که 100 درصد اعتقادات در آن نقش اصلی را بازی میکرد, این گونه به نظر رسید که نیازی به باز پردازی اتفاقات گذشته نیست و باید همین پایان بندی را پذیرفت. اما این پایان بندی در یک جای مشخص مشکل دارد و آنجا هم همین سفر یک اپیزودی دزموند به برزخ است.
    با تمام تلاشی که برای پردازش به پایان داستان و مقوله نور انجام شده اما به دلیل همین اشتباه خیلی چیزها زیر سوال میرود. چطور ممکن است که ابزاری فیزیکی چون میدان مغناطیسی بتواند تولید کننده ارتباط بین عالم الهی و دنیای مادی باشد؟!

آیا در این صورت با ترقی این ابزار نمیتوان مستقیم به بهشت راه پیدا کرد؟
    آیا نمیشود با استفاده از الکترو مغناطیس و وجود فردی خاص مانند دزموند که احتمالا تنها آدم دارای این خواص در عالم نیست, مسیری مستقیم میان دوزخ و زمین ایجاد کرد؟

میبینید؟ اتفاقات عجیبی در نتیجه این فکر غیر عالمانه سازندگان لاست رخ میدهد و با وجود این که به نظر میرسد که کلیت داستان نور و آخرت در لاست درست در نظر گرفته شده بود, باز مسئله دزموند نقیض خیلی از وقایع داستان میشود.

من هرچقدر که در این باره بررسی کردم به نظر میرسید که در این مسئله اشتباهی صورت گرفته است و حتی فکر میکنم که این جریان دلیلی دیگر بر حقیقتیست که درباره آن بارها صحبت کرده ایم. در همین اپیزود به نظر میرسد که هنوز پایان مشخصی برای لاست در نظر گرفته نشده بود و آنچه که در اینجا ناظر آن هستیم نشات گرفته از یک بلاتکلیفی در میانه فصل ششم است.

با این وجود شکی در یکی بودن منشا این دو نور وجود نداره و بی شک یکی از دلایل اصلی ای که در نجات و بازگردانیدن نور به جزیره میبینیم در پایان فصل ششم معنی پیدا میکنه. غرق شدن افراد در نور رستگاری ...
    این روزها لاست در شبکه ویدئوئی با صدای فارسی در حال ارائه هفتگی است. تاکنون 4 قسمت از فصل اول ارائه شده و هفته ای دو قسمت هم در ادامه ارائه میگردد. تا جائی که من تحقیق کردم همین الان هم اپیزودهای فصل یکم داستان در بازار نایاب شده است و این نشان از علاقه مردم به این سریال دارد.
    امیدوارم که همزمان با این ارائه ها بتوانید بحثهای جدیدی پیرامون این داستان و پیچیدگی هایش داشته باشیم.

امیدوارم که شاهد نظرات دوستان درباره مسائل مطرح شده باشیم.
    ارادتمند ....فرخ ... بیست و ششم بهمن ماه یکهزار و سیصد و هشتاد و نه

ویرایش توسط FFKIA : 02-16-2011 در ساعت 02:17
    Они говорят: "Зло преобладает, когда хорошие люди не в состоянии действовать."
    Что они должны сказать, "Evil преобладает"

سینماسنتر را در فضای مجازی دنبال کنید

امروز می‌خواهم به مصاف تزویر بروم که بدترین آفت دین است.
    تزویر با لباس دیانت و تقوا به میدان می آید.
    تزویر سکه ای دو روست که بر یک رویش نام خدا و بر روی دیگرش نقش ابلیس است.
    عوام خدایش را میبینند،
    و اهل معرفت ابلیسش ...
    و چه خون دلها خورد علی (ع) از این جماعت سر به سجود آیه خوان و به ظاهر متدین.
    تزویر به شما امان میدهد تا مقاومتتان را بشکند،
    پس از تسلیم، شک نکنید، گردنتان را خواهد شکست.
    یا ایها الذین آمَنو ...آمِنو

سخنان پایانی مختار در جمع مردم کوفه

مرکز شبکه و امنیت پارت شبکه پرداز
    دوربین مداربسته , نظارت تصویری , حفاظت پیرامونی , اعلام و اطفاء حریق , شبکه و زیرساخت
    دیتاسنتر , یو پی اس , برق بدون وقفه , هوشمند سازی ساختمان , دوربین مدار بسته

2. # ADS

Mendicant آواتار ها
    وضعیت : Mendicant آنلاین نیست.
    سپاس ها : 360
    سپاس شده 415 در 142 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 21 تاپیک

پاسخ : رستگاری نورانی در لاست و مغناطیس ماورائی!!!

با تمام تلاشی که برای پردازش به پایان داستان و مقوله نور انجام شده اما به دلیل همین اشتباه خیلی چیزها زیر سوال میرود. چطور ممکن است که ابزاری فیزیکی چون میدان مغناطیسی بتواند تولید کننده ارتباط بین عالم الهی و دنیای مادی باشد؟!
    فقط در صورتی که ما دنیایی که الان توش زندگی میکنیم و دنیای برزخ و بهشت رو دو تا دنیای موازی هم در نظر بگیریم، چنین چیزی از نظر تئوری ممکن خواهد بود،
    ولی نیستند اینها، دو تا دنیای موازی از نظر قوانین ِ طبیعی نمیتونن فرقی با هم داشته باشند، در تصور من حداقل، کاملا متفاوت هستند این دو دنیا...
    حدس من اینه که دزموند تحت اون میدان مغناطیسی که قرار میگیره میتونه برای چند لحظه به سرعت نور برسه و بـُـعد ِ چهارم رو لمس کنه، یعنی در طول زمان جابجا بشه..!و میبینیم که صحنه هایی از آینده و صحنه هایی از گذشته ش رو میبینه ...
    اینکه دلیل همچین چیزی چی بوده و اساسا چه لزومی به این کار بوده، فکر میکنم به هر حال یه ابزار ِ جدیدی در اختیار نویسنده ها قرار میداده. مرگ چارلی که تا اون حد به یاد موندنی شد و پیدا کردن نایومی و ارتباط برقرار کردن با کشتی اتفاقاتی بود که نویسنده ها از این ابزار استفاده کردند. و یه پیش درآمدی هم بود برای اپیزود «ثابت».

4. 6 کاربر از پست مفید Mendicant سپاس کرده اند .

Anti Trust آواتار ها
    وضعیت : Anti Trust آنلاین نیست.
    سپاس ها : 8,366
    سپاس شده 7,934 در 2,131 پست
    یاد شده
    در 10 پست
    تگ شده
    در 952 تاپیک

فرخ جان بسیار تشکر فراوان بابت این تاپیکی که گذاشتی و به مسئله ای اشاره کردی که جواب دادن به ان کار دشواریس چون واقعا اگه از جهت دینی به قضیه نگاه کنیم چطور ممکنه دزموند به دنیای برزخ برسه....
    خود من همون موقع که اپیزود رو دیدم به همین قضیه فکر کردم اما به جوابی نرسیدم....یعنی به جواب منطقی و محکمی برای این سوال که چرا دزموند هم در این دنیاست هم در دنیای به نام برزخ که ما نام گذاریش کردیم.....چرا گفتیم برزخ؟از گفته های پدر جک به این نتیجه رسیدیم که برزخ است دنیای که همه در ان هستند و زندگی ها عوض شده و سر اخر بعضی ها به سمت نور که میسود گفت همان بهشت است میروند و با سوال هارلی به بن که تو نمیای؟ و او گفت هنوز اماده نیستم....یعنی لیاقت وارد شدن به بهشت رو ندارم...اصولا باید به همین نتیجه رسید از گفته های هارلی...بن...و پدر جک که این دنیا برزخ است.....پس چطور دذموند وقتی در معرض مغناطیس قرار گرفت وارد اون دنیا شد؟...چطور ممکنه؟....

دوست عزیز مون سپهر اشاره کرد که "حدس من اینه که دزموند تحت اون میدان مغناطیسی که قرار میگیره میتونه برای چند لحظه به سرعت نور برسه و بـُـعد ِ چهارم رو لمس کنه، یعنی در طول زمان جابجا بشه..!و میبینیم که صحنه هایی از آینده و صحنه هایی از گذشته ش رو میبینه"...
    من با این نظریه موافق نیستم....چون برزخ دنیای نیست که مثلا به سرعت نور برسیم بهش یا برزخ در آینده باشد یا در گذشته...چون برزخ اصلا نه گذشته هست نه آینده...قوانین فیزیک نمیتونه برزخ رو اثبات کنه....فرض بر این بگیریم دزموند به سرعت نور رسید...اگر به دین اعتقاد داریم اگر به مذهب خاصی اعتقاد داریم.....چطور ممکن است به برزخ برسیم؟....در این صورت...باید گفت دنیایی که ان افراد در ان بودند برزخ نیست...قیامت است....یعنی اخر دنیا.....که دزوند به ان رسیده است...باز باید به این اعقاد داشت...دین....چون قیامت را دین تعریف میکند....ولی سریال هایی که من از اقای جی جی ابرامز دیدم....بر این باو شدم که او به دین یا ذهب اعتقاد خاصی ندارد....سریال فرینج فصله 3...بارز ترین و بهترین جواب برای این نظریه است...زنده کردن دختری توسط استادش....که با جمع کردن تمامیه تکه های اهدای بدن دختر و وصل کردن جسمش به هم و با ایجاد یک نوع شک ....و زنده شدن او به مدت چند دقیقه اثباتی بر این نظریه است....
    به این نتیجه میرسیم که اگر ما بخوایم از نظر معنوی جواب بدیم به سوالاتی که در سریال هایی نظیر فرینج و لاست...ساخته جی جی آبرامز میباشد عاجزیم...چون نمیشه دید دینی و مذهبی حداقل به آن نگاه کرد....چون آخرش به پوچی میرسیم.....
    اما از نظز دید تخیل و حتی در بعضی جهات علمی میشه به این سوالات پاسخ داد.....این نکته خیلی مهمیه که نباید از نظر معنوی به این سریال نگاه کرد....
    خود من بر این باورم که دزموند تنها به یک دلیل میتوانست در هر دو دنیا قرار بگیرد...البته 3 دنیا اگر درست بگوییم.....دنیا هارو میگم متوجه شید:
    1:دنیای واقعی اگه بگیم جزیره دنیای واقعی و حال است
    2:دنیای موازی آن که وقتی با سعید در کشتی بود یهو یه جا بیهوش میشد و در دنیای دیگر بود...."البته به نظر من در این قسمت نمیشه گفت استثنایی چون رازینسکی اگه اشتباه نکنم اسمشو دچار همین حالت شده بود که اخر هم مرد...همونی به سعید و دز کمک کرد...خون دماغ شده بود....او هم شبیه دزموند بود دیگه...."
    3:دنیای به نام برزخ
    و تنها دلیل اینکه دزموند این توانایی رو داشت همون دلیلی بود که همیشه همه به او میگفتند ..."استثنایی" بودنش....او چیزی جز یک استثنا نبود.......
    . باز به جوابی نمیرسیم که قانع بشویم...که چرا دزموند درهر 2 دنیا وجود داشت....

6. 2 کاربر از پست مفید Anti Trust سپاس کرده اند .

Amélie آواتار ها
    وضعیت : Amélie آنلاین نیست.
    سپاس ها : 3,829
    سپاس شده 1,528 در 607 پست
    یاد شده
    در 4 پست
    تگ شده
    در 413 تاپیک

یه مدت در مورد مرگ مطالعه می کردم و الان که این نوشته ها رو خوندم یاد اون کتابهایی افتادم که مرگ رو بر اساس دیدگاه مسیحیها تعریف می کرد و تجربه ی افرادی که دچار مرگ لحظه ای یا کما شده بودند و چیزهایی رو یادشون می یومد بیان می کرد.من فرض رو می ذارم بر اینکه لاست یه سریال کاملا اعتقادی بوده و حتی چیزهای علمی ای هم که بیان میشده برای رسوندن همون منظور بوده.بر اساس اعتقاد مسیحی ها روح انسان پس از مرگ و جدا شدن از جسمش به سوی نوری حرکت می کند مثل افراد اوشینگ که به سوی نور حرکت کردند ولی عده ای هستند که نمی توانند راه را پیدا کنند و به کمک یک راهنما احتیاج دارن و میشه این راهنما رو ذزموند به حساب اورد و از اونجایی که در اون دنیا زمان و مکان وجود ندارد شاید بشه گفت که نویسنده بر اساس همین مساله داستان رو پیش برده.شاید دزموند هم دچار مرگ لحظه ای یا چیزی مثل آن شده باشد.

8. کاربر روبرو از پست مفید Amélie سپاس کرده است .

خدا کند که بدانی چه قدر محتاج است، نگاه خسته ی من بر دعای چشمانت..
    .:mAysAm:. آواتار ها
    وضعیت : .:mAysAm:. آنلاین نیست.
    سپاس ها : 175
    سپاس شده 216 در 117 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 4 تاپیک

ممنون فرخ عزیز. نکته جالبی رو اشاره کردی که ماهیتاً جواب دادن بهش زیاد آسون نیست. البته خیلی موارد دیگه ای هستند که به اعتقاد من نمی شه ازشون تحت عنوان اشتباه یا تناقض یاد نکرد. ولی به عنوان یکی از طرفداران این نظریه که چارچوب کلی داستان لاست و تطور از علم تا اعتقاد در اون از قبل تعیین شده و روشن بوده ، عرایضم رو ارائه می دم:

1- من این آزمایش رو ، سفر فیزیکی دزموند به برزخ نمی دونم. هیچ استدلالی وجود نداره که اثبات کنه که دزموند تحت تاثیر اون شار مغناطیسی ، سفر فیزیکی-متافیزیکی کرده. اینکه در اون اپیزود نشون داده شد که دزموند یهو اومد کنار جک نشست ، معناش این نیست که لزوماً دزموند قبلاً در هواپیما نبوده.اتفاقاً به نظر من دزموند توی هواپیما بوده و برای همین هم سفرش ادامه دار و با هدفی معین بود.توی فرودگاه هم بود.. به لس انجلس هم رفت و کار داشت و همه اینها نشون می ده که دزموند یو تو هواپیما ظاهر نشده و بلکه یهو کنار جک نشسته و با این ترفند ، علاوه بر اینکه ما رو در حالت تعلیق نگه داشتند ، جایی برای مانورهای احتمالی بعدی در جزئیات داستان رو واسه خودشون باز گذاشتند.
    2- دزموند در جریان اون آزمایش ، سفر فیزیکی نکرد و سفرش در واقع مثل بسیاری از خواب هایی هست که همه ما می بینیم و ماهیتی صادقه دارند. در واقع یک نوع سفر روحانی است که به نظر من با اون متدهای فیزیکی هم قابل اجراست. رفت و بخشی از اتفاقاتی رو مرور کرد که برای خودش ، در دنیایی غیرفیزیکی دیگه اتفاق می افته. تنها بحثی که این وسط باقی می مونه هدف چارلز ویدمور از این آزمایشه که نتونستم جز کش دادن داستان !!! و مانور بر کاراکتری خنثی و غیر ضروری به اسم ویدمور ، براش توجیهی پیدا کنم.
    مباحث مربوط به نور هم بسیار قشنگ بود و ممنون.

10. 3 کاربر از پست مفید .:mAysAm:. سپاس کرده اند .

آنقدر قدرتمند باشيد كه هيچ كس نتواند آرامش ذهني تان را به هم بريزد. از كتاب "كليد" اثر "جو ويتال
    FFKIA آواتار ها
    یاد شده
    در 59 پست
    تگ شده
    در 751 تاپیک

نقل قول نوشته اصلی توسط Parisa نمایش پست ها
    یه مدت در مورد مرگ مطالعه می کردم و الان که این نوشته ها رو خوندم یاد اون کتابهایی افتادم که مرگ رو بر اساس دیدگاه مسیحیها تعریف می کرد و تجربه ی افرادی که دچار مرگ لحظه ای یا کما شده بودند و چیزهایی رو یادشون می یومد بیان می کرد.من فرض رو می ذارم بر اینکه لاست یه سریال کاملا اعتقادی بوده و حتی چیزهای علمی ای هم که بیان میشده برای رسوندن همون منظور بوده.بر اساس اعتقاد مسیحی ها روح انسان پس از مرگ و جدا شدن از جسمش به سوی نوری حرکت می کند مثل افراد اوشینگ که به سوی نور حرکت کردند ولی عده ای هستند که نمی توانند راه را پیدا کنند و به کمک یک راهنما احتیاج دارن و میشه این راهنما رو ذزموند به حساب اورد و از اونجایی که در اون دنیا زمان و مکان وجود ندارد شاید بشه گفت که نویسنده بر اساس همین مساله داستان رو پیش برده.شاید دزموند هم دچار مرگ لحظه ای یا چیزی مثل آن شده باشد.
    پریسا جان مطمئنا منظور سازنده ها مرگ لحظه ای نبوده.
    برای این کار یک دلیل خیلی مشخص وجود داره.
    من در جواب میثم جان الان این موضوع رو توضیح میدم.

نقل قول نوشته اصلی توسط .:mAysAm:. نمایش پست ها
    ممنون فرخ عزیز. نکته جالبی رو اشاره کردی که ماهیتاً جواب دادن بهش زیاد آسون نیست. البته خیلی موارد دیگه ای هستند که به اعتقاد من نمی شه ازشون تحت عنوان اشتباه یا تناقض یاد نکرد. ولی به عنوان یکی از طرفداران این نظریه که چارچوب کلی داستان لاست و تطور از علم تا اعتقاد در اون از قبل تعیین شده و روشن بوده ، عرایضم رو ارائه می دم:

1- من این آزمایش رو ، سفر فیزیکی دزموند به برزخ نمی دونم. هیچ استدلالی وجود نداره که اثبات کنه که دزموند تحت تاثیر اون شار مغناطیسی ، سفر فیزیکی-متافیزیکی کرده. اینکه در اون اپیزود نشون داده شد که دزموند یهو اومد کنار جک نشست ، معناش این نیست که لزوماً دزموند قبلاً در هواپیما نبوده.اتفاقاً به نظر من دزموند توی هواپیما بوده و برای همین هم سفرش ادامه دار و با هدفی معین بود.توی فرودگاه هم بود.. به لس انجلس هم رفت و کار داشت و همه اینها نشون می ده که دزموند یو تو هواپیما ظاهر نشده و بلکه یهو کنار جک نشسته و با این ترفند ، علاوه بر اینکه ما رو در حالت تعلیق نگه داشتند ، جایی برای مانورهای احتمالی بعدی در جزئیات داستان رو واسه خودشون باز گذاشتند.
    2- دزموند در جریان اون آزمایش ، سفر فیزیکی نکرد و سفرش در واقع مثل بسیاری از خواب هایی هست که همه ما می بینیم و ماهیتی صادقه دارند. در واقع یک نوع سفر روحانی است که به نظر من با اون متدهای فیزیکی هم قابل اجراست. رفت و بخشی از اتفاقاتی رو مرور کرد که برای خودش ، در دنیایی غیرفیزیکی دیگه اتفاق می افته. تنها بحثی که این وسط باقی می مونه هدف چارلز ویدمور از این آزمایشه که نتونستم جز کش دادن داستان !!! و مانور بر کاراکتری خنثی و غیر ضروری به اسم ویدمور ، براش توجیهی پیدا کنم.
    مباحث مربوط به نور هم بسیار قشنگ بود و ممنون.
    میثم جان اینجا یک نکته ظریف وجود داره.
    دلیل این که دزموند توسط ویدمور به جزیره آورده شد این بود که دزموند قبلا در یک انفجار الکترومغناطیس توانسته بود مقاومت نشود بده.
    من در پاسخ پریسا جان و شما باید بگم که در انفجار الکترومغناطیس قبلی که در ابعاد وسیع تری از آزمایش ویدمور انجام شد دزموند وارد یک تونل زمان شد و به گذشته خودش برگشت.
    به زمانی که برای خواستگاری پیش پدر پنی (ویدمور) رفته بود.
    با این ترتیب دزموند واکنشهای مختلفی به این میدان مغناطیسی نشون میده.
    توجه داشته باشید که این واکنشها چگونه هستند.

1- در انفجار ایستگاه سوان دزموند به گذشته خودش میره و اونجا خودش و البته بیننده ها با یکسری وقایع و حقایق از زندگی اون آشنا میشوند.
    2- در میدان مغناطیسی جزیره ... در زمان خروج با بالگرد و به همراه سعید ذهن اون قابلیت سفر در طول زمان و پرشهای ذهنی به گذشته رو پیدا میکنه (تقریبا مشابه پرشی که در افجار سوان پیدا کرد اما به صورت مقطع)
    3- در آزمایش چارلز ویدمور ماجرا دیگر سفر در طول زمان نیست. دزموند در این حالت وارد دنیائی میشه که فیزیک به طور مستقیم ردش میکنه. این دنیا در واقعیت هم نمیتواند دارای قانون باشد. خوابهای صادقه که ما میبینیم به صورت کلی است و تا کنون نشده که یکنفر اتفاقات عالم برزخ را دقیقا همان طور که در حال رخ دادن هستند دیده باشد. ضمن این که در نظر بگیرید که دزموند در طول این سفر مدت کوتاهی را در غالب خودش در دنیای برزخ زندگی کرد و سپس به جسمش بازگشت. حتی اگر خواص دزموند و خواص جزیره و خواص میدان مغناطیسی را هم کنار هم بگذاریم باز جواب درستی بدست نمی آید.
    4- در پایان ماجرا دزموند در یک میدان مغناطیسی خیلی خیلی شدیدتر قرار میگیرد. میدان مغناطیسی که از بنیاد جزیره منشا گرفته. اما نتیجه فقط مقاومت او قدرتش برای جابجائی شاه مهره است.

همان طور که دیدید به نظر نمیرسد که واکنشهای دزموند شبیه مرگ آنی باشد. میدان مغناطیسی هم نمی تواند این کار را بکند.
    اگر دزموند در اثر این فرایند فیزیکی توانسته باشد سفری به برزخ بکند, چیزی بیشتر از قوانین الهی و فیزیکی تغییر میکند. این تغییر یعنی دست یافتن بشر به امکانی برای رفت و آمد به دنیای الهی ... که چنین چیزی مد نظر سازندگان نبوده است.
    از طرفی اگر در نظر بگیریم که اصولا همچین موجودی در جهان وجود دارد (دزموند) و میتواند این میزان از مقاومت فیزیکی را در برابر یک میدان مغناطیسی از خود بروز دهد باز هم پاسخ درستی به اصل مسئله نیست.
    چون ما در شرایط مختلف میتوانیم دزموند را بسنجیم که در چهار مورد من براتون توضیح دادم.

حرفهای بیشتری در این باره دارم .

عوام خدایش را میبینند،
    و اهل معرفت ابلیسش ...

دوربین مداربسته , نظارت تصویری , حفاظت پیرامونی , اعلام و اطفاء حریق , شبکه و زیرساخت

12. کاربر روبرو از پست مفید FFKIA سپاس کرده است .

خدا کند که بدانی چه قدر محتاج است، نگاه خسته ی من بر دعای چشمانت..
    .:mAysAm:. آواتار ها
    وضعیت : .:mAysAm:. آنلاین نیست.
    سپاس ها : 175
    سپاس شده 216 در 117 پست
    یاد شده
    در 0 پست
    تگ شده
    در 4 تاپیک

ممنون فرخ.اما چند تا نکته دیگه هست که می خوام به حرفام اضافه کنم.
    حرف شما متین اما این دلیلی بر این نیست که سفر دزموند در اون لحظه ، لزوماً سفر فیزیکی بوده.منکر این نیستم که نه فقط در اینجا و بلکه در بسیاری از سکانس ها ، تناقض دیده می شه و یا خوشبینانه که بگیم ، بخشی از منظور رو نتونستند به شکل شفاف به ما منتقل کنند اما من هر چقدر که مثال های شما و اون آزمایش مورد بحث چارلز ویدمور رو مرور می کنم ، نقطه ای رو نمی بینم که بهم نشون بده حتماً سفر دزموند ، فیزیکی و به قول شما سفر به قالب برزخی خود دزموند بوده باشه. حداقل چیزی که باید اینجا دیده می شد چیزیه که نباید دیده می شد و اون هم بدن دزمونده. دزموند بدنش حین آزمایش در اون نقطه باقی موند و فقط ذهنش در حال پرواز و سیلان بود. این رو نمی تونم سفر فیزیکی و غیرروحانی بدونم. هر چند که از مقصود چارلز و توجه معنادار اون به مقاومت ویژه دزموند واقعاً چیزی نفهمیدم.
    مقاومتی که بدن دز نشون می داد ، صرفاً مقاومت فیزیکی بدنش بود که باعث رفتاری شبیه هیپنوتیزم شد. شاید بتونم اینطوری منظورمو عنوان کنم که به نظر میاد دزموند مدیوم بوده باشه. اما در هر حال ، به نظر من سفر لحظه ای دزموند ، مرگ آنی یا چیزی شبیه خواب بود.
    نکته دیگه اینکه اتفاقاً داستان ها و مستندات زیادی وجود داره که افرادی در لحظه دچار مرگ شدند ، برزخ رو دیدند و برگشتند و خیلی از توصیفاتشون شبیه به همه. شاید خیلی اعتقادی به نظر بیاد ولی تصورم اینه که با توجه به اینکه سازنده های لاست از همون ابتدا بر اعتقادات تکیه بی چون و چرایی داشتند ، این استدلال رو می شه از جانب اونها قابل قبول دونست.

14. 2 کاربر از پست مفید .:mAysAm:. سپاس کرده اند .

FFKIA آواتار ها
    یاد شده
    در 59 پست
    تگ شده
    در 751 تاپیک

نقل قول نوشته اصلی توسط .:mAysAm:. نمایش پست ها
    ممنون فرخ.اما چند تا نکته دیگه هست که می خوام به حرفام اضافه کنم.
    حرف شما متین اما این دلیلی بر این نیست که سفر دزموند در اون لحظه ، لزوماً سفر فیزیکی بوده.منکر این نیستم که نه فقط در اینجا و بلکه در بسیاری از سکانس ها ، تناقض دیده می شه و یا خوشبینانه که بگیم ، بخشی از منظور رو نتونستند به شکل شفاف به ما منتقل کنند اما من هر چقدر که مثال های شما و اون آزمایش مورد بحث چارلز ویدمور رو مرور می کنم ، نقطه ای رو نمی بینم که بهم نشون بده حتماً سفر دزموند ، فیزیکی و به قول شما سفر به قالب برزخی خود دزموند بوده باشه. حداقل چیزی که باید اینجا دیده می شد چیزیه که نباید دیده می شد و اون هم بدن دزمونده. دزموند بدنش حین آزمایش در اون نقطه باقی موند و فقط ذهنش در حال پرواز و سیلان بود. این رو نمی تونم سفر فیزیکی و غیرروحانی بدونم. هر چند که از مقصود چارلز و توجه معنادار اون به مقاومت ویژه دزموند واقعاً چیزی نفهمیدم.
    مقاومتی که بدن دز نشون می داد ، صرفاً مقاومت فیزیکی بدنش بود که باعث رفتاری شبیه هیپنوتیزم شد. شاید بتونم اینطوری منظورمو عنوان کنم که به نظر میاد دزموند مدیوم بوده باشه. اما در هر حال ، به نظر من سفر لحظه ای دزموند ، مرگ آنی یا چیزی شبیه خواب بود.
    نکته دیگه اینکه اتفاقاً داستان ها و مستندات زیادی وجود داره که افرادی در لحظه دچار مرگ شدند ، برزخ رو دیدند و برگشتند و خیلی از توصیفاتشون شبیه به همه. شاید خیلی اعتقادی به نظر بیاد ولی تصورم اینه که با توجه به اینکه سازنده های لاست از همون ابتدا بر اعتقادات تکیه بی چون و چرایی داشتند ، این استدلال رو می شه از جانب اونها قابل قبول دونست.
    میثم جان من اصلا قصدم این نیست که بگم سفر فیزیکی بوده یا روحانی.
    به نظر من این شکلی مطرح کردن قضیه کلا ایراد داره و این ایراد هم در کل ماجرا حل نشد.
    از طرفی قصد این بوده که ماهیت نور در همه جا یکی نشون داده بشه. این درست.
    اما از طرف دیگه به قول خودتون این آزمایش ویدمور یک کار خنده داری بود. فرض کنید که دزموند میزان مقاومتش کمی کمتر از اون میدان بود و میمرد!!
    چارلز به راحتی میدونه که فرد دیگه ای مثل دزموند وجود نداره و باید همه نیروی اون صرف کاری بشه که در نهایت باید بکنه.
    پس تست میدان مغناطیس کلا مشکل داره.
    ضمن این که از دیدگاه علمی (که البته در اون استثنائی به نام دزموند معنی نداره) کلا ارتباط این شکلی ایجاد کردن بی مفهومه.
    حالا که سازنده قصد داشته داستان رو اعتقادی کنه, استفاده از ابزار میدام مغناطیسی بی توجیهه. میتونستند از یک چیزی شبیه اسیتگاه سوان و یا محلی شبیه چاه و چرخ جزیره استفاده کنند و این تلقی رو به وجود بیارند که به خاطر خاصیت روحانی جزیره این اتفاق ممکنه در جزیره (دقت کنید فقط در جزیره) رخ بده. من به شخصه تعجبی نمیکردم . چون داستان ماورائی بود.

اما سازنده رسما میاد میگه میدان مغناطیسی ... اونم نه میدانی که طبیعی و ناشناخته باشه. مثل میدان جزیره. یک میدان مصنوعی و ساخته دست بشر .... بعد نشون میده که دزموند میره به عالم برزخ .
    تازه از همه اینها مهم تر ....

سازنده کلا دقت نکرده که در این ماجرا دو عالم برزخ داره به وجود میاره و رسما یکی از این عالمها به حال خود رها میشه ...
    تا به حال چیزی درباره طبقات عالم برزخ شنیدید ؟
    طبقات دوزخ و بهشت زیاد عجیب نیست. اما داستان ما رو با چند جور عالم برزخ آشنا میکنه که من باز قصد دارم در تاپیکی جداگانه به اون بپردازم.
    مسئله اینه که خیلی مواقع دقت وجود نداشته. دقت بیننده بیشتر از دقت سازنده بوده و باگها فیکس نشده.

به نظر من این مسئله فکر زیادی روش نشده. از نظر من یکی از ضعفهای داستانه .... نمیدونم خاطرتون هست یا نه ...
    این جا رو ببینید میثم جان ... http://forum.cinemacenter.ir/showthread.php/148

عوام خدایش را میبینند،
    و اهل معرفت ابلیسش ...

16. 2 کاربر از پست مفید FFKIA سپاس کرده اند .

کــــاش گاهی زنـــدگی هــم كليــد [◄◄ι] [ ιι ] [■] [►] [ι►►] داشت...!
    MiSS SAYTA آواتار ها
    وضعیت : MiSS SAYTA آنلاین نیست.
    محل سکونت : ı̴̴̡ ̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı
    سپاس ها : 10,748
    سپاس شده 16,645 در 4,253 پست
    یاد شده
    در 65 پست
    تگ شده
    در 850 تاپیک

باز حال و هواي سايت لاستي شد
    با يه تاپيك زيبا از فرخ ....
    من در اين مورد حرف زياد دارم . اما خب همش رو با هم نمي گم
    اولين مطلبي كه مي خوام بگم ... لاست و بنيان اون همون طور كه فرخ هم بارها گفته اعتقاد و گاها باورهاي مذهبي بوده
    اما اين بنيان با جلو رفتن داستان عميق و پررنگ شد ... يه نكته اي كه هميشه بهش فكر كردم و از نطر من ضعف محسوب مي شد و بايد بگم ناراحتم مي كرد ،‌اين بود كه نويسندگان هيچ تصوري از پايان نداشتند ... يعني بارها و بارها فكر مي كنم پايان عوض شد و نهايت اين شد ماحصل كار. نويسندگان لاست اون پايه كار رو روي عقيده و اعتقاد گذاشتند ، اما علم رو هم به خدمت گرفتند .... وقتي يه حجم عظيمي از داده ها وارد اين چرخه شد و اطلاعات علمي خواسته يا ناخواسته به داستان سرازير شد نويسندگان در نمايش باورپذير به بيننده دچار مشكل شدند .... من هنوز صحبت هاي دوستان رو نخوندم و تنها با مطالعه مطلب زيباي فرخ اينها رو نوشتم .
    نمي دونم چرا همش به اين نكته فكر مي كنم كه مسئله اي مثل سفر به برزخ دزموند هيچ پايه و سند علمي نمي تونه داشته باشه و اين امكان فقط در نوك قلم نويسندگان وجود داره !!!
    مگر اينكه حضور دزموند رودر جزيره ناديده بگيريم يا بازه زماني رو تغيير بديم ... اتفاقات و فعاليت هايي كه دزموند در برزخ داشت آنچنان محال به نظر نمي رسه اما حضور همزمان دزموند در جزيره رو بايد حذف كنيم و به عقب تر ببريم !
    باز هم ميام

18. کاربر روبرو از پست مفید MiSS SAYTA سپاس کرده است .

کــــاش گاهی زنـــدگی هــم كليــد [◄◄ι] [ ιι ] [■] [►] [ι►►] داشت...!
    MiSS SAYTA آواتار ها
    وضعیت : MiSS SAYTA آنلاین نیست.
    محل سکونت : ı̴̴̡ ̡ ̡̡͡|̲̲̲͡͡͡ ̲▫̲͡ ̲̲̲͡͡π̲̲͡͡ ̲̲͡▫̲̲͡͡ ̲|̡̡̡ ̡ ̴̡ı
    سپاس ها : 10,748
    سپاس شده 16,645 در 4,253 پست
    یاد شده
    در 65 پست
    تگ شده
    در 850 تاپیک

به این نتیجه میرسیم که اگر ما بخوایم از نظر معنوی جواب بدیم به سوالاتی که در سریال هایی نظیر فرینج و لاست...ساخته جی جی آبرامز میباشد عاجزیم...چون نمیشه دید دینی و مذهبی حداقل به آن نگاه کرد....چون آخرش به پوچی میرسیم.....
    اما از نظز دید تخیل و حتی در بعضی جهات علمی میشه به این سوالات پاسخ داد.....این نکته خیلی مهمیه که نباید از نظر معنوی به این سریال نگاه کرد....
    ولي من واقعا فكر مي كنم اگر با ديد معنوي و مذهبي به لاست نگاه نكنيم ، كلا بايد اين رو در نظر داشته باشيم كه لاست اصلا تموم نشد و هيچ تعريفي نمي تونيم از انتهاي اون داشته باشيم
    اين ديده معنويه كه مي تونه اونچه رو كه ما تو فصل شش ديديم باور پذير كنه ....

20. کاربر روبرو از پست مفید MiSS SAYTA سپاس کرده است .

صفحه 1 از 2 12 آخرینآخرین

اطلاعات موضوع

کاربرانی که در حال مشاهده این موضوع هستند

در حال حاضر 1 کاربر در حال مشاهده این موضوع است. (0 کاربران و 1 مهمان ها)

کاربرانی که این تاپیک را مشاهده نموده اند: 0

There are no members to list at the moment.

کلمات کلیدی این موضوع